En acceptabel lodtrækning for Clara Tauson blev på mystisk vis ændret til at møde 2. seedet i 1. runde. En uge med masser af Davis Cup på Discovery

Efter 2 ugers massiv dækning af US Open fortsætter Discovery+ og Eurosport dækning af tennis fra Davis Cup Finales gruppespillet fra tirsdag.
Sidst på ugen afvikles kampe i både Word Group I og II, hvor Danmark på udebane møder El Salvador.

Nærmere detaljer herom fremgår af optakten herunder, hvor spilletider og resultater løbende vil blive opdateret.

Davis Cup: Finale-gruppespil på Discovery. Danmark til El Salvador i Group II

Der er således ingen ATP-turneringer i den kommende uge, hvor der til gengæld gennemføres WTA 250 turneringer i både Chennai i Indien, hvor Eugenie Bouchard (CAN) gør comeback, og Portoroz i Slovenien, som begge kan følges på TV 2 Play fra torsdag.

Imidlertid vil TV 2 ekstraordinært forsøge at vise kampe med 19-årige Clara Tauson, der deltager i sidstnævnte turnering i Slovenien, hvor lodtrækningen kunne følges live på facebook herunder.

Tilføjelse: Videoen med lodtrækning er efterfølgende fjernet!

Lodtrækningen resulterede i, at Clara blev placeret på linje 29 i skemaet, og da der blot manglede at placere de 2 sidste navne på linje 30 og 31, var der således 2 mulige modstandere tilbage – WTA ranglistens no. 69 Ana Bogdan (ROU) og 16-årige Petra Marcinko (CRO), der havde fået tildelt wildcard.

Imidlertid blev lodtrækningen pludselig afsluttet med en besked om, at man “var nået til afslutningen på dagens arbejde, og alt starter efter planen i morgen kl. 11” ifølge en oversættelse, som Tennisavisen har modtaget.

Da lodtrækningen senere blev offentliggjort var der sket et par bemærkelsesværdige ændringer i den nederste 1/4-del af lodtrækningen, som oprindeligt så således ud, inden Ana Bogdan og Petra Marcinko var placeret:
25: (8) Ajla Tomljanovic (AUS)
26:Tamara Zidansek (SLO)
27: Qualifier
28: Qualifier

29: Clara Tauson (DEN)
30: –
31: –
32: (2)Beatriz Haddad Maia (BRA)

Som useedet forekommer det at være en “acceptabel” lodtrækning med udsigt til at møde enten Bogdan eller Marcinko, der i øvrigt er no. 1 på ITFs junior-rangliste og vinder af juniorernes Australian Open.

Imidlertid blev Ana Bogdan efterfølgende placeret på linje 26, og Tamara Zidansek som no. 27, hvorved sloveneren slipper for at møde formstærke Ajla Tomljanovic, som i stedet møder Bogdan, mens sloveneren møder en kvalspiller.

Desuden blev Marcinko placeret på Claras oprindelige plads på linje 29, og Clara blev flyttet til linje 31, hvorved danskeren møder 2. seedede Haddad Maia, mens Marcinko møder en kvalspiller.

Der er ikke givet nogen forklaring på, hvorfor lodtrækningen blev afbrudt, men Tennisavisen vil dog forsøge, at få WTA eller arrangørerne til at give en begrundelse for denne ændring, som både favoriserer en slovensk spiller og den 16-årige kroat, som modtog wildcard, mens den evigt uheldige – hvad angår lodtrækninger – Clara Tauson møder 2. seedede i sin første kamp.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 18. september

Billeder: (Dansk Tennis Forbund): Davis Cup holdet kan følges på livescore kl. 1800cet
(Foto: Sportsfotograf.com): Eric Vanshelboim – Livestream Challenger kval Sibiu

WTA 250 Portoroz – WTATV.com, TV 2 Play (single)

Centre – start 1630cet (Finaler)
M. Kostyuk/T. Martincova vs. C. Bucsa/T. Mihalikova
NB 1800: (3) Elena Rybakina (KAZ) vs. Katerina Siniakova (CZE)

====

WTA 250 Chennai – WTATV.com, TV 2 Play

Center Court – start 1330cet (Finaler)
G. Dabrowski/L. Stefani vs. A. Blinkova/N. Dzalamidze
NB 1530: (3) Magda Linette (POL) vs. Linda Fruhvirtova (CZE)

====

Davis Cup – Discovery+/Eurosport Player
Group A Eurosport 2 (dansk kommentar)

Group C: Tyskland vs. Australien – start 1400
Group A: Italien vs. Sverige – start 1500
Group B: (2) Spanien vs. Korea – start 1600
Group D: Storbritannien vs. Kazakhstan – start 1700

—-

World Group I

(2) Columbia vs. Tyrkiet 1-0 – Livestream: video.daviscup.com – søn 1800cet
Peru vs. (6) Chile  – Livestream: video.daviscup.com – søn 2000cet

====

World Group II

El Salvador vs. (8) Danmark 1-0 – Livescore – søn 1800cet

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Sibiu (kval)

Court 7 – ca. 1100cet
[11] (488) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) (1266) Mihai Razvan Marinescu (ROU)

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

====

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-37-mystisk-lodtraekning-for-clara-tauson-davis-cup-fra-tirsdag/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 37)

WTA 250, WTA Zavarovalnica Sava Portoroz (SLO) – Hardcourt

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale: Katerina Siniakova (CZE) vs. (3) Elena Rybakina (KAZ)  6-7(4), 7-6(5), 6-4

Semifinale
Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Anna-Lena Friedsam (GER) 6-1, 7-5
(3) Elena Rybakina (KAZ) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-1, 6-1

Kvartfinale
(Q) Anna-Lena Friedsam (GER) vs. Diane Parry (FRA) 1-6, 7-6(4), 6-3
Katerina Siniakova (CZE) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-2, 3-6, 7-6(5)
(3) Elena Rybakina (KAZ) vs. Lesia Tsurenko (UKR) – walkover
Ana Bogdan (ROU) vs. (2) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-1, 1-6, 7-5

1/8-finale
(Q) Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (1) Emma Raducanu (GBR) 7-5, 0-6, 6-3
Diane Parry (FRA) vs. (9) Anastasia Potapova 7-6(2), 6-4
Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Jodie Burrage (GBR) 7-5, 6-1
Jasmine Paolini (ITA) vs. Kaja Juvan (SLO) 5-7, 6-2, 7-6(5)
==
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (5) Ekaterina Alexandrova 7-5, 7-6(5)
(3) Elena Rybakina (KAZ) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-4, 6-1
Ana Bogdan (ROU) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-1, 6-7(5), 6-1
(2) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (Q) Cristina Bucsa (ESP) 6-1, 6-4

R32
(1) Emma Raducanu (GBR) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 5-3 Ret’d
(Q) Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (WC) Elizabeth Mandlik (USA) 0-6, 6-4, 6-1
Diane Parry (FRA) vs. Donna Vekic (CRO) 2-6, 6-4, 6-1
(9) Anastasia Potapova vs. Claire Liu (USA) 6-4, 7-6(5)

Katerina Siniakova (CZE) vs. (4) Martina Trevisan (ITA) 6-1, 6-4
(Q) Jodie Burrage (GBR) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-4, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Tara Wurth (CRO) 7-5, 6-1
Kaja Juvan (SLO) vs. (6) Alize Cornet (FRA) 7-6(5), 6-3
==
(5) Ekaterina Alexandrova vs. Marta Kostyuk (UKR) 7-6(5), 5-7, 7-5
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU)6-1, 4-6, 6-4
Tereza Martincova (CZE) vs. (LL) Stefanie Voegele (SUI) 0-6, 6-4, 6-1
(3) Elena Rybakina (KAZ) vs. Laura Siegemund (GER) 6-7(4), 6-4, 7-6(8)

Ana Bogdan (ROU) vs. (8.) Ajla Tomljanovic (AUS) 7-5, 4-6, 6-1
Tamara Zidansek (SLO) vs. (Q) Anastasia Zakharova 6-4, 6-4
(Q) Cristina Bucsa (ESP) vs. (WC) Petra Marcinko (CRO) 2-6, 6-4, 6-1
Clara Tauson (DEN) vs. (2) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-7(3), 3-6

Doubles

Clara Tauson (DEN)/Diane Parry (FRA) erstattet af Alternate


WTA 250 Chennai Open (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3½ time

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (3) Magda Linette (POL) 4-6, 6-3, 6-4

Semifinale
(3) Magda Linette (POL) vs. Katie Swan (GBR) 3-0 Ret’d
Linda Fruhvirtova (CZE) vs. Nadia Podoroska (ARG) 5-7, 6-2, 6-4

Kvartfinale
Katie Swan (GBR) vs. (Q) Nao Hibino (JPN) 6-3, 3-6, 6-3
(3) Magda Linette (POL) vs. (7) Rebecca Marino (CAN)
Nadia Podoroska (ARG) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 1-6, 6-4, 6-2
Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (2) Varvara Gracheva 6-4, 6-3

1/8-finale
Katie Swan (GBR) vs. Anastasia Gasanova 7-6(5), 6-2
(Q) Nao Hibino (JPN) vs. (6) Qiang Wang (CHN) 6-2, 6-3
(3) Magda Linette (POL) vs. Oksana Selekhmeteva 6-2, 6-0
(7) Rebecca Marino (CAN) vs. Katarzyna Kawa (POL) 7-5, 6-3
==
(WC) Eugenie Bouchard (CAN) vs. (WC) Karman Thandi (IND) 6-2, 7-6(2)
Nadia Podoroska (ARG)  vs. (4) Tatjana Maria (GER) 3-6, 6-2, 7-6(6)
Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (5) Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 6-2
(2) Varvara Gracheva vs. Carol Zhao (CAN) 6-1, 7-5

R32
Anastasia Gasanova vs. (1) Alison Riske (USA) 6-2, 6-3
Katie Swan (GBR) vs. Arianne Hartono (NED) 6-1, 6-2
(Q) Nao Hibino (JPN) vs. (Q) Jana Fett (CRO) 6-0, 6-4
(6) Qiang Wang (CHN) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 6-4, 1-6, 6-4

(3) Magda Linette (POL) vs. Moyuka Uchijima (JPN) 6-4, 6-0
Oksana Selekhmeteva vs. Despina Papamichail (GRE) 6-3, 6-1
Katarzyna Kawa (POL) vs. Astra Sharma (AUS) 6-4, 6-3
(7) Rebecca Marino (CAN) vs. Anna Blinkova 7-5, 6-2
==
(WC) Karman Thandi (IND) vs. (8) Chloe Paquet (FRA) 4-6, 6-4, 6-3
(WC) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Joanne Zuger (SUI) 7-6(4), 6-2
Nadia Podoroska (ARG) vs. (Q) Kyoka Okamura (JPN) 6-4, 6-3
(4) Tatjana Maria (GER) vs. (WC) Ankita Raina (IND) 6-0, 6-1

(5) Rebecca Peterson (SWE) vs. Victoria Jimenez Kasintseva (AND) 6-2, 7-6(4)
Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (Q) En Shuo Liang (TPE) 4-6, 6-1, 6-3
Carol Zhao (CAN) vs. (Q) Olivia Tjandramulia (AUS) 6-1, 6-1
(2) Varvara Gracheva vs. Q Mariia Tkacheva 6-3, 6-2


ATP Challenger (uge 37)

Place Country Category Surface
Szczecin POL Challenger 125 Clay
Rennes FRA Challenger 90 Hard
Cary NC, USA Challenger 80 Hard
Istanbul TUR Challenger 80 Hard

 

Challenger TV


WTA Challenger

WTA 125 Triac Foundation Trophy, Bucharest (ROU) – Grus

Finale: (2) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Reka-Luca Jani (HUN) 6-3, 6-3

Semifinale
Reka-Luca Jani (HUN) vs. Maryna Zanevska (BEL) 7-5, 7-6(6)
(2) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Sara Errani (ITA) 6-2, 6-2


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 37)

Place Country Category Surface
Plaisir France M25 Hard
Darwin Australia M25 – Livestream  Hard
Madrid Spain M25 – Livestream  Hard
Santa Margherita di Pula Italy M25 – Livestream  Clay
Sintra Portugal M25  Hard
Cancun Mexico M15  Hard
Casablanca Morocco M15  Clay
Champaign, IL USA M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard
Zlatibor Serbia M15  Clay

 

M25 Sintra 

R32: (Q) 1824) Benjamin Hannestad (DEN) vs. [1] (205) Jesper De Jong (NED) 4-6, 4-6

Qfi: [6] (1824) Benjamin Hannestad (DEN) vs. [11] Alexandre Ruscica (FRA) 6-2, 6-1

Q16
[6] (1824) Benjamin Hannestad (DEN) vs. Julius Augunas (LTU) 6-2, 6-1
[11] Alexandre Ruscica (FRA) vs. Albert Sole (ESP) 6-1, 6-2

Q32
[6] (1824) Benjamin Hannestad (DEN) – bye
Julius Augunas (LTU) vs. Fernando Gouveia (POR) 6-1, 3-0 Ret’d
Albert Sole (ESP) vs. Mathieu Dussaubat (POR) 7-6(5), 1-6, [10-8]
[11] Alexandre Ruscica (FRA) – bye

Doubles

Kvartfinale: Hannestad/Wendelken vs. (3) Alex Knaf/Raphael Calzi (LUX) 4-6, 2-6
1/8-finale: Benjamin Hannestad (DEN)/Harry Wendelken (GBR) vs. Adan Freire Da Silva (FRA)/Bingyu Yu (CHN) 7-5, 7-5


M15 Casablanca
Tidsforskel: cet -1 time

Qfi: Felipe Mikkelsen (DEN) vs.  Rocco Piatti (MON) 2-6, 2-6
Q16: Felipe Mikkelsen (DEN) vs.  Ghouse Faisal (CAN) 6-2, 6-3
Q32: Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [7] (1364) Vicente Oliver Moratalla (ESP) 6-4, 2-0 Ret’d

Doubles

Kvartfinale: (1) David Pichler(AUT)/Daniil Golubev vs. Mikkelsen/Vasiliauskas – walkover
1/8-finale: Felipe Mikkelsen (DEN)/Matas Vasiliauskas (LTU) vs. Tommaso Carnevale-Miino (ITA)/Rocco Piatti (MON) 6-3, 5-7, [10-8]


ITF Women (uge 37)

Place Country Category Surface
Le Neubourg France W80+H  Hard
Caldas da Rainha Portugal W60+H – Livestream  Hard
Darwin Australia W25 – Livestream  Hard
Jablonec nad Nisou Czech Republic W25 – Livestream  Clay
Santa Margherita di Pula Italy W25 – Livestream  Clay
Cancun Mexico W15  Hard
Casablanca Morocco W15  Clay
Dijon France W15  Clay
Melilla Spain W15  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Varna Bulgaria W15  Clay

 

W60+H Caldas da Rainha

Finale: (186) Lucrezia Stefanni (ITA) vs. [7] (201) Marina Bassols Ribera (ESP) 3-6, 6-1, 7-6(3)

Semifinale
(186) Lucrezia Stefanni (ITA) vs. (253) Emiliana Arango (COL) 6-2, 6-1
(Q) (481) Olga Helmi (DEN) vs. [7] (201) Marina Bassols Ribera (ESP) 0-6, 4-6

Kvartfinale
(186) Lucrezia Stefanni (ITA) vs. [1] (123) Vitalia Diatchenko 6-1, 6-4
(253) Emiliana Arango (COL) vs. (266) Eudice Chong (HKG) 7-5, 6-1
(Q) (481) Olga Helmi (DEN) vs. (233) Yuliya Hatouka 62-, 2-6, 7-6(5)
[7] (201) Marina Bassols Ribera (ESP) vs. (Q) (424) Adriana Reami (USA) 6-7(3), 6-2, 6-3

1/8-finale
(Q) (481) Olga Helmi (DEN) vs. (337) Eden Silva (GBR) 6-1, 2-6, 6-0
(233) Yuliya Hatouka vs. [4] (189) Mai Hontama (JPN) 6-2, 7-6(3)

R32
(337) Eden Silva (GBR) vs. [6] (229) Yuriko Miyazaki (GBR) 6-3, 4-6, 7-5
(Q) (481) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (462) Katarina Jokic (BIH) 5-7, 6-3, 6-3

Qfi: [8] (481) Olga Helmi (DEN) vs. [10] (562) Elysia Bolton (USA) 7-5, 6-2

Q16
[8] (481) Olga Helmi (DEN) vs. Mey Ayari (TUN) 6-1, 6-0
[10] (562) Elysia Bolton (USA) vs. Georgia Kalamaris (FRA) 6-0, 6-0


W25 Jablonec nad Nisou

Finale: [4] (258) Leyre Romero Gormaz (ESP) vs. (382) Misaki Matsuda (JPN) 6-1, 7-6(1)

Semifinale
[4] (258) Leyre Romero Gormaz (ESP) vs. [8] (363) Nina Potocnik (SLO) 6-3, 6-4
[7] (324) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (382) Misaki Matsuda (JPN) 2-6, 2-6

Kvartfinale
[8] (363) Nina Potocnik (SLO) vs. (679) Eszter Meri (SVK) 6-1, 7-5
[4] (258) Leyre Romero Gormaz (ESP) vs. [6] (315) Lena Papadakis (GER) 6-3, 7-6(5)
[7] (324) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [3] (291) Anna Siskova (CZE) 6-2, 6-3
(382) Misaki Matsuda (JPN) vs. (408) Barbara Haas (AUT) 6-2, 6-4

1/8-finale
[7] (324) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (417) Valeriya Strakhova (UKR) 6-4, 6-2
[3] (291) Anna Siskova (CZE) vs. (440) Julia Middendorf (GER) 6-2, 6-2

R32
[7] (324) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) (918) Bianca Jolie Fernandez (CAN) 6-3, 6-1
(417) Valeriya Strakhova (UKR) vs. (Q) (1034) Nikola Daubnerova (SVK) 7-5, 6-1
(440) Julia Middendorf (GER) vs. (Q) Marketa Petruzelova (CZE) 1-6, 6-4, 6-4
[3] (291) Anna Siskova (CZE) vs. (Q) Gina Feistel (GER) 6-1, 6-0


W15 Cancun 
Tidsforskel: cet -7 timer

1/8-finale: (1124) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [1] (420) Thaisa Grana Pedretti (BRA) 2-6, 2-6

R32
[1] (420) Thaisa Grana Pedretti (BRA) vs. (Q) (1417) Kariann Pierre-Louis (USA) 6-1, 6-0
(1124) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Aanya Goel (USA) 6-1, 6-0


W15 Monastir
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (1078) Elena Jamshidi (DEN) vs. (1351) Selina Dal (GER) 3-6, 2-6

Doubles

1/8-finale: Elena Jamshidi (DEN)/Daria Krasnova vs. Camilla Zanolini (ITA)/Emilia Durska (POL) 7-6(5), 3-6, [3-10]


W15 Dijon

R32: (1067) Olivia Gram (DEN) vs. [1] (657) Tess Sugnaux (SUI) 4-6, 0-6

<< tilbage


ITF Junior (uge 37)

Grade 3, El Prat de Llobregat (ESP) – Grus

Boys singles

Kvartfinale: [6] (258) Kane Bonsach Ganley (DEN) vs. [2] (197) Roger Pascual Ferra (ESP) 1-6, 1-6
1/8-finale: [6] (258) Kane Bonsach Ganley (DEN) vs. (Q) (1203) Sergio Planella Hernandez (ESP)
R32: [6] (258) Kane Bonsach Ganley (DEN) vs. (WC) Samuel Balfour Dominguez (ESP)

Boys Doubles

Kvartfinale: Ganley/Hernando vs. Luis Garcia Paez/Mateo Luis Alvarez Sarmiento (ESP) 1-6, 5-7
1/8-finale: (1) Kane Bonsach Ganley (DEN)/Sergio Callejon Hernando (ESP) vs. tamerlan Azizov (AZe)/Aditya Govila (IND) 6-3, 6-4

Girls singles

R32: (492) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (359) Margherita Marcon (ITA) 7-5, 4-6, 5-7

Girls doubles

Semifinale: Hyllested/Passola vs. (1) Margherita Marcon/Diana De Simone (ITA) 4-6, 6-3, [7-10]
Kvartfinale: Hyllested/Passola vs. Ophelie Boullay/Eleejah Inisan (FRA) 7-5, 6-0
1/8-finale: (3) Vilma Krebs Hyllested (DEN)/Berta Passola (ESP) vs. Martina Puvill/Jana Rovira Alier (ESP) 6-4, 6-4


Grade 5, Frederiksberg (DEN) – Grus

Boys singles

Finale: [5] (1191) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) vs [3] (916) Tom Noltorp (SWE) 6-1, 6-0

Semifinale
[1] (434) Yakup Uzunel (DEN) vs. [3] (916) Tom Noltorp (SWE) 4-6, 2-6
[4] (1154) Christopher Garde (DEN) vs. [5] (1191) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 4-6, 3-6

Kvartfinale
[1] (434) Yakup Uzunel (DEN) vs. [7] (1406) Mika Petkovic (GER) 6-3, 6-3
[3] (916) Tom Noltorp (SWE) vs. (Q) Henrik Villanger (NOR) 7-6(8), 6-2
[4] (1154) Christopher Garde (DEN) vs. [8] (1472) Mika Bunjes (GER) 6-3, 6-2
[5] (1191) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) vs. [2] (800) Bon Lou Karstens (GER) 6-4, 6-3

1/8-finale
[1] (434) Yakup Uzunel (DEN) vs. (2364) Nadeem Kanani (SWE) 6-3, 6-0
[7] (1406) Mika Petkovic (GER) vs. (Q) Cameron Kroman Amiri (SWE) 6-4, 7-5
[3] (916) Tom Noltorp (SWE) vs. (Q) Lukas Andersson (SWE) 6-2, 4-6, 6-2
(Q) Henrik Villanger (NOR) vs. (1767) Victor Sjostrom (SWE) 6-4, 7-5
==
[8] (1472) Mika Bunjes (GER) vs. (2077) Simon Munkhammar (SWE) 3-6, 7-6(1), 6-4
[4] (1154) Christopher Garde (DEN) vs. (1733) Fredrik Krogh Solheim (NOR) 4-6, 6-1, 6-4
[5] (1191) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) vs. (1757) Kristoffer Dalbak (NOR) 6-3, 3-6, 6-2
[2] (800) Bon Lou Karstens (GER) vs. (2097) Daniel Margoulis (SWE) 6-1, 6-3

R32
[1] (434) Yakup Uzunel (DEN) vs. (Q) (3125) Linus Andersson (SWE) 6-7(4), 6-0, 6-1
(2364) Nadeem Kanani (SWE) vs. Bjorn Cristiano Asbjornrod Valdivieso (NOR) 4-6, 7-5, 6-4
(WC) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (Q) Cameron Kroman Amiri (SWE) 2-6, 1-6
(3021) Nicolas Borgsten (DEN) vs. (1406) Mika Petkovic (GER) 2-6, 6-7(3)

(2856) Valdemar Dubin (DEN) vs. [3] (916) Tom Noltorp (SWE) 3-6, 1-6
(2449) Kristian Kjellberg (DEN) vs. (Q) Lukas Andersson (SWE) 3-6, 1-6
(2449) Oliver Steines (DEN) vs. (Q) Henrik Villanger (NOR) 2-6, 3-6
(1767) Victor Sjostrom (SWE) vs. [6] (1234) Alexander Nordal Clausen (DEN) 6-3, 3-0 Ret’d
==
(WC) (3208) Christoffer Thielsen (DEN) vs. [8] (1472) Mika Bunjes (GER) 1-6, 1-6
(WC) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. (2077) Simon Munkhammar (SWE) 2-6, 2-6
(1733) Fredrik Krogh Solheim (NOR) vs. (2402) Hlib Kovalenko (UKR) – walkover
[4] (1154) Christopher Garde (DEN) vs. (2306) Filip Slavkovic (SWE) 3-6, 7-5, 6-2

(2104) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. [5] (1191) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 2-6, 7-6(5), 6-7(7)
(WC) (3125) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (1757) Kristoffer Dalbak (NOR) 6-3, 5-7, 2-6
(1784) Niklas Jensen (DEN) vs. (2097) Daniel Margoulis (SWE) 2-6, 5-7
[2] (800) Bon Lou Karstens (GER) vs. (1732) Gustav Andersson (SWE) 2-6, 6-2, 7-5

Qfi (udvalgte)
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Cameron Kroman Amiri (SWE) 4-6, 6-7(3)
(WC) Anders Bjørn Møller (DEN) vs. Lukas Andersson (SWE) 5-7, 4-6

Q16 (udvalgte)
Cameron Kroman Amiri (SWE) vs. [1] (3021) Amir Albeg (ISR) 6-4, 6-3
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Fidel Nweke (DEN) 6-1, 6-0

Kristoffer Pødenphant (DEN) vs. Kristian Brondmo (NOR) 1-6, 4-6

Lukas Andersson (SWE) vs. Julian Brager-Carlsen (NOR) 7-5, 6-3
(WC) Anders Bjørn Møller (DEN) vs. (WC) Christoffer Topp-Parving (DEN) – walkover

Q32
[1] (3021) Amir Albeg (ISR) – bye
Andreas Philip Cort Maleeva Hansen (DEN) vs. Cameron Kroman Amiri (SWE) 1-6, 0-6
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Ole Nicolai Kahrs (NOR) 4-6, 6-0, [10-6]
Fidel Nweke (DEN) vs. Oliver Vainionpaa (FIN) 7-5, 6-4

Frederik William Nissen Horsten (DEN) vs. [2] (3125) Linus Andersson (SWE) 4-6, 7-5, [8-10]
Marcus Sehested (DEN) vs. Felix Oscarsson (NOR) 1-6, 2-6
Peter Vestergaard Christensen (DEN) vs. Kristian Brondmo (NOR) 0-6, 2-6
Kristoffer Poedenphant (DEN) vs. Emil Remsted (DEN) 6-3, 6-4

[3] (3208) Hector Hertz Nissen (DEN) vs. Julian Brager-Carlsen (NOR) 7-5, 3-6, [10-6]
(WC) Christoffer Delfort (DEN) vs. Lukas Andersson (SWE) 2-6, 6-7(5)
(WC) Anders Bjørn Møller (DEN) vs. Arvid Lindblad (SWE) 6-1, 3-6, [10-4]
(WC) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. Filip Glov Moeller (NOR) 6-2, 4-6, [12-10]

Romeo Elfving (DEN) vs. [4] (3208) Tim Andersson (SWE) 6-7(2), 3-6
Nikolaj Terp Maansson (DEN) vs. (WC) Henrik Villanger (NOR) 3-6, 1-6
Janus Juul Ogle (DEN) vs. Severin Risan (NOR) 3-6, 2-6
Mads Tvede (DEN) vs. Oskar Turesson (SWE) 1-6, 4-6

Boys doubles

Finale: Bunjes/Petkovic vs. Kanani/Karstens 6-3, 6-4

Semi
(4) Nadeem Kanani (SWE)/Bon Lou Karstens (GER) vs. (1) William Rejchtman Vinciguerra/Tom Noltorp (SWE) 6-2, 6-4
(3) Christopher Garde (DEN)/Fredrik Krogh Solheim (NOR) vs. (2) Mika Bunjes/Mika Petkovic (GER) 4-6, 2-6


Girls singles

Finale: (1885) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [8] (1751) Lovisa Valentinsson (SWE) 6-2, 6-2

Semifinale
(1885) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [1] (525) Sarafina Olivia Hansen (DEN) 7-6(2), Ret’d
[6] (1590) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [8] (1751) Lovisa Valentinsson (SWE) 3-6, 3-6

Kvartfinale
[1] (525) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs.Caroline Dandanell Lindahl (DEN) 4-6, 6-2, 7-5
(1885) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [4] (807) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) 4-1 Ret’d
[6] (1590) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [3] (706) Isabella Svahn (SWE) 6-2, 6-4
[8] (1751) Lovisa Valentinsson (SWE) vs. (LL) Esther Magnusson (SWE) 6-7(4), 7-5, 7-5

1/8-finale
[1] (525) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (2345) Olivia Lindestaf (SWE) 6-2, 6-4
Caroline Dandanell Lindahl (DEN) vs. (2575) Emilia Korseth (NOR) 6-1, 2-6, 6-2
[4] (807) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (2075) Hannah Winding Mollerup (DEN) 6-1, 6-2
(1885) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (Q) Thea Jagare (SWE) 6-0, 6-2
==
[6] (1590) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (1987) Freja B. Løvbjerg (DEN)
(WC) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. [3] (706) Isabella Svahn (SWE) 1-6, 4-6
[8] (1751) Lovisa Valentinsson (SWE) vs. (Q) Nora Syrtveit (NOR) 7-6(3), 6-2
(LL) Esther Magnusson (SWE) vs. (1871) Cecilie Maeland (NOR) 6-2, 3-6, 6-3

R32
[1] (525) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (1771) Celin Myhre (NOR) 6-2, 6-1
(WC) Sophia Bergqvist (DEN) vs. (2345) Olivia Lindestaf (SWE) 3-6, 3-6
Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. (2575) Emilia Korseth (NOR) 2-6, 6-3, 4-6
Caroline Dandanell Lindahl (DEN) vs. [7] (1684) Clara Nilsson (SWE) 7-6(7), 6-4

[4] (807) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (WC) Sofia Mortensen (DEN) 6-0, 6-0
(2075) Hannah Winding Mollerup (DEN) vs. (Q) Iva Marinkovic (SWE) 2-6, 7-6(5), 7-5
(WC) Lucca Ingildsen (DEN) vs. (Q) Thea Jagare (SWE) 3-6, 6-3, 0-6
(1885) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [5] (1568) Maren Milla Tobiasson Reinemo (NOR) 6-0, 6-1
==
[6] (1590) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (2006) Sara Rydholt (NOR) 7-5, 6-1
(1987) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. Ophelia Mille Ruus (DEN) 6-2, 6-4
(WC) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (Q) Josefine April Lagstrom Field (NOR) 6-2, 2-6, 6-2
Isil Yurttas (DEN) vs. [3] (706) Isabella Svahn (SWE) 3-6, 0-6

Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. [8] (1751) Lovisa Valentinsson (SWE) 4-6, 4-6
(3271) Emma Paunovic (DEN) vs. (Q) Nora Syrtveit (NOR) 0-6, 1-6
Elin Brun Creton (DEN) vs. (LL) Esther Magnusson (SWE) 6-2, 2-6, 1-6
[2] (692) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1871) Cecilie Maeland (NOR) 4-6, 6-2, 2-6

Qfi
Aida Omercajic (DEN) vs. Iva Marinkovic (SWE) 1-6, 2-6

Q16 (udvalgte)
(Alt) Therese Harboe Holst (DEN) vs. Thea Jagare (SWE) 1-6, 1-6
Cecilie Funder (DEN) vs. Nora Syrtveit (NOR) 6-7(4), 3-6

Line Yorklai Jensen (DEN) vs. Iva Marinkovic (SWE) 1-6, 4-6
Aida Omercajic (DEN) vs. Kaia Celin Bostrom Jorgensen (NOR) 6-2, 6-4

Q32 (udvalgte)
Filippa Alberta Klemmensen (DEN) vs. Esther Magnusson (SWE) 1-6, 2-6
Amani Azarkan (DEN) vs. Esther Mansson (SWE) 5-7, 6-7(5)

Thea Jagare (SWE) vs. Anastazja Janowska (POL) 6-3, 6-1
(Alt) Therese Harboe Holst (DEN) – bye

Nora Syrtveit (NOR) – bye
Cecilie Funder (DEN) vs. Veronika Lundgren (SWE) 6-2, 6-3

Milla Hoffmann (DEN) vs. Isabell Ek (SWE) 2-6, 6-3, [6-10]

Iva Marinkovic (SWE) – bye
Line Yorklai Jensen (DEN) vs. Daria Giurgiteanu (ROU) 7-6(8), 6-2

Aida Omercajic (DEN) vs. Ingrid Forsberg (SWE) 6-3, 7-5
Kaia Celin Bostrom Jorgensen (NOR) – bye

Girls doubles

Finale: Hansen/Svahn vs. Myhre/Nilsson 6-3, 6-3

Semifinale
(1) Sarafina Olivia Hansen (DEN)/Isabella Svahn (SWE) vs. (4) Emilia Korseth/Maren Milla Tobiasson Reinemo (NOR) 6-4, 7-6(7)
(3) Clara Nilsson (SWE)/Celin Myhre (NOR) vs. (2) Zoe Du Pasquier Jensen/Cecilie Agerbek Fridthjof – walkover


Grade 5, Phoenix (AZ, USA) – Hardcourt

Girls singles

R32: (3075) Caroline Porsager (DEN) vs. Prisha Nikhil Shinde (IND) 0-6, 1-6

Girls doubles

Finale: Porsager/Axler vs. (1) Jane Ling Chun Wong (HKG) 2-6, 3-6
Semifinale: Porsager/Axler vs. (2) Raja Sarvagnya Kilaru (IND)/Oriane Naledi Chabuya Raguin (BOT) 6-3, 7-5
Kvartfinale: Porsager/Axler vs. Nina Sekonopo (BOT)/Lyndseigh Muller (RSA) 6-2, 6-0
1/8-finale: Caroline Porsager (DEN)/Elin Axler (SWE) – bye

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 37)

Cat 3, Holte (DEN) – Grus

U16 Boys singles 

Kvartfinale: [3] (502) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (1640) (Q) Linus Christiansson (SWE) 6-1, 5-7, 3-6

1/8-finale (udvalgte)
[3] (502) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (2078) August Schrøder (DEN) 6-4, 6-1
(WC) Emil Remsted (DEN) vs. [2] (325) Sebastian Eie (NOR) 1-6, 2-6

R32
Isak Malthe Dogonowski (DEN) vs. [1] (309) Jan Sykora (CZE) 0-6, 0-6
Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. Wincent Belltoft (SWE) 1-6, 2-6
(1329) Peter Vestergaard Christensen (DEN) vs. (1281) Jonathan Ekstrand (SWE) 3-6, 1-6
(2463) Theodor Bergholt Andersson (DEN) vs. [7] (1211) Andrea Troiani (ITA) 5-7, 0-6

[3] (502) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (1994) William Olsson (SWE) 6-3, 6-2
(2078) August Schrøder (DEN) vs. (2895) Valter Larsson (SWE) 6-2, 6-2
(Q) Aksel Lund Østergaard (DEN) vs. vs. (Q) (1640) Linus Christiansson (SWE) 1-6, 2-6
(Q) Davide Covi (ITA) vs. [6] (1035) Oliver Vainionpaa (FIN) 7-6(4), 7-6(0)
==
(LL) Eik Sylvester Bechgaard (DEN) vs. [8] (1243) Lorenzo Balducci (ITA) 0-6, 1-6
(LL) Andreas Frederiksen (DEN) vs. (Q) Ilias Vantolas (SWE) 2-6, 0-6
(Q) Valdemar Spillemose Andersen (DEN) vs. (Q) Emil Frozkhan (SWE) 4-6, 1-6
[4] (531) Amir Albeg (GER) vs. (1281) Danny Stella (ITA) 6-4, 6-1

[5] (855) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. (Q) (1759) Kelvin Walltin (SWE) 6-4, 6-7(5), 2-6
(LL) Gustav Blok Clevin (DEN) vs. (WC) (2463) Paolo Pagliarulo (ITA) 1-6, 4-6
(WC) Emil Remsted (DEN) vs. (1734) Malcolm Bergelin (SWE) 6-2, 6-3
(Q) Bastian Lage (DEN) vs. [2] (325) Sebastian Eie (NOR) 1-6, 1-6

Qfi
[1] (1640) Linus Christiansson (SWE) – bye
Rasmus Torp Vestentoft (DEN) vs. [2] (1759) Kelvin Walltin (SWE) 0-6, 0-6

(WC) Valdemar Spillemose Andersen (DEN) vs. Andreas Frederiksen (DEN) 6-1, 6-0
Marcus Tofft (DEN) vs. Davide Covi (ITA) 2-6, 3-6

Eik Sylvester Bechgaard (DEN) vs. Emil Frozkhan (SWE) 0-6, 2-6
Bastian Lage (DEN) vs. Gustav Blok Clevin (DEN) 6-1, 6-2

Ilias Vantolas (SWE) vs. (WC) Christian Morits Guldborg (DEN) – walkover
Aksel Lund Østergaard (DEN) vs. Johannes Kuenzel (GER) 7-6(3), 6-2


U14 Boys singles

Finale: [2] (148) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [6] (277) Asger Sørensen (DEN) 7-6(5), 6-2

Semifinale
[6] (277) Asger Sørensen (DEN) vs.  [5] (260) Nikita Smirnov (EST) 6-2, 6-4
[2] (148) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. Q) Nils Ture Daniel Leveau (SWE) 6-3, 6-4

Kvartfinale
[6] (277) Asger Sørensen (DEN) vs. Vincent Cederqvist (SWE) 6-1, 6-4
(483) Gabriel Pyndt (DEN) vs.  [5] (260) Nikita Smirnov (EST)  1-6, 3-6
(823) Magnus Østergaard (DEN) vs. (Q) Nils Ture Daniel Leveau (SWE) 4-6, 3-6
[2] (148) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [8] (473) Nicolai Eie Worren (NOR) 6-3, 6-3

1/8-finale
Vincent Cederqvist (SWE) vs. (Q) Michelangelo Galeati (ITA) 7-6(2), 6-1
[6] (277) Asger Sørensen (DEN) vs. (711) Q) (1293) Meesam Abbas (PAK) – walkover
(483) Gabriel Pyndt (DEN) vs. [3] (193) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) 6-3, 6-2
(650) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. [5] (260) Nikita Smirnov (EST) 5-7, 6-7(3)
==
(823) Magnus Østergaard (DEN) vs. [7] (454) Anders Erik Bergstrom (EST)  6-2, 6-1
(1463) Mingus Zack Hansen (DEN) vs. (Q) Nils Ture Daniel Leveau (SWE) 6-1, 3-6, 5-7
Anton Lindberg-Larsen (DEN) vs. [8] (473) Nicolai Eie Worren (NOR) 4-6, 0-6
[2] (148) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (WC) (926) Nikolaj Sehested Berens Petersen (DEN) 6-2, 6-3

R32
Vincent Cederqvist (SWE) vs. [1] (132) Paul Hjorteland (NOR) 6-2, 6-7(6), 1-6
(WC) Anders Elfving Navarro (DEN) vs. (Q) Michelangelo Galeati (ITA) 1-6, 0-6
(790) Finn Sulugiuc (DEN) vs. (Q) (1293) Meesam Abbas (PAK) 6-7(4), 7-5, 3-6
[6] (277) Asger Sørensen (DEN) vs. (711) William Johan Kjellberg (SWE) 6-1, 6-7(9), 6-0

[3] (193) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (LL) Orvar Andersch (SWE) 6-1, 4-6, 6-2
(483) Gabriel Pyndt (DEN) vs. (WC) (872) Jonathan Eie (NOR) 6-4, 6-3
(650) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. (Q) Ted Lee (SWE) 4-3 Ret’d
Thorbjørn Haubro Jensen vs. [5] (260) Nikita Smirnov (EST) 2-6, 3-6
==
Casper Molich Hoff Pallesen (DEN) vs. [7] (454) Anders Erik Bergstrom (EST) 6-7(5), 1-6
(823) Magnus Østergaard (DEN) vs. (Q) Hugo Bucht (SWE) 6-1, 6-1
(1463) Mingus Zack Hansen (DEN) vs. (745) Lukas Hans Johan Korsstrom (FIN) 6-3, 6-3
(Q) Nils Ture Daniel Leveau (SWE) vs. (LL) Joel Henriksson (SWE) 6-3, 6-4

[8] (473) Nicolai Eie Worren (NOR) vs. (LL) (976) Antonio Di Rubba (ITA) 6-3, 6-0
Anton Lindberg-Larsen (DEN) vs. (Q) (1463) Valdemar Bunge 1-6, 6-4, 4-1 Ret’d
(WC) (926) Nikolaj Sehested Berens Petersen (DEN) vs. (Q) Filip Nawrocki (POL) 6-3, 4-6, 6-1
[2] (148) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (533) Oscar Karmteg (SWE) 6-0, 4-6, 6-1

Qfi (udvalgte)
Thorbjørn Haubro Jensen vs. Michelangelo Galeati (ITA) 1-6, 0-6
Nicolai Schølin (DEN) vs. [11] (1463) Valdemar Bunge 3-6, 1-6

Q16 (udvalgte)
Dominic Augustinovic (DEN) vs. [1] (976) Antonio Di Rubba (ITA) 0-6, 0-6
Philip Østergaard (DEN) vs. Milo Carenco (SWE) 0-6, 0-6
[2] (976) Sebastian Skjold Lund (DEN) vs. Filip Nawrocki (POL) 6-4, 1-6, [5]
Sebastian Lauritsen (DEN) vs. Ludvig Lowendahl (SWE) 3-6, 0-6
(WC) Ole Pagh Søndberg (DEN) vs. Orvar Andersch (SWE) 0-6, 1-6
Emil Schølin (DEN) vs. Nils Ture Daniel Leveau (SWE) 1-6, 0-6

Michelangelo Galeati (ITA) vs. [5] (1190) Oscar Jusufagic (SWE) 6-1, 6-3
Thorbjørn Haubro Jensen vs. (WC) Dante Levinsson-Olsson (SWE) 7-5, 2-6, [10-7]

Nicolai Schølin (DEN) vs. [6] (1228) Esben Schilders (NED) 6-1, 6-2
[11] (1463) Valdemar Bunge vs. Axel Lundby Eskeland (NOR) 6-1, 6-3

(WC) Oscar Bergholt Andersson (DEN) vs. [9] (1374) Vincent Visker (GER) 6-0, 7-5

U14 Boys doubles

Finale Sørensen/Aaby vs. Hansen/Smirnov 6-2, 6-1

Semifinale
(1) Asger Sørensen/Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (3) Paul Hjorteland/Nicolai Eie Worren (NOR) 6-1, 6-2
(2) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN)/Nikita Smirnov (EST) vs. (4) Anton Lindberg-Larsen/Nikolaj Sehested Berens Petersen (DEN) 6-1, 6-1


U16 Girls singles

Kvartfinale
(1408) Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. [1] (126) Emma Katarina Forgac (GER) 0-6, 1-6
[3] (453) Oliwia Drozdz (POL) vs. Sofia Gottlieb (SWE) – walkover
(1631) Cecilie Funder (DEN) vs. [4] (833) Juli Baeck (GER) 2-6, 1-6
[6] (1259) Mariam Hassouneh (DEN) vs. [2] (217) Charlotte Felux (CZE) 3-6, 2-6

1/8-finale
[1] (126) Emma Katarina Forgac (GER) vs. Kira Kulish (UKR) 6-0, 6-0
(1408) Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. [8] (1265) Lykke Lindorff (SWE) 6-4, 7-5
Oline Vienberg Skovgaard (DEN) vs. [3] (453) Oliwia Drozdz (POL) 2-6, 0-6
[5] (1195) Ingrid Friis Hein (DEN) vs. Sofia Gottlieb (SWE) 3-6, 6-7(5)
==
(1631) Cecilie Funder (DEN) vs. [7] (1265) Matilde Bedini (ITA) 6-2, 6-3
[4] (833) Juli Baeck (GER) vs. Isabella Olsson (SWE) 6-1, 6-2
[6] (1259) Mariam Hassouneh (DEN) vs. (1816) Silke Skikkild (DEN) 6-1, 6-0
Karolina Johnsen (DEN) vs. [2] (217) Charlotte Felux (CZE) 1-6, 1-6

R32
[1] (126) Emma Katarina Forgac (GER) – bye
Ena Vaizovic (DEN) vs. Kira Kulish (UKR) 3-6, 6-2, 2-6
(1408) Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. Christiane Fink-Jensen Skovgaard (DEN) 6-1, 6-2
[8] (1265) Lykke Lindorff (SWE) – bye

[4] (453) Oliwia Drozdz (POL) – bye
Oline Vienberg Skovgaard (DEN) vs. (2638) Simone Østergaard (DEN) 6-4, 6-1
Lea Amalie Holst Wejp-Olsen (DEN) vs. Sofia Gottlieb (SWE) 1-6, 1-6
[5] (1195) Ingrid Friis Hein (DEN) – bye
==
[7] (1265) Matilde Bedini (ITA) – bye
(1631) Cecilie Funder (DEN) vs. (2257) Katrine Bruhn Aaby (DEN) 7-5, 6-3
(2257) Naja Brun Creton (DEN) vs. Isabella Olsson (SWE) 3-6, 6-1, 0-6
[4] (833) Juli Baeck (GER) – bye

[6] (1259) Mariam Hassouneh (DEN) – bye
(1816) Silke Skikkild (DEN) vs. (1631) Sara Milosevic (SWE) 6-3, 6-4
Karolina Johnsen (DEN) vs. (WC) (2777) Caroline Sofia Kostecki Andersen (DEN) 6-3, 6-3
[2] (217) Charlotte Felux (CZE) – bye


U14 Girls singles

Finale: (1284) Clara Møller Wilstrup (DEN) vs. [7] (808) Tyra Brito (SWE) 5-7, 7-6(6), 6-1

Semifinale
(1284) Clara Møller Wilstrup (DEN) vs. [3] (500) Anabelle Teikari (SWE) 6-4, 6-1
Ella Wilstrup (DEN) vs. [7] (808) Tyra Brito (SWE) 0-6, 1-6

Kvartfinale
(1284) Clara Møller Wilstrup (DEN) vs. (993) Nora Juncher Kjellin (DEN) 6-2, 6-2
[3] (500) Anabelle Teikari (SWE) vs. [5] (692) Klara Andonegui Sehnalova (ESP) 6-1, 6-3
[7] (808) Tyra Brito (SWE) vs. (WC) Karina Maria Macarie (ROU) 6-3, 6-4
Ella Wilstrup (DEN) vs. (WC) (1303) Marie Leutholtz Benmouyal (DEN) 6-1, 6-2

1/8-finale
(993) Nora Juncher Kjellin (DEN) vs. [1] (364) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) 6-1, 6-4
(1284) Clara Møller Wilstrup (DEN) vs. (Q) Alexandra Peralta Bønæs (DEN) 6-4, 6-2
(1359) Josefine Bente Malling (DEN) vs. [3] (500) Anabelle Teikari (SWE) 1-6, 4-6
(1349) Sofia Østergaard (DEN) vs. [5] (692) Klara Andonegui Sehnalova (ESP) 4-6, 3-6
==
(1189) Anna Brandt Schultz (DEN) vs. [7] (808) Tyra Brito (SWE) 1-6, 0-6
(Q) Nikolina Varenica Nojinovic (DEN) vs. (WC) Karina Maria Macarie (ROU) 0-6, 1-6
(WC) (1303) Marie Leutholtz Benmouyal (DEN) vs. (WC) Hedvig Placatka (DEN) 6-0, 6-2
Ella Wilstrup (DEN) vs. (1135) Rebecca Harder Kirk (DEN) 6-1, 6-4

R32
[1] (364) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. (Q) (1189) Celia Troan (NOR) 7-5, 6-2
(993) Nora Juncher Kjellin (DEN) vs. (1349) Rosa Pham Andreasen (DEN) 6-3, 0-6, 6-3
(1284) Clara Møller Wilstrup (DEN) vs. Josefine Beate Pape (DEN) 6-0, 6-0
(Q) Alexandra Peralta Bønæs (DEN) vs. [8] (979) Isis Cato Van Der Meer (NED) 6-1, 6-3

(Q) Smilla Haupt Toft (DEN) vs. [3] (500) Anabelle Teikari (SWE) 0-6, 1-6
(1359) Josefine Bente Malling (DEN) vs. (Q) Alberte Høybye (DEN) 6-2, 6-3
(1349) Sofia Østergaard (DEN) vs. (LL) Maria Palichleb (POL) 7-6(6), 6-0
[5] (692) Klara Andonegui Sehnalova (ESP) vs. Liva Viller Møller (DEN) 6-3, 7-6(5)
==
(LL) Emma Brandt Schultz (DEN) vs. (808) Tyra Brito (SWE) 1-6, 2-6
(1189) Anna Brandt Schultz (DEN) vs. (1371) Marthine Charlotte Bu Morland (NOR) 6-7(6), 6-1, 6-4
(Q) Nikolina Varenica Nojinovic (DEN) vs. (1461) Caroline Hermanns (DEN) 7-6(6), 6-2
[4] (572) Amani Azarkan (DEN) vs. (WC) Karina Maria Macarie (ROU) 6-4, 7-5

(WC) Hedvig Placatka (DEN) vs. [6] (731) Sofie Carolina Fræs Espersen 7-6(3), 6-2
(WC) (1303) Marie Leutholtz Benmouyal (DEN) vs. (1303) Anastazja Janowska (POL) 6-0, 6-2
(1135) Rebecca Harder Kirk (DEN) vs. (Q) (1346) Karla Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) 6-1, 6-1
Ella Wilstrup (DEN) vs. [2] (397) Lisanne Julia Bunnig (NED) 6-1, 6-4

Qfi
[1] (1189) Celia Troan (NOR) – bye
(1346) Karla Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) – bye
Alexandra Peralta Boenæs (DEN) vs. (WC) Anna Borchorst (DEN) 7-6(4), 6-1
(WC) Frederikke Dahl-Larsen (DEN) vs. (WC) Maria Palichleb (POL) 6-0, 6-2
Alberte Høybye (DEN) vs. Viola From Pedersen (DEN) 6-1, 6-0
Nikolina Varenica Nojinovic (DEN) vs. Emma Brandt Schultz (DEN) 7-5, 6-3
(WC) Smilla Haupt Toft (DEN) vs. Vanesa Vida Nielsen (DEN) 1-6, 6-2, [10-6]
Liva Viller Møller (DEN) vs. (WC) Sara Louise Termansen (DEN) – walkover

U14 Girls doubles

Finale: Wilstrup/Macaire vs. Viller Møller/Bønæs 6-1, 6-0

Semifinale
Ella Wilstrup/Karina Maria Macaire (ROU) vs. Marie Leutholtz Benmouyal/Clara Møller Wilstrup 6-2, 6-3
Liva Viller Møller/Alexandra Peralta Bønæs (DEN) vs. Hedvig Placatka (DEN)/Klara Andonegui Sehnalova (ESP) 6-3, 6-4

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Group A – Bologna: (1) Kroatien, Argentina, Italien, Sverige
Group B – Valencia: (2) Spanien, Korea, Serbien, (WC) Canada
Group C – Hamburg: (3) Frankrig, Tyskland, Australien, Belgien
Group D – Glasgow: (4) USA, (WC) Storbritannien, Kazakhstan, Holland

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage