Clara Tauson og Caroline Wozniacki begge på TV 2 Sport X på førstedagen i Miami, hvor Holger Rune først spiller lørdag

De danske præstationer ved Indian Wells gav anledning til fortsatte optimistiske forventninger til, at både Holger Rune og Caroline Wozniacki kan gøre gældende i de kommende turneringer, hvorimod Clara Tausons nederlag i kvalifikationen og efterfølgende i 1. runde ved WTA 125 Charleston fremkaldte større bekymringer.
Dog vendte optimismen i nogen grad tilbage, da Clara i kvalifikationen til WTA 1000 udgaven af Miami Open presented by Itau viste markant fremgang, da hun med 2 sejre kvalificerede sig til hovedturneringen, hvor alle 3 topnavne således er blandt deltagerne.

Indian Wells: Alcaraz og Swiatek til tops. Rune og Wozniacki på sporet. Tauson genstart

Det er fristende at tiltrække ekstra opmærksomhed med overskriften  “Clara møder Caroline og Caroline møder Clara”, idet Clara Tauson i den 2. kamp efter kl. 16:00cet på Butch Buchholz møder no. 51 Caroline Dolehide (USA), og i den 3. kamp på Grandstand møder Caroline Wozniacki no. 47 Clara Burel (FRA).

Selvom TV 2 ifølge sendeplanen oprindeligt først sender fra Miami onsdag, er der sikret mulighed for at vise kampene på TV 2 Sport X.
Da der er risiko for, at Clara Tausons kamp ikke når at blive færdigspillet, inden kampen med Caroline Wozniacki indledes, formodes at sidstnævnte  indledes på TV 2 Play og fortsætter på Sport X, når Clara Tausons kamp er færdig.

Begge danskere er ifølge odds fra betting selskaber favorit til at avancere til 2. runde, men i næste runde er kravet en større sensation fra Clara Tauson, hvis hun derefter også vinder over 4. seedede Elena Rybakina, hvorimod Caroline Wozniacki vil have væsentligt større muligheder i en eventuel 2. runde mod 32. seedede Anhelina Kalinina (UKR).

Det er dog i skrivende stund mere uvist, hvem Caroline kan møde i 3. runde, idet 2. seedede Aryna Sabalenka ifølge lodtrækningen møder vinderen af Paula Badosa og Simona Helep, der efter udstået karantæne har fået wildcard.
Uvisheden skyldes den tragiske omstændighed, at Sabalenka’s 42-årige kæreste netop er afgået ved døden, og derfor er det nærliggende at forestille sig, at Sabalenka muligvis melder fra og erstattes af en Lucky Loser, hvis der ikke gennemføres en “Revised” ændring i seedningen.

Holger Rune kommer tidligst i aktion lørdag, idet han er oversidder i 1. runde, og øverste halvdel af lodtrækningen først spiller torsdag, hvor no. 57 Fabian Marozsan (HUN) møder en spiller fra kvalifikationen om retten til at møde Holger i 2. runde.

I mellemtiden støtter Holger et program for hjemløse i South Florida som vist på hans Instagram herover.

I 3. runde forventes Holger at møde den 26. seedede tjekke Jiri Lehecka, der viste skræmmende styrke i Indian Wells med 2-sæts sejre over både Andrey Rublev og Stefanos Tsitsipas.
Klarer Holger den forhindring er der gode chancer for, at han i 1/8-finalen møder 9. seedede Alex de Minaur, der forleden vandt ATP 500 titlen i Acapulco og i øvrigt har vist storform.

I Indian Wells blev de Minaur dog besejret i 3 sæt af Alexander Zverev, der kan blive Holgers modstander i kvartfinalen, og vinderen kan derefter forvente at møde topseedede Carlos Alcaraz, med mindre 16. seedede Ben Shelton i 1/8-finalen eller 11. seedede Grigor Dimotrov i kvartfinalen eller andre forhindrer det forinden.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe søndag 24. marts

Billeder: Holger Rune (Sportsfotograf.com), CoCo Gauff & Oceane Dodin – TV 2 Sport X

====

WTA/ATP 1000 Miami (FL, USA) – TV 2 Play, TV 2 Sport X (fra 17:00), WTATV.com, ATP: Tennistv.com

Stadium – start 17:00cet (WTA R32)
3 CoCo Gauff USA vs. LL Oceane Dodin FRA – W
NB 1800: 6 Holger Rune 🇩🇰 vs. Fabian Marozsan HUN – M R64
2 Jannik Sinner ITA vs. 25 Tallon Griekspoor NED – M R32
NB 2400: 1 Iga Swiatek POL vs. 26 Linda Noskova CZE – W
NB 0130: 3 Daniil Medvedev vs. 30 Cameron Norrie GBR – M R32

Grandstand – start 16:00cet (WTA R32)
16 Ben Shelton USA vs. WC Martin Landaluce ESP – M R64
5 Jessica Pegula USA vs. 31 Leylah Annie Fernandez CAN – W
23 Caroline Garcia FRA vs. Naomi Osaka JPN – W
Danielle Collins USA vs. Elina Avanesyan – W
NB 2400: 7 Casper Ruud 🇳🇴 vs. 27 Alejandro Davidovich Fokina ESP – M R32

Buchholz – start 16:00cet (WTA R32)
12 Jasmine Paolini ITA vs.30 Emma Navarro USA – W
9 Alex de Minaur AUS vs. PR Soonwo Kwon KOR – M R64
Tomas Machac CZE vs. Andy Murray GBR – M R32
22 Nicolas Jarry CHI vs. Q Thiago Seyboth Wild BRA – M R32
14 Ugo Humbert FRA vs. Dominik Koepfer GER – M R32

Court 1 – start 16:00cet (ATP)
23 Lorenzo Musetti ITA vs. Roman Safiullin – R64
11 Grigor Dimitrov BUL vs. Alejandro Tabilo CHI – R64
Matteo Arnaldi ITA vs. PR Denis Shapovalov CAN  – R32
WC Martin Damm USA vs. Christopher O’Connell USA – R32

Court 1 – start 16:00cet (WTA R32)
10 Daria Kasatkina vs. 19 Sorana Cirstea ROU
14 Ekaterina Alexandrova vs. 21 Anastasia Pavlyuchenkova

Court 2 – start 16:00cet (ATP R64)
24 Jan-Lennard Struff GER vs. Daniel Altmaier GER
26 Jiri Lehecka CZE vs. Alexei Popyrin AUS

Court 3 – start 16:00cet (ATP R64)
19 Adrian Mannarino FRA vs. Yannick Hanfmann GER

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

CH 125 Napoli (ITA)

Campo D’Avalos – start 10:00
(1) 178 Elias Ymer 🇸🇪 vs. WC Emanuele Bastia ITA

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W75 Croissy-Beabourg (FRA) – Livescore
Central – start 10:00 (Q16)
1230 Olivia Gram 🇩🇰 vs. (8) 407 Emily Appleton GBR
—-
M15 Monastir (TUN) – ingen livescore Q32
Court 3 – ca. 10:00 (Q32)
(14) 1639 Philip Hjorth 🇩🇰 vs. Pietro Mugelli ITA
M25 Tarragona (ESP) – ingen livescore Q32
Court 2 – NB 11:00 (Q32)
(14) 1068 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. 2003 Ignacia Parisca VEN

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-12-clara-mulig-2-runde-mod-rybakina-caroline-mod-burel-og-kalinina-foer-uvished-om-evt-3-runde-holger-udfordres-af-lehecka-og-de-minaur/


Genveje: ITF, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

WTA/ATP 1000 Miami Open presented by Itau (Fl, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer, sommertid 10. marts: cet -5 timer

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32 R64 R128 Qfier Q3 Q2 Q1
ATP 1000 96 1.000 650 400 200 100 50 30 10 20 10
WTA 1000 96M, 48Q 1.000 650 390 215 120 65 35 10 30 20 2

📺 TV 2 Sport X/Play, Men: Tennistv.com, Women: WTATV.com

Tidsplan 
Søndag 24: R32 Women & Men + udsatte kampe R64 Men
Mandag 25: R16 Women & R32 Men
Tirsdag 26: QF Women & R16 Men
Onsdag 27: QF Women & Men
Torsdag 28: SF Women & QF Men
Fredag 29: SF Men
Lørdag 30: Fin Women & Fin doubles Men
Søndag 31: Fin Men, Fin doubles Women

Women singles

1/8-finale
8 Maria Sakkari GRE vs. 22 Anna Kalinskaya
4 Elena Rybakina KAZ vs. 17 Madison Keys USA
27 Victoria Azarenka vs. 24 Katie Boulter GBR
32 Anhelina Kalinina UKR vs. Yulia Putintseva KAZ

R32
1 Iga Swiatek POL vs. 26 Linda Noskova CZE
14 Ekaterina Alexandrova vs. 21 Anastasia Pavlyuchenkova
12 Jasmine Paolini ITA vs.30 Emma Navarro USA
5 Jessica Pegula USA vs. 31 Leylah Annie Fernandez CAN

3 CoCo Gauff USA vs. LL Oceane Dodin FRA
23 Caroline Garcia FRA vs. Naomi Osaka JPN
10 Daria Kasatkina vs. 19 Sorana Cirstea ROU
Danielle Collins USA vs. Elina Avanesyan
====
8 Maria Sakkari GRE vs. 28 Dayana Yastremska UKR 7-5, 6-4
22 Anna Kalinskaya vs. 9 Jelena Ostapenko LAT 6-2, 6-1
17 Madison Keys USA vs. Xin Yu Wang CHN 6-4, 7-6(5)
4 Elena Rybakina KAZ vs. Q Taylor Townsend USA 6-3, 6-7(3), 6-4

27 Victoria Azarenka vs. 7 Qinwen Zheng CHN 6-4, 7-5
24 Katie Boulter GBR vs. 11 Beatriz Haddad Maia BRA 6-2, 6-3
Yulia Putintseva KAZ vs. LL Greet Minnen BEL 6-2, 2-6, 6-4
32 Anhelina Kalinina UKR vs. 2 Aryna Sabalenka 6-4, 1-6, 6-1

R64
1 Iga Swiatek POL vs. Camila Giorgi ITA
26 Linda Noskova CZE vs. Q Maria Timofeeva 6-4, 6-4
21 Anastasia Pavlyuchenkova vs. Shelby Rogers USA 6-2, 6-1
14 Ekaterina Alexandrova vs. Donna Vekic CRO 6-3, 6-4

12 Jasmine Paolini ITA vs. Q Katie Volynets USA7-6(8), 7-5
30 Emma Navarro USA vs. Q Storm Hunter AUS 6-4, 6-3
31 Leylah Annie Fernandez CAN vs. Q Emiliana Arango COL 6-4, 6-2
5 Jessica Pegula USA vs. Lin Zhu CHN 6-4, 4-1 Ret’d
==
3 CoCo Gauff USA vs. Q Nadia Podoroska ARG 6-1, 6-2
LL Oceane Dodin FRA vs. Arantxa Rus NED 6-4, 3-6, 6-4
23 Caroline Garcia FRA vs. Viktoriya Tomova BUL 6-1, 5-2
Naomi Osaka JPN vs. 15 Elina Svitolina UKR 6-2, 7-6(5)

10 Daria Kasatkina vs. Q Claire Liu USA 6-0, 1-0 Ret’d
19 Sorana Cirstea ROU vs. Sloane Stephens USA 6-2, 6-1
Danielle Collins USA vs. 30 Anastasia Potapova 6-2, 6-2
Elina Avanesyan vs. 6 Ons Jabeur TUN 6-1, 4-6, 6-3
====
8 Maria Sakkari GRE vs. Yue Yuan CHN 6-2, 6-2
28 Dayana Yastremska UKR vs. Daria Saville AUS 7-5, 7-5
22 Anna Kalinskaya vs. Xiyu Wang CHN 6-2, 6-2
9 Jelena Ostapenko LAT vs. Q Laura Siegemund GER 7-6(3), 6-4

Xin Yu Wang CHN vs. 16 Veronika Kudermetova 6-3, 6-2
17 Madison Keys USA vs. Diana Shnaider 6-2, 6-4
Q Taylor Townsend USA vs. 25 Elise Mertens BEL 6-2, 6-2
Q Clara Tauson 🇩🇰 vs. 4 Elena Rybakina KAZ 6-3, 5-7, 4-6
==
7 Qinwen Zheng CHN vs. Katerina Siniakova CZE 4-6, 6-3, 1-0 Ret’d
27 Victoria Azarenka vs. Peyton Stearns USA 7-5, 3-6, 6-4
24 Katie Boulter GBR vs. WC Brenda Fruhvirtova CZE 7-6(5), 1-0 Ret’d
11 Beatriz Haddad Maia BRA vs. Diane Parry FRA 3-6, 6-1, 6-4

Yulia Putintseva KAZ vs. 13 Liudmila Samsonova 6-1, 4-6, 6-3
LL Greet Minnen BEL vs. Lesia Tsurenko UKR 7-5, 6-1
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. 32 Anhelina Kalinina UKR 7-5, 5-7, 4-6
2 Aryna Sabalenka vs. Paula Badosa ESP – 6-4, 6-3

R128
1 Iga Swiatek POL – bye
Camila Giorgi ITA vs. Magdalena Frech POL 6-4, 6-2
Q Maria Timofeeva vs. Varvara Gracheva FRA 6-3, 6-3
26 Linda Noskova CZE – bye

21 Anastasia Pavlyuchenkova – bye
Shelby Rogers USA vs. WC Linda Fruhvirtova CZE 4-6, 6-4, 6-2
Donna Vekic CRO vs. Karolina Pliskova CZE 6-4, 2-6, 6-2
14 Ekaterina Alexandrova – bye

12 Jasmine Paolini ITA – bye
Sofia Kenin USA vs. Q Katie Volynets USA 6-2, 4-6, 6-3
Q Storm Hunter AUS vs. Martina Trevisan ITA 6-3, 3-0 Ret’d
30 Emma Navarro USA – bye

31 Leylah Annie Fernandez CAN – bye
Q Emiliana Arango COL vs. Tatjana Maria GER 6-2, 6-3
Lin Zhu CHN vs. Marie Bouzkova CZE 6-2, 6-4
5 Jessica Pegula USA – bye
==
3 CoCo Gauff USA – bye
Q Nadia Podoroska ARG vs. Aashlyn Kruger USA 6-4, 6-2
Arantxa Rus NED vs. Sara Sorribes Tormo ESP 6-0, 6-3
LL Oceane Dodin FRA – bye

23 Caroline Garcia FRA – bye
Viktoriya Tomova BUL vs. LL Tamara Korpatsch GER 6-2, 6-4
Elisabetta Cocciaretto ITA vs. Naomi Osaka JPN 6-3, 6-4
15 Elina Svitolina UKR – bye

10 Daria Kasatkina – bye
Q Claire Liu USA vs. Petra Martic CRO 6-4, 6-1
Sloane Stephens USA vs. Angelique Kerber GER 6-2, 6-3
19 Sorana Cirstea ROU – bye

30 Anastasia Potapova – bye
Danielle Collins USA vs. LL Bernarda Pera USA 3-6, 6-1, 6-1
Elina Avanesyan vs. WC Erika Andreeva 6-0, 3-6- 6-1
6 Ons Jabeur TUN – bye
====
8 Maria Sakkari GRE – bye
Yue Yuan CHN vs. Aanna Blinkova 6-4, 6-2
Daria Saville AUS vs. Shuai Zhang CHN 6-4, 2-6, 6-4
28 Dayana Yastremska UKR – bye

22 Anna Kalinskaya – bye
Xiyu Wang CHN vs. Q Anna Karolina Schmiedlova SVK 6-1, 6-3
Q Laura Siegemund GER vs. Q Aleksandra Krunic SRB 4-6, 6-2, 6-2
9 Jelena Ostapenko LAT – bye

16 Veronika Kudermetova – bye
Xin Yu Wang CHN vs. WC Hailey Baptiste USA 7-6(1), 6-3
Diana Shnaider vs. WC Venus Williams USA 6-3, 6-3
17 Madison Keys USA – bye

25 Elise Mertens BEL – bye
Q Taylor Townsend USA vs. Lucia Bronzetti ITA 3-6, 6-3, 6-4
Q Clara Tauson 🇩🇰 vs. Caroline Dolehide USA 6-3, 3-6, 6-2
4 Elena Rybakina KAZ – bye
==
7 Qinwen Zheng CHN – bye
Katerina Siniakova CZE vs. Ana Bogdan ROU 6-2, 6-4
Peyton Stearns USA vs. Yafan Wang CHN 6-2, 6-3
27 Victoria Azarenka – bye

24 Katie Boulter GBR – bye
WC Brenda Fruhvirtova CZE vs. Q Maria Lourdes Carle ARG 6-3, 6-3
Diane Parry FRA vs. Jaqueline Cristian ROU 7-6(2), 6-2
11 Beatriz Haddad Maia BRA – bye

13 Liudmila Samsonova – bye
Yulia Putintseva KAZ vs. Cristina Bucsa ESP 6-2, 3-6, 6-4
Lesia Tsurenko UKR vs. Magda Linette POL 2-6, 6-1, 6-4
LL Greet Minnen BEL – bye

32 Anhelina Kalinina UKR – bye
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. Clara Burel FRA 6-1, 6-4
Paula Badosa ESP vs. WC Simona Halep ROU 1-6, 6-4, 6-3
2 Aryna Sabalenka – bye

Qfi: (15) 93 Clara Tauson 🇩🇰 vs. (8) 85 Oceane Dodin FRA 6-4, 7-6(1)

Q32
(8) 85 Oceane Dodin FRA vs. WC 147 Heather Watson GBR 6-4, 1-6, 6-2
(15) 93 Clara Tauson 🇩🇰 vs. 117 Tamara Zidansek (SLO) 6-4, 6-3


Men’s singles

R32
1 Carlos Alcaraz ESP vs. Gael Monfils FRA
8 Hubert Hurkacz POL vs. 28 Sebastian Korda USA
==
4 Alexander Zverev GER vs. 31 Christopher Eubanks USA
15 Karen Khachanov vs. 20 Francisco Cerundolo ARG
====
7 Casper Ruud 🇳🇴 vs. 27 Alejandro Davidovich Fokina ESP
22 Nicolas Jarry CHI vs. Q Thiago Seyboth Wild BRA
14 Ugo Humbert FRA vs. Dominik Koepfer GER
3 Daniil Medvedev vs. 30 Cameron Norrie GBR
==
Tomas Machac CZE vs. Andy Murray GBR
Matteo Arnaldi ITA vs. PR Denis Shapovalov CAN
WC Martin Damm USA vs. Christopher O’Connell USA
2 Jannik Sinner ITA vs. 25 Tallon Griekspoor NED

R64
1 Carlos Alcaraz ESP vs. Roberto Carballes Baena ESP 6-2, 6-1
Gael Monfils FRA vs. 33 Jordan Thompson 6-7(3), 6-1, 6-2
23 Lorenzo Musetti ITA vs. Roman Safiullin
16 Ben Shelton USA vs. WC Martin Landaluce ESP

11 Grigor Dimitrov BUL vs. Alejandro Tabilo CHI
19 Adrian Mannarino FRA vs. Yannick Hanfmann GER
28 Sebastian Korda USA vs. Q Roberto Bautista Agut ESP 6-7(2), 6-3, 6-4
8 Hubert Hurkacz POL vs. Alexander Shevchenko KAZ 6-4, 6-7(2), 6-3
==
4 Alexander Zverev GER vs. Felix Auger-Aliassime CAN 6-2, 6-4
31 Christopher Eubanks USA vs. Daniel Evans GBR 7-6(3), 3-6, 7-6(7)
20 Francisco Cerundolo ARG vs. Sebastian Ofner AUT 7-6(2), 6-7(2), 6-1
15 Karen Khachanov vs. Laslo Djere SRB 6-2, 6-4

9 Alex de Minaur AUS vs. PR Soonwo Kwon KOR
24 Jan-Lennard Struff GER vs. Daniel Altmaier GER
26 Jiri Lehecka CZE vs. Alexei Popyrin AUS
6 Holger Rune 🇩🇰 vs. Fabian Marozsan HUN
====
7 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Luca Van Assche FRA 7-6(5), 1-6, 6-1
27 Alejandro Davidovich Fokina ESP vs. WC Juncheng Shang CHN 6-3, 7-5
22 Nicolas Jarry CHI vs. Jack Draper GBR 7-6(5), 4-6, 7-6(2)
Q Thiago Seyboth Wild BRA vs. 12 Taylor Fritz USA 6-3, 6-4

14 Ugo Humbert FRA vs. Botic van de Zandshulp NED 6-4, 6-3
Dominik Koepfer GER vs. 18 Sebastian Baez ARG 6-3, 6-2
30 Cameron Norrie GBR vs. Flavio Cobolli ITA 7-5, 6-7(4), 6-2
3 Daniil Medvedev vs. Marton Fucsovics HUN 6-4, 6-2
==
Tomas Machac CZE vs. 5 Andrey Rublev 6-4, 6-4
Andy Murray GBR  vs. 29 Tomas Martin Etcheverry ARG 7-6(0), 6-2
Matteo Arnaldi ITA vs. 17 Alexander Bublik KAZ 6-4, 6-1
PR Denis Shapovalov CAN vs. 10 Stefanos Tsitsipas GRE 6-2, 6-4

WC Martin Damm USA vs. 13 Tommy Paul USA 4-6, 2-1 Ret’d
Christopher O’Connell USA vs. 21 Frances Tiafoe USA 7-5, 7-6(5)
25 Tallon Griekspoor NED vs. Alex Michelsen USA 7-6(5), 6-7(7), 6-4
2 Jannik Sinner ITA vs. Q Andrea Vavassori ITA 6-3, 6-4

R128
1 Carlos Alcaraz ESP – bye
Roberto Carballes Baena ESP vs. Aleksandar Vukic AUS 7-6(2), 6-3
Gael Monfils FRA vs. Dusan Lajovic SRB 7-6(5), 6-4
33 Jordan Thompson – bye

23 Lorenzo Musetti ITA – bye
Roman Safiullin vs. Q Diego Schwartzman ARG 6-2, 6-4
WC Martin Landaluce ESP vs. Jaume Munar ESP 6-3, 1-6, 7-5
16 Ben Shelton USA – bye

11 Grigor Dimitrov BUL – bye
Alejandro Tabilo CHI vs. Q Brandon Nakashima USA 6-4, 3-6, 6-3
Yannick Hanfmann GER vs. Emil Ruusuvuori 🇫🇮 6-4, 4-6, 6-4
19 Adrian Mannarino FRA – bye

28 Ssebastian Korda USA – bye
Q Roberto Bautista Agut ESP vs. Q Emilio Nava USA 6-3, 7-6(4)
Alexander Shevchenko KAZ vs. Daniel Elahi Galan COL 6-7(4), 7-6(4), 7-5
8 Hubert Hurkacz POL – bye
==
4 Alexander Zverev GER – bye
Felix Auger-Aliassime CAN vs. Q Adam Walton AUS 7-5, 6-4
Daniel Evans GBR vs. Lorenzo Sonego ITA 1-6, 6-3, 6-4
31 Christopher Eubanks USA – bye

20 Francisco Cerundolo ARG – bye
Sebastian Ofner AUT vs. WC Kei Nishikori JPN 6-3, 6-4
Laslo Djere SRB vs. Q Coleman Wong HKG 7-5, 7-6(3)
15 Karen Khachanov – bye

9 Alex de Minaur AUS – bye
PR Soonwo Kwon KOR vs. Alexandre Muller FRA 7-6(3), 6-3
Daniel Altmaier GER vs. Q Harold Mayot FRA 6-2, 7-5
24 Jan-Lennard Struff GER – bye

26 Jiri Lehecka CZE – bye
Alexei Popyrin AUS vs. Facundo Diaz Acosta ARG 6-2, 6-2
Fabian Marozsan HUN vs. Q Aleksandar Kovacevic USA 6-3, 6-2
6 Holger Rune 🇩🇰 – bye
====
7 Casper Ruud 🇳🇴 – bye
Luca Van Assche FRA vs. Pavel Kotov 6-3, 7-5
WC Juncheng Shang CHN vs. Miomir Kecmanovic SRB 7-6(5), 4-6, 7-6(5)
27 Alejandro Davidovich Fokina ESP – bye

22 Nicolas Jarry CHI – bye
Jack Draper GBR vs. Taro Daniel JPN 6-3, 6-2
Q Thiago Seyboth Wild BRA vs. Nuno Borges POR 6-4, 7-5
12 Taylor Fritz USA – bye

14 Ugo Humbert FRA – bye
Botic van de Zandshulp NED vs. Rinky Hijikata AUS 7-5, 7-6(3)
Dominik Koepfer GER vs. Marcos Giron USA 4-6, 6-1, 6-4
18 Sebastian Baez ARG – bye

30 Cameron Norrie GBR – bye
Flavio Cobolli ITA vs. LL Yoshihito Nishioka JPN 1-6, 6-1, 6-4
Marton Fucsovics HUN vs. Max Purcell AUS 6-2, 6-1
3 Daniil Medvedev – bye
==
5 Andrey Rublev – bye
Tomas Machac CZE vs. WC Darwin Blanch USA 6-4, 6-2
Andy Murray GBR vs. PR Matteo Berrettini ITA 4-6, 6-3, 6-4
29 Tomas Martin Etcheverry ARG – bye

17 Alexander Bublik KAZ – bye
Matteo Arnaldi ITA vs. Arthur Fils FRA 6-3, 6-4
PR Denis Shapovalov CAN vs. Luciano Darderi ITA 6-3, 6-7(3), 6-4
10 Stefanos Tsitsipas GRE – bye

13 Tommy Paul USA – bye
WC Martin Damm USA vs. Zhizhen Zhang CHN 7-6(2), 7-6(3)
Christopher O’Connell USA vs. Q Vit Kopriva CZE 6-2, 6-4
21 Frances Tiafoe USA – bye

25 Tallon Griekspoor NED – bye
Alex Michelsen USA vs. Q Lukas Klein SVK 7-6(5), 6-2
Q Andrea Vavassori ITA vs. Pedro Cachin ARG 6-2, 6-2
2 Jannik Sinner ITA – bye

Qfi
134 Emilio Nava USA vs. (2) 72 Yoshihito Nishioka JPN 7-5, 7-6(6)
141 Lukas Klein SVK  vs. (4) 81 Jakub Mensik CZE 7-6(6), 5-7
(13) 98 Roberto Bautista Agut ESP vs. 126 Otto Virtanen 🇫🇮 6-4, 4-6, 6-4

Q32
(2) 72 Yoshihito Nishioka JPN vs. 178 Elias Ymer 🇸🇪 6-3, 7-6(4)
(17) 104 Quentin Halys FRA vs. 134 Emilio Nava USA 6-4, 7-5

(4) 81 Jakub Mensik CZE vs. 123 Luca Nardi ITA 6-4, 6-2
141 Lukas Klein SVK vs. (18) 109 Benoit Paire FRA 6-1, 7-6(2)

126 Otto Virtanen 🇫🇮 vs. (12) 96 Jurij Rodionov AUT 6-7(3), 7-6(7), 6-2
(13) 98 Roberto Bautista Agut ESP vs. 156 Benjamin Hassan GER 7-6(7), 6-4


WTA & ATP Challenger (Uge 12)

Place Country Category Surface
Zadar Croatia CH 100 Clay
Asuncion Paraguay CH 75 Clay
Murcia Spain CH 75 Clay
Merida Mexico CH 50 Clay

 

CH 100 Zadar (CRO)

1/8-finale
220 Lukas Neumayer AUT vs. (1) 91 Dominic Thiem AUT 6-2, 6-1
Q 420 Jonas Forejtek CZE vs. 169 Dino Prizmic CRO 7-6(8), 0-6, 6-4

R32
(1) 91 Dominic Thiem AUT vs. WC 417 Filip Krajinovic SRB 6-2, 7-6(4)
220 Lukas Neumayer AUT vs. Q 327 Mathys Erhard FRA 6-3, 6-2
Q 420 Jonas Forejtek CZE vs. Q 397 Oleksii Krutykh UKR 6-1, 5-7- 6-2
169 Dino Prizmic CRO vs. 324 Michael Vrbensky CZE 6-1, 6-2

Qfi: (2) 358 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. (12) 540 Evan Furness FRA 2-6, 4-6

Q32
(2) 358 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. WC Nikola Puntaric SLO 6-3, 6-4
(12) 540 Evan Furness FRA vs. PR 1588 Nikola Milojevic SRB 7-5, 6-4


CH 75 Asuncion (PAR) 
Tidsforskel: cet -4 timer

Q16: Alt. 994 Johannes Ingildsen 🇩🇰 vs. (5) 490 Nicolas Zanellato BRA 1-6, 5-7

Doubles

Kvartfinale: Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. 1 Federico Zeballos/Boris Arias BOL 6-7(3), 3-6
1/8-finale: Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. Geoffrey Blancaneaux/Enzo Couacaud FRA 7-6(9), 6-2


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF  (Uge 12)

Place Country Category Surface
Maribor Slovenia W75 Livestream Hard
Alaminos-Larnaca Cyprus W35  Clay
Swan Hill Australia W35 Livestream  Grass
Badalona Spain M25  Clay
Calabasas USA M25 Livestream  Hard
Loule Portugal M25  Hard
Maceió Brazil M25 Livestream Clay
Swan Hill Australia M25 Livestream  Grass
Toulouse-Balma France M25 Livestream Hard
Alaminos-Larnaca Cyprus M15  Clay
ANTALYA Turkiye W15 Livestream  Clay
Antalya Turkiye M15 Livestream  Clay
Chandigarh India M15  Hard
Heraklion Greece W15  Clay
Heraklion Greece M15  Hard
Hinode Japan W15  Hard
Le Havre France W15 Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Nishi-Tokyo Japan M15  Hard
Opatija Croatia M15  Clay
Punta del Este Uruguay M15  Clay
Sabadell Spain W15  Clay
Sao Paulo Brazil W15  Clay
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard

 

M25 Calabasas (CA, USA)
Tidsforskel: cet -8 timer

1/8-finale: (1) 278 August Holmgren 🇩🇰 vs. 618 Karue Sell BRA 4-6, 3-6

R32
(1) 278 August Holmgren 🇩🇰 vs. 765 Cash Hanzlik USA 7-6(9), 7-5
618 Karue Sell BRA vs. JE 1461 Kaylan Bigun USA 5-7, 7-6(4), 6-1


M25 Badalona (ESP)

1/8-finale: Q 1066 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. (4) Jay Clarke GBR 3-6, 6-3, 1-6

R32
Q 1066 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. 563 Maximus Jones THA 6-4, 7-5
(4) Jay Clarke GBR vs. Q 716 Alejandro Manzanera Pertusa ESP 7-6(7), 7-5

Qfi: (8.) 1066 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. (11) 1660 Anthony Genov BUL 6-4, 6-4

Q16
(8.) 1066 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Stefan Zivkovic SRB 6-1, 6-1
(11) 1660 Anthony Genov BUL vs. Nil Boixader Roca ESP 6-0, 6-7(2), [10-5]

Q32
(8.) 1066 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Jordi Mas De Ugarte ESP 7-5, 6-3
Stefan Zivkovic SRB vs. WC Miguel Ortega Redondo ESP 6-1, 6-2


W15 Le Havre (FRA)

R32: Q 1235 Olivia Gram 🇩🇰 vs. 948 Jessica Bertoldo ITA 3-6, 4-6

Qfi: (5) 1235 Olivia Gram 🇩🇰 vs. (15) Kamila Kashaeva SUI 5-7, 6-4, [10-7]

Q16
(5) 1235 Olivia Gram 🇩🇰 vs. Alicia Martial FRA 1-6, 6-4, [10-8]
Cecilie Wiche 🇩🇰 vs. (15) Kamila Kashaeva SUI 2-6, 4-6


ITF Junior (uge 12)

J300 Villena (ESP) – Grus

Girls singles

1/8-finale: WC 333 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. 198 Sarah Iliev FRA -6, 3-6

R32
132 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (3) 46 Vittoria Paganetti ITA 7-5, 4-6, 1-6

WC 333 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. (6) 52 Noemi Basiletti ITA 6-4, 6-2
198 Sarah Iliev FRA vs. (9) 71 Ruth Roura Llaverias ESP 4-6, 6-4, 6-4

R64
(3) 46 Vittoria Paganetti ITA – bye
132 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. WC 2856 Elena Molla Pons ESP 6-3, 3-6, 6-2
==
(6) 52 Noemi Basiletti ITA – bye
WC 333 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. 208 Iva Lakic MNE 6-3, 7-5

Girls doubles

Kvartfinale: Brunkel/Wallberg vs. 2 Sonja Zhiyenbayeva GER/Yuliya Pepapekhina 6-2, 1-6, [9-11]
1/8-finale: Brunkel/Wallberg vs. Tereza Krejcova CZE/Marina Markina LAT 6-0, 7-6(2)
R32: Laura Brunkel 🇩🇰/Nellie Taraba Wallberg 🇸🇪 – bye


J30 Dublin (IRL) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: 2087 Christopher Lund Kuhl 🇩🇰 vs. WC 2456 Dylan Kazlauskas IRL 2-6, 0-6

R32
2087 Christopher Lund Kuhl 🇩🇰 vs. (7) 1243 Murray Wwatters GBR 6-2, 6-3
WC 2456 Dylan Kazlauskas IRL vs. Q 2402 Lucas Ebert GBR 4-6, 6-2, 6-4

Girls singles

1/8-finale: Q 515 Emma Thulin Gregersen 🇩🇰 vs. (8) 1279 Eelfya Ba BEL 4-6, 2-6

R32
Q Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. (1) 621 Melis Rasim BUL 1-6, 7-5, 0-6
Q 515 Emma Thulin Gregersen 🇩🇰 vs. 1982 Isabel India Singh IRL 6-4, 6-4
(8) 1279 Eelfya Ba BEL vs. WC Sienna Maccarthy IRL 6-2, 6-1

Qfi
Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. Christine Connolly IRL 7-5, 6-2
(8) 3515 Emma Thulin Gregersen 🇩🇰 vs. Blanca Trillo Pita Da Veiga ESP 6-3, 6-1

Q16
Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. (1) 2373 Isabella Moss GBR 6-3, 7-5
Christine Connolly IRL vs. (6) 3294 Defne Obuz TUR 1-6, 6-2, [10-8]
Blanca Trillo Pita Da Veiga ESP vs. (2) 2602 Rachel Kkirby IRL 6-1, 6-3
(8) 3515 Emma Thulin Gregersen 🇩🇰 vs. Rosie Stafford IRL 6-3, 6-3

Q32
(1) 2373 Isabella Moss GBR – bye
Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. Lauren Dunne IRL 6-1, 1-6, [10-4]

Rosie Stafford IRL vs. 3598 Lauren Wwade IRL 5-4 Ret’d
(8) 3515 Emma Thulin Gregersen 🇩🇰 – bye

Girls doubles

1/8-finale: Caroline Hermanns 🇩🇰/Defne Obuz TUR vs. Chloe Collins/Rachel Deegan IRL 0-6, 1-6


J30 Jurmala (LAT) – Hardcourt

Boys singles

Q16: Asger Sørensen 🇩🇰 vs. Armands Aaire LAT 5-7, 2-6

Girls singles

1/8-finale: 1998 Sophia Bergqvist 🇩🇰 vs. (5) 1022 Polina Korolova LAT 2-6, 4-6

R32
(5) 1022 Polina Korolova LAT vs. 3133 Wiktoria Kubicka POL 6-2, 6-1

1998 Sophia Bergqvist 🇩🇰 vs. QMile Cibulskyte LTU 6-4, 6-2

Girls doubles

Kvartfinale: Bergqvist/Korseth vs. Karina Jonicenoka/Olesja Demcenkova LAT
1/8-finale: Sophia Bergqvist 🇩🇰/Emilia Korseth 🇳🇴 vs. Emma Tuominen 🇫🇮/Alina Kornieva UKR 6-3, 6-3


Tennis Europe (Uge 12)

 

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Davis Cup Finals Group Stage – 10-15 september 2024
Vindere Qualifiers: Argentina, Belgien, Brasilien, Canada, Chile, Tjekkiet, Finland 🇫🇮, Franckrig, Tyskland, Holland, Slovakiet, USA
2023 finalister (Australien og Italien og Wild Cards (Storbrittanien og Spanien)


World Group I september 2024
12 tabere Qualifiers: Taipei, Kroatien, Ungarn, Israel, Kazakhstan, Korea, Peru, Portugal, Serbien, Sverige, Schweiz, Ukraine
12 vindere World Group Play-offs: Danmark, Columbia, Japan, Østrig, Egypten, Norge, Grækenland, Bosnien/Herzegovina, Polen, Tyrkiet, Indien, Litauen

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – 12-13. April 2024

Australien vs. Mexico, Schweiz vs. Polen, Frankrig vs. Storbrittanien, USA vs. Belgien, Japan vs. Kazakhstan
Brasilien vs. Tyskland, Slovakiet vs. Slovenien, Ukraine vs. Rumænien (Fernandina Beach, USA)
Vindere spiller Finals sammen med mestrene Canada, no. 2 Italien, vært Spanien og WC Tjekkiet
Tabere spiller Play-offs november 2024 sammen med oprykkere Group I


Group I Europe/Africa – Grus – 8-13. April 2024

Centro de Ténis do Jamor, Estrada da Costa, Oeiras, 1495-751, Portugal

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelIndian Wells: Alcaraz og Swiatek til tops. Rune og Wozniacki på sporet. Tauson genstart
Næste artikelWTA 1000 Miami: Både Caroline og Clara havde muligheder i 2. runde. Niveauet skaber optimisme før Billie Jean King Cup
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.