Clara Tauson direkte i hovedturnering på yderste mandat i San Diego, hvor Caroline Wozniacki har wildcard. Holger Rune seedet 2 i Acapulco

I den kommende uge er der gode chancer for, at alle de 3 danske topnavne, Holger Rune, Clara Tauson og Caroline Wozniacki toner frem på TV 2’s sportskanaler.

Indtil kort før lodtrækningen var det dog forventet, at Clara skulle igennem kvalifikationen for at deltage i hovedturneringen ved WTA 500 Cymbiotika San Diego Open i Californien, hvor Caroline har fået tildelt wildcard.
Dog slap Clara som den sidste på alternate-listen med i puljen, da der natten til lørdag dansk tid blev foretaget lodtrækning.

Begge danskere havnede i øverste halvdel, hvor Caroline i 1. runde møder no. 52 Anna Blinkova, som næppe ville volde de helt store problemer, hvis Caroline er i kampform, men efter blot en enkelt sejr i 3 kampe i starten af året, kan intet tages for givet, selvom Caroline hos bookmakerne er svag favorit i sin første kamp.

Hvis Caroline finder et højt niveau fra start, er der således gode chancer for, at hun i 1/8-finalen møder 5. seedede Dayana Yastremska, der imponerede ved Australian Open, hvor hun med sejre over Victoria Aazarenka i 1/8-finalen og Linda Noskova i kvartfinalen nåede semifinalen.

Yastremska har dog ikke vist samme høje niveau i hverken Linz eller Dubai, og derfor anses det for realistisk, at Caroline i en eventuel kvartfinale møder 1. seedede Jessica Pegula, der efter nederlag 4-6, 2-6 i 2. runde ved Australian Open mod Clara Burel hverken har deltaget i Doha eller Dubai de seneste 2 uger, hvilket formentlig øger mulighederne for Caroline, hvis et møde bliver aktuelt.

Dansk semifinale hvis alt flasker sig

Clara møder i sin første kamp no. 42 Xin Yu Wang, som Clara muligvis stadig husker fra 2018, hvor Clara vandt 6-4, 7-6(9) i semifinalen ved en Grade A turnering i Milan, og senere samme år ved Junior Masters vandt kineseren 6-0 i 1. sæt, inden Clara dog vandt kampen 0-6, 7-6(5), 6-4.

Meget står og falder med, om Clara spiller op til det høje niveau, som hun har vist i flere kampe i år, men der har også været kampe med store udsving i præstationerne.
Træner Lars Christensen har dog overordnet været tilfreds, da det var forventeligt, at niveauet ville svinge lidt op og ned, og derfor arbejdes der målrettet på at cementere det høje niveau fremadrettet.

Vinderen af opgøret møder i 1/8-finalen 4. seedede Anastasia Pavlyuchenkova, der er oversidder, og her afhænger de danske muligheder i endnu højere grad af, at Clara finder et stabilt højt niveau, og i så fald vil der også være en realistisk chance i en eventuel kvartfinale, som formentlig i så fald bliver mod 6. seedede Marta Kostyuk eller Magdalena Frech.

Meget skal dog flaske sig, hvis både Caroline og Clara når til semifinalen, der i så fald bliver det første opgør nogensinde mellem de danske topnavne.

Mouratoglou tilbage hos Holger Rune som primært mental coach

Efter en turbulent periode med flere udskiftninger på trænerfronten er Patrick Mouratoglou tilbage i folden hos Holger Rune, der sammen med hovedparten af den øvrige tennis-karavane tilbringer de kommende 4-5 uger på den anden side af Atlanterhavet, hvor Holger som optakt til de to Masters turneringer i Indian Wells og Miami deltager i ATP 500 Abierto Mexicano Telcel persentado por HSBC, Aacapulco (MEX).

De topseedede er no. 6 og 7 på ATP-ranglisten, Alexander Zverev og Holger Rrune foran no. 9 og 10, Alex de Minaur, Taylor Fritz, og seedet 5-8 bliver no. 11-12, Stefanos Tsitsipas og Casper Ruud samt no. 14-15 Tommy Paul og Frances Tiafoe.

Efter lodtrækningen er Holger i samme 1/4-del som Tiafoe, vinderen af en eventuel kvartfinale kan i semifinalen møder Taylor Fritz eller Casper Ruud.

Dog er der blandt de useedede deltagere er mindst 10 i top 50, og al erfaring viser, at alle de seedede risikerer tidlig exit, hvis de er for langt fra deres topniveau, hvilket Holger har oplevet eksempler på i de seneste turneringer, hvor blot ganske få koncentrationssvigt undervejs har medført uventede tidlige exits mod væsentligt lavere rangerede spillere, hvilket Holger dog langt fra er den eneste top 10 spiller, der har oplevet for nylig.

Hvis det lykkes for Holger i samarbejde med Mouratoglou at bevare bedre fokus i alle kampe, vil Holger have en god mulighed for stadig at være med i de afgørende kampe om titlen, men i modsat fald vil risikoen for exit være til stede i alle runder.

I 1. runde møder Holger en spiller fra kvalifikationen, hvilket i sig selv aldrig er garanti for sejr, men i 1/8-finalen kan Holger blive udfordret af den formstærke australier no. 40 Jordan Thompson, der netop har vundet titlen ved ATP 250 Los Cabos efter 6-3, 7-6(4) i finalen mod Casper Ruud, efter at han i semifinalen vandt 7-5, 4-6, 7-6(2) over Alexander Zverev, der også var seedet 1 i Los Cabos, hvor han efter 0-6 i kvartfinalen vandt de næste 2 sæt 7-6(1), 7-5 over det 19-årige amerikanske talent Alex Michelsen.

En anden faktor, som muligvis kan forstyrre spillernes fokus under turneringen, er opfordringer til ikke at færdes udenfor turneringens og spiller-hotellets område på grund af en omfattende kriminalitet, der vurderes at have sammenhæng med konsekvenserne af de omfattende ødelæggelser efter orkanen Otis i oktober sidste år.
I modsætning til sidste år, hvor der var hyggeligt med fans overalt, er der nu militær med maskingeværer, politibiler med blink m.v.

ATP 250 Doha 2024
Tennistv – Jakub Mensik

Det er ikke alle ATP topspillere, der er på den anden side af Atlanten, idet der afvikles ATP 500 udgaven af Dubai Duty Free Tennis Championships, hvor Daniil Medvedev er topseedet, og han møder i 1. runde Alexander Shevchenko, der for et par uger siden sendte Holger Rune ud i 2. runde i Rotterdam.

Den forløbne uges største sensation var, at den 18-årige tjekke Jakub Mensik ved ATP 250 Doha på stribe vandt over Alejandro Davidovich Fokina, Andy Murray og især 1. seedede Aandrey Rublev samt Gael Monfils.
I finalen fulgte han med til 12-14 i 1. sæts tiebreak mod Karen Khachanov, der derefter sikrede titlen 7-6(12), 6-4, men den unge tjekke har uden tvivl fået sit navn slået fast.

Hvis Mensik slipper forbi Borna Coric i 1. runde og derefter gentager sejren over Fokina, kan han i kvartfinalen møde Medvedev.
I samme halvdel er Hubert Hurkacz seedet 3, og i modsatte halvdel er Rublev og Khachanov seedet til at mødes i semifinalen.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe søndag 3. marts

Billeder: Clara Tauson 🇩🇰 – betting livestream Indian Wells kval 19:00cet

Indian Wells – Bet 365, Unibet, Oddset

Stadium 5 – start 19:00cet (Q32)
(11) 92 Clara Tauson 🇩🇰 vs. WC 429 Haley Giavara USA

====

WTA 250 Austin (TX, USA) – 📺 WTATV.com, TV 2 Play,

Stadium – start 21:00cet (Finaler)
6 Xiyu Wang CHN vs. 8 Yue Yuan CHN
NB 2300: K. Kawa/B. Schoofs vs. O. Gadecki/O. Nicholls (kun WTATV)

====

ATP 250 Santiago (CHI) – 📺Tennistv.com, TV 2 Play

Court Jaime Fillol – start 23:00cet (Finale)
2 Sebastian Baez ARG vs. 4 Alejandro Tabilo CHI

====

WTA 500 San Diego (CA, USA) – 📺 WTATV.com, TV 2 Play,

Barnes Stadium – start 13:30cet (Finaler)
1 D. Krawczyk/J. Pegula vs. 3 N. Melichar-Martinez/E. Perez (kun WTATV)
NB 1600: 6 Marta Kostyuk UKR vs. Katie Boulter GBR

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

CH 100 Lille (FRA)

Center – start 15:00cet (Finale)
(1) 86 Arthur Rinderknech FRA vs. 206 Joris De Loore BEL

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W35 Helsinki 🇫🇮 – Livescore

Center Court – start 12:00cet
Finale: (10) 516 Malene Helgø 🇳🇴 vs. (7) 241 Dejana Radanovic SRB

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-9-teoretisk-mulig-wta-500-semifinale-med-clara-og-caroline-holger-i-mexikansk-urocenter/


Genveje: ITF, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

WTA 500 Cymbiotika San Diego Open (CA, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32
WTA 500 30/28M, 24/16Q 500 325 195 108 60 1

📺 WTATV.com, TV 2 Play, TV 2 Sport eller Sport X (kampe med Tauson og Wozniacki)

Tidsplan
Lørdag (semifinaler) start 22:00cet
Søndag (finale) start 01:00cet (natten til mandag)

Finale: Katie Boulter GBR vs. 6 Marta Kostyuk UKR 5-7, 6-2, 6-2

Semifinale
6 Marta Kostyuk UKR vs. 1 Jessica Pegula USA 7-6(4), 6-1
Katie Boulter GBR vs. 3 Emma Navarro USA 6-3, 6-1

Kvartfinale
1 Jessica Pegula USA vs. Anna Blinkova 6-1, 2-6, 6-2
6 Marta Kostyuk UKR  vs. 4 Anastasia Pavlyuchenkova 3-6, 6-4, 6-3
3 Emma Navarro USA vs. Q Daria Saville AUS 6-4, 6-2
Katie Boulter GBR vs. 7 Donna Vekic CRO 6-4, 6-3

1/8-finale
1 Jessica Pegula USA vs. Q Jule Niemeier GER 6-0, 6-4
Anna Blinkova vs. 5 Dayana Yastremska UKR 7-6(6), 6-2
4 Anastasia Pavlyuchenkova vs. Xinyu Wang CHN 4-6, 7-6(5), 6-2
6 Marta Kostyuk UKR vs. WC Taylah Preston AUS 6-4, 6-3
==
Q Daria Saville AUS vs.Tatjana Maria GER 5-7, 6-7(2), 6-2
3 Emma Navarro USA vs. Katerina Siniakova CZE 6-3, 3-6, 6-1
7 Donna Vekic CRO vs. Q Marina Stakusic CAN 6-4, 3-6, 6-3
Katie Boulter GBR vs. 2 Beatriz Haddad Maia BRA 3-6, 6-3, 6-4

R32
1 Jessica Pegula USA – bye
Q Jule Niemeier GER vs. Varvara Gracheva 6-3, 6-0
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. Anna Blinkova 6-1, 4-6, 1-6
5 Dayana Yastremska UKR vs. Caroline Dolehide USA 6-4, 5-7, 6-1

4 Anastasia Pavlyuchenkova – bye
Clara Tauson 🇩🇰 vs. Xinyu Wang CHN 2-6, 6-2, 1-6
WC Taylah Preston AUS vs. Magdalena Frech POL 6-4, 4-6, 6-1
6 Marta Kostyuk UKR vs. Q Ann Li USA 6-4, 4-6, 6-2
==
Tatjana Maria GER vs. 8 Leylah Annie Fernandez CAN 6-7(7), 4-0 Ret’d
Q Daria Saville AUS vs. Lin Zhu CHN 6-2, 6-3
Katerina Siniakova CZE vs. Q Mai Hontama JPN 6-3, 6-1
3 Emma Navarro USA – bye

7 Donna Vekic CRO vs. WC Katherine Hui USA 7-5, 6-2
Q Marina Stakusic CAN vs. Q Marina Melnikova 6-4, 5-7, 6-1
Katie Boulter GBR vs. Lesia Tsurenko GBR 6-3, 6-1
2 Beatriz Haddad Maia BRA – bye


WTA 250 ATX Open, Austin (TX, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

WTA 250 32M, 24/16Q 250 163 96 54 30 1

📺 WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Finale: 8 Yue Yuan CHN vs. 6 Xiyu Wang CHN 6-4, 7-6(4)

Semifinale
6 Xiyu Wang CHN vs. 1 Anhelina Kalinina UKR 6-3, 7-6(2)
8 Yue Yuan CHN vs. Anna Karolina Schmiedlova SVK 6-0, 6-3

Kvartfinale
1 Anhelina Kalinina UKR vs. 5 Diane Parry FRA 1-6, 6-4, 6-2
6 Xiyu Wang CHN vs. 3 Danielle Collins USA 6-2, Ret’d
8 Yue Yuan CHN vs. Yafan Wang CHN 6-3, 7-5
Anna Karolina Schmiedlova SVK vs. Anastasija Sevastova LAT 4-6, 1-2 Ret’d

1/8-finale
1 Anhelina Kalinina UKR vs. Camila Osorio COL 6-1, 6-2
5 Diane Parry FRA vs. Kamilla Rakhimova 6-3, 6-3
3 Danielle Collins USA vs. WC Katie Volynets USA 4-6, 7-6(3), 6-0
6 Xiyu Wang CHN vs. Darja Semenistaja LAT 6-1, 6-2
==
8 Yue Yuan CHN vs. Taylor Townsend USA 6-3, 7-6(5)
Yafan Wang CHN vs. Emiliana Aarango COL 6-2, 6-2
Anna Karolina Schmiedlova SVK vs. Q Sachia Vickery USA 5-7, 7-6(5), 7-5
Anastasija Sevastova LAT vs. 2 Sloane Stephens USA 6-3, 6-2

R32
1 Anhelina Kalinina UKR vs. Q Sara Bejlek CZE 6-3, 6-2
Camila Osorio COL vs. Alize Cornet FRA 6-3, 6-2
Kamilla Rakhimova vs. Yanina Wickmayer BEL 6-3, 6-7(4), 7-6(5)
5 Diane Parry FRA vs. Q Jessika Ponchet FRA 6-3, 7-6(4)

3 Danielle Collins USA vs. Q Olivia Gadecki AUS 7-5, 6-3
WC Katie Volynets USA vs. Renata Zarazua MEX 6-4, 7-6(6)
Darja Semenistaja LAT vs. WC Victoria Jimenez Kasintseva AND 6-7(2), 6-2, 6-4
6 Xiyu Wang CHN vs. Nadia Podoroska ARG 7-5, 6-4
==
8 Yue Yuan CHN vs. Arina Rodionova AUS 3-6, 6-3, 6-1
Taylor Townsend USA vs. WC Fernanda Contreras MEX 3-6, 6-2, 6-3
Emiliana Aarango COL vs. Alycia Parks USA 6-2, 6-3
Yafan Wang CHN vs. 4 Lucia Bronzetti ITA 7-6(5), 6-4

Anna Karolina Schmiedlova SVK vs. 7 Peyton Stearns USA 6-2, 4-6, 7-5
Q Sachia Vickery USA vs. Q Rebecca Marino CAN 6-2, 6-4
Anastasija Sevastova LAT vs. Julia Riera ARG 6-4, 6-3
2 Sloane Stephens USA vs. Q Tereza Martincova CZE 6-4, 6-0


ATP 500 Abierto Mexicano Telcel persentado por HSBC, Acapulco (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Cat Skema Win Fin SF QF R16
ATP 500 32 500 330 200 100 50

📺Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale: 3 Alex de Minaur AUS vs. 6 Casper Ruud 🇳🇴 6-4, 6-4

Semifinale
3 Alex de Minaur AUS vs. Jack Draper GBR 6-3, 2-6, 4-0 Ret’d
2 Holger Rune 🇩🇰 vs. 6 Casper Ruud 🇳🇴 6-3, 3-6, 4-6

Kvartfinale
Jack Draper GBR vs. Miomir Kecmanovic SRB 6-2, 6-2
3 Alex de Minaur AUS vs. 5 Stefanos Tsitsipas GRE 1-6, 6-3, 6-3
6 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Ben Shelton USA 6-7(7), 6-4, 6-4
2 Holger Rune 🇩🇰 vs. Dominik Koepfer GER 7-6(2), 7-6(0)

1/8-finale
Miomir Kecmanovic SRB vs. Daniel Altmaier GER 6-4, 6-4
Jack Draper GBR vs. LL Yoshihito Nishioka JPN 6-3, 6-0
3 Alex de Minaur AUS vs. Sebastian Ofner AUT 6-1, 6-3
5 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Q Flavio Cobolli ITA 6-3, 7-6(6)
==
6 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Dusan Lajovic SRB 6-4, 7-5
Ben Shelton USA vs. Matteo Arnaldi ITA 7-6(1), 3-6, 6-3
Dominik Koepfer GER vs. 8 Frances Tiafoe USA 6-4, 5-7, 6-1
2 Holger Rune 🇩🇰 vs. Q 100 Aleksandar Kovacevic USA 7-6(5), 6-2

R32
Daniel Altmaier GER vs. 1 Alexander Zverev GER 6-3, 3-6, 6-3
Miomir Kecmanovic SRB vs. WC Diego Schwartzman ARG 4-6, 6-3, 6-1
LL Yoshihito Nishioka JPN vs. Nuno Borges POR 3-6, 6-2, 6-4
Jack Draper GBR vs. 7 Tommy Paul USA 6-0, 6-4

3 Alex de Minaur AUS vs. Taro Daniel JPN 6-2, 6-1
Sebastian Ofner AUT vs. WC Ernesto Escobedo MEX 6-7(7), 6-4, 7-6(4)
Q Flavio Cobolli ITA vs. Felix Auger-Aliassime CAN 2-6, 6-3, 6-2
5 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Roman Safiullin 6-3, 6-4
==
6 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Christopher Eubanks USA 6-4, 6-7(5), 6-3
Dusan Lajovic SRB vs. WC Rodrigo Pacheco Mendez MEX 6-2, 6-2
Ben Shelton USA vs. Daniel Evans GBR 2-6, 7-5, 7-6(5)
Matteo Arnaldi ITA vs. 4 Taylor Fritz USA 6-4, 4-6, 6-3

8 Frances Tiafoe USA vs. Max Purcell AUS 4-6, 6-3, 6-0
Dominik Koepfer GER vs. Q Terence Atmane FRA 6-4, 4-6, 6-0
Q 100 Aleksandar Kovacevic USA vs. Jordan Thompson 6-3, 5-7, 6-4
2 Holger Rune 🇩🇰 vs. Q Michael Mmoh USA 6-2, 6-3


ATP 500 Dubai Duty Free Tennis Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Cat Skema Win Fin SF QF R16
ATP 250 32 250 165 100 50 25

📺Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: 5 Ugo Humbert FRA vs. 7 Alexander Bublik KAZ 6-4, 6-3

Semifinale
5 Ugo Humbert FRA vs. 1 Daniil Medvedev 7-5, 6-3
7 Alexander Bublik KAZ vs. 2 Andrey Rublev 6-7(4), 7-6(5), 6-5 Def.

Kvartfinale
1 Daniil Medvedev vs. 8 Alejandro Davidovich Fokina ESP 6-2, 6-3
5 Ugo Humbert FRA vs. 3 Hubert Hurkacz POL 3-6, 7-6(8), 6-3
7 Alexander Bublik KAZ vs. Jiri Lehecka CZE 6-4, 4-1 Ret’d
2 Andrey Rublev vs. Sebastian Korda USA 6-4, 4-3 Ret’d

1/8-finale
1 Daniil Medvedev vs. Lorenzo Sonego ITA 3-6, 6-3, 6-3
8 Alejandro Davidovich Fokina ESP vs. SE Jakub Mensik CZE 7-6(7), 1-0 Ret’d
3 Hubert Hurkacz POL vs. Christopher O’Connell AUS 7-6(5), 6-4
5 Ugo Humbert FRA vs. Andy Murray GBR 6-2, 6-4
==
7 Alexander Bublik KAZ vs. Tallon Griekspoor NED 7-6(8), 7-6(2)
Jiri Lehecka CZE vs. 4 Karen Khachanov 6-7(6), 7-6(5), 6-4
Sebastian Korda USA vs. Botic van de Zandshulp NED 6-1, 6-0
2 Andrey Rublev vs. Q Arthur Cazaux FRA 6-4, 6-4

R32
1 Daniil Medvedev vs. Alexander Shevchenko KAZ 6-3, 7-5
Lorenzo Sonego ITA vs. WC Sumit Nagal IND 6-4, 5-7, 6-1
SE Jakub Mensik CZE vs. Borna Coric CRO 4-6, 6-3, 7-6(7)
8 Alejandro Davidovich Fokina ESP vs. Fabian Marozsan HUN 6-3, 4-6, 6-1

3 Hubert Hurkacz POL vs. Jan-Lennard Struff GER 7-6(5), 6-7(4), 7-6(6)
Christopher O’Connell AUS vs. Q Maximilian Marterer GER 6-2, 6-4
Andy Murray GBR vs. PR Denis Shapovalov CAN 4-6, 7-6(5), 6-3
5 Ugo Humbert FRA vs. WC Gael Monfils FRA 4-6, 6-3, 6-3
==
7 Alexander Bublik KAZ vs. Q Tomas Machac CZE 2-6, 6-3, 7-6(5)
Tallon Griekspoor NED vs. WC Abdullah Shelbayh JOR 7-5, 2-0 Ret’d
Jiri Lehecka CZE vs. Q Marton Fucsovics HUN 6-4, 3-6, 7-5
4 Karen Khachanov vs. LL Luca Van Assche 6-2, 6-3

Botic van de Zandshulp NED vs. 6 Adrian Mannarino FRA 7-6(3), 7-5
Sebastian Korda USA vs. Pavel Kotov 6-0, 6-2
Q Arthur Cazaux FRA vs. Lorenzo Musetti ITA 6-4, 7-6(2)
2 Andrey Rublev vs. Zhizhen Zhang CHN 6-7(4), 6-2, 6-4


ATP 250 Movistar Chile Open, Santiago (CHI) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Finale: 2 Sebastian Baez ARG vs. 4 Alejandro Tabilo CHI 3-6, 6-0, 6-4

Semifinale
4 Alejandro Tabilo CHI vs. Q Corentin Moutet FRA 4-6, 6-4, 7-5
2 Sebastian Baez ARG vs. Pedro Martinez ESP 6-4, 6-2

Kvartfinale
Q Corentin Moutet FRA vs. 1 Nicolas Jarry CHI 7-6(5), 7-6(3)
4 Alejandro Tabilo CHI vs. WC Luciano Darderi ITA 6-0, 7-5
Pedro Martinez ESP vs. 3 Arthur Fils FRA 6-3, 6-7(5), 6-4
2 Sebastian Baez ARG vs. 8 Jaume Munar ESP 6-4, 6-4

1/8-finale
1 Nicolas Jarry CHI vs. Federico Coria ARG 7-6(4), 6-2
Q Corentin Moutet FRA vs. Thiago Augustin Tirante ARG 6-3, 6-7(5), 6-2
4 Alejandro Tabilo CHI vs. Tomas Barrios Vera CHI 6-2, 7-5
WC Luciano Darderi ITA vs. Q Juan Manuel Cerundolo ARG 6-3, 3-6, 6-3
==
Pedro Martinez ESP vs. 6 Facundo Diaz Acosta ARG  7-6(4), 6-7(5), 6-1
3 Arthur Fils FRA vs. Thiago Seyboth Wild BRA 6-3, 6-3
8 Jaume Munar ESP vs. Albert Ramos-Vinolas ESP 6-3, 6-1
2 Sebastian Baez ARG vs. Juan Pablo Varillas PER 4-6, 6-4, 6-2

R32
1 Nicolas Jarry CHI – bye
Federico Coria ARG vs. Q Alex Molcan SVK 6-1, 7-6(1)
Thiago Augustin Tirante ARG vs. WC Joao Fonseca BRA 7-5, 7-6(3)
Q Corentin Moutet FRA vs. 7 Roberto Carballes Baena ESP 6-3, 5-7, 6-2

4 Alejandro Tabilo CHI – bye
Tomas Barrios Vera CHI vs. Cristian Garin CHI 7-6(3), 7-5
WC Luciano Darderi ITA vs. LL Facundo Bagnis ARG 7-6(4), 6-7(6), 7-6(5)
Q Juan Manuel Cerundolo ARG vs. 5 Yannick Hanfmann GER 3-6, 6-3, 7-5
==
6 Facundo Diaz Acosta ARG vs. Pedro Cachin ARG 5-7, 6-3, 7-6(2)
Pedro Martinez ESP vs. WC Francesco Passaro ITA 6-4, 6-1
Thiago Seyboth Wild BRA vs. Q Roman Andres Burruchaga ARG 6-4, 6-4
3 Arthur Fils FRA – bye

8 Jaume Munar ESP vs. Bernabe Zapata Miralles ESP 6-4, 6-1
Albert Ramos-Vinolas ESP vs. Hugo Dellien BOL 6-3, 6-2
Juan Pablo Varillas PER vs. SE Mariano Navone ARG 6-2, 3-6, 6-1
2 Sebastian Baez ARG – bye


WTA & ATP Challenger (Uge 9)

Cat Win Fin SF QF R16 R32 Qfier Q2
ATP CH 175 175 90 50 25 13 6 3
WTA 125 125 81 49 27 15 1 6 4
ATP CH 125 125 64 35 16 8 5 3
ATP CH 100 100 50 28 14 7 4 2
ATP CH 75 75 44 22 12 8 4 2
ATP CH 50 50 25 14 6 4 3 1

 

Place Country Category Surface
Lille France CH 100 Hard
New Delhi India CH 75 Hard
Tenerife 3 Spain CH 75 Hard
Kigali Rwanda CH 50 Clay

 

CH 100 Lille (FRA) 

Finale: (1) 86 Arthur Rinderknech FRA vs. 206 Joris De Loore BEL

Semifinale
(1) 86 Arthur Rinderknech FRA vs. 172 Otto Virtanen 🇫🇮 6-4, 4-6, 6-2
206 Joris De Loore BEL vs. 165 Pierre-Hugues Herbert FRA 7-5, 6-4

Kvartfinale
(1) 86 Arthur Rinderknech FRA vs. 186 Billy Harris GBR 4-6, 7-5, 6-4
172 Otto Virtanen 🇫🇮 vs. (5) 125 Gregoire Barrere FRA 6-2, 6-2
206 Joris De Loore BEL vs. (6) 150 Radu Albot MDA 6-3, 4-6, 7-6(2)
165 Pierre-Hugues Herbert FRA vs. (8.) 162 Giovanni Mpetshi Perricard FRA 7-6(3), 7-6(4)

1/8-finale
172 Otto Virtanen 🇫🇮 vs. 314 Alexander Blockx BEL 6-1, 6-4
(5) 125 Gregoire Barrere FRA vs. Q 348 Hazem Naw SYR 7-5, 2-1 Ret’d

R32
314 Alexander Blockx BEL vs. (3) 111 Benoit Paire FRA 6-4, 5-7, 6-3
172 Otto Virtanen 🇫🇮 vs. LL Oscar Otte GER 6-4, 3-6, 6-1
==
188 Gijs Brouwer NED vs. 171 Dino Prizmic CRO 6-2, 6-4


CH 75 Santa Cruz de Tenerife (ESP)
Tidsforskel: cet -1 time

1/8-finale: Q 297 August Holmgren 🇩🇰 vs. 231 Lukas Neumayer AUT 3-6, 7-6(5), 4-6

R32
(3) 148 Pablo Llamas Ruiz ESP vs. WC 466 Martin Landaluce ESP 7-6(6), 1-0 Ret’d
Q 434 Carlos Lopez Montagud ESP vs. 233 Alessandro Giannessi ITA 6-3, 1-0 Ret’d
231 Lukas Neumayer AUT vs. 214 Stefano Travaglia ITA 6-3, 6-2
Q 297 August Holmgren 🇩🇰 vs. (8.) 187 Ilya Ivashka 6-3, 7-5

Qfi: (12) 297 August Holmgren 🇩🇰 vs. (6) 248 Mitchell Krueger USA 7-5, 6-2

Q16
(6) 248 Mitchell Krueger USA vs. 299 Daniel Michalski POL 6-4, 7-5
(12) 297 August Holmgren 🇩🇰 vs. WC 394 Carlos Taberner ESP 6-2, 6-7(8), 6-4

Doubles

Kvartfinale: August Holmgren 🇩🇰/Scott Duncan GBR vs. 2 Marco Bortolotti ITA/Sergio Martos Gornes ESP 4-6, 5-7
1/8-finale: August Holmgren 🇩🇰/Scott Duncan GBR vs. Dennis Novak/Lukas Neumayer AUT 6-4, 4-6, [10-6]


CH 75 New Delhi (IND)
Tidsforskel: cet +4½ time

Qfi: (10) 357 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. 562 M Rifqi Fitriadi INA 4-6, 6-2, 3-6

Q16
562 M Rifqi Fitriadi INA vs. (5) 316 Dominik Palan CZE 7-6(1), 1-0 Ret’d
(10) 357 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. WC 1647 Manish Ganesh IND 6-0, 6-0


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF  (Uge 9)

Place Country Category Surface
Aguascalientes Mexico W50  Clay
Macon France W50 Livestream Hard
Pretoria South Africa W50  Hard
Trnava Slovakia W50 Livestream Hard
Gurugram India W35 Livestream  Hard
Helsinki Finland W35 Hard
Spring, TX USA W35  Hard
Traralgon Australia W35 Livestream  Hard
Faro Portugal M25 Livestream  Hard
Traralgon Australia M25  Hard
Tucuman Argentina M25  Clay
ANTALYA Turkiye W15 Livestream  Clay
Antalya Turkiye M15 Livestream  Clay
Ipoh Perak Malaysia W15  Hard
Kish Island Iran M15  Clay
Lannion France M15 Hard
Manacor Spain W15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Nakhon Si Thammarat Thailand W15  Hard
Nakhon Si Thammarat Thailand M15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard
TUCUMAN Argentina W15  Clay
Villena Spain M15  Hard

 

W35 Helsinki 🇫🇮
Tidsforskel: cet +1 time

Finale: (10) 516 Malene Helgø 🇳🇴 vs. (7) 241 Dejana Radanovic SRB

Semifinale
(10) 516 Malene Helgø 🇳🇴 vs. SE 519 Caijsa Wilda Hennemann 🇸🇪 1-6, 6-4, 6-2
(7) 241 Dejana Radanovic SRB vs. (3) 215 Lea Boskovic CRO 7-5, 7-6(3)

Kvartfinale
SE 519 Caijsa Wilda Hennemann 🇸🇪 vs. 335 Linda Klimovicova CZE 7-5, 6-4
(10) 516 Malene Helgø 🇳🇴 vs. (5) 220 Talia Gibson AUS 3-6, 6-1, 7-6(3)
(3) 215 Lea Boskovic CRO vs. (8.) 261 Kristina Mladenovic FRA 3-6, 6-4, 6-2
(7) 241 Dejana Radanovic SRB vs. 346 Robin Anderson USA 6-3, 5-7, 6-4

1/8-finale
335 Linda Klimovicova CZE vs. 362 Elena Malygina EST 6-1, 4-6, 6-4
SE 519 Caijsa Wilda Hennemann 🇸🇪 vs. (6) 230 Anca Alexia Todoni ROU 6-4, 6-3
(10) 516 Malene Helgø 🇳🇴 vs. 285 Mona Barthel GER 3-6, 7-6(4), 7-5
(5) 220 Talia Gibson AUS vs. LL 1048 Patricija Paukstyte LTU 6-2, 6-2

R32
285 Mona Barthel GER vs. (4) 217 Valentini Grammatikopoulou GRE
(10) 516 Malene Helgø 🇳🇴 vs. (13) 672 Klaudija Bubelyte LTU 6-4, 6-4

Qfi
(7) 488 Johanne Christine Svendsen 🇩🇰 vs. (13) 672 Klaudija Bubelyte LTU 3-6, 2-6
(10) 516 Malene Helgø 🇳🇴 vs. (6) 453 Kajsa Rinaldo Persson 🇸🇪 2-6, 6-1, [12-10]

Q16
(7) 488 Johanne Christine Svendsen 🇩🇰 vs. Emelie Gabran 🇫🇮 2-6, 6-2, [10-6]
(13) 672 Klaudija Bubelyte LTU vs. Emma Kuusisto 🇫🇮 6-2, 6-0


M25 Faro (POR)
Tidsforskel: cet -1 time

R32
538 Evan Furness FRA vs. (8.) 438 Viktor Durasovic 🇳🇴 7-5, 6-2
==
Q 958 Johannes Ingildsen 🇩🇰 vs. (4)  372 Vilius Gaubas LTU 6-3, 6-7(5), 3-6

Qfi: (6) 958 Johannes Ingildsen 🇩🇰 vs. Max Cunat FRA 6-1, 6-0

Q16
(6) 958 Johannes Ingildsen 🇩🇰 vs. Ricardo Batista POR 6-0, 6-2
Max Cunat FRA vs. (18) 1772 Leo Poupinel FRA 6-2, 7-6(9)

Doubles

Finale: Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. 2 Alexander Donski BUL/Tiago Pereira POR
Semifinale: Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. 4 Matej Vocel/Michael Vrbensky CZE 6-3, 4-6, [10-5]
Kvartfinale: Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. Joao Domingues/Jaime Faria POR 6-2, 7-5
1/8-finale: Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. Hynek Barton CZE/Vilius Gaubas LTU 6-3, 2-6, [10-7]


W15 Manacor (ESP) 

Qfi: (6) 1228 Olivia Gram 🇩🇰 vs. (11) 1327 Aryana Bartlett GBR 1-6, 6-2, [3-10]

Q16
(6) 1228 Olivia Gram 🇩🇰 vs. Ida Johansson 🇸🇪 7-5, 7-6(4)
(11) 1327 Aryana Bartlett GBR vs. WC Leana Nannapaneni AUS 6-2, 6-1

Q32
(6) 1228 Olivia Gram 🇩🇰 vs. Jacquline Nylander Aaltelius 🇸🇪 6-4, 1-6, [10-6]
Ida Johansson 🇸🇪 vs. (Alt) Marleen Tilgner GER 6-2, 6-2


ITF Junior (uge 9)

J300 Porto Alegre (BRA) – Grus

Boys singles

Kvartfinale
Q 142 Romeo Arcuschin ARG vs. 65 Maximo Zeitune ARG
(5) 32 Oliver Bønding 🇬🇧(🇩🇰) vs. SE 93 Nathan Trouve FRA

1/8-finale
SE 93 Nathan Trouve FRA vs. 53 Gustavo Ribeiro De Almeida BRA 6-3, 6-1
(5) 32 Oliver Bønding 🇬🇧(🇩🇰) vs. 85 Maximus Dussault USA 6-1, 6-1

R32
53 Gustavo Ribeiro De Aalmeida BRA vs. (3) 30 Atakan Karahan TUR 7-6(5), 7-6(4)
SE 93 Nathan Trouve FRA vs. 52 Luis Jose Nakamine PER 7-6(3), 6-4
85 Maximus Dussault USA vs. WC 546 Bruno Viera Aalves Malacame Bruno BRA 6-4, 7-6(2)
(5) 32 Oliver Bønding 🇬🇧(🇩🇰) vs. Q 269 Thiago Guglieri BRA 6-4, 4-6, 6-1

Boys doubles

1/8-finale: Oliver Bønding 🇬🇧(🇩🇰)/Rafael Segado Esteve ESP vs. Joaquin Guilleme NCA/Lucca Guercio ARG 1-6, 6-3, [6-10]


Girls singles

1/8-finale
120 Angelica Sara ITA vs. Q 217 Neus Torner Sensano ESP
LL 226 Sara Børkop 🇩🇰 vs. WC 113 Victoria Luiza Barros BRA 

R32
WC 113 Victoria Luiza Barros BRA vs. 134 Nadia Lagaev CAN 3-6, 7-5, 6-2
LL 226 Sara Børkop 🇩🇰 vs. 131 Valentina Mediorreal Aarias COL 1-6, 6-3, 6-4

Qfi: (2) 226 Sara Børkop 🇩🇰 vs. 1635 Lara Mello BRA 2-6, 6-1, [5-10]

Q32
(2) 226 Sara Børkop 🇩🇰 vs. 1120 Bianca Bernardes BRA 6-0, 6-1
1635 Lara Mello BRA vs. WC Maria Fernanda Palazzo Ferreira De Medeiros BRA 6-2, 6-2


J60 Gjøvik 🇸🇪 – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: 1304 Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰 vs. (3) 388 Melvin Kumar 🇸🇪 2-6, 5-7

R32
(3) 388 Melvin Kumar 🇸🇪 vs. 1845 Felix Oscarsson 🇳🇴 6-1, 6-0
1304 Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰 vs. Q Martinus Smith Kvalvaag 🇳🇴 6-0, 6-2

(5) 599 Lawrie Wilkin GBR vs. ITF 2939 Paul Hjorteland 🇳🇴
2669 Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 🇩🇰 vs. 920 Johan Oscar Lien 🇳🇴

1667 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. 2140 Julian Brager-Carlsen 🇳🇴 2-6, 2-6

Boys doubles

Finale: Engelschmidt/Aaby vs. 2 Melvin Kumar 🇸🇪/Lawrie Wilkin GBR
Semifinale: Engelschmidt/Aaby vs. 3 Johan Oscar Lien/Sander Juuhl Sivertsen 🇳🇴 – walkover

Kvartfinale
Engelschmidt/Aaby vs. 1 Mark Ceban GBR/Victor Ryden 🇸🇪 6-7(6), 6-2, [12-10]
Hansen//Wagenknecht vs. 3 Johan Oscar Lien/Sander Juuhl Sivertsen 🇳🇴 6-7(6), 7-5, [3-10]

1/8-finale
Tristan Thomas Engelschmidt/Mads Bruhn Aaby  🇩🇰 vs. Maximillian Sartz-Lunde/Nicolai Eie Worren 🇳🇴 6-2, 6-3

Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 🇩🇰/Viggo Wagenknecht GER vs. Paul Hjorteland/Nikolai Shibani 🇳🇴 6-2, 6-4


Tennis Europe (Uge 9)

Cat Super Stockholm 🇸🇪 – Hardcourt

R64
WC 381 Emilia Eyva Thygesen 🇩🇰 vs. (4) 5 Anna Ppircher AUT 1-6, 3-6
97 Ella Wilstrup 🇩🇰 vs. 51 Victoria Khastsaeva 3-6, 0-6

Qfi: (12) 98 Aalexandra Pperalta Bønæs 🇩🇰 vs. (7) 80 Katerina Filipova CZE 4-6, 1-6

Q16
Emilia Henningsen 🇩🇰 vs. (10) 93 Farah Janssen BEL 6-4, 4-6, [7-10]

(7) 80 Katerina Filipova CZE vs. Ella Farha 🇸🇪 6-0, 6-1
(12) 98 Aalexandra Pperalta Bønæs 🇩🇰 vs. 546 Aamanda Wallin 🇸🇪 6-4, 6-1


Cat 3 Stavanger 🇳🇴 – Hardcourt

U14 Boys singles

Semifinale
(1) 73 Kristian Simek CZE vs. (3) 135 Sebastian Kvist 🇩🇰
(8) 252 Henrik Brathen Bergh 🇳🇴 vs. 396 Brody Lee Stafford IRL

Kvartfinale
(1) 73 Kristian Simek CZE vs. (7) 221 Nicolai Bjercke Johnsen 🇳🇴 6-4, 6-3
(3) 135 Sebastian Kvist 🇩🇰 vs. (5) 180 Richard Guth GER  6-2, 6-1

1/8-finale
(3) 135 Sebastian Kvist 🇩🇰 vs. 271 Erikas Balkunas LTU 7-5, 6-3
(5) 180 Richard Guth GER vs. 401 John Michael Carny GBR 3-6, 6-1, 6-4

R32
(3) 135 Sebastian Kvist 🇩🇰 vs. Q 642 Kyle Wan HKG 7-5, 6-4
271 Erikas Balkunas LTU vs. Magnus Gjertsen Mannes 🇳🇴 6-2, 6-3

U14 Girls singles

Semifinale
(1) 74 Veronika Navratilova CZE vs. (3) 248 Anna Shchavinska UKR
(6) 280 Liva Viller Møller 🇩🇰 vs. WC 354 Sophia Valsted 🇩🇰

Kvartfinale
(6) 280 Liva Viller Møller 🇩🇰 vs. (4) 267 Sstephanie Blaauwwijk NED 6-1, 7-6(4)
WC 354 Sophia Valsted 🇩🇰 vs. (7) Vvanessa Lagerloef 🇫🇮 6-3, 7-6(5)

1/8-finale
546 Filippa Foxby Munch 🇩🇰 vs. (8) 327 Lara Xenia Gantenbein SUI 6-7(4), 2-6
Q 601 Victoria Frederiksen 🇩🇰 vs. (5) 271 Iraja Nigam GBR 6-3, 2-6, 0-6
==
(6) 280 Liva Viller Møller 🇩🇰 vs. 571 Gala Tesic SUI 6-3, 1-6, 6-4
(4) 267 Sstephanie Blaauwwijk NED vs. Q Nova Karlsson 🇸🇪 6-4, 6-2
(7) Vvanessa Lagerloef 🇫🇮 vs. Q Julia Perera Vega MLT 6-0, 6-1
WC 354 Sophia Valsted 🇩🇰 vs. (2) 175 Giselle Jolie Fiorentino GBR 3-6, 6-3, 7-5

R32
546 Filippa Foxby Munch 🇩🇰 vs. 389 Tomine Argel 🇳🇴 6-0, 6-3
(8) 327 Lara Xenia Gantenbein SUI vs. 504 Hermione Korpanec Davies GBR 2-6, 7-6(3), 6-4

Q 601 Victoria Frederiksen 🇩🇰 vs. 974 Lea Meier Ssommerfeldt 6-3, 6-1
(5) 271 Iraja Nigam GBR vs. WC 954 Lotta Rosskamp GER 6-4, 6-0
==
(6) 280 Liva Viller Møller 🇩🇰 vs. 583 Aalexandra Budkova Kjaer 🇳🇴 5-7, 6-3, 6-2
571 Gala Tesic SUI vs. 771 Ronika Tweodros 🇳🇴 6-2, 6-0

WC 354 Sophia Valsted 🇩🇰 vs. WC 707 Lotta Wiel Golliasch 🇳🇴 6-2, 4-6, 6-2
(2) 175 Giselle Jolie Fiorentino GBR vs. Q Lovisa Strom 🇸🇪 6-1, 6-1

Qfi: (1) 601 Victoria Frederiksen 🇩🇰 – bye

U14 Girls doubles

Semifinale: Valsted/Møller vs. 2 Giselle Jolie Fiorentino GBR/Anna Shchavinska UKR 2-6, 2-6
Kvartfinale: Valsted/Møller vs. Aalma Geffroy FRA/Chloe Wong HKG 6-4, 7-6(4)

1/8-finale
Filippa Foxby Munch/Victoria Frederiksen 🇩🇰 vs. Vanessa Lagerloef 🇫🇮/Hermione Korpanec Davies GBR 6-1, 4-6, [7-10]

2 Sophia Valsted/Liva Viller Møller 🇩🇰 vs. Tomine Argel/Henny Leganger Fritzner 🇳🇴 5-7, 6-4, [10-5]

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Davis Cup Finals Group Stage – 10-15 september 2024
Vindere Qualifiers: Argentina, Belgien, Brasilien, Canada, Chile, Tjekkiet, Finland 🇫🇮, Franckrig, Tyskland, Holland, Slovakiet, USA
2023 finalister (Australien og Italien og Wild Cards (Storbrittanien og Spanien)


World Group I september 2024
12 tabere Qualifiers: Taipei, Kroatien, Ungarn, Israel, Kazakhstan, Korea, Peru, Portugal, Serbien, Sverige, Schweiz, Ukraine
12 vindere World Group Play-offs: Danmark, Columbia, Japan, Østrig, Egypten, Norge, Grækenland, Bosnien/Herzegovina, Polen, Tyrkiet, Indien, Litauen

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – April 2024?

Vindere Play-Offs 2023: Slovakiet, Belgien, Storbritannien, Brasilien, Ukraine, Rumænien, Japan, Mexico+


Group I Europe/Africa – Grus – 8-13. April 2024

Centro de Ténis do Jamor, Estrada da Costa, Oeiras, 1495-751, Portugal

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelBundholdene overraskede
Næste artikelGentofte vandt lokalopgøret mod HIK
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.