En semifinale i stærk besat turnering kan sikre Caroline Wozniacki direkte adgang til French Open og kort restitution før Billie Jean King Cup

Der har været stillet spørgsmål ved, hvor helhjertet 33-årige Caroline Wozniacki’s come-back til den absolutte top kan opfattes, når det tages i betragtning, at hun efter en opløftende indsats ved US Open fravalgte at spille flere turneringer i resten af 2023.
Desuden fik hun meget begrænset kamprutine i starten af 2024 efter 1. runde nederlag ved WTA 250 Auckland og exit i 2. runde ved Australian Open, og hun fravalgte endvidere at spille turneringer i den næste måned, indtil hun fik et wildcard til WTA 500 San Diego i slutningen af februar, hvor det igen blev en kort optræden efter 1.runde nederlag mod no. 52 Anna Blinkova, hvor energien tilsyneladende slap op i 3. sæt, efter at Caroline havde haft et solidt overtag i 1. sæt.

Imidlertid fandt Caroline ved WTA 1000 Indian Wells et niveau, som tyder på, at et comeback til WTA-toppen er realistisk – ikke mindst da Caroline fulgte sejrene i de 3  første runder op med en imponerende sejr 6-4, 6-2 over Angelique Kerber i 1/8-finalen, og hun havde desuden ranglistens no. 1 Iga Swiatek på hælene i starten af kvartfinalen, inden Swiatek dog fik overtaget og vandt 1. sæt 6-4, hvorefter Caroline blev nødsaget til at trække sig med en skade ved 0-1 i 2. sæt.

Ved WTA 1000 Miami viste Caroline igen overbevisende takter, da hun vandt komfortabelt 6-1, 6-4 over Clara Burel i 1. runde, og hun var tilsyneladende på sikker sejrskurs i 2. runde mod Anhelina Kalinina, da hun efter 7-5 i 1. sæt førte 5-2, men Kalinina fik vendt opgøret og reddede desuden en matchbold, inden hun vandt 5-7, 7-5, 6-4.

Caroline erkendte efter nederlaget, at hun var godt slidt, og hun forventede ikke, at kroppen allerede en uge senere ville være klar til at deltage ved WTA 500 Charleston, hvis hun fik muligheden i form af et wildcard.

Derimod kunne en uges yderligere kamppause og restitution medvirke til, at Caroline vil være helt kampklar igen, når Danmark 8-13. april deltager ved Billie Jean King Cup (BJKC) Europe/Africa i Oeiras i Portugal.

WTA 1000 Miami: Både Caroline og Clara havde muligheder i 2. runde. Niveauet skaber optimisme før Billie Jean King Cup

Imidlertid har Caroline efterfølgende fået et wildcard til WTA 500 Charleston, hvilket ud fra hensynet til den personlige karriere er fuldt forståeligt, og derfor skal der ikke herfra  lyde kritik af beslutningen, selvom det potentielt kan betyde, at Caroline kan være udfordret på fysikken, hvis hun får mange kampe og når langt i Charleston, hvor semifinaler og finalen afvikles henholdsvis lørdag og søndag, hvilket er dagen før BJKC indledes.

Caroline vil med en semifinale være sikret direkte adgang til French Open, hvor ranglisten pr. 15. april afgør, hvem der slipper gennem nåleøjet.
Med en semifinale optjener Caroline 195 point, som lægges til de nuværende 623 på liverankingen, og hun vil derved opnå i alt 818 point, hvorved hun akkurat passerer Clara Tauson, der har 816 point, som på den nye rangliste mandag er no. 86 med god margin til direkte adgang til French Open.

En kvartfinale i Charleston giver 108 point og dermed i alt 731 point, som svarer til en rangering omkring no. 100, men det kan nå at ændre sig, og derfor er det usikkert, om det rækker til direkte adgang til French Open, hvor Caroline dog under alle omstændigheder kan deltage, hvis hun enten får wildcard eller kvalificerer sig på lige fod med andre spillere med utilstrækkelig rangering til direkte adgang.

Mange topspillere deltager i Charleston, hvor de 16 seedede er oversiddere i 1. runde (R64), og derfor kunne Caroline ikke undgå at møde en af dem allerede i 2. runde, og hvis hun klarer den opgave, er der stor sandsynlighed for at møde en spiller fra top 10 eller 20 i 1/8-finalen, som afvikles onsdag eller torsdag.

Lodtrækningen blev næsten en gentagelse fra Miami i sidste uge, idet Caroline i tilfælde af sejr i 1. runde over en kvalspiller igen møder 15. seedede no. 36 Anhelina Kalinina i 2. runde.
Hvis Caroline skal gøre sig håb om at nå langt i turneringen, skal der under alle omstændigheder være energi til mere end 2 kampe, og da Caroline i det første opgør havde et solidt overtag i 1. sæt, er det først og fremmest fysikken, der afgør om Caroline kan bevare overtaget i en hel kamp, og i så fald kan lodtrækningen på ingen måde betegnes som uheldig.

I en eventuel 1/8-finale har Caroline på papiret en større udfordring, hvis hun møder 4. seedede no. 11 Daria Kasatkina, der for halvanden måned siden var finalist ved WTA 500 Abu Dhabi, men i de efterfølgende 4 turneringer har Kasatkina ikke vist imponerende resultater, og derfor kan dansk sejr langt fra udelukkes på forhånd.

I en eventuel kvartfinale kan Caroline møde 8. seedede no. 18 Madison Keys eller 10. seedede no. 20 Emma Navarro, der viste glimrende takter i Indian Wells med sejre over både Elina Svitolina og Aryna Sabalenka inden hun i kvartfinalen blev besejret knebent i 3 sæt af Maria Sakkari.

Et nederlag i kvartfinalen vil betyde, at Caroline ikke kan forvente direkte adgang til French Open, men til gengæld bliver der bedre tid til at restituere inden BJKC.
Det optimale vil dog være, at Caroline når videre i Charleston, hvilket ikke forekommer helt urealistisk, samt at Clara Tauson sammen med de øvrige på BJKC holdet sikrer Danmark en  god start, så Caroline derefter kan forstærke holdet i de afgørende kampe om at kvalificere Danmark til Play-off til november.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe søndag 7. april 

Billeder: August Holmgren 🇩🇰 & Elmer Møller 🇩🇰 – Challengertv kval
Daria Kasatkina & Danielle Collins – TV 2 Play Finale WTA 500 Charleston 20:30cet

====

ATP 1000 Monte Carlo – Tennistv.com

Court Rainier III – NB 13:00 (R64)
Jan-Lennard Struff GER vs. Sebastian Baez ARG
16 Alexander Bublik KAZ vs. Borna Coric CRO
13 Taylor Fritz USA vs. Lorenzo Musetti ITA

Court des Princes – NB 14:00 (R64)
Dominik Koepfer GER vs. Tallon Griekspoor NED

====

ATP 250 Estoril –  Tennistv.com, TV 2 Play

Estadio Millennium – NB 16:30cet (Finale)
2 Hubert Hurkacz POL vs. Pedro Martinez Portero ESP

====

ATP 250 Marrakech –  Tennistv.com, TV 2 Play

Center Court – start 16:00cet (Finale)
Roberto Carballes Baena ESP vs. PR Matteo Berrettini ITA

====

WTA 500 Charleston (SC, USA) – WTATV.com, TV 2 Play

Credit One Stadium – NB 2030cet (Finale)
4 Daria Kasatkina vs. Danielle Collins USA

====

ATP 250 Houston (TX, USA) –  Tennistv.com, TV 2 Play

Stadium Court – start 21:00cet (Finale)
1 Ben Shelton USA vs. 3 Frances Tiafoe USA

====

WTA 250 Bogota (COL) – WTATV.com, TV 2 Play

Cancha Central – NB 18:30cet (Finale)
Finale: 1 Marie Bouzkova CZE vs. 6 Maria Camila Osorio Serrano COL

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

CH 125 Busan (KOR)

Center Court – start 03:00cet (Q16)
(1) 280 August Holmgren 🇩🇰 vs. Alt. 582 Yuki Mochizuki JPN 4-6, 2-6

—-

CH 75 Split (CRO)

Court 3 – ca. 15:00 (Q16)
368 Elmer Møller 🇩🇰 vs. 752 Jakob Schnaitter GER

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W35 Hammamet (TUN) – ingen livescore Q32
Tidsforskel: cet -1 time

Court 4 – NB 12:30cet (Q32)
Vilma Krebs Hyllested 🇩🇰 vs. Haina Franco MEX

—-

M15 Telde (ESP) – ingen livescore Q16

Court 4 – ca. 10:30 (Q16)
(4) 1051 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Javier Molino ESP

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-14-wozniacki-wildcard-til-wta-500-charleston-inden-billie-jean-king-cup/

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32 R64 R128 Qfier Q3 Q2 Q1
WTA 500 48M, 24Q 500 325 195 108 60 32 1 25 13 1
WTA 250 32M, 24/16Q 250 163 96 54 30 1 18 12 1

 

WTA 500 Credit One Charleston Open (SC, USA) – Grus
Tidsforskel: cet -5 timer

📺WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale: Danielle Collins USA vs. 4 Daria Kasatkina 6-2, 6-1

Semifinale
4 Daria Kasatkina vs. 1 Jessica Pegula USA 6-4, 4-6, 7-6(5)
Danielle Collins USA vs. 3 Maria Sakkari GRE 6-3, 6-3

Kvartfinale
1 Jessica Pegula USA vs. 12 Victoria Azarenka 6-4, 3-6, 7-6(7)
4 Daria Kasatkina vs. Jaqueline Cristian ROU 6-7(4), 6-2, 6-3
3 Maria Sakkari GRE vs. Veronika Kudermetova 6-2, 6-4
Danielle Collins USA vs. 11 Elise Mertens BEL 6-3, 6-4

1/8-finale
1 Jessica Pegula USA vs. Magda Linette POL 6-2, 6-2
12 Victoria Azarenka vs. Taylor Townsend USA 6-7(5), 6-3, 6-4
4 Daria Kasatkina vs. 15 Anhelina Kalinina UKR 6-1, 6-4
Jaqueline Cristian ROU vs. 10 Emma Navarro USA 6-3, 5-7, 6-1

9 Veronika Kudermetova vs. 5 Beatriz Haddad Maia BRA 7-5, 6-1
3 Maria Sakkari GRE vs. LL Astra Sharma AUS 6-4, 6-1
11 Elise Mertens BEL vs. 7 Elina Svitolina UKR 6-4, 6-1
Danielle Collins USA vs. Sloane Stephens USA 6-2, 6-2

R32
1 Jessica Pegula USA vs. Amanda Anisimova USA 3-6, 6-4, 7-6(3)
Magda Linette POL vs. 13 Dayana Yastremska UKR 0-6, 6-4, 6-3
12 Victoria Azarenka vs. Elisabetta Cocciaretto ITA 6-1, 6-2
Taylor Townsend USA vs. 6 Ekaterina Alexandrova BRA 7-5, 6-2

4 Daria Kasatkina vs. Ashlyn Krueger USA 6-3, 0-6, 6-1
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. 15 Anhelina Kalinina UKR 2-6, 3-6
10 Emma Navarro USA vs. Q Katie Volynets USA 6-1, 6-1
Jaqueline Cristian ROU vs. 8 Madison Keys USA 3-6, 6-3, 6-3
==
5 Beatriz Haddad Maia BRA vs. Caroline Dolehide USA 6-2, 7-5
9 Veronika Kudermetova vs. WC Shelby Rogers USA 7-6(5), 6-4
LL Astra Sharma AUS vs. 16 Lesia Tsurenko UKR 6-4, 6-0
3 Maria Sakkari GRE vs. Viktoriya Tomova BUL 6-3, 6-3

7 Elina Svitolina UKR vs. Q Daria Saville 6-2, 6-4
11 Elise Mertens BEL vs. Q Varvara Gracheva FRA 6-4, 3-6, 6-2
Sloane Stephens USA vs. 14 Leylah Annie Fernandez CAN 6-4, 6-4
Danielle Collins USA vs. 2 Ons Jabeur TUN 6-3, 1-6, 6-3

R64
1 Jessica Pegula USA – bye
Amanda Anisimova USA vs. Alize Cornet FRA 6-3, 6-0
Magda Linette POL vs. Petra Martic CRO 6-3, 6-4
13 Dayana Yastremska UKR – bye

12 Victoria Azarenka – bye
Elisabetta Cocciaretto ITA vs. Ana Bogdan ROU 2-6, 6-1, 7-6(6)
Taylor Townsend USA vs. Sofia Kenin USA 6-3, 6-3
6 Ekaterina Alexandrova BRA – bye
==
4 Daria Kasatkina – bye
Ashlyn Krueger USA vs. Q Gabriela Lee ROU 7-6(0), 6-3
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. LL Mccartney Kessler USA 6-0, 6-1
15 Anhelina Kalinina UKR – bye

10 Emma Navarro USA – bye
Q Katie Volynets USA vs. Arantxa Rus NED 6-2, 6-(6), 7-6(6)
Jaqueline Cristian ROU vs. Q Sachia Vickery USA 6-1, 6-4
8 Madison Keys USA – bye
====
5 Beatriz Haddad Maia BRA – bye
Caroline Dolehide USA vs. Kayla Day USA 6-3, 0-6, 6-4
WC Shelby Rogers USA vs. Q Claire Liu USA 6-1, 6-1
9 Veronika Kudermetova – bye

16 Lesia Tsurenko UKR – bye
LL Astra Sharma AUS vs. Arina Rodionova AUS 6-4, 6-1
Viktoriya Tomova BUL vs. Mayar Sherif EGY 6-4, 3-6, 6-2
3 Maria Sakkari GRE – bye
==
7 Elina Svitolina UKR – bye
Q Daria Saville vs. Tamara Korpatsch GER 6-4, 3-6, 6-2
Q Varvara Gracheva FRA vs. WC Clervie Ngounoue USA 6-2, 6-1
11 Elise Mertens BEL – bye

14 Leylah Annie Fernandez CAN – bye
Sloane Stephens USA vs. Magdalena Frech POL 6-0, 6-2
Danielle Collins USA vs. Paula Badosa ESP 6-1, 6-4
2 Ons Jabeur TUN – bye


WTA 250 Copa Colsanitas Zurich – Bogota (COL) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

📺WTATV.com, TV 2 Play

Finale: 1 Marie Bouzkova CZE OR 8 Kamilla Rakhimova vs. 6 Maria Camila Osorio Serrano COL

Finale: 1 Marie Bouzkova CZE vs. 6 Maria Camila Osorio Serrano COL

Semifinale
1 Marie Bouzkova CZE vs. 8 Kamilla Rakhimova 6-4, 7-6(2)
6 Maria Camila Osorio Serrano COL vs. Sara Errani ITA7-6(4), 6-4

Kvartfinale
1 Marie Bouzkova CZE vs. 7 Laura Siegemund GER 2-6, 6-2, 7-5
8 Kamilla Rakhimova vs. 4 Cristina Bucsa ESP 0-6, 6-4, 7-5
Sara Errani ITA vs. Irina Bara ROU 4-6, 6-2, 6-3
6 Maria Camila Osorio Serrano COL vs. 2 Tatjana Maria GER 1-6, 6-3, 6-3

1/8-finale
1 Marie Bouzkova CZE vs. Hailey Baptiste USA 6-3, 6-4
7 Laura Siegemund GER vs. Francesca Jones GER 6-7(4), 6-4, 6-2
4 Cristina Bucsa ESP vs. Jule Niemeier GER 6-4, 6-1
8 Kamilla Rakhimova vs. Renata Zarazua MEX 7-6(4), 6-7(5), 6-3
==
Irina Bara ROU vs. Laura Pigossi BRA 3-6, 7-6(3), 6-3
Sara Errani ITA vs. 3 Sara Sorribes Tormo ESP 6-2, 4-6, 6-4
6 Maria Camila Osorio Serrano COL vs. Q Anca Alexia Todoni ROU 7-6(4), 6-4
2 Tatjana Maria GER vs. Julia Riera ARG 2-6, 6-0, 6-2

R32
1 Marie Bouzkova CZE vs. Rebecca Marino CAN 6-0, 6-3
Hailey Baptiste USA vs. Tamara Zidansek SLO 6-2, 4-6, 6-3
Francesca Jones GER vs. WC Yuliana Monroy COL 6-1, 6-2
7 Laura Siegemund GER vs. Q Iryna Shymanovich 7-6(5), 7-5

4 Cristina Bucsa ESP vs. Q Xiaodi You CHN 6-1, 7-5
Jule Niemeier GER vs. Q Nuria Brancaccio ITA 6-2, 6-3
Renata Zarazua MEX vs. WC Mariana Isabel Higuita Barraza COL 6-0, 6-0
8 Kamilla Rakhimova vs. WC Valentina Mediorreal Arias COL 6-4, 6-7(6), 6-1
==
Laura Pigossi BRA vs. 5 Nadia Podoroska ARG 6-4, 6-1
Irina Bara ROU vs. Q Katarina Zavatska UKR 2-6, 6-3, 6-4
Sara Errani ITA vs. Yulia Starodubtseva UKR 6-2, 7-6(5)
3 Sara Sorribes Tormo ESP vs. Maria Timofeeva 6-1, 6-3

6 Maria Camila Osorio Serrano COL vs. Q Marina Stakusic CAN 6-4, 6-2
Q Anca Alexia Todoni ROU vs. Lucrezia Stefanini ITA 4-6, 6-2, 6-4
Julia Riera ARG vs. Emiliana Arango COL 6-0, 6-3
2 Tatjana Maria GER vs. Anna Bondar HUN 6-3, 6-2


 

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32 R64 R128 Qfier Q3 Q2
ATP 250 48 250 165 100 50 25 13 8 4
ATP 250 32 250 165 100 50 25 13 7

 

ATP 250 Millennium Estoril Open (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

📺Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: 2 Hubert Hurkacz POL vs. Pedro Martinez Portero ESP 6-3, 6-4

Semifinale
Pedro Martinez Portero ESP vs. 1 Casper Ruud 🇳🇴 6-4, 4-6, 6-4
2 Hubert Hurkacz POL vs. Cristian Garin CHI 6-3, 3-6, 6-3

Kvartfinale
1 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Marton Fucsovics HUN 6-3, 6-2
Pedro Martinez Portero ESP vs. LL Richard Gasquet FRA 6-4, 6-4
Cristian Garin CHI vs. Nuno Borges POR 6-2, 7-6(3)
2 Hubert Hurkacz POL vs. Q Pablo Llamas Ruiz ESP 7-6(4), 6-3

1/8-finale
1 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Botic van de Zandshulp NED 6-1, 6-2
Marton Fucsovics HUN  vs. 7 Gael Monfils FRA 1-6, 6-1, 7-5
LL Richard Gasquet FRA vs. Dominic Thiem AUT 6-4, 7-6(6)
Pedro Martinez Portero ESP vs. Roberto Bautista Agut ESP 7-5, 6-4

Cristian Garin CHI vs. 5 Arthur Fils FRA 2-6, 6-4, 6-4
Nuno Borges POR vs. 3 Lorenzo Musetti ITA 7-6(4), 6-3
Q Pablo Llamas Ruiz ESP vs. LL David Jorda Sanchis ESP 7-6(2), 6-4
2 Hubert Hurkacz POL vs. Q Jan Choinski GBR 7-6(5), 6-4

R32
1 Casper Ruud 🇳🇴 – bye
Botic van de Zandshulp NED vs. Federico Coria ARG 6-4, 4-6, 6-1
Marton Fucsovics HUN vs. Pedro Cachin ARG 7-5, 6-2
7 Gael Monfils FRA vs. WC Henrique Rocha POR 7-5, 7-5

LL Richard Gasquet FRA – bye
Dominic Thiem AUT vs. Maximilian Marterer GER 6-1, 6-7(3), 6-4
Pedro Martinez Portero ESP vs. Daniel Altmaier GER 6-4, 6-2
Roberto Bautista Agut ESP vs. 6 Miomir Kecmanovic SRB 6-1, 7-5
==
5 Arthur Fils FRA vs. WC Joao Sousa POR 7-5, 6-4
Cristian Garin CHI vs. Jurij Rodionov AUT 7-6(3), 7-5
Nuno Borges POR vs. Q Lucas Pouille FRA 0-6, 7-6(3), 6-3
3 Lorenzo Musetti ITA – bye

Q Pablo Llamas Ruiz ESP vs. 8 Dominik Koepfer GER 6-4, 6-3
LL David Jorda Sanchis ESP vs. Q Jaime Faria POR 7-6(4), 6-1
Q Jan Choinski GBR vs. WC Joao Fonseca BRA 6-2, 6-7(5), 6-4
2 Hubert Hurkacz POL – bye

Q16: 363 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. (5) 152 Pablo Llamas Ruiz ESP 1-6, 0-6


ATP 250 Grand Prix Hassan II, Marrakech (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

📺Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: PR Matteo Berrettini ITA vs. Roberto Carballes Baena ESP 7-5, 6-2

Semifinale
Roberto Carballes Baena ESP vs. Pavel Kotov 6-4, 6-2
PR Matteo Berrettini ITA vs. 7 Mariano Navone ARG 6-7(4), 6-3, 6-2

Kvartfinale
Pavel Kotov vs. Q Fabio Fognini ITA 6-1, 6-2
Roberto Carballes Baena ESP vs. Q Nicolas Moreno De Alboran ESP 6-4, 4-6, 6-4
PR Matteo Berrettini ITA vs. 4 Lorenzo Sonego ITA 6-3, 7-6(5)
7 Mariano Navone ARG vs. Aleksandar Vukic AUS 6-2, 6-4

1/8-finale
Q Fabio Fognini ITA vs. 1 Laslo Djere SRB 7-6(1), 2-6, 6-4
Pavel Kotov vs. 8 Flavio Cobolli ITA 6-1, 7-6(5)
Roberto Carballes Baena ESP vs. 3 Daniel Evans GBR 6-4, 7-6(3)
Q Nicolas Moreno De Alboran ESP vs. Q David Goffin BEL 6-3, 6-4
==
PR Matteo Berrettini ITA vs. Jaume Munar ESP 6-4, 4-6, 6-3
4 Lorenzo Sonego ITA vs. Sumit Nagal IND 1-6, 6-3, 6-4
7 Mariano Navone ARG vs. Stan Wawrinka SUI 3-6, 7-5, 6-2
Aleksandar Vukic AUS vs. 2 Sebastian Ofner AUT 7-6(11), 2-6, 7-6(7)

R32
1 Laslo Djere SRB – bye
Q Fabio Fognini ITA vs. Hugo Gaston FRA 6-7(4), 6-1, 6-4
Pavel Kotov vs. WC Elliot Benchetrit MAR 7-5, 6-3
8 Flavio Cobolli ITA vs. WC Abedallh Shelbayh JOR 6-1, 6-4

3 Daniel Evans GBR – bye
Roberto Carballes Baena ESP vs. Q Matteo Gigante ITA 6-2, 2-0 Ret’d
Q David Goffin BEL vs. Arthur Rinderknech FRA 6-4, 6-4
Q Nicolas Moreno De Alboran ESP vs. 5 Facundo Diaz Acosta ARG 6-4, 3-6, 6-3
==
PR Matteo Berrettini ITA vs. 6 Alexander Shevchenko KAZ 6-2, 6-1
Jaume Munar ESP vs. Luca Van Assche FRA 7-6(3), 6-2
Sumit Nagal IND vs. Corentin Moutet FRA 4-6, 6-3, 6-2
4 Lorenzo Sonego ITA – bye

7 Mariano Navone ARG vs. WC Aziz Dougaz TUN 6-3, 6-2
Stan Wawrinka SUI vs. Albert Ramos-Vinolas ESP 6-1, 6-4
Aleksandar Vukic AUS vs. Alexandre Muller FRA 6-3, 7-6(5)
2 Sebastian Ofner AUT – bye


ATP 250 Fayez Sarofim & Co. U.S. Men’s Clay Court, Houston (TX, USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

📺Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: 1 Ben Shelton USA vs.3 Frances Tiafoe USA

Semifinale
1 Ben Shelton USA vs.4 Tomas Martin Etcheverry ARG 6-7(4), 6-4, 6-4
3 Frances Tiafoe USA vs. Luciano Darderi ITA 6-2, 7-6(2)

Kvartfinale
1 Ben Shelton USA vs. Brandon Nakashima USA 7-5, 7-6(9)
4 Tomas Martin Etcheverry ARG vs. WC Michael Mmoh USA 6-3, 0-1 Ret’d
3 Frances Tiafoe USA vs. 6 Jordan Thompson AUS 7-6(8), 6-4
Luciano Darderi ITA vs. 7 Marcos Giron USA 6-0, 6-4

1/8-finale
1 Ben Shelton USA vs. Zizou Bergs BEL 3-6, 6-4, 6-3
Brandon Nakashima USA vs. Rinky Hijikata AUS 6-1, 6-4
4 Tomas Martin Etcheverry ARG vs. Daniel Elahi Galan COL 6-4, 6-4
WC Michael Mmoh USA vs. 8 Max Purcell AUS 6-2, 7-5

6 Jordan Thompson AUS vs. Aleksandar Kovacevic USA 4-6, 7-6(1), 7-6(7)
3 Frances Tiafoe USA vs. James Duckworth USA 6-2, 6-7(4), 7-5
7 Marcos Giron USA vs. Jeffrey John Wolf USA 6-4, 6-3
Luciano Darderi ITA vs. 2 Francisco Cerundolo ARG 6-4, 2-6, 7-6(4)

R32
1 Ben Shelton USA – bye
Zizou Bergs BEL vs. Q Patrick Kypson USA 7-6(5), 6-3
Brandon Nakashima USA vs. Duje Ajdukovic CRO 6-1, 6-4
Rinky Hijikata AUS vs. 5 Christopher Eubanks USA 7-6(4), 7-6(2)

4 Tomas Martin Etcheverry ARG – bye
Daniel Elahi Galan COL vs. Benoit Paire FRA 7-6(13), 6-4
WC Michael Mmoh USA vs. Juan Pablo Varillas PER 6-2, 7-6(4)
8 Max Purcell AUS vs. Alex Michelsen USA 7-5, 6-7(4), 6-4
==
6 Jordan Thompson AUS vs. Q Yibing Wu CHN 6-4, 6-4
Aleksandar Kovacevic USA vs. Thanasi Kokkinakis AUS 7-6(3), 6-7(2), 6-4
James Duckworth USA vs. Q Gijs Brouwer NED 6-3, 6-3
3 Frances Tiafoe USA – bye

7 Marcos Giron USA vs. WC Denis Shapovalov CAN 6-2, 7-5
Jeffrey John Wolf USA vs. Q Alexander Ritschard USA 6-3, 2-6, 6-4
Luciano Darderi ITA vs. WC Denis Kudla USA 3-6, 7-6(3), 6-2
2 Francisco Cerundolo ARG – bye

<< tilbage


WTA & ATP Challenger (Uge 14)

Place Country Category Surface
La Bisbal D’emporda ESP WTA 125 Clay
Mexico City Mexico CH 125 Clay
Florianopolis Brazil CH 75 Clay
Barcelona Spain CH 75 Clay
Barletta Italy CH 75 Clay

 

CH 75 Florianopolis (BRA)
Tidsforskel: cet -4 timer

Q16: 1018 Johannes Ingildsen 🇩🇰 vs. (4) 533 Lorenzo Joaquin Rodriguez ARG 4-6, 2-6

Doubles

Kvartfinale: Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. WC Franco Roncadelli URU/Lorenzo Joaquin Rodriguez ARG 6-3, 5-7, [7-10]
1/8-finale: Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. Geoffrey Blancaneaux/Enzo Couacaud FRA 6-3, 0-6, [10-4]

<< tilbage


ITF World Tennis Tour (Uge 14)

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/

Place Country Category Surface
Florianópolis Brazil W75 Livestream  Clay
Split Croatia W75 Livestream  Clay
Kashiwa Japan W50 Livestream  Hard
Bujumbura Burundi W35 Livestream  Clay
Hammamet Tunisia W35  Clay
Jackson, MS USA W35 Livestream  Clay
S. MARGHERITA DI PULA Italy W35 Livestream
C2, C3, C4
 Clay
Hammamet Tunisia M25  Clay
Reus Spain M25  Clay
S. MARGHERITA DI PULA Italy M25 Livestream
C2, C3, C4
 Clay
Sharm ElSheikh Egypt M25  Hard
ANTALYA Turkiye W15 Livestream  Clay
Antalya Turkiye M15 Livestream  Clay
Bragado Argentina M15  Clay
Kashiwa Japan M15 Livestream  Hard
Lons-le-Saunier France M15 Hard
Lujan Argentina M15  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Telde Spain W15  Clay

 

W75 Split (CRO)

Kvartfinale: 303 Rebecca Peterson 🇸🇪 vs. Q 544 Stephanie Wagner GER 3-6, 1-6

1/8-finale
Q 544 Stephanie Wagner GER vs. Q 553 Pia Lovric SLO 6-2, 6-1
303 Rebecca Peterson 🇸🇪 vs. (7) 205 Tena Lukas CRO 7-6(1), 6-1

R32
303 Rebecca Peterson 🇸🇪 vs. 296 Lesley Pattinama Kerkhove NED 6-2, 7-6(6)
(7) 205 Tena Lukas CRO vs. WC 484 Tara Wurth CRO 4-6, 6-1, 6-2


M25 Santa Margherita Di Pula (ITA)

Finale: (4) 359 Elmer Møller 🇩🇰 vs. 590 Tommaso Compagnucci ITA 6-2, 6-3

Semifinale
590 Tommaso Compagnucci ITA vs. (1) 300 Daniel Michalski POL 6-4, 7-6(3)
(4) 359 Elmer Møller 🇩🇰 vs. 874 Samuele Pieri ITA 6-1, 6-2

Kvartfinale
(4) 359 Elmer Møller 🇩🇰 vs. (8) 538 Gianmarco Ferrari ITA 7-6(8), 3-6, 6-3
874 Samuele Pieri ITA vs. (2) 303 Ergi Kirkin TUR 6-4, 6-1

1/8-finale
(8) 538 Gianmarco Ferrari ITA vs. 978 Stefano Reitano ITA 1-6, 6-2, 6-0
(4) 359 Elmer Møller 🇩🇰 vs. 840 Nicolo Catini ITA 6-4, 6-4

R32
(8) 538 Gianmarco Ferrari ITA vs. Q 1771 Marco Dessi ITA 7-5, 6-1
978 Stefano Reitano ITA vs. Q 1500 Stefano D’Agostino ITA 6-0, 3-6, 6-3
840 Nicolo Catini ITA vs. Q Michalis Sakellaridis GRE 7-5, 6-0
(4) 359 Elmer Møller 🇩🇰 vs. WC 2046 Giammarco Gandolfi ITA 6-1, 6-2


M25 Reus (ESP) – Grus

Qfi: (1) 1068 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. (11) 1514 Andres Fernandez Canovas ESP 3-6, 6-7(5)

Q16
(1) 1068 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Jordi Mas De Ugarte ESP 7-5, 6-2
(11) 1514 Andres Fernandez Canovas ESP vs. Darius Florin Pop ROU 6-2, 6-2

Q32
(1) 1068 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. 1929 Nicolas Rafael Goldberg Alviani ESP 6-2, 6-2
Jordi Mas De Ugarte ESP vs. 1862 Edison Ambarzumjan GER 6-4, 7-5


W15 Monastir (TUN)
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (4) 547 Olga Helmi 🇩🇰 vs. Q Camilia Samel Druz FRA 7-6(2), 3-6, 1-6


M15 Antalya (TUR)
Tidsforskel: cet -2 timer

1/8-finale: (8) 572 Marlon Vankan GER vs. Q 998 Eero Vasa 🇫🇮 6-4, 3-6, 4-0 Ret’d

R32
(8) 572 Marlon Vankan GER vs. Q 998 Artur Kukasian 7-6(4), 2-6, 6-3
Q 998 Eero Vasa 🇫🇮 vs. (JR) 1310 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 6-4, 6-4
708 Lorenzo Carboni ITA vs. 851 Joao Eduardo Schiessl BRA 4-6, 7-6(6), 6-2
Q 1081 Cengiz Aksu TUR vs. (2) 564 Viacheslav Bielinskyi UKR 6-4, 6-1

<< tilbage


ITF Junior (uge 14)

J200 Cap D’Ail (FRA) – Grus

Girls singles

Finale: 138 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. 113 Daphnee Mpetshi Perricard FRA

Semifinale
138 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (1) 40 Julia Stusek GER 6-3, 7-6
113 Daphnee Mpetshi Perricard FRA vs. WC 326 Ophelie Boullay FRA 6-2, 2-6, 7-6(5)

Kvartfinale
(1) 40 Julia Stusek GER vs. 225 Eeleejah Inisan FRA 7-5, 6-2
138 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. 165 Dora Miskovic CRO 6-3, 6-0

1/8-finale
138 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. 243 Marelie Raath GBR 6-3, 6-0
165 Dora Miskovic CRO vs. (4) 83 Yelyzaveta Kotliar UKR 6-2, 7-5 

R32
138 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (3) 56 Joy De Zeeuw NED 6-1, 6-1
243 Marelie Raath GBR vs. Q 829 Emira Diabate CIV 6-1, 4-6, 7-6(2)

Girls doubles

1/8-finale: Laura Brunkel 🇩🇰/Valentina Steiner GER vs. 2 Victoria Luiza Barros BRA/Laima Vladson LTU 2-6, 6-0, [8-10]

<< tilbage


Tennis Europe (Uge 14)

Cat 3 Maria Lanzendorf (AUT) – Grus

U16 Girls singles

R32: 939 Amani Azarkan 🇩🇰 vs. (5) 337 Viktoria Soier AUT 3-6, 5-7

Qfi: (8) 1775 Smilla Haupt Toft 🇩🇰 vs. Agata Folin ITA 2-6, 4-6

Q16
(8) 1775 Smilla Haupt Toft 🇩🇰 – bye
Agata Folin ITA vs. (11) 2254 Daniela-Izabela Dreucean ROU 6-3, 6-0

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Davis Cup Finals Group Stage – 10-15 september 2024
Vindere Qualifiers: Argentina, Belgien, Brasilien, Canada, Chile, Tjekkiet, Finland 🇫🇮, Franckrig, Tyskland, Holland, Slovakiet, USA
2023 finalister (Australien og Italien og Wild Cards (Storbrittanien og Spanien)


World Group I september 2024
12 tabere Qualifiers: Taipei, Kroatien, Ungarn, Israel, Kazakhstan, Korea, Peru, Portugal, Serbien, Sverige, Schweiz, Ukraine
12 vindere World Group Play-offs: Danmark, Columbia, Japan, Østrig, Egypten, Norge, Grækenland, Bosnien/Herzegovina, Polen, Tyrkiet, Indien, Litauen

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – 12-13. April 2024

Australien vs. Mexico, Schweiz vs. Polen, Frankrig vs. Storbrittanien, USA vs. Belgien, Japan vs. Kazakhstan
Brasilien vs. Tyskland, Slovakiet vs. Slovenien, Ukraine vs. Rumænien (Fernandina Beach, USA)
Vindere spiller Finals sammen med mestrene Canada, no. 2 Italien, vært Spanien og WC Tjekkiet
Tabere spiller Play-offs november 2024 sammen med oprykkere Group I


Group I Europe/Africa – Grus – 8-13. April 2024

Centro de Ténis do Jamor, Estrada da Costa, Oeiras, 1495-751, Portugal

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelUM Inde 2024: Cecilie Fridthjof og Sara Børkop topseedet i U18 ved UM i Hillerød
Næste artikelUM Inde 2024: Lang vej endnu til Grand Slam, men drømmen lever for Henningsen søstrene på 9 og 11
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.