De største forventninger til dansk succes i Indian Wells er naturligt knyttet til Holger Rune, men en god lodtrækning kan bane vejen for dansk WTA succes

Den altoverskyggende tennis-begivenhed de kommende 2 uger er BNP Paribas Open i Indian Wells, hvor Holger Rune først træder ind i ATP 1000 udgaven fredag eller lørdag, da alle 32 seedede spillere er oversiddere i R128.

I WTA 1000 udgaven var Clara Tauson blot en enkelt plads fra direkte adgang, idet hendes rangering som no. 80 pr. 5. februar var lige udenfor “cuttet”, og derfor skal hun først vinde 2 kampe i kvalifikationen, hvor hun er seedet 11, for at kunne deltage i hovedturneringen.

For uindviede kan det forekomme ulogisk at være seedet 11 i kvalifikationen, når hun var 1. alternate, men det skyldes, at Clara på den seneste rangliste er no. 92.
Det gør dog ingen forskel, om man er seedet 1 eller 12, idet det afgøres ved lodtrækning, om man kan møde seedet 13-24 i kvalfinalen.

Clara Tauson
© 2022 Jimmie48 Tennis Photography
This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net
Unauthorized editorial or commercial usage is fee-liable. – Clara Tauson

Clara fik en ganske fornuftig lodtrækning, da hun i 1. kvalrunde søndag mødte den 23-årge amerikaner no. 429 Haley Giavara, der havde fået et wildcard.
Amerikaneren fulgte med og holdt serv indtil 3-3 i 1. sæt, hvorefter Clara satte turboen til og afgav blot et enkelt parti mere, inden hun vandt en stensikker favorit-sejr 6-3, 6-1.

I kvalfinalen møder Clara enten 23. seedede no. 106 Hailey Baptiste (USA) eller no. 132 Sara Bejlek (CZE), der først spiller deres 1. kvalrunde mandag, og derfor spiller Clara tidligst kvalfinale tirsdag.

Lars Christensen. Træner for Holger Rune
Foto: Sportsfotograf.com – Lars Christensen

Lars Christensen, der er træner og coach for Clara er godt tilfreds med, at Clara ved at deltage i kvalifikationen får et par kampe, inden hun forventes at kvalificere sig til hovedturneringen, hvor risikoen for et nyt tidligt exit, som det var tilfældet ved WTA 500 San Diego, er væsentlig større, og en sidegevinst bliver, at Clara derved kan optjene 30 ekstra ranglistepoint, som hun har god brug for i bestræbelserne på at genoptage opstigning på ranglisten frem mod OL, hvor adgangskravet formentlig bliver omkring top 60-70 pr. 10. juni 2024.

Kvalkampene kan følges på livestream fra både Bet365 og Unibet, men søndagens kampe blev ikke vist på Oddset.
På iPad blev kampene i Women’s singles vist i fuld skærmstørrelse fra Bet365 og i begrænset størrelse fra Unibet.
Når der søndag tages hul på Men’s singles kvalifikationen, er det ikke utænkeligt, at det er lige omvendt.

Hvis det lykkes for Clara at vinde kvalfinalen, er der i alt 3 danskere med i hovedturneringen, hvor Caroline Wozniacki har fået wildcard, og de kan i så fald formentlig begge følges på TV 2 Sport eller Sport X onsdag eller torsdag, hvor 1. runde (R128) afvikles hos både WTA og ATP.

Caroline fik – ligesom Clara – blot en enkelt kamp i San Diego, men hun er i fuld gang med både sjov og hårdt arbejde i forberedelserne, inden det går løs.

Vurderet på præstationerne i San Diego for både Clara og Caroline vil det være urimeligt at stille alt for store forventninger på forhånd, men rammer en af dem – eller begge – efter en god lodtrækning en god stime, er der ingen grund til på forhånd at udelukke, at de når langt i turneringen.
Ingen af dem kan risikere i 1. runde risikere at møder seedet 1-32, der er oversiddere.

ATP 500 Acapulco: Casper Ruud fører indbyrdes nordisk dyst 6-1. Holger Rune dog foran på ranglisten

Derimod vil der være anderledes høje forventninger til Holger Rune, der ved ATP 500 Acapulco for 3. gang i år var fremme i en semifinale, og havde han udnyttet sine gode muligheder i både 2. og 3. sæt i kampen om den nordiske trone mod Casper Ruud, kunne han – trods maveproblemer og energimangel – ligeså godt være gået hele vejen.

Finder Holger de samme takter og samtidig løfter sit bundniveau, bør han stadig kunne være med i turneringen, når de afgørende runder indledes med kvartfinalerne næste torsdag.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe mandag 11. marts

Billeder (Sportsfotograf.com): Holger Rune og Lorenzo Musetti  – TV 2 Sport X 19:00cet

====

WTA/ATP 1000 Indian Wells (CA, USA) – 📺 TV 2 Sport X/Play
ATP: Tennistv.com, WTA: WTATV.com

Stadium 1 – start 19:00cet (R32)
7 Holger Rune 🇩🇰 vs. 26 Lorenzo Musetti ITA – M
NB 2100: 2 Aryna Sabalenka vs. WC Emma Raducanu GBR – W
24 Elise Mertens BEL vs. Naomi Osaka JPN – W
NB 0200: 1 Novak Djokovic SRB vs. LL Luca Nardi ITA – M
NB 0400: 16 Elina Svitolina UKR vs. 23 Emma Navarro USA

Stadium 2 – start 19:00cet (R32)
3 CoCo Gauff USA vs. Lucia Bronzetti ITA – W
17 Tommy Paul USA vs. 14 Ugo Humbert FRA – M
12 Taylor Fritz USA vs. 19 Sebastian Baez ARG – M
NB 0200: 9 Maria Sakkari GRE vs. 20 Caroline Garcia FRA – W
4 Daniil Medvedev vs. 29 Sebastian Korda USA – M

Stadium 3 – start 19:00cet (R32) – M
28 Cameron Norrie GBR vs. Gael Monfils FRA
9 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Arthur Fils FRA
13 Grigor Dimitrov BUL vs. 21 Adrian Mannarino FRA

Stadium 4 – start 19:00cet (R32) – W
Yue Yuan CHN vs. Caroline Dolehide USA
11 Daria Kasatkina vs. Sloane Stephens USA
Anna Blinkova vs. Diane Parry FRA

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

 

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-10-clara-flyvende-fra-start-i-kval-til-indian-wells-hvor-endvidere-caroline-og-holger-deltager/


Genveje: ITF, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

WTA/ATP 1000 BNP Paribas Open, Indian Wells (CA, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer, sommertid 10. marts: cet -8 timer

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32 R64 R128 Qfier Q3 Q2 Q1
ATP 1000 96 1.000 650 400 200 100 50 30 10 20 10
WTA 1000 96M, 48Q 1.000 650 390 215 120 65 35 10 30 20 2

📺 TV 2 Sport X/Play, Men: Tennistv.com, Women: WTATV.com

Tidsplan 
Søn-man start Day 19:00cet, Evening 02:00cet: R32 Women & Men
Tir-ons start Day 19:00cet, Evening 02:00cet: R16 Women & Men
Torsdag start 19:00cet, Evening 02:00cet: QF Women & Men
Fredag start 19:00cet: SF Women / Fin Men’s doubles
Lørdag start 19:00cet: SF Men / Fin Women’s doubles
Søndag start 19:00cet: Fin Women & Men

Women’s singles

1/8-finale
1 Iga Swiatek POL vs. Yulia Putintseva KAZ
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. Angelique Kerber GER
13 Jasmine Paolini ITA vs. 28 Anastasia Potapova
22 Anastasia Pavlyuchenkova vs. 31 Marta Kostyuk UKR

R32
1 Iga Swiatek POL vs. 26 Linda Noskova CZE 6-4, 6-0
Yulia Putintseva KAZ vs. 18 Madison Keys USA 6-4, 6-1
Angelique Kerber GER vs. 17 Veronika Kudermetova 6-4, 7-5
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. WC Katie Volynets USA 6-2, 4-6, 6-0

28 Anastasia Potapova vs. LL Nadia Podoroska ARG 6-1, 6-1
13 Jasmine Paolini ITA vs. 21 Anna Kalinskaya 6-3, 3-6, 6-4
22 Anastasia Pavlyuchenkova vs. 12 Beatriz Haddad Maia BRA 6-1, 6-1
31 Marta Kostyuk UKR vs. 7 Marketa Vondrousova CZE – walkover
==
Yue Yuan CHN vs. Caroline Dolehide USA
11 Daria Kasatkina vs. Sloane Stephens USA
24 Elise Mertens BEL vs. Naomi Osaka JPN
3 CoCo Gauff USA vs. Lucia Bronzetti ITA

Anna Blinkova vs. Diane Parry FRA
9 Maria Sakkari GRE vs. 20 Caroline Garcia FRA
16 Elina Svitolina UKR vs. 23 Emma Navarro USA
2 Aryna Sabalenka vs. WC Emma Raducanu GBR

R64
1 Iga Swiatek POL vs. Danielle Collins USA 6-3, 6-0
26 Linda Noskova CZE vs. Camila Giorgi ITA 6-3, 7-5
18 Madison Keys USA vs. Q Hailey Baptiste USA 6-4, 4-6, 7-6(4)
Yulia Putintseva KAZ vs. 15 Ekaterina Alexandrova 7-5, 6-1

Angelique Kerber GER vs. 10 Jelena Ostapenko LAT 5-7, 6-3, 6-3
17 Veronika Kudermetova vs. Q Nao Hibino JPN 6-1, 7-5
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. 25 Donna Vekic CRO 7-6(5), 6-3
WC Katie Volynets USA vs. 6 Ons Jabeur TUN 6-4, 6-4
==
LL Nadia Podoroska ARG vs. LL Kayla Day USA 7-6, 6-4
28 Anastasia Potapova vs. Marie Bouzkova CZE 7-5, 6-1
21 Anna Kalinskaya vs. Q Taylor Townsend USA 7-5, 3-6, 6-4
13 Jasmine Paolini ITA vs. Tatjana Maria GER 6-3, 6-3

12 Beatriz Haddad Maia BRA vs. Q Rebecca Sramkova SVK 7-5, 6-2
22 Anastasia Pavlyuchenkova vs. Q Nuria Parrizas Diaz ESP 6-3, 6-1
31 Marta Kostyuk UKR vs. Q Mai Hontama JPN 6-4, 6-2
7 Marketa Vondrousova CZE vs. Q Bernarda Pera USA 6-0, 6-2
====
Yue Yuan CHN vs. 8 Qinwen Zheng CHN 6-4, 6-3
Caroline Dolehide USA vs. 27 Victoria Azarenka 7-5, 2-6, 6-3
Sloane Stephens USA vs. 19 Sorana Cirstea ROU 6-0, 7-5
11 Daria Kasatkina vs. Oceane Dodin FRA 6-3, 7-6(5)

Naomi Osaka JPN vs. 14 Liudmila Samsonova 7-5, 6-3
24 Elise Mertens BEL vs. Xinyu Wang CHN 6-1, 6-4
Lucia Bronzetti ITA vs. 32 Anhelina Kalinina UKR 6-3, 6-4
3 CoCo Gauff USA vs. Clara Burel FRA 2-6, 6-3, 7-6(4)
==
Anna Blinkova vs. 5 Jessica Pegula USA 6-2, 3-6, 6-3
Diane Parry FRA vs. 29 Leylah Annie Fernandez CAN 7-5, 5-7, 6-2
20 Caroline Garcia FRA vs. Viktoriya Tomova BUL 6-1, 3-6, 6-3
9 Maria Sakkari GRE vs. Diana Shnaider 5-7, 6-4, 6-0

16 Elina Svitolina UKR vs. Katerina Siniakova CZE 6-3, 2-6, 6-1
23 Emma Navarro USA vs. Lesia Tsurenko UKR 4-6, 7-5, 7-5
WC Emma Raducanu GBR vs. 30 Dayana Yastremska UKR 4-0 Ret’d
2 Aryna Sabalenka vs. Peyton Stearns USA 6-7(2), 6-2, 7-6(6)

R128
1 Iga Swiatek POL – bye
Danielle Collins USA vs. Q Erika Andreeva 7-6(3), 6-5
Camila Giorgi ITA vs. Katie Boulter GBR 6-3, 6-2
26 Linda Noskova CZE – bye

18 Madison Keys USA – bye
Q Hailey Baptiste USA vs. Q Robin Montgomery USA 6-2, 4-6, 6-1
Yulia Putintseva KAZ vs. Tamara Korpatsch GER 6-2, 6-3
15 Ekaterina Alexandrova – bye

10 Jelena Ostapenko LAT – bye
Angelique Kerber GER vs. Petra Martic CRO 6-3, 6-4
Q Nao Hibino JPN vs. WC Venus Williams USA 2-6, 6-3, 6-0
17 Veronika Kudermetova – bye

25 Donna Vekic CRO – bye
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. Lin Zhu CHN 7-6(6), 6-1
WC Katie Volynets USA vs. Mirra Andreeva 7-5, 7-5
6 Ons Jabeur TUN – bye
==
LL Kayla Day USA – bye
LL Nadia Podoroska ARG vs. WC Ashlyn Krueger USA 3-6, 6-3, 6-3
Marie Bouzkova CZE vs. Sara Sorribes Tormo ESP 6-1, 6-1
28 Anastasia Potapova – bye

21 Anna Kalinskaya – bye
Q Taylor Townsend USA vs. Magda Linette POL 3-6, 7-6(3), 6-1
Tatjana Maria GER vs. Arantxa Rus NED 7-6(5), 6-2
13 Jasmine Paolini ITA – bye

12 Beatriz Haddad Maia BRA – bye
Q Rebecca Sramkova SVK vs. Yafan Wang CHN 6-4, 6-0
Q Nuria Parrizas Diaz ESP vs. WC McCartney Kessler USA 6-3, 7-6(3)
22 Anastasia Pavlyuchenkova – bye

31 Marta Kostyuk UKR – bye
Q Mai Hontama JPN vs. Shuai Zhang CHN 5-7, 6-2, 6-0
Q Bernarda Pera USA vs. Daria Saville AUS 7-5, 4-6, 7-6(5)
7 Marketa Vondrousova CZE – bye
====
8 Qinwen Zheng CHN – bye
Yue Yuan CHN vs. Varvara Gracheva FRA 6-4, 6-1
Caroline Dolehide USA vs. Ccristina Bucsa ESP 6-2, 6-0
27 Victoria Azarenka – bye

19 Sorana Cirstea ROU – bye
Sloane Stephens USA vs. Mayar Sherif EGY 7-5, 6-3
Oceane Dodin FRA vs. Elina Avanesyan 1-6, 6-3, 7-6(4)
11 Daria Kasatkina – bye

14 Liudmila Samsonova – bye
Naomi Osaka JPN vs. Q Sara Errani ITA 6-3, 6-1
Xinyu Wang CHN vs. Anna Karolina Schmiedlova SVK 6-0, 6-4
24 Elise Mertens BEL – bye

32 Anhelina Kalinina UKR – bye
Lucia Bronzetti ITA vs. Magdalena Frech POL 6-2, 6-4
Clara Burel FRA vs. Xiyu Wang CHN 4-6, 6-2, 6-4
3 CoCo Gauff USA – bye
==
5 Jessica Pegula USA – bye
Anna Blinkova vs. WC Karolina Pliskova CZE 6-1, 2-6, 6-4
Diane Parry FRA vs. Martina Trevisan ITA 7-5, 6-3
29 Leylah Annie Fernandez CAN – bye

20 Caroline Garcia FRA – bye
Viktoriya Tomova BUL vs. Sofia Kenin USA 6-4, 7-6(5)
Diana Shnaider vs. Ana Bogdan ROU 5-7, 7-6(6), 6-3
9 Maria Sakkari GRE – bye

16 Elina Svitolina UKR – bye
Katerina Siniakova CZE vs. Greet Minnen BEL 7-5, 7-6(3)
Lesia Tsurenko UKR vs. Q Liv Hovde USA 6-3, 6-1
23 Emma Navarro USA – bye

30 Dayana Yastremska UKR – bye
WC Emma Raducanu GBR vs. Q Rebeka Masarova ESP 6-2, 6-3
Peyton Stearns USA vs. Elisabetta Cocciaretto ITA 6-3, 6-2
2 Aryna Sabalenka – bye

Qfi: (11) 92 Clara Tauson 🇩🇰 vs. (23) 106 Haley Baptiste USA

Q32 (udvalgte)
(11) 92 Clara Tauson 🇩🇰 vs. WC 429 Haley Giavara USA 6-3, 6-1
(23) 106 Haley Baptiste USA vs. Alt.135 Daria Snigur UKR 6-2, 6-3


Men’s singles

1/8-finale
11 Stefanos Tsitsipas GRE vs. 32 Jiri Lehecka CZE
3 Jannik Sinner ITA vs. 16 Ben Shelton USA
6 Alexander Zverev GER vs. 10 Alex de Minaur AUS
2 Carlos Alcaraz ESP vs. Fabian Marozsan HUN

R32
1 Novak Djokovic SRB vs. LL Luca Nardi ITA
17 Tommy Paul USA vs. 14 Ugo Humbert FRA
9 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Arthur Fils FRA
28 Cameron Norrie GBR vs. Gael Monfils FRA
—-
4 Daniil Medvedev vs. 29 Sebastian Korda USA
13 Grigor Dimitrov BUL vs. 21 Adrian Mannarino FRA
12 Taylor Fritz USA vs. 19 Sebastian Baez ARG
7 Holger Rune 🇩🇰 vs. 26 Lorenzo Musetti ITA
==
32 Jiri Lehecka CZE vs. 5 Andrey Rublev 6-4, 6-4
11 Stefanos Tsitsipas GRE vs. 18 Frances Tiafoe USA 6-3, 6-3
16 Ben Shelton USA vs. 22 Francisco Cerundolo ARG 7-6(5), 3-6, 7-6(5)
3 Jannik Sinner ITA vs. 25 Jan-Lennard Struff GER 6-3, 6-4

6 Alexander Zverev GER vs. 27 Tallon Griekspoor NED 7-6(7), 6-3
10 Alex de Minaur AUS vs. 20 Alexander Bublik KAZ 7-5, 6-0
Fabian Marozsan HUN vs. Q Thiago Seyboth Wild BRA  6-2, 6-2
2 Carlos Alcaraz ESP vs. 31 Felix Auger-Aliassime CAN 6-2, 6-3

R64
1 Novak Djokovic SRB vs. Aleksandar Vukic AUS 6-2, 5-7, 6-3
LL Luca Nardi ITA vs. Zhizhen Zhang CHN 6-3, 3-6, 6-3
17 Tommy Paul USA vs. Alex Michelsen USA 6-2, 6-2
14 Ugo Humbert FRA vs. WC Patrick Kypson USA 6-4, 6-4

9 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Q Lukas Klein SVK 6-4, 7-6(4)
Arthur Fils FRA vs. 23 Alejandro Davidovich Fokina ESP 6-3, 6-4
28 Cameron Norrie GBR vs. Lorenzo Sonego ITA 6-3, 6-4
Gael Monfils FRA vs. 8 Hubert Hurkacz POL 6-0, 6-7(5), 6-2
==
4 Daniil Medvedev vs. Roberto Carballes Baena ESP 6-2, 6-3
29 Sebastian Korda USA vs. Roman Safiullin 6-4, 6-2
21 Adrian Mannarino FRA vs. Tomas Machac CZE 6-1, 6-2
13 Grigor Dimitrov BUL vs. Alexandre Muller FRA 7-5, 6-2

12 Taylor Fritz USA vs. Alejandro Tabilo CHI 7-6(2), 6-2
19 Sebastian Baez ARG vs. WC Fabio Fognini ITA 7-5, 6-3
26 Lorenzo Musetti ITA vs. PR Denis Shapovalov CAN 6-4, 2-6, 7-5
7 Holger Rune 🇩🇰 vs. PR Milos Raonic CAN – walkover
====
5 Andrey Rublev vs. Andy Murray GBR 7-6(3), 6-1
32 Jiri Lehecka CZE vs. WC Brandon Nakashima USA 3-6, 6-3, 6-4
18 Frances Tiafoe USA vs. Dusan Lajovic SRB 6-3, 6-3
11 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Q Lucas Pouille FRA 6-3, 6-2

16 Ben Shelton USA vs. WC Jakub Mensik CZE 4-6, 6-3, 6-4
22 Francisco Cerundolo ARG vs. Alexander Shevchenko KAZ 6-2, 3-1 Ret’d
25 Jan-Lennard Struff GER vs. Borna Coric CRO 6-7(3), 6-2, 7-6(9)
3 Jannik Sinner ITA vs. Thanasi Kokkinakis AUS 6-3, 6-0
==
6 Alexander Zverev GER vs. Christopher O’Connell AUS 6-4, 6-4
27 Tallon Griekspoor NED vs. Yannick Hanfmann GER 6-3, 6-3
20 Alexander Bublik KAZ vs. Q Juncheng Shang CHN 6-4, 6-1
10 Alex de Minaur AUS vs. Taro Daniel JPN 6-1, 6-2

Q Thiago Seyboth Wild BRA  vs. 15 Karen Khachanov 6-1, 7-5
Fabian Marozsan HUN vs. 24 Nicolas Jarry CHI 3-6, 7-5, 6-4
31 Felix Auger-Aliassime CAN vs. Q Constant Lestienne FRA 6-4, 6-1
2 Carlos Alcaraz ESP vs. Matteo Arnaldi ITA 6-7(5), 6-0, 6-1

R128
1 Novak Djokovic SRB – bye
Aleksandar Vukic AUS vs. Q Shintaro Mochizuki JPN 7-6(4), 7-6(6)
Zhizhen Zhang CHN vs. WC Aleksandar Kovacevic USA 6-7(2), 7-6(6)
LL Luca Nardi ITA – bye

17 Tommy Paul USA – bye
Alex Michelsen USA vs. Jaume Munar ESP 6-2, 6-3
WC Patrick Kypson USA vs. Q Ethan Quinn USA 6-1, 7-6(1)
14 Ugo Humbert FRA – bye

9 Casper Ruud 🇳🇴 – bye
Q Lukas Klein SVK vs. Q Nicolas Moreno De Alboran ESP 7-6(8), 6-4
Arthur Fils FRA vs. Nuno Borges POR 7-6(5), 6-2
23 Alejandro Davidovich Fokina ESP – bye

28 Cameron Norrie GBR – bye
Lorenzo Sonego ITA vs. Miomir Kecmanovic SRB 7-6(1), 6-4
Gael Monfils FRA vs. Max Purcell AUS 6-1, 6-2
8 Hubert Hurkacz POL – bye
==
4 Daniil Medvedev – bye
Roberto Carballes Baena ESP vs. Flavio Cobolli ITA 6-4, 6-4
Roman Safiullin vs. Daniel Evans GBR 6-1, 5-7, 6-2
29 Sebastian Korda USA – bye

21 Adrian Mannarino FRA – bye
Tomas Machac CZE vs. Stan Wawrinka SUI 7-6(3), 4-6, 6-2
Alexandre Muller FRA vs. Q Hugo Grenier FRA 7-6(5), 7-5
13 Grigor Dimitrov BUL – bye

12 Taylor Fritz USA – bye
Alejandro Tabilo CHI vs. Pavel Kotov 4-6, 6-3, 7-5
WC Fabio Fognini ITA vs. Bernabe Zapata Miralles ESP 4-6, 6-2, 6-3
19 Sebastian Baez ARG – bye

26 Lorenzo Musetti ITA – bye
PR Denis Shapovalov CAN vs. Botic van de Zandshulp NED 6-1, 6-4
PR Milos Raonic CAN vs. LL Sumit Nagal IND 6-3, 6-3
7 Holger Rune 🇩🇰 – bye
====
5 Andrey Rublev – bye
Andy Murray GBR vs. Q David Goffin BEL 6-3, 6-2
WC Brandon Nakashima USA vs. Christopher Eubanks USA 6-3, 7-6(3)
32 Jiri Lehecka CZE – bye

18 Frances Tiafoe USA – bye
Dusan Lajovic SRB vs. Emil Ruusuvuori 🇫🇮 7-5, 6-2
Q Lucas Pouille FRA vs. Daniel Altmaier GER 6-4, 6-3
11 Stefanos Tsitsipas GRE – bye

16 Ben Shelton USA – bye
WC Jakub Mensik CZE vs. Q Seong Chan-Hong KOR 6-3, 6-4
Alexander Shevchenko KAZ vs. Dominik Koepfer GER 6-3, 1-6, 7-6(3)
22 Francisco Cerundolo ARG – bye

25 Jan-Lennard Struff GER – bye
Borna Coric CRO vs. Sebastian Ofner AUT 6-2, 3-6, 6-0
Thanasi Kokkinakis AUS vs. Marcos Giron USA 6-3, 7-5
3 Jannik Sinner ITA – bye
==
6 Alexander Zverev GER – bye
Christopher O’Connell AUS vs. Jack Draper GBR 1-6, 6-3, 6-2
Yannick Hanfmann GER vs. Pedro Cachin ARG 6-7(7), 6-4, 6-1
27 Tallon Griekspoor NED – bye

20 Alexander Bublik KAZ – bye
Q Juncheng Shang CHN vs. Jordan Thompson AUS 6-2, 6-3
Taro Daniel JPN vs. Daniel Elahi Galan COL 6-4, 6-1
10 Alex de Minaur AUS – bye

15 Karen Khachanov – bye
Q Thiago Seyboth Wild BRA vs. Jeffrey John Wolf USA 6-2, 6-1
Fabian Marozsan HUN vs. Alexei Popyrin AUS 6-3, 6-2
24 Nicolas Jarry CHI – bye

31 Felix Auger-Aliassime CAN – bye
Q Constant Lestienne FRA vs. Q Denis Kudla USA 3-6, 6-2, 6-4
Matteo Arnaldi ITA vs. Luca Van Assche FRA 7-6(6), 7-6(3)
2 Carlos Alcaraz ESP – bye

Q32
158 Elias Ymer 🇸🇪 vs. (9) 99 Constant Lestienne FRA
(14) 115 Vit Kopriva CZE vs. WC Cooper Woestendick USA


Tiebreak Tens at Indian Wells
Livestream: https://www.youtube.com/watch?v=PhEO0aZSB0I, EkstraBladet+

Finale: Paula Badosa/Stefanos Tsitsipas vs. Emma Navarro/Ben Shelton 10-8

Semifinale
Emma Navarro/Ben Shelton vs. Caroline Wozniacki/Holger Rune 10-5
Paula Badosa/Stefanos Tsitsipas vs. Qinwen Zheng/Frances Tiafoe 10-3

Kvartfinale
Qinwen Zheng/Frances Tiafoe  vs. Sloane Stephens/Tommy Paul 10-8
Emma Navarro/Ben Shelton vs. Maria Sakkari/Andrey Rublev 11-9
Caroline Wozniacki/Holger Rune vs. Aryna Sabalenka/Taylor Fritz 10-7
Paula Badosa/Stefanos Tsitsipas vs. Iga Swiatek/Hubert Kurkacz 10-2


WTA & ATP Challenger (Uge 10)

Cat Win Fin SF QF R16 R32 Qfier Q2
ATP CH 175 175 90 50 25 13 6 3
WTA 125 125 81 49 27 15 1 6 4
ATP CH 125 125 64 35 16 8 5 3
ATP CH 100 100 50 28 14 7 4 2
ATP CH 75 75 44 22 12 8 4 2
ATP CH 50 50 25 14 6 4 3 1

 

Place Country Category Surface
Lugano SUI CH 75 Clay
Santa Cruz Bolivia CH 75 Clay
Kigali Rwanda CH 50 Clay

 

Ch 75 Lugano (SUI)

Finale: (2) Otto Virtanen 🇫🇮 vs. Q 418 Daniel Masur GER 6-7(4), 6-4, 7-6(3)

Semifinale
Q 418 Daniel Masur GER vs. (1) 123 Zizou Bergs BEL 6-2, 6-4
(2) Otto Virtanen 🇫🇮 vs. 187 Rudolf Molleker GER 6-1, 6-3

Kvartfinale
187 Rudolf Molleker GER vs. 206 Gijs Brouwer NED  6-4, 7-6(4)
(2) Otto Virtanen 🇫🇮 vs. (6) 166 Pierre-Hugues Herbert FRA 6-3, 6-2

1/8-finale
187 Rudolf Molleker GER vs. (8.) 173 Jan Choinski GBR 7-6(5), 6-4
206 Gijs Brouwer NED vs 313 Aalexander Blockx BEL 6-3, 6-1
(6) 166 Pierre-Hugues Herbert FRA vs. 201 Antoine Escoffier FRA 7-6(3), 4-6, 6-2
(2) Otto Virtanen 🇫🇮 vs. Q 318 Cem Ilkel TUR 6-2, 6-1

R32
Q 318 Cem Ilkel TUR vs. WC 1023 Johan Nikles SUI 6-0, 6-3
(2) Otto Virtanen 🇫🇮 vs. WC 396 Remy Bertola SUI 7-5, 6-3


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF  (Uge 10)

Place Country Category Surface
Trnava Slovakia W75 Livestream Hard
Nagpur India W35  Clay
Santo Domingo Dominican Republic W35  Hard
SOLARINO Italy W35 Livestream  Carpet
Quinta Do Lago Portugal M25 Livestream  Hard
Recife Brazil M25 Livestream Clay
Santo Domingo Dominican Republic M25  Hard
Aktobe Kazakhstan M15 Hard
Antalya Turkiye W15 Livestream  Clay
Antalya Turkiye M15 Livestream  Clay
Brossard Canada W15 Hard
Cordoba Argentina W15  Clay
Heraklion Greece W15  Clay
Heraklion Greece M15  Hard
Karaganda Kazakhstan W15 Hard
Kish Island Iran M15  Clay
Kuala Lumpur Malaysia W15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Poitiers France M15 Hard
Porec Croatia M15  Clay
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard
Torello Spain M15  Hard

 

M25 Quinta Do Lago (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Finale: 391 Jaime Faria POR vs. (4) 310 Hady Habib LBN 6-7(6), 7-6(3), 6-1

Semifinale
(4) 310 Hady Habib LBN vs. (1) 250 Henrique Rocha POR 6-4, 6-7, 6-3
391 Jaime Faria POR vs. 439 Viktor Durasovic 🇳🇴 6-4, 4-6, 7-5

Kvartfinale
391 Jaime Faria POR vs. WC 607 Duarte Vale POR 6-2, 6-3
439 Viktor Durasovic 🇳🇴 vs. (2) 273 Gastao Elias POR 6-1, 6-4

1/8-finale
439 Viktor Durasovic 🇳🇴 vs. 447 Eliakim Coulibaly CIV 6-3, 6-4
(2) 273 Gastao Elias POR vs. 375 Naoki Nakagawa JPN 7-6(4), 5-7, 4-3 Ret’d

R32
447 Eliakim Coulibaly CIV vs. (7) 358 Vilius Gaubas LTU 6-2, 6-3
439 Viktor Durasovic 🇳🇴 vs. Q 1009 Eero Vasa 🇫🇮 6-3, 6-1

Qfi: (14) 1009 Eero Vasa 🇫🇮 vs. (7) 774 Pedro Araujo POR 6-4, 7-6(2)


M15 Torello (ESP) – Hardcourt

R32: (Q) 1065 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. (2) 307 Steven Diez CAN 3-6, 3-6

Qfi: (3) 1065 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Noah Regas Luis ESP 6-4, 7-5

Q16
(3) 1065 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Milan Markovits HUN 6-4, 6-4
Noah Regas Luis ESP vs. (12) 1773 Martins Rocens LAT 6-7(4), 7-6(8), [10-3]

Q32
(3) 1065 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Tancredi Alfano ITA 6-3, 6-0
Milan Markovits HUN vs. WC Marc Ros Mesas ESP 6-0, 6-2


ITF Junior (uge 10)

J500 Criciuma (BRA) – Grus

Boys singles

Finale: (7) 34 Oliver Bønding 🇬🇧(🇩🇰) vs. 85 Naoya Honda JPN 7-5, 6-4

Semifinale
85 Naoya Honda JPN vs. (8) 35 Max Schoenhaus GER 7-5, 6-3
(7) 34 Oliver Bønding 🇬🇧(🇩🇰) vs. (2) 21 Reda Bennani MAR 6-4, 5-7, 6-2

Kvartfinale
(7) 34 Oliver Bønding 🇬🇧(🇩🇰) vs. (14) 51 Nathan Trouve FRA 6-4, 7-6(6)
(2) 21 Reda Bennani MAR vs. 60 Maximo Zeitune ARG 6-2, 6-2

1/8-finale
(7) 34 Oliver Bønding 🇬🇧(🇩🇰) vs. 151 Andres Santamarta Roig ESP 7-6(4), 7-6(4)
(14) 51 Nathan Trouve FRA vs. (4) 29 Hoyoung Roh KOR 6-1, 7-5

R32
(7) 34 Oliver Bønding 🇬🇧(🇩🇰) vs. 299 Adam Faragcao CAN 6-1, 6-0
151 Andres Santamarta Roig ESP vs. WC 497 Luis Augusto Queiroz Miguel BRA 7-6(4), 6-3

R64
106 Vito Antonio Darderi ITA vs. 26 William Rejchtman Vinciguerra 🇸🇪 7-5, 6-4

(7) 34 Oliver Bønding 🇬🇧(🇩🇰) vs. 97 Rafael Segado Esteve ESP 6-4, 7-6(2)
299 Adam Faragcao CAN vs. Q 649 Juan Ignacio Gallego ARG 6-4, 1-6, 6-0

Girls singles

1/8-finale: 221 Sara Børkop 🇩🇰 vs. (2) 18 Mayu Crossley JPN 3-6, 5-7

R32
221 Sara Børkop 🇩🇰 vs. 135 Sol Ailin Larraya Guidi ARG 7-5, 3-6, 6-2
(2) 18 Mayu Crossley JPN vs. 389 Indira Lepage BEL 6-1, 6-4

R64
135 Sol Ailin Larraya Guidi ARG vs. (13) 99 Maya Dutta USA 6-1, 6-3
221 Sara Børkop 🇩🇰 vs. 579 Bruna Melato BRA 6-3, 6-1

Girls doubles

R32: Sara Børkop 🇩🇰/Gabriella Mikaul USA vs. Cecilia Costa/Ssthefany Rodrigues De Lima BRA 5-7, 4-6, [8-10]


J200 Valencia (ESP) – Grus

Q32: (3) 323 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. 543 Cristina Ramos Sierra ESP 6-2, 6-7(5), [8-10]


J100 Loughborough (GBR) – Hardcourt

Boys singles

R32: Q 825 Conor Brady THA vs. 388 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 5-1 Ret’d


J30 Oslo 🇳🇴 – Hardcourt

Boys singles

Kvartfinale: (7) 1410 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. (3) 913 Sebastian Eie 🇳🇴 6-7(1), 3-6

1/8-finale
(7) 1410 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. 1618 Bjorn Cristiano Asbjornrod Valdivieso 🇳🇴 6-3, 6-2
(3) 913 Sebastian Eie 🇳🇴 vs. 2082 Aaoi Umezawa JPN 6-0, 6-1

R32
2111 Christopher Lund Kuhl 🇩🇰 vs. WC 2650 Olav Berg 🇳🇴 3-6, 4-6
==
(7) 1410 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. WC Nicolai Eie Worren 🇳🇴 6-3, 4-6, 6-3
1618 Bjorn Cristiano Asbjornrod Valdivieso 🇳🇴 vs. 1983 Alessandro Gatto ITA 6-3, 6-0, 6-2

1518 Marcus Sehested 🇩🇰 vs. WC 3357 Oskar Gedde-Dahl Ekjord 🇳🇴 6-3, 3-6, 6-7(4)

Boys doubles

Kvartfinale:
Christopher Lund Kuhl/Marcus Sehested 🇩🇰 vs.1 JohanOscarLien/Ssander Juuhl Sivertsen 🇳🇴 2-6, 3-6
Lucas Christmas Møller 🇩🇰/AoiUmezawa JPN vs. Knut Andersch/Love Nyqvist 🇸🇪 4-6, 1-6


Girls singles

R32: 2225 Marie Benmouyal 🇩🇰 vs. (1) 739 Cecilie Maeland 🇳🇴 2-6, 6-2, 0-6

Q16: Sofia Østergaard 🇩🇰 vs. Marthine Charlotte Bu Moerland 🇳🇴 4-6, 1-6

Q32
Simone Østergaard 🇩🇰 vs. Celine Juuhl-Sivertsen 🇳🇴 0-6, 0-6
Nora Juncher Kjellin 🇩🇰 vs. (3) 3631 Josefine April Langstrom Field 🇳🇴 3-6, 3-6

Marthine Charlotte Bu Moerland 🇳🇴 vs. (4) 3631 Linea Louise Lyngsgaard-Broddfelt 🇳🇴 3-6, 6-0, [10-7]
Sofia Østergaard 🇩🇰 vs. WC Nicoline de Vibe Malling 🇳🇴 6-4, 7-6(2)

Girls doubles

Semifinale: Benmouyal/Novakova vs. 2 Jane Ling Chun Wong HKG/Julie Pancova CZE 6-7(4), 2-6
Kvartfinale: Benmouyal/Novakova vs. 4 Kaia Celin Bostrom Jorensen/Iben Storkaas 🇳🇴  7-6(5), 4-6, [10-8]
1/8-finale: Marie Benmouyal 🇩🇰/Erika Novakova CZE vs. Gabriella Eie/Mathea Henriksen 🇳🇴 4-6, 6-4, [10-8]


J30 Kramfors 🇸🇪 – Hardcourt

Boys singles

R32: 2677 Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 🇩🇰 vs. 1876 Edvin Kraft 🇸🇪 6-4, 4-6, 1-6

Q32: WC Thorbjørn Haubro Jensen 🇩🇰 vs. Joel Henriksson 🇸🇪 2-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale: Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 🇩🇰/Vincent Almroth 🇸🇪 vs. Gunnar Loof Wettervik/Andreas Lindquist 🇸🇪 6-4, 3-6, [10-12]


Girls singles

1/8-finale: 3220 Milla Hoffmann 🇩🇰 vs. 1855 Vaida Matuseviciute 🇸🇪 6-7(6), 5-7

R32
(4) Anna Brandt Schultz 🇩🇰 vs. Grace Bernstein 🇸🇪 0-6, 3-6
Q 477 Emma Brandt Schultz 🇩🇰 vs. 3220 Esther Mansson 🇸🇪 4-6, 2-6

(7) 1855 Vaida Matuseviciute 🇸🇪 vs. Q Kaja Kosmac 🇸🇪 6-0, 6-2
3220 Milla Hoffmann 🇩🇰 vs. WC Josefine Hardelin 🇸🇪 6-2, 7-6(3)

Qfi: (2) 3477 Emma Brandt Schultz 🇩🇰 vs. Anastasia Nesic 🇸🇪 1-6, 6-2, [10-3]

Q16
(2) 3477 Emma Brandt Schultz 🇩🇰 vs. Karina Cristina Georgiana Batanasi ROU 6-2, 7-6(6)
Anastasia Nesic 🇸🇪 vs. Angelina Farha 🇸🇪 6-0, 6-0

Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. WC Marta Rydmark 🇸🇪 6-4, 2-6, [8-10]

Q32
(2) 3477 Emma Brandt Schultz 🇩🇰 – bye
Karina Cristina Georgiana Batanasi ROU vs. Maja Astrid Tora Sandstroem 🇸🇪 7-6(4), 6-3

WC Marta Rydmark 🇸🇪 vs. Vera Ryding 🇸🇪 6-3, 6-3
Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. Isabella Toenhardt 🇸🇪 7-5, 6-3

Girls doubles

Semifinale: Emma & Anna vs. Jana Kovackova CZE/Mariia Makarova 0-6, 1-6
Kvartfinale: Emma & Anna vs. Grace Bernstein/Louis Bernstein 🇸🇪 7-5, 4-6, [10-2]

1/8-finale
Milla Hoffmann 🇩🇰/Ingrid Schalin 🇸🇪 vs. Esther Mansson/Josefine Hardelin 🇸🇪 3-6, 4-6

3 Emma & Anna Brandt Schultz 🇩🇰 vs. Anna Pirvulescu/Lisa Maria Sohlberg 🇸🇪 6-2, 6-4


Tennis Europe (Uge 10)

Cat 1 Auray (FRA) – Hardcourt

U12 Girls singles

Kvartfinale: Emilia Henningsen 🇩🇰 vs. WC Arina Fomina 6-3, 2-6, 1-6

1/8-finale
Emilia Henningsen 🇩🇰 vs. Q Ana Marija Rebic 6-1, 6-4
WC Arina Fomina vs. Eva Maria Bulai ROU 7-6(4), 6-1

R32
Emilia Henningsen 🇩🇰 vs. Dasha Jones GBR 6-2, 5-7, 6-1
Q Ana Marija Rebic vs. Charlotte Hacquard FRA 6-4, 6-2

R64
Dasha Jones GBR – bye
Emilia Henningsen 🇩🇰 vs. Eve Pichery FRA 6-3, 6-2

U12 Girls singles

Semifinale: Henningsen/Jones vs. Eva Maria Bulai ROU/Elizaveta Anikina EST 6-7(3), 0-6
Kvartfinale: Henningsen/Jones vs. Anna Serafimovitch ESP/Caterina Lopez Roig 6-0, 6-2
1/8-finale: Henningsen/Jones vs. Chiara Casciu/Juliette Lafont FRA 6-1, 6-1
R32: Emilia Henningsen 🇩🇰/Dasha Jones GBR – bye

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Davis Cup Finals Group Stage – 10-15 september 2024
Vindere Qualifiers: Argentina, Belgien, Brasilien, Canada, Chile, Tjekkiet, Finland 🇫🇮, Franckrig, Tyskland, Holland, Slovakiet, USA
2023 finalister (Australien og Italien og Wild Cards (Storbrittanien og Spanien)


World Group I september 2024
12 tabere Qualifiers: Taipei, Kroatien, Ungarn, Israel, Kazakhstan, Korea, Peru, Portugal, Serbien, Sverige, Schweiz, Ukraine
12 vindere World Group Play-offs: Danmark, Columbia, Japan, Østrig, Egypten, Norge, Grækenland, Bosnien/Herzegovina, Polen, Tyrkiet, Indien, Litauen

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – 12-13. April 2024

Australien vs. Mexico, Schweiz vs. Polen, Frankrig vs. Storbrittanien, USA vs. Belgien, Japan vs. Kazakhstan
Brasilien vs. Tyskland, Slovakiet vs. Slovenien, Ukraine vs. Rumænien (Fernandina Beach, USA)
Vindere spiller Finals sammen med mestrene Canada, no. 2 Italien, vært Spanien og WC Tjekkiet
Tabere spiller Play-offs november 2024 sammen med oprykkere Group I


Group I Europe/Africa – Grus – 8-13. April 2024

Centro de Ténis do Jamor, Estrada da Costa, Oeiras, 1495-751, Portugal

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelATP 500 Acapulco: Casper Ruud fører indbyrdes nordisk dyst 6-1. Holger Rune dog foran på ranglisten
Næste artikelHerrernes 1. division: TC Odense og Virum rykker op i Elitedivisionen
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.