Carlos Alcaraz kan vinde Sunshine Double, hvis han også vinder Miami Open. Johannes Ingildsen og Simon Freund dyster i Challenger

Både Caroline Wozniacki og Clara Tauson nåede 2. runde ved WTA 1000 Miami Open presented by Itau i Florida, hvor de begge havde haft mulighederne for at nå videre, men begge manglede de berømte små marginaler.

WTA 1000 Miami: Både Caroline og Clara havde muligheder i 2. runde. Niveauet skaber optimisme før Billie Jean King Cup

Holger Rune var til gengæld som 7. seedet automatisk videre til 2. runde, hvor han på grund af regnvejrsafbrydelser først kom i aktion søndag.
Det var dog på ingen måde de små marginaler, der blev årsag til, at Holger i løbet af knap en time blev sendt ud med et sensationelt stort nederlag 1-6, 1-6 af den 24-årige ungarer Fabian Marozsan, der spillede en nærmest fejlfri kamp.

Til gengæld var Holger milevidt fra sit eget topniveau, og han udstrålede hverken kampgejst eller temperament – udover et enkelt tilfælde, hvor han indkasserede advarsel for i frustration at kyle en bold langt væk.
Der var heller ingen synlig dialog med Holgers boks, og hverken tilskuere, seerne i de små danske hjem eller kommentatorer forstod helt, hvad der foregik, og de fleste kom formentlig frem til den konklusion, at der måtte være et eller andet galt.

Trods den pauvre indsats fra danskeren er der dog grund til at være imponeret over ungareren, der fra start til slut spillede på et tårnhøjt niveau og havde svar på alt, hvad Holger kom med, men han blev heller aldrig for alvor testet af danskeren.

Efter kampen har Holger imidlertid erkendt, at han burde have trukket sig, fordi han følte sig sløj natten forinden, men da han havde det bedre efter opvarmningen, besluttede han at spille alligevel.

Inden det eventuelt konkluderes, at Holger har fået skidt start på sæsonen, kan dog konstateres, at Holger faktisk har optjent flere ranglistepoint 1. kvartal end sidste år,
2024: 165+50+100+50+200+200+10 = 775 point
2023: 0+180+90+45+180+45+90 = 630 point

6. seedede Holger var dog ikke den eneste af de 16 topseedede, der måtte forlade turneringen efter en enkelt kamp, idet både 5 Andrey Rublev, 10 Tsitsipas, 12 Taylor Fritz og 13 Tommy Paul led samme skæbne.
Dog er Holger den eneste af de topseedede, der er ude i øverste halvdel af lodtrækningen, hvor 3. runde afvikles mandag.

Fabian Marozan var inden kampen mod Holger mest kendt for en endnu mere sensationel sejr ved ATP 1000 i Rom sidste år, hvor han i 3. runde vandt 6-3, 7-6(4) over Carlos Alcaraz, som også dengang var no. 2 på ranglisten.
Mandag kl. 16:00 møder Marozan no. 45 Alexei Popyrin (AUS), og vinderen møder i 1/8-finalen 9. seedede Alex De Minaur eller 24. seedede Jan-Lennard Struff, der ligeledes mødes mandag.

En sandsynlig modstander i kvartfinalen er 4. seedede Alexander Zverev, der dog først skal forbi 31. seedede Christopher Eubanks og enten 15. seedede Karen Khachanov eller 20. seedede Francisco Cerundolo.

Efter opvisningen mod Holger kan det blive interessant, om Marozan kan følge op på sin succes og eventuel nå helt frem til semifinalen, hvor Carlos Alcaraz forventes at stå på modsatte side af nettet, hvis han natten til tirsdag vinder over Gael Monfils og derefter over 16. seedede Ben Shelton eller 23. seedede Lorenzo Musetti samt i kvartfinalen formentlig over 8. seedede Hubert Hurkacz eller 11. seedede Grigor Dimitrov.
Alcaraz kan med endnu en titel sikre en såkaldt “Sunshine Double”, som titler ved både Indian Wells og Miami benævnes.

I nederste halvdel blev 3. runde afviklet søndag, hvor formstærke Jannik Sinner overraskende afgav 1. sæt mod 25. seedede Tallon Griekspoor, der var tæt på sejren, men Sinner fik fremtvunget et afgørendes sæt og vandt 5-7, 7-5, 6-1, og han er nu eneste seedede i sin fjerdedel af lodtrækningen.

Det ligner således en semifinale mod 3. seedede Daniil Medvedev, der i 1/8-finalen møder no. 50 Dominik Koepfer (GER), og i kvartfinalen vinderen af opgøret mellem 7. seedede Casper Ruud og 22. seedede Nicolas Jarry.
Ruud kan overtage 7. pladsen på ranglisten fra Holger, hvis han mindst når semifinalen, og både De Minaur og Hurkacz kan overhale Holger, hvis en af dem når finalen.

I WTA 1000 udgaven af Miami Open fulgte Anhelina Kalinina sejren over Caroline Wozniacki op med at vinde 6-4, 1-6, 6-1 over 2. seedede Aryna Sabalenka, der i frustration over nederlaget smadrede sin ketsjer umiddelbart efter matchbolden, og der blev hverken uddelt trøstekram eller udvekslet håndtryk mellem spillerne, hvilket i et medie førte til den overskrift, at Sabalenka nægtede at give hånd, selvom det er velkendt, at hverken Kalinina eller andre ukrainske spillere ønsker at give håndtryk til hverken russiske eller belarussiske modstandere.

Udover Sabalenka måtte 7. seedede Qinwen Zheng efter nederlag 4-6, 5-7 til Victoria Azarenka forlade turneringen efter 3. runde, hvorimod 6. seedede Ons Jabeur blev sendt ud efter 3 sæt i 2. runde af no. 63 Elina Avanesyan, der dog fik en lektion på 6-1, 6-2 af no. 56 Danielle Collins (USA).
Alle 1/8-finalerne afvikles mandag.

Johannes Ingildsen
Foto: Sportsfotograf.com – Johannes Ingildsen

Selvom der ikke er mulighed for at følge danskere på TV fra Miami, er der dog mulighed for at følge med på livestream, når de to danske Davis Cup spillere Elmer Møller og Johannes Ingildsen (Joe) dyster i henholdsvis M25 Santa Margherita di Pula i Italien og ved ATP Challenger 75 i Sao Leopoldo i Brasilien.

Selvom Joe befinder sig udenfor top 1.000 på ATP-ranglisten, er det for anden uge i træk lykkedes ham at slippe med som “Alternate” til kvalifikationen i en Challenger 75.
I sidste uge blev det dog en hurtig exit i 1. kvalrunde mod no. 490 Nicolas Zanellato (BRA), der vandt 6-1, 7-5.
Til gengæld nåede Joe og hans svenske makker Simon Freund kvartfinalen i double, hvor Joe har haft stor succes med et væld af titler, som har bevirket, at han er rangeret som no. 250 i double.

Tilføjelse: Dansk Tennis Forbund har efterfølgende offentliggjort et interview med Joe, der fortæller om sine overvejelser om at gå all-in i double.
Desuden kan oplyses, at Joe har trukket sig i single inden kvalfinalen.

Joe vandt søndag i 1. kvalrunde 6-2, 6-1 over no. 1439 Joao Vitor Goncalves Ceolin (BRA), og i kvalfinalen mandag møder han no. 533 Lorenzo Joaquin Rodriguez (ARG).
Joe og Simon Freund får en større udfordring i double, hvor de møder det 2. seedede brasilianske par Marcelo Demoliner og Orlando Luz.

Elmer Møller
Foto: Sportsfotograf.com – Elmer Møller

Elmer Møller er seedet 7 ved M25 i Italien, hvor han på papiret får en overkommelig opgave i 1. runde mod no. 1776 Kyle Overmyer (USA), der er videre som Lucky Loser fra kvalifikationen.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe søndag 31. marts

Billeder: Grigor Dimitrov & Jannik Sinner (Tennistv fra Miami 2023) – TV 2 Sport Finale ATP 1000 21:00cet
Viktor Durasovic 🇳🇴 (Foto: Tennisportalen) – Bet365/Unibet Q16 ATP 250 Marrakech ca. 16:00cet
Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 (Foto: Espen Hildrup) – ITF Livestream Finale M15 Antalya 08:30cet

====

ATP 250 Marrakech – Bet365, Unibet

Court 4 – ca. 16:00 (Q16)
412 Viktor Durasovic 🇳🇴 vs. (8.) 177 Rudolf Molleker GER

====

ATP 1000 Miami (FL, USA) – TV 2 Sport, Tennistv.com

Stadium – NB 21:00cet (Finale)
2 Jannik Sinner ITA vs. 11 Grigor Dimitrov BUL

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

M15 Antalya (TUR) – Livestream

Court 1 – start 08:30cet (Finale)
(JR) Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. (7) Niels Visker NED

—-

M25 Reus (ESP) – ingen livescore Q32

Court 1 – NB 13:30 (Q32)
(1) 1068 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. 1929 Nicolas Rafael Goldberg Alviani ESP

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-13-miami-open-fortsaetter-uden-danskere-joe-og-elmer-kan-foelges-paa-livestream/


Genveje: ITF, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

WTA/ATP 1000 Miami Open presented by Itau (Fl, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer, sommertid 10. marts: cet -5 timer

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32 R64 R128 Qfier Q3 Q2 Q1
ATP 1000 96 1.000 650 400 200 100 50 30 10 20 10
WTA 1000 96M, 48Q 1.000 650 390 215 120 65 35 10 30 20 2

📺 TV 2 Sport X/Play, Men: Tennistv.com, Women: WTATV.com

Women singles

Finale: Danielle Collins USA vs. 4 Elena Rybakina KAZ 7-5, 6-3

Semifinale
Danielle Collins USA vs. 14 Ekaterina Alexandrova 6-3, 6-2
4 Elena Rybakina KAZ vs. 27 Victoria Azarenka 6-4, 0-6, 7-6(2)

Kvartfinale
14 Ekaterina Alexandrova vs. 5 Jessica Pegula USA 3-6, 6-4, 6-3
Danielle Collins USA vs. 23 Caroline Garcia FRA 6-3, 6-2
4 Elena Rybakina KAZ vs. 8 Maria Sakkari GRE 7-5, 6-7(4), 6-4
27 Victoria Azarenka vs. Yulia Putintseva KAZ 7-6(4), 1-6, 6-3

1/8-finale
14 Ekaterina Alexandrova vs. 1 Iga Swiatek POL 6-4, 6-2
5 Jessica Pegula USA vs. 30 Emma Navarro USA 7-6(1), 6-3
23 Caroline Garcia FRA vs. 3 CoCo Gauff USA 6-3, 1-6, 6-2
Danielle Collins USA vs. 19 Sorana Cirstea ROU 6-3, 6-2

8 Maria Sakkari GRE vs. 22 Anna Kalinskaya – walkover
4 Elena Rybakina KAZ vs. 17 Madison Keys USA 6-3, 7-5
27 Victoria Azarenka vs. 24 Katie Boulter GBR 7-5, 6-1
Yulia Putintseva KAZ vs. 32 Anhelina Kalinina UKR 6-4, 7-6(5)

R32
1 Iga Swiatek POL vs. 26 Linda Noskova CZE 6-7(7), 6-4, 6-4
14 Ekaterina Alexandrova vs. 21 Anastasia Pavlyuchenkova 6-4, 3-6, 6-3
30 Emma Navarro USA vs. 12 Jasmine Paolini ITA 6-2, 3-6, 6-0
5 Jessica Pegula USA vs. 31 Leylah Annie Fernandez CAN 7-5, 6-4

3 CoCo Gauff USA vs. LL Oceane Dodin FRA 6-4, 6-0
23 Caroline Garcia FRA vs. Naomi Osaka JPN 7-6(4), 7-5
19 Sorana Cirstea ROU vs. 10 Daria Kasatkina 7-5, 6-2
Danielle Collins USA vs. Elina Avanesyan 6-1, 6-2
====
8 Maria Sakkari GRE vs. 28 Dayana Yastremska UKR 7-5, 6-4
22 Anna Kalinskaya vs. 9 Jelena Ostapenko LAT 6-2, 6-1
17 Madison Keys USA vs. Xin Yu Wang CHN 6-4, 7-6(5)
4 Elena Rybakina KAZ vs. Q Taylor Townsend USA 6-3, 6-7(3), 6-4

27 Victoria Azarenka vs. 7 Qinwen Zheng CHN 6-4, 7-5
24 Katie Boulter GBR vs. 11 Beatriz Haddad Maia BRA 6-2, 6-3
Yulia Putintseva KAZ vs. LL Greet Minnen BEL 6-2, 2-6, 6-4
32 Anhelina Kalinina UKR vs. 2 Aryna Sabalenka 6-4, 1-6, 6-1

R64
1 Iga Swiatek POL vs. Camila Giorgi ITA
26 Linda Noskova CZE vs. Q Maria Timofeeva 6-4, 6-4
21 Anastasia Pavlyuchenkova vs. Shelby Rogers USA 6-2, 6-1
14 Ekaterina Alexandrova vs. Donna Vekic CRO 6-3, 6-4

12 Jasmine Paolini ITA vs. Q Katie Volynets USA7-6(8), 7-5
30 Emma Navarro USA vs. Q Storm Hunter AUS 6-4, 6-3
31 Leylah Annie Fernandez CAN vs. Q Emiliana Arango COL 6-4, 6-2
5 Jessica Pegula USA vs. Lin Zhu CHN 6-4, 4-1 Ret’d
==
3 CoCo Gauff USA vs. Q Nadia Podoroska ARG 6-1, 6-2
LL Oceane Dodin FRA vs. Arantxa Rus NED 6-4, 3-6, 6-4
23 Caroline Garcia FRA vs. Viktoriya Tomova BUL 6-1, 5-2
Naomi Osaka JPN vs. 15 Elina Svitolina UKR 6-2, 7-6(5)

10 Daria Kasatkina vs. Q Claire Liu USA 6-0, 1-0 Ret’d
19 Sorana Cirstea ROU vs. Sloane Stephens USA 6-2, 6-1
Danielle Collins USA vs. 30 Anastasia Potapova 6-2, 6-2
Elina Avanesyan vs. 6 Ons Jabeur TUN 6-1, 4-6, 6-3
====
8 Maria Sakkari GRE vs. Yue Yuan CHN 6-2, 6-2
28 Dayana Yastremska UKR vs. Daria Saville AUS 7-5, 7-5
22 Anna Kalinskaya vs. Xiyu Wang CHN 6-2, 6-2
9 Jelena Ostapenko LAT vs. Q Laura Siegemund GER 7-6(3), 6-4

Xin Yu Wang CHN vs. 16 Veronika Kudermetova 6-3, 6-2
17 Madison Keys USA vs. Diana Shnaider 6-2, 6-4
Q Taylor Townsend USA vs. 25 Elise Mertens BEL 6-2, 6-2
Q Clara Tauson 🇩🇰 vs. 4 Elena Rybakina KAZ 6-3, 5-7, 4-6
==
7 Qinwen Zheng CHN vs. Katerina Siniakova CZE 4-6, 6-3, 1-0 Ret’d
27 Victoria Azarenka vs. Peyton Stearns USA 7-5, 3-6, 6-4
24 Katie Boulter GBR vs. WC Brenda Fruhvirtova CZE 7-6(5), 1-0 Ret’d
11 Beatriz Haddad Maia BRA vs. Diane Parry FRA 3-6, 6-1, 6-4

Yulia Putintseva KAZ vs. 13 Liudmila Samsonova 6-1, 4-6, 6-3
LL Greet Minnen BEL vs. Lesia Tsurenko UKR 7-5, 6-1
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. 32 Anhelina Kalinina UKR 7-5, 5-7, 4-6
2 Aryna Sabalenka vs. Paula Badosa ESP – 6-4, 6-3

R128
1 Iga Swiatek POL – bye
Camila Giorgi ITA vs. Magdalena Frech POL 6-4, 6-2
Q Maria Timofeeva vs. Varvara Gracheva FRA 6-3, 6-3
26 Linda Noskova CZE – bye

21 Anastasia Pavlyuchenkova – bye
Shelby Rogers USA vs. WC Linda Fruhvirtova CZE 4-6, 6-4, 6-2
Donna Vekic CRO vs. Karolina Pliskova CZE 6-4, 2-6, 6-2
14 Ekaterina Alexandrova – bye

12 Jasmine Paolini ITA – bye
Q Katie Volynets USA  vs. Sofia Kenin USA 6-2, 4-6, 6-3
Q Storm Hunter AUS vs. Martina Trevisan ITA 6-3, 3-0 Ret’d
30 Emma Navarro USA – bye

31 Leylah Annie Fernandez CAN – bye
Q Emiliana Arango COL vs. Tatjana Maria GER 6-2, 6-3
Lin Zhu CHN vs. Marie Bouzkova CZE 6-2, 6-4
5 Jessica Pegula USA – bye
==
3 CoCo Gauff USA – bye
Q Nadia Podoroska ARG vs. Aashlyn Kruger USA 6-4, 6-2
Arantxa Rus NED vs. Sara Sorribes Tormo ESP 6-0, 6-3
LL Oceane Dodin FRA – bye

23 Caroline Garcia FRA – bye
Viktoriya Tomova BUL vs. LL Tamara Korpatsch GER 6-2, 6-4
Elisabetta Cocciaretto ITA vs. Naomi Osaka JPN 6-3, 6-4
15 Elina Svitolina UKR – bye

10 Daria Kasatkina – bye
Q Claire Liu USA vs. Petra Martic CRO 6-4, 6-1
Sloane Stephens USA vs. Angelique Kerber GER 6-2, 6-3
19 Sorana Cirstea ROU – bye

30 Anastasia Potapova – bye
Danielle Collins USA vs. LL Bernarda Pera USA 3-6, 6-1, 6-1
Elina Avanesyan vs. WC Erika Andreeva 6-0, 3-6- 6-1
6 Ons Jabeur TUN – bye
====
8 Maria Sakkari GRE – bye
Yue Yuan CHN vs. Aanna Blinkova 6-4, 6-2
Daria Saville AUS vs. Shuai Zhang CHN 6-4, 2-6, 6-4
28 Dayana Yastremska UKR – bye

22 Anna Kalinskaya – bye
Xiyu Wang CHN vs. Q Anna Karolina Schmiedlova SVK 6-1, 6-3
Q Laura Siegemund GER vs. Q Aleksandra Krunic SRB 4-6, 6-2, 6-2
9 Jelena Ostapenko LAT – bye

16 Veronika Kudermetova – bye
Xin Yu Wang CHN vs. WC Hailey Baptiste USA 7-6(1), 6-3
Diana Shnaider vs. WC Venus Williams USA 6-3, 6-3
17 Madison Keys USA – bye

25 Elise Mertens BEL – bye
Q Taylor Townsend USA vs. Lucia Bronzetti ITA 3-6, 6-3, 6-4
Q Clara Tauson 🇩🇰 vs. Caroline Dolehide USA 6-3, 3-6, 6-2
4 Elena Rybakina KAZ – bye
==
7 Qinwen Zheng CHN – bye
Katerina Siniakova CZE vs. Ana Bogdan ROU 6-2, 6-4
Peyton Stearns USA vs. Yafan Wang CHN 6-2, 6-3
27 Victoria Azarenka – bye

24 Katie Boulter GBR – bye
WC Brenda Fruhvirtova CZE vs. Q Maria Lourdes Carle ARG 6-3, 6-3
Diane Parry FRA vs. Jaqueline Cristian ROU 7-6(2), 6-2
11 Beatriz Haddad Maia BRA – bye

13 Liudmila Samsonova – bye
Yulia Putintseva KAZ vs. Cristina Bucsa ESP 6-2, 3-6, 6-4
Lesia Tsurenko UKR vs. Magda Linette POL 2-6, 6-1, 6-4
LL Greet Minnen BEL – bye

32 Anhelina Kalinina UKR – bye
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. Clara Burel FRA 6-1, 6-4
Paula Badosa ESP vs. WC Simona Halep ROU 1-6, 6-4, 6-3
2 Aryna Sabalenka – bye

Qfi: (15) 93 Clara Tauson 🇩🇰 vs. (8) 85 Oceane Dodin FRA 6-4, 7-6(1)

Q32
(8) 85 Oceane Dodin FRA vs. WC 147 Heather Watson GBR 6-4, 1-6, 6-2
(15) 93 Clara Tauson 🇩🇰 vs. 117 Tamara Zidansek (SLO) 6-4, 6-3


Men’s singles

Finale: 2 Jannik Sinner ITA vs. 11 Grigor Dimitrov BUL 6-3, 6-1

Semifinale
11 Grigor Dimitrov BUL vs. 4 Alexander Zverev GER 6-4, 6-7(4), 6-4
2 Jannik Sinner ITA vs. 3 Daniil Medvedev 6-1, 6-2

Kvartfinale
11 Grigor Dimitrov BUL vs. 1 Carlos Alcaraz ESP 6-2, 6-4
4 Alexander Zverev GER vs. Fabian Marozsan HUN 6-3, 7-5
3 Daniil Medvedev vs. 22 Nicolas Jarry CHI 6-2, 7-6(7)
2 Jannik Sinner ITA vs. Tomas Machac CZE 6-4, 6-2

1/8-finale
1 Carlos Alcaraz ESP vs. 23 Lorenzo Musetti ITA 6-3, 6-3
11 Grigor Dimitrov BUL vs. 8 Hubert Hurkacz POL 3-6, 6-3, 7-6(3)
4 Alexander Zverev GER vs. 15 Karen Khachanov 6-1, 6-4
Fabian Marozsan HUN vs. 9 Alex de Minaur AUS 6-4, 0-6, 6-1

22 Nicolas Jarry CHI vs. 7 Casper Ruud 🇳🇴 7-6(3), 6-3
3 Daniil Medvedev vs. Dominik Koepfer GER 7-6(5), 6-
Tomas Machac CZE vs. Matteo Arnaldi ITA 6-3, 6-3
2 Jannik Sinner ITA vs. Christopher O’Connell USA 6-3, 6-3

R32
1 Carlos Alcaraz ESP vs. Gael Monfils FRA 6-2, 6-4
23 Lorenzo Musetti ITA vs. 16 Ben Shelton USA 6-4, 7-6(5)
11 Grigor Dimitrov BUL vs. Yannick Hanfmann GER 6-1, 6-0
8 Hubert Hurkacz POL vs. 28 Sebastian Korda USA 7-6(5), 6-7(5), 6-3

4 Alexander Zverev GER vs. 31 Christopher Eubanks USA 7-6(4), 6-3
15 Karen Khachanov vs. 20 Francisco Cerundolo ARG 6-1, 5-7, 7-6(5)
9 Alex de Minaur AUS vs. 24 Jan-Lennard Struff GER 7-6(3), 6-4
Fabian Marozsan HUN vs. Alexei Popyrin AUS 7-5, 6-3
====
7 Casper Ruud 🇳🇴 vs. 27 Alejandro Davidovich Fokina ESP 6-3, 6-4
22 Nicolas Jarry CHI vs. Q Thiago Seyboth Wild BRA 6-7(1), 7-5, 6-3
Dominik Koepfer GER vs. 14 Ugo Humbert FRA 3-6, 6-4, 6-3
3 Daniil Medvedev vs. 30 Cameron Norrie GBR 7-5, 6-1

Tomas Machac CZE vs. Andy Murray GBR 5-7, 7-5, 7-6(5)
Matteo Arnaldi ITA vs. PR Denis Shapovalov CAN 6-3, 7-6(7)
Christopher O’Connell USA vs. WC Martin Damm USA 7-6(5), 7-6(5)
2 Jannik Sinner ITA vs. 25 Tallon Griekspoor NED 5-7, 7-5, 6-1

R64
1 Carlos Alcaraz ESP vs. Roberto Carballes Baena ESP 6-2, 6-1
Gael Monfils FRA vs. 33 Jordan Thompson 6-7(3), 6-1, 6-2
23 Lorenzo Musetti ITA vs. Roman Safiullin 7-5, 6-1
16 Ben Shelton USA vs. WC Martin Landaluce ESP 6-3, 6-4

11 Grigor Dimitrov BUL vs. Alejandro Tabilo CHI 6-7(5), 7-6(5), 6-2
Yannick Hanfmann GER vs. 19 Adrian Mannarino FRA 3-6, 7-6(1), 6-4
28 Sebastian Korda USA vs. Q Roberto Bautista Agut ESP 6-7(2), 6-3, 6-4
8 Hubert Hurkacz POL vs. Alexander Shevchenko KAZ 6-4, 6-7(2), 6-3
==
4 Alexander Zverev GER vs. Felix Auger-Aliassime CAN 6-2, 6-4
31 Christopher Eubanks USA vs. Daniel Evans GBR 7-6(3), 3-6, 7-6(7)
20 Francisco Cerundolo ARG vs. Sebastian Ofner AUT 7-6(2), 6-7(2), 6-1
15 Karen Khachanov vs. Laslo Djere SRB 6-2, 6-4

9 Alex de Minaur AUS vs. PR Soonwo Kwon KOR 6-3, 6-2
24 Jan-Lennard Struff GER vs. Daniel Altmaier GER 6-3, 6-3
Alexei Popyrin AUS vs. 26 Jiri Lehecka CZE 6-4, 6-4
6 Holger Rune 🇩🇰 vs. Fabian Marozsan HUN 1-6, 1-6
====
7 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Luca Van Assche FRA 7-6(5), 1-6, 6-1
27 Alejandro Davidovich Fokina ESP vs. WC Juncheng Shang CHN 6-3, 7-5
22 Nicolas Jarry CHI vs. Jack Draper GBR 7-6(5), 4-6, 7-6(2)
Q Thiago Seyboth Wild BRA vs. 12 Taylor Fritz USA 6-3, 6-4

14 Ugo Humbert FRA vs. Botic van de Zandshulp NED 6-4, 6-3
Dominik Koepfer GER vs. 18 Sebastian Baez ARG 6-3, 6-2
30 Cameron Norrie GBR vs. Flavio Cobolli ITA 7-5, 6-7(4), 6-2
3 Daniil Medvedev vs. Marton Fucsovics HUN 6-4, 6-2
==
Tomas Machac CZE vs. 5 Andrey Rublev 6-4, 6-4
Andy Murray GBR  vs. 29 Tomas Martin Etcheverry ARG 7-6(0), 6-2
Matteo Arnaldi ITA vs. 17 Alexander Bublik KAZ 6-4, 6-1
PR Denis Shapovalov CAN vs. 10 Stefanos Tsitsipas GRE 6-2, 6-4

WC Martin Damm USA vs. 13 Tommy Paul USA 4-6, 2-1 Ret’d
Christopher O’Connell USA vs. 21 Frances Tiafoe USA 7-5, 7-6(5)
25 Tallon Griekspoor NED vs. Alex Michelsen USA 7-6(5), 6-7(7), 6-4
2 Jannik Sinner ITA vs. Q Andrea Vavassori ITA 6-3, 6-4

R128
1 Carlos Alcaraz ESP – bye
Roberto Carballes Baena ESP vs. Aleksandar Vukic AUS 7-6(2), 6-3
Gael Monfils FRA vs. Dusan Lajovic SRB 7-6(5), 6-4
33 Jordan Thompson – bye

23 Lorenzo Musetti ITA – bye
Roman Safiullin vs. Q Diego Schwartzman ARG 6-2, 6-4
WC Martin Landaluce ESP vs. Jaume Munar ESP 6-3, 1-6, 7-5
16 Ben Shelton USA – bye

11 Grigor Dimitrov BUL – bye
Alejandro Tabilo CHI vs. Q Brandon Nakashima USA 6-4, 3-6, 6-3
Yannick Hanfmann GER vs. Emil Ruusuvuori 🇫🇮 6-4, 4-6, 6-4
19 Adrian Mannarino FRA – bye

28 Ssebastian Korda USA – bye
Q Roberto Bautista Agut ESP vs. Q Emilio Nava USA 6-3, 7-6(4)
Alexander Shevchenko KAZ vs. Daniel Elahi Galan COL 6-7(4), 7-6(4), 7-5
8 Hubert Hurkacz POL – bye
==
4 Alexander Zverev GER – bye
Felix Auger-Aliassime CAN vs. Q Adam Walton AUS 7-5, 6-4
Daniel Evans GBR vs. Lorenzo Sonego ITA 1-6, 6-3, 6-4
31 Christopher Eubanks USA – bye

20 Francisco Cerundolo ARG – bye
Sebastian Ofner AUT vs. WC Kei Nishikori JPN 6-3, 6-4
Laslo Djere SRB vs. Q Coleman Wong HKG 7-5, 7-6(3)
15 Karen Khachanov – bye

9 Alex de Minaur AUS – bye
PR Soonwo Kwon KOR vs. Alexandre Muller FRA 7-6(3), 6-3
Daniel Altmaier GER vs. Q Harold Mayot FRA 6-2, 7-5
24 Jan-Lennard Struff GER – bye

26 Jiri Lehecka CZE – bye
Alexei Popyrin AUS vs. Facundo Diaz Acosta ARG 6-2, 6-2
Fabian Marozsan HUN vs. Q Aleksandar Kovacevic USA 6-3, 6-2
6 Holger Rune 🇩🇰 – bye
====
7 Casper Ruud 🇳🇴 – bye
Luca Van Assche FRA vs. Pavel Kotov 6-3, 7-5
WC Juncheng Shang CHN vs. Miomir Kecmanovic SRB 7-6(5), 4-6, 7-6(5)
27 Alejandro Davidovich Fokina ESP – bye

22 Nicolas Jarry CHI – bye
Jack Draper GBR vs. Taro Daniel JPN 6-3, 6-2
Q Thiago Seyboth Wild BRA vs. Nuno Borges POR 6-4, 7-5
12 Taylor Fritz USA – bye

14 Ugo Humbert FRA – bye
Botic van de Zandshulp NED vs. Rinky Hijikata AUS 7-5, 7-6(3)
Dominik Koepfer GER vs. Marcos Giron USA 4-6, 6-1, 6-4
18 Sebastian Baez ARG – bye

30 Cameron Norrie GBR – bye
Flavio Cobolli ITA vs. LL Yoshihito Nishioka JPN 1-6, 6-1, 6-4
Marton Fucsovics HUN vs. Max Purcell AUS 6-2, 6-1
3 Daniil Medvedev – bye
==
5 Andrey Rublev – bye
Tomas Machac CZE vs. WC Darwin Blanch USA 6-4, 6-2
Andy Murray GBR vs. PR Matteo Berrettini ITA 4-6, 6-3, 6-4
29 Tomas Martin Etcheverry ARG – bye

17 Alexander Bublik KAZ – bye
Matteo Arnaldi ITA vs. Arthur Fils FRA 6-3, 6-4
PR Denis Shapovalov CAN vs. Luciano Darderi ITA 6-3, 6-7(3), 6-4
10 Stefanos Tsitsipas GRE – bye

13 Tommy Paul USA – bye
WC Martin Damm USA vs. Zhizhen Zhang CHN 7-6(2), 7-6(3)
Christopher O’Connell USA vs. Q Vit Kopriva CZE 6-2, 6-4
21 Frances Tiafoe USA – bye

25 Tallon Griekspoor NED – bye
Alex Michelsen USA vs. Q Lukas Klein SVK 7-6(5), 6-2
Q Andrea Vavassori ITA vs. Pedro Cachin ARG 6-2, 6-2
2 Jannik Sinner ITA – bye

Qfi
134 Emilio Nava USA vs. (2) 72 Yoshihito Nishioka JPN 7-5, 7-6(6)
141 Lukas Klein SVK  vs. (4) 81 Jakub Mensik CZE 7-6(6), 5-7
(13) 98 Roberto Bautista Agut ESP vs. 126 Otto Virtanen 🇫🇮 6-4, 4-6, 6-4

Q32
(2) 72 Yoshihito Nishioka JPN vs. 178 Elias Ymer 🇸🇪 6-3, 7-6(4)
(17) 104 Quentin Halys FRA vs. 134 Emilio Nava USA 6-4, 7-5

(4) 81 Jakub Mensik CZE vs. 123 Luca Nardi ITA 6-4, 6-2
141 Lukas Klein SVK vs. (18) 109 Benoit Paire FRA 6-1, 7-6(2)

126 Otto Virtanen 🇫🇮 vs. (12) 96 Jurij Rodionov AUT 6-7(3), 7-6(7), 6-2
(13) 98 Roberto Bautista Agut ESP vs. 156 Benjamin Hassan GER 7-6(7), 6-4


WTA & ATP Challenger (Uge 13)

Place Country Category Surface
Naples Italy CH 125 Clay
San Luis Open MEX WTA 125 Clay
Girona Spain CH 100 Clay
San Luis potosa Mexico CH 75 Clay
Sao Leopoldo Brazil CH 75 Clay
Antalya TUR WTA 125 Clay

 

CH 125 Napoli (ITA) – Grus

R32: (LL) 178 Elias Ymer 🇸🇪 vs. (3) 102 Maximilian Marterer GER 3-6, 0-6
Qfi: (1) 178 Elias Ymer 🇸🇪 vs. (11) 296 Michael Geerts BEL 4-6, 6-7(2)

Q16
(1) 178 Elias Ymer 🇸🇪 vs. WC Emanuele Bastia ITA 6-0, 6-0
(11) 296 Michael Geerts BEL vs. 834 Peter Buldorini ITA 6-4, 6-1


CH 75 Sao Leopoldo (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Qfi: (8.) 533 Lorenzo Joaquin Rodriguez ARG vs. Alt. 1018 Johannes Ingildsen 🇩🇰 – walkover

Q16
Alt. 1018 Johannes Ingildsen 🇩🇰 vs. WC 1439 Joao Vitor Goncalves Ceolin BRA 6-2, 6-1

Doubles

1/8-finale: Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. 2 Marcelo Demoliner BRA/Orlando Luz 5-7, 4-6

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF  (Uge 13)

Place Country Category Surface
Croissy-Beaubourg France W75 Hard
Kofu Japan W50 Livestream  Hard
Murska Sobota Slovenia W50 Livestream Hard
São Paulo Brazil W50  Clay
S. MARGHERITA DI PULA Italy W35 Livestream  Clay
Terrassa Spain W35 Livestream  Clay
S. MARGHERITA DI PULA Italy M25 Livestream  Clay
Saint Dizier France M25 Hard
Tarragona Spain M25  Clay
TRNAVA Slovakia M25 Livestream Hard
ANTALYA Turkiye W15 Livestream  Clay
Antalya Turkiye M15 Livestream  Clay
Buenos Aires Argentina M15  Clay
Heraklion Greece M15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard
Tsukuba Japan M15  Hard

 

W75 Croissy-Beabourg (FRA) – Hardcourt

Q16: 1230 Olivia Gram 🇩🇰 vs. (8) 407 Emily Appleton GBR 0-6, 3-6


M25 Santa Margherita Di Pula (ITA) – Grus

1/8-finale: (2) 359 Elmer Møller 🇩🇰 vs. 534 Gabriele Pennaforti ITA 1-6, 4-6

R32
(2) 359 Elmer Møller 🇩🇰 vs. (LL) 1776 Kyle Overmyer USA 6-4, 7-6(4)
534 Gabriele Pennaforti ITA vs. 931 Daniel Bagnolini ITA 6-4, 6-3
840 Niccolo Catini ITA vs. Q 2046 Giammarco Gandolfi ITA 7-6(3), 5-7, 6-1
(4) 336 Max Houkes NED vs. 616 Diego Augusto Barreto Sanchez ESP 7-6(9), 6-3


M25 Tarragona (ESP) – Grus

R32: (2) 363 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. 420 Svyatoslav Gulin 6-3, 2-6, 6-7(2)

Qfi: (14) 1068 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. (4) 660 Elliot Benchetrit MAR 6-4, 2-6, [5-10]

Q16
(4) 660 Elliot Benchetrit MAR vs. WC Nil Boixader Roca ESP 6-0, 6-3
(14) 1068 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Jordi Mas De Ugarte ESP 6-1, 6-1

Q32
(14) 1068 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. 2003 Ignacia Parisca VEN 6-4, 6-2

Doubles

1/8-finale: 2 Eric Vanshelboim 🇺🇦/Anton Matusevich GBR vs. Carlos Lopez Montagud ESP/Svyatoslav Gulin 6-7(4), 2-6


M15 Monastir (TUN) – Grus

Q16: 2046 Roland Stuurman NED vs. (14) 1639 Philip Hjorth 🇩🇰 6-2, Ret’d

Q32
2046 Roland Stuurman NED vs. Ahmed Mouhan LBA 6-2, 6-3
(14) 1639 Philip Hjorth 🇩🇰 vs. Pietro Mugelli ITA 6-3, 6-3


M15 Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Finale: (JR) Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. (7) Niels Visker NED 6-4, 6-3

Semifinale
(JR) Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. Q Stijn Slump NED 6-3, 6-0
(7) Niels Visker NED vs. Q 1007 Eero Vasa 🇫🇮 6-4, 6-3

Kvartfinale
(JR) Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. 730 Jiri Barnat CZE 7-5, 6-3
Q Stijn Slump NED vs. JR 1776 Atakan Karahan TUR 7-6(3), 6-2
Q 1007 Eero Vasa 🇫🇮 vs. (3) 518 Evgeny Tyurnev 7-6(3), 6-3
(7) Niels Visker NED vs. 704 Deney Wassermann NED 6-4, ret’d

1/8-finale
(JR) Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. Q 895 Louis Tessa FRA 6-3, 2-1 Ret’d
730 Jiri Barnat CZE vs. 729 Marcel Zielinski GER 6-2, 6-0

R32
Q 895 Louis Tessa FRA vs. (1) 503 Denis Klok UKR 2-6, 7-5, 6-3
(JR) Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. WC Kerem Yilmaz TUR 7-5, 6-1


ITF Junior (uge 13)

J200 Firenze (ITA) – Grus

Girls singles

R32: 132 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (1) 36 Lucie Urbanova CZE 7-5, 5-7, 3-6
==
Q 333 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. (6) 83 Yelyzaveta Kotliar UKR 1-6, 1-6

Qfi: 333 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. (7) 631 Sveva Pieroni ITA

Q16
333 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. 1156 Greta Rizzetto ITA 7-5, 6-2
(7) 631 Sveva Pieroni ITA vs. 1530 Nicole Andrea Molaro ITA 6-4, 6-1

Q32
333 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. 1082 Carolina Dibenedetto ITA 6-0, 6-0
1156 Greta Rizzetto ITA vs. WC 1747 Gloria De Santis ITA 6-4, 6-3

Girls doubles

Semifinale: Brunkel/Steiner vs. 2 Julie Pastikova/Magdalena Smekalova CZE 6-4, 6-7(4), [4-10]
Kvartfinale: Brunkel/Steiner vs. Isabella Svahn 🇸🇪/Francesca Saroli SUI 6-3, 6-4

1/8-finale
Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰/Valeriia Aartemeva vs. Claudia Ferrer Perez ESP/Carolina Gasparini ITA 0-6, 2-6
==
4 Laura Brunkel 🇩🇰/Valentina Steiner GER vs. Sveva Pieroni/Lucrezia Musetti ITA 6-3, 6-1


J30 Dublin (IRL) – Hardcourt

Boys singles

Semifinale: 1322 Mads Brun Aaby 🇩🇰 vs. (5) 717 Jakub Smejcky CZE 0-6, 2-6

Kvartfinale
1322 Mads Brun Aaby 🇩🇰 vs. Q 2406 Lucas Ebert GBR 6-4, 6-3
(5) 717 Jakub Smejcky CZE vs. WC 2464 Dylan Kazlauskas IRL 6-2, 6-2

1/8-finale
1322 Mads Brun Aaby 🇩🇰 vs. (6) Rhys Giacomo Watters GBR 6-4, 6-3
Q 2406 Lucas Ebert GBR vs. 2120 Max Bland GBR 6-1, 6-2

R32
(7) 998 Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰 vs. 1415 Arthur Attrill GBR 3-6, 6-4, 1-6
==
(6) Rhys Giacomo Watters GBR vs. 1719 Oliver Hradilek SVK 7-5, 6-4
1322 Mads Brun Aaby 🇩🇰 vs. WC Michael O’Leary IRL 6-3, 3-6, 6-4

Doubles

1/8-finale: Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰/Timothy Bezar AUT vs. Rafael Kiss/Arthur Attrill GBR


Girls singles

1/8-finale: Q 3524 Emma Thulin Gregersen 🇩🇰 vs. (6) 1267 Aanalu Freitas POR 6-3, 2-6, 3-6

R32
Q 3524 Emma Thulin Gregersen 🇩🇰 vs. 3040 Anna Donnell IRL 6-2, 6-3
(6) 1267 Aanalu Freitas POR vs. Q 3300 Aahana Attavar IND 7-6(5), 6-2

Qfi: (5) 3524 Emma Thulin Gregersen 🇩🇰 vs. Aine Ni Chomhrai IRL 6-0, 6-0
Q16: (5) 3524 Emma Thulin Gregersen 🇩🇰 vs. Kate Gunne IRL 6-2, 6-0


Tennis Europe (Uge 13)

 

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Davis Cup Finals Group Stage – 10-15 september 2024
Vindere Qualifiers: Argentina, Belgien, Brasilien, Canada, Chile, Tjekkiet, Finland 🇫🇮, Franckrig, Tyskland, Holland, Slovakiet, USA
2023 finalister (Australien og Italien og Wild Cards (Storbrittanien og Spanien)


World Group I september 2024
12 tabere Qualifiers: Taipei, Kroatien, Ungarn, Israel, Kazakhstan, Korea, Peru, Portugal, Serbien, Sverige, Schweiz, Ukraine
12 vindere World Group Play-offs: Danmark, Columbia, Japan, Østrig, Egypten, Norge, Grækenland, Bosnien/Herzegovina, Polen, Tyrkiet, Indien, Litauen

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – 12-13. April 2024

Australien vs. Mexico, Schweiz vs. Polen, Frankrig vs. Storbrittanien, USA vs. Belgien, Japan vs. Kazakhstan
Brasilien vs. Tyskland, Slovakiet vs. Slovenien, Ukraine vs. Rumænien (Fernandina Beach, USA)
Vindere spiller Finals sammen med mestrene Canada, no. 2 Italien, vært Spanien og WC Tjekkiet
Tabere spiller Play-offs november 2024 sammen med oprykkere Group I


Group I Europe/Africa – Grus – 8-13. April 2024

Centro de Ténis do Jamor, Estrada da Costa, Oeiras, 1495-751, Portugal

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelWTA 1000 Miami: Både Caroline og Clara havde muligheder i 2. runde. Niveauet skaber optimisme før Billie Jean King Cup
Næste artikelITF Junior: Britisk-danske Oliver Bønding til tops i J500 turnering i Brasilien
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.