Clara Tauson er direkte i hovedturneringen ved WTA 125 Charleston. Caroline Wozniacki i 1/8-finale efter solid indsats. Holger Rune direkte i 3. runde uden kamp

Efter de 2 første runder ved BNP Paribas Open i Indian Wells er der 32 deltagere tilbage af de  oprindelige 96, som deltog i hovedturneringen, men flere af de lidt lavere rangerede spillere har dog taget højde for, at de med stor sandsynlighed ikke fortsat er med i den anden uge af turneringen.

Derfor har flere af spillerne – heriblandt Clara Tauson – garderet sig ved at tilmelde sig WTA 125 Fifth Third Charleston 125 i den kommende uge forud for WTA 1000 Miami Open ugen efter.

Skemaet herunder viser den oprindelige Entryliste til hovedturneringen, hvor kun spillere med en rangering indtil no. 77 pr. 12. februar kunne være sikre på direkte adgang til hovedturneringen.
Da Clara på  det tidspunkt var no. 86, var hun derved flere pladser fra direkte adgang, men da lodtrækningen til kvalifikationen blev offentliggjort lørdag, var Clara ikke blandt deltagerne, hvilket indikerede at rangeringen på grund af flere frameldinger alligevel rakte, idet den højst rangerede i kvalifikationen Emina Bektas ved tilmeldingen var no. 95, og derved var mindst en halv snes spillere fra Alternate-listen sluppet direkte ind i hovedturneringen.

Da lodtrækningen til hovedturneringen blev offentliggjort søndag, var endnu flere frameldt, og skemaet viser – med overstregning og farvemarkering – at 16 af de 24 fra den oprindelige Entryliste er frameldt, hvor kun 6 af dem fortsat var med inden 3. runde ved Indian Wells.
De mange frameldinger bevirkede samtidig, at lodtrækningen til kvalifikationen blev ændret, hvorved der blev plads til 7 “Alternates”, hvoraf 4 har spillet sig frem til kvalfinalen mandag.

Skemaet til højre viser – udover de 8 direkte accepterede – hvilke spillere der – ligesom Clara – således slap for at spille kvalifikation.

Original Entryliste Maindraw

No. Player Nation Entry
1.​ Navarro, Emma​ USA​ 23​
2.​ Wang, Xinyu CHN​ 41​
3.​ Rus, Arantxa​ NED​ 43​
4.​ Burel, Clara​ FRA​ 46​
5.​ Boulter, Katie​ GBR​ 48​
6.​ Maria, Tatjana​ GER​ 50​
7.​ Blinkova, Anna​ NIL​ 51​
8.​ Linette, Magda​ POL​ 53​
9.​ Bogdan, Ana​ ROU​ 54​
10.​ Cocciaretto, Elisabetta​ ITA​ 55​
11.​ Bronzetti, Lucia​ ITA​ 56​
12.​ Zhu, Lin CHN​ 57​
13.​ Trevisan, Martina​ ITA​ 58​
14.​ Parry, Diane​ FRA​ 61​
15.​ Wang, Xiyu  CHN​ 62​
16.​ Stearns, Peyton​ USA​ 65​
17.​ Tomova, Viktoriya​ BUL​ 68​
18.​ Yuan, Yue CHN​ 69​
19.​ Wang, Yafan CHN​ 70​
20.​ Golubic, Viktorija​ SUI​ 71​
21.​ Cristian, Jaqueline​ ROU​ 72​
22.​ Shnaider, Diana​ NIL​ 75​
23.​ Putintseva, Yulia​ KAZ​ 76​
24.​ Schmiedlova, Anna Karolina​ SVK​ 77​

 

Deltagerliste Maindraw

seed Rank Player Nation Entry
2 48 Arantxa Rus NED 43
1 47 Clara Burel FRA 46
4 60 Elisabetta Cocciaretto ITA 55
5 62 Lin Zhu CHN 57
3 59 Martina Trevisan ITA 58
6 66 Yafan Wang CHN 70
82 Jaqueline Cristian ROU 72
7 74 Diana Shnaider 75
8 76 Tamara Korpatsch GER 78
89 Yanina Wickmayer BEL 80
85 Oceane Dodin FRA 82
81 Greet Minnen BEL 85
93 Clara Tauson 🇩🇰 86
95 Kamilla Rakhimova 87
88 Kayla Day USA 91
90 Harriet Dart GBR 92
80 Nao Hibino JPN 93
100 Sara Errani FRA 94
92 Emina Bektas USA 95
96 Rebeka Masarova ESP 96
97 Aliaksandra Sasnovich 97
104 Arina Rodionova AUS 99
101 Renata Zarazua MEX 101
103 Alize Cornet FRA 103

 

I stedet møder Clara i 1. runde af hovedturneringen en spiller fra kvalifikationen, og i 2. runde kunne hun i tilfælde af sejr have mødt 1. seedede Clara Burel, der i 2. runde ved Indian Wells var tæt på en sensationel sejr over 3. seedede CoCo Gauff, da hun førte 5-2 i 3. sæt, inden Gauff dog vandt 2-6, 6-3, 7-6(4).

Burel har dog – efter lodtrækningen – meldt afbud, og derfor er no. 80 Nao Hibino (JPN) flyttet til øverste plads i skemaet, hvor hun møder no. 90 Harriet Dart (GBR), og derfor kan Clara møde vinderen af den kamp i 2. runde.

Efter de seneste par kampe vil det være dristigt at forvente, at Clara når langt i turneringen, da det forudsætter et højere bundniveau, men finder Clara til gengæld igen sit spil, vil der være gode muligheder i alle runder.

Indian Wells: Kval glippede for Clara. Holger undgår Nadal. Caroline suveræn efter regnpause

Som tidligere omtalt vandt Caroline Wozniacki i 1. runde 7-6(6), 6-1 over Lin Zhu (CHN), og fredag fulgte hun op med endnu en sejr i 2 sæt 7-6(5), 6-3 over Donna Vekic (CRO) efter en solid indsats, som giver begrundet håb om, at Caroline kan nå endnu længere i turneringen – ikke mindst da hun mod forventning ikke skulle møde 6. seedede Ons Jabeur, der sensationelt blev besejret af no. 112 Katie Volynets ((USA), der fik wildcard.

Den 22-årige amerikaner var næsten en tro kopi af Caroline – ikke kun fordi de havde ens spilledragter, men fordi hendes spillestil til forveksling lignede danskerens formidable evne til at sende næsten alt retur med kvalitet.
Derfor var 1. sæt præget af flere udmarvende dueller, hvor det dog hurtigt viste sig, at Caroline var en anelse mere solid, og derved trak hun i de fleste partier det længste strå frem til 5-1.

Caroline Wozniacki
© 2024 Jimmie48 Tennis Photography
This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net
Unauthorized editorial or commercial usage is fee-liable. – Caroline Wozniacki bundsolid i 1. sæt

Desuden førte Caroline 40-0 i egen serv, inden et par danske fejl medvirkede til, at Volynets tog det ene break tilbage.

Volynets førte endvidere 40-15 i sit næste serveparti, men Caroline kæmpede sig tilbage i partiet, som hun afsluttede med vinder til 6-2 og sikrede dermed sættet, som var mere jævnbyrdigt end cifrene antyder, og derfor ville der næppe være råd til at slække en tomme på koncentrationen i 2. sæt.

Ved stillingen 1-1 i 2. sæt blev det dog et af de helt store koncentrations-svigt, der førte til et amerikansk break, da Caroline brændte et oplagt smash, som kunne have bragt hende på 2-1, men Volynets lukkede dog straks Caroline tilbage efter 4 fejl på stribe i sit næste serveparti.

Katie Volynets
© 2024 Jimmie48 Tennis Photography
This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net
Unauthorized editorial or commercial usage is fee-liable. – Katie Volynets har momentum i 2. sæt

Mere bekymrende var dog, at Caroline viste tegn på træthed, som tidligere resulterede i nederlag i kampe, hvor Caroline havde haft overtaget i 1. sæt, og momentum svingede i højere grad over til Volynets, der igen brød serv på den 3. mulighed i danskerens næste serveparti, og da Caroline derefter ikke selv udnyttede en enkelt break-mulighed, kunne Volynets sikre sættet 6-4.

Caroline Wozniacki
© 2024 Jimmie48 Tennis Photography
This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net
Unauthorized editorial or commercial usage is fee-liable. – Caroline Wozniacki viser træthedstegn

Selvom momentum tilsyneladende helt var på amerikanerens side, fastholdt odds-sætterne hos Bet365 fortsat Caroline som favorit til sejren, og det skulle vise sig at være aldeles velbegrundet, idet anstrengelserne efter 2 udmarvende sæt også begyndte at sætte spor hos Volynets, der med flere fejl medvirkede til en drømmestart på 3. sæt for Caroline, der til gengæld – efter en toilet-pause – var fuldt fokuseret og fik et solidt overtag, da hun bevarede en position tæt på baglinjen og samtidig skruede ned for fejlprocenten.

Derved fik Caroline et solidt overtag, som Volynets ikke kunne modstå, og da Caroline ved 2-0 30-30 desuden havde de helt små marginaler på sin side, da en stopbold havde fat i det alleryderste af linjen og en efterfølgende amerikansk fejl sikrede dansk 3-0 føring efterfulgt af et rent serveparti til 4-0, var den sidste spænding om resultatet forduftet, og Caroline kunne derefter i sikker stil sikre sejren 6-2, 4-6, 6-0, og for 8. gang i karrieren sikre deltagelse i 1/8-finalen.

I 1/8-finalen får Caroline mulighed for at udligne den indbyrdes statistik mod Angelique Kerber, der fører 8-7.
Kerber har på vejen dertil sendt både 10. seedede Jelena Ostapenko og 17. seedede Veronika Kudermetova ud af turneringen.
Omgivelserne har forståeligt nok stor fokus på, at begge både er tidligere Grand Slam vindere og no. 1 på WTA-ranglisten, og så bliver der også mindet om at begge er mødre.

Vinderen af kampen, der spilles tirsdag, møder sandsynligvis topseedede Iga Swiatek, der i de 2 første kampe har været suveræn med 6-3, 6-0 over Danielle Collins og 6-4, 6-0 over Linda Noskova, der sensationelt havde slået Swiatek ud i 3. runde ved Australian Open.

I modsætning til til Caroline, der allerede har spillet 3 kampe ved Indian Wells, har 20-årige Holger Rune endnu ikke spillet en eneste kamp, idet han var oversidder i 1. runde, og kort før kampen i 2. runde meldte den hyppigt skadesramte Milos Raonic afbud på grund af endnu en skade.

Flere tilskuere har dog fulgt Holger i aktion på træningsbanen, inden han mandag kl. 19:00 dansk tid kan følges på TV 2 Sport X mod den 1 år ældre 26. seedede Lorenzo Musetti, der ligesom Holger har været både Grand Slam vinder og no. 1 på ranglisten som junior.

Indian Wells 2024
Foto: Bettina Kristensen – Holger Rune på træningsbanen i Indian Wells

Musetti vandt i 2. runde en kneben sejr 6-4, 2-6, 7-5 over Denis Shapovalov, der ligesom sin canadiske landsmand Raonic var med på en Protected Ranking (PR).

Vinderen af opgøret møder i 1/8-finalen enten 12. seedede Taylor Fritz eller 19. seedede Sebastian Baez.
I de 3 hidtil indbyrdes opgør, som ligeledes har været på hardcourt, har Fritz vundet stensikre 2-sæts sejre over argentineren.

I Holgers  (øverste) halvdel er er ikke sket større sensationer, og derfor forventes en eventuel kvartfinale at blive mod enten 4. seedede Daniil Medvedev eller 13. seedede Grigor Dimitrov.

En “mini-overraskelse” kan dog være, at Gael Monfils vandt 6-0, 6-7(5), 6-2 over 8. seedede Hubert Hurkacz, der var Holgers nærmeste forfølger på ranglisten, hvor Casper Ruud nu har overtaget 8. pladsen på liverankingen 315 point efter Holger.
Ruud møder mandag aften 19-årige Arthur Fils (FRA), og derefter eventuelt 28. seedede Cameron Norrie eller Monfils, der møder hinanden samtidig med Holgers kamp mod Musetti.

Slipper nordmanden videre til kvartfinalen møder han formentlig 1. seedede Novak Djokovic, der overraskende afgav sæt mod Aleksandar Vukic (AUS) i 2. runde.
For at et nyt skandinavisk topmøde kan blive en realitet i semifinalen, skal Ruud således forbi Djokovic, og Holger skal som nævnt forbi Medvedev.

I nederste halvdel skete til gengæld en større overraskelse, da Andrey Rublev blev elimineret i 3. runde af 32. seedede Jiri Lehecka, der i 1/8-finalen møder 11. seedede Stefanos Tsitsipas.

6. seedede Alexander Zverev kan derfor overhale 5. seedede Rublev på liverankingen, men det kræver dog sejr i 1/8-finalen over 10. seedede formstærke 10. seedede Alex de Minaur, der er videre efter sikre 2-sæts sejre.
Vinderen af dette opgør møder formentlig 2. seedede Carlos Alcaraz, der virkede overbevisende, da han i 3. runde vandt 6-2, 6-3 over 32. seedede Felix Auger-Aliassime.
Alcaraz møder i 1/8-finalen no. 59 Fabian Marozsan (HUN), der sensationelt vandt over spanieren ved ATP 1000 i Rom sidste år.

3. seedede Jannik Sinner har i begge sine kampe fortsat vist skræmmende styrke, hvorimod hans kommende modstander i 1/8-finalen, Ben Shelton har været under pres mod både det 18-årige tjekkiske stjerneskud Jakub Mensik og 32. seedede Francisco Cerundolo, hvor Shelton vandt 7-5 i tiebreak i både 1. og 3. sæt.
Sidste år vandt Shelton 2-6, 6-3, 7-6(5) ved ATP 1000 Shanghai, hvorimod Sinner kort tid efter vandt 7-6(2), 7-5 ved ATP 500 i Wien.

 

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe søndag 17. marts

Billeder: Clara Tauson 🇩🇰 – livestream kval WTA 1000 Miami, Eric Vanshelboim 🇺🇦 og Johannes Ingildsen 🇩🇰 – Challengertv

====

WTA/ATP 1000 Indian Wells (CA, USA) – 📺 TV 2 Sport/Play, WTA: WTATV.com, ATP: Tennistv.com

Stadium 1 – start 19:00cet (Finaler)
1 Iga Swiatek POL vs. 9 Maria Sakkari GRE – W
NB 2200: 4 Daniil Medvedev vs. 2 Carlos Alcaraz ESP

====

Kvalifikation WTA 1000 Miami – Bet365, Unibet, Oddset?

Court 3 – ca. 17:30cet (Q32)
(15) 93 Clara Tauson 🇩🇰 vs. 117 Tamara Zidansek (SLO)

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

CH 100 Zadar (CRO)

Court 2 – start 10:00 (Q32)
(2) 358 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. WC Nikola Puntaric SLO

—-

CH 75 Asuncion (PAR)

Cancha 4 – ca. 24:00cet (Q16)
Alt. 994 Johannes Ingildsen 🇩🇰 vs. (5) 490 Nicolas Zanellato BRA

—-

CH 175 Phoenix (AZ, USA)

Center Court – NB 22:00cet (Finale)
(5) 60 Nuno Borges POR vs. WC 154 Matteo Berrettini ITA

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W15 Le Havre (FRA) – Livescore

Court 12 – start 09:00 (Q16)
Cecilie Wiche 🇩🇰 vs. (15) Kamila Kashaeva SUI
(5) 1235 Olivia Gram 🇩🇰 vs. Alicia Martial FRA

—-

M25 Badalona (ESP) – Ingen livescore Q32

Court 3 – NB 12:30 (Q32)
(8.) 1066 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Jordi Mas De Ugarte ESP

====

DM-finaler (Hillerød) – Sport Live

start 10:00
Johanne Svendsen (1) vs. Laura Brunkel (4)
Elmer Møller (1) – Christian Sigsgaard (2)

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-11-caroline-videre-med-3-sejre-i-indian-wells-hvor-holger-har-bye-og-walkover-clara-i-charleston/


Genveje: ITF, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

WTA/ATP 1000 BNP Paribas Open, Indian Wells (CA, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer, sommertid 10. marts: cet -8 timer

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32 R64 R128 Qfier Q3 Q2 Q1
ATP 1000 96 1.000 650 400 200 100 50 30 10 20 10
WTA 1000 96M, 48Q 1.000 650 390 215 120 65 35 10 30 20 2

📺 TV 2 Sport X/Play, Men: Tennistv.com, Women: WTATV.com

Women’s singles

Finale: 1 Iga Swiatek POL vs. 9 Maria Sakkari GRE 6-4, 6-0

Semifinale
1 Iga Swiatek POL vs. 31 Marta Kostyuk UKR 6-2, 6-1
9 Maria Sakkari GRE vs. 3 CoCo Gauff USA 6-4, 6-7(5), 6-2

Kvartfinale
1 Iga Swiatek POL vs. WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 6-4, 1-0 Ret’d
31 Marta Kostyuk UKR vs. 28 Anastasia Potapova  6-0, 7-5
3 CoCo Gauff USA vs. Yue Yuan CHN 6-4, 6-3
9 Maria Sakkari GRE vs. 23 Emma Navarro USA 5-7, 6-2, 6-4

1/8-finale
1 Iga Swiatek POL vs. Yulia Putintseva KAZ 6-1 6-2
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. Angelique Kerber GER 6-4, 6-2
28 Anastasia Potapova  vs. 13 Jasmine Paolini ITA 7-5, 0-6, 6-3
31 Marta Kostyuk UKR vs. 22 Anastasia Pavlyuchenkova 6-4, 6-1
==
Yue Yuan CHN vs. 11 Daria Kasatkina 4-6, 6-4, 6-3
3 CoCo Gauff USA vs. 24 Elise Mertens BEL 6-0, 6-2
9 Maria Sakkari GRE vs. Diane Parry FRA 6-2, 3-6, 6-3
23 Emma Navarro USA vs. 2 Aryna Sabalenka 6-3, 3-6, 6-2

R32
1 Iga Swiatek POL vs. 26 Linda Noskova CZE 6-4, 6-0
Yulia Putintseva KAZ vs. 18 Madison Keys USA 6-4, 6-1
Angelique Kerber GER vs. 17 Veronika Kudermetova 6-4, 7-5
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. WC Katie Volynets USA 6-2, 4-6, 6-0

28 Anastasia Potapova vs. LL Nadia Podoroska ARG 6-1, 6-1
13 Jasmine Paolini ITA vs. 21 Anna Kalinskaya 6-3, 3-6, 6-4
22 Anastasia Pavlyuchenkova vs. 12 Beatriz Haddad Maia BRA 6-1, 6-1
31 Marta Kostyuk UKR vs. 7 Marketa Vondrousova CZE – walkover
==
Yue Yuan CHN vs. Caroline Dolehide USA 1-6, 6-4, 7-6(2)
11 Daria Kasatkina vs. Sloane Stephens USA 2-6, 6-4, 6-4
24 Elise Mertens BEL vs. Naomi Osaka JPN 7-5, 6-4
3 CoCo Gauff USA vs. Lucia Bronzetti ITA 6-2, 7-6(5)

Diane Parry FRA vs. Anna Blinkova 6-4, 6-3
9 Maria Sakkari GRE vs. 20 Caroline Garcia FRA 6-3, 6-4
23 Emma Navarro USA vs. 16 Elina Svitolina UKR 6-1, 4-6, 6-3
2 Aryna Sabalenka vs. WC Emma Raducanu GBR 6-3, 7-5

R64
1 Iga Swiatek POL vs. Danielle Collins USA 6-3, 6-0
26 Linda Noskova CZE vs. Camila Giorgi ITA 6-3, 7-5
18 Madison Keys USA vs. Q Hailey Baptiste USA 6-4, 4-6, 7-6(4)
Yulia Putintseva KAZ vs. 15 Ekaterina Alexandrova 7-5, 6-1

Angelique Kerber GER vs. 10 Jelena Ostapenko LAT 5-7, 6-3, 6-3
17 Veronika Kudermetova vs. Q Nao Hibino JPN 6-1, 7-5
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. 25 Donna Vekic CRO 7-6(5), 6-3
WC Katie Volynets USA vs. 6 Ons Jabeur TUN 6-4, 6-4
==
LL Nadia Podoroska ARG vs. LL Kayla Day USA 7-6, 6-4
28 Anastasia Potapova vs. Marie Bouzkova CZE 7-5, 6-1
21 Anna Kalinskaya vs. Q Taylor Townsend USA 7-5, 3-6, 6-4
13 Jasmine Paolini ITA vs. Tatjana Maria GER 6-3, 6-3

12 Beatriz Haddad Maia BRA vs. Q Rebecca Sramkova SVK 7-5, 6-2
22 Anastasia Pavlyuchenkova vs. Q Nuria Parrizas Diaz ESP 6-3, 6-1
31 Marta Kostyuk UKR vs. Q Mai Hontama JPN 6-4, 6-2
7 Marketa Vondrousova CZE vs. Q Bernarda Pera USA 6-0, 6-2
====
Yue Yuan CHN vs. 8 Qinwen Zheng CHN 6-4, 6-3
Caroline Dolehide USA vs. 27 Victoria Azarenka 7-5, 2-6, 6-3
Sloane Stephens USA vs. 19 Sorana Cirstea ROU 6-0, 7-5
11 Daria Kasatkina vs. Oceane Dodin FRA 6-3, 7-6(5)

Naomi Osaka JPN vs. 14 Liudmila Samsonova 7-5, 6-3
24 Elise Mertens BEL vs. Xinyu Wang CHN 6-1, 6-4
Lucia Bronzetti ITA vs. 32 Anhelina Kalinina UKR 6-3, 6-4
3 CoCo Gauff USA vs. Clara Burel FRA 2-6, 6-3, 7-6(4)
==
Anna Blinkova vs. 5 Jessica Pegula USA 6-2, 3-6, 6-3
Diane Parry FRA vs. 29 Leylah Annie Fernandez CAN 7-5, 5-7, 6-2
20 Caroline Garcia FRA vs. Viktoriya Tomova BUL 6-1, 3-6, 6-3
9 Maria Sakkari GRE vs. Diana Shnaider 5-7, 6-4, 6-0

16 Elina Svitolina UKR vs. Katerina Siniakova CZE 6-3, 2-6, 6-1
23 Emma Navarro USA vs. Lesia Tsurenko UKR 4-6, 7-5, 7-5
WC Emma Raducanu GBR vs. 30 Dayana Yastremska UKR 4-0 Ret’d
2 Aryna Sabalenka vs. Peyton Stearns USA 6-7(2), 6-2, 7-6(6)

R128
1 Iga Swiatek POL – bye
Danielle Collins USA vs. Q Erika Andreeva 7-6(3), 6-5
Camila Giorgi ITA vs. Katie Boulter GBR 6-3, 6-2
26 Linda Noskova CZE – bye

18 Madison Keys USA – bye
Q Hailey Baptiste USA vs. Q Robin Montgomery USA 6-2, 4-6, 6-1
Yulia Putintseva KAZ vs. Tamara Korpatsch GER 6-2, 6-3
15 Ekaterina Alexandrova – bye

10 Jelena Ostapenko LAT – bye
Angelique Kerber GER vs. Petra Martic CRO 6-3, 6-4
Q Nao Hibino JPN vs. WC Venus Williams USA 2-6, 6-3, 6-0
17 Veronika Kudermetova – bye

25 Donna Vekic CRO – bye
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. Lin Zhu CHN 7-6(6), 6-1
WC Katie Volynets USA vs. Mirra Andreeva 7-5, 7-5
6 Ons Jabeur TUN – bye
==
LL Kayla Day USA – bye
LL Nadia Podoroska ARG vs. WC Ashlyn Krueger USA 3-6, 6-3, 6-3
Marie Bouzkova CZE vs. Sara Sorribes Tormo ESP 6-1, 6-1
28 Anastasia Potapova – bye

21 Anna Kalinskaya – bye
Q Taylor Townsend USA vs. Magda Linette POL 3-6, 7-6(3), 6-1
Tatjana Maria GER vs. Arantxa Rus NED 7-6(5), 6-2
13 Jasmine Paolini ITA – bye

12 Beatriz Haddad Maia BRA – bye
Q Rebecca Sramkova SVK vs. Yafan Wang CHN 6-4, 6-0
Q Nuria Parrizas Diaz ESP vs. WC McCartney Kessler USA 6-3, 7-6(3)
22 Anastasia Pavlyuchenkova – bye

31 Marta Kostyuk UKR – bye
Q Mai Hontama JPN vs. Shuai Zhang CHN 5-7, 6-2, 6-0
Q Bernarda Pera USA vs. Daria Saville AUS 7-5, 4-6, 7-6(5)
7 Marketa Vondrousova CZE – bye
====
8 Qinwen Zheng CHN – bye
Yue Yuan CHN vs. Varvara Gracheva FRA 6-4, 6-1
Caroline Dolehide USA vs. Ccristina Bucsa ESP 6-2, 6-0
27 Victoria Azarenka – bye

19 Sorana Cirstea ROU – bye
Sloane Stephens USA vs. Mayar Sherif EGY 7-5, 6-3
Oceane Dodin FRA vs. Elina Avanesyan 1-6, 6-3, 7-6(4)
11 Daria Kasatkina – bye

14 Liudmila Samsonova – bye
Naomi Osaka JPN vs. Q Sara Errani ITA 6-3, 6-1
Xinyu Wang CHN vs. Anna Karolina Schmiedlova SVK 6-0, 6-4
24 Elise Mertens BEL – bye

32 Anhelina Kalinina UKR – bye
Lucia Bronzetti ITA vs. Magdalena Frech POL 6-2, 6-4
Clara Burel FRA vs. Xiyu Wang CHN 4-6, 6-2, 6-4
3 CoCo Gauff USA – bye
==
5 Jessica Pegula USA – bye
Anna Blinkova vs. WC Karolina Pliskova CZE 6-1, 2-6, 6-4
Diane Parry FRA vs. Martina Trevisan ITA 7-5, 6-3
29 Leylah Annie Fernandez CAN – bye

20 Caroline Garcia FRA – bye
Viktoriya Tomova BUL vs. Sofia Kenin USA 6-4, 7-6(5)
Diana Shnaider vs. Ana Bogdan ROU 5-7, 7-6(6), 6-3
9 Maria Sakkari GRE – bye

16 Elina Svitolina UKR – bye
Katerina Siniakova CZE vs. Greet Minnen BEL 7-5, 7-6(3)
Lesia Tsurenko UKR vs. Q Liv Hovde USA 6-3, 6-1
23 Emma Navarro USA – bye

30 Dayana Yastremska UKR – bye
WC Emma Raducanu GBR vs. Q Rebeka Masarova ESP 6-2, 6-3
Peyton Stearns USA vs. Elisabetta Cocciaretto ITA 6-3, 6-2
2 Aryna Sabalenka – bye


Men’s singles

Finale: 2 Carlos Alcaraz ESP vs. 4 Daniil Medvedev 7-6(5), 6-1

Semifinale
4 Daniil Medvedev vs. 17 Tommy Paul USA 1-6, 7-6(3), 6-2
2 Carlos Alcaraz ESP vs. 3 Jannik Sinner ITA 1-6, 6-3, 6-2

Kvartfinale
17 Tommy Paul USA vs. 9 Casper Ruud 🇳🇴 6-2, 1-6, 6-3
7 Holger Rune 🇩🇰 vs. 4 Daniil Medvedev 5-7, 4-6
3 Jannik Sinner ITA vs. 32 Jiri Lehecka CZE 6-3, 6-3
2 Carlos Alcaraz ESP vs. 6 Alexander Zverev GER 6-3, 6-1

1/8-finale
17 Tommy Paul USA vs. LL Luca Nardi ITA 6-4, 6-3
9 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Gael Monfils FRA 3-6, 7-6(3), 6-4
4 Daniil Medvedev vs. 13 Grigor Dimitrov BUL 6-4, 6-4
7 Holger Rune 🇩🇰 vs. 12 Taylor Fritz USA 2-6, 7-6(2), 6-3
==
32 Jiri Lehecka CZE vs. 11 Stefanos Tsitsipas GRE 6-2, 6-4
3 Jannik Sinner ITA vs. 16 Ben Shelton USA 7-6(4), 6-1
6 Alexander Zverev GER vs. 10 Alex de Minaur AUS 5-7, 6-2, 6-3
2 Carlos Alcaraz ESP vs. Fabian Marozsan HUN 6-3, 6-3

R32
LL Luca Nardi ITA vs. 1 Novak Djokovic SRB 6-4, 3-6, 6-3
17 Tommy Paul USA vs. 14 Ugo Humbert FRA 6-4, 6-4
9 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Arthur Fils FRA 6-2, 6-4
Gael Monfils FRA vs. 28 Cameron Norrie GBR 6-7(5), 7-6(5), 6-3
—-
4 Daniil Medvedev vs. 29 Sebastian Korda USA 6-4, 5-7, 6-3
13 Grigor Dimitrov BUL vs. 21 Adrian Mannarino FRA 6-3, 6-3
12 Taylor Fritz USA vs. 19 Sebastian Baez ARG
7 Holger Rune 🇩🇰 vs. 26 Lorenzo Musetti ITA 6-2, 7-6(5)
==
32 Jiri Lehecka CZE vs. 5 Andrey Rublev 6-4, 6-4
11 Stefanos Tsitsipas GRE vs. 18 Frances Tiafoe USA 6-3, 6-3
16 Ben Shelton USA vs. 22 Francisco Cerundolo ARG 7-6(5), 3-6, 7-6(5)
3 Jannik Sinner ITA vs. 25 Jan-Lennard Struff GER 6-3, 6-4

6 Alexander Zverev GER vs. 27 Tallon Griekspoor NED 7-6(7), 6-3
10 Alex de Minaur AUS vs. 20 Alexander Bublik KAZ 7-5, 6-0
Fabian Marozsan HUN vs. Q Thiago Seyboth Wild BRA  6-2, 6-2
2 Carlos Alcaraz ESP vs. 31 Felix Auger-Aliassime CAN 6-2, 6-3

R64
1 Novak Djokovic SRB vs. Aleksandar Vukic AUS 6-2, 5-7, 6-3
LL Luca Nardi ITA vs. Zhizhen Zhang CHN 6-3, 3-6, 6-3
17 Tommy Paul USA vs. Alex Michelsen USA 6-2, 6-2
14 Ugo Humbert FRA vs. WC Patrick Kypson USA 6-4, 6-4

9 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Q Lukas Klein SVK 6-4, 7-6(4)
Arthur Fils FRA vs. 23 Alejandro Davidovich Fokina ESP 6-3, 6-4
28 Cameron Norrie GBR vs. Lorenzo Sonego ITA 6-3, 6-4
Gael Monfils FRA vs. 8 Hubert Hurkacz POL 6-0, 6-7(5), 6-2
==
4 Daniil Medvedev vs. Roberto Carballes Baena ESP 6-2, 6-3
29 Sebastian Korda USA vs. Roman Safiullin 6-4, 6-2
21 Adrian Mannarino FRA vs. Tomas Machac CZE 6-1, 6-2
13 Grigor Dimitrov BUL vs. Alexandre Muller FRA 7-5, 6-2

12 Taylor Fritz USA vs. Alejandro Tabilo CHI 7-6(2), 6-2
19 Sebastian Baez ARG vs. WC Fabio Fognini ITA 7-5, 6-3
26 Lorenzo Musetti ITA vs. PR Denis Shapovalov CAN 6-4, 2-6, 7-5
7 Holger Rune 🇩🇰 vs. PR Milos Raonic CAN – walkover
====
5 Andrey Rublev vs. Andy Murray GBR 7-6(3), 6-1
32 Jiri Lehecka CZE vs. WC Brandon Nakashima USA 3-6, 6-3, 6-4
18 Frances Tiafoe USA vs. Dusan Lajovic SRB 6-3, 6-3
11 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Q Lucas Pouille FRA 6-3, 6-2

16 Ben Shelton USA vs. WC Jakub Mensik CZE 4-6, 6-3, 6-4
22 Francisco Cerundolo ARG vs. Alexander Shevchenko KAZ 6-2, 3-1 Ret’d
25 Jan-Lennard Struff GER vs. Borna Coric CRO 6-7(3), 6-2, 7-6(9)
3 Jannik Sinner ITA vs. Thanasi Kokkinakis AUS 6-3, 6-0
==
6 Alexander Zverev GER vs. Christopher O’Connell AUS 6-4, 6-4
27 Tallon Griekspoor NED vs. Yannick Hanfmann GER 6-3, 6-3
20 Alexander Bublik KAZ vs. Q Juncheng Shang CHN 6-4, 6-1
10 Alex de Minaur AUS vs. Taro Daniel JPN 6-1, 6-2

Q Thiago Seyboth Wild BRA  vs. 15 Karen Khachanov 6-1, 7-5
Fabian Marozsan HUN vs. 24 Nicolas Jarry CHI 3-6, 7-5, 6-4
31 Felix Auger-Aliassime CAN vs. Q Constant Lestienne FRA 6-4, 6-1
2 Carlos Alcaraz ESP vs. Matteo Arnaldi ITA 6-7(5), 6-0, 6-1

R128
1 Novak Djokovic SRB – bye
Aleksandar Vukic AUS vs. Q Shintaro Mochizuki JPN 7-6(4), 7-6(6)
Zhizhen Zhang CHN vs. WC Aleksandar Kovacevic USA 6-7(2), 7-6(6)
LL Luca Nardi ITA – bye

17 Tommy Paul USA – bye
Alex Michelsen USA vs. Jaume Munar ESP 6-2, 6-3
WC Patrick Kypson USA vs. Q Ethan Quinn USA 6-1, 7-6(1)
14 Ugo Humbert FRA – bye

9 Casper Ruud 🇳🇴 – bye
Q Lukas Klein SVK vs. Q Nicolas Moreno De Alboran ESP 7-6(8), 6-4
Arthur Fils FRA vs. Nuno Borges POR 7-6(5), 6-2
23 Alejandro Davidovich Fokina ESP – bye

28 Cameron Norrie GBR – bye
Lorenzo Sonego ITA vs. Miomir Kecmanovic SRB 7-6(1), 6-4
Gael Monfils FRA vs. Max Purcell AUS 6-1, 6-2
8 Hubert Hurkacz POL – bye
==
4 Daniil Medvedev – bye
Roberto Carballes Baena ESP vs. Flavio Cobolli ITA 6-4, 6-4
Roman Safiullin vs. Daniel Evans GBR 6-1, 5-7, 6-2
29 Sebastian Korda USA – bye

21 Adrian Mannarino FRA – bye
Tomas Machac CZE vs. Stan Wawrinka SUI 7-6(3), 4-6, 6-2
Alexandre Muller FRA vs. Q Hugo Grenier FRA 7-6(5), 7-5
13 Grigor Dimitrov BUL – bye

12 Taylor Fritz USA – bye
Alejandro Tabilo CHI vs. Pavel Kotov 4-6, 6-3, 7-5
WC Fabio Fognini ITA vs. Bernabe Zapata Miralles ESP 4-6, 6-2, 6-3
19 Sebastian Baez ARG – bye

26 Lorenzo Musetti ITA – bye
PR Denis Shapovalov CAN vs. Botic van de Zandshulp NED 6-1, 6-4
PR Milos Raonic CAN vs. LL Sumit Nagal IND 6-3, 6-3
7 Holger Rune 🇩🇰 – bye
====
5 Andrey Rublev – bye
Andy Murray GBR vs. Q David Goffin BEL 6-3, 6-2
WC Brandon Nakashima USA vs. Christopher Eubanks USA 6-3, 7-6(3)
32 Jiri Lehecka CZE – bye

18 Frances Tiafoe USA – bye
Dusan Lajovic SRB vs. Emil Ruusuvuori 🇫🇮 7-5, 6-2
Q Lucas Pouille FRA vs. Daniel Altmaier GER 6-4, 6-3
11 Stefanos Tsitsipas GRE – bye

16 Ben Shelton USA – bye
WC Jakub Mensik CZE vs. Q Seong Chan-Hong KOR 6-3, 6-4
Alexander Shevchenko KAZ vs. Dominik Koepfer GER 6-3, 1-6, 7-6(3)
22 Francisco Cerundolo ARG – bye

25 Jan-Lennard Struff GER – bye
Borna Coric CRO vs. Sebastian Ofner AUT 6-2, 3-6, 6-0
Thanasi Kokkinakis AUS vs. Marcos Giron USA 6-3, 7-5
3 Jannik Sinner ITA – bye
==
6 Alexander Zverev GER – bye
Christopher O’Connell AUS vs. Jack Draper GBR 1-6, 6-3, 6-2
Yannick Hanfmann GER vs. Pedro Cachin ARG 6-7(7), 6-4, 6-1
27 Tallon Griekspoor NED – bye

20 Alexander Bublik KAZ – bye
Q Juncheng Shang CHN vs. Jordan Thompson AUS 6-2, 6-3
Taro Daniel JPN vs. Daniel Elahi Galan COL 6-4, 6-1
10 Alex de Minaur AUS – bye

15 Karen Khachanov – bye
Q Thiago Seyboth Wild BRA vs. Jeffrey John Wolf USA 6-2, 6-1
Fabian Marozsan HUN vs. Alexei Popyrin AUS 6-3, 6-2
24 Nicolas Jarry CHI – bye

31 Felix Auger-Aliassime CAN – bye
Q Constant Lestienne FRA vs. Q Denis Kudla USA 3-6, 6-2, 6-4
Matteo Arnaldi ITA vs. Luca Van Assche FRA 7-6(6), 7-6(3)
2 Carlos Alcaraz ESP – bye


WTA & ATP Challenger (Uge 11)

Cat Win Fin SF QF R16 R32 Qfier Q2
ATP CH 175 175 90 50 25 13 6 3
WTA 125 125 81 49 27 15 1 6 4
ATP CH 125 125 64 35 16 8 5 3
ATP CH 100 100 50 28 14 7 4 2
ATP CH 75 75 44 22 12 8 4 2
ATP CH 50 50 25 14 6 4 3 1

 

Place Country Category Surface Start
Charleston SC, USA WTA 125 Hard 11.3.24
Santiago Chile CH 75 Clay 11.3.24
Szekesfehevar HUN CH 75 Clay 11.3.24
Hamburg GER CH 50 Hard 11.3.24
Phoenix AZ, USA CH 175 Clay 12.3.24

 

WTA 125 Charleston (SC, USA)
Tidsforskel: cet -5 timer

R32: 93 Clara Tauson 🇩🇰 vs. Q 98 Erika Andreeva 2-6, 0-6


CH 175 Phoenix (AZ, USA)
Tidsforskel: cet -8 timer

Finale: (5) 60 Nuno Borges POR vs. WC 154 Matteo Berrettini ITA 7-5, 7-6(4)

Semifinale
(5) 60 Nuno Borges POR vs. 86 Luca Van Assche FRA 6-4, 4-6, 6-2
WC 154 Matteo Berrettini ITA vs. (7) 69 Aleksandar Vukic AUS 7-6(2), 7-6(2)

Kvartfinale
(5) 60 Nuno Borges POR vs. 99 Thanasi Kokkinakis AUS 7-6(1), 6-1
86 Luca Van Assche FRA vs. WC 179 Denis Kudla USA 6-3, 6-1

1/8-finale
WC 179 Denis Kudla USA vs. 84 Daniel Elahi Galan COL 6-2, 6-3
86 Luca Van Assche FRA vs. 100 Constant Lestienne FRA 4-1 Ret’d

(8.) 77 Arthur Cazaux FRA vs. WC 154 Matteo Berrettini ITA 6-3, susp

R32
86 Luca Van Assche FRA vs. Q 87 Cristian Garin CHI 2-6, 6-4, 6-4
100 Constant Lestienne FRA vs. (6) 64 Roberto Carballes Baena ESP 6-0, 4-1 Ret’d

Qfi: 178 Elias Ymer 🇸🇪 vs. (11) 143 Zachary Svajda USA 2-6, 4-6


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF  (Uge 11)

Place Country Category Surface
Ricany Czechia W75 Hard
Alaminos-Larnaca Cyprus W35  Clay
Indore India W35  Hard
Mildura Australia W35 Livestream  Grass
Santo Domingo Dominican Republic W35 Livestream  Hard
SOLARINO Italy W35 Livestream  Carpet
Bakersfield USA M25  Hard
Creteil France M25 Hard
Feira de Santana Brazil M25  Hard
Loule Portugal M25  Hard
Mildura Australia M25 Livestream  Grass
New Delhi India M25  Hard
Santo Domingo Dominican Republic M25 Livestream  Hard
Trimbach Switzerland M25 Livestream Carpet
Vale do Lobo Portugal M25 Livestream  Hard
Aktobe Kazakhstan M15 Hard
Alaminos-Larnaca Cyprus M15  Clay
ANTALYA Turkiye W15 Livestream  Clay
Antalya Turkiye M15  Clay
Brossard Canada W15 Hard
Gonesse France W15 Clay
Heraklion Greece W15  Clay
Heraklion Greece M15  Hard
Hinode Japan M15  Hard
Karaganda Kazakhstan W15 Hard
Les Franqueses del Valles Spain M15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Punta del Este Uruguay M15  Clay
Rovinj Croatia M15  Clay
Sao Paulo Brazil W15  Clay
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard

 

M25 Bakersfield (CA, USA)
Tidsforskel: cet -8 timer

Kvartfinale: (2) 278 August Holmgren 🇩🇰 vs. (7) 489 Ernesto Escobedo USA 3-6, 5-7

1/8-finale
(7) 489 Ernesto Escobedo USA vs. Q 1477 Ryan Dickerson USA 6-1, 6-1
(2) 278 August Holmgren 🇩🇰 vs. Q 1157 Aalexander Klintcharov NZL 6-4, 6-4

R32
Q 1157 Aalexander Klintcharov NZL vs. 774 Emile Hudd GBR 7-6(6), 7-5
(2) 278 August Holmgren 🇩🇰 vs. Q 1555 Alexey Nesterov 6-4, 6-4

Doubles

Finale: 4 August Holmgren 🇩🇰/Nathan Ponwith USA vs. 3 Emile Hudd GBR/Patrick Harper AUS 6-1, 7-6(4)
Semifinale: 4 August Holmgren 🇩🇰/Nathan Ponwith USA vs. 2 Finn Reynolds NZL/Benjamin Sigouin CAN 6-3, 6-4
Kvartfinale: 4 August Holmgren 🇩🇰/Nathan Ponwith USA vs. WC Matvey Greschner/Cash Hanzlik USA 6-1, 6-4
1/8-finale: 4 August Holmgren 🇩🇰/Nathan Ponwith USA vs. Alfredo Perez/Jamie Vance USA7-6(2), 2-0 ret’d


M15 Villena (ESP) 

Qfi: (1) 1066 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 (10) 1854 Mateo Luis Alvarez Sarmiento ESP 7-5, 5-7, [8-10]

Q16
(1) 1066 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Oliver Varga-Toth HUN 6-2, 6-1
(10) 1854 Mateo Luis Alvarez Sarmiento ESP vs. Filip Avdeev 7-6(8), 6-4

Q32
(1) 1066 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Robert Watzka ESP 6-3, 6-3
Oliver Varga-Toth HUN vs. WC Dmytro Kovkin UKR 7-5, 6-2


W15 Gonesse (FRA)

R32: (Q) 1235 Olivia Gram 🇩🇰  vs. (4) 484 Michaela Bayerlova CZE 4-6, 2-6

Qfi: (8) 1235 Olivia Gram 🇩🇰  vs. (12) Mathilde Lollia FRA 6-4, 6-7(3), [10-8]

Q16
(8) 1235 Olivia Gram 🇩🇰  vs. Thessy Ntondele Zinga FRA 6-1, 6-1
(12) Mathilde Lollia FRA vs. Lola Collin FRA 3-6, 6-3, [11-9]

Q32
(8) 1235 Olivia Gram 🇩🇰  – bye
Thessy Ntondele Zinga FRA vs. Emira Stafford USA 6-0, 6-0


ITF Junior (uge 11)

J200 Benicarlo (ESP)

Girls singles

R32: (2) 81 Nellie Taraba Wallberg 🇸🇪 vs. (Q) 327 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 6-2, 6-1 Ret’d

Qfi: (3) 327 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. 545 Adriadna Garcia-Patron Canals ESP 6-1, 6-0

Q16
(3) 327 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. 496 Maria Garcia POR 6-3, 4-6, [10-8]
545 Adriadna Garcia-Patron Canals ESP vs. (8) 427 Yasmin Vavrova SVK 6-7(5), 7-5, [11-9]

Q32
(3) 327 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. 802 Fernanda Sandoval MEX 6-1, 6-0
496 Maria Garcia POR vs. WC 3122 Adriana Tirado Marin ESP 6-2, 6-1


J60 Ickern (GER) – Carpet

Boys singles

R32: (8) 846 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 vs. 941 Deni Hadzialijagic GER 4-6, 6-4, 6-7(3)

Boys doubles

Finale: Poulsen/Glarner vs. Niklas Maislinger AUT/Jan Chlodnicki POL
Semifinale: Poulsen/Glarner vs. 2 Deni Hadzialijagic/Vincient Reisach GER 6-3, 6-4
Kvartfinale: Poulsen/Glarner vs. Eric Dylan Mueller/Marco Ontiveros GER 6-2, 7-6(1)
1/8-finale (3) August Brostrøm Poulsen 🇩🇰/Roman Glarner SUI vs. Christian Frederick Cantos Siemers ESP/Maximilian Ontiveros GER 6-1, 7-6(4)


J30 Sundsvall 🇸🇪 – Hardcourt

Boys singles

Kvartfinale: (3) 1066 Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰 vs. (7) 1623 William Kjellberg 🇸🇪  7-6(3), 1-6, 2-6

1/8-finale
(7) 1623 William Kjellberg 🇸🇪 vs. Q Mick Ilnicki 🇸🇪 6-7(3), 6-1, 6-2
(3) 1066 Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰 vs. 3192 Linus Christiansson 🇸🇪 6-2, 6-3

R32
Q 337 Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 vs. (6) 1578 Axel Bergh 🇸🇪 6-1, 1-6, 2-6
==
3192 Linus Christiansson 🇸🇪 vs. 2021 Johan Otto Christensen-Scheel NOR 2-6, 7-5, 6-4
(3) 1066 Tristan ThomasEngelschmidt 🇩🇰 vs. 2189 Theodor Lorentzon 🇸🇪 6-4, 6-3

Qfi: (8) 337 Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 vs. William Repakis 🇸🇪 2-6, 6-3, [10-4]

Q16
William Repakis 🇸🇪  vs. Oscar Karmteg 🇸🇪 7-5, 7-6(4)
(8) 337 Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 vs. Isak Karpen Falk 🇸🇪 6-3, 6-7(4), [10-4]

Q32
Isak Karpen Falk 🇸🇪 vs. WC William Agvald 🇸🇪 6-0, 6-0
(8) 337 Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 vs. David Gerremo Diedrichs 🇸🇪 7-5, 6-1

Asger Sørensen 🇩🇰 vs. WC Axel Bjuggstam 🇸🇪 5-7, 2-6


Girls singles

Kvartfinale: 2781 Ella Møller Wilstrup 🇩🇰 vs. (7) 1432 Romy De Baene BEL

1/8-finale
2781 Ella Møller Wilstrup 🇩🇰 vs. (1) 723 Vicgtoria Kapcia 🇸🇪 – salkover
(7) 1432 Romy De Baene BEL vs. Q 3085 Lea Holmlund 🇸🇪

R32
(1) 723 Vicgtoria Kapcia 🇸🇪 vs. Q Alexia Kotur 🇸🇪 6-0, 6-3
2781 Ella Møller Wilstrup 🇩🇰 vs. WC 3372 Elsa Marie Rahm 🇸🇪 6-1, 6-2

Girls doubles

Kvartfinale: Wilstrup/Jerlardtz vs. 1 Anastasia Pettersson/Clara Nilsson 🇸🇪 5-7, 3-6
1/8-finale: Ella Møller Wilstrup 🇩🇰/Rebecka Jerlardtz 🇸🇪 vs. Isabella Danielsson/Elin Siewertz 🇸🇪 6-1, 6-4


Tennis Europe (Uge 11)

Cat 2 El Prat Dde Llobregat (ESP) – Grus

U16 Girls singles

Q32: 2042 Karla Kleist Giersløv Jørgensen 🇩🇰 vs. 1972 Marta Lorente Quibus ESP 2-6, 1-6

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Davis Cup Finals Group Stage – 10-15 september 2024
Vindere Qualifiers: Argentina, Belgien, Brasilien, Canada, Chile, Tjekkiet, Finland 🇫🇮, Franckrig, Tyskland, Holland, Slovakiet, USA
2023 finalister (Australien og Italien og Wild Cards (Storbrittanien og Spanien)


World Group I september 2024
12 tabere Qualifiers: Taipei, Kroatien, Ungarn, Israel, Kazakhstan, Korea, Peru, Portugal, Serbien, Sverige, Schweiz, Ukraine
12 vindere World Group Play-offs: Danmark, Columbia, Japan, Østrig, Egypten, Norge, Grækenland, Bosnien/Herzegovina, Polen, Tyrkiet, Indien, Litauen

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – 12-13. April 2024

Australien vs. Mexico, Schweiz vs. Polen, Frankrig vs. Storbrittanien, USA vs. Belgien, Japan vs. Kazakhstan
Brasilien vs. Tyskland, Slovakiet vs. Slovenien, Ukraine vs. Rumænien (Fernandina Beach, USA)
Vindere spiller Finals sammen med mestrene Canada, no. 2 Italien, vært Spanien og WC Tjekkiet
Tabere spiller Play-offs november 2024 sammen med oprykkere Group I


Group I Europe/Africa – Grus – 8-13. April 2024

Centro de Ténis do Jamor, Estrada da Costa, Oeiras, 1495-751, Portugal

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikel1. div: TC Odense og Rødovre rykker op
Næste artikelHvad vil de to formandskandidater?
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.