Danmark kan med sejr over El Salvador tage det første skridt mod Qualifiers 2024. Fra tirsdag kan Finals gruppespillet følges på Eurosport 2 og Discovery

I den kommende uge afvikles Davis Cup gruppespillet, hvor følgende 12 nationer kvalificerede sig som vindere af Qualifiers 4-5. marts 2022:
Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina og Korea.
Desuden deltager Canada og Storbritannien, der begge har wildcards, samt sidste års finalist Kroatien og semifinalist Serbien, der erstatter sidste års vinder Rusland, der er udelukket som følge af krigen i Ukraine.

Alle kampe fra gruppespillet kan følges fra tirsdag på Discovery+ og Eurosport Player, og flere kampe bliver desuden vist på Eurosport 2.
Sveriges kampe bliver desuden vist SVT1.

Double specialist topnavn hos El Salvador

Selvom Danmark sidste år vandt 4-1 over Thailand i World Group II i Sydbank Arena i Kolding, måtte Danmark som følge af en regelændring spille en “Knock-out” kamp mod Tunesien i Marrakech 27-28. november 2021 for at kunne deltage i World Group I Play-offs.

Danmark klarede opgaven med 3-1 sejr på udebane mod Marokko, men da Indien 4-5. marts 2022 på hjemmebane vandt 4-0 over Danmark i World Group I Play-offs, må holdet tage endnu en tørn i World Group II, hvor Danmark møder El Salvador på udebane 17-18. september.

Indien møder i World Group I Norge, der har Casper Ruud på holdet på hjemmebane 16-17. september i Lillehammer.

I opslaget herunder fra Dansk Tennis Forbund fremgår, at holdkaptajn Frederik Løchte Nielsen har udtaget no. 631 August Holmgren (24 år), no. 650 Johannes Ingildsen (25 år), no. 818 Christian Sigsgaard (25 år) og no. 1314 Elmer Møller (19 år), som alle også var udtaget til truppen (på øverste billede) mod Indien, men på grund af en skade er Mikael Torpegaard ikke til rådighed, og Løchte kan heller ikke denne gang disponere over Danmarks topnavn Holger Vitus Nødskov Rune, der er tilmeldt ATP 250 i Metz, som indledes dagen efter de sidste kampe i El Salvador.

Truppen har slået lejr i Las Vegas for at vænne sig til både tidsforskellen på 8 timer samt varmen og højden, der er nogenlunde som i El Salvador, hvor den urolige situation med nødretstilstand og bandekriminalitet fik Danmark til at ansøge om at spille kampen på neutral grund, hvilket dog ikke blev imødekommet.

El Salvador har ikke en eneste spiller på hverken ATP eller ITF ranglisten i single, men til gengæld har de en af Verdens bedste double-spillere Marcelo Arevalo, der er no. 8 på ATP-ranglisten i double.

De øvrige udtagne fra El Salvador er formentlig totalt ukendte for langt de fleste i internationale tenniskredse.
Truppen består foruden Arevalo 21-årige Lluis Miralles, der tidligere har spillet under spansk flag, hvor han i 2017 og 2018 noteret for 5 nederlag i 6 kampe på M15 Futures niveau, og han har indkasseret nederlag – 0-6, 0-6 mod Kamil Majchrzak og 1-6, 1-6 mod Benjamin Lock – i begge sine single-kampe for  El Salvador mod henholdsvis Polen og Jamaica.

Desuden er udtaget 15-årige Cesar Cruz, der er noteret for 2 ITF junior titler i den laveste Grade 5 kategori i henholdsvis Honduras og på hjemmebane i Santa Tecla, og 17-årige Diego Duran, hvis bedste resultater er en Grade 4 finale i Guatemala og en Grade 5 finale i Santa Tecla.

28-årige Kyle Johnson har spillet en enkelt kamp på Davis Cup holdet mod Nicolas Alvarez, der i den 5. og afgørende single vandt 6-3, 6-2, da Peru vandt 3-2 i Group II kvartfinalen i april 2019.
Johnson har i perioden 2017-2019 spillet under USA-flag i 20 Futures turneringer uden at kvalificere sig til hovedturneringen i en eneste af dem.

El Salvador kvalificerede sig til World Group II, da de i World Group II Play-off vandt 3-1 over Zimbabwe, idet Arevalo vandt 2 singler samt doublen efter 10-8 i tiebreak i 3. sæt sammen med Miralles.

Arevelo var også matchvinder med 3 sejre, da El Salvador i marts 2020 vandt 3-2 over Jamaica, og han stod bag holdets eneste sejr over no. 246 Kacper Zuk, da Polen i marts 2021 vandt 3-1 over El Salvador i World Group II.

Foto: Dansk Tennis Forbund – Fredrik Løchte Nielsen i double mod Indien 2022

Selvom Frederik Løchte Nielsen kun står opført som holdkaptajn, kan han i princippet stadig spille på holdet, hvor han – bortset fra 2004 og 2020 – har deltaget hvert eneste år siden 2003, hvorved han har deltaget i alt 18 år.
Johannes Ingildsen (Joe) er ligesom Løchte bedst i baghåndssiden i double, hvilket formentlig er årsagen til, at Løchte i de seneste Davis Cup opgør, har foretrukket andre makkere.

Davis Cup 2021
Foto: Morten Olsen/Dansk Tennis Forbund – Johannes Ingildsen single mod Thailand 2021

I løbet af det seneste år har Joe vundet 10 ITF Futures double-titler, heraf 2 titler sammen med Christian Sigsgaard og senest en M25 titel sammen med August Holmgren, og netop Joe’s kvaliteter og makkernes styrke med forhånden, fungerede som en god kombi.

19-årige Elmer Møller har stadig sin debut til gode, men han har dog 2 gange tidligere været udtaget uden at komme i aktion.
Elmer har styrket sit kandidatur væsentligt med en række overbevisende præstationer, ikke mindst efter sikre 2-sæts sejre over Christian Sigsgaard ved både DM og Leschly Cup, hvor Elmer i begge tilfælde vandt titlen. samt ved DM for hold, da KB i finalen vandt 4-1 over Gentofte.

Elmer Møller
Sportsfotograf.com – Elmer Møller mod Christian Sigsgaard i DM finalen i Elitedivisionen

Den højst rangerede i truppen, August Holmgren forventes at være selvskreven til 1. singlen, men de store spørgsmål er, hvorvidt Løchte til 2. singlen vælger den næst-højst rangerede Joe eller giver Elmer chancen, samt hvorvidt han selv spiller doublen.

Davis Cup Marokko vs. Danmark 2021
Foto: Dansk Tennis Forbund – August Holmgren single mod Marocco 2021

Christian Sigsgaard har i de seneste opgør spillet single, men både de førnævnte nederlag til Elmer samt resultater under det forventede på ITF-touren har uden tvivl svækket hans kandidatur til 2. singlen.

Foto: Dansk Tennis Forbund – Christian Sigsgaard single mod Indien 2022

Uanset hvem Løchte vælger, tyder El Salvadors tidligere kampe på, at Danmark har en oplagt chance i begge kampe mod hjemmeholdets 2. single, og derfor afhænger Danmarks muligheder for en sejr af, om enmandshæren Marcelo Arevalo er i stand til at vinde begge sine singler og doublen.

I tilfælde af dansk sejr deltager Danmark til foråret i 2023 i World Group I Play-offs, hvor de 12 vindere kvalificerer sig til World Group I i efteråret 2023, og de 12 vindere derfra går videre til Qualifiers 2024 med mulighed for at kvalificere sig til Davis Cup Finals samme år.

Muligheden for at Danmark når dertil øges betragteligt, da Holger Rune – der i øvrigt vandt en double mod Arevalo ved US Open – har bekræftet, at han vil være til disposition i de kommende kampe i både 2023 og 2024, hvor han desuden forventes at kvalificere sig til OL.

Der bliver ikke mulighed for at følge kampene i El Salvador på TV eller livestream, men stillingen undervejs kan følges på Davis Cup Live Centre.

Spilletider og resultater for både Finals gruppespillet samt World Group I og II vil blive opdateret herunder i løbet af turneringen.


Finals – Gruppespil

TV-dækning – Eurosport 2, Discovery+/Eurosport Player, SVT1 (Sveriges kampe)

Group A – Bologna (start kl. 1500)

Italien: 3-0 (7-2)
Kroatien: 2-1 (5-4)
Sverige: 1-2 (4-5)

Argentina: 0-3 (2-7)

Argentina vs. Sverige 1-2
M1: (37) Sebastian Baez vs. (119) Elias Ymer 4-6, 6-3, 6-7(4)
M2: (17) Diego Schwartzman vs. (98) Mikael Ymer 2-6, 2-6
M3: Maximo Gonzales/Horacio Zeballos vs. Andre Goransson/Elias Ymer 3-6, 6-3, 6-2

Italien vs. (1) Kroatien 3-0
M1: (30) Lorenzo Musetti vs. (164) Borna Gojo 6-4, 6-2
M2: (15) Berrettini vs. (26) Borna Coric 6-7(4), 6-2, 6-1
M3: Simone Bolelli/Fabio Fognini vs. Nikola Mektic/Mate Pavic 3-6, 7-5, 7-6(3)

(1) Kroatien vs. Sverige 2-1
M1: (164) Borna Gojo vs. (119) Elias Ymer 2-6, 6-7(2)
M2: (26) Borna Coric vs. (98) Mikael Ymer 6-4, 3-6, 6-3
M3: Nikola Mektic/Mate Pavic vs. Elias Ymer/Mikael Ymer 7-5, 6-3

Italien vs. Argentina 2-1
M1: (15) Matteo Berrettini vs. (37) Sebastian Baez 6-2, 6-3
M2: (11) Jannik Sinner vs. (27) Francisco Cerundolo 7-5, 1-6, 6-3
M3: Simone Bolelli/Fabio Fognini vs. Maximo Gonzalez/Horacio Zeballos 5-7, 6-2, 3-6

Argentina vs. Kroatien 0-3
M1: (37) Sebastian Baez vs. (164) Borna Gojo 1-6, 6-3, 3-6
M2: (27) Francisco Cerundolo vs. (26) Borna Coric 4-6, 6-7(5)
M3: Maximo Gonzales/Horacio Zeballos vs. Nikola Mektic/Mate Pavic 2-6, 5-7

Italien vs. Sverige 2-1
M1: (15) Matteo Berrettini vs. (119) Elias Ymer 6-4, 6-4
M2: (11) Jannik Sinner vs. (98) Mikael Ymer 4-6, 6-3, 3-6
M3: Simone Bolelli/Fabio Fognini vs. Andre Goransson/Dragos Madaras 7-6, 6-2


Group B – Valencia (start kl. 1600)

Spanien: 2-1 (7-2)
Canada: 2-1 (5-4)
Serbien: 2-1 (4-5)

Korea: 0-3 (2-7)

Korea vs. Canada 1-2
M1: (467) Seong Chan Hong vs. (141) Vasek Pospisil 6-4, 1-6, 6-7(5)
M2: (64) Soonwoo Kwon vs. (13) Felix Auger-Aliassime 7-6(5), 6-3
M3: Ji Sung Nam/Min-Kyu Song vs. Felix Auger-Aliassime/Vasek Pospisil 5-7, 7-5, 3-6

(2) Spanien vs. Serbien 3-0
M1: (40) Albert Ramos-Vinolas vs. (66) Laslo Djere 2-6, 7-6(5), 7-5
M2: (21) Roberto Bautista Agut vs. (33) Miomir Kecmanovic 7-6(5), 7-6(5)
M3: Marcel Granollers-Pujol/Pedro Martinez Portero vs. Nikola Cacic/Miomir Kecmanovic 6-7(5), 6-2, 6-2

Korea vs. Serbien 1-2
M1: (467) Seong Chan Hong vs. (92) Dusan Lajovic 4-6, 0-6
M2: (74) Soonwoo Kwon vs. (33) Miomir Kecmanovic 3-6, 4-6
M3: Ji Sung Nam/Min-Kyu Song vs. Nikola Cacic/Filip Krajinovic 6-4, 6-2

(2) Spanien vs. Canada 1-2
M1: (21) Roberto Bautista Agut vs. (141) Vasek Pospisil 3-6, 6-3, 6-3
M2: (1) Carlos Alcaraz vs. (13) Felix Auger-Aliassime 7-6(2), 4-6, 2-6
M3: Marcel Granollers/Pedro Martinez vs. Felix Auger-Aliassime/Vasek Pospisil 6-4, 4-6, 5-7

Serbien vs. Canada 2-1
M1: (66) Laslo Djere vs. (334) Gabriel Diallo 6-2, 6-2
M2: (33) Miomir Kecmanovic vs. (13) Felix Auger-Aliassime 3-6, 4-6
M3: Miomir Kecmanovic/Filip Krajinovic vs. Alexis Galarneau/Vasek Pospisil 2-1 Ret’d

(2) Spanien vs. Korea 3-0
M1: (21) Roberto Bautista Agut vs. (467) Seong Chan Hong 6-1, 6-3
M2: (1) Carlos Alcaraz vs. (74) Soonwoo Kwon  6-4, 7-6(1)
M3: Marcel Granollers/Pedro Martinez vs. Ji Sung Nam/Min-Kyu Song 7-5, 3-6, 6-1


 

Group C – Hamburg (start kl. 1400)

Tyskland: 3-0 (6-3)
Australien: 2-1 (6-3)
Frankrig: 1-2 (4-5)

Belgien: 0-3 (2-7)

Australien vs. Belgien 3-0
M1: (97) Jason Kubler vs. (134) Zizou Bergs 6-4, 1-6, 6-3
M2: (22) Alex De Minaur vs. (62) David Goffin 6-2, 6-2
M3: Matthew Ebden/Max Purcell/Sander Gille/Joran Vliegen 6-1, 6-3

(3) Frankrig vs. Tyskland 1-2
M1: (53) Benjamin Bonzi vs. (132) Jan-Lennard Struf 4-6, 6-2, 5-7
M2: (47) Adrian Mannarino vs. (52) Oscar Otte 6-4, 6-3
M3: Nicolas Mahut/Arthur Rinderknech vs. Kevin Krawietz/Tim Puetz 2-6, 6-3, 6-7(1)

(3) Frankrig vs. Australien 1-2
M1: (79) Richard Gasquet vs. (97) Jason Kubler 6-2, 6-4
M2: (53) Benjamin Bonzi vs. (22) Alex de Minaur 3-6, 6-1, 4-6
M3: Nicolas Mahut/Arthur Rinderknech vs. Matthew Ebden/Max Purcell 4-6, 4-6

Tyskland vs. Belgien 2-1
M1: (132) Jan-Lennard Struff vs. (134) Zizou Bergs 6-4, 7-6(9)
M2: (52) Oscar Otte vs. (62) David Goffin 6-3, 6-7(7)
M3: Kevin Krawietz/Tim Puetz vs. Sander Gille/Joran Vliegen 4-6, 6-2, 7-6(5)

(3) Frankrig vs. Belgien 2-1
M1: (79) Richard Gasquet vs. (268) Michael Geerts 6-3, 6-3
M2: (53) Benjamin Bonzi vs. (62) David Goffin 3-6, 7-5, 3-6
M3: Nicolas Mahut/Arthur Rinderknech vs. Sander Gille/Joran Vliegen 6-3, 7-6(5)

Tyskland vs. Australien 2-1
M1: (132) Jan-Lennard Struff vs. (226) Max Purcell 6-1, 7-5
M2: (52) Oscar Otte vs. (81) Thanasi Kokkinaks 6-7(6), 1-6
M3: Kevin Krawietz/Tim Puetz vs. Matthew Ebden/Max Purcell 6-4, 6-4


Group D – Glasgow (start kl. 1700cet)

Holland: 3-0 (6-3)
USA: 2-1 (5-4)

Storbritannien: 1-2 (4-5)
Kazakhstan: 0-3 (3-6)

Kazakhstan vs. Holland 2-1
M1: (221) Mikhail Kukushkin vs. (48) Tallon Griekspoor 1-6, 6-3, 3-6
M2: (44) Alexander Bublik vs. (35) Botic Van De Zandschulp 6-3, 1-6, 4-6
M3: Alexander Bublik/Aleksandr Nedovyesov vs. Wesley Koolhof/Matwe Middelkoop 6-4, 1-6, 6-3

(4) USA vs. Storbritannien 2-1
M1: (29) Tommy Paul vs. (25) Daniel Evans 6-4, 4-6, 6-4
M2: (12) Taylor Fritz vs. (8) Cameron Norrie 6-2, 6-7(2), 5-7
M3: Rajeev Ram/Jack Sock vs. Andy Murray/Joe Salisbury 5-7, 6-4, 7-5

(4) USA vs. Kazakhstan 2-1
M1: (29) Tommy Paul vs. (221) Mikhail Kukushkin 6-1, 6-4
M2: (12) Taylor Fritz vs. (44) Alexander Bublik 7-6(6), 1-6, 6-3
M3: Rajeev Ram/Jack Sock vs. Alexander Bublik/Aleksandr Nedovyesov 2-6, 6-7(6)

Storbritannien vs. Holland 1-2
M1: (25) Daniel Evans vs. (48) Tallon Griekspoor 6-4, 6-4
M2: (8) Cameron Norrie vs. (35) Botic Van De Zandschulp 4-6, 2-6
M3: Andy Murray/Joe Salisbury vs. Wesley Koolhof/Matwe Midelkoop 6-7(0), 7-6, 3-6

(4) USA vs. Holland 1-2
M1: (29) Tommy Paul vs. (48) Tallon Griekspoor 5-7, 6-7(3)
M2: (12) Taylor Fritz vs. (35) Botic Van De Zandschulp  4-6, 6-7(3)
M3: Rajeev Ram/Jack Sock vs. Wesley Koolhof/Matwe Midelkoop 4-6, 7-6(3), 6-4

Storbritannien vs. Kazakhstan 2-1
M1: Andy Murray vs. Dmitry Popko 6-4, 6-3
M2: (8) Cameron Norrie vs. (44) Alexander Bublik 4-6, 3-6
M3: Joe Salisbury/Neal Skupski vs. Alexander Bublik/Aleksandr Nedovyesov 7-6(2) 6-7, 7-6


World Group I 

Livestream: Bet365

(1) Østrig vs. Pakistan 4-0
M1: (137) Jurij Rodionov vs. Shoaib Muhammad 6-3, 6-1
M2: (145) Filip Misolic vs. Muzammi Murtaza 6-1, 7-6(4)
M3: Alexander Erler/Lucas Miedler vs. Aqeel Khan/Aisam-ul-Haq 6-3, 6-3
M4: (137) Jurij Rodionov vs. Muzammi Murtaza 6-2, 6-2
M5: Not Played

(2) Columbia vs. Tyrkiet 4-0
M1: (280) Nicolas Mejla vs. (228) Altug Celibilek 6-3, 1-6, 7-6(4)
M2: (75) Daniel Elahi Galan Riveros vs. (365) Cem Ilkel 6-2, 6-2
M3: Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah vs. Cem Ilkel/Ergi Kirkin 6-2, 6-2
M4: (349) Nicolas Barrientos vs. (440) Yanki Erel 6-4, 7-5
M5: Not played

Israel vs. (3) Tjekkiet 1-3
M1: (450) Daniel Cukierman vs. (63) Jiri Lehecka 0-6, 4-6
M3: (444) Edan Leshem vs. (109) Tomas Machac 4-6, 5-7
M2: Daniel Cukierma/Jonathan Erlich vs. Jiri Lehecka/Tomas Machac 6-4, 6-3
M4: (444) Edan Leshem vs. (63) Jiri Lehecka 6-4, 0-6, 5-7
M5: Not Played

Uzbekistan vs. (4) Japan 3-1
M1: (420) Denis Istomin vs. (353) Sho Shimabukuro 6-3, 6-7, 6-7
M2: (363) Sergey Fomin vs. (387) Shintaro Mochizuki 7-6, 7-6
M3: Sanjar Fayziev/Denis Istomin vs. Kaito Uesugi/Ysuke Watanuki 3-6, 7-6(2), 6-4
M4: (363) Sergey Fomin vs. (353) Sho Shimabukuro 7-6(1), 7-5
M5: Not Played

(5) Ecuador vs. Schweiz 2-3
M1: (200) Roberto Quiroz vs. (87) Marc-Andrea Huesler 4-6, 2-6
M2: (112) Emilio Gomez vs. (123) Henri Laaksonen 6-4, 6-3
M3: Gonzalo Escobar/Diego Hidalgo vs. Marc-Andrea Huesler/Dominic Stephan Stricker 5-7, 6-4, 3-6
M4: (112) Emilio Gomez vs. (87) Marc-Andrea Huesler 6-7(3), 6-2, 6-2
M5: (200) Roberto Quiroz vs. (163) Alexander Ritschard 1-6, 2-6

Peru vs. (6) Chile 2-3
M1: (298) Nicolas Alvarez vs. (69) Alejandro Tabilo 2-6, 4-6
M2: (100) Juan Pablo Varillas Patino-Samudio vs. (111) Nicolas Jarry 7-6(3), 1-6, 6-4
M3: Sergio Galdos/Arklon Huertos del Pino vs. Nicolas Jarry/Alejandro Tabilo 4-6, 2-6
M4: (100) Juan Pablo Varillas Patino-Samudio vs. (69) Alejandro Tabilo 1-6, 6-4, 6-4
M5: (298) Nicolas Alvarez vs. (111) Nicolas Jarry 3-6, 0-6

Portugal vs. (7) Brasilien 3-1
M1: (56) Joao Sousa vs. (143) Felipe Meligeni Rodrigues Alves 6-1, 6-3
M2: (93) Nuno Borges vs. (65) Thiago Monteiro 6-7(5), 6-4, 7-6(3)
M3: Nuno Borges/Francisco Cabral vs. Rafael Matos/Felipe Meligeni Rodrigues Alves 3-6, 6-0, 3-6
M4: (56) Joao Sousa vs. (65) Thiago Monteiro 6-3, 6-1
M5: Not Played

Norge vs. (8) Indien 3-1
M1: (2) Casper Ruud vs. (335) Prajnesh Gunneswaran 6-1, 6-4
M2: (325) Viktor Durasovic vs. (276) Ramkumar Ramanathan 6-1, 6-4
M3: Viktor Durasov/Casper Ruud vs. Yuki Bhambri/Saketh Myneni 6-2, 3-6, 6-3
M4: Lukas Hellum Lilleengen vs. Sumit Nagal 2-6, 1-6
M5: Not Played

Ukraine vs. (9) Ungarn 1-3
M1: (605) Viacheslav Bielinskyi vs. (91) Marton Fucsovics 6-3, 6-2
M2: (530) Vladyslav Orlov vs. (159) Zsombor Piros 2-6, 2-6
M3: Illya Beloborodko/Vladyslav Manafov vs. Peter Fajta/Fabian Marozsan 7-6(4), 6-4
M4: (605) Viacheslav Bielinskyi vs. (91) Marton Fucsovics 2-6, 5-7
M5: Not Played

(10) Slovakiet vs. Rumænien 3-1
M1: (99) Norbert Gombos vs. (283) Nicholas David Ionel 7-6(4), 5-7, 4-6
M2: (45) Alex Molcan vs. (347) Marius Copil 7-5, 6-1
M3: Lukas Klein/Igor Zelenay vs. Marius Copil/Victor Vlad Cornea 7-6(4), 6-2
M4: (45) Alex Molcan vs. (283) Nicholas David Ionel 6-1, 6-1
M5: Not Played

(11) Finland vs. New Zealand 5-0
M1: (51) Emil Ruusuvuori vs. (744) Kiranpal Pannu 6-1, 6-2
M2: (252) Otto Virtanen vs. (679) Ajeet Rai 6-4, 6-3
M3: Harri Heliovaara/Emil Ruusuvuori vs. Artem Sitak/Michael Venus 7-5, 3-6, 6-3
M4: (51) Emil Ruusuvuori vs. (1016) Isaac Becroft 6-2, 6-1
M5: (1066) Eero Vasa vs. (744) Kiranpal Pannu 6-2, 6-3

(12) Bosnien/Herzegovina vs. Mexico 3-1
M1: (257) Nerman Fatic vs. (819) Gerardo Lopez Villasenor 6-3, 6-4
M2: (193) Damir Dzumhur vs. (915) Alan Fernando Rubio Fierros 6-2, 6-1
M3: Mirza Basic/Tomislav Brkic vs. Santiago Gonzalez/Miguel-Angel Reyes-Varela 6-4, 7-6(4)
M4: (1194)Andrej Nedic vs. (1174) Luis Carlos Alvarez Valdes 2-6, 7-5, 8-10
M5: Not Played


World Group II

(1) Uruguay vs. China, P.R. 2-3
M1: (617) Ignacio Carou vs. (122) Zhizhen Zhang 2-6, 2-6
M2: (404) Martin Cuevas vs. (340) Bu Yunchaokete 4-6, 6-4, 7-6(4)
M3: Ignacio Carou/Martin Cuevas vs Rigele Te/Bu Yunchaokere 6-4, 6-4
M4: (404) Martin Cuevas vs. (122) Zhizhen Zhang 0-6, 2-6
M5: (617) Ignacio Carou vs. (537) Rigele Te 3-6, 6-7(3)

(2) Libanon vs. Monaco  3-2
M1: (368) Hady Habib vs. (262) Valentin Vacherot 1-6, 6-4, 6-1
M2: (285) Benjamin Hassan vs. (499) Lucas Catarina 6-3, 6-1
M3: Benjamin Hassan/Hasan Ibrahim vs. Romain Arneodo/Hugo Nys 6-2, 6-7(2), 4-6
M4: (285) Benjamin Hassan vs. (262) Valentin Vacherot 3-6, 6-7(3)
M5: (368) Hady Habib vs. (1117) Hugo Nys 6-2, 6-7(5), 6-2

(3) Litauen vs. Egypten 4-1
M1: (1576) Edas Butvilas vs. (647) Mohamed Safwat 6-1, 1-6, 2-6
M2: (120) Ricardas Berankis vs. (968) Amr Elsayed 6-2, 6-2
M3: Ricardas Berankis/Edas Butvilas vs. Mohamed Maamoon/Safwat Mohamed 4-6, 6-1, 6-4
M4: (120) Ricardas Berankis vs. (647) Mohamed Safwat 6-2, 6-1
M5: (1783) Ainius Sabaliauskas vs. (1561) Michael Bassem Sobhy 6-3, 7-5

Thailand vs. (4) Bolivien 3-1
M1: (575) Kasidit Samrej vs. (743) Federico Zeballos 6-3, 6-2
M2: (960) Yuttana Charoenphon vs. (361) Murkel Dellien 6-2, 0-6, 7-6(6)
M3: Pruchya Isaro/Thantub Suksumrarn vs. Boris Arias/Federico Zeballes 4-6, 4-6
M4: (575) Kasidit Samrej vs. (361) Murkel Dellien5-7, 6-2, 6-1
M5: Not Played

(5) Taipei vs. Hong Kong 3-1
M1: (449) Jason Jung vs. (1032) Chak Lam Coleman Wong 6-1, 4-6, 6-7(8)
M2: (185) Tung Lin Wu vs. (1207) Hong Kit Wong – 6-2, 6-2
M3: Ray Ho/Yu Hsiou Hsu vs. Chak Lam Wong/Chun Wong 3-6, 7-6(1), 7-6
M4: (185) Tung Lin Wu vs. (1032) Chak Lam Coleman Wong 6-1, 6-2
M5: Not Played

(6) Slovenien vs. Estland 4-0
M1: (783) Bor Artnak vs. (518) Mark Lajal 0-6, 6-1, 6-3
M2: (330) Aljaz Bedene vs. (970) Kristjan Tamm 6-7(5), 6-3, 6-4
M3: Aljz Bedene/Blaz Kavcic vs. Kenneth Raisma/Mattias Siimar 6-3, 3-6, 6-3
M4: Matic Kriznik vs. (518) Mark Lajal 3-4 Ret’d – vinder Slovenien
M5: Not Played

(7) Tunesien vs. Grækenland 1-3
M1: (355) Aziz Dougaz vs. (6) Stefanos Tsitsipas 6-7(3), 2-6
M2: (254) Skander Mansouri vs. (391)Michaeil Pervolarakis 4-6, 3-6
M3: Malek Jaziri/Skander Mansouri vs. Michail Pevolarakis/Petros Tsitsipas 6-7(5), 7-6(5), 6-3
M4: (254) Skander Mansouri vs. (6) Stefanos Tsitsipas 2-6, 4-6
M5: Not Played

El Salvador vs. (8) Danmark 2-3
M1: Marcelo Arevalo vs. (874) Elmer Møller 7-6(2), 6-4
M2: Cesar Augustto Cruz Olivares vs. Johannes Ingildsen 4-6, 4-6
M3: Marcelo Areval/Lluis Miralles vs. Johannes Ingildsen/Frederik Løchte Nielsen 6-2, 4-6, 2-6
M4: Marcelo Arevalo vs. (820) Christian Sigsgaard 3-6, 6-2, 6-1
M5: Cesar Augustto Cruz Olivares vs. (874) Elmer Møller 1-6, 0-6

(9) Polen vs. Indonesien 5-0
M1: (101) Kamil Majchrzak vs. Nathan Anthony Barki 6-0, 6-0
M2: Olaf Pieczkowski vs. (1240) M Rifqi Fitriadi 7-5, 6-0
M3: Lukasz Kubot/Jan Zielinski vs. Nathan Anthony/Christopher Rungkat 6-3, 6-4
M4: (101) Kamil Majchrzak vs. Tegar Abdi Satrio Wibowo 6-0, 6-1
M5: Olaf Pieczkowski vs. Lucky Candra Kurniawan 6-4, 6-2

Bulgarien vs. (10) Sydafrika 3-0
M1: (162) Dimitar Kuzmanov vs. Lleyton Cronje 6-3, 6-1
M2: (332) Alexandar Lazarov vs. (1310) Philip Henning 6-0, 6-1
M3: Alexander Donski/Alexander Lazarov vs. Leyton Cronja/Raven Klaasen 6-3, 7-6(8)
M4: Not Played
M5: Not Played

(11) Barbados vs. Irland 2-3
M1: Mathew Foster-Estwick vs. (767) Simon Carr 2-6, 1-6
M2: (868) Darian King vs. (811) Osgar O’Hoisin 7-6(7), 6-3
M3: Darian King/Haydn Lewis vs. Simon Carr/David O’Hare 6-7(6), 6-3
M4: (868) Darian King vs. (767) Simon Carr 6-3, 6-2
M5: Kaipo Marshall vs. (811) Osgar O’Hoisin 0-6, 3-6

Letland vs. (12) Dominicanske Republik 3-2
M1: (561) Robert Strombachs vs. (552) Peter Bertran 6-3, 6-1
M2: (1203) Karlis Ozolins vs. (259) Nick Hardt 6-3, 6-4
M3: Karlis Ozolins/Robert Strombachs vs. Victor Estrella Burgos/Nick Hardt 6-3, 4-6, 6-3
M4: Daniel Tens vs. (259) Nick Hardt 2-6, 2-6
M5: (1203) Karlis Ozolins vs. (552) Peter Bertran 4-6, 6-3, [3-10]