Nedenstående oversigt med rangering og forventet turneringsprogram for Clara Tauson og Holger Rune samt andre udvalgte danske spillere vil jævnligt blive opdateret

Hvis man interesser sig for, hvem der deltager i de kommende ugers turneringer, kan det være en god ide at vende tilbage til denne artikel, hvor ranglister og forventet turneringsplan jævnligt vil blive ajourført for top 100 på WTA- og ATP-ranglisten samt for udvalgte danske spillere, som optræder på disse ranglister eller på ITF’s juniorrangliste.

Da der uden tvivl er størst interesse for, hvor og hvornår Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune deltager, er deres forventede turneringsplan fremhævet under “WTA/ATP Tour og Grand Slam emner” herunder.

Desuden viser oversigten den forventede plan de nærmeste uger for nogle af de spillere, der er tilknyttet det danske elitecenter, og som derved kan være emner til Davis Cup og Billie Jean Cup, samt de juniorer, som er omfattet af støtten fra Team Danmark.

Hvis man ikke har “bookmarket” artiklen, kan links til de forskellige ranglister findes i Tennisavisens ugentlige udgave af “Turneringer uge ..”


Opdateret 23. maj 2022

WTA/ATP Tour og Grand Slam emner

(WTA44) Clara Tauson (21. dec 2002)
Uge 23: WTA 250 Nottingham
..
Uge 26-27: Wimbledon
..
Uge 32: WTA 1000 Toronto?
Uge 33: WTA 1000 Cincinnati?
Uge 35-36: US Open

(ATP40) Holger Vitus Nødskov Rune (29. apr 2003)
Uge 21-22: French Open
Uge 23: ATP 250 Stuttgart
Uge 24: ATP 500 Halle

Uge 26-27: Wimbledon
Uge 28: ATP 250 Båstad
Uge 29: ATP 500 Hamburg
Uge 30: ATP 250 Umag

Uge 32: ATP 1000 Montreal?
Uge 33: ATP 1000 Cincinnati?
Uge 35-36: US Open

Uge 45: ATP Next Gen Finals Milan?

WTATV viser alle kampe fra WTA 250 og højere kategorier
Tennistv viser som regel kun kampe fra Centre Court ved ATP 250, men ofte fra flere baner ved højere kategorier.
TV 2 Sport viser primært kampe fra WTA og TV 2 Sport X fra ATP, og hvis muligt vises kampe med Clara og Holger på en af TV-kanalerne. TV 2 Play sender kampe fra både WTA og ATP.
TV 2 sportskanalerne sender endvidere kampe fra Grand Slam turneringen i Wimbledon.
Eurosport/Discovery+ dækker de øvrige Grand Slams (Australian Open, French Open, US Open)

Livescore kan følges på ATP WTA LIVE App.


ATP Challenger & ITF Men’s World Tennis Tour

(ATP358) Mikael Torpegaard (8. maj 1994)
Uge 22: Challenger Little Rock
Uge 23: Challenger Orlando

(ATP735) Johannes Ingildsen (1. jul 1997)
Uge 22: M15 Vaasa

(ATP780) August Holmgren (22. apr 1998)
Uge 22: M15 Rancho Santa Fe

(ATP796) Christian Sigsgaard (14. mar 1997)
??

(ATP1001) Elmer Møller (9. jul 2003)
Uge 22: M15 Rancho Santa Fe (kval)

Alle ATP Challenger kampe kan ses live på Challenger TV.
Vælg turneringen på atptour.com, eller på ATP/WTA Live app’en, og klik “Live” (eller “Watch Live”) ved Livescore, når kampen starter.
https://live.itftennis.com/en/live-streams/ viser kampe fra udvalgte ITF-turneringer – primært fra M25


ITF WOMEN’S WORLD TENNIS TOUR

(WTA386) Sofia Nami Samavati (14. mar 2000)
??

(WTA436) Olga Helmi (27. mar 2000)
uge 22: W60 Brescia

https://live.itftennis.com/en/live-streams/ viser kampe fra udvalgte ITF-turneringer – primært fra W25 og højere kategorier


Team Danmark støttede juniorer

(ITF30/WTA1129) Johanne Christine Svendsen (15. maj 2004)
Uge 22: JA French Open

(ITF103) Natacha Schou (6. apr 2004)
Uge 21: J1 Charleroi-Marcinelle
Uge 22: JA French Open (Alternate kval)

(ITF117) Rebecca Munk Mortensen (1. nov 2005)
Uge 22: JA French Open (Alternate kval)

(ITF369) Vilma Krebs Hyllested (3. dec 2005)
??

Der er sjældent mulighed for at følge med på hverken livescore eller livestream fra ITF World Tennis Tour Juniors


Rangliste-tabeller:
ATP: Rulebook – side 222, WTA/ITF: 2021 Official Rules (PDF)– side 148

Ranglister: WTA, ATP, ITF Girls, ITF Boys


Entry deadlines: GS, WTA 1000: 6 uger (Miami, Madrid og Rom dog 4 uger), WTA 125/250/500, Kval GS: 4 uger, Kval WTA: 3 uger

Uge Grand Slam, WTA, W100, Billie Jean King Cup ITF Women’s Tennis Tour
Uge 21 23.5 GS French Open W60 Orlando, W25 Almada, Daegu, Grado, Kiryat Gat, Tbilisi, W15 Antalya, Cancun, Heraklion, Monastir, Oran, Santa Margarita de Montbui
Uge 22 30.5 GS French Open W..
Uge 23 6.6 WTA 250 Nottingham, ‘s-Hertogenbosch W..
Uge 24 13.6 WTA 500 Berling, WTA 250 Birmingham W..
Uge 25 20.6 WTA 500 Eastbourne, WTA 250 Bad Homburg W..
Uge 26 27.6 GS Wimbledon W ..

Links til WTA Entry-lister: DartsratingsTennisteen.itrank-tennis.comTennisforum.com

WTA top 100 – pr.  23. maj 2022 

RK Spiller Point UTR U21 U22 U23 Uge 24 U25
1 Iga Swiatek 7.061 French Berlin
2 Barbora Krejcikova 4.911 French Eastb
3 Maria Sakkari 4.726 French Berlin Eastb
4 Paula Badosa 4.545 French Berlin Eastb
5 Anett Kontaveit 4.446 French Berlin Eastb
6 Ons Jabeur 4.380 French Notting. Berlin Eastb
7 Aryna Sabalenka 3.966 French Hertog. Berlin BadH
8 Karolina Pliskova 3.678 French Berlin Eastb
9 Danielle Collins 3.315 French Hertog. Berlin Eastb
10 Garbiñe Muguruza 3.060 French Berlin Eastb
11 Jessica Pegula 2.955 French Notting. Berlin Eastb
12 Emma Raducanu 2.910 French Birming
13 Jelena Ostapenko 2.536 French Birming Eastb
14 Belinda Bencic 2.525 French Hertog. Berlin BadH
15 Victoria Azarenka 2.440 French Berlin BadH
16 Elena Rybakina 2.420 French Hertog. Berlin Eastb
17 Angelique Kerber 2.354 French BadH
18 Leylah Annie Fernandez 2.245 French Berlin Eastb
19 Simona Halep 2.126 French Birming BadH
20 Daria Kasatkina 2.115 French Hertog. Berlin BadH
21 Anastasia Pavlyuchenkova 2.093
22 Madison Keys 1.899 French Berlin Eastb
23 Cori Gauff 1.886 French Berlin Eastb
24 Jil Teichmann 1.783 French Berlin Eastb
25 Tamara Zidansek 1.683 French Hertog. Berlin BadH
26 Sorana Cirstea 1.670 French Notting. Birming Eastb
27 Liudmila Samsonova 1.670 French Hertog. Berl.Q BadH
28 Amanda Anisimova 1.610 French Berl.Q BadH
29 Veronika Kudermetova 1.585 French Hertog. Berl.Q BadH
30 Camila Giorgi 1.583 French Notting. Birming Eastb
31 Ekaterina Alexandrova 1.531 French Hertog. Berl.Q BadH
32 Elise Mertens 1.505 French Hertog. Birming Eastb
33 Elina Svitolina 1.454 French
34 Petra Kvitova 1.435 French Berl.A Eastb
35 Marketa Vondrousova 1.421 French Eastb
36 Anhelina Kalinina 1.387 French Hertog. Berl.Q Eastb
37 Yulia Putintseva 1.365 French Birming Eastb
38 Naomi Osaka 1.295 French Berl.A
39 Sara Sorribes Tormo 1.286 Birming Eastb
40 Alizé Cornet 1.266 French Notting. Berl.A BadH
41 Shuai Zhang 1.240 French Notting. Birming Eastb
42 Ajla Tomljanovic 1.216 French Notting. Birming Eastb
43 Alison Riske 1.201 French Notting. Birming Eastb
44 Clara Tauson 1.199 12,74 Notting. Birming Eastb
45 Nuria Parrizas Diaz 1.190 French Birming Eastb
46 Kaia Kanepi 1.177 French Berl.Q Eastb
47 Aliaksandra Sasnovich 1.171 French Hertog. Berl.Q BadH
48 Beatriz Haddad Maia 1.158 French Notting. Birming Eastb
49 Mayar Sherif 1.135 French Eastb
50 Shelby Rogers 1.134 French Hertog. Birming Eastb
51 Elena-Gabriela Ruse 1.116 French Notting. Birming Eastb
52 Magda Linette 1.111 French Notting. Birming Eastb
53 Viktorija Golubic 1.086 French Notting. Birm.A Eastb
54 Tereza Martincova 1.083 French Notting. Birming Eastb
55 Jasmine Paolini 1.074 French
56 Katerina Siniakova 1.062 French Hertog. Berl.Q BadH
57 Madison Brengle 1.062 French Hertog. Eastb
58 Marta Kostyuk 1.050 French Eastb.A
59 Martina Trevisan 1.038 French BadH
60 Alison Van Uytvanck 1.035 French Hertog. BadH
61 Anna Bondar 1.033 French BadH
62 Maryna Zanevska 1.015 French Berl.Q Eastb.A
63 Irina-Camelia Begu 1.004 French
64 Sloane Stephens 1.000 French Birming BadH
65 Andrea Petkovic 997 French Berl.Q BadH
66 Maria Camila Osorio Sorrano 986 French Notting. Birming Eastb.A
67 Ann Li 981 French Hertog. Berl.Q BadH
68 Kaja Juvan 980 French Herto.Q Birm.Q BadH
69 Marie Bouzkova 945 French Hertog. Alt Eastb.A
70 Jaqueline Cristian 931
71 Varvara Gracheva 914 French
72 Bianca Andreescu 913 Berlin BadH
73 Lucia Bronzetti 890 French BadH
74 Qinwen Zheng 879 French Berl.Q Alt
75 Claire Liu 873 Alt
76 Petra Martic 869 French Birm.Q Eastb.A
77 Xinyu Wang 864 French Notting. Berl.Q Eastb.A
78 Arantxa Rus 857 French BadH.A
79 Caroline Garcia 855 French Notting. Birm.Q Alt
80 Anastasia Potapova 809 Berl.Q BadH.A
81 Karolina Muchova 808 French Berlin Eastb.A
82 Dayana Yastremska 804 French Hertog. Birm.Q Eastb.A
83 Greet Minnen 792 French Hertog. BadH.A
84 Oceane Dodin 788 French Notting. Birm.Q Alt
85 Ana Konjuh 785 French Notting. Birm.Q
86 Anna Kalinskaya 784 French Hertog. Berl.Q BadH.A
87 Rebecca Peterson 781 French Alt
88 Kristina Kucova 771 French Birm.A Alt
89 Magdalena Frech 760 French Notting. Birm.Q Eastb.A
90 Panna Udvardy 743 French Alt
91 Lauren Davis 733 French Nott.Q Birm.Q Eastb.A
92 Anna Karolina Schmiedlova 724 French
93 Ana Bogdan 716 French BadH.A
94 Clara Burel 714 French
95 Danka Kovinic 713 Eastb.A
96 Dalma Galfi 695 French Alt
97 Diane Parry 682 French Alt
98 Misaki Doi 680 French BadH.A
99 Lin Zhu 675 FO.A Nott.A
100 Donna Vekic 652 Nott.Q Birm.Q
101 Chloe Paquet 651 FO.A
102 Jule Niemeier 650 Berl.Q
386 Sofia Nami Samavati 143 11,10
436 Olga Helmi 117 11,01 Brescia Madr.Q
999 Olivia Gram 19 9,54 Orland Madr.Q
1124 Elena Jamshidi 14 9,13 Oran Norg.Q
1129 Johanne Christine Svendsen 13 10,79
Emilie Francati 10,54
Hannah Viller Møller 10,28
Rebecca Munk Mortensen 10,10
Karen Barritza 10,06
Natacha Schou 9,72

 


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger

Uge Grand Slam, ATP, Challenger, Davis Cup ITF Men’s Tennis Tour
Uge 21 23.5 GS French Open M25 Jablonec nad Nisou, Kiryat Gat, Mataro, Monastir, M15 Antalya, Brcko, Bucharest, Cancun, Heraklion, Quito, Monastir, Novomoskovsk, Oran, Ulcinj
Uge 22 30.5 GS French Open M25 Kiseljak, La Nicia, Novomoskovsk, M15 Budva, Cancun, Chiang Rai, Heraklion, Quito, Monastir, Rancho Santa Fe, Ty
Uge 23 6.6 ATP 250 ‘s-Hertogenbosch, Stuttgart M25 ..
Uge 24 13.6 ATP 500 Halle, London M25 ..
Uge 25 20.6 ATP 250 Mallorca, Eastbourne M25 ..
Uge 26 27.6 GS Wimbledon M25 ..

 

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.itrank-tennis.comLivetennis.itDartsrankings.comMensTennisForums.com, Twitter updates (ATPChallenger)


ATP Top 100 – pr. 23. maj

RK Spiller Pts UTR U21 U22 U23 U24 U25
1 Novak Djokovic 8.660 French
2 Daniil Medvedev 7.980 French Hertog. Halle Mallor
3 Alexander Zverev 7.075 French Halle
4 Stefanos Tsitsipas 5.965 French Halle
5 Rafael Nadal 5.525 French
6 Carlos Alcaraz 4.648 French Queen
7 Andrey Rublev 3.945 French Halle
8 Casper Ruud 3.940 French Queen
9 Felix Auger-Aliassime 3.820 French Hertog. Halle
10 Matteo Berrettini 3.805 Queen
11 Cameron Norrie 3.455 French Queen Eastb
12 Jannik Sinner 3.185 French Halle Eastb
13 Hubert Hurkacz 3.095 French Stuttg. Halle Mallor
14 Taylor Fritz 2.920 French Hertog. Queen Eastb
15 Denis Shapovalov 2.531 French Stuttg. Queen Mallor
16 Diego Schwartzman 2.505 French Queen Eastb
17 Reilly Opelka 2.180 French Stuttg. Queen Eastb
18 Pablo Carreno Busta 2.135 French Halle Mallor
19 Roberto Bautista Agut 1.903 Halle Mallor
20 Alex de Minaur 1.838 French Hertog. Queen Eastb
21 Grigor Dimitrov 1.740 French Queen
22 Gael Monfils 1.715 Queen Eastb
23 Marin Cilic 1.695 French Hertog. Queen Eastb
24 Nikoloz Basilashvili 1.628 French Stuttg. Halle
25 Karen Khachanov 1.620 French Hertog. Halle
26 John Isner 1.616 French Mallor
27 Frances Tiafoe 1.599 French Queen Eastb
28 Alejandro Davidovich Fokina 1.400 French Queen Eastb
29 Botic van de Zandshulp 1.344 French Hertog. Queen Mallor
30 Sebastian Korda 1.326 French Stuttg. Halle Eastb
31 Miomir Kecmanovic 1.316 French Halle Mallor
32 Daniel Evans 1.232 French Queen Eastb
33 Tommy Paul 1.218 French Hertog. Queen Eastb
34 Jenson Brooksby 1.207 French Hertog. Queen Eastb
35 Lorenzo Sonego 1.190 French Stuttg. Queen Eastb
36 Sebastian Baez 1.178 French Mallor
37 Christian Garin 1.168 French Halle Eastb
38 Alex Molcan 1.163 French Halle Mallor
39 Lloyd Harris 1.160 French Stuttg. Halle Mallor
40 Holger Vitus Nodskov Rune  1.159 15,48 French Stuttg. Halle Eastb
41 Aslan Karatsev 1.128 French Stutt.Q Halle Mallor
42 Alexander Bublik 1.083 French Stuttg. Queen Eastb
43 Pedro Martinez Portero 1.070 French Queen Eastb
44 Albert Ramos-Vinolas 1.058 French Queen
45 Francisco Cerundolo 1.051 French Quee.Q Eastb.A
46 Ugo Humbert 1.044 French Stuttg. Halle Eastb.A
47 Roger Federer 1.030
48 David Goffin 1.023 French Hertog. Halle
49 Marcos Giron 1.011 French Stuttg. Halle Mallor
50 Ilya Ivashka 1.010 French Hertog. Halle Mallor
51 Fabio Fognini 976 French Halle.Q Eastb.A
52 Benjamin Bonzi 971 French Stuttg. Alt Mallor
53 Daniel Altmaier 970 French Stutt.Q Halle.Q Mallor
54 Federico Coria 967 French Eastb.A
55 Filip Krajinovic 965 French Alt Eastb.A
56 Laslo Djere 956 French Halle Mallor
57 Marton Fucsovics 955 French Stuttg. Alt Eastb.A
58 Tallon Griekspoor 949 French Hertog. Halle.Q Mallor
59 Oscar Otte 947 French Stuttg. Halle.Q Mallor
60 Mackenzie McDonald 941 French Hertog. Quee.Q Alt
61 Emil Ruusuvuori 920 French Hertog. Quee.Q Alt
62 Maxime Cressy 914 French Stuttg. Halle.Q Eastb.A
63 Joao Sousa 906 French Herto.Q Alt
64 Dusan Lajovic 896 French Alt
65 Federico Delbonis 894 French Halle.Q Alt
66 Lorenzo Musetti 867 French Stuttg. Quee.Q Alt
67 Andy Murray 865 Stuttg. Queen
68 Arthur Rinderknech 862 French Stuttg. Halle.Q Alt
69 Adrian Mannarino 858 French Hertog. Quee.Q Alt
70 Richard Gasquet 853 French Alt Alt
71 Soonwoo Kwon 852 French Hertog. Quee.Q Alt
72 James Duckworth 848 French Hertog. Quee.Q Alt
73 Jiri Vesely 847 French Alt
74 Hugo Gaston 828 French Hertog. Alt Mall.A
75 Brandon Nakashima 827 French Herto.Q Quee.Q Alt
76 Nick Kyrgios 803 Stuttg. Halle Mall.A
77 Jiri Lehecka 801 French Halle.Q Mall.A
78 Benoit Paire 784 French Stuttg. Halle.Q Mall.A
79 Kamil Majchrzak 775 French Herto.Q Quee.Q
80 Alejandro Tabilo 771 French Herto.Q Quee.Q Mall.A
81 Denis Kudla 762 French Stutt.Q Mall.A
82 Jordan Thompson 748 French Herto.Q Halle.Q Mall.A
83 Kei Nishikori 745
84 Quentin Halys 722 Stutt.Q
85 Carlos Taberner 720 French Herto.A
86 Thanasi Kokkinakis 718 French
87 Tomas Martin Etcheverry 710 French
88 Jaume Munar 710
89 Roberto Carballes Baena 704 French
90 Hugo Dellien 703 French
91 John Millman 693 French Herto.A
92 Steve Johnson 689 Herto.Q
93 Dominik Koepfer 674 Hertog.
94 Peter Gojowczyk 672 French Stutt.Q
95 Mikael Ymer 672 French Herto.A
96 Henri Laaksonen 668 French
97 Jan-Lennard Struff 658
98 Pablo Andujar 656 French Stutt.Q
99 Yoshihito Nishioka 654 French
100 Thiago Monteiro 651
101 Ricardas Berankis 645 French Herto.Q
102 Alexei Popyrin 616
103 Facundo Bagnis 600 French
104 Kevin Anderson 597
358 Mikael Torpegaard 124 14,25 Little Orlan
535 Eric Vanshelboim 58 13,72
735 Johannes Ingildsen 26 13,50 Vaasa Skopje
780 August Holmgren 22 14,01 Rancho S.Diego
796 Christian Sigsgaard 21 13,67
1001 Elmer Møller 10 13,06 Ranc.Q Skop.Q
1204 Benjamin Hannestad 5 12,64
1521 Henrik Korsgaard 2 12,66
1709 Carl Emil Overbeck 1 12,90
Simon Friis Søndergaard 13,16
Anders Grinderslev 13,08
Sebastian Grundtvig 12,95
Philip Hjorth 12,90
Valdemar Frederik Pape 12,72
Oskar Brostrøm 12,59

 


 

Deadlines – standard Uge20 Uge21 Uge22 Uge23 Uge24
Entry   torsdag 28-apr 05-maj 12-maj 19-maj 26-maj
Withdrawal tirsdag 03-maj 10-maj 17-maj 24-maj 31-maj
Freeze torsdag 12-maj 19-maj 26-maj 02-jun 09-jun
Start   mandag 16-maj 23-maj 30-maj 06-jun 13-jun

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 23. maj 2022 (UTR pr. 10. maj) 

Girls singles

Rank Spiller Årg. Point UTR U21 U22 U23
30 Johanne Christine Svendsen 2004 1.102,25 10,86 French
103 Natacha Schou 2004 609,00 9,78 J1Belgien FO.Alt
117 Rebecca Munk Mortensen 2005 578,75 10,30 FO.Alt
369 Vilma Krebs Hyllested 2005 179,50 9,30
448 Sara Børkop 2006 144,50 8,95
639 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 105,75 8,53
610 Emma Kamper Malmkjær 2004 101,25 8,73
738 Mille Moerk 2006 77,50 8,40
865 Laura Brunkel 2006 58,75 8,48
865 Sarafina Olivia Hansen 2005 55,50 8,93
896 Cecilie Agerbek Fridthjof 2007 22,25 8,74 J4Edin
1445 Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 21,75 7,90
1453 Frederikke Alberte Pape 2006 21,50 8,83
1744 Freja Løvberg 2005 13,50 8,42
1816 Sarah Suljadzic 2006 12,00 7,64
2023 Emma Timm Neergaard 2006 9,00 9,61
2173 Augusta Lucia Grau Kristensen 2008 6,75 8,35
2598 Therese Harboe Holst 2006 2,75 7,23
3043 Hannah Hafez 2007 0,75 7,44
3043 Ena Arnautovic 2004 0,75 7,02
3043 Mathilde Ravnholt 2005 0,75 6,62
3043 Iben Lyme 2005 0,75 6,22
3043 Annika Meier Vestermann 2004 0,75 5,38
Emilie Just-Bomholt 2005 8,85
Divine Dasam Nweke 2004 8,76
Anna Tang 2004 7,97
Lucca Ingildsen 2007 7,90
Sophia Izabella Ragus 2008 7,54
Emma Thulin Gregersen 2006 7,45
Hannah Winding Mollerup 2006 7,37
William Thulin Gregersen 2009 7,30
Dicte Ingildsen 2005 7,28
Carl Filip Bak Weller 2009 7,00
Alberte Kleist Jørgensen 2005 6,98
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 6,98
Carli Scheuer Moesgaard 2007 6,95
Mariam Hassouneh 2007 6,92
Ophelia Mille Ruus 2006 6,74
Victoria Flintholm Andreasen 2008 6,60
Liv Torp-Milojevic 2007 6,59
Mille Friis Håkonsson 2007 6,31
Sophia Tølbøl Bergqvist 2008 6,30
Ingrid Friis Hein 2007 6,28
Caroline Porsager 2006 6,18
Vigga Scheuer Moesgaard 2007 5,89
Josefine Bente Malling 2009 5,86
Emma Paunovic 2007 5,67
Carla Valentin Jensen 2007 5,63
Naja Brun Creton 2007 5,62
Karolina Johnsen 2007 5,61
Nora Juncher Kjellin 2009 5,47
Anna Brandt Schultz 2009 5,27

J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge20 Uge21 Uge22 Uge23 Uge24
Entry   tirsdag 26-apr 03-maj 10-maj 17-maj 24-maj
Withdrawal tirsdag 03-maj 10-maj 17-maj 24-maj 31-maj
Freeze onsdag 11-maj 18-maj 25-maj 01-jun 08-jun
Start   mandag 16-maj 23-maj 30-maj 06-jun 13-jun


Boys singles 

Rank Spiller Årg. Point UTR U21 U22 U23
339 Kane Bonsach Ganley 2004 179,50 12,06
526 Yakup Uzunel 2005 109,25 11,01
744 Cornelius Alexander Shalmi 2005 63,75 11,03
920 Ervin Mesic 2004 41,25 11,21
1005 Alexander Nordal Clausen 2006 34,50 9,61
1133 Christopher Garde 2005 27,50 10,44
1473 Konstantin Gade Kryger 2005 14,75 9,77
1635 Niklas Nordahl Jensen 2004 11,00 10,61
2002 Valdemar Soldbro Dubin 2005 5,25 9,69
2028 Emanuel Grau Kristensen 2007 5,00 10,02
2028 Kristian Kjellberg 2005 5,00 9,53
2702 Adam SaxenfeldtTvede 2004 0,75 9,27
Alexander Borup 2004 10,73
Oliver Steines 2006 9,82
Tristan Thomas Engelschmidt 2006 9,75
Christian Grønfeldt-Sørensen 2007 9,68
Romeo Elfving Navarro 2004 9,56
Lucas Christmas Møller 2007 9,24
Christoffer Thielsen 2007 9,24
Phi Thanh Vo 2005 9,06
Luka Stojanovic 2004 9,01
Sebastian Kjølbye 2007 8,98
Anders Bjørn Møller 2005 8,79
Rasmus Hembo Mathiasen 2007 8,76
August Brostrøm Poulsen 2007 8,67
Mads Saxenfelt Tvede 2006 8,64
Mads Bruhn Aaby 2008 8,55
Conrad K. Clasen 2005 8,47
Christopher Lund-Kuhl 2006 8,40
Alexander Grube Andersen 2005 8,34
Christoffer Topp-Parving 2008 8,31
Marcus Sehested 2008 8,30
Oliver Rank Lindberg 2005 8,21
Oscar Howitz Bardram 2006 8,05
Christoffer Jessen 2008 8,04
Asger Thorn Sørensen 2008 7,85
Gabriel Maciel Araujo Pyndt 2008 7,64
Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 2009 7,63