Nedenstående oversigt med rangering og forventet turneringsprogram for Clara Tauson og Holger Rune samt andre udvalgte danske spillere vil jævnligt blive opdateret

Hvis man interesser sig for, hvem der deltager i de kommende ugers turneringer, kan det være en god ide at vende tilbage til denne artikel, hvor ranglister og forventet turneringsplan jævnligt vil blive ajourført for top 100 på WTA- og ATP-ranglisten samt for udvalgte danske spillere, som optræder på disse ranglister eller på ITF’s juniorrangliste.

Da der uden tvivl er størst interesse for, hvor og hvornår Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune deltager, er deres forventede turneringsplan fremhævet under “WTA/ATP Tour og Grand Slam emner” herunder.

Desuden viser oversigten den forventede plan de nærmeste uger for nogle af de spillere, der er tilknyttet det danske elitecenter, og som derved kan være emner til Davis Cup og Billie Jean Cup, samt de juniorer, som er omfattet af støtten fra Team Danmark.

Hvis man ikke har “bookmarket” artiklen, kan links til de forskellige ranglister findes i Tennisavisens ugentlige udgave af “Turneringer uge ..”


Opdateret 27. september 2022

WTA/ATP Tour og Grand Slam emner

(WTA95) Clara Tauson (21. dec 2002)
Uge 39: WTA 250 Tallin – Frameldt
Uge 40: WTA 250 Monastir – Frameldt
Uge 41: W60 Trnva

(ATP31) Holger Vitus Nødskov Rune (29. apr 2003)
Uge 39: ATP 250 Sofia
Uge 40: ATP 500 Nur-Sultan
Uge 41: ATP 250 Firenze
Uge 42: ATP 250 Stockholm
Uge 43: ATP 500 Basel
Uge 44: ATP 1000 Paris
Uge 45: ATP Next Gen Finals Milan

WTATV viser alle kampe fra WTA 250 og højere kategorier
Tennistv viser som regel kun kampe fra Centre Court ved ATP 250, men ofte fra flere baner ved højere kategorier.
TV 2 Sport viser primært kampe fra WTA og TV 2 Sport X fra ATP, og hvis muligt vises kampe med Clara og Holger på en af TV-kanalerne. TV 2 Play sender kampe fra både WTA og ATP.
TV 2 sportskanalerne sender endvidere kampe fra Grand Slam turneringen i Wimbledon.
Eurosport/Discovery+ dækker de øvrige Grand Slams (Australian Open, French Open, US Open)

Livescore kan følges på ATP WTA LIVE App.


ATP Challenger & ITF Men’s World Tennis Tour

(ATP547) Mikael Torpegaard (8. maj 1994)
??

(ATP588) August Holmgren (22. apr 1998)
Uge 39: Challenger 80 Charleston (kval)
Uge 40: Challenger Tiburon (Alt. 1  kval)
Uge 41: Challenger Fairfield (Alt. 17 kval)

(ATP642) Johannes Ingildsen (1. jul 1997)
Uge 41: M25 Sunderland (kval)

(ATP879) Elmer Møller (9. jul 2003)
Uge 39: M25 Falun (kval)
Uge 41: M25 Sunderland (kval)

(ATP881) Christian Sigsgaard (14. mar 1997)
Uge 41: M25 Sunderland (kval)

(ATP 1928) Benjamin Hannestad (14. feb 1997)
Uge 39: M25 Falun (kval)
Uge 41: M25 Sunderland (kval Alt.11)

Alle ATP Challenger kampe kan ses live på Challenger TV.
Vælg turneringen på atptour.com, eller på ATP/WTA Live app’en, og klik “Live” (eller “Watch Live”) ved Livescore, når kampen starter.
https://live.itftennis.com/en/live-streams/ viser kampe fra udvalgte ITF-turneringer – primært fra M25


ITF WOMEN’S WORLD TENNIS TOUR

(WTA275) Sofia Nami Samavati (14. mar 2000)
Uge 39: W25 Otocec – Frameldt
Uge 41: W60 Trnva

(WTA395) Olga Helmi (27. mar 2000)
Uge 40: W60 Trnava (kval)

https://live.itftennis.com/en/live-streams/ viser kampe fra udvalgte ITF-turneringer – primært fra W25 og højere kategorier


Team Danmark støttede juniorer

(WTA814/ITF16) Johanne Christine Svendsen (15. maj 2004)
??

(WTA1144/ITF116) Rebecca Munk Mortensen (1. nov 2005)
??

(ITF133) Natacha Schou (6. apr 2004)
??

(ITF506) Vilma Krebs Hyllested (3. dec 2005)
??

Der er sjældent mulighed for at følge med på hverken livescore eller livestream fra ITF World Tennis Tour Juniors


Rangliste-tabeller:
ATP: Rulebook – side 222, WTA/ITF: 2021 Official Rules (PDF)– side 148

Ranglister: WTA, ATP, ITF Girls, ITF Boys


Entry deadlines: GS, WTA 1000: 6 uger (Miami, Madrid og Rom dog 4 uger), WTA 125/250/500, Kval GS: 4 uger, Kval WTA: 3 uger

Uge Place Country Category Surface Start End
39 Parma ITA WTA 250 Clay 26.9.22 1.10.22
39 Tallin EST WTA 250 Hard 26.9.22 2.10.22
40 Ostrava CZE WTA 500 Hard 3.10.22 9.10.22
40 Monastir TUN WTA 250 Hard 3.10.22 9.10.22
41 San Diego CA, USA WTA 500 Hard 10.10.22 16.10.22
41 Cluj-Napoca ROU WTA 250 Hard 10.10.22 16.10.22
42 Guadalajara MEX WTA 1000 Hard 17.10.22 23.10.22
42 Rouen FRA WTA 125 Hard 17.10.22 23.10.22
43 Tampico MEX WTA 125 Hard 24.10.22 29.10.22
44 Fort Worth TX, USA WTA Finals Hard 31.10.22 5.11.22
44 Midland MI, USA WTA 125 Hard 31.10.22 5.11.22
44 Puerto Vallarta MEX WTA 125 Hard 31.10.22 5.11.22

Links til WTA Entry-lister: Dartsratings

WTA top 100 – pr.  26. september 2022 

RK Spiller Point UTR U39 U40 U41 U42 U43
1 Iga Swiatek 10.180 Ostrava SanDiego
2 Ons Jabeur 5.090 Monastir
3 Paula Badosa 3.934 Ostrava SanDiego Guadal
4 Anett Kontaveit 3.860 Tallin Ostrava SanDiego Guadal
5 Jessica Pegula 3.501 SanDiego Guadal
6 Aryna Sabalenka 3.470 SanDiego Guadal
7 Maria Sakkari 3.176 Ostrava Guadal
8 Cori Gauff 3.047 SanDiego Guadal
9 Simona Halep 3.025
10 Caroline Garcia 2.930 SanDiego Guadal
11 Daria Kasatkina 2.895 Ostrava SanDiego Guadal
12 Garbiñe Muguruza 2.875 SanDiego Guadal
13 Veronika Kudermetova 2.561 Monastir SanDiego Guadal
14 Belinda Bencic 2.295 Tallin Ostrava Guadal
15 Beatriz Haddad Maia 2.295 Tallin Ostrava SanDiego Guadal
16 Danielle Collins 2.277 SanDiego Guadal
17 Jelena Ostapenko 2.271 Tallin Ostrava SanDiego Guadal
18 Madison Keys 2.248 Tallin Ostrava SanDiego Guadal
19 Karolina Pliskova 2.061 Ostrava SanDiego Guadal
20 Petra Kvitova 2.003 SanDiego Guadal
21 Ekaterina Alexandrova 1.975 Ostrava SanD.Q Guadal
22 Victoria Azarenka 1.951 Ostrava Guadal
23 Liudmila Samsonova 1.937 SanD.Q Guadal
24 Amanda Anisimova 1.840 SanD.Q Guadal
25 Elena Rybakina 1.810 Tallin Ostrava SanD.Q Guadal
26 Shuai Zhang 1.655 Tallin Ostra.Q SanD.Q Guadal
27 Barbora Krejcikova 1.627 Tallin Ostrava Cluj-Nap Guadal
28 Qinwen Zheng 1.602 SanD.Q Guadal
29 Alison Riske 1.522 SanD.Q Guadal
30 Martina Trevisan 1.521 Parma Monastir SanD.Q Guadal
31 Aliaksandra Sasnovich 1.521 Ostrava SanD.Q Guadal
32 Kaia Kanepi 1.433 Tallin Ostra.A SanD.Q Guadal
33 Irina-Camelia Begu 1.424 Parma Cluj-Nap
34 Ajla Tomljanovic 1.400 Tallin Ostra.Q SanD.A Guadal
35 Shelby Rogers 1.379 Tallin Ostrava SanD.A Guadal
36 Jil Teichmann 1.358 Tallin Ostrava SanD.Q Guadal
37 Alizé Cornet 1.321 Parma Ostra.A SanD.A Guadal
38 Leylah Annie Fernandez 1.310 SanD.Q Guadal
39 Sorana Cirstea 1.300 Tallin.Q Monastir
40 Alison Van Uytvanck 1.280 Tallin Monastir
41 Marie Bouzkova 1.253 Monas.Q SanD.Q Guadal
42 Yulia Putintseva 1.238 Parma SanD.Q Guadal
43 Petra Martic 1.208 Monastir Guadal
44 Elise Mertens 1.200 Monastir SanD.Q Guadal
45 Bernarda Pera 1.140 Tallin Ostra.Q SanD.Q Guadal
46 Naomi Osaka 1.122
47 Anhelina Kalinina 1.091 Tallin Ostra.Q Cluj-Nap
48 Anastasia Potapova 1.076 Monastir Cluj-Nap Guadal
49 Katerina Siniakova 1.007 Monas.Q Guadal
50 Sloane Stephens 1.006 Parma SanD.Q Guada.Q
51 Madison Brengle 995 SanD.Q
52 Anna Kalinskaya 983 Parma Ostra.A SanD.Q Guada.Q
53 Ana Bogdan 982 Parma Cluj-Nap
54 Daria Saville 981 SanD.Q Guada.Q
55 Magda Linette 980 Monastir Cluj-Nap Guada.Q
56 Marta Kostyuk 975 Tallin Ostra.Q Cluj-Nap Guada.Q
57 Bianca Andreescu 972 Cluj-Nap Guadal
58 Xiyu Wang 958 Tallin.Q Ostra.Q Cluj-Nap
59 Camila Giorgi 954 SanD.Q Guada.Q
60 Anna Bondar 932 Parma Ostra.A Cluj-Nap Guada.Q
61 Lucia Bronzetti 906 Parma SanD.A
62 Ann Li 890 Tallin Monastir Cluj-Nap Guada.A
63 Lin Zhu 884 Monastir SanD.QA Guada.Q
64 Marketa Vondrousova 872
65 Diane Parry 871 Tallin Monastir Cluj-Nap
66 Emma Raducanu 856 Ostrava Cluj-N.A Guada.A
67 Sara Sorribes Tormo 851 Parma Ostra.Q Cluj-Nap
68 Jaqueline Cristian 841 Tallin.Q Monastir Cluj-N.A
69 Maria Camila Osorio Sorrano 835 SanD.QA Guada.Q
70 Tatjana Maria 829 Parma Alt Cluj-N.A Guada.Q
71 Angelique Kerber 828
72 Jule Niemeier 818 Cluj-Nap
73 Claire Liu 810 Tallin.Q Monastir Guada.Q
74 Mayar Sherif 790 Parma
75 Tereza Martincova 785 Tallin Ostra.A Cluj-Nap Guada.Q
76 Nuria Parrizas Diaz 782 Parma Monastir Cluj-Nap
77 Linda Fruhvirtova 761 Guada.Q
78 Danka Kovinic 755 Parma
79 Jasmine Paolini 755 Parma Monastir Cluj-Nap
80 Rebecca Marino 750 Guada.Q
81 Kaja Juvan 743 Parma Monastir Cluj-Nap
82 Aleksandra Krunic 734 Tallin.Q Alt Cluj-Nap
83 Panna Udvardy 733 Parma Guada.A
84 Lesia Tsurenko 721 Tallin.Q Mona.A Cluj-N.Q Guada.Q
85 Harriet Dart 718 Tallin.Q Monas.Q SanD.QA Guada.Q
86 Donna Vekic 715 Tallin.Q Ostra.A Cluj-N.Q
87 Xinyu Wang 709 Tallin.Q Cluj-Nap
88 Dayana Yastremska 707 Tallin.Q Ostra.Q Cluj-N.Q Guada.A
89 Viktorija Golubic 699 Tallin.Q Cluj-N.Q
90 Varvara Gracheva 694 Parma Monastir Cluj-N.Q
91 Dalma Galfi 692 Parma Ostra.Q Cluj-N.Q
92 Tamara Zidansek 682 Parma Monastir Cluj-N.Q
93 Viktoriya Tomova 679 Cluj-N.Q
94 Qiang Wang 675
95 Clara Tauson 674 12,41 Trnava
96 Elena-Gabriela Ruse 673 Tallin.Q Monas.Q SanD.QA Guada.Q
97 Maryna Zanevska 671 Parm.Q Monas.Q Cluj-N.A
98 Elisabetta Coccaretto 670 Parm.Q Monas.Q SanD.QA Guada.Q
99 Lauren Davis 664 SanD.QA Guada.Q
100 Tamara Korpatsch 662 Cluj-N.Q
101 Rebecca Peterson 661 Tallin.A
102 Julia Grabher 655 Ostra.Q Cluj-N.A
275 Sofia Nami Samavati 230 11,49 Trnava.Q
395 Olga Helmi 134 11,01 Trnav.Q Quinta Guada.Q
814 Johanne Christine Svendsen 27 10,90
1.018 Hannah Viller Møller 14 10,46 Reddin.Q
1.063 Olivia Gram 13 9,31 Baza Frede.Q
1.091 Elena Jamshidi 12 9,21 Monastir Monastir Monastir
1.144 Rebecca Munk Mortensen 10 10,33
1.323 Divine Nweke 6 8,67 Trnava.A3

 


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger

Uge Place Country Category Surface Start End
39 Seoul KOR ATP 250 Hard 26.9.22 25.9.22
39 Sofia BUL ATP 250 Hard 26.9.22 25.9.22
39 Tel Aviv Israel ATP 250 Hard 26.9.22 25.9.22
40 Nur-Sultan KAZ ATP 500 Hard 3.10.22 9.10.22
40 Tokyo JPN ATP 500 Hard 3.10.22 9.10.22
41 Shanghai CHN ATP 1000 Hard 10.10.22 16.10.22
41 Firenze ITA ATP 250 Hard 10.10.22 16.10.22
41 Gijon ESP ATP 250 Hard 10.10.22 16.10.22
42 Antwerpen BEL ATP 250 Hard 17.10.22 23.10.22
42 Stockholm SWE ATP 250 Hard 17.10.22 23.10.22
43 Basel SUI ATP 500 Hard 24.10.22 30.10.22
43 Wien AUT ATP 500 Hard 24.10.22 30.10.22
44 Paris FRA ATP 1000 Hard 31.10.22 6.11.22

 

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.itrank-tennis.comLivetennis.itDartsrankings.comMensTennisForums.com, Twitter updates (ATPChallenger)


ATP Top 100 – pr. 26. september

RK Spiller Pts UTR U39 U40 U41
1 Carlos Alcaraz 6.740 NurSult
2 Casper Ruud 5.850 Seoul Tokyo
3 Rafael Nadal 5.810
4 Daniil Medvedev 5.065 NurSult
5 Alexander Zverev 5.040
6 Stefanos Tsitsipas 4.810 NurSult
7 Novak Djokovic 3.570 TelAviv NurSult
8 Cameron Norrie 3.550 Seoul Tokyo
9 Andrey Rublev 3.390 NurSult Gijon
10 Jannik Sinner 3.200 Sofia NurSult Flrenze
11 Hubert Hurkacz 3.195 NurSult
12 Taylor Fritz 3.055 Seoul Tokyo
13 Felix Auger-Aliassime 2.950 NurSult Flrenze
14 Pablo Carreno Busta 2.360 Sofia Gijon
15 Matteo Berrettini 2.360 Flrenze
16 Marin Cilic 2.345 NurSult
17 Diego Schwartzman 2.110 TelAviv NurSult
18 Karen Khachanov 1.990 NurSult
19 Frances Tiafoe 1.940 Tokyo
20 Nick Kyrgios 1.780 Tokyo
21 Roberto Bautista Agut 1.760 NurSult Gijon
22 Alex de Minaur 1.745 Tokyo
23 Grigor Dimitrov 1.730 Sofia NurSult
24 Denis Shapovalov 1.640 Seoul Tokyo
25 Daniel Evans 1.490 Seoul Tokyo
26 Borna Coric 1.405 Seoul Tokyo
27 Francisco Cerundolo 1.394 NurSult Gijon
28 Tommy Paul 1.375 Gijon
29 Alejandro Davidovich Fokina 1.370 NurSult Gijon
30 Lorenzo Musetti 1.357 Sofia NurSult Flrenze
31 Holger Vitus Nodskov Rune  1.336 15,38 Sofia NurSult Flrenze
32 Miomir Kecmanovic 1.270 Seoul Tokyo
33 Gael Monfils 1.255 Flrenze
34 Maxime Cressy 1.253 TelAviv NurSult Flrenze
35 Botic van de Zandshulp 1.233 TelAviv NurSult
36 Sebastian Baez 1.205 Gijon
37 Nikoloz Basilashvili 1.185 Sofia NurSult Flrenze
38 Reilly Opelka 1.185
39 Aslan Karatsev 1.130 TelAviv NurSult Flrenze
40 Albert Ramos-Vinolas 1.085 NurS.A Gijon
41 Alexander Bublik 1.045 Sofia NurSult Flrenze
42 Filip Krajinovic 1.010 NurS.A Flrenze
43 John Isner 1.005 NurS.A
44 Sebastian Korda 985 TelAviv NurS.A Gijon
45 Lorenzo Sonego 985 Sofia NurSult Flrenze
46 Jenson Brooksby 982 Seoul Tokyo Flrenze
47 Andy Murray 975 NurSult
48 Brandon Nakashima 974 Seoul Tokyo Firenz.A
49 Alex Molcan 971 NurS.Q
50 Jack Draper 961 Sofia NurS.Q
51 Adrian Mannarino 956 TelAviv NurS.Q Gijon
52 Tallon Griekspoor 955 TelAviv NurS.Q Flrenze
53 Marcos Giron 896 Seoul Tokyo Gijon
54 Emil Ruusuvuori 896 TelAviv NurS.Q Flrenze
55 Oscar Otte 875 Sofia NurS.A Flrenze
56 Yoshihito Nishioka 827 Seoul Tokyo Flrenze
57 Fabio Fognini 817 Sofia NurS.Q Gijon
58 Arthur Rinderknech 817 TelAviv NurS.A Gijon
59 Jaume Munar 814 Seoul Tokyo Gijon
60 Pedro Cachin 813 Gijon
61 Joao Sousa 801 TelAviv Tokyo Gijon
62 Thiago Monteiro 793 TelAviv NurS.Q Alt
63 Benjamin Bonzi 781 NurS.A Gijon
64 Corentin Moutet 771 Firenz.A
65 David Goffin 770 NurS.Q Flrenze
66 Alejandro Tabilo 761
67 Pedro Martinez Portero 745 Seoul Tokyo Firenz.Q
68 Constant Lestienne 722 TelAviv NurS.A Gijon.Q
69 Daniel Elahi Galan 716 NurS.A Gijon.Q
70 Federico Coria 714
71 Ilya Ivashka 705 Sofia NurS.Q Gijon
72 Laslo Djere 702 TelAviv NurS.Q Firenz.A
73 Roberto Carballes Baena 698 Firenz.Q
74 Jiri Lehecka 693 Sofia NurS.A Flrenze
75 John Jeffrey Wolf 683 TelAviv Gijon.Q
76 Jiri Vesely 674
77 Hugo Dellien 671
78 Bernabe Zapata Miralles 654 Sofia Tokyo Gijon.Q
79 Christian Garin 640 Firenz.Q
80 Thanasi Kokkinakis 640 Tokyo Firenz.Q
81 Hugo Gaston 638
82 Mackenzie McDonald 635 Seoul Tokyo Alt
83 Richard Gasquet 630 Alt Alt
84 Quentin Halys 621 Alt
85 Jordan Thompson 620
86 Dusan Lajovic 616 Sofia Alt
87 Tomas Martin Etcheverry 601 TelAviv Tokyo.A Alt
88 Chun-hsin Tseng 598 Seoul Tokyo.A
89 Marton Fucsovics 586 Alt Tokyo.A Firenz.Q
90 Alexei Popyrin 584 TelA.Q Tokyo.Q Alt
91 Radu Albot 577 Seoul
92 Taro Daniel 569 Seoul Tokyo
93 Nuno Borges 568 Sofia Gijon.Q
94 Mikael Ymer 565 Sofia Firenz.Q
95 Marc-Andrea Huesler 563 Sofia Firenz.Q
96 Daniel Altmaier 554
97 Hugo Grenier 554 Sofia
98 Norbert Gombos 540 Firenz.Q
99 Jason Kubler 538
100 Denis Kudla 536
101 James Duckworth 532 Alt Tokyo
486 Eric Vanshelboim 70 13,60
547 Mikael Torpegaard 53 14,10
588 August Holmgren 46 14,00 Charl.Q Tibu.A15 Fair.A22
642 Johannes Ingildsen 38 13,52 Sund.Q
879 Elmer Møller 15 13,32 Falun Sund.Q
881 Christian Sigsgaard 15 13,56 Sund.Q
1616 Anders Grinderslev 1 12,94
1696 Oskar Brostrøm Poulsen 1 13,04
1700 Richard Biagiotti 1 12,39 Herak.Q
1928 Benjamin Hannestad 1 12,77 Falun.Q Sund.A11
Simon Friis Søndergaard 13,02
Carl Emil Overbeck 12,91
Philip Hjorth 12,86
Henrik Korsgaard 12,72
Valdemar Frederik Pape 12,55
Sebastian Grundtvig 12,22
Nikolaj Katic 11,53 Herak.A1
Felipe Mikkelsen 11,47 Prost.Q

 

Deadlines ITF World Tennis Tour

Deadlines – standard Uge39 Uge40 Uge41 Uge42 Uge43 Uge44
Entry   torsdag 08-sep 15-sep 22-sep 29-sep 06-okt 13-okt
Withdrawal tirsdag 13-sep 20-sep 27-sep 04-okt 11-okt 18-okt
Freeze torsdag 22-sep 29-sep 06-okt 13-okt 20-okt 27-okt
Start   mandag 26-sep 03-okt 10-okt 17-okt 24-okt 31-okt

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 26. september 2022 (UTR pr. 22. juni) 

Girls singles

Rank Spiller Årg. Point UTR U39 U40 U41 U42
16 Johanne Christine Svendsen 2004 1.334,00 10,91
116 Rebecca Munk Mortensen 2005 661,25 10,02 J2.Vigo
133 Natacha Schou 2004 577,50 9,61
445 Sara Børkop 2006 176,50 8,95
506 Vilma Krebs Hyllested 2005 155,50 9,28
513 Sarafina Olivia Hansen 2005 152,25 9,01
650 Laura Brunkel 2006 113,00 8,61
678 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 106,00 8,49
764 Mille Moerk 2006 91,25 8,44
832 Cecilie Agerbek Fridthjof 2007 80,25 8,75
1147 Emma Kamper Malmkjær 2004 48,00 8,84
1172 Augusta Lucia Grau Kristensen 2008 46,50 8,44
1190 Frederikke Alberte Pape 2006 45,25 8,80
1721 Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 20,25 7,85
1924 Freja Løvberg 2005 15,50 8,43
1940 Sarah Suljadzic 2006 15,25 7,70
2354 Hannah Hafez 2007 8,50 7,91
2477 Emma Timm Neergaard 2006 7,00 6,83
2687 Caroline Porsager 2006 5,25 2,00
2775 Caroline Dandanel Lindahl 2004 5,00 7,84
2876 Hannah Winding Mollerup 2006 4,00 2,00
3020 Sophia Izabella Ragus 2008 2,75 7,67
3020 Mathilde Ravnholt 2005 2,75 6,68
3339 Emma Paunovic 2007 1,75 5,78
3535 Mariam Hassouneh 2007 0,75 7,07
Divine Dasam Nweke 2004 8,67
Anna Tang 2004 7,88
Lucca Ingildsen 2007 7,86
William Thulin Gregersen 2009 7,41
Ena Arnautovic 2004 7,09
Carli Scheuer Moesgaard 2007 6,86
Victoria Flintholm Andreasen 2008 6,70
Liv Torp-Milojevic 2007 6,69
Sophia Tølbøl Bergqvist 2008 6,43
Ingrid Friis Hein 2007 6,36
Mille Friis Håkonsson 2007 6,36
Iben Lyme 2005 6,31
Sofia Mortensen 2008 6,19
Marie Benmoyal 2008 6,04
Josefine Bente Malling 2009 5,86
Ella Møller Wilstrup 2010 5,76
Karina Maria Macarie 2010 5,62
Nora Juncher Kjellin 2009 5,47
Annika Meier Vestermann 2004 5,36
Anna Brandt Schultz 2009 5,27

J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines ITF World Tennis Tour Junior

Deadlines – standard Uge39 Uge40 Uge41 Uge42 Uge43 Uge44
Entry   tirsdag 06-sep 13-sep 20-sep 27-sep 04-okt 11-okt
Withdrawal tirsdag 13-sep 20-sep 27-sep 04-okt 11-okt 18-okt
Freeze onsdag 21-sep 28-sep 05-okt 12-okt 19-okt 26-okt
Start   mandag 26-sep 03-okt 10-okt 17-okt 24-okt 31-okt

 


Boys singles 

Rank Spiller Årg. Point UTR U39 U40 U41 U42
265 Kane Bonsach Ganley 2004 289,00 12,03
443 Yakup Uzunel 2005 171,75 11,04 J1Saraw
566 Cornelius Alexander Shalmi 2005 124,25 11,26
980 Alexander Nordal Clausen 2006 56,25 9,57
1117 Christopher Garde 2005 44,25 10,65
1274 Ervin Mesic 2004 34,25 11,20
1843 Niklas Nordahl Jensen 2004 14,00 10,61
2044 Konstantin Gade Kryger 2005 10,50 9,78
2324 Nicolas Borgsten 2005 6,75 9,40
2517 Oliver Steines 2006 5,00 9,96
2724 Emanuel Grau Kristensen 2007 3,50 10,02
2810 Valdemar Soldbro Dubin 2005 2,75 9,69
3223 Christian Grønfeldt-Sørensen 2007 1,50 9,99
3306 Christoffer Thielsen 2007 0,75 9,32
3306 Christoffer Delfort 2005 0,75 8,91
3306 Hector Hertz Nissen 2006 0,75 8,43
Alexander Borup 2004 10,74
Tristan Thomas Engelschmidt 2006 9,80
Romeo Elfving Navarro 2004 9,62
Kristian Kjellberg 2005 9,59
Lucas Christmas Møller 2007 9,35
Adam SaxenfeldtTvede 2004 9,23
Phi Thanh Vo 2005 9,15
Sebastian Kjølbye 2007 9,08
Rasmus Hembo Mathiasen 2007 8,84
Mads Bruhn Aaby 2008 8,82
August Brostrøm Poulsen 2007 8,80
Mads Saxenfelt Tvede 2006 8,63
Marcus Sehested 2008 8,53
Christoffer Topp-Parving 2008 8,45
Christoffer Jessen 2008 8,13
Asger Thorn Sørensen 2008 7,96
Gabriel Maciel Araujo Pyndt 2008 7,76
Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 2009 7,73
Carl Filip Bak Weller 2009 7,18
Sebastian Kvist 2010 6,43