Både Holger Rune og Mikael Torpegaard deltager i kvalifikationen til US Open. Clara Tauson spiller double i Chicago. TV 2 Play og Sport eller Sport X viser kampe fra ATP Winston-Salem

Ugen før US Open sker det sjældent, at top 10 spillere deltager i turneringer, da de fleste forinden har fået skærpet kampformen ved de WTA/ATP 1000 turneringer, der forinden blev afviklet i Canada og Cincinnati, og derfor foretrækker de fleste at bruge den sidste uge til at restituere, inden det for alvor går løs i US Open i næste uge.

En undtagelse er dog WTA-ranglistens no. 6 Elina Svitolina, der overraskende blev sendt ud i sin første kamp i både Montreal og Cincinnati, og derfor har hun udnyttet muligheden for at få flere kampe, da hun fik et wildcard til WTA 250 i Chicago.

WTA 125 Chicago: Clara Tauson vinder titel efter flyvende start og fokuseret afslutning i 3. sæt

18-årige Clara Tauson havde planlagt at deltage i samme turnering, men flere omstændigheder spændte ben for den mulighed, hvilket er belyst i artiklen herover.
Efterfølgende er gjort opmærksom på, at turneringen afvikles under Quebec City WTA licens, hvilket kan være årsagen til, at 2 wildcards er tildelt canadiske spillere.

Clara er dog med i double sammen med Marta Kostyuk (UKR), og da WTATV.com viser alle kampe fra hovedturneringen i både single og double, bliver det muligt at følge deres kampe.
TV 2 Play viser kampe fra både WTA 250 i Chicago og Cleveland fra onsdag, men det forventes ikke, at de får mulighed for at vise doublerne med Clara.

Til gengæld er der hele ugen muligheder for at følge ATP 250 turneringen i Winston-Salem, hvor kampene på Stadium kan følges på TV 2 Play og nogle af kampene vises desuden på TV 2 Sport eller Sport X.

Challenger Verona: Holger Rune vinder 10. sejr på stribe og sikrer sin 3. ATP Challenger titel

Set med danske øjne er der størst interesse for kvalifikationen til US Open i Men’s singles, hvor både 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune og 27-årige Mikael Torpegaard skal vinde 3 kampe for at kvalificere sig til hovedturneringen.

Holger er som følge af de 2 seneste ugers ATP Challenger titler i San Marino og Verona avanceret til no. 145 på den seneste ATP-rangliste, som danner grundlag for seedningen til kvalifikationen, og derved er Holger seedet som no. 24, hvorved han tidligst i kvalfinalen kan møde 10. seedede no. 126 Christopher O’Connel (AUS).

Der bliver ikke mange muligheder for at få trænet på hardcourt, inden Holger skal spille sin første kamp mod no. 197 Lukas Lacko (SVK), idet han kun har haft mulighed for at spille 45 minutter sammen med 3 andre på en indendørsbane, da det har regnet.
Til gengæld møder Holger op med masser af selvtillid og i god kampform, men Holger får dog en ekstra dag til at vænne sig til både underlag og tidsforskel, da hverken han eller Torpegaard spiller tirsdag.

 

Vis dette opslag på Instagram

 

Et opslag delt af Mikael Torpegaard (@torpegramm)

Torpegaard har som følge af vejr-situationen været i New Jersey for at træne.
Han møder ligeledes en slovak, no. 194 Filip Horansky, som han tidligere har vundet over, hvilket ganske vist er 10 år siden som junior i Klosters i Schweiz.
I en eventuel 2. kvalrunde kan Torpegaard møde 26. seedede no. 148 Marc Polmans (AUS) eller no. 195 Ernests Gulbis (LAT), der for 7 år siden var no. 10.
Den højst rangerede, som Torpegaard kan møde i en eventuel kvalfinale, er 8. seedede no. 123 Yasutaka Uchiyama (JPN).

Kvalkampene kan følges på DiscoveryPlus/Eurosport Player.

Flere danskere aktive på ITF Women’s Tennis Tour

Efter sejren i sidste uge over 1. seedede Conny Perrin (SUI) i 1/8-finalen ved W25 i Ourense i Spanien lykkedes det ikke for 21-årige Olga Helmi at få revanche i kvartfinalen mod 19-årige Olivia Gadecki (AUS), der ligesom i deres første møde vandt i 3 sæt 4-6, 6-4, 6-3.

Olga deltager i denne uge i endnu en W25 turnering, som afvikles i Vigo i Spanien, og for 2. uge i træk møder hun i 1. runde no. 383 Justina Mikulskyte (LTU), som derved forsøger at få revanche for nederlaget mod Olga, der vandt 6-3, 3-6, 6-4.

Tennisspilleren Olga Helmi
Foto: Sportsfotograf.com. – Olga Helmi

21-årige Sofia Nami Samavati skulle oprindelig havde deltaget i kvalifikationen til W15 i Wanfercee-Baulet i Belgien, men da hun var i finalen i Erwitte i Tyskland, har hun fået en Special Exempt (SE) til hovedturneringen, hvor hun tirsdag kl. 11 møder no. 1022 Katharina Hering (GER) i 1. runde.

W15 Erwitte: Sofia Nami Samavati besejret i 3 sæt i karrierens første professionelle ITF-finale

19-årige Cecilie Wiche deltog i kvalifikationen til turneringen i Belgien, hvor hun i 1. kvalrunde vandt 6-4, 4-6, [10-8] over 18-årige Eva-Maria Riml (AUT), og i 2. kvalrunde vandt hun 1. sæt 7-5 mod 2. seedede no. 1079 Flavie Brugnone (FRA), der dog vandt de 2 efterfølgende sæt 6-0, 6-0.

Foto: Sportsfotograf.com. – Divine Dasam Nweke

Der er ligeledes 2 danske deltagere ved W15 i Chornomorsk i Ukraine, hvor 17-årige Divine Dasam Nweke efter 3 sejre i kvalifikationen er videre til hovedturneringen, hvor hun i 1. runde møder 18-årige no. 1107 Vladlena Bokova (UKR).
I samme turnering møder 20-årige Elena Jamshidi 2. seedede no. 674 Nicole Fossa Huergo (ITA).

Elena Jamshidi
Foto: Sportsfotograf.com – Elena Jamshidi

I både ITF-Junior og Tennis Europe sektionerne er der flere danske spillere i aktion.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 29. august

Billeder (facebook-opslag): Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (q) Astrid Brune Olsen (NOR) Finale kl. 15:00

ITF World Tennis Tour
W15 Wanfercee-Baulet (BEL) – kun livescore
Finale søndag: (SE) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (q) Astrid Brune Olsen (NOR) kl. 15:00
W60 Prague (CZE) – kun livescore?
QR1: (1148) Elena Jamshidi (DEN) vs. (569) [14] Erika Sema (JPN) kl. 09:30

GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 34) 

WTA 250, Tennis In The Land, Cleveland (OH, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra onsdag)

Women’s singles

Finale
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-6(5), 6-4

Semi-finaler
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (6) Magda Linette (POL)  7-6(5), 6-2
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. (7) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-4

Kvart-finaler
(6) Magda Linette (POL) vs. (1) Daria Kasatkina (RUS) 6-1, 6-2
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 6-4
(7) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (9) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-1
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 5-7, 6-2

1/8-finale
(1) Daria Kasatkina (RUS) vs. Caty McNally (USA) 2-6, 6-4, 6-2
(6) Magda Linette (POL) vs. (LL) Linda Fruhvirtova (CZE) 7-6(2), 6-4
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Polona Hercog (SLO) 7-6(5), 7-5
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (5) Nadia Podoroska (ARG) 6-7, 6-4, 6-4
==
(7) Sara Sorribes Tormo (ESP) d. Vera Zvonareva (RUS) Walkover
(9) Shuai Zhang (CHN) vs. (WC) Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-4, 7-6(7)
Katerina Siniakova (CZE) vs. (LL) Nagi Hanatani (JPN) 6-0, 6-0
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-3

R32
(1) Daria Kasatkina (RUS) vs. Kaja Juvan (SLO) 6-3, 6-4
Caty McNally (USA) vs. Anna Danilina (KAZ) 7-6(4), 5-7, 6-4
(LL) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (LL) Tara Moore (GBR) 6-4, 7-5
(6) Magda Linette (POL) vs. (Q) Emina Bektas (USA) 7-6(6), 6-4

Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (3) Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-6(3), 6-3
Polona Hercog (SLO) vs. (WC) Maria Mateas (USA) 6-3, 6-2
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Christina McHale (USA) 6-4, 7-5
(5) Nadia Podoroska (ARG) vs. Bernarda Pera (USA) 6-2, 6-4
==
(7) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Alexa Glatch (USA) 6-2, 6-1
Vera Zvonareva (RUS) vs. (Q) Ulrikke Eikeri (NOR) 6-4, 6-2
(WC) Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Ludmilla Samsonova (RUS) 6-4, 3-6, 6-1
(9) Shuai Zhang (CHN) vs. Martina Trevisan (ITA) 7-5, 6-1

Katerina Siniakova (CZE) vs. (8) Shelby Rogers (USA) 7-5, 6-1
(LL) Nagi Hanatani (JPN) vs. Anna Blinkova (RUS) 1-0 Ret’d
Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Catherine Harrison (USA) 6-1, 6-2
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. Lauren Davis (USA) 1-6, 6-0, 6-0


WTA 250, WTA Chicago Women’s Open, (IL, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra onsdag)

Finale
(1/WC) Elina Svitolina (UKR) vs. (9) Alizet Cornet (FRA) 7-5, 6-4

Semi-finaler
(1/WC) Elina Svitolina (UKR) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-7(4), 6-3
(9) Alizet Cornet (FRA) vs. Varvara Gracheva (RUS) 4-6, 6-1, 6-0

Kvart-finaler
(1/WC) Elina Svitolina (UKR) vs. (7) Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 6-0
Rebecca Peterson (SWE) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-7(4), 6-1, 4-1 Ret’d
Varvara Gracheva (RUS) vs. (8) Marta Kostyuk (UKR) 6-7(4), 6-3, 6-4
(9) Alizet Cornet (FRA) vs. (5) Marketa Vondrousova (CZE) 2-6, 6-4, 6-3

1/8-finale
(1/WC) Elina Svitolina (UKR) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-4
(7) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (WC) Francoise Abanda (CAN) 6-3, 6-2
Tereza Martincova (CZE) vs. Su-wei Hsieh (TPE) 3-6, 6-4, 6-2
Rebecca Peterson (SWE) vs. (6) Viktorija Golubic (SUI) 7-6(5), 6-3
==
(8) Marta Kostyuk (UKR) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-2, 6-3
Varvara Gracheva (RUS) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 7-5, 3-1 Ret’d
(5) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-1, 1-0 Ret’d
(9) Alizet Cornet (FRA) vs. Misaki Doi (JPN) 7-6(4), 6-4

R32
(1/WC) Elina Svitolina (UKR) vs. (LL) Clara Burel (FRA) 5-7, 6-1, 2-0 Ret’d
Fiona Ferro (FRA) vs. (Q) Aldila Sutjiadi (FRA) 4-6, 7-5, 6-1
(WC) Francoise Abanda (CAN) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-4, 6-2
(7) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 7-6(2)

Tereza Martincova (CZE) vs. (3) Sorana Cirstea (ROU) 3-6, 6-3, 6-2
Su-wei Hsieh (TPE) vs. (WC) Venus Williams (USA) 6-2, 6-3
Rebecca Peterson (SWE) vs. Marie Bouzkova (CZE) 7-6(9), 7-6(6)
(6) Viktorija Golubic (SUI) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 7-6(5), 6-3
==
(8) Marta Kostyuk (UKR) vs. (WC) Katherine Sebov (CAN) 6-0, 6-3
Kaia Kanepi (EST) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 3-6, 6-2, 7-5
(Q) Ana Bogdan (ROU) vs. Heather Watson (GBR) 6-2, 1-0 Ret’d
Varvara Gracheva (RUS) vs. (4) Tamara Zidansek (SLO) 6-3, 1-6, 6-2

(5) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Quinn Gleason (USA) 6-2, 6-0
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Nao Hibino (JPN) 6-1, 6-3
Misaki Doi (JPN) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-4, 6-2
(9) Alizet Cornet (FRA) vs. Ann Li (USA) 6-7(8), 6-0, 6-4

Doubles

1/8-finale: Clara Tauson (DEN)/Marta Kostyuk (UKR) vs. Tereza Martincova/Marketa Vondrousova (CZE) 6-7(3), 3-6


ATP 250, Winston-Salem Open (NC, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV 2 Sport/Sport X/Play

Finale
Ilya Ivashka (BLR) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-0, 6-2

Semi-finale
Ilya Ivashka (BLR) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-2, 6-1
Mikael Ymer (SWE) vs. (15) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 7-5, 6-3

Kvart-finale
Ilya Ivashka (BLR) vs. (1) Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6(2), 6-3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (14) Richard Gasquet (FRA) 7-6(5), 6-1
(15) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. Marcos Giron (USA) 7-6(2), 6-2
Mikael Ymer (SWE) vs. (13) Frances Tiafoe (USA) 6-7(2), 6-2, 6-3

1/8-finale
(1) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (16) Dominik Koepfer (GER) 6-2, 6-3
Ilya Ivashka (BLR) vs. (9) Jan-Lennard Struff (GER) 6-2, 6-1
(14) Richard Gasquet (FRA) vs. (3) Daniel Evans (GBR)  6-4, 7-6(4)
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (12) Benoit Paire (FRA) 6-4, 4-6, 6-1
==
Marcos Giron (USA) vs. (LL) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 4-6, 6-3, 6-3
(15) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (4) Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 0-6, 6-2
Mikael Ymer (SWE) vs. (LL) Max Purcell (AUS) 7-5, 6-2
(13) Frances Tiafoe (USA) vs. Thiago Monteiro (BRA) 7-5, 7-6(2)

R32
(1) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 3-6, 6-4
(16) Dominik Koepfer (GER) vs. Marco Cecchinato (ITA) 5-7, 6-4, 6-4
(9) Jan-Lennard Struff (GER) vs. Gianluca Mager (ITA) 6-2, 6-2
Ilya Ivashka (BLR) vs. (6) Marin Cilic (CRO) 4-6, 7-5, 6-4

(3) Daniel Evans (GBR) vs. (Q) Lucas Pouille (FRA) 3-6, 6-4, 6-1
(14) Richard Gasquet (FRA) vs. Egor Gerasimov (BLR) 7-6(4), 7-6(6)
(12) Benoit Paire (FRA) vs. (PR) Gilles Simon (FRA) 6-3, 6-3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (5) Alexander Bublik (KAZ) 6-2, 7-6(5)
==
(LL) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Federico Coria (ARG) 6-4, 6-2
Marcos Giron (USA) vs. (10) Federico Delbonis (ARG) 6-3, 6-4
(15) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 6-7(9), 6-1, 7-6(1)
(4) Marton Fucsovics (HUN) vs. (LL) Yosuke watanuki (JPN) 7-5, 6-1

(LL) Max Purcell (AUS) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-5, 6-4
Mikael Ymer (SWE) vs. (11) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 6-1
(13) Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 7-6(4), 6-3
Thiago Monteiro (BRA) vs. (LL) Eduardo Nava (USA) 7-5, 6-1

R64
(1) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
Soon woo Kwon (KOR) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 7-5
Marco Cecchinato (ITA) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-4
(16) Dominik Koepfer (GER) – bye

(9) Jan-Lennard Struff (GER) – bye
Gianluca Mager (ITA) vs. (Q) Tung-lin Wu (TPE) 7-6(5), 6-3
Ilya Ivashka (BLR) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-4, 6-4
(6) Marin Cilic (CRO) – bye

(3) Daniel Evans (GBR) – bye
(Q) Lucas Pouille (FRA) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-1, 6-4
Egor Gerasimov (BLR) vs. Norbert Gombos (SVK) 7-6(6), 3-6, 6-2
(14) Richard Gasquet (FRA) – bye

(LL) Pierre-Hugues Herbert (FRA) – bye
(PR) Gilles Simon (FRA) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 7-5, 6-3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 6-3, 6-4
(5) Alexander Bublik (KAZ)
==
(LL) Pierre-Hugues Herbert (FRA)- bye
Federico Coria (ARG) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-4, 4-6, 6-4
Marcos Giron (USA) vs. Facundo Bagnis (ARG) 7-5, 6-4
(10) Federico Delbonis (ARG) – bye

(15) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) – bye
(Q) Alexei Popyrin (AUS) vs. Steve Johnson (USA) 7-5, 6-4
(LL) Yosuke watanuki (JPN) vs. Jaume Munar (ESP) 3-6, 6-3, 6-0
(4) Marton Fucsovics (HUN) – bye

(LL) Max Purcell (AUS) – bye
Jordan Thompson (AUS) vs. Guido Pella (ARG) 6-1, 1-6, 6-3
Mikael Ymer (SWE) vs. Stefano Travaglia (ITA) 6-2, 1-6, 6-2
(11) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye

(13) Frances Tiafoe (USA) – bye
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (LL) Noah Rubin (USA) 6-2, 6-0
Thiago Monteiro (BRA) vs. James Duckworth (AUS) 6-4, 4-6, 7-6(5)
(2) David Goffin (BEL) – bye

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport/SportX/Play


Kvalifikation, US Open, New York (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Men’s singles

Q32: (145) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (239) Mats Moraing (GER) 6-4, 3-6, 6-3

Q64 (udvalgte)
(239) Mats Moraing (GER) vs. [10] (126) Christopher O’Connell (AUS)
(145) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (175) Mitchell Krueger (USA) 6-4, 6-1

Q128 (udvalgte)
(173) Kacper Zuk (POL) vs. [8] (123) Yasutaka Uchiyama (JPN) 7-5, 7-6(7)
(184) Quentin Halys (FRA) vs. (WC) Samir Banerjee (USA) 6-1, 6-0
(218) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (194) Filip Horansky (SVK) 6-7(4), 6-7(9)
(195) Ernests Gulbis (LAT) vs. [26] (148) Marc Polmans (AUS) 6-3, 6-4

(235) Maxime Janvier (FRA) vs. (169) Elias Ymer (SWE) 6-1, 6-3

[10] (126) Christopher O’Connell (AUS) vs. (174) Altug Celikbilek (TUR) 6-2, 6-4
(239) Mats Moraing (GER) vs. (201) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 6-3, 4-6, 7-6(2)
(175) Mitchell Krueger (USA) vs. (199) Steven Diez (CAN) 6-3, 6-1
(145) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (197) Lukas Lacko (SVK) 6-4, 6-4


ATP Challenger (uge 34)

Place Country Category Surface
Barletta ITA ATP Challenger €44K Clay
Warsaw POL ATP Challenger €44K Clay
Praque CZE ATP Challenger €44K Clay

 

Barletta

R32 (udvalgte)
(297) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. [2] (139) Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-1, 2-6, 5-2 Ret’d

Warsaw

R32 (udvalgte)
[1] (122) Daniel Altmaier (GER) d. (WC) (2141) Leo Borg (SWE) 0-2 Ret’d

Livestream/ATP


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 34)

Place Country Category Surface
Lesa ITA M25+H – Livestream CC+C2 Clay
Caslano SUI M25 Clay
Poznan POL M25 Clay
Santander ESP M25 – Livestream C1+C3 Clay
Trier GER M25 Clay
Bad Waltersdorf AUT M15 Clay
Bratislava SVK M15 Clay
Huy BEL M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard

 

<< tilbage


ITF Women (uge 34)

Place Country Category Surface
Prerov CZE W60 – Livestream C5+C6 Clay
Almaty KAZ W25 – Livestream  CC+C1 Hard
Braunschweig GER W25 – Livestream C1+C2 Clay
Verbier SUI W25 Clay
Vigo ESP W25 Hard
Bad Waltersdorf AUT W15 Clay
Chornomorsk UKR W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Wanfercee-Baulet BEL W15 Clay

 

W25 Vigo

R32: (556) Olga Helmi (DEN) vs. (383) Justina Mikulskyte (LTU) 2-6, 2-6


W15 Wanfercee-Baulet

F: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Astrid Brune Olsen (NOR) 4-6, 6-3, 6-1
SF: Sofia Nami Samavati (DEN) d. (2) Oleksandra Oliynykova (CRO) Walkover
QF: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (4) Carlota Martinez Cirez (ESP) 7-6, 1-6, 6-1
R16: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Irene Lavino (ITA) 6-2, 7-6(5)
R32: (SE) (1146) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Katharina Hering (GER) 6-0, 6-2

Q16: Cecilie Wiche (DEN) vs. [2] (1079) Flavie Brugnone (FRA) 7-5, 0-6, 0-6
Q32: Cecilie Wiche (DEN) vs. Eva-Maria Riml (AUT) 6-4, 4-6, [10-8]

Doubles
1/8-finale: Sofia Nami Samavati/Cecilie Wiche (DEN) vs. Sevil Yuldasheva (UZB)/Madelief Hageman (NED) 4-6, 2-6


W15 Chornomorsk
Tidsforskel: cet +1 time

R32
(Q) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1107) Vladlena Bokova (UKR) 6-2, 1-6, 2-6
(1148) Elena Jamshidi (DEN) vs. [2] (674) Nicole Fossa Huergo (ITA) 2-6, 0-6.

Qfi: Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Defne Cirpanli (TUR) 6-3, 6-0
Q16: Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [7] Polina Ramenskaja (EST) 3-6, 6-3, [10-7]

Q32
Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Anastasiya Zaparyniuk (UKR) 1-6, 6-1, [2-10]
Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Lika Peresypkina (UKR) 7-5, 6-2

<< tilbage


ITF Junior (uge 34)

Grade 1, PRINCE GEORGE’S COUNTY INTERNATIONAL HARD COURT ITF, College Park (MD, USA) – Hardcourt

Finale: [13] (70) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs.  [8] (57) Mirra Andreeva (RUS) 6-1, 6-0
Semifinale: [13] (70) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. [14] (72) Lucija Ciric Bagaric (CRO) 6-3, 6-2
Kvartfinale: [13] (70) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. [6] (40) Solana Sierra (ARG) 6-3, 6-2
1/8-finale: [13] (70) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. (462) Charlotte Owensby (USA) 6-1, 7-6(1)
R32: [13] (70) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs.  (Q) (594) Ena Koike (JPN) 5-7, 6-1, 7-5

R64
(120) Clarine Lerby (NED) vs. (239) Elisabeth Jones (USA) 1-6, 2-6
[13] (70) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. (216) Ava Krug (USA) 6-1, 2-6, 6-4

Doubles

R32: Clarine Lerby (NED)/Mia Kupres (CAN) vs. Ava Krug/Liv Hovde (USA)


Grade 2, 38° TORNEO BAYER INTERNAZIONALE UNDER 18 DI SALSOMAGGIORE TERME (ITA) – Grus

Girls singles

R32: (251) Natacha Schou (DEN) vs. (597) Viola Turini (ITA) 6-7(1), 4-6


Grade 3, J3 RCT BARCELONA 1899 (ESP) – Grus

Girls singles

Kvart-finale
(681) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Paula Cembranos (SUI) 5-7, 4-6

1/8-finale
(681) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (397) Ela Platenikova (SVK) 2-6, 1-6
[6] (257) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (WC) Ines Costa (ESP) 6-2, 6-1

R32
(681) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [4] (224) Crolina Gomez (ESP) 6-4, 4-6, 7-5
[6] (257) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (335) Violeta Martinez (USA) 6-0, 6-4

Girls doubles

Finale: Hyllested/Mortensen vs. (4) Sara Dols/Carolina Gomez (ESP) 3-6, 7-6(7), [10-2]
Semifinale: Hyllested/Mortensen vs. (3) Paula Cembranos (SUI)/Anna Paradisi (ITA) 4-6, 7-5, [10-8]
Kvartfinale: Hyllested/Mortensen vs. (1) Yu-Yun Li (TPE)/Deanne Choo (SGP) 6-3, 6-2
1/8-finale: Vilma Krebs Hyllested/Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Emily Sartz Lunde (NOR)/Deborah Dominguez Collado (GUA) 6-3, 6-4


Grade 4, DIJON LAC KIR ITF JUNIOR 2021, Dijon (FRA) – Grus

Girls singles

R32: (948) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (Q) Safia Zenbi (FRA) 2-6, 0-6


Grade 5, JUNIOR LIBEREC OPEN 2021 (CZE) – Grus

R32: [5] (820) Yakup Uzunel (DEN) vs. (WC) Jonas Kucera (CZE) 6-7(5), 5-7


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 34)


Cat 2, San Marino Junior Cup Under 14 / 16 (SAM) – Grus

U16 Girls singles

1/8-finale: [3] (443) Emma Thulin Gregeren (DEN) vs. (1841) Sveva Zerpelloni (ITA) 0-6, 3-6
R32: [3] (443) Emma Thulin Gregeren (DEN) vs. (Q) Beatrice Maria Ferri (ITA) 6-0, 6-4

U16 Girls doubles

Kvartfinale: (1) Emma Thulin Gregeren (DEN)/Klara Komlodi (HUN) vs. Benedetta Palazzo/Carlotta Martins Pinto Teixeira (ITA) 2-6, 4-6
1/8-finale: (1) Emma Thulin Gregeren (DEN)/Klara Komlodi (HUN) – bye


Cat 2, Riga Open- Inspired by tennis (LAT) – Grus

U16 Boys singles

1/8-finale: (365) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. [7] (171) villem Aadamsoo (EST) 0-6, 3-6
R32: (365) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (Q) Ernests Spickus (LAT) 6-0, 6-2

U14 Girls singles

R32: (WC) (350) Augusta Lucia Grau Kristensen (DeN) vs. [5] (173) Daniela Darta Feldmane (LAT)


Cat 3, Koblenz Junior Open (GER) – Grus

U14 Boys singles

Finale: [5] (227) Christoffer Thielsen (DEN) vs. [2] (192) Jan Smrcka (GER)
Semifinale: [5] (227) Christoffer Thielsen (DEN) vs. [1] (191) Tim Kohl (GER) 6-1, 7-5
Kvartfinale: [5] (227) Christoffer Thielsen (DEN) vs. [4] (217) 6-2, 4-6, 6-3

1/8-finale
[5] (227) Christoffer Thielsen (DEN) vs. (563) Jonathan Dazert (GER) 6-0, 6-4
[9] (371) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. [7] (322) Bengt Johan Reinhard (GER) 5-7, 0-6

R32
[5] (227) Christoffer Thielsen (DEN) vs. (752) Eliott Costa (BEL) 6-4, 6-1
[9] (371) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Kaspar Mathes (GER) 6-3, 6-2

R64
[5] (227) Christoffer Thielsen (DEN) – bye
[9] (371) Lucas Christmas Møller (DEN)

U14 Boys doubles

Semifinale: Christmas Møller/Thielsen vs. (4) Timo Meyer/Leopold Henss (GER) 3-6, 3-6
Kvartfinale: Christmas Møller/Thielsen vs. Luis Denda/Jakub Smrcka (GER) 6-1, 6-1
1/8-finale: (2) Lucas Christmas Møller/Christoffer thielsen (DEN) vs. Noah Held/Sebastian Gampert (GER) 3-6, 6-7(3)

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Canada, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Canada

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm