Danmark med Clara Tauson og Holger Rune har gode chancer for puljesejr mod Schweiz og Frankrig ved Hopman Cup i Nice, hvor Spanien med Wimbledon mesteren Carlos Alcaraz er mulig finale modstander

Efter Wimbledon vælger de fleste ATP- og WTA-spillere ofte kortvarigt at genoptage grus-sæsonen, inden fokus rettes mod hard court sæsonen op mod US Open, der indledes i slutningen af august.

I den kommende uge er der således ATP 250 turneringer på grus i både Båstad og Gstaad samt WTA 250 i Budapest og Palermo.
Desuden er der en ATP 250 græs-turnering i Newport, Rhode Island i USA.

Selvom Nordea Open i Båstad kun er i ATP 250 kategorien, er turneringen så populær blandt spillerne, at deltagerfeltet ofte er på niveau med en ATP 500, og navne som Casper Ruud og Andrey Rublev fra top 10 og sidste års sensationelle vinder Francisco Cerundolo samt Lorenzo Musetti og Alexander Zverev kan uden tvivl trække tilskuere til turneringen.

Der bliver dog formentlig færre danske tilskuere end de tidligere år, hvor Holger Vitus Nødskov Rune deltog – ganske vist uden større succes, da han sidste år blev sendt ud i 1. runde af Marc-Andrea Huesler, og det var også en streg i regningen, at turneringens absolutte topnavn Casper Ruud led samme skæbne i sin første kamp mod Cerundolo, der i finalen vandt over sin argentinske landsmand Sebastian Baez, der også deltager i år.

Holger har i år fravalgt at deltage i Båstad, hvilket ikke skyldes uvilje mod at deltage i svenske turneringer, men da Holgers agent firma Tennium i samme uge arrangerer den genopståede Hopman Cup i Nice, blev den prioriteret, da Danmark fik mulighed for at deltage med de to 20-årige danske topnavne Holger Rune og Clara Tauson.

Hopman Cup: Clara Tauson og Holger Rune repræsenterer Danmark ved Hopman Cup juli 2023

Clara skulle efter planen – forudsat at hun var ude af Wimbledon i 2. uge – have deltaget i WTA 125 i Båstad, men på grund af problemer med det ene knæ meldte hun både afbud til Women’s doubles ved Wimbledon og efterfølgende til Båstad, men ifølge Tennisavisens oplysninger er hun meldt klar til Hopman Cup, hvor Danmarks holdkaptajn bliver Lars Christensen, der udover at være træner for Holger også tidligere har trænet med Clara i en periode.

Clara skulle oprindeligt have mødt Belinda Bencic, når Danmark i den første kamp onsdag kl. 16:00 møder Schweiz.

Imidlertid er Bencic pga. skade, efterfølgende erstattet af Céline Naef, der er no. 165 på ranglisten, hvilket uden tvivl øger muligheden for, at Clara kan bringe Danmark foran 1-0, og da Holger vil være kæmpe favorit i opgøret kl. 18:00 mod Leandro Riedi, der er no. 166 på ATP-ranglisten. er der gode chancer for dansk sejr allerede inden den afsluttende Mixed double, der er programsat til kl. 21:00.

Dagen efter spiller Clara og Holger mod Frankrig, hvor Clara indleder kl. 16:00 mod no. 74 Alizé Cornet, hvor chancen for dansk sejr formentlig er fifty-fifty, og i kampen mellem Holger og no. 51 Richard Gasquet er Holger selvsagt favorit, så muligheden for dansk 2-0 føring efter singlerne er absolut også realistisk i dette opgør.

Kampene fra Hopman Cup bliver vist på TV 2 Sport, som desuden sender Morten Ankerdal til Nice for at lave indslag fra turneringen.
Tennisavisen vil ligeledes være repræsenteret ved Danmarks kampe, idet undertegnede kombinerer en privat ferie i Nice med Hopman Cup.

Hvis resultaterne flasker sig, kan Danmark med en puljesejr kvalificere sig til søndagens finale mod vinderen af den anden pulje, hvor Spanien, Belgien og Kroatien dyster om en plads i finalen.

Drømmescenariet vil uden tvivl være en finale mellem Danmark og Spanien, hvorved Holger måske kan få muligheden for revanche efter nederlaget i kvartfinalen ved Wimbledon mod hans jævnaldrende rival Carlos Alcaraz, der repræsenterer Spanien sammen med no. 66 Rebeka Masarova, der trådte til efter afbud fra no. 35 Paula Badosa.

Arrangørerne har især haft fokus på de to 20-årige verdens-stjerner, som ovenstående opslag på Twitter dagen før kvartfinalen ved Wimbledon er et eksempel på.
Efter kvartfinalen ved Wimbledon har Holger ca. 1 uge til at restituere og bearbejde skuffelsen over nederlaget, men tilfredsheden med en fremragende græs-sæson vil uden tvivl hurtigt overskygge skuffelsen.

Alcaraz får dog knap så lang tid efter søndagens sejr i Wimbledon finalen mod Novak Djokovic, men da Spanien først spiller deres puljekampe fredag og lørdag, bliver der dog alligevel nogle dage til at restituere efter Wimbledon, så forhåbentlig bliver Alcaraz klar til Hopman Cup, som af spillerne uden tvivl opfattes som en hyggelig show turnering, hvor der både bliver plads til seriøs konkurrence og underholdende showpræget tennisopvisning.

Begge Danmarks kampe spilles på Centre Court, og samtidig med opgøret torsdag mod Frankrig spilles den første kamp i Spaniens pulje på Court 1, hvor Belgien med Elise Mertens og David Goffin møder Kroatien med Donna Vekic og Borna Coric.
Fredag spiller Spanien på Centre Court mod Belgien, mens Frankrig og Schweiz fra Danmarks pulje mødes på Court 1.
Lørdag spilles den sidste puljekamp mellem Spanien og Kroatien på Centre Court, hvor finalen som nævnt afvikles søndag kl. 16:00 med Women’s singles efterfulgt kl. 18:00 med Men’s singles og kl. 20:00 med den afsluttende Mixed doubles.

Elmer Møller
Foto: Sportsfotograf.com – Elmer Møller

Af øvrige turneringer med dansk deltagelse kan nævnes, at 20-årige Elmer Møller, der er no. 499 på ATP-ranglisten, for første gang nogensinde deltager i kvalifikationen til en ATP Challenger, hvor han fik en fornem start, da han i 1. kvalrunde ved Challenger 125 Amersfoort i Holland vandt 6-3, 7-6(3) over no. 570 Sidane Pontjodikromo (NED).
Elmer møder i kvalfinalen no. 373 Alex Marti Pujolras (ESP).

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 23. juli

Billeder: Foto (Jimmie48) Donna Vekic og Celine Naef, Finalen i Hopman Cup
====
Hopman Cup i Nice, Frankrig – Finale Switzerland vs. Kroatien – TV 2 Sport/Play
Center Court – Start kl. 16:00
Celine Naef SUI vs. Donna Vekic CRO
Leandro Riedi SUI vs. Borna Coric CRO (Ca. NB kl. 18:00)
Riedi/Naef vs. Vekic /Coric (Ca. NB 21:00)
====
WTA 250 Budapest (HUN) – WTATV, TV 2 Play
Centre Court – Start NB kl. 17:00
Kateryna Baindl UKR vs. (LL) Maria Timofeeva
====
ATP 250 Båstad (SWE) Grus – TV 2 Sport X, TV 2 Play, TennisTV
Centre Court – Start NB kl. 14:00
1 Casper Ruud NOR vs. 2 Andrey Rublev
====
ATP 250 Gstaad (SUI) – TV 2 Sport X, TV 2 Play, TennisTV
Roy Emerson Arena – Start kl. 11:30
Albert Ramos-Vinolas ESP vs. Pedro Cachin ARG
====
WTA 250 Palermo (ITA) – WTATV, TV 2 Play
Center Court – Start kl. 20:30
5 Jasmine Paolini ITA vs. 2 Qinwen Zheng CHN
====
ATP 250 Newport (USA) – Græs – TennisTV
Center Court – Start kl. NB 20:30cet (Finale)
2 Adrian Mannarino FRA vs. Alex Michelsen USA
====
====
ITF World Tennis Tour
ITF W100 Figueira Da Foz i (POR) – Live Streaming??
10 (449) Olga Helmi (DEN) vs. Elizabeth Jurna (EST) Center Court ca. kl. 12:00cet

ITF W15/M15 i Vejle (DAN) Mange kampe med Dansk deltagelse, men ingen Live scores.
Se resultater senere her : https://live.itftennis.com/en/live-scores/
====
Resultater Opdateres her:

GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


Hopman Cup (Uge 29)

DEN vs SUI 1-2
Tauson DEN d. Naef SUI 6-2, 6-3.
Riedi SUI d. Rune DEN 6-4, 6-4.
Mixed doubles SUI d. DEN 6-3, 7-5.

DEN vs FRA 1-2
Tauson DEN d. Cornet FRA 7-6(2), 6-4
Gasquet d. Rune 6-2, 6-3
Mixed doubles FRA d. DEN 6-4, 6-4

WTA Tour – ATP Tour (Uge 29)

ATP 250 Nordea Open, Båstad (SWE) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Semi-finale
1 Casper Ruud NOR vs. 3 Lorenzo Musetti ITA 6-3, 7-5
Andrey Rublev vs. 4 Francisco Cerundolo ARG 7-6(5), 6-7(7), 6-3

1/4-finale
1 Casper Ruud NOR vs. Sebastian Ofner AUT 6-3, 6-4
3 Lorenzo Musetti ITA vs. Q Filip Misolic AUT 4-6, 6-1, 6-2
4 Francisco Cerundolo ARG vs. Federico Coria ARG 6-3, 6-3
2 Andrey Rublev vs. 5 Alexander Zverev GER 6-2, 6-3

1/8-finale
1 Casper Ruud NOR vs. Alexander Shevchenko 6-2, 6-4
Sebastian Ofner AUT vs. Bernabe Zapata Miralles ESP 4-6, 6-4, 6-4
3 Lorenzo Musetti ITA vs. Matteo Arnaldi ITA 6-3, 4-6, 7-6(6)
Q Filip Misolic AUT vs. Q Jozef Kovalik SVK 4-6, 7-6(6), 6-4

Federico Coria ARG vs. WC Leo Borg SWE 6-4, 6-2
4 Francisco Cerundolo ARG vs. Luca Van Assche FRA 6-2, 6-3
5 Alexander Zverev GER vs. Thiago Monteiro BRA 6-1, 6-0
2 Andrey Rublev vs. Q Pavel Kotov 6-3, 7-6(4)

R32
1 Casper Ruud NOR – bye
Alexander Shevchenko vs. Juan Manuel Cerundolo ARG 6-3, 6-3
Bernabe Zapata Miralles ESP vs. Q Hugo Dellien 6-3, 7-6(3)
Sebastian Ofner AUT vs. 6 Tomas Martin Etcheverry ARG 4-6, 6-1, 7-5

3 Lorenzo Musetti ITA – bye
Matteo Arnaldi ITA vs. Emil Ruusuvuori FIN 6-4, 2-6, 7-6(0)
Q Filip Misolic AUT vs. Dusan Lajovic SRB 7-6(4), 7-6(4)
Q Jozef Kovalik SVK vs. 7 Alejandro Davidovich Fokina ESP 6-3, 6-4
==
Federico Coria ARG vs. 8 Sebastian Baez ARG 6-4, 4-6, 7-6(5)
WC Leo Borg SWE vs. WC Elias Ymer SWE 7-6(5), 6-3
Luca Van Assche FRA vs. WC Dragos Nicolae Madaras SWE 7-6(2), 6-4
4 Francisco Cerundolo ARG – bye

5 Alexander Zverev GER vs. Alex Molcan SVK 6-4, 3-6, 7-5
Thiago Monteiro BRA vs. Daniel Elahi Galan COL 5-7, 6-4, 6-4
Q Pavel Kotov vs. Marco Cecchinato ITA 6-1, 6-2
2 Andrey Rublev – bye


ATP 250 EFG Swiss Open Gstaad (SUI) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Semi-finale
Pedro Cachin ARG vs. Q Hamad Medjedovic SRB 6-3, 6-1
Albert Ramos-Vinolas ESP vs. 2 Miomir Kecmanovic SRB 6-2, 6-3

1/4-finale
Pedro Cachin ARG vs. Jaume Munar ESP 6-3, 6-3
Q Hamad Medjedovic SRB vs. 4 Yannick Hanfmann GER 6-3, 6-3
Albert Ramos-Vinolas ESP vs. Juan Pablo Varillas PER 6-7(2), 6-1, 6-4
2 Miomir Kecmanovic SRB vs. Q Zizou Bergs BEL 6-4, 3-6, 7-5

1/8-finale
Pedro Cachin ARG vs. 1 Roberto Bautista Agut ESP 7-6(4), 7-6(3)
Jaume Munar ESP vs. Stan Wawrinka SUI 7-6(3), 6-1
4 Yannick Hanfmann GER vs. Daniel Altmaier GER 4-6, 6-2, 7-5
Q Hamad Medjedovic SRB vs. Dominic Thiem AUT 7-5, 2-6, 6-3

Juan Pablo Varillas PER vs. Q Facundo Bagnis ARG 6-2, 6-1
Albert Ramos-Vinolas ESP vs. 3 Lorenzo Sonego ITA 6-3, 3-6, 6-4
Q Zizou Bergs BEL vs. Q Jurij Rodionov AUT 7-6(8), 4-6, 7-6(4)
2 Miomir Kecmanovic SRB vs. WC Dominic Stricker SUI 7-6(4), 6-1

R32
1 Roberto Bautista Agut ESP – bye
Pedro Cachin ARG vs. Taro Daniel JPN 6-4, 6-1
Jaume Munar ESP vs. WC Alexander Ritschard SUI 6-3, 6-3
Stan Wawrinka SUI vs. 6 Roberto Carballes Baena ESP 6-1, 3-1 Ret’d

4 Yannick Hanfmann GER – bye
Daniel Altmaier GER vs. Benjamin Bonzi FRA 6-3, 6-4
Dominic Thiem AUT vs. Alexandre Muller FRA 6-1, 7-6(4)
Q Hamad Medjedovic SRB vs. 5 Zhizhen Zhang CHN 4-6, 6-1, 6-4
==
Juan Pablo Varillas PER vs. LL Otto Virtanen FIN 6-2, 6-3
Q Facundo Bagnis ARG vs. Arthur Rinderknech FRA 6-2, 2-6, 6-3
Albert Ramos-Vinolas ESP vs. WC Fabio Fognini ITA 6-1, 2-6, 6-2
3 Lorenzo Sonego ITA – bye

Q Zizou Bergs BEL vs. 8 Laslo Djere SRB 6-0, 4-6, 6-3
Q Jurij Rodionov AUT vs. Marc-Andrea Huesler SUI 6-3, 7-5
WC Dominic Stricker SUI vs. Arthur Fils FRA 7-6(4), 7-6(4)
2 Miomir Kecmanovic SRB – bye


ATP 250 Infosys Hall of Fame Open, Newport (RI, USA) – Græs
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Tennistv.com

Semi-finale
Alex Michelsen USA vs. John Isner USA 7-6(6), 6-4
2 Adrian Mannarino FRA vs. 3 Ugo Humbert FRA 6-4, 6-3

1/4-finale
John Isner USA vs. 1 Tommy Paul USA 4-6, 6-3, 7-6(4)
Alex Michelsen USA vs. 4 Mackenzie McDonald USA 6-3, 6-3
3 Ugo Humbert FRA vs. wc Kevin Anderson RSA 6-2, 6-4
2 Adrian Mannarino FRA vs. 7 Jordan Thompson AUS 6-0, 6-7(4), 6-2

1/8-finale
1 Tommy Paul USA vs. WC Ethan Quinn USA 6-4, 6-2
John Isner USA vs. 8 Corentin Moutet FRA 6-3, 6-4
4 Mackenzie McDonald USA vs. Q Li Tu AUS 6-4, 7-6(5)
Alex Michelsen USA vs. James Duckworth AUS 4-6, 6-3, 6-0

wc Kevin Anderson RSA vs. Gijs Brouwer NED 6-3, 7-6(6)
3 Ugo Humbert FRA vs. Steve Johnson USA 6-4, 6-4
7 Jordan Thompson AUS vs. Liam Broady GBR 6-2, 6-2
2 Adrian Mannarino FRA vs. Rinky Huikata AUS 6-3, 6-4

R32
1 Tommy Paul USA – bye
WC Ethan Quinn USA vs. Q Sasikumar Mukund IND 6-3, 6-1
John Isner USA vs. Q Alex Bolt AUS 6-4, 2-6, 6-3
8 Corentin Moutet FRA vs. WC Eliot Spizzirri USA 7-6(7), 6-0

4 Mackenzie McDonald USA – bye
Q Li Tu AUS vs. Aleksandar Vukic AUS 6-3, 7-6/6(
James Duckworth AUS vs. Constant Lestienne FRA 5-7, 6-4, 7-5
Alex Michelsen USA vs. 5 Maxime Cressy USA 6-7(5), 6-4, 7-5
==
Gijs Brouwer NED vs. 6 Max Purcell AUS 6-4, 6-1
WC Kevin Anderson RSA vs. Gabriel Diallo CAN 6-3, 6-2
Steve Johnson USA vs. Q Yunseong Chung KOR 6-2, 6-3
3 Ugo Humbert FRA – bye

7 Jordan Thompson AUS vs. Aleksandar Kovacevic USA 6-0, 6-1
Liam Broady GBR vs. Shintaro Mochizuki JPN 6-1, 7-5
Rinky Huikata AUS vs. Abdullah Shelbayh JOR 6-3, 6-4
2 Adrian Mannarino FRA – bye


WTA 250 Hungarian Grand Prix, Budapest (HUN) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Semi-finale
LL Maria Timofeeva vs. 9 Nadia Podoroska ARG 7-6(6), 3-6, 6-3
Kateryna Baindl UKR vs. Claire Liu USA 7-6, 7-6(3)

1/4-finale
LL Maria Timofeeva vs. Q Kaja Juvan SLO 3-6, 6-3, 6-2
9 Nadia Podoroska ARG vs. 6 Elina Avanesyan 6-1, 6-3
Claire Liu USA vs. 8 Anna Karolina Schmiedlova SVK 7-5, 6-4
Kateryna Baindl UKR vs. WC Fanny Stollar HUN7-6(5), 6-3

1/8-finale
LL Maria Timofeeva vs. Diana Shnaider 6-1, 6-1
Q Kaja Juvan SLO vs. Q Astra Sharma AUS 6-2, 4-6, 6-2
9 Nadia Podoroska ARG vs. Q Anna Siskova CZE 6-3, 6-0
6 Elina Avanesyan vs. Anna Bondar HUN 6-3, 6-0

8 Anna Karolina Schmiedlova SVK vs. Tamara Korpatsch GER 4-6, 6-2, 6-3
Claire Liu USA vs. 4 Yulia Putintseva KAZ 6-3, 7-6(8)
WC Fanny Stollar HUN vs. 5 Tatjana Maria GER 6-3, 2-6, 7-6(6)
Kateryna Baindl UKR vs. WC Amarissa Kiara Toth HUN 6-3, 6-1

R32
Diana Shnaider vs. 1 Bernarda Pera USA 6-4, 7-5
LL Maria Timofeeva vs. Daria Saville AUS 2-6, 6-3, 6-4
Q Kaja Juvan SLO vs. Kristina Kucova SVK 7-5, 6-2
Q Astra Sharma AUS vs. 7 Kamilla Rakhimova 6-3, 6-3

9 Nadia Podoroska ARG vs. Storm Hunter AUS 1-6, 6-1, 6-1
Q Anna Siskova CZE vs. Evgeniya Rodina 6-3, 6-0
Anna Bondar HUN vs. Timea Babos HUN 7-5, 5-7, 6-3
6 Elina Avanesyan vs. Rebecca Sramkova SVK 2-6, 6-4, 6-3
==
8 Anna Karolina Schmiedlova SVK vs. Polina Kudermetova 6-2, 6-0
Tamara Korpatsch GER vs. LL Valentini Grammatikopoulou GRE 6-4, 6-4
Claire Liu USA vs. Q Louisa Chirico USA 6-4, 6-4
4 Yulia Putintseva KAZ vs. Q Kateryna Bondarenko UKR 1-6, 6-2, 6-1

5 Tatjana Maria GER vs. Carole Monnet FRA 3-6, 7-6(5), 6-2
WC Fanny Stollar HUN vs. Q Irene Burillo Escorihuela ESP 7-5, 6-4
Kateryna Baindl UKR vs. WC Natalia Szabanin HUN 6-4, 7-5
WC Amarissa Kiara Toth HUN vs. 2 Shuai Zhang CHN 6-5 Ret’d


WTA 250 34 Palermo Ladies Open (ITA) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Semi-finale
5 Jasmine Paolini ITA vs. Sara Sorribes Tormo ESP 7-6(6), 6-0
2 Qinwen Zheng CHN vs. 3 Mayar Sherif EGY 6-4, 4-6, 6-1

1/4-finale
5 Jasmine Paolini ITA vs. 1 Daria Kasatkina 6-4, 4-6, 6-3
Sara Sorribes Tormo ESP vs. Clara Burel FRA 6-1, 7-6(6)
3 Mayar Sherif EGY vs. Maria Camila Osorio Serrano COL 6-4, 6-1
2 Qinwen Zheng CHN vs. 7 Emma Navarro USA 6-4, 6-2

1/8-finale
1 Daria Kasatkina vs. Q Tatiana Prozorova 6-3, 6-1
5 Jasmine Paolini ITA vs. Dayana Yastremska UKR 2-6, 6-4, 6-2
Sara Sorribes Tormo ESP vs. Q Nuria Brancaccio ITA 6-3, 6-2
Clara Burel FRA vs. Cristina Bucsa ESP 6-2, 6-4

Maria Camila Osorio Serrano COL vs. Erika Andreeva 6-7(3), 6-0, 6-2
3 Mayar Sherif EGY vs. LL Sofya Lansere 6-3, 6-3
7 Emma Navarro USA vs. WC Camilla Rosatello ITA 6-2, 6-1
2 Qinwen Zheng CHN vs. Diane Parry FRA 7-5, 3-6, 6-3

R32
1 Daria Kasatkina vs. Martina Trevisan ITA 6-3, 6-7(2), 6-0
Q Tatiana Prozorova vs. Nigina Abduraimova UZB 6-3, 6-4
Dayana Yastremska UKR vs. Q Mia Ristic SRB 6-4, 6-2
5 Jasmine Paolini ITA vs. Arantxa Rus NED 6-4, 5-7, 6-2

Sara Sorribes Tormo ESP vs. 4 Elisabetta Cocciaretto ITA 6-3, 4-6, 6-0
Q Nuria Brancaccio ITA vs. Q Tessah Andrianjafitrimo FRA 6-3, 6-4
Cristina Bucsa ESP vs. LL Francesca Curmi MLT 3-6, 6-3, 7-5
Clara Burel FRA vs. 8 Julia Grabher AUT 6-4, 7-5
==
Erika Andreeva vs. 6 Lucia Bronzetti ITA 4-6, 6-0, 6-2
Maria Camila Osorio Serrano COL vs. WC Fiona Ferro FRA 7-6(2), 6-1
LL Sofya Lansere vs. Olga Danilovic SRB 6-3, Ret’d
3 Mayar Sherif EGY vs. Jessica Bouzas Maneiro ESP 3-6, 7-6(6), 7-5

7 Emma Navarro USA vs. Q Eva Vedder NED 7-6(5), 6-1
WC Camilla Rosatello ITA vs. Viktorija Golubic SUI 6-1, 6-1
Diane Parry FRA vs. Q Aurora Zantedeschi ITA 6-4, 6-3
2 Qinwen Zheng CHN vs. Sara Errani ITA 6-0, 6-0


ATP Challenger (uge 29)

Livestream: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Place Country Category Surface
Grany CAN Challenger 100 Hard
Trieste ITA Challenger 100 Clay
Amersfoort NED Challenger 75 Clay
Pozoblanco ESP Challenger 75 Hard
Tampere Finland Challenger 75 Clay

 

CH 75 Amersfoort (NED)

R16: R32: 499 Elmer Møller DEN vs. 8 Titouan Droguet FRA 3-6, 4-6

R32: 499 Elmer Møller DEN vs. (Q) 1105 Niels Visker NED 6-2, 6-1

Qfi: (8.) 499 Elmer Møller DEN vs. (4) 373 Alex Marti Pujolras ESP 6-2, 6-1

Q16
(4) 373 Alex Marti Pujolras ESP vs. 602 Oleg Prihodko UKR 6-4, 7-6(2)
(8.) 499 Elmer Møller DEN vs. 570 Sidane Pontjodikromo NED 6-3, 7-6(3)


CH 75 Tampere (FIN)
Tidsforskel: cet +1 time

Q16: (8.) 436 Eric Vanshelboim UKR vs. 549 Neil Oberleitner AUT 2-6, 1-6


WTA Challenger (Uge 29) 

WTA 125 BCR Iasi Open (ROU) – Grus


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 29)

Place Country Category Surface
Brazzaville Congo M25  Clay
Castelo Branco Portugal M25  Hard
Champaign, IL USA M25  Hard
Esch/Alzette Luxembourg M25  Clay
Fuzhou China, P.R. M25  Hard
Gandia Spain M25  Clay
Roehampton Great Britain M25  Grass
Telfs Austria M25  Clay
Gubbio Italy M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Nakhon Si Thammarat Thailand M15  Hard
Rochester, NY USA M15  Clay
Uslar Germany M15  Clay

 

M25 Roehampton (GBR)
Tidsforskel: cet -1 time

R32: 837 Johannes Ingildsen DEN vs. WC 1068 William Jansen GBR 2-6, 5-7


M15 Monastir (TUN)
Tidsforskel: cet -1 time

Q32: WC Fidel Nweke DEN vs. Amrutjay Mohanty IND 1-6, 0-6


ITF Women (uge 29)

Place Country Category Surface
Granby Canada W100  Hard
Vitoria-Gasteiz Spain W100  Hard
Evansville, IN USA W60  Hard
Olomouc Czech Republic W60  Clay
Porto Portugal W40  Hard
Darmstadt Germany W25  Clay
Parnu Estonia W25  Clay
Roehampton Great Britain W25  Hard
Casablanca Morocco W15  Clay
Les Contamines-Montjoie France W15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Nakhon Si Thammarat Thailand W15  Hard

 

W100 Vitoria-Gasteiz (ESP)

Q16: 938 Olivaia Gram vs. (4) 575 Sebastianna Scilipoti SUI 2-6, 3-6


W40 Porto (POR)

434 Olga Helmi DEN vs. 383 Maria Bondarenko 0-6, 4-6

<< tilbage


ITF Junior (uge 29)

J300 Klosters (SUI) -Grus

Boys singles

R128: 197 Cornelius Alexander Shalmi DEN vs. 107 Marko Maksimovic BIH 6-4, 3-6, 6-7(3)

Girls singles

Kvart-finale
3 (25) Rebecca Munk Mortensen DEN vs. 10 Yaroslava Bartashevich FRA TBF 1-6, 6-7(5)

R3
(3) 25 Rebecca Munk Mortensen DEN vs. 623 Kenisha Moning SUI 6-1, 6-4

R2
(16) 100 Gaia Maduzzi ITA vs. 164 Bella Bergkvist Larsson SWE
132 Daria Yesypchuk UKR vs. 1681 Coco Elise Lynn-Browne IRL
623 Kenisha Moning SUI vs. 3319 Ivana Milkova MKD 6-1, 6-2
(3) 25 Rebecca Munk Mortensen DEN vs. 264 Alexandra Zimmer AUT 6-4, 6-4


J30 Telavi (GEO) – Hardcourt

Qfi: Karolina Johnsen DEN vs. (1) 2216 Karina Budanova KAZ 0-6, 0-6
Q16: Karolina Johnsen DEN vs. (5) 2846 Ketevan Tsereteli GEO 6-3, 6-0


Tennis Europe (Uge 29)

Most (CZE) 

U14 Boys singles

R64
264 Mingus Zack Hansen DEN vs. 54 Charlie Riley IRL 3-6, 0-6

R128
54 Charlie Riley IRL – bye
264 Mingus Zack Hansen DEN – bye
==
32 Andreas Philip Cort Malee Hansen DEN vs. 220 Lourenco Silva Costa POR 6-3, 1-6, 6-7

U14 Boys doubles

R32: Andreas Philip Cort Malee Hansen/Mingus Zack Hansen DEN vs. (16) Alex Tuomolin/Aatu Niemelae FIN 2-6, 2-6

U14 Girls singles

R64: 242 Ella Wilstrup DEN vs. (2) 3 Sofie Hettlerova CZE 1-6, 0-6

R128
242 Ella Wilstrup DEN vs. Maria Echegoyen AND 6-0, 6-0
(2) 3 Sofie Hettlerova CZE – bye

Girls doubles

R32: Anna Brandt Schultz/Ella Wilstrup DEN vs. (14) Mariia Pryshchepa/Sofia Kryvoruchko UKR 2-6, 3-6


Cat 2 Kufstein

U14 Boys singles

R64: (7) 162 Magnus Østergaard DEN vs. 282 Iakov Gryaznov 4-6, 2-6

U14 Boys doubles

Semifinale: Østergaard/Eversfield vs. Jeffrey Strydom/George Diable AUS 2-6, 4-6
Kvartfinale: Østergaard/Eversfield vs. Rahman Mohamed/Jakub Mraz CZE 6-0, 6-1
1/8-finale: Magnus Østergaard DEN/Thomas Eversfield CZE 3-6, 1-6


Cat 2 Waiblingen (GER) – Grus

U16 Boys singles

Q32: Marcus Tofft DEN vs. (3) 1635 Quirin Weber GER 0-6, 4-6

Q64
(3) 1635 Quirin Weber GER – bye
Marcus Tofft DEN vs. 2799 Riccardo Francioso ITA 6-0, 6-3

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Finals 2023 , Gruppespil 12-17. september

Finalister 2022: Canada, Australien, Wildcards: Italien, Spanien,
Vindere Qualifiers: Chile, Finland, Frankrig, Holland, Korea, Kroatien, Schweiz, Serbien, Storbritannien,  Sverige, Tjekkiet, USA,

Finals 2023, Slutspil 21-26 November, Malaga


World Group I 15-16 eller 16-17 september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tyskland
Bulgarien vs. (2) Kazakhstan
(3) Belgien vs. Uzbekistan
(4) Argentina vs. Litauen
Ukraine vs. (5) Colombien
6) Ungarn vs. Tyrkiet
Israel vs. (7) Japan
(8) Østrig vs. Portugal
Grækenland vs. (9) Slovakiet
Peru vs. 10) Norge
(11) Rumænien vs. Taipei
Danmark vs. (12) Brasilien

World Group II 15-16 eller 16-17 september

Monaco vs. (1) Ecuador
(2) Indien vs. Marokko
(3) New Zealand vs. Thailand
(4) Mexico vs. Kina
(5) Pakistan vs. Indonesien
(6) Uruguay vs. Egypten
(7) Libanon vs. Jamaica
(8) Slovenien vs. Luxembourg
Georgien vs. (9) Tunesien
(10) El Salvador vs. Irland
(11) Hong Kong vs. Letland
(12) Polen vs. Barbados

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Finals 2023
Schweiz, Australien, Spanien, Tjekkiet, Frankrig, Canada, USA, Italien, Tyskland, Kazakhstan, Slovenien


Playoffs 2023 – 10-11/11-12 november 2023

Mexico, Ukraine, Storbritannien, Belgien, Østrig, Slovakiet, Brasilien, Polen, Rumænien


Group I Europe/Africa – April 2024

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Serbien, Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff  november 2023: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelWimbledon: Marginaler i 2 tætte sæt og topklasse i 3. sæt sikrede Alcaraz sejr mod Rune
Næste artikelDen nye tenniskonge – Carlos Alcaraz
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.