No. 180 Ray Peniston, der sensationelt vandt over Casper Ruud i Queens, møder Holger Rune i 1. runde i Eastbourne, hvor Serena Williams gør comeback i double sammen med Ons Jabeur

19-årige Holger Vitus Nødskov Rune måtte nøjes med en enkelt kamp, da han for første gang i 3 år dystede på græs ved ATP 500 i Halle mod den rutinerede 30-årige spanier Pablo Carreno Busta.
Spanierens større stabilitet blev i den sidste ende afgørende mod Holger, der ikke formåede at udnytte de chancer, som han havde i løbet af kampen, hvorimod danske fejl på afgørende tidspunkter medvirkede til spansk sejr.

ATP 500 Halle: Holger for svingende til at true effektiv spanier

Holger nåede efterfølgende frem til den analyse, at han kunne vælge at nedtone sine egne forventninger eller forsøge at forbedre sig, inden den kommende uges sidste mulighed for at få flere kampe på græs, inden Wimbledon starter om en uge.

Som følge af Holgers rangering som no. 28 på ATP-ranglisten bliver han for første gang i karrieren seedet i en ATP 250 turnering, idet han ved Rothesay International i Eastbourne ved den engelske sydkyst er seedet 8, hvorved han tidligst i 3. runde (kvartfinalen) kan møde 4. seedede Diego Schwartzman (ARG), der ligesom de 3 øvrige topseedede Cameron Norrie (GBR), Jannik Sinner (ITA) og Taylor Harry Fritz (USA) er oversidder i 1. runde.

Holgers modstander i 1. runde er 26-årige no. 180 Ryan Peniston (GBR), der har wildcard til turneringen, hvilket han også havde i den forløbne uge ved ATP 500 London Queens, hvor han sensationelt vandt 7-6(4), 7-6(2) over 1. seedede Casper Ruud, der efter finalepladsen ved French Open er no. 6 på ATP-ranglisten.

Peniston vandt desuden i 1/8-finalen 6-0, 4-6, 6-4 over no. 44 Francisco Cerundolo (ARG), inden han i kvartfinalen måtte bøje sig efter 3 sæt mod no. 47 Filip Krajinovic (SRB), der vandt 4-6, 6-3, 6-3, og serberen vandt desuden 6-3, 6-3 i semifinalen mod Marin Cilic (CRO), inden han i finalen blev besejret 7-5, 6-4 af no. 10 Matteo Berrettini, der har fået en optimal optakt til Wimbledon, idet han ugen inden også vandt finalen ved ATP 250 Stuttgart 6-4, 5-7, 6-3 over Andy Murray.

Selvom Peniston inden kampen – formentlig tirsdag – mod Holger har nået at spille 6 kampe og vundet 2 sejre i både Nottingham og London, er Holger bookmakernes favorit, og i tilfælde af sejr møder Holger i 1/8-finalen vinderen af det interne spanske opgør mellem no. 44 Alejandro Davidovich Fokina og no. 49 Pedro Martinez Portero.

Martinez er inde i en periode med 7 nederlag i træk, og derfor peger pilen mest på Fokina, der ved turneringen i Queens blev sendt ud i kvartfinalen af Botic Van De Zandschulp (NED), som med sejren derved skubber Holger en enkelt plads ned til no. 29 på den nye rangliste pr. 20. juni.
Det betyder samtidig, at hollænderen bliver seedet 24 ved Wimbledon, hvor Holger derfor bliver seedet 25.
Forskellen på at være seedet 24 og 25 er ikke uvæsentlig, idet seedet 25-32 kan møde seedet 1-8 allerede i 3. runde, mens seedet 17-24 i samme runde kan møde seedet 9-16.

Holger er dog allerede tilbage som no. 28 på liverankingen, selvom han mister 29 point fra sidste års semifinale ved ATP Challenger i Milan, men for at avancere yderligere på den næste rangliste efter Eastbourne, kræves at Holger mindst når kvart- eller semifinalen, hvorved han højst avancerer 1-2 pladser.
Top 25-målet kan kun indfries, hvis Holger når finalen eller vinder turneringen.

Modregn R32 R16 Kvart Semi Finale Vinder
29 20 20 45 90 150 250
Ny Point 1.420 1.420 1.445 1.490 1.550 1.650
27-jun max. 28 28 27 26 25 24

Uanset resultatet i Eastbourne er Holger sikker på at blive seedet mindst 5-8 ugen efter Wimbledon ved ATP 250 i Båstad.

Double wildcard til Serena Williams og Ons Jabeur

Sideløbende med ATP 250 udgaven af Rothesay International afvikles også WTA 500 udgaven af turneringen i Eastbourne, hvor 19-årige Clara Tauson oprindeligt var tilmeldt, men hun har igen været nødsaget til at melde afbud.

Ofte vælger især top 10 spillerne at undgå at spille turnering ugen før en Grand Slam, men hele 5 top 10 spillere er tilmeldt WTA 500 Eastbourne, heriblandt 2. seedede Ons Jabeur, der netop har vundet titlen ved WTA 500 Berlin med finalesejr over Belinda Bencic, der måtte trække sig, da Jabeur førte 6-3, 2-1.

Ofte ser man spillere trække sig fra en turnering ugen op til en Grand Slam, men det bliver næppe tilfældet for Ons Jabeur, som har fået wildcard til double-rækken sammen med selveste Serena Williams, der således benytter anledningen til at dyste på græsset, inden hun i næste uge gør comeback i single ved Wimbledon.

Topseedet i single er Paula Badosa (ESP), der ikke har spillet turneringer, siden hun måtte trække sig i 3. runde ved French Open mod Veronika Kudermetova.

Ifølge sendeplanen kan WTA 500 Eastbourne følges på TV 2 Sport, mens kampe fra ATP 250 Eastbourne vises på TV 2 Play.
Det forventes dog, at kampe med Holger så vidt muligt bliver vist på TV.

Desuden viser TV 2 Play kampe fra ATP 250 Mallorca og fra onsdag endvidere fra WTA 250 Bad Homburg.
WTATV viser samtlige WTA-kampe fra både Eastbourne og Bad Homburg.
Tennistv viser ATP-kampe fra Center Court og Court 1 i Eastbourne og fra Centre Court ved ATP 250 Mallorca.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 26. juni

Billeder: (Facebook opslag): Sofia Nami Samavati (Foto: Sportsfotograf.com) – Livestream W25 Ystad

WTA 500 Eastbourne

Pause søndag med ATP og WTA turneringer, før Wimbledon fra Mandag.

(14) Petra Kvitova (CZE) vs. (8.) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-2

====

WTA 250 Bad Homburg

Bianca Andreescu (CAN) vs. Caroline Garcia (FRA) 7-6(5), 4-6, 4-6

====

ATP 250 Mallorca

(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (5) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 3-6, 7-6(2)

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W25 Ystad – Livestream: https://www.tennis.se/play/

Court 2 – start 1100 – Finale
[8] (387) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [4] (326) Darja Semenistaja (LAT)

====

Søndag fra klokken 10 livestreamer Dansk Tennis Forbund fra finalerne ved DM i tennis på

Finaleprogram søndag

Livestream fra finalerne. Streamen findes her.

Finale damesingle (tv-kamp) kl. 10
Hannah Viller Møller (1), Gentofte Mille Mørk (8), HRT
Finale herresingle (tv-kamp) – ikke før kl. 11
Philip Hjorth, KB Elmer Møller (3), KB
Finale herredouble (tv-kamp) – ikke før kl. 13
Johannes Ingildsen (KB)/Christian Sigsgaard (Gentofte) (1) Carl Emil Overbeck (KB)/Oskar Brostrøm Poulsen (Gentofte) (2)
Finale damedouble kl. 13
Vilma Krebs Hyllested/Karoline Laursen (KB) (1) Emma Håkansson (HIK)/Hannah Viller Møller (Gentofte) (2)

 

Resultater opdateres her:
https://www.tennisavisen.dk/__trashed-2/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 25) 

WTA 500, Rothesay International Eastbourne (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Sport X/Play

Finale:
(14) Petra Kvitova (CZE) vs. (8.) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-2

Semifinale
(14) Petra Kvitova (CZE) vs. (15) Beatriz Haddad Maia (BRA) 7-6(5), 6-4
(8.) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (12) Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-2

Kvartfinale
(15) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR) – walkover
(14) Petra Kvitova (CZE) vs. (WC) Harriet Dart (GBR) 6-3, 6-4
(8.) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-3, 6-2
(12) Camila Giorgi (ITA) vs. (LL) Viktoriya Tomova (BUL) 6-2, 6-1

1/8-finale
(15) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (WC) Jodie Burrage (GBR) 6-1, 6-2
(Q) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Magda Linette (POL) 7-5, 3-6, 7-5
(14) Petra Kvitova (CZE) vs. (WC) Katie Boulter (GBR) 5-7, 6-0, 7-5
(WC) Harriet Dart (GBR) vs. (7) Marta Kostyuk (UKR) 6-4, 2-6, 6-2
==
(8.) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (11) Madison Keys (USA) 6-3, Ret’d
Anhelina Kalinina (UKR) vs. (16) Yulia Putintseva (KAZ)  6-3, 2-6, 6-3
(12) Camila Giorgi (ITA) vs. (5) Garbine Muguruza (ESP) 7-5, 6-3
(LL) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL) 3-6, 6-3, 6-4

R32
(WC) Jodie Burrage (GBR) vs. (1) Paula Badosa (ESP) 6-4, 6-3
(15) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-4, 3-6, 6-3
(Q) Lesia Tsurenko (UKR) vs. (9) Elena Rhybakina (KAZ) 1-6, 7-5, 6-3
Magda Linette (POL) vs. (17) Alison Riske (USA) 6-7(3), 6-3, 7-6(4)

(WC) Katie Boulter (GBR) vs. (4) Karolina Pliskova (CZE) 1-6, 6-4, 6-4
(14) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Donna Vekic (CRO) 6-1, 7-6(1)
(WC) Harriet Dart (GBR) vs. (10) Jil Teichmann (SUI) 7-6(7), 4-6, 6-3
(7) Marta Kostyuk (UKR) vs. Barbora Krejcikova (CZE) 4-6, 6-3, 6-4
==
(8.) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (Ajla Tomljanovic (AUS) 6-4, 6-4
(11) Madison Keys (USA) vs. Lauren Davis (USA) 6-4, 6-3
(16) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 7-5, 6-1
Anhelina Kalinina (UKR) vs. (3) Maria Sakkari (GRE) 3-6, 7-5, 6-4

(5) Garbine Muguruza (ESP) vs. Magdalena Frech (POL) 6-1, 7-6(7)
(12) Camila Giorgi (ITA) vs. (LL) Rebecca Marino (CAN) 7-5, 6-4
(Q) Kirsten Flipkens (BEL) vs. (13) Elise Mertens (BEL) 6-2, 2-6, 6-1
(LL) Viktoriya Tomova (BUL) vs. Shelby Rogers (USA) 4-6, 6-3, 6-2

R64
(1) Paula Badosa (ESP) – bye
(WC) Jodie Burrage (GBR) vs. Petra Martic (CRO) 3-6, 7-5, 6-3
Kaia Kanepi (EST) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-7(4), 6-4, 6-4
(15) Beatriz Haddad Maia (BRA) – bye

(9) Elena Rhybakina (KAZ) – bye
(Q) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 7-5, 7-6(2)
Magda Linette (POL) vs. Danka Kovinic (MNE) 7-6(1), 6-1
(17) Alison Riske (USA) – bye

(4) Karolina Pliskova (CZE) – bye
(WC) Katie Boulter (GBR) vs. Tereza Martincova (CZE) 7-5, 7-6(5)
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-0, 6-2
(14) Petra Kvitova (CZE) – bye

(10) Jil Teichmann (SUI) – bye
(WC) Harriet Dart (GBR) vs. Madison Brengle (USA) 3-6, 6-1, 6-4
Marta Kostyuk (UKR) vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-2, 6-1
(7) Barbora Krejcikova (CZE) – bye
==
(8.) Jelena Ostapenko (LAT) – bye
(Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Aleksandra Krunic (SRB) 6-0, 4-6, 6-3
Lauren Davis (USA) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-4, 6-4
(11) Madison Keys (USA) – bye

(16) Yulia Putintseva (KAZ) – bye
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Panna Udvardy (HUN) 6-3, 6-0
Anhelina Kalinina (UKR) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-0, 2-1 Ret’d
(3) Maria Sakkari (GRE) – bye

(5) Garbine Muguruza (ESP) – bye
Magdalena Frech (POL) vs. Qinwen Zheng (CHN) 6-3, 6-0
(LL) Rebecca Marino (CAN) vs. (LL) Heather Watson (GBR) 7-6(1), 6-4
(12) Camila Giorgi (ITA) – bye

(13) Elise Mertens (BEL) – bye
(Q) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Maryna Zanevska (BEL) 6-2, 6-3
Shelby Rogers (USA) vs. Marie Bouzkova (CZE) 3-6, 6-3, 6-4
(LL) Viktoriya Tomova (BUL) – bye

Qfi
(1) Donna Vekic (CRO) vs. Yuriko Miyazaki (JPN) 6-2, 4-6, 6-3
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Viktoriya Tomova (BEL) 4-6, 6-2, 7-6(4)
(8) Lesia Tsurenko (UKR) vs. (3) Heather Watson (GBR) 6-2, 7-6(6)
(4) Aleksandra Krunic (SRB) vs. (6) Rebecca Marino (CAN) 6-1, 4-6, 6-2


 

ATP 250 Rothesay International, Eastbourne (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv, TV 2 Play

Finale: (3) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Maxime Cressy (USA) 6-2, 6-7(4), 7-6(4)

Semifinale
Maxime Cressy (USA) vs. (WC) Jack Draper (GBR) 7-6, 6-7, 6-3
(3) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (6) Alex De Minaur (AUS) 6-1, 6-7, 6-3

Kvartfinale
Maxime Cressy (USA) vs. (1) Cameron Norrie (GBR) 7-5, 7-5
(WC) Jack Draper (GBR) vs. (WC) Ryan Peniston (GBR) 6-3, 6-3
(3) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-3, 6-2
(6) Alex De Minaur (AUS) vs. Tommy Paul (USA) 6-2, 4-6, 6-4

1/8-finale
(1) Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Brandon Nakashima (USA) 6-4, 6-2
Maxime Cressy (USA) vs. Daniel Evans (GBR) 7-6(2), 6-4
(WC) Jack Draper (GBR) vs. (4) Diego Schewartzman (ARG) 7-5, 7-6(3)
(WC) Ryan Peniston (GBR) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 7-6(8), 3-6, 6-3
==
Alexander Bublik (KAZ) vs. vs. (Q) John Millman (AUS) 6-4, 6-2
(3) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) Thiago Monteiro (BRA) 7-5, 6-3
(6) Alex De Minaur (AUS) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 7-6(3), 6-2
Tommy Paul (USA) vs. (2) Jannik Sinner (ITA) 6-3, 3-6, 6-3

R32
(1) Cameron Norrie (GBR) – bye
(Q) Brandon Nakashima (USA) vs. (WC) Jay Clarke (GBR) 6-1, 6-3
Daniel Evans (GBR) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-3
Maxime Cressy (USA) vs. (5) Reilly Opelka (USA) 6-3, 6-1

(4) Diego Schewartzman (ARG) – bye
(WC) Jack Draper (GBR) vs. Jenson Brooksby (USA) 6-2, 6-2
Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 1-6, 7-6(6), Ret’d
(8.) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) Ryan Peniston (GBR) 6-4, 6-7(5), 1-6
==
Alexander Bublik (KAZ) vs. (7) Frances Tiafoe (USA) 5-7, 7-6(4), 6-0
(Q) John Millman (AUS) vs. Sebastian Korda (USA) 6-3, 7-6(5)
(Q) Thiago Monteiro (BRA) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-7(2), 6-3, 6-4
(3) Taylor Harry Fritz (USA) – bye

(6) Alex De Minaur (AUS) vs. Cristian Garin (CHI) 6-3, 6-3
Lorenzo Sonego (ITA) vs. (Q) James Duckworth (AUS) 4-6, 7-6(5), 7-6(1)
Tommy Paul (USA) vs. Francisco Cerundolo (ARG) 4-6, 7-6(2), 6-4
(2) Jannik Sinner (ITA) – bye

Qfi:
(1) Brandon Nakashima (USA) vs. (8) Steve Johnson (USA)
(6) John Millman (AUS) vs. (WC) Liam Broady (GBR) 6-4, 6-3
(3) James Duckworth (AUS) vs. (7) Mikael Ymer (SWE) 3-6, 6-2, 6-4
(9) Thiago Monteiro (BRA) vs. (Alt) Junchen Shang (CHN) 6-4, 6-2

Q16: (7) Mikael Ymer (SWE) vs. (Alt) Alastair Gray (GBR) 6-7(6), 7-5, 7-6(3)


WTA 250 Bad Homburg Open Presented By Engel & Voelkers (GER) – Græs

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: Caroline Garcia (FRA) vs. Bianca Andreescu (CAN) 6-7(5), 6-4, 6-4

Semifinale
Bianca Andreescu (CAN) vs. (4) Simona Halep (ROU) walkover
Caroline Garcia (FRA) vs. (9) Alize Cornet (FRA) 7-6(9), 3-6, 7-5

Kvartfinale
Bianca Andreescu (CAN) vs. (1) Daria Kasatkina 6-4, 6-1
(4) Simona Halep (ROU) vs. (6) Amanda Anisimova (USA) 6-2, 6-1
(9) Alize Cornet (FRA) vs. (3) Angelique Kerber (GER) 6-4, 2-6, 6-1
Caroline Garcia (FRA) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 6-3, 7-6(7)

1/8-finale
(1) Daria Kasatkina vs. (WC) Jule Niemeier (GER) 6-1, 3-6, 6-1
Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Katie Swan (GBR) 6-4, 6-4
(4) Simona Halep (ROU) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-0, 6-3
(6) Amanda Anisimova (USA) vs. Ann Li (USA) 6-0, 6-2
==
(9) Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Tatjana Maria (GER) 7-6(4), 6-4
(3) Angelique Kerber (GER) vs. Lucia Bronzetti (ITA) 6-2, 6-3
Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Kamilla Rakhimova 6-3, 6-4
(WC) Sabine Lisicki (GER) vs. Greet Minnen (BEL) 6-3, 2-6, 6-2

R32
(1) Daria Kasatkina vs. Andrea Petkovic (GER) 6-1, 6-2
(WC) Jule Niemeier (GER) vs. Claire Liu (USA) 6-2, 6-2
(Q) Katie Swan (GBR) vs. Sloane Stephens (USA) 2-6, 6-4, 6-2
Bianca Andreescu (CAN) vs. (7) Martina Trevisan (ITA) 6-3, 6-1

(4) Simona Halep (ROU) vs. Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 6-3, 6-4
Tamara Zidansek (SLO) vs. (Q) Yuliya Hatouka 2-6, 6-1, 6-4
Ann Li (USA) vs. Anna Bondar (HUN) 7-6(1), 4-6, 6-1
(6) Amanda Anisimova (USA) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 3-6, 6-3, 7-6(4)
==
(9) Alize Cornet (FRA) vs. Anna Kalinskaya 6-2, 6-4
(WC) Tatjana Maria (GER) vs. Anastasia Potapova 6-3, 5-7, 6-3
Lucia Bronzetti (ITA) vs. Kaja Juvan (SLO) 4-6, 7-5, 2-0
(3) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Anastasia Gasanova 6-2, 6-2

(Q) Kamilla Rakhimova vs. (8.) Liudmila Samsonova 7-6(6), 6-4
Caroline Garcia (FRA) vs. Aliaksandra Sasnovich 2-6, 6-3, 6-4
Greet Minnen (BEL) vs. (LL) Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-3
(WC) Sabine Lisicki (GER) vs. (LL) Tamara Korpatsch (GER) 6-4, 7-6(5)


ATP 250 Mallorca Championships (ESP) – Græs

TV-dækning: Tennistv, TV 2 Play

Finale: (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (5) Roberto Bautista Agut (ESP)  6-4, 3-6, 7-6(2)

Semifinale
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Antoine Bellier (SUI) 7-6(5), 6-2
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (1) Daniil Medvedev 6-3, 6-2
(Q) Antoine Bellier (SUI) vs. Tallon Griekspoor (NED) 5-7, 7-6(5), 6-2
Benjamin Bonzi (FRA) vs. Daniel Altmaier (GER) 6-3, 6-4
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Marcos Giron (USA) 7-6(5), 4-6, 6-3

1/8-finale
(1) Daniil Medvedev vs. Aslan Karatsev 4-6, 6-3, 6-2
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (SE) Nick Kyrgios (AUS) – walkover
(Q) Antoine Bellier (SUI) vs. (4) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 6-4
Tallon Griekspoor (NED) vs. Alex Molcan (SVK) 0-6, 6-3, 7-6(3)
==
Daniel Altmaier (GER) vs. (8.) Sebastian Baez (ARG) 6-2, 2-6, 6-4
Benjamin Bonzi (FRA) vs. (3) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 6-1
Marcos Giron (USA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 7-6(5), 6-4
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Ilya Ivashka 6-4, 6-4

R32
(1) Daniil Medvedev – bye
Aslan Karatsev vs. (WC) Jaume Munar (ESP) 3-6, 6-1, 6-3
(SE) Nick Kyrgios (AUS) vs. Laslo Djere (SRB) 5-7, 7-6(1), 7-6(1)
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-4, 7-6(4)

(4) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
(Q) Antoine Bellier (SUI) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 7-6(6)
Tallon Griekspoor (NED) vs. (WC) Feliciano Lopez (ESP) 7-6(3), 7-6(3)
Alex Molcan (SVK) vs. (7) Miomir Kecmanovic (SRB) 7-5, 6-4
==
(8.) Sebastian Baez (ARG) vs. (Q) Jordan Thompson (AUS) 6-3, 6-4
Daniel Altmaier (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-5, 7-6
Benjamin Bonzi (FRA) vs. (Q) Alejandro Tabilo (CHI) 6-3, 4-2 Ret’d
(3) Denis Shapovalov (CAN) – bye

Marcos Giron (USA) vs. (6) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-7(6), 6-4, 7-6(2)
Mackenzie McDonald (USA) vs. Joao Sousa (POR) 4-6, 7-5, 6-1
Ilya Ivashka vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4, 6-1
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye


Grand Slam Wimbledon (kvalifikation) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Men’s singles

Qfi: (2) Jason Kubler (AUS) vs. (24) Elias Ymer (SWE) 6-3, 6-2, 6-4
Q64: (24) Elias Ymer (SWE) vs. Riccardo Bonadio (ITA) 6-3, 6-4
Q128: (24) Elias Ymer (SWE) vs. Nikola Milojevic (SRB) 6-2, 6-3

Women’s singles

Qfi: (3) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. Maria Lourdes Carle (ARG) 7-6(2), 6-7(5), 6-1

Q64
(3) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. Storm Sanders (AUS) 6-4, 6-2
Maria Lourdes Carle (ARG) vs. En Shuo Liang (TPE) 6-0, 3-6, 6-1

Q128 (udvalgte)
(3) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. Sara Errani (ITA) 6-4, 6-7(7), 7-6(6)
(8) Reka Luca Jani (HUN) vs. Anastasia Kulikova (FIN) 6-4, 6-3
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3, 3-6, 6-4

 


ATP Challenger (uge 25)

Place Country Category Surface
Oeiras POR Challenger 125 Clay
Milankk ITA Challenger 80 Clay
Villa Allende ARG Challenger 50 Clay

 

 

Challenger TV


WTA Challenger (uge 25)

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 25)

Place Country Category Surface
Arlon Belgium M25  Clay
Klosters Switzerland M25 – Livestream CC,C1,C2,C4  Clay
Montauban France M25  Clay
Mungia Spain M25 – Livestream Clay
Tulsa, OK USA M25  Hard
Alkmaar Netherlands M15  Clay
Chiang Rai Thailand M15  Hard
Kamen Germany M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Raanana Israel M15  Hard
South Bend, IN USA M15  Hard

 

M25 Klosters (SUI)

R32: (570) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) Luca Staeheli (SUI) 5-7, 2-6

Doubles

Semifinale: Vanshelboim/Stodder vs. (2) Remy Bertola/Jakup Paul (SUI) 2-6, 4-6
Kvartfinale: Vanshelboim/Stodder vs. Jan Sebesta/Noah Lopez (SUI) 6-3, 7-5
1/8-finale: (3) Eric Vanshelboim (UKR)/Timo Stodder (GER) vs. Nicolas Parizzia/Edoardo Graziani (SUI) 3-6, 6-2, [10-6]


ITF Women (uge 25)

Place Country Category Surface
Cantanhede Portugal W25 – Livestream  Carpet
Gurugram India W25  Hard
Klosters Switzerland W25 – Livestream CC,C1,C2,C4  Clay
Perigueux France W25  Clay
Prokuplje Serbia W25  Clay
Raanana Israel W25 – Livestream  Hard
Wichita, KS USA W25  Hard
Ystad Sweden W25  Clay
Alkmaar Netherlands W15  Clay
Bucharest Romania W15  Clay
Chiang Rai Thailand W15  Hard
Colorado Springs, CO USA W15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard

 

W25 Ystad

Finale: [8] (387) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [4] (326) Darja Semenistaja (LAT) 6-3, 3-6, 1-6
Semifinale: [8] (387) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (450) Mona Barthel (GER) 7-6(4), 6-0
Kvartfinale: [8] (387) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [1] (171) Renata Zarazua (MEX) 7-6(6), 6-0.
1/8-finale: [8] (387) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) (812) Noma Akugue Noha (GER) 6-4, 4-6, 6-2
R32: [8] (387) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (486) Carlota Martinez Cirez (ESP) 6-4, 6-4

Q16
Cecilie Wiche (DEN) vs. [1] (693) Caroline Lampl (USA) 2-6, 1-6
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [15] Anna Marie Weissheim (GER) 1-6, 0-6


ITF Junior (uge 25)

Grade 1, Nottingham (GBR) – Græs

Boys singles

R64: (WC) (356) Oliver Bonding (GBR) vs. (65) Aidan Kim (USA) 3-6, 2-6

Boys doubles

1/8-finale: Oliver Bonding/Fabio Nestola (GBR) vs. Kyran Magimay (GBR)/Luka Novakovic (NED) 6-7(2), 2-6


Grade 1, Roehampton (GBR) – Græs

Boys singles

Q16: (358) Oliver Bonding (GBR) vs. [11] (82) Sebastian Eriksson (SWE) 6-4, 4-6, [6-10]

Girls singles

R64: [9] (24) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (77) Rose Marie Nijkamp (NED)

Qfi: [9] (106) Natacha Schou (DEN) vs. [5] (86) Madeleine Jessp (USA) 4-6, 3-6
Q16: [9] (106) Natacha Schou (DEN) vs. (514) Kate Mansfield (USA) 4-6, 6-3, [10-8]


Grade 5, Burgas (BUL) – Grus

Girls singles

Kvartfinale: [4] (1200) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [5] (1210) Lucia Tognoni (ITA) 3-6, 0-1 Ret’d
1/8-finale: [4] (1200) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (2147) Maria Taneva (BUL) 6-2, 6-2
R32: [4] (1200) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (2253) Alexandra Irina Anghel (ROU) 6-7(3), 7-6(1), 6-1

Girls doubles

Kvartfinale: Fridthjof/Mustafa vs. Nadezhda Petkova/Anastasia Aleksandra Nikolova (BUL) 7-5, 4-6, [9-11]
1/8-finale: Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Melliz Petkova Mustafa (SWE) – bye


Grade 5, Michalowek (POL) – Græs

Boys singles

R32: (LL) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (1535) Wiktor Kosowski (POL) 1-6, 4-6

Qfi: Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Jakub Solarski (POL) 4-6, 2-6
Q16: Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Krzysztof Mietkiewicz (POL) 2-6, 2-6
Q32: Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Mikolaj Plenkiewicz (POL) 6-4, 6-1

Boys doubles

1/8-finale: Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN)/Kacper Knitter (POL) vs. (2) Gabriel Losiewicz (POL) vs. (2) Gabriel Losiewicz/Wiktor Kosowski (POL) 3-6, 4-6


Grade 5, Hilversum (NED) – Grus

Boys singles

Semifinale: [4] (766) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1132) Tymur Bieldiugin (UKR) 1-6, 6-3, 2-6
Kvartfinale: [4] (766) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1123) Pieter De Lange (NED) 6-4, 7-5
1/8-finale: [4] (766) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Hidde Schoenmakers (NED) 6-0, 1-6, 6-1

R32:
(1092) Christopher Garde (DEN) vs. (1022) Arvid Hallgren (SWE) 2-6, 2-6
[4] (766) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1834) Fredrik Krogh Solheim (NOR) 6-3, 6-4

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 25)

Cat 1, Rakovnik (CZE) – Grus

U12 Boys singles

R64: Sebastian Kvist (DEN) vs. Dominik Klar (CZE) 6-3, 2-6, 6-7(11)

U12 Boys doubles

1/8-finale: Kvist/Niemelae vs. Filip Sebek/Ondra Turek (CZE)
R32: Sebastian Kvist (DEN)/Aatu Niemelae (FIN) 6-0, 6-1


Cat 2, Bergeijk (NED) – Grus

U14 Girls singles

R32: (705) Amani Azarkan (DEN) vs. (Q) Mojifah Sieglien Friedarika Eelst (NED) 5-7, 2-6

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

DM senior ude 2022 (DM-ugen) – Grus

Livestream finaler søndag kl. 1000

Herresingle

Semifinale
(4) Carl Emil Overbeck (KB) vs. Philip Hjorth (KB)
(3) Elmer Møller (KB) vs. (2) Christian Sigsgaard (Gentofte)

Kvartfinale
Philip Hjorth (KB) vs. Yakup Uzunel (Farum) 6-1, 6-0
(4) Carl Emil Overbeck (KB) vs. Patrick Kristensen (Give) 6-1, 6-4
(3) Elmer Møller (KB) vs. (7) Oskar Brostrøm Poulsen (Gentofte) 5-7, 6-1, 6-4
(2) Christian Sigsgaard (Gentofte) vs. (6) Anders Grinderslev (KB) 6-2, 6-4

1/8-finale
Philip Hjorth (KB) vs. (1) Johannes Ingildsen (KB) 6-0, 3-6, 7-5
Yakup Uzunel (Farum) vs. (5) Jonas Schwarz (Rødovre) 6-2, 6-7(6), 6-4
(4) Carl Emil Overbeck (KB) vs. Gustav Theilgaard (Lyngby) 6-2, 6-3
==
Patrick Kristensen (Give) vs. (8) Martin Nygård Knudsen (KB) 6-2, 6-4
(7) Oskar Brostrøm Poulsen (Gentofte) vs. (Q) Emanuel Gragu Kristensen (Gentofte) 6-1, 6-1
(3) Elmer Møller (KB) vs. Theodor Boisen (Lyngby) 6-2, 6-0
(6) Anders Grinderslev (KB) vs. (Q) Anders Bjørn Møller (HRT) 6-0, 6-0
(2) Christian Sigsgaard (Gentofte) vs. Christoffer Sander Nørby (Aarhus 1900) 6-1, 6-0


Damesingle

Semifinale
(1) Hannah Viller Møller (Gentofte) vs. Cecilie Wiche (Fruens Bøge)
(2) Karoline Laursen (KB) vs.  (8) Mille Johanna Mørk (HRT)

Kvartfinale
(1) Hannah Viller Møller (Gentofte) vs. Laura Baagøe Brunkel (Lyngby) 6-2, 6-4
Cecilie Wiche (Fruens Bøge) vs. (7) Zoe Du Pasquier Jensen (KB) 6-3, 7-6(2)
(8) Mille Johanna Mørk (HRT) vs. Elin Brun Créton (KB) 5-7, 6-0, 6-4
(2) Karoline Laursen (KB) vs. (Q) Annelieke Steenhuisen (Aarhus 1900) 6-0, 6-3

1/8-finale
(1) Hannah Viller Møller (Gentofte) vs. Mariam Hassouneh (Rødovre) 6-0, 6-0
Laura Baagøe Brunkel (Lyngby) vs. (5) Sarafina Olivia Hansen (Birkerød) 6-4, 4-2 Rtd’
Cecilie Wiche (Fruens Bøge) vs. (4) Olivia Thiemke (Rødovre) 6-3, 3-6, 6-4
(7) Zoe Du Pasquier Jensen (KB) vs. (Q) Ingrid Friis Hein (VST) 6-3, 6-3
==
(8) Mille Johanna Mørk (HRT) vs. Sarah Suljadzic (HRT) 6-3, 6-4
Elin Brun Créton (KB) vs. (3) Vilma Krebs Hyllested (KB) 7-5, 6-3
(Q) Annelieke Steenhuisen (Aarhus 1900) vs. (6) Sofie Vindberg Nielsen (Rødovre)
(2) Karoline Laursen (KB) vs. (Q) Dominika Olszewska (Aalborg) 6-2, 2-6, 6-1


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage