Lørdag-søndag afvikles Fed Cup finalen mellem Australien og Frankrig. ATP Next Gen Finals vinder findes lørdag, hvor Frederik Løchte og Tim Puetz spiller finale i Bratislava. Søndag tages hul på ATP slutspillet

I den forløbne uge har den største internationale begivenhed været ATP Next Gen Finals i Milano, hvor Alex de Minaur (AUS) foreløbig har levet op til rollen som turneringens største favorit, idet han gjorde rent bord i de indledende puljekampe, og efter sejr over Frances Tiafoe (USA) i semifinalen er han helt som ventet i lørdagens finale.

Derimod er det nærmest en sensation, at modstanderen i finalen, der kan følges på TV2 Sport lørdag kl. 2100, bliver 18-årige Jannik Sinner (ITA), der fik chancen i turneringen efter afbud fra Denis Shapovalov (CAN).
Chancen blev udnyttet til perfektion, da Sinner vandt den indledende pulje, selvom han tabte til Ugo Humbert (FRA) i den sidste puljekamp, som ikke fik betydning.

I semifinalen viste den unge italiener atter spil af høj klasse, da han vandt 2-4, 4-1, 4-2, 4-2 over Miomir Kecmanovic (SRB).

Sinner deltog sidste år i den sideløbende invitations-turnering Red Bull Next Gen Open, hvor Holger Vitus Nødskov Rune i dette års udgave har spillet sig i finalen, da han i semifinalen vandt 2-4, 4-0, 4-3, 0-4, 4-2 over Nicolás Alvarez Varona (ESP).
Holger modtog både lykønskning og High Five fra Sinner efter semifinalen.

Next Gen Open: Holger Rune overlever “Varona’s kanoner” og er finaleklar

I weekenden afvikles finalen Fed Cup, hvor Australien har hjemmebane mod Frankrig.
Kampene kan følges på https://video.fedcup.com/ fra kl. 0400cet både lørdag og søndag.

Frederik Løchte Nielsen, der i karrieren har vundet 67 double-titler i 100 finaler, har siden han for et halvt år siden sammen med Tim Puetz vandt ATP 250 titlen i München og ugen efter i endnu en finale ved en ATP Challenger i Aix en Provence spillet yderligere 11 turneringer med forskellige makkere uden at nå finalen.

I denne uge er Løchte og Puetz tilbage på finalesporet, når de lørdag kl. 1400 spiller finale ved ATP Challenger i Bratislava mod Igor Zelenay (SVK) og Roman Jebavy (CZE).

ATP: En åben afslutning på en minderig sæson

I næste uge bliver den største tennis-begivenhed Nitto ATP Finales i London, som kan følges på både Tennistv.com og TV3 Sport, men allerede søndag kan de første puljekampe følges på Tennistv.com og Viaplay.dk


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag den 10. november

Billedet: Novak Djokovic og Roger Federer spiller 1. runde i ATP-slutspil mod hhv. Matteo Berettini og Dominic Thiem

=====

WTA 100, Shenzhen – http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Center Court – finale søndag 0300cet
(1) Shuai Peng (CHN) vs. (2) Lin Zhu (CHN)

=====

Fed Cup finale, Australien vs. Frankrig – https://video.fedcup.com/

Søndag – start 0400cet
R3: Ashleigh Barty vs. Kristina Mladenovic
R4: Ajla Tomljanovic vs. Caroline Garcia
R5: Barty/Samantha Stosur vs. Garcia/Mladenovic

=====

Nito ATP Finals, London – Tennistv.com og Viaplay.dk (Singles)

Centre Court – start søndag 1300cet
(4) R. Ram (USA)/J. Salisbury (GBR) vs. (5) R. Klaasen (RSA)/M. Venus (NZL)
NB 1500: (2) Novak Djokovic (SRB) vs. (8) Matteo Berrettini (ITA)
NB 1900: (2) L. Kubot (POL)/M. Melo (BRA) vs. (8) (. Dodig (CRO(/F. Polasek (SVK)
NB 2100: (3) Roger Federer (SUI) vs. (5) Dominic Thiem (AUT)

=====

WTA 125K, Houston – WTATV.com

Court 1 – start  1800cet
(1) Alexa Glatch (USA) vs. Catherine Bellis (USA) – Qfi
Olga Danilovic (SRB) vs. Shelby Rogers (USA)
Catherine Harrison (USA) vs. Giuliana Olmos (MEX)

Court 2 – start 1700cet
Sophie Chang (USA) vs. Kayla Day (USA) – Qfi
NB 1900: Double kamp
NB 2100: Mari Osaka (JPN) vs. Deniz Khazaniuk (ISR)

Court 3 – start 1900cet
Double kamp


Uge 45

Next Gen ATP Finals, Milan (ITA) – Hardcourt

Finale: (8/WC) Jannik Sinner (ITA) vs. (1) Alex de Minauer (AUS) 4-2, 4-1, 4-2

Semifinale
(1) Alex de Minauer (AUS) vs. (2) Frances Tiafoe (USA) 4-2, 4-1, 0-4, 4-2
(8/WC) Jannik Sinner (ITA) vs. (5) Miomir Kecmanovic (SRB) 2-4, 4-1, 4-2, 4-2

Group A
1. (18) Alex de Minauer (AUS) 3-0 (9-2)
5. (55) Miomir Kecmanovic 2-1 (6-4)
4. (63) Casper Ruud (NOR) 1-2 (3-8)
7. (82) Alejandro Davidovichi Fokina (ESP) 0-3 (3-9)

(5) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (4) Casper Ruud (NOR) (3-0) 4-3(5), 4-3(5), 4-2
(1) Alex de Minaur (AUS) vs. (7) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) (3-1) 4-2, 3-4(5), 4-1, 4-1
(4) Casper Ruud (NOR) vs. (7) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) (3-2) 3-4(2), 4-3(2), 4-2, 3-4(2), 4-1
(1) Alex de Minaur (AUS) vs. (5) Miomir Kecmanovic (SRB) (3-1) 4-1, 4-3(4), 1-4, 4-0
(1) Alex de Minaur (AUS) vs. (4) Casper Ruud (NOR) (3-0) 4-1, 4-0, 4-2
(5) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (7) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) (3-0) 4-1, 4-1, 4-3(6)

Group B
8. (93) Jannik Sinner (ITA) 2-1 (7-4)
2. (46) Frances Tiafoe (USA) 2-1 (7-4)
6. (73) Mikael Ymer (SWE) 1-2 (3-7)
3. (56) Ugo Humbert (FRA) 1-2 (5-7)

(6) Mikael Ymer (SWE) vs. (3) Ugo Humbert (FRA) (3-1) 4-3(2), 1-4, 4-2, 4-1
(8/WC) Jannik Sinner (ITA) vs. (2) Frances Tiafoe (USA) (3-1) 3-4(4), 4-2, 4-2, 4-2
(2) Frances Tiafoe (USA) vs. (3) Ugo Humbert (FRA) (3-1) 4-2, 4-3(5), 3-4(4), 4-1
(8/WC) Jannik Sinner (ITA) vs. (6) Mikhail Ymer (SWE) (3-0) 4-0, 4-2, 4-1
(2) Frances Tiafoe (USA) vs. (6) Mikhail Ymer (SWE) (3-0) 4-2, 4-2, 4-2
(3) Ugo Humbert (FRA) vs. (8/WC) Jannik Sinner (ITA) (3-1) 4-3(5), 3-4(3), 4-2, 4-2

Alternate: (396) Giulio Zeppieri (ITA)


Red Bull Next Gen Open 2019, Milano (ITA) – Hardcourt
5-9. november 2019, sideløbende med Next Gen ATP Finals

Finale
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Enrico Dalla Valle (ITA) 4-1, 4-1, 4-2

Semifinale
Enrico Dalla Valle (ITA) vs. Zizou Bergs (BEL) 3-0
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Nicolás Alvarez Varona (ESP) 3-2 (2-4, 4-0, 4-3, 0-4, 4-2)

Red Bull Next Gen Open 2019
Foto: Red Bull

Round Robin program – og resultater

Red Bull Next Gen Open 2019
Foto: Red Bull

Group A
Enrico Dalla Valle (ITA) 3-0 (9-1)
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) 2-1 (7-4)
Ryan Nijboer (NED) 1-2 (4-6)
(WC) Cezar Cretu (ROU) 0-3 (0-9)

Enrico Dalla Valle vs. Holger Vitus Nødskov Rune 3-1 (3-4, 4-3, 4-2, 4-2)
Ryan Nijboer vs. Cezar Cretu 3-0 (4-2, 4-3, 4-3)
Holger Vitus Nødskov Rune vs. Ryan Nijboer (3-1) 2-4, 4-2, 4-2, 4-2
Enrico Dalla Valle vs. Cezar Cretu (3-0) 4-3, 4-1, 4-3
Holger Vitus Nødskov Rune vs. Cezar Cretu 3-0 (4-2, 4-0, 4-3)
Enrico Dalla Valle vs. Ryan Nijboer 3-0

Group B
Nicolás Alvarez Varona (ESP) 3-0 (9-2)
Zizou Bergs (BEL) 2-1 (7-6)
Masamichi Imamura (JPN) 0-2 (3-6)
Calin Manda (ROU) 0-2 (1-6)

Nicolas Alvarez Varona vs. Calin Manda 3-0 (4-2, 4-3, 4-3)
Zizou Bergs vs. Masamichi Imamura 3-2 (4-1, 3-4, 3-4, 4-3, 4-1)
Nicolas Alvarez Varona vs. Masamichi Imamura 3-1 (3-4, 4-3, 4-2, 4-1)
Zizou Bergs vs. Calin Manda 3-1 (3-4, 4-1, 4-3, 4-3)
Nicolas Alvarez Varona vs. Zizou Bergs 3-1
Masamichi Imamura vs. Calin Manda – opdateres..


Uge 46

Nitto ATP Finals, London (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv.com og Viaplay.dk (fra søndag), TV3 Sport (fra mandag)

Spilleprogram søndag

Centre Court – start 1300cet
NB 1900: (2) L. Kubot (POL)/M. Melo (BRA) vs. (8) I Dodig (CRO)/F. Polasek (SVK)
NB 2100: (3) Roger Federer (SUI) vs. (5) Dominic Thiem (AUT)

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 1300cet
(3) K. Krawietz/A. Mies (GER) vs. (6) J. Rojer (NED)/H. Tecau (ROU)
NB 1500: (4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (6) Stefanos Tsitsipas (GRE)
NB 1900: (1) J. Cabal/R. Farah (COL) vs. (7) P. Herbert/N. Mahut (FRA)
NB 2100: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (7) Alexander Zverev (GER)

Singles

Group Andre Agassi
(1) Rafael Nadal (ESP)
(4) Daniil Medvedev (RUS)
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE)
(7) Alexander Zverev (GER)

Group Bjorn Borg
(2) Novak Djokovic (SRB) 1-0 (2-0)
(3) Roger Federer (SUI)
(5) Dominic Thiem (AUT)
(8) Matteo Berrettini (ITA) 0-1 (0-2)

NB 1500: (2) Novak Djokovic (SRB) vs. (8) Matteo Berrettini (ITA) 6-2, 6-1

Doubles

Group Max Mirnyi
(1) Juan Sebastian Cabal/Robert Farah (COL)
(3) Kevin Krawietz/Andreas Mies (GER)
(6) Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau (ROU)
(7) Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (FRA)

Group Jonas Bjorkman
(2) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA)
(5) Raven Klaasen (RSA)/Michael Venus (NZL) 1-0 (2-0)
(4) Rajeev Ram (USA)/Joe Salisbury (GBR) 0-1 (0-2)
(8) Ivan Dodig (CRO)/Filip Polasek (SVK)

(5) R. Klaasen (RSA)/M. Venus (NZL) vs. (4) R. Ram (USA)/J. Salisbury (GBR) 6-3, 6-4


Fed Cup

World Group

Finale – Australien vs. (4) Frankrig 2-3

TV-dækning: https://video.fedcup.com/

Lørdag – start 0400cet
R1: Ajla Tomljanovic vs. Kristina Mladenovic 1-6, 1-6
R2: Ashleigh Barty vs. Caroline Garcia 6-0, 6-0
Søndag – start 0400cet
R3: Ashleigh Barty vs. Kristina Mladenovic 6-2, 4-6, 6-7(1)
R4: Ajla Tomljanovic vs. Pauline Parmentier 6-4, 7-5
R5: Barty/Samantha Stosur vs. Garcia/Mladenovic 4-6, 3-6

 


Qualifiers 2020 – dato week of 3. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbrittanien


Group II Europe/Africa – Uge 6 2020 i Helsinki
Danmark, Egypten, Finland, Georgien, Israel, Portugal, Tunesien


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan

TV-dækning: daviscup.tv, Eurosport, Dplay


Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 46)

WTA 125K, Taipei OEC Open (TPE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag 11. nov)

Deltagere: Stojanovic, Babos, Kovinic m.fl.

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-taipei-chinese-taipei-1059#orderofplay


WTA 125K, Oracle Challenger Series, Houston, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Deltagere: Collins, Townsend, Flipkens, McNally, Tig, Osuigwe, m.fl.

TV-dækning: WTATV.com (fra søndag 10. nov)

Spilleprogram søndag

Court 1 – start  1800cet
(1) Alexa Glatch (USA) vs. Catherine Bellis (USA) – Qfi
Olga Danilovic (SRB) vs. Shelby Rogers (USA)
Catherine Harrison (USA) vs. Giuliana Olmos (MEX)

Court 2 – start 1700cet
Sophie Chang (USA) vs. Kayla Day (USA) – Qfi
NB 1900: Double kamp
NB 2100: Mari Osaka (JPN) vs. Deniz Khazaniuk (ISR)

Court 3 – start 1900cet
Double kamp

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-houston-usa-tx-2001#orderofplay


ATP Challengers (Uge 45)

$114K, Peugeot Slovak Open 2019, Bratislava (SVK) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R64: [16] (123) Elias Ymer (SWE) – bye
R32: Elias Ymer vs. (192) Roberto Marcora (ITA) 6-1, 6-7(7), 3-6

Doubles

1/8-finale: (2) Frederik Løchte Nielsen/Tim Puetz (GER) vs. Ken Skupski (GBR)/John-Patrick Smith (AUS) 7-6(3), 7-6(2)

Kvartfinale: Løchte/Puetz vs. (WC) Alex Molcan/Lukas Klein (SVK) 6-4, 6-2

Semifinale: Løchte/Puetz vs. Romain Arneodo/Hugo Nys (MON) 6-7(4), 7-5, [10-7]

Finale: Løchte/Puetz vs. (3) Roman Jebavy (CZE)/Igor Zelenay (SVK) 4-6, 7-6(4), 11-9!

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 46)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 45)

W100, Shenzhen Longhua Open 2019 (CHN) – Hardcourt

Finale: (2) Lin Zhu (CHN) vs. (1) Shuai Peng (CHN) 6-3, 1-3 Ret’d

Semifinale
(1) Shuai Peng (CHN) vs. (7) Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 6-3
(2) Lin Zhu (CHN) vs. Kurumi Nara (JPN) 6-3, 7-5

Kvartfinale
(1) Shuai Peng (CHN) vs. (6) Danka Kovinic (MNE) 6-2, 6-0
(7) Jasmine Paolini (ITA) vs. (4) Nina Stojanovic (SRB) 6-7(3), 6-4, 6-1
Kurumi Nara (JPN) vs. Jana Cepelova (SVK) 7-6(7), 7-6(5)
(2) Lin Zhu (CHN) vs. (5) Timea Babos (HUN) 6-2, 6-2

R16:
(1) Shuai Peng (CHN) vs. Dalila Jakupovic (SRB) 6-1, 6-0
(4) Nina Stojanovic (SRB) vs. Chang Liu (CHN) 6-1, 6-4
(5) Timea Babos (HUN) vs. Bibiane Schoofs (NED) 6-2, 2-6, 6-0
(2) Lin Zhu (CHN) vs. Na-Lae Han (KOR) 1-6, 6-4, 6-3

R32:
(1) Shuai Peng (CHN) vs. (Q) Daria Snigur (UKR) 6-4, 6-2
(6) Danka Kovinic (MNE) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-1, 6-1

(4) Nina Stojanovic (SRB) vs. (Q) Peangtarn Plipuech (THA) 6-1, 6-1
Chang Liu (CHN) vs. (Q) Sofia Shapatava (GEO) 6-1, 6-1
(Q) Urszula Radwanska (POL) vs. (SE) Arina Rodionova (AUS) 6-4, 6-0
(7) Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Xiaodi You (CHN) 7-5, 6-1

Natalija Kostic (SRB) vs. (8) Kaja Juvan (SLO)
(3) Nao Hibino (JPN) vs. Wushuang Zheng (CHN) 6-4, 6-1

(5) Timea Babos (HUN) vs. Dan Ni Wang (CHN) 6-1, 6-4
(2) Lin Zhu (CHN) vs. Valeria Savinykh (RUS)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32:
[13] (326) Diane Parry (FRA) vs. (401) Erina Hayashi (JPN) 6-3, 6-4
[6] (264) Urszula Radwanska (POL) vs. (467/ITF235) Xuliu Sun (CHN) 6-1, 6-1

Qfi:
Diane Parry vs. [3] (231) Fang Ying Xun (CHN) 6-3, 6-7(4), [6-10]
Urszula Radwanska vs. (WC) (560/ITF92) Jiaxi Lu (CHN) 6-3, 6-4


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)


ITF Junior (uge 46)

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 46)

 


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

 

<< tilbage