Forhåbningerne om danske deltagere på både WTA og ATP touren kan blive virkelighed i den kommende uge, hvor både Clara Tauson og Holger Rune optræder i 250-kategorien i Lyon og Buenos Aires

Hos såvel ATP og WTA gennemføres i den kommende uge turneringer i både 500 og 250 kategorierne.
TV 2 Sport dækker som udgangspunkt WTA 500 i Doha, hvor de 8 seedede er mellem no. 5 og 14 på WTA-ranglisten.

På førstedagen foretager TV 2 Sport dog en enkelt afstikker til WTA 250 i Lyon, hvor Clara Tauson mandag møder 1. seedede no. 33 Ekaterina Alexandrova (RUS) i 1. runde, og hvis Clara leverer endnu en sensation – i lighed med sejren over no. 24 Jennifer Brady (USA) ved French Open – vil Claras efterfølgende kampe så vidt uligt også blive vist.

WTA Lyon: Clara Tauson vinder kvalfinale mod Amandine Hesse og er klar til 1. seedet russer

På ATP-fronten dækker TV 2 Sport X ATP 500 i Rotterdam, men også her vil der blive tale om en afstikker til ATP 250 i Buenos Aires, der desuden kan følges på TV 2 Play.
17-årige Holger Vitus Nødskov Rune møder i 1. runde 5. seedede no. 47 Albert Ramos-Vinolas (FRA), der søndag aften spiller finale ved den forløbne uges ATP 250 turnering i Cordoba.
Derfor er det næppe utænkeligt, at kampen mod Holger i Buenos Aires først programsættes onsdag.
Den 33-årige spanier har inden finalen været gennem 4 hårde 3-sætskampe, som i gennemsnit har nærmet sig 3 timer pr. kamp, så det vil ikke være en stor sensation, hvis der efter finalen indløber et afbud, som det ofte er set fra spillere, der netop har været i en finale.

Mens Ramos-Vinolas har knoklet på banen i Cordoba, har Holger forberedt sig på gruset i Buenos Aires, hvor han bl.a. har trænet sammen med ranglistens no. 62 Frances Tiafoe (USA), der er seedet 8 og i 1. runde møder no. 130 Facundo Bagnis (ARG), der pressede Ramos-Vinolas ud i 3 sæt i semifinalen i Cordoba.

Buenos Aires 2021
Foto: Privat – Holger Rune og Frances Tiafoe ved træning Buenos Aires

Ved ATP 500 i Rotterdam er topnavnene Australian Open finalisten Daniil Medvedev samt ranglistens no. 6 Stefanos Tsitsipas, no. 7 Alexander Zverev og no. 8 Andrey Rublev.
Frederik Løchte Nielsen og Tim Puetz var tilmeldt i double, hvor 4 par spillede kvalifikation om en enkelt plads, men 1. seedede Løchte og Puetz fik ikke brudt stimen af nederlag, da de i 1. kvalrunde mødte det hollandske par David Pel og Sander Arends, der vandt 6-3, 6-4 og senere også vandt kvalfinalen 6-3, 7-5 over 2. seedede Divij Sharan (IND) og Igor Zelenay (SVK).

Olga Helmi
Foto: Burankhun – Olga Helmi

20-årige Olga Helmi er videre til 2. kvalrunde ved W15 i Sharm El Sheikh, hvor hun i den forløbne uge optjente 2 point til WTA-ranglisten, da hun efter 3 sejre i kvalifikationen vandt 6-1, 6-1 i 1. runde over no. 896 Elena-Teodoroa Cadar (ROU), hvorefter hun i 1/8-finalen vandt over 5. seedede no. 416 Miharu Imanishi (JPN) 4-6, 6-0, 6-4.
Olga blev derefter stoppet i kvartfinalen af den 18-årige useedede Sabine Rutlauka (LAT).

I denne uge får Olga følgeskab af Sofia Nami Samavati, der er fra samme årgang 2000, og på WTA-ranglisten ligger de side om side på en delt 1017. plads, hvorved de er seedet henholdsvis 6 og 7 i kvalifikationen, hvor Sofia i 1. kvalrunde vandt 6-2, 6-2 over no. 1285 Sem Wensveen (NED).

Sofia Nami Samavati
Foto: Sportsfotograf.com – Sofia Nami Samavati

 

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 7. marts

Billeder (facebook-opslag):
Clara Tauson og Viktorija Golubic – TV 2 Sport 1530
Holger Vitus Nødskov Rune (Foto: Oscar Roberto Castro)
ATP kval, muligvis på Bet365/Unibet

Lyon – WTATV.com, TV 2 Play, TV 2 Sport (1530->)

Central Court – start 1300
Double kamp
NB 1530: (Q) (146) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (130) Viktorija Golubic (SUI)

====

ATP 500 Rotterdam – Tennistv.com (2 baner incl. doubler), TV 2 Play

Centre Court – start 1245
Double kamp
NB 1530: (4) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Marton Fucsovics (HUN)

====

ATP 250, Buenos Aires – Tennistv.com (ikke doubler), TV 2 Play

Court Guillermo Vilas – NB 1700cet
Double kamp
NB 1900: (Q) Francisco Cerundolo (ARG) vs. (1) Diego Schwartzman (ARG)

====

WTA/ATP kvalifikation – Unibet/Bet365

WTA 1000 Dubai – www.wtatv.com , TV2 Play

Center Court – start 0900cet –

Qiang Wang (CHN) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) R64
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Veronika Kudermetova (RUS) R64
Ons Jabeur (TUN) vs. Katrina Siniakova (CZE) R64
NB 1600: Cori Gauff (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) R64
Barbora Krejchikova (CZE) vs. Maria Sakkari (16) R64

Court 1 – start 0700cet

3 x Kvalifikations kampe R2
NB 1200: Alize Cornet (FRA) vs. Daria Kasatkina (RUS) R64
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Bernarda Pera (USA) R64

Court 2 – start 0700cet
2 x Kvalifikations kampe R2
3 x Doubles kampe

Court 3 – start 0700cet
3 x Kvalifikations kampe R2
2 x Doubles kampe

WTA 250 Guadalajara – start 1800cet

ATP 250 Marseille – start 1100

ATP 250 Doha

Court 2 – start 1330cet
Q: Tim Puetz (GER) vs. [4] Blaz Rola (SLO)

—-

ATP 250 Santiago

Central – start 1500cet
QR2: (WC) (406) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [3] (174) Emilio Gomez (ECU)

====

ATP Challenger – https://livestream.com/atp

Nur-Sultan 2

Center Court – start 0800cet
F: Tomas Machac (CZE) vs. Sebastian Ofner (AUT)

—-

Gran Canaria 2

Centre Court – start 1200cet
(8) Kimmer Coppejans (BEL) vs. (WC) Carlos Gimeno Valero (ESP)

—-

St. Petersburg

Centre Court – start NB 1400cet
Altug Celikbilek (TUR) vs. (Q) Zizou Bergs (BEL)

====

ITF World Tennis Tour (udvalgte, Opdateres)

M25 Faro – Livestream: C og C2

Court 1 – start 1200cet
Lucas Poullain (FRA) vs. vs. Alen Avidzba (RUS)

M15 Antalya: Livestream: C2 og C3

Court 2 – start 0800cet
W: (1) Su Jeong Jang (KOR) vs. Nuna Brancaccio (ITA)
M: (5) Miljan Zekic (SRB) vs. (Q) Dragos N. Madaras (SWE)


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 9) 


WTA 500 Qatar Total Open 2021, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Spilleprogram

Finale
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. Garbine Muguruza (ESP) 6-2, 6-1

Semifinale
Garbine Muguruza (ESP) vs. (8) Victoria Azarenka (BLR) – walkover
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Jessica Pegula (USA) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(8) Victoria Azarenka (BLR) vs. (1) Elina Svitolina (UKR) 6-2, 6-4
Garbine Muguruza (ESP) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-3, 6-1
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-3, 3-6, 6-2
(Q) Jessica Pegula (USA) vs. (2) Karolina Pliskova (CZE) 6-3, 6-1

1/8-finale
(1) Elina Svitolina (UKR) vs. (LL) Misaki Doi (JPN) 6-1, 6-2
(8) Victoria Azarenka (BLR) vs. (Q) Laura Siegemund (GER) 6-4, 6-2
Garbine Muguruza (ESP) vs. (3) Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 6-7(5), 6-3
Maria Sakkari (GRE) vs. Madison Keys (USA) 6-2, 6-2
==
Anett Kontaveit (EST) vs. Angelique Kerber (GER) 6-1, 6-4
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-1, 6-3
(Q) Jessica Pegula (USA) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 7-5
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ons Jabeur (TUN) 6-4, 4-6, 7-5

R32
(1) Elina Svitolina (UKR) – bye
(LL) Misaki Doi (JPN) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-4, 6-3
(Q) Laura Siegemund (GER) vs. Elena Rybakina (KAZ) 7-6(7), 7-6(5)
(8) Victoria Azarenka (BLR) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-2, 6-3

(3) Aryna Sabalenka (BLR) – bye
Garbine Muguruza (ESP) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-2, 7-6(4)
Maria Sakkari (GRE) vs. Mayar Sherif (EGY) 6-0, 6-3
Madison Keys (USA) vs. (6) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 6-1
==
Anett Kontaveit (EST) vs. (7) Jennifer Brady (USA) 6-1, 6-2
Angelique Kerber (GER) vs. Cagla Buyukakcay (TUR) 6-4, 6-2
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 6-2, 6-3
(4) Petra Kvitova (CZE) – bye

Jelena Ostapenko (LAT) vs. (5) Kiki Bertens (NED) 6-0, 6-2
(Q) Jessica Pegula (USA) vs. Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-1
Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Ana Blinkova (RUS) 6-2, 6-2
(2) Karolina Pliskova (CZE) – bye

Qfi:
(1) Jessica Pegula (USA) vs. (8) Misaki Doi (JPN) 6-2, 6-2
(2) Laura Siegemund (GER) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 7-6(4), 6-4
(6) Ana Blinkova (RUS) vs. Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-2, 6-3
(7) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Cristina Bucsa (ESP) 6-1, 6-2


WTA 250 Lyon (FRA) – Hardcourt

Spilleprogram

Finale
(Q) (146) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (130) Viktorija Golubic (SUI) søndag kl. 15:30

Semifinale
(Q) (146) Clara Tauson (DEN) vs. (7) Paula Badosa (ESP) 7-5, 6-1
(Q) (130) Viktorija Golubic (SUI) vs. (2) Fiona Ferro (FRA) 4-6, 6-0, 7-6(4)

Semi Finale Winner
128 198 298
683 753 853
116 107 96

Kvartfinale
(Q) (146) Clara Tauson (DEN) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-3, 6-1
(7) Paula Badosa (ESP) vs. (4) Kristina Mladenovic (FRA) 7-5, 6-7(5), 6-2
(Q) (130) Viktorija Golubic (SUI) vs. Greet Minnen (BEL) 6-3, 7-6(0)
(2) Fiona Ferro (FRA) vs. Clara Burel (FRA) 2-6, 6-1, 6-3

1/8-finale
(Q) (146) Clara Tauson (DEN) vs. Timea Babos (HUN) 6-2, 6-3
Camila Giorgi (ITA) vs. Nina Stojanovic (SRB) 2-6, 6-1, 7-6(5)
(4) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) (129) Margarita Gasparyan (RUS) 6-4, 6-2
(7) Paula Badosa (ESP) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-2, 6-4
==
Greet Minnen (BEL) vs. (8) Arantxa Rus (NED) 4-6, 6-2, 6-3
(Q) (130) Viktorija Golubic (SUI) vs. (39 Caroline Garcia (FRA) 6-1, 6-2
Clara Burel (FRA) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 7-5, 2-6, 6-0
(2) Fiona Ferro (FRA) vs. (Q) (128) Tereza Martincova (CZE) 6-2, 4-1 Ret’d

R32
(Q) (146) Clara Tauson (DEN) vs. [1] (33) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-3, 6-4
Timea Babos (HUN) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-4, 5-7, 6-3
Camila Giorgi (ITA) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-2, 6-3
Nina Stojanovic (SRB) vs. (6) Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 6-0

(4) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 5-7, 7-5, 6-2
(Q) (129) Margarita Gasparyan (RUS) vs. Katerina Zavatska (UKR) 6-4, 6-1
Stefanie Voegele (SUI) vs. Irina Bara (ROU) 7-6(3), 6-7(5), 6-3
(7) Paula Badosa (ESP) vs. Harmony Tan (FRA) 6-4, 0-6, 7-6(5)
==
(8) Arantxa Rus (NED) vs. Xiyu Wang (CHN) 7-5(6), 6-4
Greet Minnen (BEL) vs. Katarzyna Kawa (POL) 7-5, 7-5
(Q) (130) Viktorija Golubic (SUI) vs. Vera Lapko (SUI) 5-7, 6-4, 6-3
(39 Caroline Garcia (FRA) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-2, 2-6, 6-3

Clara Burel (FRA) vs. (5) Alize Cornet (FRA) 6-1, 1-6, 6-3
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 7-6(7), 6-2
(Q) (128) Tereza Martincova (CZE) vs. (Q) (170) Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-2, 3-6, 6-2
(2) Fiona Ferro (FRA) vs. (Q) (161) Magdalena Frech (POL) 5-7, 7-5, 7-5

Qfi
[1] (128) Tereza Martincova (CZE) vs. (187) Yuki Naito (JPN) 6-1, 6-1
[2] (129) Margarita Gasparyan (RUS) vs. [8] (158) Kamilla Rakhimova (RUS) 3-6, 7-6(7), 6-3
[3] (130) Viktorija Golubic (SUI)  vs. [10] (158) Leonie Kung (SUI) 6-3, 6-0
(161) Magdalena Frech (POL) vs. [4] (139) Viktoriya Tomova (BUL) 6-4, 6-4
[5] (146) Clara Tauson (DEN) vs. (284) Amandine Hesse (FRA) 6-4, 6-2
(170) Giulia Gatto-Monticone (ITA) vs. [6] (151) Barbara Haas (AUT) 2-6, 6-3, 6-3


WTA 1000, Dubai Duty Free Tennis Championships 2021 (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Spilleprogram søndag den 7. marts

Center Court – start 0900cet

Qiang Wang (CHN) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) R64
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Veronika Kudermetova (RUS) R64
Ons Jabeur (TUN) vs. Katrina Siniakova (CZE) R64
NB 1600: Coco Gauff (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) R64
Barbora Krejchikova (CZE) vs. (16) Maria Sakkari (GRE) R64

Court 1 – start 0700cet

3 x Kvalifikations kampe R2
NB 1200: Alize Cornet (FRA) vs. Daria Kasatkina (RUS) R64
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Bernarda Pera (USA) R64

Court 2 – start 0700cet
2 x Kvalifikations kampe R2
3 x Doubles kampe

Court 3 – start 0700cet
3 x Kvalifikations kampe R2
2 x Doubles kampe

 


Kvalifikation, WTA 250 Abierto Zapopan 2021 Guadalajara (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer


ATP 500 ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam (NED) – Hardcourt

Spilleprogram

Semifinale
(Q) Marton Fucsovics (HUN) vs. Borna Coric (CRO) 6-4, 6-1
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 7-6(2)

Kvartfinale
Borna Coric (CRO) vs. Kei Nishikori (JPN) 7-6(2), 7-6(4)
(Q) Marton Fucsovics (HUN) vs. Tommy Paul (USA) 6-4, 6-3
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Jeremy Chardy (FRA) 7-6(2), 6-7(2), 6-4
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Karen Khachanov (RUS) 4-6, 6-3, 7-5

1/8-finale
Borna Coric (CRO) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 6-2
Kei Nishikori (JPN) vs. Alex De minaur (AUS) 6-3, 2-6, 7-5
Tommy Paul (USA) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-7(5), 6-3, 6-1
(Q) Marton Fucsovics (HUN) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-3, 6-2
==
(Q) Jeremy Chardy (FRA) vs. (6) David Goffin (BEL) 7-6(3), 7-6(5)
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 7-5, 6-2
Karen Khachanov (RUS) vs. (Q) Cameron Norrie (GBR) 6-2, 6-2
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 4-6, 7-5

R32
Dusan Lajovic (SRB) vs. (1) Daniil Mevedev (RUS) 7-6(4), 6-4
Borna Coric (CRO) vs. (WC) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-4, 7-6(4)
Alex De minaur (AUS) vs. John Millman (AUS) 6-1, 6-4
Kei Nishikori (JPN) vs. (7) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(4), 6-1

Alexander Bublik (KAZ) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 7-5, 6-3
Tommy Paul (USA) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 7-6(7)
(Q) Marton Fucsovics (HUN) vs. Reilly Opelka (USA) 7-6(2), 6-7(4), 7-6(4)
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (5) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-2, 7-6(3)
==
(6) David Goffin (BEL) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-0
(Q) Jeremy Chardy (FRA) vs. Ugo Humbert (FRA) 4-6, 7-6(5), 7-6(4)
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (WC) Robin Haase (NED) 2-6, 7-6(2), 6-3
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Marcos Giron (USA) 7-6(1), 6-3

Karen Khachanov (RUS) vs. (8) Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 7-5
(Q) Cameron Norrie (GBR) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-0, 6-3
Hubert Hurkacz (POL) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 7-6(6)
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (SE) Egor Gerasimov (BLR) 7-6(4), 7-5


ATP 250 Argentina Open, Buenos Aires (ARG) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4 timer

Semifinale
(1) Diego Schwartzman (ARG) vs. (4) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-0, 6-4
(Q) Francisco Cerundolo (ARG) vs. [5] (47) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(5), 3-6, 6-2

Kvartfinale
(1) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Jaume Munar (ESP)
(4) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (7) Laslo Djere (SRB) 6-4, 7-6(6)
(Q) Francisco Cerundolo (ARG) vs. (6) Pablo Andujar (ESP) 1-6, 6-3, 6-2
[5] (47) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Sumit Nagal IND) 4-6, 6-2, 7-5

1/8-finale
(1) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Lukas Klein (SVK) 6-4, 6-2
(Q) Jaume Munar (ESP) vs. (8) Frances Tiafoe (USA) 7-6(4), 6-4
(4) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Thiago Monteiro (BRA) 5-7, 6-3, 6-4
(7) Laslo Djere (SRB) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-6(1), 6-3
==
(6) Pablo Andujar (ESP) vs. Gianluca Mager (ITA) 6-4, 7-6(5)
(Q) Francisco Cerundolo (ARG) vs. (3) Benoit Paire (FRA) 4-6, 6-3, 6-1
[5] (47) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (71) Dominik Koepfer (GER) 7-5, 6-4
(Q) Sumit Nagal IND) vs. [2] (22) Christian Garin (CHI) 6-4, 6-3

R32
(1) Diego Schwartzman (ARG) – bye
(Q) Lukas Klein (SVK) vs. Andrej Martin (SVK)  6-4, 6-3
(Q) Jaume Munar (ESP) vs. (WC) Facundo Diaz Acosgta (ARG) 7-6(5), 6-3
(8) Frances Tiafoe (USA) vs. (SE) Facundo Bagnis (ARG) 6-1, 6-3

(4) Miomir Kecmanovic (SRB) – bye
Thiago Monteiro (BRA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-3
Federico Delbonis (ARG) vs. (SE) Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-4, 7-6(2)
(7) Laslo Djere (SRB) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-7(4), 6-2, 6-3
==
(6) Pablo Andujar (ESP) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-3, 6-0
Gianluca Mager (ITA) vs. Salvatore Caruso (ITA) 7-6(5), 6-4
(Q) Francisco Cerundolo (ARG) vs. Federico Coria (ARG) 6-4, 7-5
(3) Benoit Paire (FRA) – bye

[5] (47) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (WC) (405) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) 2-6, 6-4, 6-3
(71) Dominik Koepfer (GER) vs. (WC) (383) Thiago Agustin Tirante (ARG) 2-6, 6-3, 6-4
(Q) Sumit Nagal IND) vs. (98) Joao Sousa (POR) 6-2, 6-0
[2] (22) Christian Garin (CHI) – bye

Qfi
(1) Jaume Munar (ESP) vs. (7) Daniel Altmaier (GER) 6-3, 6-4
(6) Francisco Cerundolo (ARG) vs. Agustin Velotti (ARG) 6-4, 7-5
Sumit Nagal IND) vs. Nicolas Kicker (ARG) 2-6, 6-2, 6-3
Lukas Klein (SVK) vs. Ernesto Escobedo (USA) 6-2, 6-3


Kvalifikation, ATP 250 Qatar ExxonMobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Alternate-listen udtømt

Qfi
[1] (84) Lloyd George Harris (RSA) vs. [6] Lukas Lacko (SVK)
[2] (95) Norbert Gombos (SVK) vs. [7] (202) Ramkumar Ramanathan (IND)
[3] (119) Christopher O’Connell (AUS) vs. [5] (178) Thomas fabbiano (ITA)
[4] (161) Blaz Rola (SLO) vs. Tim Puetz (GER)

Q16
[1] (84) Lloyd George Harris (RSA) – bye
[8] (197) Lukas Lacko (SVK) vs. (WC) Mousa Shanan Zayed (QAT)

[2] (95) Norbert Gombos (SVK) – bye
Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [7] (202) Ramkumar Ramanathan (IND) 4-6, 1-6
==
[3] (119) Christopher O’Connell (AUS) – bye
[5] (178) Thomas fabbiano (ITA) – bye

[4] (161) Blaz Rola (SLO) – bye
Tim Puetz (GER) vs. [8] Marcelo Melo (BRA) 6-3, 6-2


Kvalifikation, ATP 250 Open 13 Provence, Marceille (FRA) – Grus

start søndag kl. 1000


Kvalifikation, ATP 250 Chile Dove Men+Care Open, Santiago (CHI) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Q-Runde 2
(WC) (406) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [3] (174) Emilio Gomez (ECU)
(223) Renzo Olivo (ARG) vs. (372) Hernan Casanova (ARG)

Q32
[2] (169) Juan Pablo Varillas (PE) vs. (324) Christian Lindell (SWE) 4-6, 7-5, 7-6(3)
(294) Geoffrey Blancaneaux (FRA) vs. (349) Camilo Ugo Carabelli (ARG) 3-6, 6-2, 6-2
(236) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. (279) Guilherme Clezar (BRA) 6-4, 6-2
[5] (196) Mario Vilella Martinez (ESP) vs. (291) Lukas Klein (SVK) 6-4, 6-2

[3] (174) Emilio Gomez (ECU) vs. (246) Facunda Mena (ARG) 6-2, 6-3
(WC) (406) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (296) Goncalo Oliveira (POR) 7-6(3), 2-6, 6-2
(223) Renzo Olivo (ARG) vs. (353) Carlos Gomez-Herrera (ESP) 2-6, 6-4, 6-4
(372) Hernan Casanova (ARG) vs. [7] (213) Andrea Collarini (ARG) 4-6, 6-3, 6-2


ATP Challenger (uge 9)

Livestream/ATP

Nur-Sultan Challenger 2 (KAZ) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Spilleprogram


Gran Canaria Challenger 2 (ESP) – Grus

Spilleprogram)

1/8-finale: (257) Marco Trungelliti (ARG) vs. [1] (131) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 7-6(5), 6-3
R32: [1] (131) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (Q) (389) Filip Cristian Jianu (ROU) 6-3, 6-7(3), 6-1


St. Petersburg 1 (RUS) – Hardcourt

Spilleprogram


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (9)

M25, Faro (POR) – Hardcourt]
Tidsforskel: cet -6 timer

Livestream: Court 1 og 2


M15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream: Court 2 og 3

1/8-finale: [5] (459) Miljan Zekic (SRB) vs. (JR) (759) Toby Alex Kodat (USA) 6-1, 6-2
R32: (JR) (759) Toby Alex Kodat (USA) vs. (579) Marsel Ilhan (TUR) 1-6, 6-1, 7-6(2)


M15, Lucnow (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +5½ time

Semifinale: [5] (615) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (844) Zane Khan (USA) 4-6, 1-6
Kvartfinale:  [5] (615) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [2] (473) Sidharth Rawat (IND) 6-3, 6-2
1/8-finale: [5] (615) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) Lakshit Sood (IND) 6-7(4), 6-1, 6-2
R32: [5] (615) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (861) Aryan Goveas (IND) 6-3, 7-5

Doubles

(2) Eric Vanshelboim (UKR)/Luca Castelnuovo (SUI) vs. Yuki Bhambri/Saketh Myneni (IND) 1-6, 1-6


M15, Monastir (TUN) – Hardcourt


M15, Sharm El Sheikh (EGY)  – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

<< tilbage


ITF Women (uge 9)

W25, Manacor (ESP) – Hardcourt

Livestream: Court Center og Court 2


W25, Newport Beach, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet + 2 timer


W15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream: Court 2 og 3


W15, Monastir (TUN) – Hardcourt

Q16: (søndag)
(1250) Olivia Gram (DEN) vs. [8] (935) Chelsea Vanhoutte (BEL) 3-6, 2-6


W15, New Delhi (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +5½ time

1/8-finale: (1276) Elena Jamshidi (DEN) vs. [7] (767) Pia Lovric (SLO) 1-6, 2-6
R32: (1276) Elena Jamshidi (DEN) vs. (917) Mihika Yadav (IND) 3-6, 7-6(5), 7-5


W15, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

1/8-finale: (Q) (1015) Olga Helmi (DEN) vs. (JR) (762) Erika Andreeva (RUS) 3-6, 3-6
R32: (Q) (1015) Olga Helmi (DEN) vs. [4] (416) Miharu Imanishi (JPN) 2-6, 7-6(1), 7-5

Qfi: [6] (1015) Olga Helmi (DEN) vs. (1354) Demi Tran (NED) 6-2, 6-0

Q16
[7] (1015) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Jenna De Falco (USA) 6-3, 1-6, [5-10]

[6] (1015) Olga Helmi (DEN) vs. (WC) Dasha Plekhanova (CAN) 6-4, 6-1
(1354) Demi Tran (NED) vs. Gaia Squarcilupi (ITA) 7-6(6), 7-5

Q32 (søndag)
(WC) Jenna De Falco (USA) vs. Angelina Graovac (AUS) 6-0, 6-0
[7] (1015) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (1285) Sem Wensveen (NED) 6-2, 6-2

[6] (1015) Olga Helmi (DEN) vs. Giuliana Bestetti (ITA) 6-3, 6-4
(WC) Dasha Plekhanova (CAN) vs. (WC) Klara Veldman (NED) 6-1, 7-6
Gaia Squarcilupi (ITA) vs. Eleanor Baglow (GBR) 5-7, 6-2, [10-1]
(1354) Demi Tran (NED) vs. [10] (1120) Irene Lvino (ITA) 6-3, 7-5

<< tilbage


ITF Junior (uge 9)

Grade A, 51° BANANA BOWL, Criciuma (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Boys singles

1/8-finale
(WC) (57) Leo Borg (SWE) vs. [2] (14) Juncheng Shang (CHN) 4-6, 4-6

R32
[1] (5) Dali Blanch (USA) vs. (52) Marko Andrejic (AUT)
(76) Ezequiel Monferrer (ARG) vs. (Q)

(WC) (57) Leo Borg (SWE) vs. (48) Ozan Colak (USA) 7-6(2), 6-2
[2] (14) Juncheng Shang (CHN) vs. (44) Joao Victor Couto Loureiro (BRA) 6-2, 6-4

Girls singles

R32
[1] (25) Natalia Szabanin (HUN) vs. (135) Matilde Jorge (POR) 6-2, 6-3

(101) Clarine Lerby (NED) vs. [5] (61) Petra Marcinko (CRO) 2-6, 4-6


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 9)


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Mexico vs. Bulgarien
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – udsat
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm