Holger Rune og Frederik Løchte deltager begge ved ATP Challenger 125 i Orleans. Christian Sigsgaard er videre til hovedturnering ved M25 i Falun, hvor han spiller double med Johannes Ingildsen. Kim Clijsters forsøger endnu et WTA comeback

Ugens største turnering er WTA 500 i Chicago, hvor mange formentlig finder det mest interessant, at det tidligere topnavn, 38-årige Kim Clisters gør comeback for 3. eller 4. gang, afhængig af definitionen på comeback, når hun i mandagens 1. runde møder 35-årige Su-Wei Hsieh (TPE), der stadig befinder sig i top 100.
Clijsters deltog sidste år i 2 turneringer inden corona-pausen og en enkelt efter pausen, dog med 3 nederlag som resultat – senest ved US Open, hvor hun i 2012 spillede sin hidtil seneste kamp forinden.

Kim Clijsters
© 2021 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Kim Clijsters taler med medierne ved WTA 500 i Chicago

Top 10 er repræsenteret ved Elina Svitolina og Garbine Muguruza, og der er desuden yderligere 7 deltagere fra top 20.
Turneringen kan følges på WTATV.com og TV 2 Sport X samt på TV 2 Play, der fra onsdag desuden viser kampe fra WTA 250 i Nur-Sultan i Kazakhstan, hvor hjemmebane favoritten er 1. seedede Yulia Putintseva.

Yulia Putintseva
© 2021 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Yulia Putintseva

Clara Tauson deltager ikke i WTA-turneringer i denne uge, hvor der heller ikke er dansk deltagelse i de to ATP 250 turneringer – som kan følges på Tennistv.com og TV 2 Play –  i hverken Sofia eller San Diego, men 23-årige August Holmgren var dog meget tæt på at levere en dobbelt-sensation, da han fik muligheden for at deltage i kvalifikationen som Alternate i San Diego, hvor han er vendt tilbage til college efter Davis Cup i Kolding.

ATP 250 San Diego
Foto: Privat – August Holmgren efter sejr over Jordan Thompson

August tog godt vare på den uventede chance, da han i 1. kvalrunde vandt 6-4, 7-6(6) over no. 76 Jordan Thompson (AUS), og i kvalfinalen havde August 2 matchbolde mod no. 124 Salvatore Caruso (ITA).

Turneringen i San Diego har så stærke navne som Andrey Rublev og Casper Ruud, der er seedet 1 og 2, samt de 3-4. seedede canadiere  og Felix Auger-Aliassime og Denis Shapovalov.
5. seedede er Hubert Hurkacz (POL), der netop har vundet finalen ved ATP 250 i Metz 7-6(2), 6-3 over Pablo Carreno Busta (ESP), der i kvartfinalen vandt over Holger Vitus Nødskov Rune 6-4, 3-6, 6-4.

ATP 250 Metz 2021
Foto: coco dubreuil – Holger Vitus Nødskov Rune ved ATP 250 Metz

Den 18-årige dansker er for en stund tilbage på ATP Challenger touren, hvor han deltager i Challenger 125 i Orleans i Frankrig, hvor han forsøger at tage nye afgørende skridt frem mod målet om at nå top 100 i indeværende sæson.
Holger er netop avanceret 9 pladser til no. 124 med 626 point, og ifølge skemaet herunder kan han med en titel komme meget tæt på top 100.

Modregnes R16 Kvart Semi Finale Winner
6 10 25 45 75 125
Ny Point 630 645 665 695 745
Mulig rangering 04-okt 123 121 116 113 102

Ved samme turnering deltager 38-årige Frederik Løchte i double sammen med 36-årige Treat Huey (PHI).
I sidste uge nåede de semifinalen ved ATP Challenger i Biel i Schweiz.

Davis Cup 2021
Foto: Morten Olsen/Dansk Tennis Forbund – Frederik Løchte Nielsen ved Davis Cup mod Thailand

De førnævnte (Løchte, August og Holger) er alle i den danske Davis Cup bruttotrup, som bl.a. også består af de to 24-årige Johannes Ingildsen (Joe) og Christian Sigsgaard (Sigs), der begge afsluttede deres college ophold i 2021.
Begge har deltaget ved kvalifikationen til M25 i Falun i Sverige, hvor Joe dog blev besejret i 1. runde af 21-årige Tibo Colson (BEL), der efter et tæt 2. sæt vandt 6-2, 7-5, mens Sigs vandt 6-1, 6-4 over 21-årige Jonathan Backman (SWE), der havde wildcard.

Sigs kunne have mødt Joe i kvalfinalen, men det blev i stedet Tibo Colson, der fik den “fornøjelse”, som dog ikke var specielt fornøjeligt for belgieren, der trak sig fra opgøret ved stillingen 0-4, og dermed er Sigs videre til hovedturneringen, hvor kval-vinderne i skrivende stund endnu ikke er indplaceret.

Der er mulighed for at følge kampene fra Court 1 og 2 på https://live.itftennis.com/en/live-streams/, og blandt mulige modstandere i 1. runde er 18-årige Leo Borg, men Sigs kan også møde en af seedede spillere.

Christian Sigsgaard og Johannes Ingildsen
Foto: Modtaget fra DTF – Christian Sigsgaard og Johannes Ingildsen 2015

Joe og Sigs deltager sammen i double, hvor de mandag ved 14-tiden møder det 1. seedede schweiziske par Leandro Riedi og Jakub Paul, hvilket kan følges på førnævnte livestream.

Olga Helmi i top 500 efter tredje titel i Tunesien

21-årige Olga Helmi vandt søndag sin 3. W15-titel i Monastir i Tunesien, hvor hun levede helt op til sin seedning som no. 1.
Olga er fortsat lige under top 500 på den nye rangliste, men når de 10 optjente point for titlen bliver tilføjet næste mandag, vil Olga ifølge liverankingen være no. 476.

I denne uge er Olga igen tilmeldt den ugentlige turnering i Monastir, hvor hun ifølge Acceptancelisten bliver seedet 2 efter no. 458 Ipek Soylu.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 3. oktober

Billeder (Facebook-opslag): Garbine Muguruza vs Ons Jabeur Finale kl. 20:00 i Chicago
WTA 500 Chicago – WTATV.com, TV 2 Sport/Play
Stadium – start NB 2000cet
(2) Garbine Muguruza (ESP) vs. (6) Ons Jabeur (TUN)
====
ATP 250 Sofia – Tennistv.com, TV 2 Play
Center Court – NB 1530cet
(2) Gael Monfils (FRA) vs. (1) Jannik Sinner (ITA)
—-
ATP 250 San Diego – Tennistv.com, TV 2 Play
Barnes Stadium – start man NB 0100cet
Cameron Norris (GBR) vs. (2) Casper Ruud (NOR)
====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP
Orleans
====
ITF World Tennis Tour
M25 Falun – Livestream C1


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 39) 

WTA 500, Chicago Fall Tennis Classic (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale: (2) Garbine Muguruza (ESP) vs. (6) Ons Jabeur (TUN)

Semifinale
(6) Ons Jabeur (TUN) d. (5) Elena Rybakina (KAZ) 6-4, 3-2 Ret’d
(2) Garbine Muguruza (ESP) d. Marketa Vondrousova (CZE) Walkover

Kvartfinale
(6) Ons Jabeur (TUN) vs. (1) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 6-2
(5) Elena Rybakina (KAZ) vs. (3) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 3-1 Ret’d
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (10) Danielle Collins (USA) 6-7(4), 6-0, 7-6(3)
(2) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Mai Hontama (JPN) 6-3, 6-2

1/8-finale
(1) Elina Svitolina (UKR) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-3, 6-3
(6) Ons Jabeur (TUN) vs. (9) Jessica Pegula (USA) 1-6, 6-2, 6-3
(3) Belinda Bencic (SUI) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-2, 7-6(5)
(5) Elena Rybakina (KAZ) vs. (12) Veronika Kudermetova (RUS) 7-6(4), 7-5
==
(10) Danielle Collins (USA) vs. (7) Elise Mertens (BEL) 6-2, 6-4
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (16) Jil Teichmann (SUI) 6-4, 6-3
(Q) Mai Hontama (JPN) vs. Shelby Rogers (USA) 6-4, 6-7(1), 6-1
(2) Garbine Muguruza (ESP) vs. (14) Victoria Azarenka (BLR) – walkover

R32
(1) Elina Svitolina (UKR) vs. Amanda Anisimova (USA) 6-4, 6-3
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (Q) Kateryna Kozlova (UKR) 7-5, 6-2
(9) Jessica Pegula (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-2, 7-5
(6) Ons Jabeur (TUN) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-1, 6-0

(3) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Maddison Inglis (AUS) 5-7, 6-1, 6-0
Tereza Martincova (CZE) vs. (13) Tamara Zidansek (SLO) 6-2, 7-5
(12) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (LL) Harriet Dart (GBR) 6-3, 6-4
(5) Elena Rybakina (KAZ) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-4, 6-4
==
(7) Elise Mertens (BEL) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-1, 6-3
(10) Danielle Collins (USA) vs. Misaki Doi (JPN) 4-6, 6-3, 7-5
(16) Jil Teichmann (SUI) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 6-4
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (4) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-3, 6-2

Shelby Rogers (USA) vs. (8) Bianca Andreescu (CAN) 6-4, 7-5
(Q) Mai Hontama (JPN) vs. (11) Anett Kontaveit (EST) – walkover
(14) Victoria Azarenka (BLR) vs. (WC) Hailey Baptiste (USA) 6-2, 4-6, 6-3
(2) Garbine Muguruza (ESP) vs. Ann Li (USA) 6-4, 6-4

R64
(1) Elina Svitolina (UKR) – bye
Amanda Anisimova (USA) vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-0, 5-7, 6-4
(Q) Kateryna Kozlova (UKR) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-7(2), 6-3, 6-0
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (15) Camila Giorgi (ITA) 6-4, 6-2

(9) Jessica Pegula (USA) vs. (Q) Magdalena Frech (POL) 6-3, 6-0
Andrea Petkovic (GER) vs. (LL) Olga Govortsova (BLR) 6-2, 6-2
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (WC) Kim Clijsters (BEL) 6-3, 5-7, 6-3
(6) Ons Jabeur (TUN) – bye

(3) Belinda Bencic (SUI) – bye
(Q) Maddison Inglis (AUS) vs. (WC) Caroline Dolehide (USA) 4-6, 6-2, 6-4
Tereza Martincova (CZE) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-3, 7-5
(13) Tamara Zidansek (SLO) vs. Sloane Stephens (USA) 6-2, 6-1

(12) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (Q) Anna Kalinskaya (RUS) 7-6(8), 4-6, 6-2
(LL) Harriet Dart (GBR) vs. (Q) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-1, 3-6, 6-1
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Madison Keys (USA) 6-4, 2-0 Ret’d
(5) Elena Rybakina (KAZ) – bye
==
(7) Elise Mertens (BEL) – bye
Dayana Yastremska (UKR) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-1
Misaki Doi (JPN) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-3, 6-7(4), 6-3
(10) Danielle Collins (USA) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 6-2

(16) Jil Teichmann (SUI) vs. Kaia Kanepi (EST) 7-6(3), 7-5
Magda Linette (POL) vs. (WC) CoCo Vandeweghe (USA) 6-1, 6-4
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Ajla Tomljanoavic (AUS) 6-2, 6-1
(4) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) – bye

(8) Bianca Andreescu (CAN) – bye
Shelby Rogers (USA) vs. (Q) Lizette Cabrera (AUS) 6-2, 6-1
(Q) Mai Hontama (JPN) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-0
(11) Anett Kontaveit (EST) vs. Madison Bringle (USA) 6-4, 6-3

(14) Victoria Azarenka (BLR) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-1
(WC) Hailey Baptiste (USA) vs. Jasmine Paolini (ITA) 7-5, 6-3
Ann Li (USA) vs. Donna Vekic (CRO) 6-3, 6-1
(2) Garbine Muguruza (ESP) – bye


WTA 250, Astana Open, Nur-Sultan (KAZ) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra onsdag)

Finale
(2) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (1) Yulia Putintseva (KAZ) 1-6, 6-4, 6-3

Semifinale
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (8) Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-4
(2) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Jaqueline Cristian (ROU) 6-3, 6-3

Kvartfinale
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Anastasia Gasanova (RUS) 6-3, 4-6, 6-0
(8) Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) Anastasia Potapova (RUS) 6-4, 6-7(7), 6-4
Jaqueline Cristian (ROU) vs. (Q) Aleksandra Krunic (SRB) 6-4, 6-3
(2) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (7) Varvara Gracheva (RUS) 6-4, 6-4

1/8-finale
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (SR) Vera Lapko (BLR) 6-4, 6-4
Anastasia Gasanova (RUS) vs. (5) Ana Konjuh (CRO) 2-6, 7-6(4), 6-2
(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. (3) Kristina Mladenovic (FRA) 1-6, 6-4, 6-3
(8) Rebecca Peterson (SWE) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 6-2
==
Jaqueline Cristian (ROU) vs. (8) Clara Burel (FRA) 6-7(3), 6-1, 6-2
(Q) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Kaja Juvan (SLO) 6-4, 6-3
(7) Varvara Gracheva (RUS) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR) 6-2, 6-4
(2) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 6-4, 3-6, 6-4

R32
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Ekaterina Gorgodze (GEO) 6-1, 6-2
(SR) Vera Lapko (BLR)  vs. Jule NIemeier (GER) 7-5, 4-6, 6-4
Anastasia Gasanova (RUS) vs. (Q) Yulia Hatouka (BLR) 6-1, 6-1
(5) Ana Konjuh (CRO) vs. Anna Blinkova (RUS) 7-6(6), 6-1

(3) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (WC) Anna Danilina (KAZ) 6-4, 6-7(5), 6-4
(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. Pattinama Kerkhove (NED) 7-5, 6-1
Zarina Diyas (KAZ) vs. (Q) Anastasia Zakharova (RUS) 7-6(6), 4-6, 7-5
(8) Rebecca Peterson (SWE) vs. Stefanie Voegele (SUI) 7-5, 4-6, 6-3
==
(8) Clara Burel (FRA) vs. (SR) Mandy Minella (LUX) 5-2 Ret’d
Jaqueline Cristian (ROU) vs. (Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS 4-6, 7-5, 6-2
(Q) Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Katie Boulter (GBR) 3-6, 6-3, 7-5
Kaja Juvan (SLO) vs. (4) Greet Minnen (BEL) 2-6, 7-6(5), 6-4

(7) Varvara Gracheva (RUS) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 7-6(5)
(Q) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 6-1, 3-1 Ret’d
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. Anna Rodionova (AUS) 4-6, 6-4, 6-2
(2) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (WC) Zhibek Kulambayeva (KAZ) 6-3, 6-4


ATP 250, Sofia Open (BUL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (1) Jannik Sinner (ITA) vs. (2) Gael Monfils (FRA) 6-3, 6-4

Semifinale:
(1) Jannik Sinner (ITA) vs. (5) Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 7-5
(2) Gael Monfils (FRA) vs. Marcos Giron (USA)  7-5, 6-0

Kvartfinale
(1) Jannik Sinner (ITA) vs. James Duckworth (AUS) 7-6(4), 6-4
(5) Filip Krajinovic (SRB) vs. (LL) Kamil Majchrzak (POL) 6-3, 4-6, 6-3
Marcos Giron (USA) vs. (8) John Millman (AUS) 6-4, 6-2
(2) Gael Monfils (FRA) vs. Gianluca Mager (ITA) 6-2, 6-2

1/8-finale
(1) Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Egor Gerasimov (BLR) 6-2, 7-6(3)
James Duckworth (AUS) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-4
(LL) Kamil Majchrzak (POL) vs. (WC) Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-5, 6-1
(5) Filip Krajinovic (SRB) vs. Laslo Djere (SRB) 6-3, 6-0
==
(8) John Millman (AUS) vs. (Q) Illya Marchenko (UKR) 5-7, 6-6, 6-3
Marcos Giron (USA) vs. (3) Alex De Minaur (AUS) 7-6(5), 7-6(2)
Gianluca Mager (ITA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 7-6(3), 6-3
(2) Gael Monfils (FRA) vs. Ilya Ivashka (BLR) – walkover

R32
(1) Jannik Sinner (ITA) – bye
(Q) Egor Gerasimov (BLR) vs. Vasek Pospisil (CAN) 5-7, 7-6(8), 6-3
James Duckworth (AUS) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 3-6, 6-4, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. (7) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-4, 7-5

(LL) Kamil Majchrzak (POL) – bye
(WC) Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-7(4), 7-6(3), 6-3
Laslo Djere (SRB) vs. (Q) (59) Pedro Martinez Portero (ESP) 7-6(5), 6-3
(5) Filip Krajinovic (SRB) vs. (WC) Alexandar Lazarov (BUL) 6-0, 6-3
==
(8) John Millman (AUS) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-2, 6-4
(Q) Illya Marchenko (UKR) vs. (Q) Andreas Seppi (ITA) 6-4, 6-2
Marcos Giron (USA) vs. Jaume Munar (ESP) 6-7(2), 6-1, 6-4
(3) Alex De Minaur (AUS) – bye

Gianluca Mager (ITA) vs. (6) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-2
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (WC) Adrian Andreev (BUL) 7-6(7), 6-4
Ilya Ivashka (BLR) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-3
(2) Gael Monfils (FRA) – bye


ATP 250, San Diego Open (CA, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (2) Casper Ruud (NOR) vs. Cameron Norrie (GBR)

Semifinale
Cameron Norrie (GBR) vs. (1) Andrey Rublev (RUS) 3-6, 6-3, 6-4
(2) Casper Ruud (NOR) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 4-6, 6-4

Kvartfinale
(1) Andrey Rublev (RUS) vs. (6) Diego Schwartzman (ARG) 6-1, 7-5
Cameron Norrie (GBR) vs. (4) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-1
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Aslan Karatsev (RUS) 6-1, 1-6, 6-2
(2) Casper Ruud (NOR) vs. (9) Lorenzo Sonego (ITA) 6-1, 6-4

1/8-finale
(1) Andrey Rublev (RUS) vs. (WC) Brandon Nakashima (USA) 6-2, 6-1
(6) Diego Schwartzman (ARG) vs. Lloyd George Harris (RSA) 4-6, 6-3, 6-2
(4) Denis Shapovalov (CAN) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 7-6(7), 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. (8) Daniel Evans (GBR) 7-6(3), 6-3
==
Aslan Karatsev (RUS) vs. (5) Hubert Hurkacz (POL) 5-7, 6-4, 6-2
(LL) (903) August Holmgren (DEN) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 1-6, 1-6
(9) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Sebastian Korda (USA) 6-4, 6-3
(2) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 7-5, 6-4

R32
(1) Andrey Rublev (RUS) – bye
(WC) Brandon Nakashima (USA) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-7(5), 6-1, 7-5
Lloyd George Harris (RSA) vs. (Q) Christoper Eubanks (USA) 3-6, 6-1, 6-4
(6) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Federico Gaio (ITA) 6-2, 6-3

(4) Denis Shapovalov (CAN) – bye
Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) Salvatore Caruso (ITA) 6-4, 7-6(2)
Cameron Norrie (GBR) vs. Dominic Koepfer (GER) 6-3, 6-4
(8) Daniel Evans (GBR) vs. (LL) Kevin Anderson (RSA) 7-6(11), 7-5
==
(5) Hubert Hurkacz (POL) vs. (Q) Alex Bolt 7-6(2), 6-1
Aslan Karatsev (RUS) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-1, 7-5
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 1-6, 7-5
(LL) (903) August Holmgren (DEN) – bye

(9) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-4
Sebastian Korda (USA) vs. Tommy Paul (USA) 6-3, 5-7, 6-1
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (LL) Denis Kudla (USA) 6-3, 6-2
(2) Casper Ruud (NOR) – bye

Qfi: (903) August Holmgren (DEN) vs. [6] (124) Salvatore Caruso (ITA) 6-4, 3-6, 6-7(7)
Q16: (903) August Holmgren (DEN) vs. [3] (76) Jordan Thompson (AUS) 6-4, 7-6(6)


ATP Challenger (uge 39)

Place Country Category Surface
Orleans FRA ATP Challenger €132K Hard
Lima PER ATP Challenger $52K Clay
Lisbon POR ATP Challenger €44K Clay
Murcia ESP ATP Challenger €44K Clay
Sibiu ROU ATP Challenger €44K Clay

 

Orleans

Finale: (118) Henri Laaksonen (SUI) vs. (121) Dennis Novak (AUT) 6-1, 2-6, 6-2

Semifinale
(121) Dennis Novak (AUT) vs. [6] (91) Corentin Moutet (FRA) 6-7(2), 7-6(6), 6-4
(118) Henri Laaksonen (SUI) vs. [5] (86) Jiri Vesely (CZE) 6-2, 6-3

Kvartfinale
(121) Dennis Novak (AUT) vs. (222) Ruben Bemelmans (BEL) 7-6, 7-6
[6] (91) Corentin Moutet (FRA) vs. (LL) (210) Hugo Grenier (FRA) 6-4, 7-6
[5] (86) Jiri Vesely (CZE) vs. [4] (81) Richard Gasquet (FRA) 6-7, 6-4, 6-2
(124) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (118) Henri Laaksonen (SUI) 3-6, 4-6

1/8-finale
(121) Dennis Novak (AUT) vs. (159) Quentin Halys (FRA) 6-4, 6-4
(222) Ruben Bemelmans (BEL) vs. [8] (100) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 3-6, 7-5, 6-4
(LL) (210) Hugo Grenier (FRA) vs. [3] (74) Arthur Rinderknech (FRA) 6-4, 6-2
[6] (91) Corentin Moutet (FRA) vs. (152) Roman Safiullin (RUS) 6-4, 2-6, 7-6(7)
==
[5] (86) Jiri Vesely (CZE) vs. (184) Alejandro Tabilo (CHI) 6-3, 6-1
[4] (81) Richard Gasquet (FRA) vs. (137) Lucas Pouille (FRA) 3-6, 7-6(5), 6-3
(124) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (106) Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 6-4
(118) Henri Laaksonen (SUI) vs. [2] (64) Benjamin Bonzi (FRA) 7-6(6), 6-4

R32
(159) Quentin Halys (FRA) vs. [1] (25) Ugo Humbert (FRA) 7-6(12), 6-4
(121) Dennis Novak (AUT) vs. (169) Gregoire Barrere (FRA) 7-5, 7-5
(222) Ruben Bemelmans (BEL) vs. (182) Joao Sousa (POR) 6-4, 4-6, 6-4
[8] (100) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (230) Daniel Masur (GER) 6-7((5), 6-3, 6-2

[3] (74) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (156) Antoine Hoang (FRA) 3-6, 6-4, 6-3
(LL) (210) Hugo Grenier (FRA) vs. (145) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 6-2
(152) Roman Safiullin (RUS) vs. (193) Ernests Gulbis (LAT) 6-3, 6-2
[6] (91) Corentin Moutet (FRA) vs. (Q) (308) Kyrian Jacquet (FRA) 7-6(1), 6-1
==
[5] (86) Jiri Vesely (CZE) vs. (Q) (288) Evgeny Karlovskiy (RUS) 6-7(5), 7-6(0), 7-6(3)
(184) Alejandro Tabilo (CHI) vs. (206) Roberto Marcora (ITA) 6-1, 6-3
(137) Lucas Pouille (FRA) vs. (163) Elias Ymer (SWE) 6-3, 3-6, 6-1
[4] (81) Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) (294) Matteo Viola (ITA) 6-7(4), 6-1, 6-0

(124) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [7] (99) Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-0
(106) Ricardas Berankis (LTU) vs. (Q) (232) Brayden Schnur (CAN) 6-7(0), 6-4, 6-2
(118) Henri Laaksonen (SUI) vs. (186) Zizou Bergs (BEL) 6-3, 6-1
[2] (64) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (429) Harold Mayot (FRA) 6-1, 6-3

Doubles

Kvartfinale: Løchte/Huey vs. Alex Lawson/Robert Galloway (USA) 6-3, 5-7, [3-10]
1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Treat Huey (PHI) vs. David Vega Hernandez (ESP)/Hunter Reese (USA) 4-6, 6-3, [10-8]


Lima – Tidsforskel: cet -7 timer

Kvartfinale: [8] (244) Camilo Ugo Carabelli (ARG) vs. [2] (106) Juan Manuel Cerundolo (ARG) 3-6, 6-4, 2-0 Ret’d
1/8-finale: [2] (106) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (WC) (335) Gonzalo Lama (CHI) 7-6(1), 7-6(3)
R32: [2] (106) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (WC) Gonzalo Bueno (PER) 6-1, 6-3

Livestream/ATP


WTA Challenger (uge 39)


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 39)

Place Country Category Surface
Budapest HUN M25 – Livestream C1+C3 Clay
Falun SWE M25 – Livestream C1+C2 Hard
Pretoria RSA M25 – Livestream C5+C6 Hard
Skopje NMC M25 Clay
Cairo EGY M15 Clay
Forbach FRA M15 Carpet
Lubbock TX, USA M15 Hard
Monastir TUN M15 Hard

 

M25 Falun

Livestream Court 1+2: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livestream Court 3: https://player.twitch.tv/?channel=falutennisklubb3…

1/8-finale (øverst)
(Q) (971) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [1] (396) Antoine Escoffier (FRA) 5-7, 7-6(6), 4-6
(601) Vasil Kirkov (USA) vs. (Q) (1146) Leopold Zima (GER) 6-4, 6-4
[3] (407) Yuta Shimizu (JPN) vs. (WC) Mans Dahlberg (SWE) 6-1, 6-4
[6] (430) Shintaro Imai (JPN) vs.  (JE) Leandro Riedi (SUI) 3-6, 6-1, 6-4

R32 (øverst)
[1] (396) Antoine Escoffier (FRA) vs. (478) Markus Eriksson (SWE) 6-1, 7-5
(Q) (971) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (WC) (2136) Leo Borg (SWE) 6-3, 6-4
(601) Vasil Kirkov (USA) vs. (639) Sergey Fomin (UZB) 6-3, 6-2
(Q) (1146) Leopold Zima (GER) vs. [7] (436) Marvin Moeller (GER) 6-3, 7-5

[3] (407) Yuta Shimizu (JPN) vs. (WC) (732) Filip Bergevi (SWE) 6-3, 7-5
(WC) Mans Dahlberg (SWE) vs. (WC) (1102) Marius Ruzgas (SWE) 7-5, 6-4
(JE) Leandro Riedi (SUI) vs. (525) Renta Tokuda (JPN) 6-4, 6-2
[6] (430) Shintaro Imai (JPN) vs. (568) Jakub Paul (SUI) 6-3, 6-0

Qfi: [4] (971) Christian Sigsgaard (DEN) vs. Tibo Colson (BEL) 4-0 Ret’d

Q16
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [2] (754) Karl Friberg (SWE) 1-6, 1-6
Nikolaj Katic (DEN) vs. [11] (1287) Daniel Little (GBR) 6-7(5), 4-6
[4] (971) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (WC) Jonathan Backman (SWE) 6-1, 6-4
[13] (1542) Johannes Ingildsen (DEN) vs. Tibo Colson (BEL) 2-6, 5-7

Doubles

Johannes Ingildsen/Christian Sigsgaard (DEN) vs. (1) Jakub Paul/Leandro Riedl (SUI) 4-6, 4-6


M25 Skopje

R32: [4] (500) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (758) Henri Squire (GER) 2-6, 3-6

Doubles

Kvartfinale: Vanshelboim/Battaglino vs. Aristotelis Thanos (GRE)/Anthony Genov (BUL)
1/8-finale: (3) Eric Vanshelboim (UKR)/Stefano Battaglino (ITA) vs. Ivan Manasov/Shendrit Deari (MKD) 4-1 Ret’d

<< tilbage


ITF Women (uge 39)

Place Country Category Surface
Le Neubourg FRA W80+H Hard
Berkeley CA, USA W60 Hard
Budapest HUN W25- Livestream C1+C3 Clay
Lisbon POR W25 – Raquetc CD Clay
Pretoria RSA W25 Hard
Cairo EGY W15 Clay
Lubbock TX, USA W15 Hard
Monastir TUN W15 Hard
Cancun MEX W15 Hard

 

Monastir

R32: [2] (510) Olga Helmi (DEN) vs. (WC) Mia Mack (GER) 6-7(3), 4-6


ITF Junior (uge 39)

Grade 3, RHEINLAND-PFALZ JUNIORS OPEN, Ingelheim (GER)– Grus

Girls singles

Kvartfinale: [4] (230) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [8] (320) Josy Daems (GER) 6-4, 0-6, 2-6
1/8-finale: [4] (230) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) (1301) Maya Joint (USA) 6-4, 6-0
R32: [4] (230) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (WC) (875) Anna Linn Puls (GER) 6-2, 1-6, 6-2

Girls doubles

Kvartfinale: Mortensen/Passola vs. Marente Sijbesma/Loes Ebeling Koning (NED) 1-6, 4-6
1/8-finale: (3) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Berta Passola (ESP) vs. Petra Mihokova (CZE)/Lilly Pauline Schultz (GER) 2-6, 7-5, [10-6]


Grade 5, IV INTERNACIONALES DE MAJADAHONDA (ESP) – Grus

Girls singles

1/8-finale: (WC) (2177) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. [6] (947) Gloria Alogo Piqueras (ESP) 0-6, 0-6
R32: (WC) (2177) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. (WC) Sofia Frenandez Figueras (ESP) 7-5, 6-4

Girls doubles

1/8-finale: Emma Timm Neergaard (DEN)/emiliia Margolina (RUS) vs. Vitoria Solis Urdiales/Paula Rodriguez Gregoris (ESP) 0-6, 0-6


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 39)

Cat 3, Iraklio (GRE) – ??

U14 Boys singles

1/8-finale
(759) Asger Sørensen (DEN) vs.  (Q) Ilay Haim (ISR) 4-6, 4-6
(556) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. Athanasios Kakouridis (GRE) 2-6, 3-6

R32
(759) Asger Sørensen (DEN) vs. [1] (120) Anton Kartsev (RUS) 1-6, 6-1, 6-4
(556) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [6] (311) Marcell Kovacs (HUN) 7-5, 6-3

R64
[1] (120) Anton Kartsev (RUS) – bye
(759) Asger Sørensen (DEN) vs. (Q) Dimitrios Daskalogiannis (GRE) 6-1, 6-4

(556) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (LL) Nikolas Amanakis (GRE) 6-1, 6-1
[6] (311) Marcell Kovacs (HUN) – bye

(WC) Isak Malthe Dogonowski (DEN) vs. (645) Odysseas Geladaris (GRE) 3-6, 1-6

U14 Boys doubles

1/8-finale: Sørensen/Aaby vs. (1) Ioannis Sakkas/Nikolaos Fotios Makris (GRE) 1-6, 3-6
R32: Asger Sørensen/Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. Robin Lucas Sirk (EST)/Krystof Vymazal (CZE) 7-6(5), 6-4

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2021 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Bolivia vs. (4) Belgien 2-3
(16) Argentina vs. Hviderusland 4-1
(35) Pakistan vs. (17) Japan 0-4
(32) Uruguay vs. (20) Holland 0-4
(36) Libanon vs. (26) Brazilien 0-4
(38) New Zealand vs. (27) Korea 1-3
(31) Slovakiet vs. (21) Chile 3-1
(33) Finland vs. (22) Indien 3-1
— vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(34) Ukraine vs. (30) Israel 3-2
(39) Peru vs. (29) Bosnien/Herzegovina 3-2
(42) Rumænien vs. (28) Portugal 3-1
(46) Norge vs. (25) Uzbekistan 3-1
26-27. eller 27-28. november – Knock out
(43) Norge vs. (33) Ukraine
(40) Rumænien vs. (35) Peru
10 vindere til 2022 Qualifiers. 14 tabere til World Group I Play-offs 2022


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

(59) Bulgarien vs. (37) Mexico 1-3
(44) Schweiz vs. (57) Estland 5-0
(45) Polen vs. (64) El Salvador 3-1
(58) Grækennland vs. (48) Lithauen 1-3
(50) Slovenien vs. (65) Paraguay 3-1
(51) Tyrkiet vs. (66) Letland 4-0
(52) Sydafrika vs. (55) Venezuela 3-0 opdateres..
(54) Barbados vs. (63) Indonesien 3-1
—4  vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(56) Tunesien vs. (47) Dominikanske Republik 3-1
(60) Danmark vs. (49) Thailand 4-1
(53) Taipei vs. (61) Marokko – walkover
(62) Zimbabwe vs. (40) Kina – walkover
26-27. eller 27-28. november – Knock out
(60) Marokko vs. (56) Danmark
(55) Tunesien vs. (62) Zimbabwe
10 vindere til World Group I Play-offs 2022. Tabere til World Group II Play-offs 2022


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – Prag, 1-6. november (udsat fra 2020)
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A:
(1) Frankrig vs. Canada – man 1030 CC
Rusland, Canada – tir 1030 C1
(1) Frankrig vs. Rusland – ons 1030 CC
(1) Frankrig, Rusland, Canada

Group B:
Belgien vs. Hviderusland – man 1030 C1
(2) Australien vs. Belgien – tir 1030 CC
(2) Australien vs. Hviderusland  – tor 1030 CC

Group C:
Spanien vs. Slovakiet – man 1700 C1
(3) USA vs. Slovakiet – tir 1700 CC
(3) USA vs. Spanien – ons 1700 CC

Group D:
(4) Tjekkiet vs. Tyskland – man 1700 CC
Tyskland vs. Schweiz – tir 1700 C1
(4) Tjekkiet vs. Schweiz – tor 1700 CC
Semifinaler
Vinder Group A vs. vinder Group B – fre 1030 CC
Vinder Group C vs. vinder Gropu B – fre 1700 CC
Finale: lørdag 1600 CC


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm