I U14 var der danskere på begge sider af nettet ved finalerne i både Girls singles og doubles. Johanne Christine Svendsen vandt ren dansk single finale mod Anna Tang og i double vandt hun med tjekkisk makker over Rebecca Munk Mortensen og svensk makker

Både i den forløbne uge og i de kommende uger har mange talentfulde danske juniorer mulighed for at deltage i internationale turneringer på dansk grund.
De mest opmærksomme af Tennisavisens læsere har formentlig allerede bemærket, at der i forbindelse med “Dagens kampe” blev vist resultater fra Tennis Europe Category 3 turneringen Copenhagen TE 2018 – ellers kan man i ro og mag studere resultaterne fra kampe med danske spillere herunder ved at scrolle ned til turneringen.

Søndag 17. juni: Barty vs. Konta finale på Eurosport. Federer vs. Raonic på Tennistv

Turneringen startede for godt en uge side med kvalifikation i både U14 og U16 single – dog var der ikke kvalifikation i U16 Girls singles.

I U14 Boys singles deltog 10 danske spillere.
Eneste danske vinder i 1. kvalrunde var  Frederik Rasmussen, deer vandt over Jordy Hoogstra (NED) 6-1, 6-4.
Frederik tabte derefter 3-6, 1-6 til David De Hoyos Rodriguez (ESP) i kvalfinalen, hvor tre andre danske spillere, som var oversiddere i 1. kvalrunde, ligeledes tabte.

I hovedturneringen deltog 9 danskere, men ingen af dem var seedet, hvilket dog ikke forhindrede, at både Ervin Mesic og Christopher Garde med hver 2 sejre spillede sig frem til kvartfinalen, hvor Ervin i et rent dansk opgør vandt 6-3, 6-1 over Christopher.

Christopher Garde
Foto: Privat – Christopher Garde – Biot juni 2017

Derudover var der 3 danske sejre i 1. runde (R32), hvor Lucas Ramm Larsen (DEN) vandt over Angelo Dillon Demosthenous (GBR) 1-6, 6-1, 6-0.
Johan August Mottlau vandt 6-2, 6-4 over  Victor Tauson, der trods det velkendte efternavn er fra Sverige, hvor Clara Tausons slægt formentlig har rødder, hvis vi går 2-300 år tilbage i tiden.
Desuden blev det dansk sejr, da Alexander Borup vandt over David De Hoyos Rodriguez (ESP) 6-3, 6-1.

Lucas tabte derefter i 1/8-finalen 3-6, 1-6 til 1. seedede Pedro Rodenas (ESP). Johan tabte til Henrik Villanger (NOR) 6-7(4), 2-6, og Alexander 2-6, 1-6 til 7. seedede  Ido Samimyan (ISR).

Erwin vandt 1. sæt i semifinalen over den 1. seedede spanier, som dog vandt 1-6, 6-4, 6-1, og Pedro Rodenas vandt derefter finalen 4-6, 6-3, 6-4 over 2. seedede  Grigory Shebekin (RUS).

Erwin Mesic
Foto: EuroElite – Erwin Mesic, vinder Dutch Bowl i både årgang 2003 og 2004 i februar 2018

I U14 Girls singles var der 17 danskere med i kvalifikationen, og det lykkedes for både Frederikke Birn, Frederikke Alberte Pape og Laura Brunkel at gå videre til hovedturneringen, hvor der desuden deltog yderligere 14 danske piger, hvoraf de 5 var seedede.

4 af de seedede danskere vandt både deres kampe i 1. runde (R32), 1/8-finalen og i kvartfinalen.
2 seedede Zoe Du Pasquier Jensen blev besejret i 1. runde af useedede Anna Tang, som vandt 6-3, 6-1, og Anna fulgte sejren op med 2-sæts sejre i 1/8-finalen 6-1, 6-1 over Frederikke Birn, og i kvartfinalen blev det 6-2, 6-2 over 8. seedede Natacha Schou, der havde vundet 6-2, 6-1 over Augusta Birn, og Anna fortsatte stimen af sejre i semifinalen, hvor hun vandt 6-0, 6-4 over 6. seedede  Divine Dasam Nweke i en ren dansk semifinale.

3. seedede Johanne Christine Svendsen mødte i den anden semifinale 1. seedede Carmen Lopez Martinez (ESP), hvor Johanne kom foran 4-0 i 1. sæt, men spanieren fik vendt kampen og førte senere 5-4.
Johanne tog dog igen kommandoen og sikrede sig sættet, og med sejr 7-5, 6-0 var der lagt op til en ren dansk finale.

Efter 6-1 til Johanne i finalen, kom Anna foran 3-0 i 2. sæt, hvor Johanne var for passiv i starten, men da hun igen fik gang i sit pres-spil, vandt hun de næste 6 partier og vandt finalen 6-3, 6-0.
Matchbolden kan følges herunder.

I U16 Boys singles kvalifikation var 6 danskere videre til 2. kval-runde som oversiddere. Christoffer Siwmark var ligeledes videre, da han vandt 6-1, 6-1 i et rent dansk opgør over Martin Nelson Ashworth, og Christoffer vandt desuden i kvalfinalen over 6. seedede Jacco Arends (NED) 6-4, 7-6(5).
Derudover var 6. seedede Victor Bech Frandsen videre til hovedturneringen, da han i kvalfinalen vandt over Sem Menzinga (NED) 7-6(6), 6-0

I alt 15 danskere deltog i hovedturneringen, hvoraf 7 gik videre til 1/8-finalen.
Felipe Mikkelsen fik ikke nogen god lodtrækning, idet han i 1. runde (R32) mødte 1. seedede Filip Pieczonka (POL). Alligevel var han ikke langt fra at gå videre, men polakken vandt et tæt 3-sæts opgør 6-3, 3-6, 6-4.
Trods nederlaget var det alligevel et imponerende resultat i betragtning af, at polakken endte med at vinde turneringen, hvilket Felipe til gengæld gjorde i double-rækken.

5 af danskerne var stadig med i kvartfinalen, hvor 5. seedede Caspar Jalili Mikkelsen tabte 3-6, 6-7(5) til 3. seedede Frank Jonker (NED).
Julius Kostopoulos tabte efter 3 sæt 6-2 2-6, 2-6 til Freddy Murray (IRL).
I et rent dansk opgør vandt Kevin Chen 6-2, 6-0 over Elias Harden, der var videre som Lucky Loser, hvilket han udnyttede med sejr i 1. runde over Dragos Giurgiteanu (ROU) 6-3, 6-4 og en walkover i 1/8-finalen.

Kevin var således som eneste dansker videre til semifinalen, hvor det blev til endnu en sejr, da han vandt 6-3, 6-1 over Freddy Murray.

I finalen blev Kevin besejret af 1. seedede Philip Pieczonka (POL), som vandt 6-4, 6-2.

Kevin Chen
Foto: Sportsfotograf.com. – Kevin Chen

I U16 Girls singles, hvor der ikke blev spillet kvalifikation, deltog 17 danskere i hovedturneringen, og 9 gik videre til 1/8-finalen, hvorefter det lykkedes 5 af danskerne at slippe videre, så der var dansk deltagelse i alle 4 kvartfinaler.

Olivia Thimke vandt det rent danske opgør over Victoria Ilena Andersen 3-6, 7-5, 6-1, og Sille Larsen, der havde wildcard til turneringen, vandt 6-3, 6-2 over Kate Huizenga (IRL).
7. seedede Sofia Seron Pawlik (DEN) tabte 1-6, 1-6 til 1. seedede Chloe Isabella Tsang (AUS), og 4. seedede Charlotte Mosbæk Ellegaard tabte til 5. seedede Lola Costaz (FRA) 4-6, 2-6.

Begge danskere tabte derefter i semifinalen, hvor Chloe Isabella Tsang vandt over Sille 6-0, 6-2, og Lola Costaz vandt 6-3, 7-5 over Olivia.
Finalen blev fundet af Chloe Isabella Tsang 0-6, 6-1, 6-4 over Lola Costaz.

Sille Larsen
Foto: Adam Blicher – Sille Larsen 2017

Danske titel-vindere i alle doubler

I alle 4 double-rækker var danske spillere blandt vinderne, hvilket i 3 tilfælde var med udenlandske makkere.
Herunder en oversigt med vinderne.

U14 Boys doubles
(3) Christopher Garde (DEN)/Philip Orloff (SUI) vs. Sven Van Dijk/Jasper Visker (NED) 2-6, 2-6

U14 Girls doubles
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) vs. (3) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) 7-5, 6-2

U16 Boys doubles
(1) Felipe Mikkelsen (DEN)/Frank Jonker (NED) vs. Asger Emil Ildor/Julius Kostopoulos (DEN) 6-2, 3-6, [10-7]

U16 Girls doubles
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Chloe Isabella Tsang (AUS)/Charlotte Wijkamp (NED)

Johanne Christine Svendsen
Foto: Thomas Svendsen – Johanne Christine Svendsen med begge præmier

Tennisavisen har modtaget præmiebillederne med Johanne Christine Svendsen og Anna Tang (øverste billede), samt billedet herover med Johanne og begge hendes præmier.

Johanne fik kort tid efter endnu en præmie, idet hun tog direkte videre til Aarhus, hvor hun blev vinder af damesingle ved JM senior efter sejr i finalen 6-3, 3-6, 6-4 over veninden og klubkammeraten fra Skovbakken, Victoria Ilena Andersen, der som nævnt herover vandt titlen i U16 Girls doubles sammen med Sille Larsen.

Både Johanne, Victoria og flere andre af deltagerne fra turneringen i KB deltager i den kommende uge ved Grade 4 turneringen Odense ITF Junior Challenge 2018.
Resultaterne vil undervejs blive opdateret i “Dagens kampe” i Tennisavisen.