Forberedelserne til græs ved Wimbledon trappes op med ATP 500 turneringer i London og Halle samt WTA Premier i Birmingham og WTA International på Mallorca

TV3 Sport har tennismæssigt været en smule i dvale i flere uger, men fra mandag kl. 1305 får kanalen “tennis-feber”, når de dækker ATP 500 turneringen Fever-Tree Championships, som mange formentlig husker som Queens turneringen i London.

I den første kamp spiller det canadiske stortalent Denis Shapovalov, der allerede som 19-årige har opnået en rangering som no. 23 på ATP-ranglisten, hvor han er den højst rangerede teenager.
Shapovalov fik en skuffende start på græs-sæsonen, da han i sidste uge tabte allerede i 1. runde 6-7(6), 6-2, 3-6 til no. 183 Prajnesh Gunneswaran (IND) i en kamp, som på grund af regn først blev færdigspillet 2 dage efter, at den var påbegyndt.
Canadieren møder i 1. runde no. 32 Gilles Muller (LUX), som i sidste uge også måtte nøjes med en enkelt kamp på græs i ‘s-Hertogenbosch, hvor han tabte til Matthew Ebden (AUS).

I den 2. kamp på Centre Court spiller Stan Wawrinka (SUI) mod Cameron Norrie (GBR), og derefter følger 1. seedede Marin Cilic (CRO) mod Fernando Verdasco (ESP), som altid er en risikabel modstander for de bedste spillere.
I den sidste kamp på samme bane møder 5. seedede Sam Querrey (USA) 19-årige Jay Clarke (GBR), der er no. 220 og har fået wildcard.

Der afvikles ligeledes en ATP 500 turnering i Halle, hvor Roger Federer, som netop har vundet titlen i Stuttgart og generobret 1. pladsen på ranglisten, er seedet 1 foran Alexander Zverev (GER) og Dominic Thiem (AUT), der er den eneste af disse tre, der spiller allerede mandag, hvor han tidligst kl. 1730 møder Mikhail Youzhny (RUS).

Kampene i Halle vises på Viaplay, og på Tennistiv.com kan man følge begge de nævnte ATP 500 turneringer.

Hos kvinderne er flere topspillere med ved WTA Premier turneringen Nature Valley Classic i Birmingham, hvor Garbine Muguruza (ESP) er seedet 1, og hun kan med en finaleplads overtage Caroline Wozniackis placering som no. 2 på WTA-ranglisten.

Hverken Muguruza eller 2. seedede Elina Svitolina (UKR) eller 4. seedede Petra Kvitova (CZE) spiller mandag, hvor 3. seedede Karolina Pliskova (CZE) til gengæld er i aktion, når hun i den sidste kamp på Ann Jones Centre Court møder Magdalena Rybarikova (SVK).

TV2 Sport sender ifølge TV-guiden fra kl. 1200-1400, hvilket giver mulighed for en længere optakt, da den første kamp afvikles kl. 1230, hvor Katerina Siniakova (CZE) møder Kristina Mladenovic (FRA).
Til gengæld når TV2 Sport næppe at vise noget fra de næste kampe, hvor Dominika Cibulkova (SVK) først møder Daria Gavrilova (AUS), og derefter følger Naomi Osaka (JPN) mod Katie Boulter (GBR), som har wildcard.
Til sidst følger førnævnte kamp mellem Pliskova og Rubarikova.

Alle førnævnte kampe kan følges på WTATV, som desuden viser kampe fra WTA International turneringen Mallorca Open fra kl. 1100.

Mange danskere i ITF-turneringer

Som altid holder Tennisavisen øje med danske spillere, der deltager i internationale turneringer, og selvom det ikke er muligt at skrive selvstændigt om hver enkelt turnering, opdateres “Dagens kampe” så vidt muligt med resultaterne undervejs.

I weekenden er der afviklet kampe i kvalifikationen til de turneringer, som afvikles i løbet af ugen, og ligesom det i sidste uge var tilfældet i KB, hvor der blev afviklet en Category 3 Tennis Europe turnering, deltager et stort antal danske juniorer ved Odense ITF Junior Challenge.

Der er også dansk deltagelse i en 25K turnering i Ystad, hvor både Karen Barritza og Emilie Francati har spillet sig videre til hovedturneringen, hvorimod det ikke lykkedes for Sofia Nami Samavati, som tabte i kvalfinalen til 7. seedede Dasha Ivanova (USA).

I Kaltenkirchen deltager både August Holmgren og Sofie Aamot Mønster i kvalifikationen til en 15K turnering, og foreløbig er August efter 2 sejre ligeså flyvende, som dette billede fra hans college ophold tyder på.

August Holmgren
Foto: Privat – August Holmgren

Olga Helmi er i kvalfinalen ved en 15K turnering i Amarante i Portugal, hvor hun var oversidder i 1. kvalrunde og derefter vandt 6-0, 6-1 over Iman Garshong (GBR).


WTA Premier, Nature Valley Classic – Birmingham (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: TV2 Sport og WTATV

Deltagere: Muguruza, Svitolina, Pliskova, Kvitova, Goerges, Kasatkina, Mertens, Vandeweghe, m.fl

Spilleprogram mandag

Ann Jones Centre Court – start 1230cet
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 1-6, 6-2, 6-4
Daria Gavrilova (AUS) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 7-6(6)
Naomi Osaka (JPN) vs. (WC) Katie Boulter (GBR) 6-1, 6-2
Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (3) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 6-3

Court 1 – start 1230cet
(4) Jennifer Brady (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 7-6(7), 4-6, 6-4
Oceane Dodin (FRA) vs. (WC) Katy Dunne (GBR) 6-2, 6-4
2 Double kampe

Court 2 start 1230cet
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (2) Bernarda Pera (USA) 6-3, 6-4
(3) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Conny Perrin (SUI) 7-6(2), 6-4
Double kamp

TV-dækning: TV2 Sport 1200-1400
WTATV fra Centre Court kl. 1230 og Court 1 fra kl. 1400

Spilleprogram tirsdag

Ann Jones Centre Court – start 1230cet
(2/WC) Elina Svitolina (UKR) vs. Donna Vekic (CRO)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (WC) Heather Watson (GBR)
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. Johanna Konta (GBR)
(1) Garbine Muguruza (ESP) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)

Court 1 – start 1230cet
(5) Julia Goerges (Ger) vs. Maria Sakkari (GRE)
(7) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Dalila Jakupovic (SLO)
(6) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Kristyna Pliskova (CZE)
(Q) Oceane Dodin (FRA) vs. Ashleigh Barty (AUS)
NB 1700: Double kamp

Court 2 – start 1230cet
Alize Cornet (FRA) vs. Ekaterina Makarova (RUS)
NB 1400: Timea Babos (HUN) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU)
(8) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Petra Martic (CRO)
(Q) Jennifer Brady (USA) vs. Barbora Strycova (CZE)

TV-dækning: TV2 Sport 1230-2300
WTATV viser kampe fra alle baner

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-birmingham-great-britain-1052#orderofplay


WTA International, Mallorca Open (ESP) – Græs

TV-dækning: WTATV, TV2 Play fra torsdag

Deltagere: Garcia, Kerber, Sevastova, Kontaveit, Suarez Navarro, Collins, Safarova, Sabalenka, m.fl.

Spilleprogram mandag

Pista Centra – start 1100
Samantha Stosur (AUS) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 7-5
Tatjana Maria (GER) vs. (4) Anett Kontaveit (EST) 3-6, 6-4, 6-3
Carina Witthoeft (GER) vs. (wC) Francesca Schiavone (ITA) 6-1, 6-7(2), 6-3
(WC) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (5) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4, 7-6(4)

Pista 1 – start 1100
QFi: (1) Johanna Larsson SWE) vs. Maryna Zanevska (BEL) 5-7, 7-6(1), 6-3
QFi: Antonia Lottner (GER) vs. (11) Ysaline Bonaventure (BEL) 3-6, 6-3, 6-4
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (8) Aryna Sabalenka (BLR) 3-6, 6-4, 6-2
2 Double kampe

Pista 2 – start 1100 (QFi)
(3) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (9) Anna Blinkova (RUS) 6-4, 6-3
(2) Alison Riske (USA) vs. (10) Magdalena Frech (POL) 6-3, 5-7, 6-2
NB 1400: Double kamp

Pista 3 – start 1100 (QFi)
(4) Rebecca Peterson (SWE) vs. (8) Stefanie Voegele (SUI) 7-6(0), 2-6, 6-0
(7) Sofia Kenin (USA) vs. (5) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-4

TV-dækning: WTATV viser alle kampe fra hovedturnering

Spilleprogram tirsdag

Pista Centra – start 1100
(7) Lucie Safarova (CZE) vs. (WC) Marta Kostyuk (UKR)
(1) Caroline Garcia (FRA) vs. Su-Wei Hsieh (TPE)
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (3) Anastasija Sevastova (LAT)
NB 1630: (LL) Stefanie Voegele (SUI) vs. Victoria Azarenka (BLR)
NB 1830: (2) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Alison Riske (USA)

Pista 1 – start 1100
(Q) Antonia Lottner (GER) vs. Aleksandra Sasnovich (BLR)
(6) Danielle Collins (USA) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE)
(Q) Johanna Larsson (SWE) vs. Sorana Cirstea (ROU)
Double kamp

Pista 2 – start 1100
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. Kateryna Kozlova (UKR)
(Q) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Magda Linette (POL)
Polona Hercog (SLO) vs. (LL) Viktoria Kuzmova (SVK)
Double kamp

TV-dækning: WTATV viser alle kampe fra hovedturnering

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-mallorca-spain-1091#orderofplay


ATP 500, Gerry Weber Open, Halle (GER) – Græs

TV-dækning: Viaplay og Tennistv 31 kampe (fra mandag)

Deltagere: Federer, A. Zverev, Thiem, Bautista Agut, Pouille, Kohlschreiber, Nishikori, Gasquet

Spilleprogram mandag

Stadion – start 1200
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-1
(7) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Matthias Bachinger (GER) 6-3, 7-6(3)
Yuchi Sugita (JPN) vs. (WC) Maximilian Marterer (GER) 6-4, 5-7, 6-3
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Mikhail Youzhny (RUS) 7-6(5) 6-2

Court 1 – start 1200
Robin Haase (NED) vs. Joao Sousa (POR) 4-6, 7-5, 6-4
(Q) Lukas Lacko (SVK) vs. Denis Kudla (USA) 6-4, 6-4
NB 1600: Double kamp

Spilleprogram tirsdag

Stadion – start 1200
(6) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Marton Fucsovics (HUN)
(8) Richard Gasquet (FRA) vs. (WC) Florian Mayer (GER)
(1) Roger Federer (SUI) vs. Aljaz Bedene (SLO)
NB 1730: (2) Alexander Zverev (GER) vs. Borna Coric (CRO)

Court 1 – start 1200
(5) Lucas Pouille (FRA) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE)
NB 1330: Mischa Zverev (GER) vs. Karen Khachanov (RUS)
Andreas Seppi (ITA) vs. (LL) Matteo Berrettini (ITA)
Peter Gojowczyk (GER) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER)

Court 2 – start 1200
Benoit Paire (FRA) vs. Steve Johnson (USA)
Malek Jaziri (TUN) vs. (SE) Matthew Ebden (AUS)
2 Double kampe

Court 3 – start 1400
3 Double kampe

TV-dækning: Viaplay og Tennistv

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/halle/500/daily-schedule


ATP 500, Fever-Tree Championships (Queens), London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: TV3 Sport og Tennistv 31 kampe (fra mandag)

Deltagere: Cilic, Dimitrov, Anderson, Goffin, Querrey, Sock, Edmund, Berdych, m.fl.

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 1300cet
Gilles Muller (LUX) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-6(7), 7-6(6)
Stan Wawrinka (SUI) vs. (wC) Cameron Norrie (GBR) 6-2, 6-3
(1) Marin Cilic (CRO) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-4
(5) Sam Querrey (USA) vs. (WC) Jay Clarke (GBR) 6-3, 6-3

Court 1 – start 1330cet
Double kamp
Frances Tiafoe (USA) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 7-6(4)
Double kamp
Daniil Medvedev (RUS) vs. (6) Jack Sock (USA) 7-5, 6-3

TV-dækning: TV3 Sport fra kl. 1305. Tennistv

Spilleprogram tirsdag

Centre Court – start 1300cet
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Damir Dzumhur (BIH)
(Q) John Millman (AUS) vs. (WC) Novak Djokovic (SRB)
Nick Kyrgios (AUS) vs. Andy Murray (GBR)
(7) Kyle Edmund (GBR) vs. Ryan Harrison (USA)

Court 1 – start 1330cet
Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Yuki Bhambri (IND)
(8) Tomas Berdych (CZE) vs. (Q) Julien Benneteau (FRA)
(4) David Goffin (BEL) vs. Feliciano Lopez (ESP)
Adrian Mannarino (FRA) vs. (WC) Daniel Evans (GBR)

Court 5 – start 1330cet
(3) Kevin Anderson (RSA) vs. Leonardo Mayer (ARG)
(Q) Tim Smyczek (USA) vs. (SE) Jeremy Chardy (FRA)
2 Double kampe

TV-dækning: TV3 sport fra 1305-2100
Tennistv viser singler på Centre Court og Court 1

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/london/311/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 25)

Ilkley (GBR) 

Fergana (UZB)

Poprad Tatry (SVK)

R32: [2] (137) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) (452) Lukas Klein (SVK) – tir ca. 1120

Blois (FRA)

Q32: (364) Mikael Ymer (SWE) vs. Roberto Maytin (VEN) 6-2, 6-0
Q16: Mikael Ymer – walkover
QFi: Mikael Ymer vs. (507) Gregoire Jacq (FRA) 6-4, 6-4
R32: Mikael Ymer (SWE) vs. (188) Kenny De Schepper (FRA) – tir ca. 1320

L’Aquila (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 25)

$15.000, Kiryat Shmona ISR F10, Kiryat Shmona (ISR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q64: Morten Lyngbæk (DEN) vs. Cameron Green (AUS) 1-6, 4-6


$15.000, Future Nord, Kaltenkirchen (GER) – Grus

Singles kvalifikation

R64: August Holmgren (DEN) vs. [13] (1865) Lawrence Bataljin (AUS) 6-2, 6-4
Q32: August Holmgren vs. (WC) Caspar Schuetze (GER) 6-2, 6-3
QFi: August Holmgren vs. [6] (1406) Daniil Klimov (GER) 6-1, 6-1

Singles hovedturnering

R32:
(Q) August Holmgren (DEN) vs. [2] (325) Dimitar Kuzmanov (BUL)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 25)

$15.000, Future Nord, Kaltenkirchen (GER) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: Sofie Aamot Mønster (DEN) – bye
Q32 Sofia Aamot Mønster vs. Carmen Schultheiss (GER) 6-7(6), 2-6 (mandag)


$25.000, Swedish Ladies Ystad (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32:
[11] (801) Malene Helgo (NOR) vs. (WC) Maja Radenkovic (SWE) 6-3, 6-2
[3] (597) Karen Barritza (DEN) vs. (Alt) Hilda Lundstedt (SWE) 6-0, 6-0
[4] (604) Anastasia Kulikova (RUS) vs. Louise Brunskog (SWE) 6-2, 6-3
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [14] (919) Pei Hsuan Chen (TPE) 6-2, 6-4
[5] (704) Emilie Francati (DEN) vs. Hanna Axelsson (SWE) 6-1, 6-0

QFi:
[2] (587) Anna Danilina (KAZ) vs. [11] (801) Malene Helgo (NOR) 6-7(3), 6-1, 6-2
[3] (597) Karen Barritza (DEN) vs. [13] (863) Zoe Kruger (RSA) 6-1, 7-5
[4] (604) Anastasia Kulikova (RUS) vs. [10] (774) Marina Yudanov (SWE) 0-6, 7-5, 7-5
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [7] (674) Dasha Ivanova (USA) 3-6, 6-7(3)
[5] (704) Emilie Francati (DEN) vs. [15] (928) Ida Jarlskog (SWE) 4-6, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (604) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (Q) (951) Joana Eidukonyte (LTU) 7-5, 6-1
(Q) (472) Katarzyna Kawa (POL) vs. (560) Mirjam Bjorklund (SWE) 5-7, 7-6(3) 6-4
(Q) (704) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Jessie Aney (USA) 6-4, 6-1
(Q) (597) Karen Barritza (DEN) vs. (442) Estelle Cascino (FRA) 6-0, 6-1
[2] (227) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (439) Laura Schaeder (GER) 6-2, 6-2

1/8-finale
(Q) (604) Anastasia Kulikova (RUS) vs. [1] (167) Irina Maria Bara (ROU)?
Emilie Francati vs. [3] (289) Andreea Amalia Rosca (ROU)?
Karen Barritza vs. [2] (227) Ulrikke Eikeri (NOR)

Doubles

1/8-finale: Emilie Francati (DEN)/Emily Arbuthnott (GBR) vs. Estelle Cascino (FRA)/Dasha Ivanova (USA) 3-6, 6-4, [10-7]
Kvartfinale: Emilie/Emily vs. (2) Vivien Juhaszova (SVK)/Romy Koelzer (GER)


$15.000, Amarante Ladies Open (POR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q64: [4] (1174) Olga Helmi (DEN) – bye
Q32: Olga Helmi vs. Iman Garshong (GBR) 6-0, 6-1
QFi: Olga Helmi vs. Jane Stewart (USA) 6-1, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (1174) Olga Helmi (DEN) vs. [7] (675) Maria Joao Koehler (POR)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 25)

Grade 4, Odense ITF Junior Challenge 2018 (DEN) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32:
(852) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [1] (208) Jaime Caldes (ESP)
(Q) Mads Tagesen (DEN) vs. (842) Adrien Burdet (SUI)
(Q) Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. [16] (585) Jan Pleva (CZE)
(1671) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. ??
[15] (571) Leo Borg (SWE) vs. (739) Maks Kasnikowski (POL)
[13] (499) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) (1994) Matias Iturbe (ARG)

R64:
(852) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1619) Emil Westling (SWE) 6-4, 1-6, 6-0
(Q) Mads Tagesen (DEN) vs. [14] (513) Johannes Seeman (EST) 6-1, 7-6(4)
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. (686) Marko Andrejic (AUT) 5-7, 3-6
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. [4] (373) Stijn Pel (NED) 3-6, 2-6
(Q) Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. (WC) (2125) Alexander Eriksson (SWE) 4-6, 2-6
(1671) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [11] (467) Rikard Raad (SWE) 4-6, 6-2, 7-6(7)
(Q) Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. [8] (420) Mans Dahlberg (SWE) 3-6, 5-7
(Q) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (1045) Harry Lazell (GBR) 1-6, 2-6
[15] (571) Leo Borg (SWE) vs. (WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) 6-4, 7-5
(WC) (1744) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (782) Filip Tensing (SWE) 5-7, 1-6
[3] (351) Guy Den Ouden (NED) vs. (969) Felix Nordby (NOR) 6-1, 6-4
(WC) Ervin Mesic (DEN) vs. (Q) (1492) Thibault Verdier (FRA) 1-6, 4-6
(WC) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. [9] (447) Johan Garpered (SWE) 2-6, 2-6
[13] (499) Elmer Møller (DEN) vs. (1378) Olle Wallin (SWE) 6-1, 6-1
(Q) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [7] (310) Oliver Andersson (SWE) 1-6, 2-6

Boys singles kvalifikation

Q32:
(WC) Alexander Stage (DEN) vs. Ole Tinius Stave Lepsoe (NOR) 2-6, 4-6
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (WC) Noah Baker (INA) 6-2, 6-2
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. Christian Andersen (DEN) 6-4, 6-4
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) 6-2, 6-2
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. Christopher Luthra (DEN) 6-1, 6-0
(WC) Rasmus La Cour Hansen (DEN) – bye
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Herman Aure (NOR) 6-1, 6-1
(WC) Marcus Wognsen (DEN) – bye
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. Alexander Tsimiklis (AUS) 1-6, 6-2, 7-6(4)
Mads Tagesen (DEN) vs. Mikkel Baumann (NOR) 6-4, 6-4

QFi:
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [2] (1774) Filip Aksel Hovland (NOR) 4-6, 6-0, 1-6
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. [3] (1774) Melchior Delloye (FRA) 6-3, 6-4
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [3] (1774) Melchior Delloye (FRA) 6-3, 6-4
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [5] (2125) Oscar Tejerea Ecenarro (ESP) 6-3, 6-0
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. (WC) Rasmus La Cour Hansen (DEN) 6-0, 6-1
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. (WC) Marcus Wognsen (DEN) 6-0, 6-0
Mads Tagesen (DEN) vs. Thomas George Brun (SUI) 3-6, 6-2, 6-2

Girls singles hovedturnering

R32:
[1] (110) Hannah Viller Møller (DEN) vs. Charlotte Russell (GBR)
(762) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1560) Klara Nelander (SWE)
(696) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. [9] (447) Melissa Boyden (NED)
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [5] (335) Lissi Kubre (EST)
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [8] (430) Klara Milicevic (SWE)
(WC) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [12] (566) Kyoka Kubo (JPN)

R64:
[1] (110) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (864) Daniela Glanzer (AUT) 6-2, 6-1
(WC) Nina Vicic (DEN) vs. (1302) Elinor Storkaas (NOR) 0-6, 6-3, 5-7
(LL) Caroline Damgaard Qvist (DEN) vs. (Q) Pola Batkiewicz (POL) 2-6, 2-6
(1859) Ida Hasselbalch (DEN) vs. (1560) Klara Nelander (SWE) 3-6, 1-6
(762) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [7] (414) Beyda Baykal (TUR) 4-6, 7-6(4), 6-2
(LL) Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. [3] (309) Nalanda Teixeira Da Silva (BRA) 2-6, 2-6
(WC) Filippa Gaba Hansen (DEN) vs. (948) Daianne Hayashida (PER) 1-6, 1-6
(Q) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (Q) Nikol Mishieva (RUS) 2-6, 1-6
(696) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (2263) Cecilie Johansen (FIN) 6-0, 6-2
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (Q) Isabel Kallmen (SWE) 4-6, 7-6(4), 7-5
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (WC) Hayla Rafei (AUS) 7-5, 7-6(2)
(WC) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (805) Nicole Geller (LAT) 6-2, 6-1
[16] (655) Olivia Gram (DEN) vs. (LL) Sofie Siem (NOR) 4-6, 6-1, 4-6
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. (1462) Elizaveta Shebekina (RUS) 3-6, 4-6
(WC) Anna Tang (DEN) vs. [4] (314) Ella Haavisto (FIN) 2-6, 1-6
(2407) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (1636) Emilia Roslund (SWE) 3-6, 2-6
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (1097) Emma Eerola (FIN) 3-6, 6-3, 6-7(4)
(2062) Mille Elsborg (DEN) vs. [14] (605) Holly Staff (GBR) 2-6, 3-6
(Q) Juliane Holst Færgemann (DEN) vs. (2554) Emely Kahrs (NOR) 0-6, 0-6
(WC) Camilla Flintholm Jensen (DEN) vs. [2] (284) Selin Lidya Sepken (TUR) 0-6, 1-6

Girls singles kvalifikation

QFi:
(WC) Juliane Holst Færgemann (DEN) – bye
Emma Kamper Malmkjær (DEN) – bye
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. Isabel Kallmen (SWE) 1-6, 3-6
Olivia Thiemke (DEN) vs. Nikol Mishieva (RUS) 5-7, 3-6 5-7, 3-6
Caroline Damgaard Qvist (DEN) vs. Pola Batkiewicz (POL) 5-7, 3-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage