Aleksandra Krunic og Kirsten Flipkens indleder finale-søndag kl. 12 på TV2 Play og WTATV. Roger Federer og Milos Raonic følger kl. 13 på Tennistv, som viser Richard Gasquet vs. Jeremy Chardy kl. 1430. Eurosport 1 slutter med Ashleigh Barty vs. Johanna Konta kl. 16

Ved WTA International turneringen Nature Valley Open i Nottingham var der berettigede forventninger til et par spændende og jævnbyrdige semifinaler, men begge kampe resulterede i komfortable 2-sæts sejre til 1. seedede Ashleigh Barty (AUS) over Naomi Osaka (JPN) og til 4. seedede Johanna Konta (GBR) over 6. seedede Donna Vekic (CRO).

Finalen mellem Konta og Vekic kan følges kl. 16 på Eurosport 1, hvor Michael Mortensen sidder klar ved mikrofonen.

WTA-finalen ved Libéma Open i ‘s-Hertogenbosch mellem 7. seedede Aleksandra Krunic (SRB)  Kirsten Flipkens (BEL) kan følges på både TV2 Play og WTATV kl. 1200, og tidligst kl. 1430 kan man derefter på Tennistv følge ATP-finalen ved samme turnering, hvor 2. seedede  Richard Gasquet møder sin franske landsmand Jeremy Chardy .

Tennistv viser også finalen ved ATP 250 turneringen Mercedes Cup i Stuttgart, hvor 1. seedede Roger Federer måtte ud i 3 sæt, inden han i semifinalen vandt over 4. seedede  Nick Kyrgios (AUS) 6-7(2), 6-2, 7-6(5), hvilket samtidig betyder, at Federer er tilbage som no. 1 på ranglisten foran Rafael Nadal.
Federer møder i finalen, som er no. 148 i karrieren, 7. seedede Milos Raonic (CAN), der i semifinalen vandt over  Lucas Pouille (FRA) 6-4, 7-6(3).

 


WTA International, Nature Valley Open – Nottingham (GBR) – Græs

Resultater (udvalgte)

Finale:
(1) Ashleigh Berty (AUS) vs. (4) Johanna Konta (GBR) 6-3, 3-6, 6-4

Semifinale
(1) Ashleigh Berty (AUS) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-4
(4) Johanna Konta (GBR) vs. (6) Donna Vekic (CRO) 6-2, 6-3

Kvartfinale
Ashleigh Barty (AUS) vs Katie Boulter (GBR) 6-0, 6-2
Naomi Osaka (JPN) vs Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-4, 6-1
Johanna Konta (GBR) vs. Dalila Jukopovic (SLO) 6-4, 6-2
Donna Vekic (CRO) vs Mona Barthel (GER) 7-5, 6-1

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Ying.Ying Duan (CHN) 63, 6-2
Katie Boulter (GBR) vs. Samanta Stosur (AUS) 7-6(6), 6-1
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Denisa Allertova (CZE) 6-3, 6-2
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Irina Falconi (USA) 6-3, 5-7, 6-3
Dalila Jakupovic (SLO) vs. Magdalena Frech (POL) 6-4, 6-3
(4) Johanna Konta (GBR) vs. Heather Watson (GBR) 6-4, 7-6(5)
(6) Donna Vekic (CRO) vs. Vera Lapko (BLR) 6-2 7-6(6)
Mona Barthel (GER) vs. (2) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 1-6, 7-5

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-3, 6-3
Yingying Duan (CHN) vs. (Q) Valeria Savinykh (RUS) 6-2, 6-2
(WC) Katie Boulter (GER) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 6-4, 6-4
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. (7) Zarina Diyas (KAZ) 2-1 Ret’d
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Sachia Vickery (USA) 3-6, 6-1, 6-2
Denisa Allertova (CZE) vs. Kristie Ahn (USA) 6-3, 6-1
(Q) Irina Falconi (USA) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-4, 6-1
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 62, 3-6, 7-6(5)

Dalila Jakupovic (SLO) vs. (8) Camila Giorgi (ITA) 7-6(4), 6-2
Magdalena Frech (POL) vs. (Q) Saisai Zheng (CHN) 6-2, 3-6, 6-3
Heather Watson (GBR) vs. (Q) Danielle Lao (USA) 6-1, 6-3
(4) Johanna Konta (GBR) vs. Kurumi Nara (JPN)
(6) Donna Vekic (CRO) vs. (WC) Gabriella Taylor (GBR) 7-5, 5-7, 7-6(3)
Verea Lapko (BLR) vs. Jena Fett (CRO) 7-6(5), 6-4
Mona Barthel (GER) vs. (Q) Katie Swan (GBR) 7-6(5), 7-5
(2) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-0, 3-6, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-nottingham-great-britain-1080#orderofplay


WTA International + ATP 250 Libéma Open – ‘s-Hertogenbosch (NED) – Græs

Resultater WTA (udvalgte)

Finale:
(7) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-7(0), 7-5, 6-1

Semifinale
(7) Aleksandra Krunic (SRB) vs. (1) Coco Vandeweghe (USA) 2-6, 7-6(6), 7-6(1)
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 7-5, 6-7(7), 6-4

Kvartfinale
(1) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Alison Riske (USA) 7-6(6), 3-6, 7-6(12)
(7) Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) 6-2, 6-2
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (8) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 6-4
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Antonia Lottner (GER) 6-3, 6-2

1/8-finale
CoCo Vandeweghe (USA) vs. Arantxa Rus (NED) 7-6(4), 6-3
Alison Riske (UA) vs. (Q) Fanny Stollar (HUN) 7-6(1), 6-2
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 2-6, 6-3
(7) Aleksandra Krunic vs. Bibiane Schoofs (NED) 7-5, 6-2
(8) Aryna Sabalenka VS Ajla Tomljanovic 3-6, 7-6(5), 6-0
Kirsten Flipkens vs. Kiki Bertens 6-4, 6-7(6), 6-1
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 3-6, 7-6(4), 6-2
(Q) Antonia Lottner VS (2) Elise Mertens 7-5, 6-3

R32
(1) Coco Vandeweghe (USA) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 7-6(1)
Arantxa Rus (NED) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-7(5), 6-4, 7-6(7)
Alison Riske (USA) vs. Tatjana Maria (GER) 6-4, 7-6(2)
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. (5) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-3
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (4) Anett Kontaveit (EST) 6-4, 7-6(4)
Belinda Bencic (SUI) vs. (LL) Tereza Martincova (CZE) 6-2, 6-4
(WC) Bibiane Schoofs (NED) vs. Carina Witthoeft (GER) 6-4, 7-5
(7) Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-1, 6-0

Aryna Sabalenka (BLR) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 0-6, 7-5, 6-3
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 4-6, 7-6(3), 6-2
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (WC) Anna Kalinskaya (RUS) 6-3, 6-0
(3) Kiki Bertens (NED) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 5-7, 6-3, 7-6(5)
(6) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (WC) Richel Hogenkamp (NED) 6-1, 6-2
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (Q) Marina Melnikova (RUS) 6-2, 6-2
(Q) Antonia Lottner (GER) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 6-2, 3-6, 6-2
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-4

Resultater ATP (udvalgte)

Finale:
(2) Richard Gasquet (FRA) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-3, 7-6(5)

Semifinale
Jeremy Chardy (FRA) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-4, 7-5
(2) Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) Bernard Tomic (AUS) 6-4, 6-7(6), 6-2

Kvartfinale
Jeremy Chardy (FRA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-4, 4-6, 7-6(5)
Matthew Ebden vs. Marius Copil 6-3, 6-3
(Q) Bernard Tomic VS (4) Fernando Verdasco 6-4, 7-6(3)
(2) Richard Gasquet vs. (5) WC Stefanos Tsitsipas 7-6(2), 7-6(4)

1/8-finale
Jeremy Chardy (FRA) vs. (1) Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-4
Mackenzie McDonald (USA) vs. (Q) Alex Bolt (AUS) 6-4, 7-5
Matthew Ebden (AUS) vs. (3) Gilles Muller (LUX) 6-3, 7-5
Marius Copil (ROU) vs. (7) Yuchi Sugita (JPN) v7-5, 4-6, 6-4
(Q) Bernard Tomic (AUS) vs. (6) Robin Haase (NED) 6-3, 7-5
(4) Fernando Verdasco (ESP) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 6-1
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Malek Jaziri (TUN) 4-6, 7-6(6), 6-2
(2) Richard Gasquet (FRA) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-2, 6-2

R32
Jeremy Chardy (FRA) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-4, 6-7(7), 7-6(4)
(Q) Alex Bolt (AUS) vs. Vasek Pospisil (CAN) 4-6, 7-6(5), 6-2
(WC) Mackenzie McDonald (USA) vs. (8) Andreas Seppi (ITA) 6-4, 6-2
Matthew Ebden (AUS) vs. (LL) Tim Smyczek (USA) 6-2, 6-3
Marius Copil (ROU) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-7(6), 7-6(4), 6-3
(7) Yuichi Sugita (JPN) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-2

(6) Robin Haase (NED) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(3), 6-7(5), 6-3
(Q) Bernard Tomic (AUS) vs. (LL) Kevin King (USA) 6-4, 6-2
Daniil Medvedev (RUS) vs. Yuki Bhambri (IND) 6-4, 6-1
(5/WC) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (WC) Tallon Griekspoor (NED) 3-6, 6-3, 6-4
Malek Jaziri (TUN) v.s (Q) Max Purcell (AUS) 6-2, 6-3
Evgeny Donskoy (RUS) vs. (Q) Franko Skugor (CRO) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/s-hertogenbosch/440/daily-schedule


ATP 250, Mercedes Cup Stuttgart (GER) – Græs

Resultater (udvalgte)

Finale:
(1) Roger Federer (SUI) vs. (7) Milos Raonic (CAN) 6-4, 7-6(3)

Semifinale
(1) Roger Federer (SUI) vs. (4) Nick Kyrgios (AUS) 6-7(2), 6-2, 7-6(5)
(7) Milos Raonic (CAN) vs. (2) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 7-6(3)

Kvartfinale
(1) Roger Federer VS Guido Pella 6-4, 6-4
(4) Nick Kyrgios VS (8) Feliciano Lopez 6-4, 3-6, 6-3
(7) Milos Raonic VS (3) WC-Tomas Berdych 7-6(2), 7-6(1)
(2) Lucas Pouille vs. Denis Istomin 6-4, 6-7(5), 6-3

1/8-finale
(1) Roger Federer (SUI) vs. Mischa Zverev (GER) 3-6, 6-4, 6-2
Guido Pella (ARG) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 7-6(4), 6-3
(4) Nick Kyrgios (AUS) vs. Maximillian Marterer (GER) 6-4, 4-6, 6-3
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Gilles Simon (FRA) 7-6(6), 6-4
(7) Milos Raonic (CAN) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-2, 6-4
Denis Istomin (UZB) vs. Florian Mayer (GER) 6-3, 6-4
(2) Lucas Pouille (FRA) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER) 6-3, 6-4

R32
Mischa Zverev (GER) vs. (Q) Mikhail Youzhny (RUS) 7-6(5), 6-3
Guido Pella (ARG) vs. John Millman (AUS) 6-2, 6-2
(Q) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. (6) Denis Shapovalov (CAN) 7-6(5), 2-6, 6-3
Maximilian Marterer (GER) vs. (LL) Viktor Galovic (CRO) 3-6, 6-4, 6-1
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Matteo Viola (ITA) 6-0, 6-3
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-1 Ret’d

(7) Milos Raonic (CAN) vs. Mirza Basic (BIH) 7-6(8), 6-2
Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 6-3, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. Taylor Fritz (USA) 6-7(4), 6-3, 6-2
Denis Istomin (UZB) vs. (5) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-6(2), 7-6(3)
Florian Mayer (GER) vs. (WC) Yannick Maden (GER) 6-4, 6-1
(WC) Rudolf Molleker (GER) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-7(5), 6-3

Det komplette program findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/stuttgart/321/daily-schedule


Uge 25

WTA Premier, Nature Valley Classic – Birmingham (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: TV2 Sport og WTATV

Deltagere: Muguruza, Svitolina, Pliskova, Kvitova, Goerges, Kasatkina, Mertens, Vandeweghe, m.fl

Spilleprogram mandag

Ann Jones Centre Court – start 1230cet
Katerina Siniakova (CZE) vs. Kristina Mladenovic (FRA)
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Daria Gavrilova (AUS)
(WC) Katie Boulter (GBR) vs. Naomi Osaka (JPN)
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK)

Court 1 – start 1230cet
(4) Jennifer Brady (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN)
Oceane Dodin (FRA) vs. (WC) Katy Dunne (GBR)
2 Double kampe

Court 2  start 1230cet
(2) Bernarda Pera (USA) vs. Dalila Jakupovic (SLO)
(3) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Conny Perrin (SUI)
Double kamp

TV-dækning: WTATV fra Centre Court kl. 1100 og Court 1 fra kl. 1400

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-birmingham-great-britain-1052#orderofplay


WTA International, Mallorca Open (ESP) – Græs

Deltagere: Garcia, Kerber, Sevastova, Kontaveit, Suarez Navarro, Collins, Safarova, Sabalenka,  m.fl.

Spilleprogram mandag

Pista Centra – start 1100
Samantha Stosur (AUS) vs. Marketa Vondrousova (CZE)
(4) Anett Kontaveit (EST) vs. Tatjana Maria (GER)
NB 1600: Carina Witthoeft (GER) vs. (wC) Francesca Schiavone (ITA)
NB 1830: (5) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (WC) Lara Arruabarrena (ESP)

Pista 1 – start 1100
(1) Johanna Larsson SWE) vs. Maryna Zanevska (BEL) – QFi
Antonia Lottner (GER) vs. (11) Ysaline Bonaventure (BEL) – QFi
NB 1400: (8) Aryna Sabalenka (BLR) vs Alison Van Uytvanck (BEL)
2 Double kampe

Pista 2 – start 1100
(3) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (9) Anna Blinkova (RUS) – QFi
(2) Alison Riske (USA) vs. (10) Magdalena Frech (POL) – QFi
NB 1400: Double kamp

Pista 3 – start 1100
(4) Rebecca Peterson (SWWE) vs. (8) Stefanie Voegele (SUI) – QFi
(7) Sofia Kenin (USA) vs. (5) Viktoria Kuzmova (SVK) – QFi

TV-dækning: TV2 Sport 1200-1400
WTATV viser alle kampe fra hovedturnering

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-mallorca-spain-1091#orderofplay


ATP 500, Gerry Weber Open, Halle (GER) – Græs

TV-dækning: Viaplay og Tennistv 31 kampe (fra mandag)

Deltagere: Federer, A. Zverev, Thiem, Bautista Agut, Pouille, Kohlschreiber, Nishikori, Gasquet

Spilleprogram mandag

Stadion – start 1200
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
(7) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Matthias Bachinger (GER)
(WC) Maximilian Marterer (GER) vs. Yuchi Sugita (JPN)
NB 1730: (3) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Mikhail Youzhny (RUS)

Court 1 – start 1200
Robin Haase (NED) vs. Joao Sousa (POR)
(Q) Lukas Lacko (SVK) vs. Denis Kudla (USA)
NB 1600: Double kamp

TV-dækning: Viaply og TV3 Sport

Den komplette schedule findes på  http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/halle/500/daily-schedule


ATP 500, Fever-Tree Championships (Queens), London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: TV3 Sport og Tennistv 31 kampe (fra mandag)

Deltagere: Cilic, Dimitrov, Anderson, Goffin, Querrey, Sock, Edmund, Berdych, m.fl.

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 1300cet
Denis Shapovalov (CAN) vs. Gilles Muller (LUX)
Stan Wawrinka (SUI) vs. (wC) Cameron Norrie (GBR)
(1) Marin Cilic (CRO) vs. Fernando Verdasco (ESP)
(5) Sam Querrey (USA) vs. (WC) Jay Clarke (GBR)

Court 1 – start 1330cet
Double kamp
Jared Donaldson (USA) vs. Frances Tiafoe (USA)
Double kamp
(6) Jack Sock (USA) vs. Daniil Medvedev (RUS)

TV-dækning: TV3 Sport fra kl. 1305. Tennistv

Den komplette schedule findes på  http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/london/311/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 24)

Nottingham (GBR) – Græs

Singles kvalifikation

Q32
(535) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (905) Daniil Zarichanskiy (UKR) 6-3, 6-1
[6] (360) Austin Krajicek (USA) vs. (1781) Tiran Sanghera (GBR) 6-3, 6-2

Q16
[3] (237) Dominik Koepfer (GER) vs. (1325) Mark Whitehouse (GBR) 7-6(2), 6-1
Frederik Løchte vs. [6] (360) Austin Krajicek (USA) 6-3, 7-6(1)

QFi: Frederik Løchte vs. [3] (237) Dominik Koepfer (GER) 1-6, 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (535) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (150) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 4-6, 6-7(8) (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joe Salisbury (GBR) vs. (3) Luke Bambridge/Jonny O’Mara (GBR) 6-4, 6-0

Kvartfinale: Frederik Løchte/Joe Salisbury vs. (PR) Jonathan Erlich (ISR)/Jurgen Melzer (AUT) 6-4, 5-7, 10-4.

Semifinale: Frederik Løchte/Joe Salisbury vs. (1) Ken Skupski/Neal Skupski (GBR) 2-6, 7-6(4), [15-13]

Finale: Frederik Løchte/Joe Salisbury vs. (4) Austin Krajicek (USA)/Jeevan Nedunchezhiyan (IND) 7-6(5), 6-1

Lyon (FRA) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [7] (368) Mikael Ymer (SWE) vs. (619) (WC) Remi Boutillier (FRA) 6-2, 6-2
Q16: Mikael Ymer vs. (392) Daniel Dutra Da Silva (BRA) 6-1, 6-4
QFi: Mikael Ymer vs. (558) Maxime Tabatruong (FRA) 7-6(2), 6-4

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (368) Mikael Ymer (SWE) vs. (1) (76) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3 7-5
(178) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [8] (141) Corentin Moutet (FRA) 6-2, 6-2

1/8-finale:
(200) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (Q) (368) Mikael Ymer (SWE) 6-2, 7-6(7)
(178) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (225) Antoine Hoang (FRA) 6-3, 7-5

Kvartfinale: (178) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (WC) (376) Alexandre Muller (FRA) 6-3, 6-1
Semifinale: (178) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (200) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-2, 7-6(6)
Finale: (178) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (329) Johan Tatlot (FRA) 6-7(3), 7-5, 6-2

Caltanissetta (ITA) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (236) Matteo Donati (ITA) vs. (157) Casper Ruud (NOR) 7-6(8), 7-5

Almaty (KAZ) – Grus

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Uge 24

Women
$60.000, Hodmezovasarhely (HUN) – Grus
$25.000, Padova (ITA) – Grus
$25.000, Barcelona (ESP) – Grus

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 25)

$15.000, Future Nord, Kaltenkirchen (GER) – Grus

Singles kvalifikation

R64: August Holmgren (DEN) vs. [13] (1865) Lawrence Bataljin (AUS) 6-2, 6-4
Q32: August Holmgren vs. (WC) Caspar Schuetze (GER)


$15.000, Kiryat Shmona ISR F10, Kiryat Shmona (ISR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q64: Morten Lyngbæk (DEN) vs. Cameron Green (AUS) 1-6, 4-6

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 25)

$25.000, Swedish Ladies Ystad (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32:
[11] (801) Malene Helgo (NOR) vs. (WC) Maja Radenkovic (SWE) 6-3, 6-2
[3] (597) Karen Barritza (DEN) vs. (Alt) Hilda Lundstedt (SWE) 6-0, 6-0
[4] (604) Anastasia Kulikova (RUS) vs. Louise Brunskog (SWE) 6-2, 6-3
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [14] (919) Pei Hsuan Chen (TPE) 6-2, 6-4
[5] (704) Emilie Francati (DEN) vs. Hanna Axelsson (SWE) 6-1, 6-0

QFi:
[2] (587) Anna Danilina (KAZ) vs. [11] (801) Malene Helgo (NOR) 6-7(3), 6-1, 6-2
[3] (597) Karen Barritza (DEN) vs. [13] (863) Zoe Kruger (RSA) 6-1, 7-5
[4] (604) Anastasia Kulikova (RUS) vs. [10] (774) Marina Yudanov (SWE) 0-6, 7-5, 7-5
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [7] (674) Dasha Ivanova (USA) 3-6, 6-7(3)
[5] (704) Emilie Francati (DEN) vs. [15] (928) Ida Jarlskog (SWE) 4-6, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (604) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (Q) (951) Joana Eidukonyte (LTU)
(560) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (Q) (472) Katarzyna Kawa (POL)
(Q) (704) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Jessie Aney (USA)
(Q) (597) Karen Barritza (DEN) vs. (442) Estelle Cascino (FRA)
[2] (227) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (439) Laura Schaeder (GER)


$15.000, Amarante Ladies Open (POR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q64: [4] (1174) Olga Helmi (DEN) – bye
Q32: Olga Helmi vs. Iman Garshong (GBR) 6-0, 6-1
QFi: Olga Helmi vs. ??

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 25)

Grade 4, Odense ITF Junior Challenge 2018 (DEN) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32:
(WC) Alexander Stage (DEN) vs. Ole Tinius Stave Lepsoe (NOR) 2-6, 4-6
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (WC) Noah Baker (INA) 6-2, 6-2
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. Christian Andersen (DEN) 6-4, 6-4
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) 6-2, 6-2
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. Christopher Luthra (DEN) 6-1, 6-0
(WC) Rasmus La Cour Hansen (DEN) – bye
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Herman Aure (NOR) 6-1, 6-1
(WC) Marcus Wognsen (DEN) – bye
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. Alexander Tsimiklis (AUS) 1-6, 6-2, 7-6(4)
Mads Tagesen (DEN) vs. Mikkel Baumann (NOR) 6-4, 6-4

Q16:
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [2] (1774) Filip Aksel Hovland (NOR) 4-6, 6-0, 1-6
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. [3] (1774) Melchior Delloye (FRA) 6-3, 6-4
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [3] (1774) Melchior Delloye (FRA) 6-3, 6-4
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [5] (2125) Oscar Tejerea Ecenarro (ESP) 6-3, 6-0
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. (WC) Rasmus La Cour Hansen (DEN) 6-0, 6-1
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. (WC) Marcus Wognsen (DEN) 6-0, 6-0
Mads Tagesen (DEN) vs. Thomas George Brun (SUI) 3-6, 6-2, 6-2

QFi:
[1] (1492) Thibault Verdier (FRA) vs. [2] (1774) Filip Aksel Hovland (NOR)
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. Marcus Gram Petersen (DEN)
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. Philip Qvist Hyldedal (DEN)
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. Mads Tagesen (DEN)

Boys singles hovedturnering

(287) Sebastian Grundtvig (DEN)
(538) Elmer Møller (DEN)
(611) Leo Borg (SWE)
(841) Carl Emil Overbeck (DEN)
(1671) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)
(1744) Noah Svenningsen Holmvang (DEN)?

Girls singles kvalifikation

Q16:
(WC) Juliane Holst Færgemann (DEN) – bye
Emma Kamper Malmkjær (DEN) – bye
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. Isabel Kallmen (SWE) 1-6, 3-6
Olivia Thiemke (DEN) vs. Nikol Mishieva (RUS) 5-7, 3-6 5-7, 3-6
Caroline Damgaard Qvist (DEN) vs Pola Batkiewicz (POL) 5-7, 3-6

QFi
(WC) Juliane Holst Færgemann (DEN) vs. Paulina Engback (SWE)
Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Annika Hakovirta (FIN)

Girls singles hovedturnering

(660) Olivia Gram (DEN)
(740) Alisha Ali Hussain (DEN)
(764) Divine Dasam Nweke (DEN)
(1469) Nikoline Gullacksen (DEN)
(1846) Ida Hasselbalch (DEN)
(2040) Mille Elsborg (DEN)
(2382) Martha Elisa Stemann (DEN)
Anna Tang (DEN)
Nina Vicic (DEN)
Johanne Christine Svendsen (DEN)
Anna Aagaard Nielsen (DEN)
Cirkeline Lundberg (DEN)
Victoria Ilena Andersen (DEN)
Filippa Gaba Hansen (DEN)
Camilla Flintholm Jensen (DEN)
Sille Larsen (DEN)
(Q) Juliane Holst Færgemann (DEN)
(Q) Emma Kamper Malmkjær (DEN)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 24)

Category 3, Copenhagen TE 2018 (DEN) – Grus 

U14 Boys singles kvalifikation

Q32:
Linus Harden (DEN) – bye
Frederik Rasmussen (DEN) vs. Jordy Hoogstra (NED) 6-1, 6-4
Frederik Sofus Couve (DEN) vs. Kjell De Hek (NED) 4-6, 2-6
Marcus Jørgensen (DEN) vs. Niels Roemeling (NED) 0-6, 0-6
Valemar Soldbro Dubin (DEN) – bye
Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Jesse Ijntema (NED) 2-6, 2-6
Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Raoul Van Loevezijn (NED) 6-7(4), 4-6
Kristian Kjellberg (DEN) vs. Jasper Visker (NED) 3-6, 2-6
Emil Demetriou (DEN) – bye
Conrad K. Clasen (DEN) vs. Daan Meijer (NED) 0-6, 3-6

Q16:
Linus Harden (DEN) vs. (1) Olle Noltorup (SWE) 1-6, 0-6
Frederik Rasmussen (DEN) vs. (2) David De Hoyos Rodriguez (ESP) 3-6, 1-6
Valemar Soldbro Dubin (DEN) vs. Jesse Ijntema (NED) 0-6, 1-6
Emil Demetriou (DEN) vs. Duan Meijer (NED) 1-6, 1-6

U14 Boys singles hovedturnering

R32
Lucas Ramm Larsen (DEN) vs. Angelo Dillon Demosthenous (GBR) 1-6, 6-1, 6-0
Yakup Uzunel (DEN) vs. (5) Vladimir Bazilevskiy (ISR) 4-6, 1-6
Christopher Garde (DEN) vs. asef Schwartz (ISR) 6-2, 6-3
Ervin Mesic (DEN) vs. (8) Makar Elesin (RUS) 6-2, 6-1
(WC) Kristoffer Poedenphant (DEN) vs. (6) Henrik Villanger (NOR) 4-6, 4-6
Johan August Mottlau (DEN) vs. (WC) Victor Tauson (SWE) 6-2, 6-4
Gustav Obel (DEN) vs. (3) Manfredi Graziani (SUI) 2-6, 1-6
Alexander Borup (DEN) vs. (Q) David De Hoyos Rodriguez (ESP) 6-3, 6-1
Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Lars Wagenaar (NED) 1-6, 0-6

1/8-finale – onsdag
Lucas Ramm Larsen (DEN) vs. (1) Pedro Rodenas (ESP) 3-6, 1-6
Christopher Garde (DEN) vs. (Q) Jasper Visker (NED) 4-6, 6-4, 6-3
Ervin Mesic (DEN) vs. (Q) Niklas Grunewald (GER) 6-2, 6-2
Johan August Mottlau (DEN) vs. (6) Henrik Villanger (NOR) 6-7(4), 2-6
Alexander Borup (DEN) vs. (7) Ido Samimyan (ISR) 2-6, 1-6

Kvartfinale
Ervin Mesic (DEN) vs. Christopher Garde (DEN) 6-3, 6-1

Semifinale
Ervin Mesic (DEN) vs. (1) Pedro Rodenas (ESP) 6-1, 4-6, 1-6
(2) Grigory Shebekin (RUS) vs. (6) Henrik Villanger (NOR) 6-3, 7-6(6)

Finale:
(1) Pedro Rodenas (ESP) vs. (2) Grigory Shebekin (RUS) 4-6, 6-3, 6-4

U14 Boys doubles

1/8-finale
Alexander Borup/Yakup Uzunel (DEN) vs. Sven Van Dijk/Jasper Visker (NED) 3-6, 4-6
Konstantin Gade Kryger (DEN)/David De Hoyos Rodriguez (ESP) vs. Jordy Hoogstra/Jorrit Tromp (NED) 6-4, 2-6, [10-7]
(3) Christopher Garde (DEN)/Philip Orloff (SUI) – bye
Lucas Ramm Larsen/Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Daan Meijer/Raoul Van Loevezijn (NED) 1-6, 1-6

Kvartfinale
(3) Christopher Garde (DEN)/Philip Orloff (SUI) vs. Konstantin Gade Kryger (DEN)/David De Hoyos Rodriguez (ESP) 6-4, 6-3

Semifinale
Sven Van Dijk/Jasper Visker (NED) vs. Niels Roemeling/Lars Wagenaar (NED) 7-5, 6-2
(3) Christopher Garde (DEN)/Philip Orloff (SUI) vs. Daan Meijer/Raoul Van Loevezijn (NED) 6-1, 5-7, [10-5]

Finale
(3) Christopher Garde (DEN)/Philip Orloff (SUI) vs. Sven Van Dijk/Jasper Visker (NED) 2-6, 2-6

U14 Girls singles kvalifikation

Q32
(1) Frederikke Birn (DEN) – bye
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Lucca Ingildsen (DEN) 2-6, 6-1, 6-2
Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Tesse Haan (NED) 2-6, 1-6
(3) Marie Søndergaard Juhl (DEN) – bye
Nelli ZZsigri Dyndgaard (DEN) vs. Mariella Gelbke (GER) 1-6, 1-6
Elin Brun Creton (DEN) – bye
Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Bente Patist (NED) 4-6, 6-3, 7-5
Liva Kornelia Mortensen (DEN) – bye
Therese Harboe Holst (DEN) vs. Ingrid Forsberg (SSWE) 3-6, 1-6
Laura Brunkel (DEN) vs. Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) 6-2, 5-7, 6-2
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. Addison Comiskey (USA) 6-2, 6-4
Melissa Zulkic (DEN) vs. Michelle Delcheva Bernth (DEN) 6-4, 6-4
Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. Viktorija Lekic (MNE) 6-7(3), 1-6
Emma Zulkic (DEN) vs. Hanna Lindeboom (NED) 1-6, 0-6
Filippa Olsen (DEN) vs. Charlize Alexandersson (SWE) 6-2, 6-3

QFi
(1) Frederikke Birn (DEN) vs. Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) 6-0, 6-1
(3) Marie Søndergaard Juhl (DEN) vs. Mariella Gelbke (GER) 1-6, 0-6
Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Elin Brun Creton (DEN) 6-3, 6-2
Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. Ingrid Forsberg (SSWE) 2-6, 0-6
Laura Brunkel (DEN) vs. Ophelia Mille Ruus (DEN) 6-2, 6-1
Melissa Zulkic (DEN) vs. Viktorija Lekic (MNE) 3-6, 4-6
Filippa Olsen (DEN) vs. Hanna Lindboom (NED) 2-6, 3-6

U14 Girls singles hovedturnering

R32
Caroline Dandanell Lindahl (DEN) vs. (1) Carmen Lopez Martinez (ESP) 5-7, 4-6
(Q) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. May Baranes (ISR) 2-6, 1-6
(WC) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Evelina Teeuwen (NED) 6-1, 6-1
(5) Emilie Just Bomholt (DEN) vs. (Q) Mariella Gelbke (GER) 6-2, 6-0
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Hanna Lindeboom (NED) 6-2, 6-3
(Q) Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) Ingrid Forsberg (SWE) 6-3, 6-7(7), 5-7
(WC) Dicte Ingildsen (DEN) vs. Julia Moathisen Strom (NOR) 7-5, 3-6, 1-6
Daria Giurgiteanu (DEN) vs. (7) Viktorie Hazmukova (CZE) 1-6, 3-6
(6) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Annelin Bakker (NED) 6-0, 6-0
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Berta Passola (ESP) 6-2, 4-6, 6-3
(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Mia Sophie Mueller (GER) 0-6, 0-6
Julie Højerslev (DEN) vs. (4) June Bjork (SWE) 2-6, 2-6
(8) Natacha Schou (DEN) vs. Liam Oved (ISR) 6-1, 6-1
(WC) Augusta Birn (DEN) vs. (Q) Viktorija Lekic (MNE) 6-1, 6-0
(Q) Frederikke Birn (DEN) vs. (Q) Lisen Rinman (SWE) 6-7(5), 4-6
Anna Tang (DEN) vs. (2) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) 6-3, 6-1

1/8-finale – onsdag
(5) Emilie Just Bomholt (DEN) vs. (WC) Vilma Krebs Hyllested (DEN) 6-0, 6-1
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Ingrid Forsberg (SWE) 6-0, 6-0
(6) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Rebecca Munk Mortensen (DEN) 6-2, 6-4
(8) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) Augusta Birn (DEN) 6-2, 6-1
Anna Tang (DEN) vs. (Q) Frederikke Birn (DEN) 6-1, 6-1

Kvartfinale
(5) Emilie Just Bomholt (DEN) vs. (1) Carmen Lopez Martinez (ESP) 0-6, 1-6
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (7) Viktorie Hazmukova (CZE) 6-1, 6-2
(6) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Mia Sophie Mueller (GER) 6-4, 6-1
Anna Tang (DEN) vs. (8) Natacha Schou (DEN) 6-2, 6-2

Semifinale
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (1) Carmen Lopez Martinez (ESP) 7-5, 6-0
Anna Tang (DEN) vs. (6) Divine Dasam Nweke (DEN) 6-0, 6-4

Finale
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Anna Tang (DEN) 6-1, 6-3

U14 Girls doubles

1/8-finale
(1) Zoe Du Pasquier Jensen/Emilie Just-Bomholt (DEN) -bye
Marie Søndergaard Juhl/Anna Tang (DEN) vs. Daria Giurgiteanu (DEN)/Hanna Lindeboom (NED) 6-2, 6-2
(3) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) – bye
Laura Brunkel/Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Tesse Haan/Bente Patist (NED) 6-1, 1-6, [7-10]
Sarafina Olivia Hansen/Dicte Ingildsen (DEN) vs. Elin Brun Creton/Michelle Delcheva Bernth (DEN) 7-5, 6-2
Emma Zulkic/Melissa Zulkic (DEN) vs. (4) May Baranes/Liam Oved (ISR) 0-6, 1-6
Augusta Thalia Estrup/Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. Annelin Bakker/Evelina Teeuwen (NED) 1-6, 1-6
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) – bye

Kvartfinale
(1) Zoe Du Pasquier Jensen/Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Marie Søndergaard Juhl/Anna Tang (DEN) 6-3, 6-4
(3) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. Tesse Haan/Bente Patist (NED)
Sarafina Olivia Hansen/Dicte Ingildsen (DEN) vs. (4) May Baranes/Liam Oved (ISR) 6-3, 1-6, [7-10]
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) vs. Annelin Bakker/Evelina Teeuwen (NED) 7-6(2), 6-3

Semifinale
(3) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. (1) Zoe Du Pasquier Jensen/Emilie Just-Bomholt (DEN) 7-5, 3-6, [10-8]
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) vs. (4) May Baranes/Liam Oved (ISR) 6-1, 6-1

Finale
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) vs. (3) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) 7-5, 6-2

U16 Boys singles kvalifkation

Q32
Emil Viltoft Overgaard (DEN) – bye
William Svendsen (DEN) – bye
(4) Victor Bech Frandsen (DEN) – bye
(5) Elias Harden (DEN) – bye
Christoffer Siwmark (DEN) vs. Martin Nelson Ashworth (DEN) 6-1, 6-1
Nikolai wolder (DEN) – bye
Theodor Boisen (DEN) – bye
Louis Raben (DEN) vs. Noud Stoker (NED) 3-6, 3-6

QFi
Emil Viltoft Overgaard (DEN) vs. (2) Nils Gjerdaker (NOR) 3-6, 5-7
William Svendsen (DEN) vs. (3) Freddy Murray (ITA) 0-6, 0-6
(4) Victor Bech Frandsen (DEN) vs. Sem Menzinga (NED) 7-6(6), 6-0
(5) Elias Harden (DEN) vs. Ido Geva (ISR) 0-6, 0-6
Christoffer Siwmark (DEN) vs. (6) Jacco Arends (NED) 6-4, 7-6(5)
Nikolai Wolder (DEN) vs. Max Jan Adriaanse (NED) 2-6, 2-6
Theodor Boisen (DEN) vs. Noud Stoker (NED) 6-3, 2-6, 3-6

U16 Boys singles hovedturnering

R32
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (1) Filip Pieczonka (POL) 3-6, 6-3, 4-6
Asger Emil Ildor (DEN) vs. (LL) Jacco Arends (NED) 3-6, 4-6
(WC) Jens Schou (DEN) vs. (Q) Ido Geva (ISR) 3-6, 4-6
(7) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) Julian Herzog (GER) 6-1, 6-0
Sebastian Herche (DEN) vs. (3) Frank Jonker (NED) 0-6, 1-6
Alexander Stage (DEN) vs. Orel Kimhi (ISR) 0-6, 0-6
(Q) Christoffer Siwmark (DEN) vs. Alexandru Andrian (ROU) 4-6, 6-4, 6-3
(5) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Jon William Karlstad (NOR) 6-2, 1-6, 6-2
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (6) Itay Feigin (ISR) 6-7(3), 6-1, 6-2
Mikkel Ballisager (DEN) vs. (WC) Albert Porsmyr Hansen (NOR) 5-7, 6-7(8)
(Q) Victor Bech Frandsen (DEN) vs. (Q) Max Jan Adriaanse (NED) 2-6, 0-6
(LL) Elias Harden (DEN) vs. Dragos Giurgiteanu (ROU) 6-3, 6-4
(8) Lukas Goldstein Windelboe (DEN) vs. (Q) Freddy Murray (IRL) 3-6, 6-1, 3-6
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) Noud Stoker (NED) 6-3, 7-5
(WC) Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. (2) Dean Cooper Kirby (GBR) 7-5, 7-5

1/8-finale – onsdag
(7) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) Ido Geva (ISR) 3-6, 6-7(1)
(5) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (Q) Christoffer Siwmark (DEN) 6-1, 4-6, 6-3
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Albert Porsmyr Hansen (NOR) 7-5, 6-2
(LL) Elias Harden (DEN) vs.(Q) Max Jan Adriaanse (NED) – Walkover
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (WC) Jonathan Sund Nordahl (DEN) 7-5, 6-0

Kvartfinale
(1) Philip Pieczonka (POL) vs. (Q) Ido Geva (ISR) 6-2, 6-4
(5) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (3) Frank Jonker (NED) 3-6, 6-7(5)
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (LL) Elias Harden (DEN) 6-2, 6-0
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) Freddy Murray (IRL) 6-2, 2-6, 2-6

Semifinale
(1) Philip Pieczonka (POL) vs. (3) Frank Jonker (NED) 6-1, 6-4
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (Q) Freddy Murray (IRL) 6-3, 6-1

Finale
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (1) Philip Pieczonka (POL) 4-6, 2-6

U16 Boys doubles

1/8-finale
(1) Felipe Mikkelsen (DEN)/Frank Jonker (NED) – bye
Kevin Chen/Jonathan Sund Nordahl (DEN) – bye
Asger Emil Ildor/Julius Kostopoulos (DEN) – bye
Jens Schou/Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. Jacco Arends/Oscar Brouwer (NED) 7-5, 7-6(3)

Kvartfinale
(1) Felipe Mikkelsen (DEN)/Frank Jonker (NED) vs. Max Jan Adriaanse (NED)/Ido Geva (ISR) – Walkover
Kevin Chen/Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. (4) Nils Gjerdaker (NOR)/Freddy Murray (IRL) – Walkover
Asger Emil Ildor/Julius Kostopoulos (DEN) vs. (3) Albert Porsmyr Hansen/Jon William Karlstad (NOR) 7-6(9), 6-1
Jens Schou/Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. (2) Itay Feigin/Orel Kimhi (ISR) 0-4 Ret’d

Semifinale
(1) Felipe Mikkelsen (DEN)/Frank Jonker (NED) vs. Kevin Chen/Jonathan Sund Nordahl (DEN) 6-4, 6-0
Asger Emil Ildor/Julius Kostopoulos (DEN) vs. (2) Itay Feigin/Orel Kimhi (ISR) 7-5, 6-1

Finale
(1) Felipe Mikkelsen (DEN)/Frank Jonker (NED) vs. Asger Emil Ildor/Julius Kostopoulos (DEN) 6-2, 3-6, [10-7]

U16 Girls singles hovedturnering

R32
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. (1) Chloe Isabella Tsang (AUS) 1-6, 2-6
Arendse Honore (DEN) vs. Floor Kooi (NED) 6-0, 6-4
(WC) Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. Anna Boonstra (NED) 3-6, 6-2, 1-6
(7) Sofia Seron Pawlik (DEN) vs. Andrijana Dragic (BIH) 6-1, 6-3
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (3) Nika Novikova (LTU) 3-6, 0-6
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. Suze Brock (NED) 6-3, 6-0
(WC) Victoria Wiche (DEN) vs. Kate Huizenga (IRL) 6-4, 3-6, 4-6
(6) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Kirsten Wijnsema (NED) 7-5, 6-2
Cecilie Wiche (DEN) vs. (5) Lola Costaz (FRA) 3-6, 3-6
Louise Flintsø (DEN) vs. Dione Beverloo (NED) 6-1, 6-2
(WC) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. Charlotte Wijkamp (NED) 4-6, 6-4, 0-6
(4) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Jovana Gusak (DEN) 6-2, 6-1
(8) Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Adelisa Kahrjman (SWE) 6-3, 6-4
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Eline Koning (NED) 6-2, 6-3
Olivia Thimke (DEN) vs. Rachelle Smook (FRA) 6-0, 6-2
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. (2) Sofie Siem (NOR) 3-6, 6-2, 3-6

1/8-finale
Arendse Honore (DEN) vs. (1) Chloe Isabella Tsang (AUS) 3-6, 0-6
(7) Sofia Seron Pawlik (DEN) vs. Anna Boonstra (NED) 6-2, 6-1
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. (3) Nika Novikova (LTU) 6-2, 6-1
(6) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Kate Huizenga (IRL) 3-6, 5-7
Louise Flintsø (DEN) vs. (5) Lola Costaz (FRA) 4-6, 3-6
(4) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Charlotte Wijkamp (NED) 6-1, 6-4
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (8) Anna Aagaard Nielsen (DEN) 7-6(4), 6-1
Olivia Thimke (DEN) vs. (2) Sofie Siem (NOR) 1-6, 7-6(3), 6-4

Kvartfinale
(7) Sofia Seron Pawlik (DEN) vs. (1) Chloe Isabella Tsang (AUS) 1-6, 1-6
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. Kate Huizenga (IRL) 6-3, 6-2
(4) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (5) Lola Costaz (FRA) 4-6, 2-6
Olivia Thimke (DEN) vs. Victoria Ilena Andersen (DEN) 3-6, 7-5, 6-1

Semifinale
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. (1) Chloe Isabella Tsang (AUS) 0-6, 2-6
Olivia Thimke (DEN) vs. (5) Lola Costaz (FRA) 3-6, 5-7

Finale
(1) Chloe Isabella Tsang (AUS) vs. (5) Lola Costaz (FRA) 0-6, 6-1, 6-4

U16 Girls doubles

1/8-finale
Cecilie Wiche/Victoria Wiche (DEN) vs. Anna Boonstra/Floor Kooi (NED) 0-6, 2-6
(3) Anna Aagaard Nielsen/Natacha Schou (DEN) – bye
Katerina Norup Hansen (DEN)/Eline Koning (NED) – bye
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Adelisa Kahriman (SWE)/Rachelle Smook (NED) 6-2 6-1
(2) Sofia Seron Pawlik (DeN)/Nika Novikova (LTU) – bye

Kvartfinale
(3) Anna Aagaard Nielsen/Natacha Schou (DEN) vs. Katerina Norup Hansen (DEN)/Eline Koning (NED) 6-4, 7-6(6)
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. (2) Sofia Seron Pawlik (DeN)/Nika Novikova (LTU) 5-7, 6-1, [10-6]

Semifinale
(3) Anna Aagaard Nielsen/Natacha Schou (DEN) vs. (1) Chloe Isabella Tsang (AUS)/Charlotte Wijkamp (NED) 6-3, 0-6, [6-10]
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Suze Brock (NED)/Kate Huizenga (IRL) 6-2, 7-5

Finale
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Chloe Isabella Tsang (AUS)/Charlotte Wijkamp (NED)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage