Fokus på ATP slutspillet, hvor Holger Rune er efterspurgt hitting-partner. Både Mikael Torpegaard og Frederik Løchte Nielsen på livestream i Challengers

Et af årets højdepunkter i tennis er Nitto ATP Finals, som blev indledt med de første puljekampe søndag, og Tennisavisens gæsteskribent Ron Amir forudser en åben afslutning på en minderig sæson.

ATP: En åben afslutning på en minderig sæson

Både Novak Djokovic og Roger Federer var i aktion på førstedagen, hvor førstnævnte som forventet kom godt fra start med en sikker 6-2, 6-1 sejr over Matteo Berrettini, hvorefter Dominic Thiem vandt 7-5, 7-5 over Roger Federer i den forventede nøglekamp om at følge med Djokovic til semifinalen, men intet er dog afgjort, inden alle puljekampe er afviklet.

16-årige Holger Vitus Nødskov Rune får en vigtig rolle ved slutspillet, idet han af ATP er blevet udtaget til at være hittingpartner for stjernerne, og allerede dagen efter hans store triumf som vinder af Red Bull Next Gen Open i Milano, har han været i aktion, da han søndag først trænede med Stefanos Tsitsipas og senere med Alexander Zverev, og begge har bedt om, at det også bliver Holger, der spiller med dem som opvarmning inden deres kampe mandag mod henholdsvis Daniil Medvedev om eftermiddagen og Rafael Nadal om aftenen.
Indimellem disse to opgaver træner Holger med Djokovic, som han også tidligere har trænet med ved Mouratoglou Tennis Academy.

Holger Vitus Nødskov Rune, Novak Djokovic
Foto: Privat – Holger til træning med Djokovic i 2017

Flere topnavne lykønskede Holger med triumfen, og der var bl.a. stor ros fra Boris Becker.
Da Zverev spåede at Holger kunne være i top 100 allerede næste år, grinte Holger af det, men Zverev bedyrede, at det var ment helt alvorligt, og en af spillernes forældre mente, at Holger selv er blandt deltagerne i slutspillet om 2 år.

Kampene ved slutspillet kan følges på Tennistv.com, som både viser singler og doubler.
TV3 Sport viser singlerne fra mandag.

Torpegaard klar igen – Løchte/Puetz fortsætter i Helsinki

Mikael Torpegaard, der er Danmarks højst rangerede på ATP-ranglisten spillede senest en ATP Challenger i Tiburon for et par måneder siden, hvorefter han har meldt fra til et par turneringer, hvor han var tilmeldt, men nu er Torpegaard tilsyneladende klar til at dyste igen ved JSM Challenger of Champaign, hvor han er seedet 4 og oversidder i 1. runde (R64).

www.sportsfotograf.com – Mikael Torpegaard

Frederik Løchte Nielsen og Tim Puetz vandt i den forløbne uge deres 2. titel sammen, da de i finalen ved ATP Challenger turneringen Peugeot Slovak Open 2019 i Bratislava vandt 4-6, 7-6(4), [11-9] over 3. seedede Roman Jebavy (CZE) og Igor Zelenay (SVK), hvilket var Løchtes double-titel no. 68 efter 101 finaler.

Alle resultaterne af kampene med Løchte og Puetz i Bratislava findes i “Kampe uge 45” under ATP Challenger sektionen, hvor der desuden er link til at gense kampene på livestream.

Løchte og Puetz tager endnu en tørn i Helsinki, hvor de er seedet 1 i Tali Open, og både deres og Torpegaards kampe bliver vist på livestream.com/ATP.

CiCi Bellis tilbage i Houston

Selvom det er sidst på sæsonen, og WTA-slutspillet blev overstået i forrige uge, er der fortsat mulighed for at følge tennis på WTATV.com, der viser kampene fra 2 WTA 125K turneringer i henholdsvis Houston og Taipei.
I Houston er der mulighed for gensyn med 20-årige Catherine (CiCi) Bellis (USA), der ikke har spillet turneringer siden marts 2018.

Bellis fik wildcard til kvalifikationen i Houston, og med sejr over Alexa Glatch (USA) har hun sikret sig videre til hovedturneringen.

 


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag den 17. november

Billedet: Frederik Løchte/Tim Puetz spiller finale for 2. uge i træk – Livestream.com/ATP kl. 1100.
Stefanos Tsitsipas og Dominic Thiem spiller ATP FInals kl. 19:00 på TV3 Max.

=====

WTA 125K, Taipei – WTATV.com

NB 0800: (3) Vitalia Diatchenko (RUS) vs. (2) Timea Babos (HUN)

=====

Nitto ATP Finals, London – Tennistv.com, TV3 Max (1900->)

Centre Court – start 1630cet
(5) Raven Klaasen (RSA)/Michael Venus (NZL) vs. (7) P. Herbert/N. Mahut (FRA)
1900: (5) Dominic Thiem (AUT) vs. (6) Stefanos Tsitsipas (GRE)

=====

ATP Challenger, Finaler søndag – Livestream.com/ATP

Ortisei: [2] (95) Jannik Sinner (ITA) vs. (371) Luca Vanni (ITA) – 1100

Helsinki:
Frederik Løchte/Tim Puetz vs. Tomislav Draganja (CRO)/Pavel Kotov (RUS) – 1100cet
[10] (147) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. [14] (207) Mohamed Safwat (EGY) – NB 1300cet

=====

WTA 125K, Houston – WTATV.com

Match Court 1 – start 1800cet

(WC) Coco Vandeweghe (USA) vs. (3) Kirsten Flipkens (BEL) 


Uge 46

Nitto ATP Finals, London (GBR) – Hardcourt

Singles

Finale
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (6) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(6), 6-2, 7-6(4)

Semifinale
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (7) Alexander Zverev (GER) 7-5, 6-3
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (3) Roger Federer (SUI) 6-3, 6-4

Group Andre Agassi
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) 2-1 (5-2) – semi
(7) Alexander Zverev (GER) 2-1 (4-2) – semi
(1) Rafael Nadal (ESP) 2-1, (4-4)
(4) Daniil Medvedev (RUS) 0-3 (1-6)

(7) Alexander Zverev (GER) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 6-2, 6-4
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (4) Daniil Medvedev (RUS) 7-6(5), 6-4
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (4) Daniil Medvedev (RUS) 6-7(3), 6-3, 7-6(4)
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (7) Alexander Zverev (GER) 6-3, 6-2
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (6) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(4), 6-4, 7-5

Group Bjorn Borg
(5) Dominic Thiem (AUT) 2-1 (4-3) – semi
(3) Roger Federer (SUI) 2-1 (4-2) – semi
(2) Novak Djokovic (SRB) 1-2 (3-4)
(8) Matteo Berrettini (ITA) 1-2 (2-4)

(2) Novak Djokovic (SRB) vs. (8) Matteo Berrettini (ITA) 6-2, 6-1
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (3) Roger Federer (SUI) 7-5, 7-5
(3) Roger Federer (SUI) vs. (8) Matteo Berrettini (ITA) 7-6(2), 6-3
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (2) Novak Djokovic (SRB) 6-7(5), 6-3, 7-6(5)
(8) Matteo Berrettini (ITA) vs. (5) Dominic Thiem (AUT) 7-6(3), 6-3
(3) Roger Federer (SUI) vs. (2) Novak Djokovic (SRB) 6-4, 6-3

Doubles

Finale
(7) P. Herbert/N. Mahut (FRA) vs. (5) Raven Klaasen (RSA)/Michael Venus (NZL) 6-3, 6-4

Semifinale
(5) Raven Klaasen (RSA)/Michael Venus (NZL) vs. (1) J. Cabal/R. Farah (COL) 6-7(5), 7-6(10), [10-6]
(7) P. Herbert/N. Mahut (FRA) vs. (2) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA) 6-3, 7-6(4)

Group Max Mirnyi
(7) Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (FRA) 3-0 (6-0) – semi
(1) Juan Sebastian Cabal/Robert Farah (COL) 1-2 (3-4) – semi
(6) Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau (ROU) 1-2 (3-5)
(3) Kevin Krawietz/Andreas Mies (GER) 1-2 (2-4)

(7) P. Herbert/N. Mahut (FRA) vs. (1) J. Cabal/R. Farah (COL) 6-3, 7-5
(3) K. Krawietz/A. Mies (GER) vs. (6) J. Rojer (NED)/H. Tecau (ROU) 7-6(3), 4-6, [10-6]
(6) J. Rojer (NED)/H. Tecau (ROU) vs. (1) J. Cabal/R. Farah (COL) 6-2, 5-7, [10-8]
(7) P. Herbert/N. Mahut (FRA) vs. (3) K. Krawietz/A. Mies (GER) 7-5, 7-6(3)
(7) P. Herbert/N. Mahut (FRA) vs. (6) J. Rojer (NED)/H. Tecau (ROU) 6-3, 7-6(4)
(1) J. Cabal/R. Farah (COL) vs. (3) K. Krawietz/A. Mies (GER) 7-6(7), 6-2

Group Jonas Bjorkman
(5) Raven Klaasen (RSA)/Michael Venus (NZL) 2-1 (4-2) – semi
(2) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA) 2-1 (4-4) – semi
(4) Rajeev Ram (USA)/Joe Salisbury (GBR) 1-2 (3-5)
(8) Ivan Dodig (CRO)/Filip Polasek (SVK) 1-2 (4-4)

(2) L. Kubot (POL)/M. Melo (BRA) vs. (8) I Dodig (CRO)/F. Polasek (SVK) 4-6, 6-4, [10-5](5) R. Klaasen (RSA)/M. Venus (NZL) vs. (4) R. Ram (USA)/J. Salisbury (GBR) 6-3, 6-4
(4) R. Ram (USA)/J. Salisbury (GBR)  vs. (8) I Dodig (CRO)/F. Polasek (SVK) 3-6, 6-3, [10-6]
(5) R. Klaasen (RSA)/M. Venus (NZL) vs. (2) L. Kubot (POL)/M. Melo (BRA) 6-3, 6-4
(2) L. Kubot (POL)/M. Melo (BRA) vs. (4) R. Ram (USA)/J. Salisbury (GBR) 7-6(5), 4-6, [10-7]
(8) I Dodig (CRO)/F. Polasek (SVK) vs. (5) R. Klaasen (RSA)/M. Venus (NZL) 7-6(4), 6-4


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/


Qualifiers 2020 – dato week of 3. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbrittanien

Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, samt 8 vindere af Qualifiers 2020


Group II Europe/Africa – Uge 6 2020 i Helsinki
Danmark, Egypten, Finland, Georgien, Israel, Portugal, Tunesien


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019, La Caja Magica, Madrid (ESP) – Hardcourt

Seedede: Semi 2018, 2 wildcards

Group A: (1) Frankrig, Serbien, Japan
Tirsdag: Frankrig vs. Japan
Onsdag: Serbien vs. Japan
Torsdag: Frankrig vs. Serbien

Group B: (2) Kroatien, Spanien, Rusland
Mandag: Kroatien vs. Rusland
Tirsdag: Spanien vs. Rusland
Onsdag: Kroatien vs. Spanien

Group C: (3/WC) Argentina, Tyskland, Chile
Tirsdag: Argentina vs. Chile
Onsdag: Argentina vs. Tyskland
Torsdag: Tyskland vs. Chile

Group D: (4) Belgien, Australien, Colombia
Mandag: Belgien vs. Colombia
Tirsdag: Australien vs. Colombia
Onsdag: Belgien vs. Australien

Group E: (5/WC) Storbrittanien, Kazakhstan, Holland
Tirsdag: Kazakhstan vs. Holland
Onsdag: Storbrittanien vs. Holland
Torsdag: Storbrittanien vs. Kazakhstan

Group F: (6) USA, Italien, Canada
Mandag: Italien vs. Canada
Tirsdag: USA vs. Canada
Onsdag: USA vs. Italien

Kvartfinaler: 6 puljevindere, 2 bedste 2’ere (baseret på sæt og partier)
Vinder Group A vs. No. 2 Group ?
Vinder Group D vs. Vinder Group F
Vinder Group C vs. Vinder Group E
Vinder Group B vs. No. 2 Group ?

Vindere af kvartfinaler er sikret deltagelse i Finals 2020
No. 5-18 deltager i Qualifiers 2020 – 2 kan få wildcard til Finals 2020

TV-dækning: daviscup.tv, Eurosport, Dplay


Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 46)

WTA 125K, Taipei OEC Open (TPE) – Hardcourt

Singles hovedturnering

Finale: (3) Vitalia Diatchenko (RUS) vs. (2) Timea Babos (HUN) 6-3, 6-2

Semifinale
(3) Vitalia Diatchenko (RUS) vs. (1) Danka Kovinic (MNE) 6-3, 6-2.
(2) Timea Babos (HUN) vs. (8) Viktoriya Tomova (BUL) 6-1, 6-2.

Kvart-finale
(1) Danka Kovinic (MNE) vs. Kyoka Okamura (JPN) 6-3, 6-0
(3) Vitalia Diatchenko (RUS) vs. Jana Cepelova (SVK) 6-1, 6-1
(8) Viktoriya Tomova (BUL) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-0, 7-5
(2) Timea Babos (HUN) vs. Naiktha Bains (GBR) 6-4, 4-6, 6-3

1/8-finale
(1) Danka Kovinic (MNE) vs. Urszula Radwanska (POL) 6-2, 7-5
Kyoka Okamura (JPN) vs. Isabella Shinikova (BUL) 6-2, 7-5
(3) Vitalia Diatchenko (RUS) vs. Kamilla Rakhimova (RUS) 6-4, 6-4
Jana Cepelova (SVK) vs. Ya-Hsuan Lee (TPE) 6-3, 6-3

(8) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (WC) Ya Yi Yang (TPE) 6-4, 6-2
Dalila Jakupovic (SLO) vs. Amandine Hesse (FRA) 3-6, 6-3, 6-3
Naiktha Bains (GBR) vs. (6) Kaja Juvan (SLO) 1-6, 6-2, 3-4 Ret’d
(2) Timea Babos (HUN) vs. (Q) Storm Sanders (AUS) 6-4, 7-6(8)

R32
(1) Danka Kovinic (MNE) vs. (WC) Eudice Chong (HKG) 6-7(3), 6-4, 6-3
Urszula Radwanska (POL) vs. Jana Fett (CRO) 0-6, 6-1, 6-2
Kyoka Okamura (JPN) vs. Peangtarn Plipuech (THA) 5-7, 6-3, 6-3
Isabella Shinikova (BUL) vs. (7) Bibiane Schoofs (NED) 6-2, 6-4

(3) Vitalia Diatchenko (RUS) vs. Ankita Raina (IND) 7-6(1), 6-1
Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Risa Ozaki (JPN) 6-1, 6-3
Ya-Hsun Lee (TPE) vs. Chihiro Muramatsu (JPN) 7-6(9), 6-4
Jana Cepelova (SVK) vs. (5) Tereza Martincova (CZE) 6-3, 6-1

(8) Viktoriya Tomova (BUL) vs. Susan Bandecchi (SUI) 6-4, 2-6, 3-0 Ret’d
(WC) Ya Yi Yang (TPE) vs. (WC) Joanna Garland (TPE) 6-3, 6-3
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (Q) Ya Hsin Lee (TPE) 2-6, 6-2, 6-2
Amandine Hesse (FRA) vs. (4) Priscilla Hon (AUS) 6-4, 3-6, 6-3

(6) Kaja Juvan (SLO) vs. (Q) Emily Webley-Smith (GBR) 6-1, 6-2
Naiktha Bains (GBR) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-3, 6-7(3), 7-5
(Q) Storm Sanders (AUS) vs. (WC) Ching-Wen Hsu (TPE) 6-1, 6-4
(2) Timea Babos (HUN) vs. (Q) Aldila Sutjaidi (INA) 2-6, 6-4, 6-3


WTA 125K, Oracle Challenger Series, Houston, TX (USA) – Hardcourt

Resultater

Hovedturnering (udvalgte)

Finale
(3) Kirsten Flipkens (BEL) vs. (WC) Coco Vandeweghe (USA) 7-6(4), 6-4

Semifinale
(WC) Coco Vandeweghe (USA) vs. (7) Stefanie Voegele (SUI) 3-6, 6-4, 7-5
(3) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Irina Falconi (USA) 6-3, 7-5

Kvartfinale
(WC) Coco Vandeweghe (USA) vs. (10) Mandy Minella (LUX) 6-1, 6-4
(7) Stefanie Voegele (SUI) vs. (4) Katarina Zavatska (UKR) 7-5, 6-1
(3) Kirsten Flipkens (BEL) vs. (6) Catherine McNally (USA) 7-5, 4-6, 6-2
Irina Falconi (USA) vs. (2) Taylor Townsend (USA) 7-5, 6-1

1/8-finale
(WC) Coco Vandeweghe (USA) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-3, 6-3
(10) Mandy Minella (LUX) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 2-1 Ret’d
(4) Katarina Zavatska (UKR) vs. (13) Ann Li (USA) 6-3, 6-3
(7) Stefanie Voegele (SUI) vs. (11) Usue Maitane Arconada (USA) 6-1, 6-2

(6) Catherine McNally (USA) vs. Dalma Galfi (HUN) 6-0, 2-6, 6-3
(3) Kirsten Flipkens (BEL) vs. (Q) Catherine (CiCi) Bellis (USA) 6-4, 6-4
Irina Falconi (USA) vs. (WC) Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-1, 6-3
(2) Taylor Townsend (USA) vs. (14) Caroline Dolehide (USA) 5-7, 6-2, 6-3

R32
Anhelina Kalinina (UKR) vs. (1/WC) Danielle Collins (USA) 6-0, 3-6, 6-3
(WC) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (15) Sachia Vickery (USA) 7-5, 6-3
(10) Mandy Minella (LUX) vs. (WC) Katarina Jokic (SRB) 1-6, 6-3, 6-4
Eugenie Bouchard (CAN) vs. (8) Francesca di Lorenzo (USA) 6-2, 3-1 Ret’d

(4) Katarina Zavatska (UKR) vs. Jessika Ponchet (FRA) 3-6, 6-3, 6-4
(13) Ann Li (USA) vs. Olga Danilovic (SRB) 6-1, 7-5
(11) Usue Maitane Arconada (USA) vs. Hanna Chang (USA) 6-0, 6-0
(7) Stefanie Voegele (SUI) vs. Fanny Stollar (HUN) 6-4, 3-6, 6-3

(6) Catherine Mcnally (USA) vs. Mari Osaka (JPN) 6-2, 6-0
Dalma Galfi (HUN) vs. (9) Whitney Osuigwe (USA) 7-5, 2-6, 6-2
(Q) Catherine (CoCo) Bellis (USA) vs. (16) Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 4-6, 7-6(5)
(3) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Hailey Babtiste (USA) 3-6, 6-3, 7-6(4)

Irina Falconi (USA) vs. (5) Patricia Maria Tig (ROU) 5-7, 7-5, 6-2
(WC) Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. (12) Allie Kiick (USA) 6-0, 6-0
(14) Caroline Dolehide (USA) vs. Giuliana Olmos (MEX) 7-5, 6-4
(2) Taylor Townsend (USA) vs. Anna Danilina (KAZ) 6-2, 6-4

R64:
Anhelina Kalinina (UKR) vs. Grace Min (USA) 6-3, 6-4
Coco Vandeweghe (USA) vs. Linda Huang (AUS) 6-4, 6-1
(WC) Katarina Jokic (SRB) vs. (LL) Kayla Day (USA) 6-4, 6-2
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Valentini Grammatikopoulou (GRE) 7-6(4), 6-4

Jessika Ponchet (FRA) vs. Sophie Chang (USA) 4-6, 7-6(4), 7-6(3)
Olga Danilovic (SRB) vs. Shelby Rogers (USA) 6-3, 7-6(3)
Hanna Chang (USA) vs. Gabriela Ce (BRA) 6-2, 3-6, 6-3
Fanny Stollar (HUN) vs. Jovana Jaksic (SRB) 6-4, 6-3

Mari Osaka (JPN) vs. Deniz Khazaniuk (ISR) 6-1, 7-5
Dalma Galfi (HUN) vs. Jamie Loep (USA) 6-1, 7-5
Catherine ”Cici” Bellis (USA) vs. Ellen Perez (AUS) 6-3, 6-2
Hailey Baptiste (USA) vs. Elitsa Kostova (BUL) 6-2, 6-4

Irina Falconi (USA) vs. Nadia Podoroska (ARG) 6-4, 6-1
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Danielle Lao (USA) 6-3, 6-4
Giuliana Olmos (MEX) vs. Catherine Harrison (USA) 6-4, 6-3
Anna Danilina (KAZ) vs. Olga Govortsova (BLR) 6-2, 4-6, 6-3

Kvalifikation – finaler

Catherine Bellis (USA) vs. (1) Alexa Glatch (USA) 6-4 6-3
Sophie Chang (USA) vs. Kayla Day (USA) 6-4, 6-3


ATP Challengers (Uge 46)

$54K, JSM Challenger of Champaign – Urbana, IL (USA) – Harcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles hovedturnering

R64:
[4] (169) Mikael Torpegaard (DEN) – bye
(WC) (1012) Zachary Svajda (USA) vs. (516) Nick Hardt (DOM) 6-0, 6-1

R32: [4] (169) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) (1012) Zachary Svajda (USA) 6-1, 6-2

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (WC) (1133/ITF661) Keegan Smith (USA) 0-6, 3-6


€46K, Tali Open, Helsinki (FIN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

Finale
[10] (147) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. [14] (207) Mohamed Safwat (EGY) 6-3, 6-7(4), 6-2

Semifinale
[10] (147) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. [8] (143) Ilya Ivashka (BLR) 7-6(4), 6-3
[14] (207) Mohamed Safwat (EGY) vs. [15] (215) Carlos Taberner (ESP)

Kvartfinale
[8] (143) Ilya Ivashka (BLR) vs. (WC) (679) Harri Heliovaara (FIN) 3-6, 6-1, 6-2
[10] (147) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (328) Alex Molcan (SVK) 6-3, 7-5
[15] (215) Carlos Taberner (ESP) vs. [11] (150) Sergiy Stakhovsky (UKR) 7-6(5), 6-3
[14] (207) Mohamed Safwat (EGY) vs. [7] (123) Elias Ymer (SWE) 6-3, 6-4

1/8-finale
(WC) (679) Harri Heliovaara (FIN) vs. (305) Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-3
[10] (147) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (WC) (ITF1142) Otto Virtanen (FIN) 6-1, 6-1
[15] (215) Carlos Taberner (ESP) vs. (WC) (534) Patrik Niklas-Salminen (FIN) 3-6, 6-3, 6-3
[7] (123) Elias Ymer (SWE) vs. [12] (152) Nikola Milojevic (SRB) 7-5, 7-5

R32
(WC) (679) Harri Heliovaara (FIN) vs. [16] (219) Hiroki Moriya (JPN) 4-6, 7-6(7), 6-3
[10] (147) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. [16] (219) Hiroki Moriya (JPN) 7-5, 6-2
(WC) (ITF1142) Otto Virtanen (FIN) vs. (5) (116) Thomas Fabbiano (ITA) 1-6, 6-3, 6-4
(WC) (534) Patrik Niklas-Salminen (FIN) vs. (472) David Poljak (CZE) 6-4, 4-6, 6-3
[7] (123) Elias Ymer (SWE) vs. (346) Jack Draper (GBR) 6-3, 3-6, 6-4

R64
(WC) (679) Harri Heliovaara (FIN) vs. (401) Artem Dubrivnyy (RUS) 6-3, 6-2
[10] (147) Emil Ruusuvuori (FIN) – bye
(WC) (ITF1142) Otto Virtanen (FIN) vs. (WC) (ITF2597) Leevi Saatela (FIN) 6-0, 6-3
(WC) (534) Patrik Niklas-Salminen (FIN) vs. (244) Illya Marchenko (UKR) 6-4, 4-6, 6-3
[7] (123) Elias Ymer (SWE) – bye

Doubles

1/8-finale: (1) Frederik Løchte Nielsen/Tim Puetz (GER) vs. Mikhail Elgin (RUS)/Ilya Ivashka (BLR) 7-5, 6-2

Kvartfinale: Løchte/Puetz vs. Viktor Durasovic (NOR)/David Poljak (CZE) 7-6(1), 6-4

Semifinale: Løchte/Puetz vs. Harri Heliovaara/Patrik Niklas-Salminen (FIN) 3-6, 7-6(5), [10-8]

Finale: Løchte/Puetz vs. Tomislav Draganja (CRO)/Pavel Kotov (RUS) 7-6(2), 6-0


€46K, Sparkasse Challenger Ortisei (ITA) – Hardcourt

Singles hovedturnering

Finale: [2] (95) Jannik Sinner (ITA) vs. (371) Luca Vanni (ITA) 6-2, 6-4

Semifinale
(371) Luca Vanni (ITA) vs. [10] (166) Sebastian Ofner (AUT) 7-6(4), 7-6(3)
[2] (95) Jannik Sinner (ITA) vs. [6] (125) Antoine Hoang (FRA) 6-3, 7-6(4)

Kvartfinale – fredag
(371) Luca Vanni (ITA) vs. [5] (122) Peter Gojowczyk (GER) 6-0, 6-3
[10] (166) Sebastian Ofner (AUT) vs. (WC) (400) Lorenzi Musetti (ITA) 7-6(5), 6-2
[6] (125) Antoine Hoang (FRA) vs. [15] (208) Elliot Benchetrit (FRA) 6-2, 6-0
[2] (95) Jannik Sinner (ITA) vs. [8] (154) Federico Gaio (ITA) 6-4, 6-4

1/8-finale
(371) Luca Vanni (ITA) vs. (353) Andrea Pellegrino (ITA) 6-0, 6-2
(WC) (400) Lorenzi Musetti (ITA) vs. [14] (206) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-4, 6-0
[2] (95) Jannik Sinner (ITA) vs. (393) Giulio Zeppieri (ITA) 6-3, 6-4

R32:
(353) Andrea Pellegrino (ITA) vs. [1] (86) Stefano Travaglia (ITA) 7-6(2), 7-6(4)
(WC) (400) Lorenzi Musetti (ITA) vs. [4] (119) Gianluca Mager (ITA) 6-4, 7-5
(6) Antoine Hoang (FRA) vs. (WC) (430) Enrico Dalla Valle (ITA) 6-7(4), 6-3, 6-3
[13] (190) Roberto Marcora (ITA) vs. (393) Giulio Zeppieri (ITA) 4-6, 6-3, 7-5
[2] (95) Jannik Sinner (ITA) vs. (275) Lucas Miedler (AUT) – ons NB 2000

R64
(WC) (400) Lorenzi Musetti (ITA) vs. (316) Benjamin Hassan (GER) 6-4, 6-2
(WC) (430) Enrico Dalla Valle (ITA) vs. (301) Mirza Basic (BIH) 6-4, 7-6(6)
(393) Giulio Zeppieri (ITA) vs. (WC) Erwin Troebinger (ITA) 6-1, 6-4
[2] (95) Jannik Sinner (ITA) – bye

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 46)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15, Standard Bank Open, Maputo (MOZ) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: [6] (722/ITF349) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (LL) (1709/ITF1282) Kevin Cheruiyot (KEN) 6-1, 7-5
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (PR) (1102/ITF852) Rishab Agarwal (IND) 3-6, 6-2, 4-6

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Mehluli Don Ayanda Sibanda (ZIM) vs. Palaphoom Kovapitukted (THA)/Dominik Palan (CZE) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Vanshelboim/Sibanda vs. Rishab Agarwal (IND)/Aziz Ouakaa (TUN) 6-7(4), 7-6(3), [10-5]
Semifinale: Vanshelboim/Sibanda vs. Vaughn Hunter/Vasilios Caripi (RSA) 7-6(2), 3-6, [6-10]


ITF Women (uge 46)


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, GD TENNIS CUP SERIES, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Singles hovedturnering

R32: (1273/ITF761) Elena Jamshidi (DEN) vs. (WC) Camilla Diez (ITA) 6-0, 6-2
1/8-finale: Elena Jamshidi vs. (1001/ITF311) Gebriela Mihaylova (BUL) 2-6, 1-6


ITF Junior (uge 47)

Grade 5, ITF East Africa Junior Circuit II, Nairobi (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Boys singles hovedturnering

R64
(LL) Rasmus Egehus (DEN) vs. whycliff Okenye (KEN)
(WC) David Van Nunen (SWE) vs. (1687) Yu-Shun Lai (TPE)
(Q) Elliot Moberg (SWE) vs. Shubh Sethia (KEN)
(Q) Mikkel Ballisager (DEN) vs. (WC) Emiliano Jorquera (CAN)

Boys singles kvalifikation

Qfi
Elliot Moberg (SWE) vs. Benedict Badza (ZIM) 6-2, 7-6(3)
Rasmus Egehus (DEN) vs. Giulio Vecchiarelli (ITA) 4-6, 6-2, [4-10]
Mikkel Ballisager (DEN) vs. Brandon Sagala (KEN) 6-3, 6-1

Q16
William Svendsen (DEN) vs. Elliot Moberg (SWE) 5-7, 0-2 Ret’d
Rasmus Egehus (DEN) vs. Josef Belnaqita (UAE) 6-0, 6-0
Mikkel Ballisager (DEN) vs. Otto Rosin (SWE) 7-6(3), 6-2

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 46)

Cat 1, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

U12 Boys singles hovedturnering

R64
Asger Sørensen (DEN) vs. (Q) Torsten Ebbinghaus (SWE) 6-2, 6-2
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Mert Ozler (TUR) 6-3, 6-2
Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Samim Filiz (TUR) 6-2, 6-1

R32
Asger Sørensen (DEN) vs. (Q) Andrey Pikulin (RUS) 2-6, 0-6
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Kaan Berk Sarici (TUR) 6-1, 6-0
Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Stanislau Bulbiankou (BLR) 6-2, 6-3

1/8-finale
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Egor Pleshivtsev (RUS) 3-6, 0-6
Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Milan Matovic (SRB) 3-6, 2-6

U12 Boys singles kvalifikation

Q16
Sebastian Skjold Lund (DEN) vs. Ege Cankaya (TUR) 1-6, 6-2, 3-6
Laurits Wichmann (DEN) vs. Leo Ozan Sheehan (TUR) 1-6, 2-6

Boys doubles 

R32:
August Brostrøm Poulsen/Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Demir Halisdemir (TUR)/Tibo Meermans (BEL) 6-1, 6-4
Asger Sørensen (DEN)/Fredrik Borch-Nielsen (NOR) vs. Egemen Karaman/Ruzgar Yunten (TUR) 2-6, 6-3, [12-10]
(WC) Sebastian Skjold Lund/Laurits Wichmann (DEN) vs. Egor Pleshivtsev (RUS)/David Cristian Carteputreda (ROU) 4-6, 2-6

1/8-finale
Poulsen/Møller vs. Tibo Meermans (BEL)/Demir Halisdemir (TUR) 6-3, 4-6, [10-2]
Sørensen/Nielsen vs. Eray Cebeci/Kivanc Bedir (TUR) 6-3, 1-6, [3-10]

Kvartfinale: Poulsen/Møller vs. Andrey Pikulin (RUS)/Yunus Emre Insel (TUR) 1-0 Ret’d
Begge par i øverste halvdel trak sig derefter

U12 Girls singles hovedturnering

R64: Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Duru Baycan (TUR) 7-6(5), 6-7(2), 1-6

Cecilie Agerbek Fridthjof
Foto: Privat – Cecilie efter ankomst til Antalya

U12 Girls singles consolation

1/8-finale: Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Nehir Ertan (TUR) 4-1, 4-1
Kvartfinale: Cecilie Agerbek Fridthjof vs. Aleyna Ozer (TUR) 4-2, 4-2
Semifinale: Cecilie Agerbek Fridthjof vs. Lara Maurice (FRA) 5-4(5), 4-2
Finale: Cecilie Agerbek Fridthjof vs. Ayse Begum Turkmen (TUR) – tabte walkover

Girls doubles

R32: Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Lauren Seye (BEL) vs. Nehir Ertan/Defne Baltaci (TUR) 4-6, 3-6


Cat 3, Wirral Junior International, Liverpool (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

U14 Girls singles

R32: (762) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (754) Amelie Brooks (GBR) 7-6(5), 2-6, 1-6

U14 Girls doubles

1/8-finale: (4) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN)/Kaja Kosmac (SWE) – bye
Kvartfinale: Jensen/Kosmac vs. Alexandra Manojlovic/Lucia Cassidy (GBR) 6-1, 4-6, [6-10]


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage