Link til livestream fra Davis Cup opgøret i Marokko oplyses umiddelbart inden Christian Sigsgaard indleder kl. 1100 mod Elliot Benchetrit

I optakten til både Davis Cup Finals samt både Norges og Danmarks “Knock-out” kampe i henholdsvis Worldgroup I og II blev stillet i udsigt, at alle kampene kan følges på livestream fra video.daviscup.com.

Davis Cup Finals på Discovery+. Norge og Danmarks Knock-out kampe på Livestream

Imidlertid viser det sig, at samtlige transmissioner fra den nævnte tjeneste er blokeret i både Danmark og flere andre lande.
Denne geoblokering forekommer logisk, når det drejer sig om Davis Cup Finals, da Eurosport/Discovery har rettigheder til at transmitterede disse kampe i Danmark, men ingen TV-stationer i Danmark har rettigheder til at vise hverken Norges eller Danmarks kampe.

Med udsigten til, at Danmarks kampe i Marokko ikke kan følges herhjemme, har både Dansk Tennis Forbund og Tennisavisen gjort ITF opmærksom herpå, og der blev samtidig opfordret til, at blokeringen bliver fjernet for disse opgør.

I svaret fra ITF blev oplyst, at deres platform ikke kan differentiere mellem Davis Cup Finals og andre opgør, men ITF ville dog undersøge mulighederne for at streame kampene fra en anden platform.
Efterfølgende har ITF meddelt, at opgøret i Marokko vil blive tilgængeligt – kun i Danmark – på Davis Cup Facebook.

Link til livestream vil blive fremsendt til DTF en time før kampen, og link’et vil desuden blive opdateret i “Turneringer uge 47”, samt i det daglige opslag med “Udvalgte kampe” på Tennisavisens Facebook.

Turneringer uge 47: Davis Cup Finals på Eurosport. Knock-out uden Torpe. Holger sidste top 100 skud

Norsk drømmestart baner vejen til Qualifiers

Desværre er det ikke muligt at følge opgøret mellem Norge og Ukraine fra en dansk internetforbindelse.

Norge har fået et drømmestart, da deres undertippede 2. single, no. 339 Viktor Durasovic i fredagens første opgør vandt over no. 157 Illya Marchenko med de knusende cifre 6-3, 6-0.
Da Norge desuden har ATP-ranglistens no. 8, Casper Ruud på holdet, kan kun et mirakel forhindre, at Norge vinder opgøret og kvalificerer sig til næste års Qualifiers, hvor Norge får chancen for at kvalificere sig til Davis Cup Finals 2022.
Casper Ruud vandt som ventet komfortabelt 6-3, 6-2 over Ukraines 2. single no. 237 Vitaliy Sachko, og det er svært at forestille sig, at Norge ikke vinder mindst 1 af de resterende kampe lørdag, hvor sejren formentlig bliver en realitet, når Ruud og Duraovic i doublen kl. 14 ifølge holdopstillingen møder Denys Molchanov og Dergiy Stakhovsky.

Sigsgaard kan give dansk drømmestart

Udsigterne til dansk deltagelse i Qualifiers er lidt mere langsigtede.
En sejr over Marokko betyder, at Danmark spiller World Group I Play-offs i marts 2022, og i tilfælde af sejr spiller Danmark i efteråret 2022 i World Group I, hvor en sejr giver mulighed for at deltage i Qualifiers 2023, er derved kan Danmark tidligst deltage i Davis Cup Finals i 2023.

Det vil være et stort første skridt på vejen, hvis Danmarks 2. single Christian Sigsgaard kan indlede opgøret med en sejr over Marokkos 1. single Elliot Benchetrit, da han derved kan tage lidt af presset fra skuldrene på den danske 1. single August Holmgren, der i lørdagens 2. kamp møder veteranen, 36-årige Lamine Ouahab.

Selvom holdopstillingen til søndagens 3 kampe allerede er offentliggjort, kan der stadig foretages ændringer, men der bliver næppe ændret ved den danske doublekonstellation med Frederik Løchte Nielsen og Johannes Ingildsen, som ifølge det oplyste møder Lamine Ouahab og Adam Moundir.

Holdkaptajn Løchte betegner i en pressemeddelelse Danmarks chancer for at være okay, selvom han erkender, at Marokko’s spillere er højere rangeret og har fordel af hjemmebane.
Han tror, at det bliver afgørende at få en god start, hvor de danske spillere tager initiativet fra starten, så spillet bliver på danskernes præmisser.
Da der ikke må være publikum ved kampene, får hjemmebanefordelen dog formentlig ikke helt samme betydning som normalt.

Første puljekampe ved Davis Cup Finals

Group A:

Spanien vs. Ecuador 2-0 (inden doublen)
M1: (106) Feliciano Lopez vs. (291) Roberto Quiroz 6-3, 6-3
M2: (20) Pablo Carreno Busta vs. (149) Emilio Gomez 5-7, 6-3, 7-6(5)
M3: Carreno Busta/Marcel Granollers-Pujol vs. Gonzalo Escobar/Diego Hidalgo

Rusland vs. Ecuador – lørdag 1600 Discovery+
(1) Spanien vs. Rusland – søndag 1600 Discovery+

Group B:

Canada vs. Sverige 0-3
M1: (264) Steven Diez vs. (171) Elias Ymer 4-6, 2-6
M2: (133) Vasek Pospisil vs. (93) Mikael Ymer 4-6, 4-6
M3: Pospisil/Brayden Schnur vs. Andre Goransson/Robert Lindstedt 6-7(5), 4-6

Kazakhstan vs. Sverige – lørdag 1000 – Discovery+
(2) Canada vs. Kazakhstan – søndag 1000 – Discovery+

Group C:

Frankrig Tjekkiet 2-1
M1: (86) Richard Gasquet vs. (143) Tomas Machac 6-7(3), 2-6
M2: Adrian Mannarino vs. (138) Jiri Vesely 6-7(1), 6-4, 6-2
M3: Pierre-Hugue Herbert/Nicolas Mahut vs. Zdenek Kolar/Jiri Lehecka 3-6, 6-4, 6-3

(3) Frankrig vs. Storbritannien – lørdag 1000 Discovery+
Storbritannien vs. Tjekkiet – søndag 1000 Eurosport 2

Group D:

Kroatien vs. Australien 3-0
M1: (276) Borna Gojo vs. (61) Alexei Popyrin 7-6(5), 7-5
M2: (30) Marin Cilic vs. (34) Alex de Minaur 6-1, 5-7, 6-4
M3: Nikola Mektic/Mate Pavic vs. de Minaur/John Peers 6-3, 6-1

Australien vs. Ungarn – lørdag 1000 Discovery+
(4) Kroatien vs. Ungarn – søndag 1000 Discovery+

Group E:

USA vs. Italien 1-2
M1: (26) Reilly Opelka vs. (59) Lorenzo Sonego 3-6, 6-7(4)
M2: (24) John Isner vs. (10) Jannik Sinner 2-6, 0-6
M3: Rajeev Ram/Jack Sock vs. Fabio Fognini/Lorenzo Musetti 7-6(5), 6-2

Italien vs. Colombia – lørdag 1600 Discovery+
(5) USA vs. Colombia – søndag 1600 Discovery+

Group F:

Serbien vs. Østrig 2-0 (inden doublen)
M1: (33) Dusan Lajovic vs. (287) Gerad Melzer 7-6(5), 3-6, 7-5
M2: (1) Novak Djokovic vs. (118) Dennis Novak 6-3, 6-2
M3: Nikola Cacic/Filip Krajinovic vs. Oliver Marach/Philipp Oswald

(6) Serbien vs. Tyskland – lørdag 1600 Eurosport 2
Tyskland vs. Østrig – søndag 1600 Eurosport 2