Holger Rune giver formentlig top 100 Year End ny chance i Bari. Skadet Mikael Torpegaard melder afbud til Knock-out kamp i Marokko. Davis Cup Finals kan følges på Eurosport fra torsdag

Et stort sæsonmål for 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune har hele tiden været at slutte indeværende sæson i top 100.
Med en sejr i semfinalen ved ATP Challenger 100 i Pau i Frankrig kunne Holger have sikret en rangering som no. 97 eller 98 på ranglisten 22. november, og en titel ville desuden betyde, at Holger kunne være sikker på at slutte året i top 100.

I semifinalen mod 20-årige Jiri Lehecka (CZE) var Holger godt på vej mod målet efter en solid indsats i 1. sæt, som Holger vandt 6-3.
I 2. sæt blev der tilsyneladende slækket på koncentrationen, idet der sneg sig stadig flere fejl ind i spillet, hvilket i nogen grad kan være påvirket af kampens store betydning for Holger, hvorimod Lehecka kunne spille frit uden samme forventningspres.

Holger fik resten af kampen aldrig samme overtag som i starten, hvorimod tjekken fulgte bedre med i tempoet, og hans større stabilitet bevirkede, at Holger aldrig for alvor fik kontrol over kampen, som Lehecka vandt 3-6, 6-3, 6-4.

Semifinalen indbringer 35 point til ranglisten, hvor Holger på mandag vil være no. 102 eller 103 – afhængig af om Sebastian Baez (ARG) vinder søndagens finale ved ATP Challenger 80 i Campinas i Brasilien.

Selvom det ikke lykkedes for Holger at sikre top 100 i denne omgang, kan han under alle omstændigheder se tilbage på en fremragende sæson, og han kan med god ret betragte sig som top 100 spiller – faktisk endda som top 70, idet Holger på racelisten, der alene omfatter turneringer i indeværende sæson, fra mandag er no. 66, hvilket under normale omstændigheder ville være hans rangering på ATP-ranglisten, der netop efter afslutningen af ATP-Finals plejer at være identisk med racelisten, men da mange spillere fortsat har indefrosne point fra fortiden, bliver Holger ikke belønnet fuldt ud for sine resultater.

Derfor kan Holger tillade sig at betragte sit sæsonmål så godt som opfyldt, og det  “fornuftigste” ville formentlig være at holde en velfortjent pause og derefter forberede sig på den nye sæson, der starter allerede i starten af januar i Australien, hvor Holger med al sandsynlighed kan gå direkte i hovedturneringen ved Australian Open, hvor de første 104 på ATP-ranglisten pr. 6. december er direkte kvalificerede – måske endda flere, da samtlige fra top 100 næppe deltager.

Afslapning Monte-Carlo
Foto: Privat – Holger Vitus Nødskov Rune

Den seneste melding fra team’et tyder dog på, at Holger er indstillet på at give forsøget på at nå top 100 endnu et skud, og han er i den kommende uge tilmeldt ATP Challenger 80 i Bari, hvor en finaleplads muligvis rækker til at nå målet.
Det forventes dog ikke, at Holger deltager i flere Challengers i år, selvom han stadig er på entry-listen til Forli 3 i Italien 6. december.
Han er dog trukket fra Forli 2 ugen forinden, idet han netop i den uge skal vaccineres, så han kan få lov til at deltage i Australien.

Den manglende vaccination var som tidligere omtalt årsag til, at Holger var nødsaget til at melde afbud til Danmarks Davis Cup opgør mod Marokko i den kommende uge, men til gengæld blev der sat fokus på, at Mikael Torpegaard (Torpe) er tilbage i truppen

Davis Cup: Torpe tilbage i truppen med Sigs, Holmgren, Joe og Løchte. Corona-restriktioner udelukker Holger

Imidlertid har Torpe efterfølgende været nødsaget til at melde afbud på grund af en hofteskade, og derved er holdet i samme situation som i opgøret mod Thailand, at begge de danske topnavne ikke er til rådighed.
Det hindrede dog ikke, at Danmark vandt en overbevisende sejr, som blev grundlagt på førstedagen, da både Christian Sigsgaard og August Holmgren vandt deres singler, og sejren blev sikret, da holdkaptajn Frederik Løchte Nielsen og Benjamin Hannestad vandt doublen.

Dermed bliver det formentlig igen Gentofte-duoen August Holmgren og Christian Sigsgaard, der spiller singlerne, og det er nærliggende at antage, at Løchte spiller doublen sammen med Johannes Ingildsen, som det var tilfældet mod Tyrkiet i 2019 (billedet øverst).
Løchte har valgt at undlade at udtage endnu en spiller til truppen mod Marokko.

Det er uvist, om der bliver mulighed for at følge kampen i Marrakesh på livestream, men TV-seerne får dog mulighed for at følge Davis Cup på Eurosport/Discovery+, som transmitterer fra Davis Cup Finals, der afvikles fra torsdag til søndag i henholdsvis Madrid, Innsbruch og Torino.

Davis Cup Finals afvikles i 6 indledende puljer, hvor de 6 puljevindere og de 2 bedste 2’ere går videre til kvartfinalerne.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 28. november

Billeder (Facebook-opslag):

Davis Cup Finals – Eurosport 2, Discovery+

Storbritannien vs. Tjekkiet – kl. 1000 Eurosport 2 (Ondrej)
(2) Canada vs. Kazakhstan – kl. 1000 – Discovery+
(4) Kroatien vs. Ungarn – kl. 1000 Discovery+

Tyskland vs. Østrig – søndag 1600 Eurosport 2 (Anders+Michael)
(1) Spanien vs. Rusland – kl. 1600 Discovery+ (Thomas+Sisse)
(5) USA vs. Colombia – kl. 1600 Discovery+

—-

Davis Cup Knock-out Group II – Livestream (link opdateres kort før kampen)

Marokko vs. Danmark – start 1100
R3: Adam Moundir/Lamine Ouahab vs.  Frederik Løchte Nielsen/Johannes Ingildsen
R4: (395) Elliot Benchetrit vs. (810) August Holmgren
R5: (799) Lamine Ouahab vs. (892) Christian Sigsgaard

====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP
====
ITF World Tennis Tour

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-47-davis-cup-finals-paa-eurosport-knock-out-uden-torpe-holger-sidste-top-100-skud/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 47) 

Ingen turneringer resten af 2021


Davis Cup Finals 2021 – 25. nov – 5. dec 2021 – Hardcourt Indoors

TV-dækning: Eurosport 2, Discovery+
Livestream: https://video.daviscup.com/ – (Blokeret i Danmark)

Kvartfinale – Eurosport 2
Rusland vs. Sverige  – torsdag 1600
Storbritannien vs. Tyskland – tirsdag 1600
Italien vs. Kroatien – mandag 1600
Serbien vs. Kazakhstan – onsdag 1600

Semifinale – Eurosport 2
fredag 1600
lørdag 1300

Finale – Eurosport 2
søndag 1600

Madrid Arena (ESP)

Group A

  1. Rusland 2-0
  2. Spanien 1-1 (4-2)
  3. Ecuador 0-2
Spanien
(20) Pablo Carreno Busta
(32) Carlos Alcaraz
(106) Feliciano Lopez
(312) Marcel Granollers
Rusland
(2) Daniil Medvedev
(5) Andrey Rublev
(18) Aslan Karatsev
(29) Karen Khachanov
(173) Evgeny Donskoy
Ecuador
(149) Emilio Gomez
(291) Roberto Quiroz
(581) Diego Hidalgo
(701) Antonio Cayetano March
(823) Gonzalo Escobar

 

(1) Spanien vs. Ecuador 3-0
M1: (106) Feliciano Lopez vs. (291) Roberto Quiroz 6-3, 6-3
M2: (20) Pablo Carreno Busta vs. (149) Emilio Gomez 5-7, 6-3, 7-6(5)
M3: Carreno Busta/Marcel Granollers-Pujol vs. Gonzalo Escobar/Diego Hidalgo 6-4, 6-7(5), 7-6(5)

Rusland vs. Ecuador 3-0
M1: (5) Andrey Rublev vs. (291) Roberto Quiroz 6-3, 4-6, 6-1
M2: (2) Daniil Medvedev vs. (149) Emilio Gomez 6-0, 6-3
M3: Aslan Karatsev/Andrey Rublev vs. Gonzalo Escobar 6-4, 4-6, 6-4

(1) Spanien vs. Rusland 1-2
M1: (106) Feliciano Lopez vs. (5) Andrey Rublev 2-6, 6-3, 6-4
M2: (20) Pablo Carreno Busta vs. (2) Daniil Medvedev 2-6, 6-7(3)
M3: Marcel Granollers-Pujol/Feliciano Lopez vs. Aslan Karatsev/Andrey Rublev 6-4, 2-6, 4-6

Group B

  1. Kazakhstan 2-0
  2. Sverige 1-1 (4-2)
  3. Canada 0-2
Canada
(133) Vasek Pospisil
(234) Brayden Schnur
(264) Steven Diez
(277) Peter Polansky
Kazakhstan
(36) Alexander Bublik
(178) Dmitry Popko
(183) Mikhail Kukushkin
(534) Aleksandr Nedovyesov
(937) Andrey Golubev
Sverige
(93) Mikael Ymer
(171) Elias Ymer
(511) Jonathan Mridha
(D64) Andre Goransson
(D184) Robert Lindstedt

 

(2) Canada vs. Sverige 0-3
M1: (264) Steven Diez vs. (171) Elias Ymer 4-6, 2-6
M2: (133) Vasek Pospisil vs. (93) Mikael Ymer 4-6, 4-6
M3: Pospisil/Brayden Schnur vs. Andre Goransson/Robert Lindstedt 6-7(5), 4-6

Kazakhstan vs. Sverige 2-1
M1: (183) Mikhail Kukushkin vs. (171) Elias Ymer 3-6, 6-7(4)
M2: (36) Alexander Bublik vs. (93) Mikael Ymer 3-6, 6-4, 6-0
M3: Andrey Golubev/Aleksandr Nedovyesov vs. Andre Goransson/Robert Lindstedt 6-3, 6-3

(2) Canada vs. Kazakhstan 0-3
M1: (234) Brayden Schnur vs. (183) Mikhail Kukushkin 3-6, 7-6(5), 5-7
M2: (133) Vasek Pospisil vs. (36) Alexander Bublik 2-6, 6-7(8)
M3: Pospisil/Schnur vs. Andrey Golubev/Aleksandr Nedovyesov 4-6, 7-6(6), 1-6

Olympiahalle, Innsbruch (AUT)

Group C

  1. Frankrig 2-0
  2. Storbritannien 1-1 (1-2)
  3. Tjekkiet 0-2
Frankrig
(58) Arthur Rinderknech
(71) Adrian Mannarino
(86) Richard Gasquet
(110) Pierre-Hugues Herbert
(400) Nicolas Mahut
Storbritannien
(12) Cameron Norrie
(25) Daniel Evans
(128) Liam Broady
(D3) Joe Salisbury
(D20) Neal Skupski
Tjekkiet
(82) Jiri Vesely
(138) Jiri Lehecka
(140) Zdenek Kolar
(143) Tomas Machac

 

(3) Frankrig vs. Tjekkiet 2-1
M1: (86) Richard Gasquet vs. (143) Tomas Machac 6-7(3), 2-6
M2: Adrian Mannarino vs. (138) Jiri Vesely 6-7(1), 6-4, 6-2
M3: Pierre-Hugue Herbert/Nicolas Mahut vs. Zdenek Kolar/Jiri Lehecka 3-6, 6-4, 6-3

(3) Frankrig vs. Storbritannien 1-2
M1: (71) Adrian Mannarino vs. (25) Daniel Evans 5-7, 4-6
M2: (58) Arthur Rinderknech vs. (12) Cameron Norrie 2-6, 6-7(8)
M3: Nicolas Mahut/Rinderknech vs. Joe Salisbury/Neal Skupski  6-1, 6-4

Storbritannien vs. Tjekkiet 2-1
M1: (25) Daniel Evans vs. (143) Thomas Machac 2-6, 5-7
M2: (12) Cameron Norrie vs. (138) Jiri Lehecka 6-1, 2-6, 6-1
M3: Joe Salisbury/Neal Skupski vs. Tomas Machac/Jiri Vesely 6-4, 6-2

Group F

1. Tyskland 2-0
2. Serbien 1-1 (4-2)
3. Østrig 0-2

Serbien
(1) Novak Djokovic
(33) Dusan Lajovic
(42) Filip Krajinovic
(68) Miomir Kecmanovic
(D36) Nikola Cacic
Tyskland
(51) Jan-Lennard Struff
(54) Dominik Koepfer
(85) Peter Gojowczyk
(D14) Kevin Krawietz
(D18) Tim Puetz
Østrig
(118) Dennis Novak
(139) Jurij Rodionov
(287) Gearald Melzer
(D45) Oliver Marach
(D52) Philipp Oswald

 

(6) Serbien vs.  Østrig 3-0
M1: (33) Dusan Lajovic vs. (287) Gerad Melzer 7-6(5), 3-6, 7-5
M2: (1) Novak Djokovic vs. (118) Dennis Novak 6-3, 6-2
M3: Nikola Cacic/Filip Krajinovic vs. Oliver Marach/Phiipp Oswald 7-6(4), 4-6, 6-3

(6) Serbien vs. Tyskland 1-2
M1: (42) Filip Krajinovic vs. (54) Dominik Koepfer 6-7(6), 4-6
M2: (1) Novak Djokovic vs. (51) Jan-Lennard Struff 6-2, 6-4
M3: Nikola Cacic/Novak Djokovic vs. Kevin Krawietz/Tim Puetz 6-7(5), 6-3, 5-7

Tyskland vs. Østrig 2-1
M1: (54) Dominik Koepfer vs. (139) Jurij Rodionov 1-6, 5-7
M2: (51) Jan-Lennard Struff vs. (118) Dennis Novak 7-5, 6-4
M3: Kevin Krawietz/Tim Puetz vs. Oliver Marach/Philipp Oswald 6-3, 6-4

Pala Alpitour Arena, Torino (ITA)

Gorup D

  1. Kroatien 2-0
  2. Australien 1-1 (2-4)
  3. Ungarn 0-2
Kroatien
(30) Marin Cilic
(242) Nino Serdarusic
(276) Borna Gojo
(D2) Nikola Mektic
(1) Mate Pavic
Australien
(34) Alex de Minaur
(61) Alexei Popyrin
(72) John Millman
(135) Alex Bolt
(D13) John Peers
Ungarn
(40) Marton Fucsovics
(131) Attila Balazs
(282) Zsombor Piros
(359) Fabian Marozsan
(430) Mate Valkusz

 

(4) Kroatien vs. Australien 3-0
M1: (276) Borna Gojo vs. (61) Alexei Popyrin 7-6(5), 7-5
M2: (30) Marin Cilic vs. (34) Alex de Minaur 6-1, 5-7, 6-4
M3: Nikola Mektic/Mate Pavic vs. de Minaur/John Peers 6-3, 6-1

Australien vs. Ungarn 2-1
M1: (72) John Millman vs. (282) Zsombor Piros 6-4, 4-6, 3-6
M2: (34) Alex de Minaur vs. (40) Marton Fucsovics 7-5, 2-6, 7-6(2)
M3: Alex Bolt/John Peers vs. Fabian Marozsan/Zsombor Piros 6-3, 6-7(11), 6-3

(4) Kroatien vs. Ungarn 2-1
M1: (242) Nino Serdarusic vs. (359) Fabian Marozsan 6-4, 6-4
M2: (30) Cilic Marin vs. (282) Zsombor Piros 6-4, 5-7, 4-6
M3: Nikola Mektic/Mate Pavic vs. Fabian Marozsan/Peter Nagy 7-6(2), 6-2

Group E

  1. Italien 2-0
  2. Colombia 1-1
  3. USA 0-2
USA
(24) John Isner
(26) Reilly Opelka
(38) Frances Tiafoe
(147) Jack Sock
(D4) Rajeev Ram
Italien
(10) Jannik Sinner
(27) Lorenzo Sonego
(37) Fabio Fognini
(59) Lorenzo Musetti
(D25) Simone Bolelli
Colombia
(111) Daniel Elahi Galan
(275) Nicolas Mejia
(442) Cristian rodriguez
(D10) Juan-Sebastian Cabal
(D10) Robert Farah

 

(5) USA vs. Italien 1-2
M1: (26) Reilly Opelka vs. (59) Lorenzo Sonego 3-6, 6-7(4)
M2: (24) John Isner vs. (10) Jannik Sinner 2-6, 0-6
M3: Rajeev Ram/Jack Sock vs. Fabio Fognini/Lorenzo Musetti 7-6(5), 6-2

Italien vs. Colombia 2-1
M1: (27) Lorenzo Sonego vs. (275) Nicolas Mejia 6-7(5), 6-4, 6-2
M2: (10) Jannik Sinner vs. (111) Daniel Elahi Galan 7-5, 6-0
M3: Fabio Fognini/Jannik Sinner vs. Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah 2-6, 7-5(6), 6-7(6)

(5) USA vs. Colombia 1-2
M1: (38) Alpha Frances Tiafoe vs. (275) Nicolas Mejia 4-6, 6-3, 7-6(7)
M2: (24) John Isner vs. (111) Daniel Elahi Galan Riveros 3-6, 6-3, 6-7(5)
M3: Reilly Opelka/Jack Sock vs. Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah 0-2 Ret’d


World Group I – Knockout

(43) Norge vs. (33) Ukraine 3-0

Livestream: https://video.daviscup.com/ – blokeret i Danmark

(8) Casper Ruud
(339) Viktor Durasovic
(1289) Lukas Hellum Lillengen
(1822) Andreja Petrovic
Herman Hoeyerall
(157) Illya Marchenko
(233) Sergiy Stakhovsky
(238) Vitaliy Sachko
(374) Oleksii Krutykh
Denys Molchanov

 

Fredag – start 1800
M1: (339) Viktor Durasovic vs. (157) Illya Marchenko
M2: (8) Casper Ruud vs. (238) Vitaliy Sachko
Lørdag – start 1400
M3: Viktor Durasovic/Casper Ruud vs. Denys Molchanov/Sergiy Stakhovsky 6-7(4), 3-6
M2: (8) Casper Ruud vs. (157) Illya Marchenko 4-6, 6-3, 7-6(4)
M5: (339) Viktor Durasovic vs. (238) Vitaliy Sachko – Not Played


(40) Rumænien vs. (35) Peru
, 27-28. november Cluj-Napoca (Hardcourt)

(275) Marius Copil
(627) Nicolae Frunza
(654) Stefan Palosi
(858) Gabi Adrian Boitan
Horia Tecau
(366) Nicolas Alvarez
(650) Conner Huertas Del Pino
(757) Jorge Brian Panta
(773) Arklon Huertas Del Pino
(1209) Sergio Galdos

 

M1: (627) Nicolae Frunza vs. (366) Nicolas Alvarez 6-2, 6-4
M2: (275) Marius Copil vs. (650) Conner Huertas Del Pino 7-5, 6-2
M3: Copil/Horia-Vlad Tecau vs. Sergio Galdos/Arklon Huertas del Pino 4-6, 6-3, 6-2
M4: (275) Marius Copil vs. (366) Nicolas Alvarez
M5: (627) Nicolae Frunza vs. (650) Conner Huertas Del Pino

 

World Group II – Knockout

(55) Tunesien vs. (62) Zimbabwe 4-0

(302) Malek Jaziri
(329) Aziz Dougaz
(400) Skander Mansouri
(580) Moez Echargui
(873) Aziz Ouakaa
(487) Benjamin Lock
(1024) Mehluli Don Ayanda Sibanda
(2102) Courtney John Lock
Thabo Ncube

 

Fredag:
M1: (302) Malek Jaziri vs. (1024) Mehluli Don Ayanda Sibanda 6-0, 6-1
M2: (329) Aziz Dougaz vs. (487) Benjamin Lock 2-6, 7-6(6), 7-5
Lørdag:
M3: Jaziri/Skander Mansouir vs. Benjamin Lock/Courtney John Lock 6-3, 6-2
M4: (873) Aziz Ouakaa vs. Thabo Ncube 6-4, 6-0
M5: (329) Aziz Dougaz vs. (1024) Mehluli Don Ayanda Sibanda – Not Played


(60) Marokko vs. (56) Danmark  1-4

Livestream: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=4502696389797162

(395) Elliot Benchetrit
(799) Lamine Ouahab
(830) Adam Moundir
(1127) Anas Fattar
(1927) Imran Sibille
(810) August Holmgren
(892) Christian Sigsgaard
(D803) Johannes Ingildsen
(D96) Frederik Løchte Nielsen
Martin Killemose

 

Lørdag – Livestream: https://www.facebook.com/DavisCupTennis/videos/594658308280092
R1: (395) Elliot Benchetrit vs. (892) Christian Sigsgaard 7-6(4), 3-6, 6-2
R2: (799) Lamine Ouahab vs. (810) August Holmgren 6-4, 2-6, 3-5
Søndag – Livestream: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=4502696389797162
R3: Elliot Benchetrit/Lamine Ouahab vs.  Frederik Løchte Nielsen/Christian Sigsgaard 4-6, 4-6
R4: (395) Elliot Benchetrit vs. (810) August Holmgren 2-6, 0-6
R5: (799) Lamine Ouahab vs. (892) Christian Sigsgaard – Not Played


ATP Challenger (uge 47)

Livestream/ATP

Place Country Category Surface
Brasilia BRA ATP Challenger $52K Clay
Manama BAH ATP Challenger $52K Hard
Puerto Vallarta MEX ATP Challenger $52K Hard
Bari ITA ATP Challenger €44K Hard

 

Bari

R32: [2] (108) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (268) Andrea Arnaboldi (ITA) 4-6, 0-1 Ret’d


WTA Challenger (uge 47)

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 47)

Place Country Category Surface
Antalya TUR M15 – Livestream C2+C3 Clay
Cairo EGY M15 Clay
Guatemala GUA M15 Hard
Gurugram IND M15 Hard
Heraklion GRE M15 Hard
Kazan RUS M15 Hard
Monastir TUN M15 Hard

 

M15 Heraklion
Tidsforskel: cet +1 time

1/8-finale: (2067) Elmer Møller (DEN) vs. [2] (562) Alastair Gray (GBR) 3-6, 3-6

R32
(2067) Elmer Møller (DEN) vs. (Q) (1247) Alexandros Skorilas (GRE) 5-7, 6-2, 6-4
[2] (562) Alastair Gray (GBR) vs. (818) Karl Friberg (SWE) 6-2, 7-5

Qfi: (2067) Elmer Møller (DEN) vs. [16] (2008) Marc Othman Ktiri (ESP) 6-2, 6-2

Q16
(2067) Elmer Møller (DEN) vs. [5] (1014) Deney Wassermann (NED) 6-1, 6-4
[16] (2008) Marc Othman Ktiri (ESP) vs. Christian Fellin (ITA) 6-1, 6-2

Q32:
[5] (1014) Deney Wassermann (NED) vs. Cheraag Bajwa (GBR) 6-3 Ret’d
(2067) Elmer Møller (DEN) vs. Michel-Alexandre Fortin (CAN) 6-2, 6-3
Christian Fellin (ITA) vs. Josh Roe Flanelly (IRL) 6-3, 3-6, [10-5]
[16] (2008) Marc Othman Ktiri (ESP) vs. Simone Vaccari (ITA) 6-3, 6-4


M15 Monastir

Q32: Richard Biagiotti (DEN) vs. [5] (1509) Alexis Boureau (FRA) 3-6, 3-6

<< tilbage


ITF Women (uge 47)

Place Country Category Surface
Dubai UAE W100 – Livestream C1+C2 Hard
Brasilia BRA W60 – Livestream CC+C4 Clay
Milovice CZE W25 Hard
Ortisei ITA W25 – Livestream CC+C1 Hard
Antalya TUR W15 – Livestream C2+C3 Clay
Cairo EGY W15 Clay
Guatemala GUA W15 Hard
Heraklion GRE W15 Clay
Kazan RUS W15 Hard
Lousada POR W15 Hard
Monastir TUN W15 Hard

 

W100 Dubai
Tidsforskel: cet +3 timer

Finale: Daria Snigur (UKR) vs. (4) Kristina Kucova (SVK) 6-3, 6-0

Semifinale
Daria Snigur (UKR) vs. Anasatsia Gasanova (RUS) 4-6, 6-1, 6-3
(4) Kristina Kucova (SVK) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 7-6(8), 6-0

Kvartfinale
Anasatsia Gasanova (RUS) vs. Qinwen Zheng (CHN) 6-1, 6-3
Daria Snigur (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-7(4), 6-0
(4) Kristina Kucova (SVK) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 7-6(4), 7-6(1)
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Isabella Shinikova (BUL)

1/8-finale
Qinwen Zheng (CHN) vs. (1) Shuai Zhang (CHN) 6-7(5), 6-1, 6-4
Anasatsia Gasanova (RUS) vs. (7) Lesia Tsurenko (UKR) 4-6, 6-4, 4-0 Ret’d
Daria Snigur (UKR) vs. Julia Grabher (AUT) 6-0, 6-1
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (6) Viktoriya Tomova (BLR) 6-2, 4-6, 7-5
==
Vitalia Diatchenko (RUS) vs. (8) Polona Hercog (SLO) 6-3, 6-3
(4) Kristina Kucova (SVK) vs. Yuliya Hatouka (BLR) 6-4, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Ylona-Georgiana Ghioroaie (ROU) 6-1, 6-2
(Q) Isabella Shinikova (BUL) vs. Mayo Hibi (JPN) 6-4, 6-3

R32 (udvalgte)
(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Ankita Raina (IND) 6-1, 7-6(6)
(7) Lesia Tsurenko (UKR) vs. (WC) Lina Glushko (ISR) 6-3, 7-5

Daria Snigur (UKR) vs. (3) Xin Yu Wang (CHN) 6-0, 6-7(5), 6-1
(6) Viktoriya Tomova (BLR) vs. Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-4, 4-6, 6-1
==
(8) Polona Hercog (SLO) vs. (WC) Sandra Samir (EGY) 1-6, 6-3, 6-1
(4) Kristina Kucova (SVK) vs. (WC) Weronika Falkowska (POL) 6-1, 6-2

Aleksandra Krunic (SRB) vs. (5) Ana Bogdan (ROU) 4-6, 7-6(4), 6-0
(Q) Isabella Shinikova (BUL) vs. (2) Saisai Zheng (CHN) vs. 6-2, 7-6(9)


ITF Junior (uge 47)

Grade A, XXXIV MUNDIAL JUVENIL YUCATAN FMT, Merida (MEX) – Grus
Tidsforskel: cet -7 timer

Livestream Stadium, YouTube (fra 1900 lokal tid på Stadium)
Mandag: https://www.youtube.com/watch?v=tYRXbfeRXiA
Onsdag 24, 0200: https://www.youtube.com/watch?v=yZJ0fhCFYeA
Torsdag 25, 0200: https://www.youtube.com/watch?v=MSJTbGr__Bo
Fredag 26. 0200: https://www.youtube.com/watch?v=5TOpm_CSbZU
Lørdag 27. 0200: https://www.youtube.com/watch?v=uTTbOb1YiF8
Søndag 28. 0200: https://www.youtube.com/watch?v=1TnE0QJNKhA

Boys singles

1/8-finale: [16] (82) Dino Prizmic (CRO) vs. [2] (16) Leo Borg (SWE) 6-4, 3-6, 6-2

R32:
[16] (82) Dino Prizmic (CRO) vs. (WC) (344) Edson Alejandro Sanchez Elizondo (MEX) 6-2, 6-1
[2] (16) Leo Borg (SWE) vs. (170) Timothy Phung (USA) 6-4, 6-2

R64
(170) Timothy Phung (USA) vs. (127) Gianluca Ballotta (PER) 6-3, 3-6, 6-1
[2] (16) Leo Borg (SWE) – bye

Girls singles

1/8-finale: [7] (29) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) (273) Sayaka Ishii (JPN) 3-6, 2-6

R64 (mandag)
[10] (43) Lucija Ciric Bagaric (CRO) – bye
(77) Chelsea Fontenel (SUI) vs. (Q) Fatima Yareli Gutierrez Martinez (MEX) 6-4, 6-4
(Q) (273) Sayaka Ishii (JPN) vs. (131) Alexia Harmon (USA) 6-3, 4-6, 7-5
[7] (29) Johanne Christine Svendsen (DEN) – bye

Girls doubles

Semifinale: Svendsen/Bagaric vs. Kayla Cross/Victoria Mboko (CAN) 2-6, 6-2, [4-10]
Kvartfinale: Svendsen/Bagaric vs. Luciana Moyano (ARG)/Lucciana Perez Alarcon (PER) 6-2, 6-2
1/8-finale: Svendsen/Bagaric vs. Liv Hovde/Ava Krug (USA) 6-2, 6-2
R32: [3] Johanne Christine Svendsen (DEN)/Lucija Ciric Bagaric (CRO) – bye


Grade 5, Stavanger (NOR) – Hardcourt

Boys singles

Kvartfinale: [2] (1173) Erwin Mesic (DEN) vs. [5] (1583) Jakub Jedrzejczak (POL) 7-6(5), 4-6, 5-7
1/8-finale: [2] (1173) Erwin Mesic (DEN) vs. (Q) Jacob Borch-Nielsen (NOR) 6-3, 6-4

R32
(2246) Valdemar Dubin (DEN) vs. (2246) Kyran Magimay (GBR) 1-6, 3-6
(2640) Asger Emil Ildor (DEN) vs. (3015) Simon Norrman (SVK) 1-6, 3-6
(2274) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (2668) Benoit Torcq (BEL) 6-4, 6-7(1), 5-7
[2] (1173) Erwin Mesic (DEN) vs. (WC) Petter Lindquist (SWE) 4-6, 7-6(2), 6-2

Q32
(WC) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Nikolai Pran (NOR) 4-6, 2-6
(WC) Harald Emil Holmer (DEN) vs. Mattias Carson Harrell (NOR) 1-6, 2-6

Boys doubles

Finale: Mesic/Nordas vs. (1) Jay Temming/Lars Wagenaar (NED) 3-6, 7-6(6), [10-7]
Semifinale: Mesic/Nordas vs. (3) Jakub Jedrzejczak (POL)/Timeo Gaillard (SUI) 6-1, 7-5
Kvartfinale: Mesic/Nordas vs. Dominik Vonbank (AUT)/Kyran Magimay (GBR) 6-2, 6-4

1/8-finale
Valdemar Dubin/Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. Dominik Vonbank (AUT)/Kyran Magimay (GBR) 2-6, 1-6
(2) Ervin Mesic (DEN)/Baltazar Wiger Nordas (NOR) – bye

Girls singles

Finale: [1] (512) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [6] (1244) Britt Du Pree (NED) 3-6, 3-6

Semifinale
[1] (512) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [8] (1727) Eva Maria Ionescu (ROU) 7-6(4), 6-7(5), 6-4
[6] (1244) Britt Du Pree (NED) vs. (WC) Cecilie Maeland (NOR) 6-3, 6-3

Kvartfinale
[1] (512) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (Q) Viktoria Lorentzon (SWE) 7-6(1), 6-1
[8] (1727) Eva Maria Ionescu (ROU) vs. [3] (927) Lisen Rinman (SWE) 4-6, 6-4, 6-0
[6] (1244) Britt Du Pree (NED) vs. (2573) Stefaniya Pushkar (UKR) 6-3, 6-3
(2492) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (WC) Cecilie Maeland (NOR) 6-3, 2-6, 3-6

1/8-finale
[1] (512) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (3352) Josefine Hardelin (SWE) 4-6, 6-1, 6-3
(1850) Sara Børkop (DEN) vs. (2573) Stefaniya Pushkar (UKR)  2-6, 1-4 Ret’d
(2492) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (2830) Sofie Siem (NOR) 6-2, 6-1

R32
[1] (512) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (WC) Maren Milla Tobiasson Reinemo (NOR) 6-1, 6-0
(2649) Therese Harboe Holst (DEN) vs. (1747) Lena Beckx (NED) 2-6, 2-6
==
(1850) Sara Børkop (DEN) vs. [4] (1118) Vaida Matuseviciute (SWE) 6-1, 6-2
(2492) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [5] (1149) Emma Lindh (SWE) 6-1, 6-4
[2] (678) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) Cecilie Maeland (NOR) 3-6, 6-7(9)

Q16: (WC) Ida Marie Holmer (DEN) vs. [1] (3352) Ellen Katzerova (CZE) 3-6, 6-7(1)
Q32: (WC) Ida Marie Holmer (DEN) vs. Vilde Oscarsson (NOR) 6-1, 6-2

Girls doubles

Finale: Hyllested/Jensen vs. (2) Lena Beckx/Britt Du Pree (NED) 6-3, 7-5
Seminfinale: Hyllested/Jensen vs. (4) Irene Riva/Annathea Sara (ITA) 6-2, 6-0
Kvartfinale: Hyllested/Jensen vs. Børkop/Gibson – walkover

1/8-finale
(1) Vilma Krebs Hyllested/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Kajsa Helgesen/Cecilie Maeland (NOR) 6-4, 6-3
Sara Børkop (DEN)/Isabella Gibson (GBR) vs. Elisabeth Birkevold/Sara Lindemann (NOR) 6-3, 6-2

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 47)

Cat 3, Stavanger Open TE U14 (NOR) – Hardcourt

U14 Boys singles

1/8-finale
[1] (156) Vladimir Anatol Grintescu (ROU) vs. (447) Roberto Perez Socas (ESP) 6-1, 6-1
[7] (367) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. (Q) (876) Kaj Glaser (NED) 2-6, 4-6
[3] (309) Sander Paradis (NED) vs. (573) Olav Berg (NOR) 6-4, 1-6, 2-6
(500) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [6] (363) Cassius David Haye (GBR) 2-6, 4-6
==
(592) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (Q) (767) Daniel Widegren (SWE) 3-6, 0-6
(Q) (747) Gabriel Pyndt (DEN) vs. [4] (320) Felix Triquart (GER) 0-6, 2-6
(Q) (623) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. [5] (338) Fredrik Borch-Nielsen (NOR) 2-6, 3-6
[2] (160) Hidde Schoenmakers (NED) vs. (564) Linus Andersson (SWE) 6-1, 6-2

R32
[7] (367) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. (1198) Jesper Ekoff (SWE) 6-2, 6-3
(500) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (WC) (975) Nikolai Hammersmark Gjervan (NOR) 6-3, 6-3
(592) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. Eivind Roed Rise (NOR) 6-2, 6-2
(Q) (747) Gabriel Pyndt (DEN) vs. (LL) (1198) Jef Verlinden (BEL) 6-3, 6-1
(Q) (623) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. (Q) (945) Nikolai Shibani (NOR) 6-4, 6-0
(LL) Isak Malthe Dogonowski (DEN)  vs. [2] (160) Hidde Schoenmakers (NED) 3-6, 2-6

Qfi
Isak Malthe Dogonowski (DEN) vs. [2] (657) Maximillian Sartz-Lunde (NOR)
[3] (747) Gabriel Pyndt (DEN) vs. Carl Mejer (SWE) 6-3, 3-6, [13-11]

Q16:
[1] (623) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) – bye
Isak Malthe Dogonowski (DEN) vs. Bendik Aadnoy Thorvik (NOR) 6-0, 6-0
[3] (747) Gabriel Pyndt (DEN) – bye

U14 Boys doubles

Finale: Kjølbye/Mathiasen vs. (2) Sander Juuhl Sivertsen (NOR)/Hidde Schoenmakers (NED) 3-6, 4-6
Semifinale: Kjølbye/Mathiasen vs. (1) Roberto Perez Socas (ESP)/Vladimir Anatol Grintescu (ROU) 6-4, 6-2
Kvartfinale: Kjølbye/Mathiasen vs. Carl Mejer/Daniel Widegren (SWE) 3-6, 6-4, [10-5]

1/8-finale
Christoffer Emil Jessen/Gabriel Pyndt (DEN) vs. Lars Ivarson Horn/Nicolai Eie Worren (NOR) 4-6, 1-6
Sebastian Kjølbye/Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. (3) Davis Mezals (LAT)/Maximillian Sartz-Lunde (NOR) 1-6, 6-1, [10-5]
(4) Mads Bruhn Aaby/Marcus Sehested (DEN) vs. Jacob Cairncross/Cassius David Haye (NOR) 3-6, 6-2, [1-10]

U14 Girls singles

Semifinale: [8] (338) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (WC) Angelica Sara (ITA) 6-4, 2-6, 3-6
Kvartfinale: [8] (338) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [2] (171) Inka Wawrzkiewicz (POL) 6-4, 6-2

1/8-finale:
(Q) Nora Juncher Kjellin (DEN) vs. [6] (288) Annabel Hristova (BUL) 1-6, 0-6
[8] (338) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (400) Linnea Venesmaa (FIN) 6-1, 6-1

R32
(827) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. (1003) Arshia Vinod Joon (IND) 4-6, 1-6
(849) Sophia Bergqvist (DEN) vs. (WC) (968) Andrea Eie Worren (NOR) 2-6, 2-6
(Q) Nora Juncher Kjellin (DEN) vs. (LL) Sofie Boe (NOR) 6-1, 6-1
(849) Naja Brun Creton (DEN) vs. [7] (291) Stefanija Bolevica (LAT) 6-7(3), 3-6
(418) Lucca Ingildsen (DEN) vs. [3] (245) Fredrikke Trollsaas (NOR) 5-7, 4-6
[8] (338) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (WC) Mathea Henriksen (NOR) 6-0, 6-1

Qfi: Nora Juncher Kjellin (DEN) vs. Sofie Boe (NOR) 6-1, 6-1
Q16: Nora Juncher Kjellin (DEN) vs. Lotta Helgesen (NOR) 6-0, 6-0

U14 Girls doubles

Finale: Ingildsen/Venesmaa vs. (1) Inka Wawrzkiewicz/Zosia Bielus (POL) 3-6, 4-6
Semifinale: Ingildsen/Venesmaa vs. (4) Nora Syrtveit/Karoline Dalbak (NOR) 5-7, 6-4, [10-8]

Kvartfinale
Bergqvist/Hoffmann vs. (4) Karoline Dalbak/Nora Syrtveit (NOR) 7-6(3), 2-6, [6-10]
Ingildsen/Venesmaa vs. Filippa Flaaten/Amelie Wilhelmina Fanny Sjoestrand (NOR) 6-1, 6-3

1/8-finale
Nora Juncher Kjellin (DEN)/Stefanija Bolevica (LAT) vs. Annabel Hristova (BUL)/Angelica Sara (ITA) 5-7, 4-6
Sophia Bergqvist/Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. Ingrid Sunde-Bergesen/Victoria Nesse Stokka (NOR) 6-0, 6-1
Naja Brun Creton (DEN)/Sofia Ioana Voicu (BEL) vs. Filippa Flaaten/Amelie Wilhelmina Fanny Sjoestrand (NOR) 3-6, 3-6
(2) Lucca Ingildsen (DEN)/Linnea Venesmaa (FIN) vs. Nora Rivelsrud Juul Moller/Stella Falster (NOR) 6-2, 6-4


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2021 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Bolivia vs. (4) Belgien 2-3
(16) Argentina vs. Hviderusland 4-1
(35) Pakistan vs. (17) Japan 0-4
(32) Uruguay vs. (20) Holland 0-4
(36) Libanon vs. (26) Brazilien 0-4
(38) New Zealand vs. (27) Korea 1-3
(31) Slovakiet vs. (21) Chile 3-1
(33) Finland vs. (22) Indien 3-1
— vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(34) Ukraine vs. (30) Israel 3-2
(39) Peru vs. (29) Bosnien/Herzegovina 3-2
(42) Rumænien vs. (28) Portugal 3-1
(46) Norge vs. (25) Uzbekistan 3-1
—- Knock out—-
(43) Norge vs. (33) Ukraine, 26-27. november Oslo (Hardcourt)
(40) Rumænien vs. (35) Peru, 27-28. november Cluj-Napoca (Hardcourt)
10 vindere til 2022 Qualifiers. 14 tabere til World Group I Play-offs 2022


World Group II 2020 

(59) Bulgarien vs. (37) Mexico 1-3
(44) Schweiz vs. (57) Estland 5-0
(45) Polen vs. (64) El Salvador 3-1
(58) Grækennland vs. (48) Lithauen 1-3
(50) Slovenien vs. (65) Paraguay 3-1
(51) Tyrkiet vs. (66) Letland 4-0
(52) Sydafrika vs. (55) Venezuela 4-0
(54) Barbados vs. (63) Indonesien 3-1
—4  vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(56) Tunesien vs. (47) Dominikanske Republik 3-1
(60) Danmark vs. (49) Thailand 4-1
(53) Taipei vs. (61) Marokko – walkover
(62) Zimbabwe vs. (40) Kina – walkover
—- Knock out—-

(55) Tunesien vs. (62) Zimbabwe – 26-27. november Tunis – Grus
(60) Marokko vs. (56) Danmark – 27-28. november Marrakesh – Grus
10 vindere til World Group I Play-offs 2022. Tabere til World Group II Play-offs 2022


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Billie Jean King Cup, Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm