TV 2 Sport X følger kampe fra ATP 500 i Halle, hvor Roger Federer og Frederik Løchte - sammen med Franko Skugor - forbereder sig til Wimbledon. I Hørsholm afvikles UTR turnering og Aarhus og Birkerød gennemfører ITF og TE junior-turneringer

Efter French Open er fokus rettet mod optakten på græs frem mod Wimbledon, men da French Open blev rykket en uge, bliver optakten en smule mere sammenpresset.
Flere af de spillere, som ikke klarede sig videre til 2. uge har dog allerede indledt græssæsonen med ATP 250 i Stuttgart og WTA 500 i Nottingham samt WTA 125 i Bol.
Titlerne i disse turnering blev vundet af henholdsvis Marin Cilic (CRO), Johanna Konta (GBR) og Jasmine Paolini (ITA)

I denne uge er der 2 ATP 500 turneringer på græs i henholdsvis Halle, hvor TV 2 Sport X sender fra dagligt, og Queens i London, som kan følges på TV 2 Play.
Begge turneringer dækkes desuden af Tennistv.com, der viser både singler og doubler fra 3 baner.

Frederik Løchte Nielsen
Foto: Tennisavisen – Frederik Løchte Nielsen ved Wimbledon 2019 med familien i baggrunden

Derved er der gode chancer for at få mulighed for at følge med. når Frederik Løchte Nielsen deltager i double i Halle sammen med Franko Skugor (CRO), som han også spiller sammen med ved både ATP 250 i Eastbourne ugen efter og ved Wimbledon.

De topseedede i Halle er Daniil Medvedev og Stefanos Tsitsipas, der har fået wildcard, og de bruger begge – ligesom Alexander Zverev, Andrey Rublov og Roger Federer – turneringen i Halle til at få kamptræning på græs inden Wimbledon, i modsætning til Novak Djokovic og Rafael Nadal, der udelukkende forbereder sig på træningsbanerne – med mindre de tager imod et wildcard i Eastbourne eller Mallorca om en uge.

Tilføjelse: Umiddelbart efter udgivelsen af denne artikel blev det oplyst, at Tsitsipas af personlige årsager har meldt fra.

I Halle deltager således 5 top 10 spillere, hvorimod Matteo Berrettini er eneste fra top 10 i Queens, hvor Andy Murray har fået wildcard, og fra top 20 deltager Jannik Sinner og Denis Shapovalov.

Hos kvinderne er alle 8 seedede ved WTA 500 i Berlin fra top 20, og de 4 topseedede Aryna Sabalenka, Elina Svitolina, Bianca Andreescu og Karolina Pliskova fra top 10.
Turneringen kan følges hele ugen på TV 2 Play, som fra torsdag desuden viser kampe fra WTA 250, hvor 1. seedede Elise Mertens er eneste fra top 20.
Samtlige kampe ved begge turneringer kan desuden følges på WTATV.com.

Aryna Sabalenka
© 2019 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Aryna Sabalenka (Birmingham 2019)

Der bliver ingen dansk deltagelse i ATP Challenger i denne uge, idet Mikael Torpegaard måtte indkassere et nederlag i 1. runde af kvalifikationen til Challenger 100 Nottingham 2 mod 23-årige no. 235 Borna Gojo (CRO).
De udeblevne resultater med flere tidlige exits afspejles på ranglisten, hvor Torpegaard nu er ude af top 200 som no. 210.
Til gengæld fortsætter Holger Vitus Nødskov Rune opstigningen på ranglisten med 60 pladser til no. 231, og ser man isoleret på racelisten, som omfatter turneringer for indeværende sæson, er Holgeri top 100 som no. 96.

Hverken Holger eller Clara Tauson spiller dog i denne uge, hvor Holger har meldt fra til ATP Challenger 50 i Forli i Italien for at restituere efter 13 kampe de seneste 2½ uge, indtil han deltager i Challenger 50 i Milan i næste uge, hvor Clara er tilmeldt WTA 250 Bad Homburg.
Clara er blot en enkelt plads fra at gå direkte i hovedturneringen

UTR turnering for herrer starter i dag i Hørsholm

Der er i denne uge mulighed for at følge international tennis på dansk grund.
UTR Pro Tennis Tour Denmark Men’s $25K i Hørsholm, hvor danske navne er i overtal, kan følges på livestream
Bane 1: https://www.youtube.com/watch?v=PR8l5Uc7tKI
Bane 2: https://www.youtube.com/watch?v=rr_omHbllbs

Der er også mange danske juniorer i aktion i Aarhus, hvor der afvikles en IT Grade 4 turnering, hvor 17-årige Richard Biagiotti er seedet 7 i Boys singles.
De største danske forventninger er formentlig knyttet til 15-årige Rebecca Munk Mortensen, der er seedet 2 i Girls singles.

Rebecca Munk Mortensen
Foto: Sportsfotograf.com – Rebecca Munk Mortensen

I Birkerød afvikles en Tennis Europe Category 3 turnering, hvor der dystes i både U16 og U14.
Seedede danske spillere hos drengene er Yakup Uzunel i U16, og i U14 er seedet 3-5 Emanuel Grau Kristensen, Lucas Christmas Møller og Christian Grønfeldt-Sørensen.

I U16 Girls singles er Sarafina Olivia Hansen, Emma Thulin Gregersen og Caroline Porsager seedet hhv. 4, 6 og 8, og i U14 er Liv Torp-Milojevic, Lucca Ingildsen og Vigga Scheuer Moesgaard seedet 6-8.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 20. juni
Billeder (facebook-opslag): Belinda Bencic og Liudmila Samsonova (RUS) – TV2 Play , finale fra Berlin
WTA 500, Berlin – WTATV.com, TV 2 Play
Steffi Graf Stadion – start 1200
Doubles kamp
NB 1530: (5) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Liudmila Samsonova (RUS)
====
WTA 250, Birmingham – WTATV.com, TV 2 Play Single kamp
Ann Jones Court – start 1430cet
(4) Daria Kasatkina (RUS) vs. (2) Ons Jabeur (TUN)
Jabeur (TUN) /Perez (AUS) vs. Bouzkova/Hradecka (CZE)
====
ATP 500, Halle – Tennistv.com, TV 2 Sport X
Arena – start 1130
Double kamp
NB 1400: (4) Andrey Rublev (RUS) vs. Ugo Humbert (FRA)
====
ATP 500, Queens – Tennistv.com, TV 2 Play
Centre Court – start 1430cet
(1) Matteo Berrettini (ITA) vs. Cameron Norrie (GBR)

====
W250, Bad Homburg Open – www.WTATV.com

Centre Court – start 1200cet
P. Tig (ROU) vs. (wc) M. Barthel (GER)
D. Kovinic (MNE) vs. A. Anisimova (USA)
NB 1630: (wc) M. Guth (GER) vs. (5) N. Podoroska (ARG)
NB 1800: A. Petkovic (GER) vs. (6) S. Cirstea (ROU)
====

ATP250, Mallorca Championships

Center Court – start 1330
Kvali kamp
NB 1530: Jordan Thompson (AUS) vs. Pablo Andujar (ESP)
NB 1730: Jan-Lennard Struff (GER) vs. Adrian Mannarion (FRA)
NB 1930: Jaume Munar (ESP) vs. Tennys Sandgren (USA)
====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP
Aix en Province
====
ITF World Tennis Tour
==== Søndag:
UTR, PTT Denmark Men’s $25K, Rungsted Kyst – Playlist: http://www.youtube.com/playlist…

Court 1 – start 1000

12.20 Warren Sinius (FRA) vs. Alexander Køningsfeldt (DEN) Playoff 5 (R2)
12.91 Sebastian Grundtvig (DEN) vs. 13.10 Daniel De Jonge (NED) Playoff 1 R2 kl. NB 11:30
Court 2 – start 1000
Maxim Landa (DEN) vs. 12.79 Mick Lescure (FRA) P3 (R2)
12.77 Benjamin Hannestad (DEN) vs. Dominik Palan (CZE) P2 (R2)
12.95 Jesper Klov Nilsson (SWE) vs. 11.52 Gustav Theilgaard (DEN) P4 (R2)
Søndagens baner:
====

GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 24) 

WTA 500, Bett1Open, Berlin (GER) – Græs

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale: (Q) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (5) Belinda Bencic (SUI) 1-6, t6-1, 6-3

Semifinale
(Q) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (7) Victoria Azarenka (BLR) 6-4, 6-2
(5) Belinda Bencic (SUI) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4

Kvartfinale
(Q) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Madison Keys (USA) 7-6, 2-6, 7-6
(7) Victoria Azarenka (BLR) vs. Jessica Pegula (USA) 6-2, 5-7, 6-4
Alize Cornet (FRA) vs. (6) Garbine Muguruza (ESP) 4-6, 6-3, 7-6
(5) Belinda Bencic (SUI) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-4, 4-6, 7-6

1/8-finale
Madison Keys (USA) vs. (1) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 1-6, 7-5
(Q) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 6-3
Jessica Pegula (USA) vs. (4) Karolina Pliskova (CZE) 7-5, 6-2
(7) Victoria Azarenka (BLR) vs. Angelique Kerber (GER) 6-3, 7-5
==
(6) Garbine Muguruza (ESP) vs. Elena Rybakina (KAZ) 6-4, 6-3
Alize Cornet (FRA) vs. (3) Bianca Andreescu (CAN) 7-6(2), 7-5
(5) Belinda Bencic (SUI) vs. Petra Martic (CRO) 6-3, 6-4
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (2) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 7-5

R32
(1) Aryna Sabalenka (BLR) – bye
Madison Keys (USA) vs. (Q) Magdalena Frech (POL) 6-3, 6-4
(Q) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-4, 7-6(6)
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (8) Karolina Muchova (CZE) 7-6(5), 5-7, 6-2

(4) Karolina Pliskova (CZE) – bye
Jessica Pegula (USA) vs. (Q) Hailey Baptiste (USA) 6-6 Ret’d
Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Misaki Doi (JPN) 6-2, 6-1
(7) Victoria Azarenka (BLR) vs. (WC) Andrea Petkovic (GER) 6-4, 7-6(2)
==
(6) Garbine Muguruza (ESP) vs. Sorana Cirstea (ROU)
Elena Rybakina (KAZ) vs. Shelby Rogers (USA) 2-6, 6-3, 6-4
Alize Cornet (FRA) vs. Amanda Anisimova (USA) 6-3, 6-1
(3) Bianca Andreescu (CAN) – bye

(5) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Jule Niemeier (GER) 4-6, 6-4, 7-5
Petra Martic (CRO) vs. (Q) Asia Muhammad (USA)
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (WC) Anna Kalinskaya (RUS) 6-3, 6-2
(2) Elina Svitolina (UKR) – bye


WTA 250, Viking Classic, Birmingham (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Finale: (2) Ons Jabeur (TUN) vs. (4) Daria Kasatkina (RUS) 7-5, 6-4

Semifinale:
(4) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) CoCo Vandeweghe (USA) 6-2, 6-4
(2) Ons Jabeur (TUN) vs. Heather Watson (GBR) 6-3, 6-3

Kvartfinale
(Q) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (8) Marie Bouzkova (CZE) 6-4, 6-4
(4) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Tereeza Martincova (CZE) 6-4, 2-6, 6-0
Heather Watson (GBR) vs. (3) Donna Vekic (CRO) 6-4, 6-2
(2) Ons Jabeur (TUN) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-4, 6-0

1/8-finale
(Q) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 4-6, 6-4, 6-3
(8) Marie Bouzkova (CZE) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-0
(4) Daria Kasatkina (RUS) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-2, 7-5
(Q) Tereeza Martincova (CZE) vs. (5) Jelena Ostapenko (LAT) 7-6(4), 4-6, 6-2
==
Heather Watson (GBR) vs. (6) Shuai Zhang (CHN) 5-2 Ret’d
(3) Donna Vekic (CRO) vs. Camila Giorgi (ITA) 2-6, 6-3, 6-4
Anastasia Potapova (RUS) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 6-3
(2) Ons Jabeur (TUN) vs. Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 3-6, 7-6(3)

R32
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (1) Elise Mertens (BEL) 7-6(5), 6-7(5), 7-6(4)
(Q) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 7-6(1)
Caroline Garcia (FRA) vs. Harriet Dart (GBR) 7-5, 4-6, 6-4
(8) Marie Bouzkova (CZE) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 3-6, 6-1, 6-2

(4) Daria Kasatkina (RUS) vs. Polona Hercog (SLO) 4-6, 6-3, 6-3
Marta Kostyuk (UKR) vs. Madison Brengle (USA) 4-6, 7-5, 6-3
(Q) Tereeza Martincova (CZE) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-4
(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Lauren Davis (USA) 6-4, 6-1
==
(6) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Vitalia Diatchenko (RUS) 6-2, 7-5
Heather Watson (GBR) vs. Viktorija Golubic (SUI) 3-6, 6-2, 6-2
Camila Giorgi (ITA) vs. (Q) Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-3, 6-0
(3) Donna Vekic (CRO) vs. Francesca Jones (GBR) 6-1, 6-3

Kristina Mladenovic (FRA) vs. (7) Fiona Ferro (FRA) 3-6, 6-3, 6-4
Anastasia Potapova (RUS) vs. Nina Stojanovic (SRB) 5-7, 7-6(8), 6-4
Leylah Fernandez (CAN) vs. (Q) Yafan Wang (CHN) 7-5, 6-3
(2) Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Caty McNally (USA) 6-4, 6-2

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)


ATP 500, Noventi Open, Halle (GER) – Græs

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X

Finale: Ugo Humbert (FRA) vs. (4) Andrey Rublev (RUS) 6-3, 7-6(4)

Semifinale
Ugo Humbert (FRA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 3-6, 7-6(5)
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 3-6, 6-3

Kvartfinale
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Marcos Giron (USA) 6-3, 6-2
Ugo Humbert (FRA) vs. Sebastian Korda (USA) 6-2, 6-7(5), 6-4
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. (WC) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-6(4), 6-2
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 7-6(5)

1/8-finale
(Q) Marcos Giron (USA) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-7(1), 6-3, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs, (5) Roger Federer (SUI) 4-6, 6-3, 6-2
Ugo Humbert (FRA) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 7-6(4), 3-6, 6-3
Sebastian Korda (USA) vs. Kei Nishikori (JPN) 2-6, 6-3, 7-5
==
(WC) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-4, 7-6(4)
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-4, 6-4
Lloyd George Harris (RSA) vs. (Q) Lukas Lacko (SVK) 6-3, 7-6(8)
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Arthur Rinderknech (FRA) 6-2, 7-5

R32
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (1) Daniil Medvedev (RUS) 7-6(5), 6-3
(Q) Marcos Giron (USA) vs. Vasek Pospisil (CAN) 7-6(4), 7-6(6)
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 7-5
(5) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) 7-6(4), 7-5

(3) Alexander Zverev (GER) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-4, 3-6, 6-3
Ugo Humbert (FRA) vs. Sam Querrey (USA) 4-6, 7-6(4), 7-6(5)
Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 2-6, 6-2
Sebastian Korda (USA) vs. (6) Roberto Baustista Agut (ESP) 6-3, 7-6
==
Corentin Moutet (FRA) vs. (7) David Goffin (BEL) 1-6, 7-5 Ret’d
(WC) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (SE) Jurij Rodionov (AUT) 6-4, 6-3
Jordan Thompson (AUS) vs. (WC) Daniel Altmaier (GER) 6-2, 7-6(4)
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-3, 7-6(5)

Lloyd George Harris (RSA) vs. Gael Monfils (FRA) 6-4, 6-4
(Q) Lukas Lacko (SVK) vs. Guido Pella (ARG) 6-7(5), 7-5, 6-1
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Gilles Simon (FRA) 6-1, 3-6, 6-4
(Q) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (LL) Yannick Hanfmann (GER) 7-5, 6-3

Doubles 

R32: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Franko Skugor (CRO) vs. Jordan Thompson/Luke Saville (AUS) 3-6, 4-6


ATP 500, cinch Championships, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (1) Matteo Berrettini (ITA) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-4, 6-7(5), 6-3

Semifinale
(1) Matteo Berrettini (ITA) vs. (4) Alex De Minaur (AUS) 6-3, 6-4
Cameron Norrie (GBR) vs. (2) Denis Shapovalov (CAN) 7-5, 6-3

Kvartfinale
(1) Matteo Berrettini (ITA) vs. (6) Daniel Evans (GBR) 7-6(5), 6-3
(4) Alex De Minaur (AUS) vs. Marin Cilic (CRO) 3-6, 6-3, 6-4
Cameron Norrie (GBR) vs. (WC) Jack Draper (GBR) 6-3, 6-3
(2) Denis Shapovalov (CAN) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4

1/8-finale
(1) Matteo Berrettini (ITA) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-3, 6-3
(6) Daniel Evans (GBR) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 7-6(7)
(4) Alex De Minaur (AUS) vs. John Millman (AUS) 6-1, 6-3
Marin Cilic (CRO) vs. (8) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 7-6(4)
==
Cameron Norrie (GBR) vs. (5) Aslan Karatsev (RUS) 7-5, 6-2
(WC) Jack Draper (GBR) vs. Alexander Bublik (KAZ) 7-6(5), 7-6(0)
Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Viktor Troicki (SRB) 6-3, 7-6(3)
(2) Denis Shapovalov (CAN) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-2, 6-3

R32
(1) Matteo Berrettini (ITA) vs. Stefano Travaglia (ITA) 7-6(5), 7-6(4)
(WC) Andy Murray (GBR) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-2
Adrian Mannarino (FRA) vs. (WC) Liam Broady (GBR) 6-4, 6-4
(6) Daniel Evans (GBR) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 6-4

(4) Alex De Minaur (AUS) vs. Laslo Djere (SRB) 3-6, 6-3, 6-4
John Millman (AUS) vs. Reilly Opelka (USA) 7-6(4); 5-7, 7-6(6)
Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Sebastian Ofner (AUT) 6-2, 6-7(5), 7-6(4)
(8) Fabio Fognini (ITA) vs. (PR) Yen-Hsun Lu (TPE) 6-4, 7-6(3)
==
(5) Aslan Karatsev (RUS) vs. (LL) Alejandro Tabilo (CHI) 3-6, 6-4, 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 4-6, 6-3, 6-4
Alexander Bublik (KAZ) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-4, 3-6, 6-3
(WC) Jack Draper (GBR) vs. (3) Jannik Sinner (ITA) 7-6(6), 7-6(2)

(Q) Viktor Troicki (SRB) vs. (7) Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. Aljaz Bedene (SLO) 4-6, 6-3, 6-4
Feliciano Lopez (ESP) vs. (Q) Illya Marchenko (UKR) 6-1, 7-6(6)
(2) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Aleksandar Vukic (AUS) 7-6(6), 7-6(6)


ATP Challenger (uge 24)

Place Country Category Surface
Aix en Provence FRA ATP Challenger €132K Clay
Nottingham 2 GBR ATP Challenger €132K Grass
Prostejov CZE ATP Challenger €66K Clay
Almaty 2 KAZ ATP Challenger $52K Clay
Forli ITA ATP Challenger €44K Clay

 

Nottingham 2

Aix en Provence

Finale: [6] (137) Carlos Taberner (ESP) vs.  (298) Manuel Guinard (FRA) 6-2, 6-2

Semifinale:
(298) Manuel Guinard (FRA) vs. (194) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-2
[6] (137) Carlos Taberner (ESP) vs. (WC) (469) Kyrian Jacquet (FRA) 6-3, 6-7(7), 6-0

Kvartfinale:
(194) Elias Ymer (SWE) vs. (152) Oscar Otte (GER) 6-0, Ret’d

1/8-finale:
(194) Elias Ymer (SWE) vs. [4] (117) Francisco Cerundolo (ARG) 6-7(7), 6-2, 6-4
(152) Oscar Otte (GER) vs. [7] (141) Hugo Gaston (FRA) 6-4, 4-6, 6-3

R32: (194) Elias Ymer (SWE) vs. (251) Matteo Viola (ITA) 6-4, 7-6(3)

R32
(WC) (588) Anton Matusevich (GBR) vs. [5] (105) Mikael Ymer (GBR) 6-3, 7-5

Q16: [6] (192) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (233) Borna Gojo (CRO) 2-6, 6-7(6)

Livestream/ATP


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 24)

Place Country Category Surface
Grasse FRA M25 Clay
Tulsa OK, USA M25 Hard
Antalya TUR M15 – Livestream C2+C3 Clay
Genova ITA M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard

 

M15 Antalya

1/8-finale: (517) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (537) Gonzalo Lama (CHI) 2-6, 2-6
R32: (517) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (906) Tadeas Paroulek (CZE) 6-2, 6-2

Doubles

Kvartfinale: Vanshelboim/Ho vs. Adam Pavlasek/Filip Duda (CZE)
1/8-finale: (4) Eric Vanshelboim (UKR)/Ray Ho (TPE) vs. Facundo Juarez/Fermin Tenti (ARG) 6-0, 6-1

<< tilbage


ITF Women (uge 24)

Place Country Category Surface
Nottingham GBR W100+H – Livestream C2+C4 Grass
Stare Splavy CZE W60 – Livestream C1+C3+C5 Clay
Figueira Da Foz POR W25+H – Livestream C1+C2 Hard
Denain FRA W25 Clay
Jonkoping SWE W25 Clay
Madrid ESP W25 Hard
Sumter SC, USA W25 Hard
Antalya TUR W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard

 

W25 Jönköping

R32: (Q) (1122) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) (474) Darya Astakhova (RUS) 1-6, 3-6

Qfi
[13] (1124) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [4] (591) Eva Vedder (NED) 3-6, 6-4, [10-7]
[15] (1241) Elena Jamshidi (DEN) vs. [7] (693) Svenja Ochsner (SUI) 2-6, 5-7

Q16:
[13] (1124) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Alexandra Jansson (SWE) 6-2, 6-1
[15] (1241) Elena Jamshidi (DEN) vs. Anastasia Pettersson (SWE) 6-3, 6-4

<< tilbage


ITF Junior (uge 24)

Grade 4, ITF J4 AARHUS 2021 (DEN) – Grus

Indslag mandag fra TV Aarhus produceret af Jack Fridthjof (Farfar til Cecilie Agerbek Fridthjof)

 

Boys singles

1/8-finale
[7] (443) Richard Biagiotti (DEN) vs.  (1163) Jakub Filip (CZE) 3-6 Ret’d

R32
(WC) (2308) Mikkel Ballisager (DEN) vs. [1] (217) Juan Manuel La Serna (ARG) 1-6, 1-6
(WC) Christopher Garde (DEN) vs. (LL) Mika Petkovic (GER) 6-3, 3-6, 1-6

(1110) Asger Emil Ildor (DEN) vs. [4] (344) Georg Eduard Israelan (GER) 2-6, 2-6
(WC) (1679) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (508) Julian Desousa (NED) 4-6, 4-6
==
[7] (443) Richard Biagiotti (DEN) vs. (972) Jeiden Saidizand (SWE) 6-1, 6-0
(WC) Nikolaj Terp Maansson (DEN) vs. [3] (287) Benjamin Ignacio Torres Fernandez (CHI) 0-6, 0-6

(LL) Oliver Steines (DEN) vs. (551) Alexander Eriksson (SWE) 2-6, 0-6
(914) Julius Kostopouos (DEN) vs. (489) David Fix (GER) 3-6, 6-3, 3-6
(Q) (1469) Ervin Mesic (DEN) vs. [2] (271) Jan Hrazdil (CZE) 2-6, 3-6

Qfi
[1] (1396) Gabriel Berner (SWE) vs. (WC) Mika Petkovic (GER) 7-6(1)
[2] (1469) Ervin Mesic (DEN) vs. (WC) Frederik Sommer Houborg (DEN) 6-1, 6-2
Gabriele Vulpitta (ITA) vs. Julian Lockl (AUT) 6-2, 6-1
Oliver Steines (DEN) vs. [5] (2182) Lukas Escher (GER) 6-2, 6-0

Q16:
Fidel Nweke (DEN) vs. [1] (1396) Gabriel Berner (SWE) 0-6, 0-6
(WC) Anton Seemann (DEN) vs. (WC) Mika Petkovic (GER) 0-6, 0-6

[2] (1469) Ervin Mesic (DEN) vs. (WC) Luka Stojanovic (DEN) 6-4, 6-1
(WC) Frederik Sommer Houborg (DEN) vs. (WC) Michele Di Pierro (ITA) 2-6, 1-6

Gabriele Vulpitta (ITA) vs. [3] (1551) Arenui Luethi (SUI) 7-5, 6-2
Niklas Jensen (DEN) vs. Julian Lockl (AUT) 6-0, 2-6, [8-10]

Oliver Steines (DEN) vs. [4] (1590) Nikolaos Sfyrakis (GRE) 6-4, 6-3
Philip Peter Carstensen (DEN) vs. [5] (2182) Lukas Escher (GER) 1-6, 1-6

Q32:
(WC) Niklas Kudsk (DEN) vs. Gabriele Vulpitta (ITA) 1-6, 0-6
Oliver Steines (DEN) vs. Tobias Van Ooijen (NED) 7-5, 4-6, [10-6]

Girls singles

Finale: [3] (596) Irina Balus (SVK) vs. (Q) Tessa Johanna Brockmann (GER) 1-6, 6-1, 7-5

Semifinale
(Q) Tessa Johanna Brockmann (GER) vs. (1934) Leonie Møller (GER) 6-4, 6-3
[2] (352) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [3] (596) Irina Balus (SVK) 1-6, 5-7

Kvartfinale
(Q) Tessa Johanna Brockmann (GER) vs. (1307) Berta Passola (ESP) 4-6, 6-3, 7-5
(1934) Leonie Møller (GER) vs. [4] (602) Lilly Pauline Schultz (GER) 6-4, 6-4
(1181) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [3] (596) Irina Balus (SVK) 3-6, 7-6(2), 6-3
[2] (352) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (1005) Camilia Samel Druz (FRA) 6-3, 5-7, 6-2

1/8-finale
(1307) Berta Passola (ESP) vs. [1] (327) Stella Remander (FIN) 6-4, 6-3
(Q) Tessa Johanna Brockmann (GER) vs. (1139) Zuzana Vanceelova (SVK) 6-3, 7-6(4)
[4] (602) Lilly Pauline Schultz (GER) vs. (2038) Adelisa Kahriman (SWE) 6-1, 6-0
(1934) Leonie Møller (GER) vs. [6] (812) Emilija Pranyte (LTU) 6-1, 6-4
==
(1181) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (Q) Vicky Veloso (GER) 6-1, 6-3
[3] (596) Irina Balus (SVK) vs. (Q) Sarah Hartel (GER) 6-1, 6-1
(1005) Camilia Samel Druz (FRA) vs. [5] (773) Lavinia Morreale (GER) 7-6(4), 6-2
[2] (352) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) 7-6(1), 6-0

R32
(1737) Laura Brunkel (DEN) vs. [1] (327) Stella Remander (FIN) 6-7(3), 2-6
(1091) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1307) Berta Passola (ESP) 3-6, 2-6
(WC) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Tessa Johanna Brockmann (GER) 4-6, 1-6
(895) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1139) Zuzana Vanceelova (SVK) 5-7 7-5, 1-6

(2824) Sara Børkop (DEN) vs. [4] (602) Lilly Pauline Schultz (GER) 5-7, 5-6 Ret’d
(1624) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (2038) Adelisa Kahriman (SWE) 3-6, 4-6
(1049) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (1934) Leonie Møller (GER) 0-6, 2-6
[6] (812) Emilija Pranyte (LTU) vs. (2224) Nicole Lukesova (CZE) 6-1, 6-4
==
(1181) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [7] (890) Sade Scharlin (FIN) 6-4, 7-5
(WC) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Vicky Veloso (GER) 4-6, 6-2, 3-6
(WC) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. (Q) Sarah Hartel (GER) 6-3, 4-6, 2-6
[3] (596) Irina Balus (SVK) vs. (Q) Isabella Svahn (SWE) 6-3, 6-1

[5] (773) Lavinia Morreale (GER) vs. (1845) Didi Bredberg Canizares (USA)
(1635) Mille Mørk (DEN) vs. (1005) Camilia Samel Druz (FRA) 2-6, 3-6
Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (980) Pauline Greta Bruns (GER) 6-2, 6-0
[2] (352) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (2829) Vasilisa Borisova (RUS) 6-0, 6-3

Qfi
Lykke Bertelsen (DEN) vs. Vicky Veloso (GER) 1-6, 1-6
Sarah Hartel (GER) vs. Victoria Kapcia (SWE) 6-2, 6-1
Anne-Sofie Ravn (DEN) vs. Tessa Johanna Brockmann (GER) 1-6, 1-6
Isabella Svahn (SWE) vs. Lilien Thieking (GER) 6-3, 6-1

Q16
Lykke Bertelsen (DEN) – bye
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Vicky Veloso (GER) 2-6, 4-6

Victoria Kapcia (SWE) – bye
Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. Sarah Hartel (GER) 1-6, 1-6

Anne-Sofie Ravn (DEN) vs. Anna Petkovic (GER) – walkover
Tessa Johanna Brockmann (GER) vs. Alma Kahriman (SWE) 6-0, 6-1

Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Lilien Thieking (GER) 2-6, 1-6
Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. Isabella Svahn (SWE) 2-6, 2-6

Girls doubles

Finale: (2) Vilma Krbes Hyllested/Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (1) Stella Remander (FIN)/Irina Balus (SVK) 4-6, 6-3, [10-4]
Semifinale: (2) Vilma Krbes Hyllested/Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Cirkeline Lundberg (DEN) 6-0, 6-3


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 24)

Cat 3, TE Birkerød 2021 (DEN) – Grus

U16 Boys singles

Finale: [2] (797) Karl Nagel-Heyer (GER) vs. (WC) (1047) Vincent Vohl (GER) 7-6(1), 6-1

Semifinale
(WC) (1047) Vincent Vohl (GER) vs. [1] (210) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 6-4, 6-1
[3] (307) Yakup Uzunel (DEN) vs. [2] (797) Karl Nagel-Heyer (GER) 4-6, 2-6

Kvartfinale
[1] (210) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) vs. (1482) Ewan Cohen (SWE) 6-2, 6-0
(WC) (1047) Vincent Vohl (GER) vs. (698) Filip Slavkovic (SWE) 6-3, 6-2
[3] (307) Yakup Uzunel (DEN) vs. (1602) Kristian Kjellberg (DEN) 7-6(2), 6-3
[2] (797) Karl Nagel-Heyer (GER) vs. [6] (385) Adrien Ducruet (FRA) 6-2, 6-3

1/8-finale
(1602) Kristian Kjellberg (DEN) vs. (1602) Lukas Andersson (SWE) 4-6, 6-4, 7-5
[3] (307) Yakup Uzunel (DEN) vs. (1645) Emil Frozkhan (SWE) 7-5, 6-2
(LL) Phi Thanh Vo (DEN) vs. [6] (385) Adrien Ducruet (FRA) 1-6, 2-6

R32
(Q) (2669) Mads Tvede (DEN) vs. [1] (210) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 1-6, 1-6
[5] (368) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (Q) Finley Traebing (GER) 2-6, 0-6

(Q) Hector Hertz Nissen (DEN) vs. [4] (355) Tom Suedmeyer (GER) 1-6, 1-6
(Q) (2093) Anders Bjørn Møller (DEN) vs. (698) Filip Slavkovic (SWE) 1-6, 2-6
(1875) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. (WC) (1047) Vincent Vohl (GER) 6-3, 5-7, 1-3 Ret’d
==
(1602) Kristian Kjellberg (DEN) vs. (Q) (1093) Amir Albeg (GER) 6-4, 6-3
[3] (307) Yakup Uzunel (DEN) vs. (1875) Nassim Boussaada (FRA) 6-0, 6-2

(LL) Phi Thanh Vo (DEN) vs. (LL) Elias Heinemyr (SWE) 6-0, 6-1
(WC) (2073) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. (Q) Tim Malmqvist (SWE) 7-6(6), 1-6, 4-6
(WC) (2669) Jarl August Ildor (DEN) vs. [2] (797) Karl Nagel-Heyer (GER) 0-6, 0-6

Qfi
[3] (2093) Anders Bjørn Møller (DEN) – bye
[4] (2669) Mads Tvede (DEN) vs. Axel Raber (SWE) 6-3, 6-2
Hector Hertz Nissen (DEN) vs. Tim Malmqvist (SWE) 4-6, 4-6
Carlos Fernando Nau (GER) vs. Elias Heinemyr (SWE) 6-3, 7-6(6)
Emil Remsted (DEN) vs. Finley Traebing (GER) 1-6, 2-6
Phi Thanh Vo (DEN) vs. Mattis Jux (GER) 6-7(4), 1-6

U16 Girls singles

Finale: [4] (1147) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (WC) (1831) Helena Buchwald (GER) 4-6, 5-7

Semifinale
[4] (1147) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [1] (154) Amelie Justine Hejtmanek (GER) 7-6(8), 6-3
(WC) (1831) Helena Buchwald (GER) vs. [3] (1053) Marie Poetzing (GER) 6-4, 6-0

Kvartfinale
[1] (154) Amelie Justine Hejtmanek (GER) vs. (2620) Victoria Kapcia (SWE) 6-3, 6-3
[4] (1147) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [5] (1169) Emma Katarina Forgac (GER) 7-6(4), 6-2
[7]  (1593) Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. [3] (1053) Marie Poetzing (GER) 1-6, 3-6
[6] (1186) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. (WC) (1831) Helena Buchwald (GER) 3-6, 4-6

1/8-finale
[8] (1772) Caroline Porsager (DEN) vs. (2620) Victoria Kapcia (SWE) 7-6(6), 0-6, 3-6
[4] (1147) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Hannah Winding Mollerup (DEN) 6-7(3), 6-1, 6-4
Cecilie Funder (DEN) vs. [5] (1169) Emma Katarina Forgac (GER) 1-6, 3-6
==
[7]  (1593) Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. (WC) Claire Knudsen (DEN) 6-0, 6-0
[6] (1186) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. Naja Avnsbøl Lnd (DEN) 7-6(3), 6-3

R32
Oline Vienberg Skovgaard (DEN) vs. (1886) Sofia Germani (ITA)
[8] (1772) Caroline Porsager (DEN) – bye

[4] (1147) Sarafina Olivia Hansen (DEN) – bye
Hannah Winding Mollerup (DEN) – bye
Cecilie Funder (DEN) – bye
[5] (1169) Emma Katarina Forgac (GER) – bye
==
[7]  (1593) Ophelia Mille Ruus (DEN) – bye
(WC) Claire Knudsen (DEN) – bye
Asta Elisabeth Nielsen (DEN) vs. Emily Knezevic (SWE)
[3] (1053) Marie Poetzing (GER) – bye

[6] (1186) Emma Thulin Gregersen (DEN) – bye
Naja Avnsbøl Lnd (DEN) – bye
(2113) Ann-Sofie Hübertz (DEN) vs. (wC) Helena Buchwald (GER)
[2] (475) Jemima williams-Phillips (AUS)


U14 Boys singles

Finale: [3] (201) Emanuel Grau Krisensen (DEN) vs. (Q) Mats Nicolas Egbring (GER) 6-3, 6-0

Semifinale
[3] (201) Emanuel Grau Krisensen (DEN) vs. [1] (54) Martin Doskocil (CZE) 6-2, 6-3
(Q) Mats Nicolas Egbring (GER) vs. (Q) Tom Frederik Siebold (GER) 6-1, 6-4

Kvartfinale
(Q) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. [1] (54) Martin Doskocil (CZE) 1-6, 3-6
[3] (201) Emanuel Grau Krisensen (DEN) vs. (548) Linus Andersson (SWE) 6-0, 6-2
(Q) Tom Frederik Siebold (GER) vs. (676) Ty Host (AUS) 7-5, 7-5
(495) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. (Q) Mats Nicolas Egbring (GER) 1-6, 3-6

1/8-finale
(Q) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [1] (54) Martin Doskocil (CZE) 2-6, 4-6
(Q) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (548) Christoffer Thielsen (DEN) 6-2, 7-6(1)
[3] (201) Emanuel Grau Krisensen (DEN) vs. (676) Christoffer Thielsen (DEN) 7-5, 6-4
(495) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (548) Linus Andersson (SWE) 4-6, 6-1, 4-6
==
(Q) Tom Frederik Siebold (GER) vs. (WC) Daniel Widegren (SWE) 6-4, 6-2
[4] (265) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. (676) Ty Host (AUS) 1-6, 1-6
(Q) Mats Nicolas Egbring (GER) vs. (586) Mick Ilnicki (SWE) 6-3, 6-0
(495) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. (WC) (511) Marcus Sehested (SWE) 6-1, 4-6, 6-3

R32
(Q) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. Jan-Niklas Buchwald (GER) 6-4, 6-3
(Q) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (548) Johan Anton Ake Lundahl (SWE) 1-6, 7-5, 7-5
(548) Christoffer Thielsen (DEN) vs. [8] (485) Johannis Rimkus (GER) 6-3, 6-3

[3] (201) Emanuel Grau Krisensen (DEN) vs. (581) Viggo Wagenknecht (GER) 6-1, 6-3
(676) Christoffer Thielsen (DEN) vs. (617) Jesper Ekoff (SWE) 6-1, 6-4
(WC) (676) Gabriel Pyndt (DEN) vs. (548) Linus Andersson (SWE) 2-6, 1-6
(495) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [7] (370) Alexander Haage (GER) 7-6(4), 6-4
==
(WC) Mingus Zack Hansen (DEN) vs. (Q) Tom Frederik Siebold (GER) 0-6, 0-6
(LL) Leo Bach Nielsen (DEN) vs. (676) Ty Host (AUS) 1-6, 4-6
[4] (265) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. (Q) Linus Huep (GER) 6-4, 6-4

(329) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (Q) Mats Nicolas Egbring (GER) 2-6, 3-6
(676) Asger Sørensen (DEN) vs. (586) Mick Ilnicki (SWE) 6-7(9), 3-6
(495) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. [2] (68) Balthazar Huss (GER) 6-3, 2-6, 7-6(5)

Qfi
Leo Bach Nielsen (DEN) vs. Jan-Niklas Buchwald (GER) 6-3, 2-6, [9-11]
August Schrøder (DEN) vs. Tom Frederik Siebold (GER) 0-6, 0-6
Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. William Olsson (SWE) 6-3, 6-4
Sebastian Kjølbye (DEN) vs. Jonathan Ekstrand (SWE) 6-4, 6-3

Q16
Leo Bach Nielsen (DEN) vs. Oskar Elmevik (SWE) 7-5, 6-4
Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. Mats Nicolas Egbring (GER) 1-6, 0-6
August Schrøder (DEN) vs. Carl Sandelin (SWE) 3-6, 6-2, [10-5]
William Thulin-Gregersen (DEN) vs. William Olsson (SWE) 1-6, 5-7
Sebastian Kjølbye (DEN) vs. Idan Maris (ISR) 6-1, 6-0
Thorbjorn Haubro Jensen (DEN) vs. Oliver Vainionpaa (FIN) 0-6, 0-6
FinN Sulugiuc (DEN) vs. Marcos Karakassis (GRE) 2-6, 2-6


U14 Girls singles

Finale: [1] (273) Philippa Faerber (GER) vs. [3] (322) Jana Svobodova (CZE) 6-4, 6-2

Semifinale
(WC) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. [1] (273) Philippa Faerber (GER) 1-6, 1-6
[3] (322) Jana Svobodova (CZE) vs. [2] (311) Lavinia Maria Nitzsche (GER) 6-3, 6-4

Kvartfinale
[1] (273) Philippa Faerber (GER) vs. [5] (381) Tatiana Miriam Cantos Siemers (ESP) 6-2, 6-1
(WC) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. [4] (379) Lara Maurice (FRA) 6-3, 6-2
[3] (322) Jana Svobodova (CZE) vs. (472) Isabel Skoog (SWE) 7-6(2), 6-7(3), 6-2
[7] (400) Lucca Ingildsen (DEN) vs. [2] (311) Lavinia Maria Nitzsche (GER) 2-6, 3-6

1/8-finale
(Q) Naja Brun Creton (DEN) vs. [1] (273) Philippa Faerber (GER) 0-6, 0-6
(587) Carli Scheuer Moesgaard (DEN) vs. [5] (381) Tatiana Miriam Cantos Siemers (ESP) 2-6, 6-2, 5-7
(Q) Emma Paunovic (DEN) vs. [4] (379) Lara Maurice (FRA) 3-6, 4-6
(WC) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (785) Sofia Gottlieb (SWE) 6-2, 3-6, 6-3
==
(593) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (472) Isabel Skoog (SWE) 3-6, 3-6
[3] (322) Jana Svobodova (CZE) vs. (WC) Anna Persike (GER) 6-1, 6-3
[7] (400) Lucca Ingildsen (DEN) vs. (723) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) 1-6, 6-2, 6-0
[2] (311) Lavinia Maria Nitzsche (GER) vs. (Q) Felien Anne Willemse (NED) 6-0, 6-0

R32
(927) Elinor Soldbro Dubin (DEN) vs. [1] (273) Philippa Faerber (GER) 0-6, 0-6
(Q) Naja Brun Creton (DEN) vs. Tesse Antonis (NED) 6-4, 1-6, 6-2
(587) Carli Scheuer Moesgaard (DEN) vs. (843) Karolina Johnsen (DEN) 6-0, 6-1
(Q) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. [5] (381) Tatiana Miriam Cantos Siemers (ESP) 4-6, 6-1, 3-6

(Q) Marie Leutholtz Benmouyal (DEN) vs. [4] (379) Lara Maurice (FRA) 4-6, 3-6
(Q) Emma Paunovic (DEN) vs. (964) Michelle Huebner (GER) 5-7, 6-4, 6-1
(Q) Ingrid Friis Hein (DEN) vs. (785) Sofia Gottlieb (SWE) 2-6, 1-6
(WC) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. [6] (499) Liv Torp-Milojevic (DEN) 6-7(4), 6-4, 6-0
==
(593) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (451) Vigga Scheuer Moesgaard (DEN) 6-2, 6-1
(723) Sofia Mortensen (DEN) vs. (472) Isabel Skoog (SWE) 4-6, 2-6
(WC) Anna Persike (GER) vs. (Q) Emma Gamborg-Nielsen (DEN) – walkover
Sophia Bergqvist (DEN) vs. [3] (322) Jana Svobodova (CZE) 3-6, 1-6

[7] (400) Lucca Ingildsen (DEN) vs. (WC) Marta Ferrer Sole (ESP) 6-2, 6-4
(723) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. (Q) (964) Mariam Hassouneh (DEN) 6-3, 7-5
(WC) Sara Louise Termansen (DEN) vs. (Q) Felien Anne Willemse (NED) 1-6, 1-6
(LL) Nikoline Lild Mikkelsen (DEN) vs. [2] (311) Lavinia Maria Nitzsche (GER) 0-6, 0-6

Qfi
[1] (964) Mariam Hassouneh (DEN) – bye
Marie Leutholtz Benmouyal (DEN) – bye
Emma Gamborg-Nielsen (DEN) – bye
Naja Brun Creton (DEN) – bye
Emma paunovic (DEN) vs. Angelina Kolm (GER) 6-4, 7-5
Silke Skikkild (DEN) vs. Felien Anne Willemse (NED) 0-6, 1-6
Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. Nikoline Lild Mikkelsen (DEN) 6-1, 6-3
Ingrid Friis Hein (DEN) vs. Eva Katharina Suedmeyer (GER) 6-4, 6-4


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)

PTT Denmark Men’s $25 Clay 1, Rungsted Kyst (DEN) – Grus

Livestream (Playlist): https://www.youtube.com/playlist?list=PLTsq4HmQQOqQGfIc6eMWkqlMkY17XrFqc

Resultater

Playoff 1
Finale: 12.97 Sebastian Grundtvig (DEN) vs. 13.12 Daniel De Jonge (NED) 4-6, 6-4, 6-2

Semifinale
13.12 Daniel De Jonge (NED) vs. Marius Ruzgas (SWE) 3-6, 7-6(3), 6-1
12.97 Sebastian Grundtvig (DEN) vs. 12.60 Carl Emil Overbeck (DEN 6-3, 6-1

Playoff 2
Finale: 12.85 Benjamin Hannestad (DEN) vs. 13.19 Dominik Palán (CZE) 6-4, 6-3

13.19 Dominik Palán (CZE) vs. 12.95 Henrik Korsgaard (DEN) 6-7(6), 5-2
12.85 Benjamin Hannestad (DEN) vs. 13.09 Simon Yitbarek (SWE)  6-4, 6-3

Playoff 3
Finale: 11.99 Maxim Landa (DEN) vs. 12.71 Mick Lescure (FRA) 6-2, 6-4

12.71 Mick Lescure (FRA) vs. 12.10 Javier Alejandro Mendoza Crespo 6-2, 7-5
11.99 Maxim Landa (DEN) vs. 12.47 Philip Hjorth (DEN) 7-5, 7-6(8)

Playoff 4
Finale: 11.69 Gustav Theilgaard (DEN) vs. 12.92 Jesper Klov Nilsson (SWE) 6-3, 3-0

12.92 Jesper Klov Nilsson (SWE) vs. 11.91 Ludvig Aaes (DEN)  6-3, 4-1
11.69 Gustav Theilgaard (DEN) vs. 12.61 Hugo Pierre (FRA) 6-4, 7-5

Playoff 5
Finale: 12.25 Alexander Kønigsfeldt (DEN) vs. 12.12 Warren Sinius (FRA) 6-1, 6-0

12.25 Alexander Kønigsfeldt (DEN) vs. 11.80 Henrik Atlevi (SWE) – walkover
12.12 Warren Sinius (FRA) vs. 11.63 Nikolaj Katic (DEN) 5-4

Group A
12.55 Hugo Pierre (FRA) vs. 12.55 David Norfeldt (SWE) 7-6(3), 6-3
12.25 Carl Emil Overbeck (DEN) vs. 13.20 Simon Yitbarek (SWE) 6-4, 6-1
12.25 Carl Emil Overbeck (DEN) vs. 12.55 David Norfeldt (SWE) 7-6(4), 7-5
12.78 Mick Lescure (FRA) vs. 12.57 Hugo Pierre (FRA) 2-6, 7-5, 6-3
12.78 Mick Lescure (FRA) vs. 12.55 David Norfeldt (SWE) 7-5, 6-3
12.61 Hugo Pierre (FRA) vs. 13.20 Simon Yitbarek (SWE) 6-3, 1-6, 7-5
13.20 Simon Yitbarek (SWE) vs. 12.46 David Norfeldt (SWE) 5-2
12.31 Carl Emil Overbeck (DEN) vs. 12.78 Mick Lescure (FRA) 3-6, 6-0, 6-3
12.35 Carl Emil Overbeck (DEN) vs. 12.66 Hugo Pierre (FRA) 6-2, 6-2
13.18 Simon Yitbarek (SWE) vs. 12.79 Mick Lescure (FRA) 6-4, 7-5
12.83 Marius Ruzgas (SWE) vs. 12.43 Philip Hjorth (DEN) 4-6, 6-1, 6-3

  1. 12.53 Carl Emil Overbeck (DEN) 4-0
  2. 13.14 Simon Yitbarek (SWE) 2-2, 4-4, 37-37
  3. 12.75 Mick Lescure (FRA) 2-2, 5-5, 46-50
  4. 12.65 Hugo Pierre (FRA) 2-2, 5-5, 45-50
  5. 12.43 David Norfeldt (SWE) 0-4

Group B
12.69 Benjamin Hannestad (DEN) vs. 12.42 Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) 6-2, 5-7, 6-0
12.96 Jesper Klov Nilsson (SWE) vs. 12.24 Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) 6-3, 6-3
12.03 Javier Alejandro Mendoza Crespo vs. 12.24 Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) 5-2 Ret’d
13.10 Daniel De Jonge (NED) vs. 12.69 Benjamin Hannestad (DEN) 6-4, 7-5
13.10 Daniel De Jonge (NED) vs. 12.03 Javier Alejandro Mendoza Crespo (BOL) 6-1, 6-2
12.72 Benjamin Hannestad (DEN) vs. 12.96 Jesper Klov Nilsson (SWE) 6-2, 6-2
12.05 Javier Alejandro Mendoza Crespo (BOL) vs. 12.96 Jesper Klov Nilsson (SWE) 6-2, 6-0
13.10 Daniel De Jonge (NED) vs. 11.56 Nikolaj Katic (DEN) 4-6, 6-4, 6-0
12.77 Benjamin Hannestad (DEN) vs. 11.56 Nikolaj Katic (DEN) 6-4, 6-1
13.10 Daniel De Jonge (NED) vs. 12.95 Jesper Klov Nilsson (SWE) 6-3, 4-6, 6-3

  1. 13.12 Daniel De Jonge (NED) 4-0
  2. 12.81 Benjamin Hannestad (DEN) 3-1
  3. 12.07 Javier Alejandro Mendoza Crespo (BOL) 2-1
  4. 12.92 Jesper Klov Nilsson (SWE) 1-3
  5. 12.20 Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) 0-1
  6. 11.60 Nikolaj Katic (DEN) 0-1, 1-4, 15-28
  7. 12.16 Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) 0-2, 0-3, 8-17

Group C
12.81 Marius Ruzgas (SWE) vs. 12.34 Warren Sinius (FRA) 6-2, 6-0
13.19 Dominik Palán (CZE) vs. 12.25 Philip Hjorth (DEN) 6-2, 3-6, 6-4
12.81 Marius Ruzgas (SWE) vs. 13.19 Dominik Palán (CZE) 6-3, 6-4
12.25 Philip Hjorth (DEN) vs. 12.75 Johannes Ingildsen (DEN) 6-3, 6-1
13.19 Dominik Palán (CZE) vs. 11.49 Ludvig Aaes (DEN) 6-2, 6-4
12.29 Philip Hjorth (DEN) vs. 12.29 Warren Sinius (FRA) 6-3, 7-5
13.19 Dominik Palán (CZE) vs. 12.26 Warren Sinius (FRA) 6-4, 6-0
12.83 Marius Ruzgas (SWE) vs. 11.49 Ludvig Aaes (DEN) 6-2, 7-6(6)
11.56 Ludvig Aaes (DEN) vs. 12.20 Warren Sinius (FRA) 7-6(3), 6-2

  1. 12.84 Marius Ruzgas (SWE) 4-0
  2. 13.19 Dominik Palán (CZE) 3-1
  3. 12.47 Philip Hjorth (DEN) 2-2
  4. 11.86 Ludvig Aaes (DEN) 1-2
  5. 12.15 Warren Sinius (FRA) 0-4
  6. 12.65 Johannes Ingildsen (DEN) 0-1

Group D
12.66 Sebastian Grundtvig (DEN) vs. 11.59 Maxim Landa (DEN) 6-2, 7-5
12.18 Søren Borup Wedege (DEN) vs. 13.02 Henrik Korsgaard (DEN) 6-2, 3-6, 4-3
11.59 Maxim Landa (DEN) vs. 11.56 Gustav Theilgaard (DEN) 7-5, 6-4
12.66 Sebastian Grundtvig (DEN) vs. 13.04 Leo Borg (SWE) 6-3, 6-2
11.59 Maxim Landa (DEN) vs. 11.90 Henrik Atlevi (SWE) 6-2, 6-3
12.65 Sebastian Grundtvig (DEN) vs. 13.02 Henrik Korsgaard (DEN) 6-3, 7-5
12.99 Henrik Korsgaard (DEN) vs. 11.69 Maxim Landa (DEN) 6-1, 6-4
11.52 Gustav Theilgaard (DEN) vs. 11.90 Henrik Atlevi (SWE) 7-5, 6-2
12.91 Sebastian Grundtvig (DEN) vs. 11.52 Gustav Theilgaard (DEN) 6-4, 6-2
12.95 Henrik Korsgaard (DEN) vs. 11.88 Henrik Atlevi (SWE) 6-0, 6-3

  1. 12.93 Sebastian Grundtvig (DEN) 4-0
  2. 12.95 Henrik Korsgaard (DEN) 3-1
  3. 11.92 Maxim Landa (DEN) 2-2
  4. 11.61 Gustav Theilgaard (DEN) 1-2
  5. 12.34 Søren Borup Wedege (DEN) 0-1, 2-1
  6. 13.08 Leo Borg (SWE) 0-1, 0-2, 5-12
  7. 11.82 Henrik Atlevi (SWE) 0-3Lørdagens resultater:
    Placering 1-4:
    D. De Jong, Holland – M. Ruzfas, Sverige 3-6 7-6 6-1
    S. Grundtvig, HIK – C.E. Overbeck, KB 6-3 6-1Placering: 5-8:
    D. Palan, Tjekkiet – H. Korsgaard, HRT 5-7 5-2 ret
    B. Hannestad, KB – S. Yitbarek, Sverige 6-4 6-3

    Placering 9-12:
    M. Lescure, Frankrig – J. Crespo, Bolivia 2-6 7-5 ret.
    M. Landa, HRT – P. Hjorth, KB 7-5 7-6

    Placering 13- 16:
    J. Nilsson, Sverige – L. Aaes, HRT 6-3 4-1 ret.
    G. Theilgaard, Birkerød – H. Pierre, Frankrig 6-4 7-5

    Placering 17-20:
    A. Kønigsfeldt, HIK – H. Atlevi, Sverige w.o.
    W. Sinius, Frankrig – N. Katic, B 93 5-4 ret.


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm