Både Simona Halep og Garbine Muguruza viste storspil, inden de torsdag mødes i semifinalen og en direkte duel om 1. pladsen på WTA-ranglisten

Caroline Wozniacki kunne i teorien have overtaget ranglistens 1. plads, hvis onsdagens kvartfinaler havde flasket sig, men både Simona Halep og Garbine Muguruza præsterede grus-spil på et niveau, hvor hverken Angelique Kerber eller Maria Sharapova kunne hindre, at Halep og Muguruza torsdag ved 15-tiden mødes i en semifinale, der samtidig afgør, hvem der er no. 1 på WTA-ranglisten efter French Open.

Halep har kun vundet en enkelt gang over Muguruza, hvilket til gengæld var på grus i Stuttgart 2015.
Billedet herover er fra Cincinnati i 2017, hvor Muguruza vandt finalen 6-1, 6-0.

Forinden færdigspilles fra kl. 12 kvartfinalen hos herrerne, hvor kampen på Philippe-Chatrier mellem 1. seedede Rafael Nadal og 11. seedede Diego Schwartzman genoptages, efter at argentineren overraskende vandt 1. sæt 6-4, og han havde også Nadal på hælene i 2. sæt, men efter regn-afbrydelse bragte spanieren sig foran 5-3, inden kampen blev udsat.

På Suzanne-Lenglen blev kvartfinalen mellem Marin Cilic og Juan Martin Del Potro afbrudt ved stillingen 5-5 i 1. sæts tiebreak, og den genoptages ligeledes torsdag kl. 12.

Den sidste kamp på Philippe-Chatrier bliver den rent amerikanske semifinale mellem 10. seedede Sloane Stephens og 13. seedede Madison Keys.

Kampene på Philippe-Chartrier bliver vist på Eurosport 1, mens Cilic og Del Potro bliver vist på Eurosport 2, der desuden viser både mixeddouble finalen og semifinale i herredouble.

Grand Slam Junior: Clara Tauson besejret af japaner og frustrationer

Som omtalt i artiklen herover tabte Clara Tauson i 1/8-finalen i single ved juniorernes French Open, og hendes 1/8-finale i double blev efter 4 spillede bolde udsat til torsdag, hvor den er 4. kamp på Court 6.

Kampen bliver formentlig vist på Eurosport Player, hvor der også kan blive gensyn med en række tennis-legender, som optræder på torsdagens program.


Grand Slam, French Open, Paris – Grus

TV-dækning: Eurosport 1 & 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram torsdag:

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 12pm

Rafael NADAL (ESP) [1] vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11]  4-6, 6-3, 6-2, 6-2
To be completed: Schwartman leads 6-4 3-5

Not before 3pm
Simona HALEP (ROU) [1] vs Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3]  6-1, 6-4

Sloane STEPHENS (USA)[10] vs. Madison KEYS (USA)[13] 6-4, 6-4

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 12pm

Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5] vs. Marin CILIC (CRO) [3] 7-6(5), 5-7, 6-3, 7-5
To be completed: Match tied 6-6 (5-5)

Mixed doubles final
Gabriela DABROWSKI (CAN) & Mate PAVIC (CRO) [1]
vs Latisha CHAN (TPE) & Ivan DODIG (CRO) [2]

Nikola MEKTIC (CRO) & Alexander PEYA (AUT) [8]
vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA) & Nicolas MAHUT (FRA) [6]

Court 1

Play starts at 11am

Iva MAJOLI (CRO) & Arantxa SANCHEZ (ESP)
vs Kim CLIJSTERS (BEL) & Nathalie TAUZIAT (FRA)

Not before 12:30pm
Nathalie DECHY (FRA) & Amelie MAURESMO (FRA)
vs Conchita MARTINEZ (ESP) & Sandrine TESTUD (FRA)

Michael CHANG (USA) & Henri LECONTE (FRA)
vs Sergi BRUGUERA (ESP) & Younes EL AYNAOUI (MAR)

Mikael PERNFORS (SWE) & Mats WILANDER (SWE)
vs Arnaud BOETSCH (FRA) & Pat CASH (AUS)

Court 3

Play starts at 11am

Caty MCNALLY (USA) vs Xiyu WANG (CHN) [8]

Sebastian BAEZ (ARG) [1] vs Nick HARDT (DOM)

Lorenzo MUSETTI (ITA) & Deney WASSERMANN (NED)
vs Jonas FOREJTEK (CZE) & Dalibor SVRCINA (CZE) [8]

Clara BUREL (FRA) & Yasmine MANSOURI (FRA) [8]
vs Chloe BECK (USA) & Taisya PACHKALEVA (RUS)
To be completed: match tied 3-3

Sebastian BAEZ (ARG) & Thiago SEYBOTH WILD (BRA) [1]
vs L.MUSETTI (ITA ) & D.WASSERMANN (NED) or J.FOREJTEK (CZE ) & D.SVRCINA (CZE) [8]

C.BUREL (FRA ) & Y.MANSOURI (FRA) [8] or C.BECK (USA ) & T.PACHKALEVA (RUS)
vs C.MCNALLY (USA ) & I.SWIATEK (POL) or MC.OSORIO SERRANO (COL ) & X.WANG (CHN) [2]

Court 6

Play starts at 11am

Carlos LOPEZ MONTAGUD (ESP) vs Sebastian KORDA (USA) [2]

Brandon NAKASHIMA (USA) vs Thiago SEYBOTH WILD (BRA) [8]

Caty MCNALLY (USA) & Iga SWIATEK (POL)
vs Maria Camila OSORIO SERRANO (COL) & Xiyu WANG (CHN) [2]
To be completed: McNally/Swiatek lead 6-3 0-0

Jesper DE JONG (NED) & Yanki EREL (TUR)
vs Ondrej STYLER (CZE) & Naoki TAJIMA (JPN)

A.FENTY (USA ) & U.PARK (KOR) [6] or N.ALVAREZ VARONA (ESP ) & C.LOPEZ MONTAGUD (ESP)
vs Hugo GASTON (FRA) & Clement TABUR (FRA) [2]

6 DF Q Y.NAITO (JPN ) & N.SATO (JPN) or M.BILOKIN (UKR ) & V.DEMA (UKR) [3]
vs G.DRUMMY (IRL ) & S.WALTERT (SUI) or ML.CARLE (ARG ) & C.GAUFF (USA) [6]

Court 7

Play starts at 11am

Shingo KUNIEDA (JPN) vs Stefan OLSSON (SWE)

Yui KAMIJI (JPN) [1] vs Charlotte FAMIN (FRA)

Frederic CATTANEO (FRA) vs Stephane HOUDET (FRA)

Marjolein BUIS (NED) vs Diede DE GROOT (NED) [2]

Court 9

Play starts at 11am

Aniek VAN KOOT (NED) vs Kgothatso MONTJANE (RSA)

Alfie HEWETT (GBR) [1] vs Gordon REID (GBR)

Sabine ELLERBROCK (GER) vs Katharina KRUGER (GER)

Nicolas PEIFER (FRA) vs Gustavo FERNANDEZ (ARG) [2]

Court 14

Play starts at 11am

Iga SWIATEK (POL) vs Yuki NAITO (JPN) [10]

Julie BELGRAVER (FRA) & Loudmilla BENCHEIKH (FRA)
vs Mylene HALEMAI (FRA) & Manon LEONARD (FRA)

Yuki NAITO (JPN) & Naho SATO (JPN) [3]
vs Margaryta BILOKIN (UKR) & Viktoriia DEMA (UKR)
To be completed: Naito/Sato lead 7-5 0-2

Georgia DRUMMY (IRL) & Simona WALTERT (SUI)
vs Maria Lourdes CARLE (ARG) & Cori GAUFF (USA) [6]
To be completed: Carle/Gauff lead 3-2

Court 16

Play starts at 11am

Nicolas MEJIA (COL) [9] vs Chun Hsin TSENG (TPE) [4]

Eleonora MOLINARO (LUX) [6] vs Cori GAUFF (USA) [16]

Andrew FENTY (USA) & Uisung PARK (KOR) [6]
vs Nicolas ALVAREZ VARONA (ESP) & Carlos LOPEZ MONTAGUD (ESP)
To be completed: Alvarez Varona/Lopez Montagud lead 4-2

Eleonora MOLINARO (LUX) & Clara TAUSON (DEN) [1]
vs Sofya LANSERE (RUS) & Kamilla RAKHIMOVA (RUS)

Ray HO (TPE) & Chun Hsin TSENG (TPE) [5]
vs Baptiste ANSELMO (FRA) & Emilien VOISIN (FRA)

E.MOLINARO (LUX ) & C.TAUSON (DEN) [1] or S.LANSERE (RUS ) & K.RAKHIMOVA (RUS)
vs Ana MAKATSARIA (GEO) & Alexa NOEL (USA) [7]

Court 18

Play starts at 11am

Tracy AUSTIN-HOLT (USA) & Lindsay DAVENPORT (USA)
vs Conchita MARTINEZ (ESP) & Sandrine TESTUD (FRA)
To be completed: Austin-Holt/Davenport lead 6-4 0-1

Yevgeny KAFELNIKOV (RUS) & Marat SAFIN (RUS)
vs Thomas ENQVIST (SWE) & Andrei MEDVEDEV (UKR)

Joanna GARLAND (TPE) vs Leylah Annie FERNANDEZ (CAN) [15]

 

Modtaget fra Eurosport:

EUROSPORT 1
Live from 11.55

Court Philippe-CHATRIER
End of R. NADAL (ESP) [1] v SCHWARTZMAN (ARG) [11] (4/6 5/3)


Game, Schett & Matts EXTRA

NB 15:00 CET
Simona HALEP (ROU)[1] v Garbiñe MUGURUZA (ESP)[3]


Game, Schett & Matts EXTRA

Madison KEYS (USA)[13] v Sloane STEPHENS (USA)[10]

Game, Schett & Matts

EUROSPORT  2
Live from 11.55

Court Suzanne-LENGLEN
End of M. CILIC (CRO) [3] v JM. DEL POTRO (ARG) [5]
(6/6)

LIVE CYCLING – CRITERIUM DU DAUPHINE STAGE 4

RX MIXED DOUBLES FINAL – Gabriela DABROWSKI (CAN)[1] / Mate PAVIC (CRO) v Latisha CHAN (TPE)[2] / Ivan DODIG (CRO)

LIVE/RX MEN’S DOUBLES 1/2 FINALS – TBC

Resultater:

Women’s singles (udvalgte)

Semifinale:
Simona HALEP (ROU) [1] vs Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3]  6-1, 6-4
Sloane STEPHENS (USA)[10] vs. Madison KEYS (USA)[13] 6-4, 6-4

Kvartfinale:
Garbine MUGURUZA (ESP) [3] vs Maria SHARAPOVA (RUS) [28] 6-2, 6-1
Simona HALEP (ROU) [1] vs Angelique KERBER (GER) [12] 6-7(2), 6-3, 6-2
Madison KEYS (USA) [13] vs. Yulia PUTINTSEVA (KAZ) 7-6(5), 6-4
Sloane STEPHENS (USA) [10] v Daria KASATKINA (RUS) [14] 6-3, 6-1

1/8-finale
Simona HALEP (ROU) [1] vs Elise MERTENS (BEL) [16] 6-2, 6-1
Angelique KERBER (GER) [12] vs Caroline GARCIA (FRA) [7] 6-2, 6-3
Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Lesia TSURENKO (UKR) 2-0 Ret’d
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs. Serena WILLIAMS (USA) – walkover

Yulia Putintseva (KAZ) vs. (26) Barbora Strycova (CZE) 6-4, 6-3
(13) Madison Keys (USA) vs. (31) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1, 6-4
(10) Sloane Stephens (USA) vs. (25) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-0
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) 6-7(5), 3-6

R32:
Simona HALEP (ROU) [1] vs Andrea PETKOVIC (GER) 75 60
Angelique KERBER (GER) [12] vs Kiki BERTENS (NED) [18] 7-6(4), 7-6(4)
Caroline GARCIA (FRA) [7] vs. Irina-Camelia BEGU (ROU) 6-1, 6-3
Garbine MUGURUZA (ESP) [3] vs Samantha STOSUR (AUS) 60 62
Serena WILLIAMS (USA) vs. Julia GOERGES (GER) [11] 6-3, 6-4
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6] 62 61

Madison KEYS (USA) [13] vs Naomi OSAKA (JPN) [21] 61 76(7)
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [31] vs Elina SVITOLINA (UKR) [4] 63 75
Anett KONTAVEIT (EST) [25] vs. Petra KVITOVA (CZE) [8] 7-6(6), 7-6(4)
Sloane STEPHENS (USA)[10] vs. Camila GIORGI (ITA) 4-6, 6-4, 8-6
Daria KASATKINA (RUS) [14] vs Maria SAKKARI (GRE) 61 16 63
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Pauline PARMENTIER (FRA) 6-0, 6-3

R64:
(1) Simona Halep (ROU) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 6-1
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-3
Samantha Stosur (AUS) vs. (30) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 7-6(1)
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-4
(28) Maria Sharapova (RUS) vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-4
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Lucie Safarova (CZE) 3-6, 6-4, 6-1

(31) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (q) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-4
Maria Sakkari (GRE) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3
Pauline Parmentier (FRA) vs. (32) Alize Cornet (FRA) 6-7(2), 6-4, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-1, 6-0

R128:
Simona HALEP (ROU) [1] – Alison RISKE (USA) 2-6, 6-1, 6-1
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-3
Gabine Muguruza (ESP) [3] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 76(0), 6-2
Belinda BENCIC (SUI) v Deborah CHIESA (ITA) 3-6, 7-6(2), 7-5
Julia Goerges (GER) [11] vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-4, 5-7, 6-0
Serena Williams (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-4
Kateryna( KOZLOVA (UKR) vs. Jelena OSTAPENKO (LAT)[5] 7-5, 6-3
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. Johanna KONTA (GBR) [22] 6-4, 6-3
Qiang WANG (CHN) – Venus WILLIAMS (USA)[9] 6-4, 7-5
Rebecca PETERSON (SWE) v Su-Wei HSIEH (TPE) 6-4, 6-3
Elina SVITOLINA (UKR)[4] vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) 7-5, 6-3
Alizé CORNET (FRA)[32] – Sara ERRANI (ITA) 2-6, 6-2, 6-3
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Danielle COLLINS (USA) 7-6(2), 6-1

Women’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Men’s singles (udvalgte)

Kvartfinale:
Rafael NADAL (ESP) [1] vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11]  4-6, 6-3, 6-2, 6-2
Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5] vs. Marin CILIC (CRO) [3] 7-6(5), 5-7, 6-3, 7-5
Dominic THIEM (AUT)[7] – Alexander ZVEREV (GER) [2] 6-4, 6-2, 7-6
Marco CECCHINATO (ITA) – Novak DJOKOVIC (SRB) [20] 6-3, 7-6(4), 1-6, 7-6(11)

1/8-finale:
Rafael NADAL (ESP) [1] vs Maximilian MARTERER (GER) 6-3, 6-2, 7-6(4)
Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] vs Kevin ANDERSON (RSA) [6] 1-6, 2-6, 7-5, 7-6(0), 6-2
Marin CILIC (CRO) [3] vs Fabio FOGNINI (ITA) [18] 6-4, 6-1, 3-6, 6-7(4), 6-3
Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5] vs. John ISNER (USA)[9] 6-4, 6-4, 6-4

Marco Cecchinato (ITA) vs. (8) David Goffin (BEL) 7-5, 4-6, 6-0, 6-3
(20) Novak Djokovic (SRB) vs. (30) Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-4, 6-2
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. (10) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-0, 5-7, 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 4-6, 7-6(4), 2-6, 6-3, 6-3

R32:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-2, 6-2
David GOFFIN (BEL) [8] vs Gael MONFILS (FRA) [32] 6-7(6), 6-3, 4-6, 7-5, 6-3
Novak DJOKOVIC (SRB) [20] vs. Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [13] 6-4, 6-7(6), 7-6(4), 6-2
Fernando VERDASCO (ESP) [30] vs Grigor DIMITROV (BUL) [4] 7-6(4), 6-2, 6-4
Dominic THIEM (AUT) [7] vs Matteo BERRETTINI (ITA 62
Damir DZUMHUR (BIH) [26] vs Alexander ZVEREV (GER) [2] 26 63 64 6(3)7(7) 57

R64:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 6-2, 6-1, 6-1
Maximilian Marterer (GER) vs. (24) Denis Shapovalov (CAN) 5-7, 7-6(4), 7-5, 6-4
(3) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-2, 6-7(3), 7-5
(18) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-1, 6-2
(31) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) (158) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2, 6-4

(4) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jared Donaldson (USA) 6-7(2), 6-4, 4-6, 6-4, 10-8
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-2

R128:
Rafael Nadal (ESP) [1] vs. (LL) Simone Bolelli (ITA) 6-4, 6-3, 7-6(9)
Denis Shapovalov (CAN) [24] vs. John Millman (AUS) 7-5, 6-4, 6-2
Borna CORIC (CRO) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22] 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Casper RUUD (NOR) vs. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1, 6-4, 2-6, 2-6, 6-3
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Dudi Sela (ISR) 7-6(3), 6-3, 6-1
Jaume MUNAR (ESP) v David FERRER (ESP) 3-6, 3-6, 7-6(3), 7-6(4), 7-5
Jared DONALDSON (USA) vs. Nicolas JARRY (CHI) 6-3, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4
Grigor DIMITROV (BUL)[4] vs. Viktor TROICKI (SRB) 6-1, 6-4, 7-6(1)
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI) [23] 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3

Men’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

WTA 125K, Croatia Bol Open (CRO) – Grus

TV-dækning: WTATV.com

R32 (udvalgte)
(5) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Marta Kostyuk (UKR) 7-5, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bol-croatia-1090#orderofplay


ATP Challengers (uge 23)

Prostejov (CZE)

R32: (122) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (365) Jan Satral (CZE) 7-5, 4-6, 7-5
1/8-finale: Elias Ymer vs. [5] (80) Jiri Vesely (CZE) 6-2, 3-6, 6-4
Kvartfinale: (155) Jaume Munar (ESP) vs. Elias Ymer 3-6, 6-1, 6-1

Surbiton (GBR)

Poznan (POL)

Shymkent (KAZ)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 23)

Grade A, Roland Garros Junior French Championships (FRA) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (47) Elina Avanesyan (RUS) vs. (WC) (209) Giulia Morlet (FRA) 6-4, 6-1
(111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [16] (74) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-3

QFi: Hannah Viller Møller vs. [1] (47) Elina Avanesyan (RUS) 16 36

Girls singles hovedturnering

R64:
(53) Emma Raducanu (GBR) vs. (Q) Maria Timofeeva (RUS) 6-4, 6-3
[5] (8) Clara Tauson (DEN) vs. (24) Viktoryia Kanapatskaya (BLR) 7-5, 6-2

R32:
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. (38) Katie Volynets (USA) 6-3, 4-6, 6-3
Clara Tauson (DEN) vs. (53) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 6-1

[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. (39) Sada Nahimana (BDI) 6-3, 6-1
[2] (4) Xin Yu Wang (CHN) vs. (150) Moyuka Uchijima (JPN) – tir 1100

1/8-finale:
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. Clara Tauson 6-4, 6-4
[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. [2] (4) Xin Yu Wang (CHN) 6-4, 6-4

Kvartfinale:
[8) (10) Xiyu Wang (CHN) vs. (34) Caty McNally (USA)
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. (82) Iga Swiatek (POL)
[15] (19) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (22) Joanna Garland (TPE)
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. [16] (20) Cori Gauff (USA)

Girls doubles

R32: (1) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Selin Ovunc (TUR)/Stefania Rogozinska Dzik (POL) 6-3, 7-5

1/8-finale:
Tauson/Molinaro vs. Sofya Lansere/Kamilla Rakhimova (RUS) 7-6(1), 7-6(3)
(7) Ana Makatsaria (GEO)/Alexa Noel (USA) vs. (WC) Elsa Jacquemot/Olympe Lancelot (FRA) 6-1, 6-4

Kvartfinale:
Tauson/Molinaro vs. (7) Ana Makatsaria (GEO)/Alexa Noel (USA) 6-3, 6-3

Semifinale:
Tauson/Molinaro vs. Yuki Naito/Naho Sato (JPN) – fre 4. match Court 6
(WC) Julie Belgraver/Loudmilla Bencheikh (FRA) vs. Caty McNally (USA)/Iga Swiatek (POL)  – fre 4. match Court 3


Grade 4, ITF Juniors U18 Larnaca Cup 2018 (CYP) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (536) Elmer Møller (DEN) vs. [7] (465) Radu Florin Macovei (ROU) 6-2, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (1045) Demetris Azoides (GRE) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Elmer Møller vs. [1] (197) Allan Deschamps (FRA) 1-6, 1-6

Girls singles hovedturnering

R32: (761) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [2] (318) Maria Bondarenko (RUS) 0-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Tara Gancev (SRB) vs. (1) Maria Bondarenko (RUS)/Eleni Louka (CYP) 2-6, 0-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage