TV3 Sport er med fra start, når ATP programmet indledes i Toronto. TV2 Sport følger trop fra WTA i Montreal efter at Petra Kvitova og Anett Kontaveit er begyndt

TV3 Sport indledte mandag dækningen af ATP 1000 udgaven af Rogers Cup i Toronto, og fra tirsdag kan man på TV2 Sport også følge WTA Premier udgaven af Rogers Cup i Montreal, hvor dækningen dog blev indledt mandag på TV2 Play, som også er med fra starten tirsdag kl. 17, når 11. seedede Jelena Ostapenko (LAT) møder Johanna Konta (GBR) på Court Central.

Efter denne kamp tages hul på 2. runde, hvor seedet 1-8 træder ind i turneringen, og i den første af disse kampe spiller 8. seedede Petra Kvitova (CZE) mod Anett Kontaveit (EST).
Da TV2 Sport ifølge TV-guiden først begynder transmissionen kl. 1945, bliver kampen formentlig ikke vist fra starten med mindre Ostapenko og Konta trækker tiden ud.

TV2 Sports seere kan formentlig nå at se det meste af kampen, og derefter endvidere afslutningen af 1. runde kampen mellem Maria Sharapova (RUS) og Sesil Karatantcheva (BUL), der blev afbrudt ved 4-1 til russeren.
Derefter spiller 14. seedede Elise Mertens (BEL) mod Eugenie Bouchard (CAN), der har wildcard.
Måske falder sidstnævnte kamp tidsmæssigt sammen med 12. seedede Daria Kasatkina (RUS) mod Maria Sakkari (GRE) på Court Banque Nationale.

TV3 Sport er med fra start, når Stan Wawrinka (SUI) og Nick Kyrgios (AUS) mødes kl. 17, og de kan formentlig også nå at vise det meste af den næste kamp mellem 9. seedede Novak Djokovic (SRB) og Hyeon Chung (KOR), inden der på grund af fodbold er pause i tennis-transmissionen 2025-2235, hvor der henvises til Viaplay.

Alle ATP kampe på 4 baner kan dog følges på Tennistv.com, og det samme kan WTA-kampene på WTATV.com.

Ved Europamesterskaberne for U16 hold mødteDanmark i 1. runde Spanien, som har den nykårede individuelle U16 Europamester Carlos Alcaraz Garfia på holdet.
Elmer Møller tabte i 2. singlen 2-6, 3-6 til Mario Gonzalez Fernandez.

Holger Vitus Nødskov Rune holdt dog liv i muligheden for dansk sejr, da han i 1. singlen vandt 7-5, 6-4 over Garfia, som ved EM havde vundet over Holger i kvartfinalen og over Elmer i finalen.

Derfor blev doublen afgørende for det endelige udfald, og det så lovende ud efter 1. sæt, som Holger og Elmer vandt 6-2, men derefter fik spanierne overtaget og vandt sikkert i både 2. sæt og den afgørende match-tiebreak og dermed kampen 2-6, 6-1, [10-2].

Derfor spiller Danmark om placeringerne 5-8, men da 6 europæiske nationer deltager ved Junior Davis Cup 25-30. september i Budapest, kan Danmark med sejr i tirsdagens opgør mod Rusland kvalificere sig til stævnet.

Kampene fra EM kan følges på Tennis-Ticker app’en.
Elmer indledte 2. singlen kl. 1030 mod Evgeny Philippov.


Premier 5, Rogers Cup, Montreal (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV2 Sport (fra tirsdag), WTATV.com og TV2 Play (fra mandag)

Deltagere: Samtlige top 10 m.fl.

Spilleprogram tirsdag

Court Central – start 1700cet
Johanna Konta (GBR) vs. (11) Jelena Ostapenko (LAT) 6-7(6), 6-1, 6-3
NB 1830: (8) Petra Kvitova (CZE) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-4
Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Sesil Karatantcheva (BUL) 6-1, 6-2
(14) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-0, 6-1
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 4-6, 6-1, 6-3

Banque Nationale – start 1700cet
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 1-6, 7-5
(10) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Lucie Safarova (CZE) 2-6, 6-4, 6-3
Tatjana Maria (GER) vs. Alize Cornet (FRA) TBF 6-4, 1-2
NB 2230: (12) Daria Kasatkina (RUS) vs. Maria Sakkari (GRE)
NB 0030: (WC) Francoise Abanda (CAN) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL)

Court 9 – start 1700cet
Sorana Cirstea (ROU) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 3-6, 6-4, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 6-4, 4-6, 6-3
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Qiang Wang (CHN) 6-2, 7-5
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (Q) Christina Mchale (USA) 6-2, 6-2
Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Barbora Krejcikova (CZE) 7-5, 7-5

Court 5 – start 1700cet
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (Q) Sofya Zhuk (RUS) 6-1, 6-2
(Q) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (16) Naomi Osaka (JPN) 7-6(2), 6-2
Kiki Bertens (NED) vs. (WC) Carol Zhao (CAN) 6-1, 6-2
3 Double kampe

Court 2 – start 1830cet
2 Double kampe

Spilleprogram onsdag

Court Central – start 1700cet
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Alize Cornet (FRA)
NB 1830: (12) Daria Kasatkina (RUS) vs. Maria Sharapova (RUS)
(3) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Francoise Abanda (CAN)
NB 0030: (1) Simona Halep (ROU) vs. Anasatsia Pavlyuchenkova (RUS)
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Aryna Sabalenko (BLR)

Banque Nationale – start 1700cet
(Q) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Lesia Tsurenko (UKR)
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU)
(LL) Monica Puig (PUR) vs. Anastasija Sevastova (LAT)
NB 2230cet: (WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Johanna Konta (GBR)
NB 0030: (13) Venus Williams (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU)

Court 9 – start 1700cet
(13) Ashleigh Barty (AUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL)
NB 1830: (9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Kiki Bertens (NED)
(14) Elise Mertens (BEL) vs. Shuai Zhang (CHN)
2 Double kampe

Court 5 – start 1830cet
5 Double kampe

TV-dækning: TV2 Sport 1930-0400, TV2 Play 1700-0500, WTATV.com (4 baner)

Resultater (udvalgte)

R32
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 4-6, 6-1, 6-3
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-4
(10) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Lucie Safarova (CZE) 2-6, 6-4, 6-3

R64
Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Sesil Karatantcheva (BUL) 6-1, 6-2
(Q) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (16) Naomi Osaka (JPN) 7-6(2), 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Qiang Wang (CHN) 6-2, 7-5
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-0, 6-1
Johanna Konta (GBR) vs. (11) Jelena Ostapenko (LAT) 6-7(6), 6-1, 6-3
(14) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 6-4, 4-6, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-toronto-montreal#orderofplay


ATP 1000, Rogers Cup Toronto (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (78 kampe)

Deltagere: Alle top 10 undtagen Federer

Spilleprogram tirsdag

Centre Court – start 1700cet
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (16) Nick Kyrgios (AUS) 1-6, 7-5, 7-5
1900: (9) Novak Djokovic (SRB) vs. (LL) Mirza Basic (BIH) 6-3, 7-6(3)
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-3
Denis Shapovalov (CAN) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-1, 6-4
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Borna Coric (CRO) 6-3, 3-6, 6-1

National Bank Grand Stand – start 1700cet
Robin Haase (NED) vs. Kei Nishikori (JPN) 7-5, 6-1
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 7-6(3)
(14) Fabio Fognini (ITA) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 6-4
(Q) Evgeny Donskoy (RUS) vs. Andrey Rublev (RUS) 7-6(7), 6-4
(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 6-2, 7-6(5)

Court 1 – start 1700cet
Sam Querrey (USA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-2, 7-5
Frances Tiafoe (USA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-6(3), 6-1
3 Double kampe

Court 4 – start 1700cet
Karen Khachanov (RUS) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 6-2
(Q) Ryan Harrison (USA) vs. (LL) Mackenzie McDonald (USA) 6-4, 6-2
Double kamp

Spilleprogram onsdag

Centre Court – start 1700cet
(9) Novak Djokovic (SRB) vs. (WC) Peter Polansky (CAN)
Frances Tiafoe (USA) vs. Milos Raonic (CAN)
NB 2000: (14) Fabio Fognini (ITA) vs. Denis Shapovalov (CAN)
NB 0030: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. Benoit Paire (FRA)
NB 0200: (Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN)

National Bank Grand Stand – start 1700cet
(3) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Robin Haase (NED)
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE)
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Bradley Klahn (USA)
Marton Fucsovics (HUN) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI)
NB 2300cet: Double kamp

Court 1 – start 1700cet
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Karen Khachanov (RUS)
(4) Kevin Anderson (RSA) vs. (Q) Evgeny Donskoy (RUS)
(11) Diego Schwartzman (ARG) vs. Sam Querrey (USA)
2 Double kampe

Court 4 – start 1700cet
(Q) Ryan Harrison (USA) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR)
(8) John Isner (USA) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA)
NB 2000: 2 Double kampe

Court 3 – NB 1900cet
Double kamp

TV-dækning: TV3 Sport 1700-1745 & 2015-. Tennistv (alle baner)

Resultater (udvalgte)

R32
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Borna Coric (CRO) 6-3, 3-6, 6-1
(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 6-2, 7-6(5)

R64
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (16) Nick Kyrgios (AUS) 1-6, 7-5, 7-5
Denis Shapovalov (CAN) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-1, 6-4
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 7-6(3)
1900: (9) Novak Djokovic (SRB) vs. (LL) Mirza Basic (BIH) 6-3, 7-6(3)
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/toronto/421/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 32)

Portoroz (SLO)

Singles kvalifikation

Q32:
[5] (414) Markus Eriksson (SWE) – bye
(577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (WC) Matic Dimic (SLO) 7-5, 6-0

Q16:
[5] (414) Markus Eriksson (SWE) vs. (WC) (1562) Anze Arh (SLO)
Frederik Løchte vs. [2] (333) Andrea Pellegrino (ITA) 6-0, 6-0

QFi: Frederik Løchte vs. (501) Albano Olivetti (FRA) 6-2, 7-6(5)

Singles hovedturnering

R32: (Q) (577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (221) Lucas Miedler (AUT) 3-6, 2-6 (tirsdag)

Pullach (GER)

Singles kvalifikation

Q32: [4] (313) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (1304) Sebastian Prechtel (GER) 6-4, 7-5
Q16: Mikael Ymer vs. (456) Zizou Bergs (BEL) 6-4, 6-1
QFi: Mikael Ymer vs. (405) Alexandre Muller (FRA) 6-3, 6-3

Singles hovedturnering

R32: tirsdag – start 1100
(WC) (296) Tim Puetz (GER) vs. [7] (138) Casper Ruud (NOR) 6-2, 3-6, 7-6(6)
(Q) (313) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (251) Rudolf Molleker (GER) 4-6, 6-4, 7-5

1/8-finale: Mikael Ymer (SWE) vs. [3] (96) Jurgen Zopp (EST) – NB 1400

Jinan (CHN)

Aptos, CA (USA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 32)

$60.000, Koser Jewelers $60,000 Tennis Challenge, Landisville (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Arantxa Rus, Nicole Gibbs, Madison Brengle, Heather Watson, Vera Zvonareva, Anhelina Kalinina, Naomi Broady, Arina Rodionova, m.fl.

$25.000, GB Pro-Series Chiswick (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q32: (939) Olga Helmi (DEN) vs. [2] (498) Elixane Lechemia (FRA) 5-7, 3-6


$25.000, FLANDERS LADIES TROPHY KOKSIJDE 2018 (BEL) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [1] (573) Karen Barritza (DEN) – bye
QFi: Karen Barritza vs. Blanca Puig Caballero (ESP) 6-2, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (573) Karen Barritza (DEN) vs. [7] (313) Raluca Georgiana Serban (ROU) 1-6, 4-6 (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: Karen Barritza (DEN)/Dominique Karregat (NED) vs. (1) Quirine Lemoine/Eva Wacanno (NED) 3-6, 2-6

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 32)


Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 2, Harare (ZIM) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (745) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1173) Victoria Sasinka (USA) 6-1, 6-1
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. [7] (462) Lara Claudia Van Der Merwe (RSA) – ons 0930

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 32)

Finals B16 2018 European Summer Cups, Le Touquet (FRA) – Grus

Seedede: Frankrig, Ungarn, Rusland, Spanien
Øvrige: Danmark, Italien, Great Britain, Letland

Frankrig: (3) Arthur Cazaux, (4) Harold Mayot, (19) Lilian Marmousez
Spanien: (5) Carlos Alcaraz Garfia, (45) Pablo Llamas Ruiz, (46) Mario Gonzalez Fernandez
Ungarn: (9) Peter Fajta, (36) Zsombor Velcz, (236) Dominik Buzonics
Rusland: (17) Egor Agafonov, (17) Alibek Kachmazov, (97) Evgeny Philippov

Italien: (7) Luca Nardi, (38) Luciano Darderi, (86) Flavio Cobolli
Danmark: (6) Holger Vitus Nødskov Rune, (27) Elmer Møller, (2064) Oskar Brostrøm Poulsen
Letland: (14) Daniel Linkuns-Morozovs, (81) Karlis Ozolins, (1244) Roberts Jaricevskis
Great Britain: (100) Jack Pinnington Jones, (161) Felix Gill, (429) Joel Pierleoni

Kvartfinale: mandag

Frankrig vs. Letland 3-0
MS2: Harold Mayot vs. Karlis Ozolins 6-4, 6-7(4), 6-3
MS1: Arthur Cazaux vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-4, 6-1
MD: Cazaux/Lilian Marmousez vs. Morozovs/Ozolins – walkover

Ungarn vs. Great Britain 2-1
MS2: Zsomber Velcz vs. Joel Pierloni 1-6, 3-6
MS1: Peter Fajta vs. Felix Gil 6-3, 7-5
MD: Fajta/Velcz vs. Pierleoni/Jack Pinnington Jones 5-7, 7-6, [10-5]

Danmark vs. Spanien 1-2
MS2: Elmer Møller vs. Mario Gonzalez Fernandez 2-6, 3-6
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Carlos Alcarz Garfia 7-5, 6-4
MD: Elmer/Holger vs. Garfia/Pablo Llamas Ruiz (ESP) 6-2, 1-6, [2-10]

Italien vs. Rusland 2-1
MS2: Flavio Cobolli vs. Alibek Kachmazov 6-3, 6-2
MS1: Luciano Darderi vs. Egor Agafonov 6-2, 6-1
MD: Cobolli/Luca Nardi vs. Kachmazov/Evgeny Philippov 6-4, 6-7, [3-10]

Semifinale: tirsdag

Frankrig vs. Ungarn 3-0
MS2: Lilian Marmousez vs. Zsombor Velcz 7-5, 6-2
MS1: Arthur Cazaux vs. Peter Fajta 6-3, 6-1
MD: Cazaux/Marmousez vs. Dominik Buzonics/Fajta 6-3, 6-2

Italien vs. Spanien 2-1
MS2: Flavia Cobolli vs. Mario Gonzalez Fernandez 4-6, 6-3, 6-3
MS1: Luciano Darderi vs. Carlos Alcaraz Garfia 1-6, 7-5, 4-6
MD: Cobolli/Luca Nardi vs. Garfia/Pablo Llamas Ruiz 4-6, 6-1, [10-6]

Finale: onsdag
Frankrig vs. Italien – 1030

3-4. plads: onsdag
Spanien vs. Ungarn – 0930

5-8 pl.: tirsdag

Great Britain vs. Letland 3-0
MS2: Joel Pierlon vs. Karlis Ozolins 3-1 Ret’d
MS1: Jack Pinnington Jones vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-4, 6-4
MD: walkover

Danmark vs. Rusland 3-0
MS2: Elmer Møller vs. Evgeny Philippov 6-4 5-7, 7-6(5)
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Egor Agafonov 3-6, 6-3, 6-3
MD: walkover

5-6. pl.: onsdag
Danmark vs. Great Britain – 0930

7-8. pl.: onsdag
Rusland vs. Letland – 0930

De 6 bedste nationer deltager i Junior Davis Cup, som afvikles 25-30. september i Budapest i Ungarn – https://www.daviscup.com/en/organisation/junior-davis-cup.aspx

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage