Stort set hele verdenseliten deltager i den kommende uge i Rogers Cup i Montreal (WTA) og Toronto (ATP). Topnavnene sidder over i 1 runde

De to canadiske byer Montreal og Toronto er hvert år vært for Rogers Cup, som de fordeler mellem sig, så de skiftes til at afvikle WTA Premier 5 og ATP 1000 udgaven af turneringen.
Bortset fra Roger Federer – der ikke nødvendigvis lægger navn til turneringen – og Marin Cilic hos herrerne er alle top 10 spillerne på både WTA og ATP ranglisten tilmeldt.

De 8 topseedede sidder over i 1 runde, og derfor er de af gode grunde ikke i aktion fra starten af turneringen, hvor den første kamp i Montreal kl. 17 dansk tid er mellem Julia Goerges (GER), som ses på billedet herover, og Timea Babos (HUN).

Tidligst kl. 1830 bliver næste kamp mellem 9. seedede Karolina Pliskova (CZE) og Katerina Siniakova (CZE) efterfulgt af 13. seedede Venus Williams (USA) og Caroline Dolehide (USA), som har været gennem kvalifikation.

Tidligst 0030 natten til tirsdag er et andet af turneringens store navne Maria Sharapova (RUS) på plakaten, når hun møder Sesil Karantantcheva (BUL), der også har været gennem kvalifikationen.

Da TV2 Sport først sender fra turneringen tirsdag, kan de nævnte kampe i stedet følges på TV2 Play samt WTATV.com, som viser alle dagens kampe fra 4 baner.

TV3 Sport venter ikke til tirsdag, men er med fra starten kl. 17 i Toronto, hvor Peter Polansky (CAN), der har fået wildcard, møder Matthew Ebden (AUS) på Centre Court.
TV3 Sport holder dog ifølge TV-guiden pause i tranmissionen fra 1815-2235, men på Tennistv.com er der ligesom hos WTATV frit valg fra 4 baner.

EM U16 Hold: Sejre i singlerne mod både Estland og Holland sikrer slutspil

Som tidligere omtalt sikrede Danmark med sejr over Estland og Holland deltagelse i slutspillet ved EM for U16 hold, som afvikles mandag – onsdag i denne uge.
Finalen mod Frankrig ved kvalstævnet havde betydning for seedningerne til finalestævnet, idet vinderne af de 4 kvalstævner ikke kan mødes i 1. runde, og derfor kunne en sejr i finalen betyde en mere gunstig lodtrækning ved finalestævnet.

Elmer Møller gav Danmark en fantastisk start i 2. singlen med et aldeles bemærkelsesværdigt resultat, da han uddelte hele to “æg” (6-0) med sejr 6-0, 4-6, 6-0 over 16-årige Harold Mayot, der er rangeret som no 42 på den seneste ITF-rangliste.

I 1. singlen mødte Holger Vitus Nødskov Rune ranglistens no. 34 Arthur Cazaux, der ligesom Mayot er årgang 2002, men franskmanden levede op til sin rangering og vandt 6-1, 6-3.
I doublen tabte Elmer og Holger 4-6, 3-6 til Cazaux og Lilian Marmousez, som derved sikrede Frankrig sejren 2-1.

Resultatet betyder, at Danmark ved finalestævnet var sikker på at trække vinderen fra et af de 4 kvalstævner, men til gengæld slap Danmark for at kunne møde Italien, som på papiret er den stærkeste nation, idet Italienerne tilsyneladende havde undervurderet Ungarn, da de ikke benyttede deres bedste spiller i finalen, som Ungarn vandt 2-0.

6 nationer videre til Junior Davis Cup

Selvom Danmark derved undgår at møde Italien i den første kamp, er der mulighed for at møde dem i semifinalen, men det kræver sejr, når Danmark i 1. runde møder Spanien.
Holdopstillingen fremgår ikke i skrivende stund, selvom 2. singlen ifølge spilleprogrammet skulle være startet mandag kl. 1030 med 2. singlen, hvor Elmer spiller for Danmark, men Tennisavisen har endnu ikke fået oplyst, om Elmer møder Pablo Llamas Ruiz eller Mario Gonzalez Fernandez.

Kl. 14 spiller Holger 1. singlen, hvor han forventes at møde den nykårede U16 Europamester Carlos Alcarz Garfia, som både besejrede Holger og Elmer ved EM.

I tilfælde af sejr er Danmark sikker på at være bandt de 6 europæiske nationer, som 25-30. september deltager ved Junior Davis Cup i Budapest.

Vinderen af opgøret mod Spanien møder i semifinalen formentlig Italien, der forventes at besejre Rusland, mens taberen af de to opgør stadig har mulighed for at kvalificere sig, når der spilles om 5-8. pladsen.

Tilføjelse: Livescore kan følges på Tennis-Ticker app’en. Elmer møder Mario Gonzalez Fernandez, som vandt 1. sæt 6-2.


Premier 5, Rogers Cup, Montreal (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV2 Sport (fra tirsdag), WTATV.com og TV2 Play (fra mandag)

Deltagere: Samtlige top 10 m.fl.

Spilleprogram mandag

Court Central – start 1700cet
(10) Julia Goerges (GER) vs. Timea Babos (HUN)
NB 1830: (9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Katerina Siniakova (CZE)
(13) Venus Williams (USA) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA)
NB 0030: Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Sesil Karatantcheva (BUL)
(WC) Francoise Abanda (CAN) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL)

Banque Nationale – start 1700cet
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Anett Kontaveit (EST)
Double kamp
Barbora Strycova (CZE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK)
NB 2230: Tatjana Maria (GER) vs. Alize Cornet (FRA)
NB 0030: (16) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Carla Suarez Navarro (ESP)

Court 9 – start 1700cet
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-1, 6-0
(Q) Lucie Safarova (CZE) vs. Daria Gavrilova (AUS)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (Q) Katie Boulter (GBR)

Court 5 – NB 1800cet
2 Double kampe

Spilleprogram tirsdag

Court Central – start 1700cet
(11) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Johanna Konta (GBR)
NB 1830: (8) Petra Kvitova (CZE) vs. Anett Kontaveit (EST)
Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Sesil Karatantcheva (BUL) TBF 4-1
(14) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN)
NB 0030: (WC) Victoria (6) Caroline Garcia (FRA) vs. Magdalena Rybarikova (SVK)

Banque Nationale – start 1700cet
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Irina-Camelia Begu (ROU)
(10) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Lucie Safarova (CZE)
Tatjana Maria (GEr) vs. Alize Cornet (FRA) TBF 6-4, 1-2
NB 2230: (12) Daria Kasatkina (RUS) vs. Maria Sakkari (GRE)
NB 0030: (WC) Francoise Abanda (CAN) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL)

Court 9 – start 1700cet
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. Sorana Cirstea (ROU)
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) *)
(Q) Qiang Wang (CHN) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU)
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (Q) Christina Mchale (USA)
Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Barbora Krejcikova (CZE)

Court 5 – start 1700cet
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (Q) Sofya Zhuk (RUS)
NB 1800: (16) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Carla Suarez Navarro (ESP)
(WC) Carol Zhao (CAN) vs. Kiki Bertens (NED)
3 Double kampe

Court 2 – start 1830cet
2 Double kampe

TV-dækning: TV2 Sport 1945-0105, TV2 Play 1700-0500, WTATV.com (4 baner)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-toronto-montreal#orderofplay


ATP 1000, Rogers Cup Toronto (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (78 kampe)

Deltagere: Alle top 10 undtagen Federer

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 1700cet
(WC) Peter Polansky (CAN) vs. Matthew Ebden (AUS)
NB 1900: (13) Jack Sock (USA) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS)
Double kamp
NB 0100: (10) David Goffin (BEL) vs. Milos Raonic (CAN)
(WC) Vasek Pospisil (CAN) vs. Borna Coric (CRO)

National Bank Grand Stand – start 1700cet
Benoit Paire (FRA) vs. Jared Donaldson (USA) 6-3, 6-4
Peter Gojowczyk (GER) vs. Fernando Verdasco (ESP)
(Q) Bradley Klahn (USA) vs. David Ferrer (ESP)
(11) Diego Schwartzman (ARG) vs. Kyle Edmund (GBR)
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN)

Court 1 – start 1700cet
(Q) Ilya Ivashka (BLR) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-2, 6-3
Joao Sousa (POR) vs. Morton Fucsovics (HUN)

Court 4 – start 1900cet
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA)

Spilleprogram tirsdag

Centre Court – start 1700cet
(16) Nick Kyrgios (AUS) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI)
1900: (9) Novak Djokovic (SRB) vs. Hyeon Chung (KOR)
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lucas Pouille (FRA)
NB 0100: Jeremy Chardy (FRA) vs. Denis Shapovalov (CAN)
NB 0230: (6) Marin Cilic (CRO) vs. Borna Coric (CRO)

National Bank Grand Stand – start 1700cet
Kei Nishikori (JPN) vs. Robin Haase (NED)
Damir Dzumhur (BIH) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE)
(14) Fabio Fognini (ITA) vs. Steve Johnson (USA)
(Q) Evgeny Donskoy (RUS) vs. Andrey Rublev (RUS)
(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Fernando Verdasco (ESP)

Court 1 – start 1700cet
Sam Querrey (USA) vs. Adrian Mannarino (FRA)
Frances Tiafoe (USA) vs. Marco Cecchinato (ITA)
3 Double kampe

Court 4 – start 1700cet
Filip Krajinovic (SRB) vs. Karen Khachanov (RUS)
(LL) Mackenzie McDonald (USA) vs. (Q) Ryan Harrison (USA)
Double kamp

TV-dækning: TV3 Sport 1700-2025 & 2230-. Tennistv (4 baner)

Resultater (udvalgte)

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/toronto/421/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 32)

Portoroz (SLO)

Singles kvalifikation

Q32:
[5] (414) Markus Eriksson (SWE) – bye
(577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (WC) Matic Dimic (SLO) 7-5, 6-0

Q16:
[5] (414) Markus Eriksson (SWE) vs. (WC) (1562) Anze Arh (SLO)
Frederik Løchte vs. [2] (333) Andrea Pellegrino (ITA) 6-0, 6-0

QFi: Frederik Løchte vs. (501) Albano Olivetti (FRA) 6-2, 7-6(5)

Singles hovedturnering

R32: (Q) (577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. Lucas Miedler (AUT) – tir 1000 Court C

Pullach (GER)

Singles kvalifikation

Q32: [4] (313) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (1304) Sebastian Prechtel (GER) 6-4, 7-5
Q16: Mikael Ymer vs. (456) Zizou Bergs (BEL) 6-4, 6-1
QFi: Mikael Ymer vs. (405) Alexandre Muller (FRA) 6-3, 6-3

Singles hovedturnering

R32: tirsdag – start 1100
[7] (138) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) (296) Tim Puetz (GER) – 2. match C2
(Q) (313) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (251) Rudolf Molleker (GER) – 4. match C1

Jinan (CHN)

Aptos, CA (USA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 32)

$60.000, Koser Jewelers $60,000 Tennis Challenge, Landisville (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Arantxa Rus, Nicole Gibbs, Madison Brengle, Heather Watson, Vera Zvonareva, Anhelina Kalinina, Naomi Broady, Arina Rodionova, m.fl.

$25.000, GB Pro-Series Chiswick (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q32: (939) Olga Helmi (DEN) vs. [2] (498) Elixane Lechemia (FRA) 5-7, 3-6


$25.000, FLANDERS LADIES TROPHY KOKSIJDE 2018 (BEL) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [1] (573) Karen Barritza (DEN) – bye
QFi: Karen Barritza vs. Blanca Puig Caballero (ESP) 6-2, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (573) Karen Barritza (DEN) vs. [7] (313) Raluca Georgiana Serban (ROU) – tirsdag?

Doubles

1/8-finale: Karen Barritza (DEN)/Dominique Karregat (NED) vs. (1) Quirine Lemoine/Eva Wacanno (NED) – man ca. 2000

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 32)


Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 2, Harare (ZIM) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (745) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1173) Victoria Sasinka (USA) 6-1, 6-1
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. ??

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 32)

Finals B16 2018 European Summer Cups, Le Touquet (FRA) – Grus

Seedede: Frankrig, Ungarn, Rusland, Spanien
Øvrige: Danmark, Italien, Great Britain, Letland

Frankrig: (3) Arthur Cazaux, (4) Harold Mayot, (19) Lilian Marmousez
Spanien: (5) Carlos Alcaraz Garfia, (45) Pablo Llamas Ruiz, (46) Mario Gonzalez Fernandez
Ungarn: (9) Peter Fajta, (36) Zsombor Velcz, (236) Dominik Buzonics
Rusland: (17) Egor Agafonov, (17) Alibek Kachmazov, (97) Evgeny Philippov

Italien: (7) Luca Nardi, (38) Luciano Darderi, (86) Flavio Cobolli
Danmark: (6) Holger Vitus Nødskov Rune, (27) Elmer Møller, (2064) Oskar Brostrøm Poulsen
Letland: (14) Daniel Linkuns-Morozovs, (81) Karlis Ozolins, (1244) Roberts Jaricevskis
Great Britain: (100) Jack Pinnington Jones, (161) Felix Gill, (429) Joel Pierleoni

Kvartfinale: mandag

Frankrig vs. Letland 3-0
MS2: Harold Mayot vs. Karlis Ozolins 6-4, 6-7(4), 6-3
MS1: Arthur Cazaux vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-4, 6-1
MD: Cazaux/Lilian Marmousez vs. Morozovs/Ozolins – walkover

Ungarn vs. Great Britain 2-1
MS2: Zsomber Velcz vs. Joel Pierloni 1-6, 3-6
MS1: Peter Fajta vs. Felix Gil 6-3, 7-5
MD: Fajta/Velcz vs. Pierleoni/Jack Pinnington Jones 5-7, 7-6, [10-5]

Danmark vs. Spanien 1-2
MS2: Elmer Møller vs. Mario Gonzalez Fernandez 2-6, 3-6
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Carlos Alcarz Garfia 7-5, 6-4
MD: Elmer/Holger vs. Garfia/Pablo Llamas Ruiz (ESP) 6-2, 1-6, [2-10]

Italien vs. Rusland 2-1
MS2: Flavio Cobolli vs. Alibek Kachmazov 6-3, 6-2
MS1: Luciano Darderi vs. Egor Agafonov 6-2, 6-1
MD: Cobolli/Luca Nardi vs. Kachmazov/Evgeny Philippov 6-4, 6-7, [3-10]

Semifinale: tirsdag

Frankrig vs. Ungarn
Spanien vs. Italien

5-8 pl.: tirsdag

Letland vs. Great Britain
Danmark vs. Rusland

De 6 bedste nationer deltager i Junior Davis Cup, som afvikles 25-30. september i Budapest i Ungarn – https://www.daviscup.com/en/organisation/junior-davis-cup.aspx

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage