I Cincinnati starter herrerne 1. runde i ATP 1000 turneringen.

Finalen i WTA turneringen i Montreal står mellem to fra toppen af ranglisten, nemlig #1 Simona Halep og #3 Sloane Stephens.

Haleps niveau kan godt værende noget svingende undervejs. Men når det gælder, beviser hun gang på gang, hvorfor hun ligger på førstepladsen: Lynhurtigt hen over banen, returnerer umulige bolde og det kvalificeret, finder utrolige vinkler og så er hun en fuldblods fighter.

Sloane Stephens sluttede 2016 som #886 – var faktisk på et tidspunkt på vej ud af top 1000 – og er aktuelt på tredje pladsen. Ret imponerende kommet igen. Sloane blev tidligt udråbt til stortalent, og det kommer nu til udtryk i hendes mere velovervejede, rolige og afbalancerede spillestil end tidligere i karrieren. Head to head 6-2 i Haleps favør.

I ATP turneringen i Toronto mødes det etablerede tennisikon verdens #1 Rafael Nadal med det unge supertalent Stefanos Tsitsipas, som i løbet af ugen har præsteret at besejre ikke mindre end 4 top 10 spillere nemlig #3 Alexander Zverev, #6 Kevin Anderson, #8 Dominic Thiem og #10 Novak Djokovic, hvilket skulle bringe Stefanos op som #15 på næste uges rangliste.

Den finale må være en regulær lækkerbidsken for alle og ikke mindst for tennisentusiaster, der har fokus på et generationsskifte hos herrerne.

Stefanos Tsisipas mister iøvrigt idag sin teenager status, idet han fylder 20 år.

Herrernes ATP 1000 starter 1. runde i hovedturneringen søndag. I kvindernes WTA turnering spilles der fortsat kvalifikationskampe søndag.

WTA finalen kan følges på TV2 Sport kl 19:30 og kl. 00:15 samt på WTA TV.
ATP finalen kan følges på Viaplay og på Tennistv tidligst kl 22:00.

TV dækning af Cincinnati:
Tennistv sender ATP kampene fra Center.
WTA kvalifikationskampene sendes/streames ikke.


Premier 5, Rogers Cup, Montreal (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Spilleprogram søndag

Court Central – start 19:30 cet
(1) Simona Halep (ROU) vs (3) Sloane Stephens (USA)

TV-dækning: TV2 Sport 19:30 & 00:15, TV2 Play, WTATV.com

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (15) Ashleigh Barty (AUS) 64 61
(3) Sloane Stephens (USA) vs. (5) Elina Svitolina (UKR) 63 63

Kvartfinale
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Kiki Bertens (NED) 6-3, 6-1
(3) Sloane Stephens (USA) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 6-2
(1) Simona Helep (ROU) vs. (6) Caroline Garcia (FRA) 7-5, 6-1
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (14) Elise Mertens (BEL) 7-5, 6-3

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (13) Venus Williams (USA) 6-2, 6-2
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-3, 6-2
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Alize Cornet (FRA) 7-6(3), 6-4
Kiki Bertens (NED) vs. (8) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-2

Anastasija Sevastova (LAT) vs. (10) Julia Goerges (GER) 6-3, 7-6(2)
(3) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 7-5
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-4
(14) Elise Mertens (BEL) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 2-6, 7-6(1), 6-0

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(9), 4-6, 7-5
(13) Venus Williams (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) 7-6(4), 6-4
Maria Sharapova (RUS) vs. (12) Daria Kasatkina (RUS) 6-0, 6-2
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 4-6, 6-1, 6-3
Alize Cornet (FRA) vs. (4) Angelique Kerber (GER) 6-4, 6-1
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 7-6(7), 6-2
Kiki Bertens (NED) vs. (9) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 6-2
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-4

Anastasija Sevastova (LAT) vs. (LL) Monica Puig (PUR) 4-6, 7-6, 6-1
(10) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Lucie Safarova (CZE) 2-6, 6-4, 6-3
(Q) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 3-2 Ret’d
(3) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Francoise Abanda (CAN) 6-0, 6-2
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-7, 4-3 Ret’d
Johanna Konta (GBR) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-1.
(14) Elise Mertens (BEL) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-7, 6-0
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 5-7, 6-2, 7-6(4)

R64
Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Sesil Karatantcheva (BUL) 6-1, 6-2
(Q) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (16) Naomi Osaka (JPN) 7-6(2), 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Qiang Wang (CHN) 6-2, 7-5
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-0, 6-1
Johanna Konta (GBR) vs. (11) Jelena Ostapenko (LAT) 6-7(6), 6-1, 6-3
(14) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 6-4, 4-6, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-toronto-montreal#orderofplay


ATP 1000, Rogers Cup Toronto (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Spilleprogram søndag

Centre Court – start tidligst 22:00 cet
(1) Rafael Nadal (ESP) vs Stefanos Tsitsipas (GRE)

TV-dækning: Viaplay 22:00, Tennistv

Resultater (udvalgte)

Semifinale
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs (4) Kevin Anderson (RSA) 67(4) 64 76(7)
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Karen Khachanov (RUS) 76(3) 64

Kvartfinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (6) Marin Cilic (CRO) 2-6, 6-4, 6-4
Karen Khachanov (RUS) vs. Robin Haase (NED) 6-3, 6-1
(4) Kevin Anderson (RSA) vs. (5) Grigor Dimitrov (BUL) 6-2, 6-2
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (2) Alexander Zverev (GER) 3-6, 7-6(11), 6-4

1/8-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Stan Wawrinka (SUI) 7-5, 7-6(4)
(6) Marin Cilic (CRO) vs. (11) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-2
Karen Khachanov (RUS) vs. (8) John Isner (USA) 7-6(5), 7-6(1)

(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(1), 3-6, 7-6(4)
(4) Kevin Anderson (RSA) vs. Ilya Ivashka (BUL) 7-5, 6-3
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (9) Novak Djokovic (SRB) 63, 6-7(5), 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS) 6-3, 6-2

R32
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Borna Coric (CRO) 6-3, 3-6, 6-1
(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 6-2, 7-6(5)
Robin Haase (NED) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-5, 6-2

R64
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (16) Nick Kyrgios (AUS) 1-6, 7-5, 7-5
Denis Shapovalov (CAN) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-1, 6-4
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 7-6(3)
1900: (9) Novak Djokovic (SRB) vs. (LL) Mirza Basic (BIH) 6-3, 7-6(3)
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/toronto/421/daily-schedule


Uge 33

WTA Premier 5 & ATP 1000 Western & Southerne Open, Cincinnati, OH (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning:
WTA: TV2 Sport & WTATV.com (fra mandag)
ATP: TV3 Sport (fra mandag) & Tennistv.com (fra søndag)

Schedule:
Lørdag 1600: Kvalifikation
Søndag 1600: Kvalifikation, Men’s 1. runde, 0100: Men’s 1. runde
Mandag 1700 & 0100: 1. runde
Tirsdag 1700 & 0100: 1. og 2. runde
Onsdag 1700 & 0100: mellem-runder
Torsdag 1700 & 0100: R16
Fredag 1700 & 0100: Kvarfinaler
Lørdag 1800: semifinaler (1 Men’s singles, 2 Women’s singles)
Søndag 0100: 1 Men’s singles & 1 doubles finaal
Søndag 1800: Doubles finale, 2000: Women’s & Men’s Finals

Spilleprogram søndag

CENTER. Start 16:00 cet

WTA: Christina MCHALE (USA) vs Varvara LEPCHENKO (USA
Tidligst 17:00
WTA: Camila GIORGI (ITA) vs Viktoria KUZMOVA (SVK)
Tidligst 20:00
ATP: Adrian MANNARINO (FRA) vs Marco CECCHINATO (ITA)
Tidligst 01:00 (13. aug.)
ATP: [WC] Mackenzie MCDONALD (USA) vs Kyle EDMUND (GBR) [14]
Næste
ATP: Philipp KOHLSCHREIBER (GER) Fernando VERDASCO (ESP) vs
Diego SCHWARTZMAN (ARG) Dominic THIEM (AUT)

GRANDSTAND Start 17:00 cet

ATP: Dusan LAJOVIC (SRB) vs Marcos BAGHDATIS (CYP)
Næste
WTA: Aliaksandra SASNOVICH (BLR) vs Vera LAPKO (BLR)
Næste
ATP: Hubert HURKACZ (POL) vs Ivo KARLOVIC (CRO)
Næste
WTA: Alizé CORNET (FRA) vs Sofia KENIN (USA)

STADIUM 3 Start 16:00 cet

ATP: Tim SMYCZEK (USA) vs Michael MMOH (USA)
Næste
WTA: Donna VEKIC (CRO) vs Ana BOGDAN (ROU)
Næste
WTA: Petra MARTIC (CRO) vs Bernarda PERA (USA)
Næste
WTA: Tatjana MARIA (GER) vs Jennifer BRADY (USA)

COURT 4 Start 16:00 cet

ATP: Bradley KLAHN (USA) vs Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP)
Næste
ATP: Malek JAZIRI (TUN) vs Denis KUDLA (USA)
Næste
ATP: Daniil MEDVEDEV (RUS) vs [PR] Yoshihito NISHIOKA (JPN)
Næste
ATP: Marius COPIL (ROU) vs [WC] Jeffrey John WOLF (USA)

COURT 7 Start16:00 cet

WTA: Kaia KANEPI (EST) vs Zarina DIYAS (KAZ)
Tidligst 18:00
WTA: [WC] Jamie LOEB (USA) vs Stefanie VOEGELE (SUI)
Næste
WTA: Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS) vs [WC] Allie KIICK (USA)
Næste
WTA: Sorana CIRSTEA (ROU) vs Ajla TOMLJANOVIC (AUS)

COURT 8 Start 16:00 cet

WTA: Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs Rebecca PETERSON (SWE)

 

 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 32)

Portoroz (SLO)

Singles kvalifikation

Q32:
[5] (414) Markus Eriksson (SWE) – bye
(577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (WC) Matic Dimic (SLO) 7-5, 6-0

Q16:
[5] (414) Markus Eriksson (SWE) vs. (WC) (1562) Anze Arh (SLO) 5-7, 6-4, 6-4
Frederik Løchte vs. [2] (333) Andrea Pellegrino (ITA) 6-0, 6-0

QFi:
Magnus Eriksson (SWE) vs. [1] (311) Christopher Heyman (BEL) 6-3, 6-1
Frederik Løchte vs. (501) Albano Olivetti (FRA) 6-2, 7-6(5)

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (414) Markus Eriksson (SWE) vs. (225) Viktor Galovic (CRO) 6-4, 6-7(6), 6-4
(Q) (577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (221) Lucas Miedler (AUT) 3-6, 2-6 (tirsdag)

1/8-finale: [5] (185) Salvatore Caruso (ITA) vs. Markus Eriksson (SWE) 4-6, 6-3, 7-5

Pullach (GER)

Singles kvalifikation

Q32: [4] (313) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (1304) Sebastian Prechtel (GER) 6-4, 7-5
Q16: Mikael Ymer vs. (456) Zizou Bergs (BEL) 6-4, 6-1
QFi: Mikael Ymer vs. (405) Alexandre Muller (FRA) 6-3, 6-3

Singles hovedturnering

R32: tirsdag – start 1100
(WC) (296) Tim Puetz (GER) vs. [7] (138) Casper Ruud (NOR) 6-2, 3-6, 7-6(6)
(Q) (313) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (251) Rudolf Molleker (GER) 4-6, 6-4, 7-5

1/8-finale: Mikael Ymer (SWE) vs. [3] (96) Jurgen Zopp (EST) 7-6(2), 6-4
Kvartfinale: [5] (112) Martin Klizan (SVK) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-3, 6-2

Jinan (CHN)

Aptos, CA (USA)


Uge 33

Vancouver (CAN)

Tidsforskel: cet -9 timer

Q32: (670) Mikael Torpegaard (DEN) vs. Fabrice Martin (FRA) – lør ca. 2200cet

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 32)

$60.000, Koser Jewelers $60,000 Tennis Challenge, Landisville (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Arantxa Rus, Nicole Gibbs, Madison Brengle, Heather Watson, Vera Zvonareva, Anhelina Kalinina, Naomi Broady, Arina Rodionova, m.fl.

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 32)


Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 2, Harare (ZIM) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (745) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1173) Victoria Sasinka (USA) 6-1, 6-1
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. [7] (462) Lara Claudia Van Der Merwe (RSA) 2-6, 0-6 (onsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 32)

Finals B16 2018 European Summer Cups, Le Touquet (FRA) – Grus

Seedede: Frankrig, Ungarn, Rusland, Spanien
Øvrige: Danmark, Italien, Great Britain, Letland

Frankrig: (3) Arthur Cazaux, (4) Harold Mayot, (19) Lilian Marmousez
Spanien: (5) Carlos Alcaraz Garfia, (45) Pablo Llamas Ruiz, (46) Mario Gonzalez Fernandez
Ungarn: (9) Peter Fajta, (36) Zsombor Velcz, (236) Dominik Buzonics
Rusland: (17) Egor Agafonov, (17) Alibek Kachmazov, (97) Evgeny Philippov

Italien: (7) Luca Nardi, (38) Luciano Darderi, (86) Flavio Cobolli
Danmark: (6) Holger Vitus Nødskov Rune, (27) Elmer Møller, (2064) Oskar Brostrøm Poulsen
Letland: (14) Daniel Linkuns-Morozovs, (81) Karlis Ozolins, (1244) Roberts Jaricevskis
Great Britain: (100) Jack Pinnington Jones, (161) Felix Gill, (429) Joel Pierleoni

Kvartfinale: mandag

Frankrig vs. Letland 3-0
MS2: Harold Mayot vs. Karlis Ozolins 6-4, 6-7(4), 6-3
MS1: Arthur Cazaux vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-4, 6-1
MD: Cazaux/Lilian Marmousez vs. Morozovs/Ozolins – walkover

Ungarn vs. Great Britain 2-1
MS2: Zsomber Velcz vs. Joel Pierloni 1-6, 3-6
MS1: Peter Fajta vs. Felix Gil 6-3, 7-5
MD: Fajta/Velcz vs. Pierleoni/Jack Pinnington Jones 5-7, 7-6, [10-5]

Danmark vs. Spanien 1-2
MS2: Elmer Møller vs. Mario Gonzalez Fernandez 2-6, 3-6
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Carlos Alcarz Garfia 7-5, 6-4
MD: Elmer/Holger vs. Garfia/Pablo Llamas Ruiz (ESP) 6-2, 1-6, [2-10]

Italien vs. Rusland 2-1
MS2: Flavio Cobolli vs. Alibek Kachmazov 6-3, 6-2
MS1: Luciano Darderi vs. Egor Agafonov 6-2, 6-1
MD: Cobolli/Luca Nardi vs. Kachmazov/Evgeny Philippov 6-4, 6-7, [3-10]

Semifinale: tirsdag

Frankrig vs. Ungarn 3-0
MS2: Lilian Marmousez vs. Zsombor Velcz 7-5, 6-2
MS1: Arthur Cazaux vs. Peter Fajta 6-3, 6-1
MD: Cazaux/Marmousez vs. Dominik Buzonics/Fajta 6-3, 6-2

Italien vs. Spanien 2-1
MS2: Flavia Cobolli vs. Mario Gonzalez Fernandez 4-6, 6-3, 6-3
MS1: Luciano Darderi vs. Carlos Alcaraz Garfia 1-6, 7-5, 4-6
MD: Cobolli/Luca Nardi vs. Garfia/Pablo Llamas Ruiz 4-6, 6-1, [10-6]

Finale: onsdag
Frankrig vs. Italien 3-0
MS2: Lilian Marmousez vs. Flavio Cobolli 6-3, 6-2
MS1: Arthur Cazaux vs. Luciano Darderi 6-2, 7-6(2)
MD: Cazaux/Marmousez vs. Cobolli/Luca Nardi 6-3, 6-3

3-4. plads: onsdag
Spanien vs. Ungarn 2-1
MS2: Mario Gonzalez Fernandez vs. Zsombor Velcz 6-4, 6-1
MS1: Pablo Llamas Ruiz vs. Peter Fajta 4-6, 4-6
MD: Carlos Alcaraz Garfia/Ruiz vs. Fajta/Velcz 4-6, 6-3, [10-4]

5-8 pl.: tirsdag

Great Britain vs. Letland 3-0
MS2: Joel Pierlon vs. Karlis Ozolins 3-1 Ret’d
MS1: Jack Pinnington Jones vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-4, 6-4
MD: walkover

Danmark vs. Rusland 3-0
MS2: Elmer Møller vs. Evgeny Philippov 6-4 5-7, 7-6(5)
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Egor Agafonov 3-6, 6-3, 6-3
MD: walkover

5-6. pl.: onsdag
Danmark vs. Great Britain 1-2
MS2: Oskar Brostrøm Poulsen vs. Felix Gill 6-4, 3-6, 3-6
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Jack Pinnington Jones 6-2, 5-7, 6-2
MD: Elmer Møller/Holger vs. Joel Pierleoni/Jones 0-6, 6-2, [5-10]

7-8. pl.: onsdag
Rusland vs. Letland 2-0
MS2: Evgeny Philippov vs. Roberts Jaricevskis 4-6, 6-2, 6-0
MS1: Egor Agafonov vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-7(1), 6-0, 6-4
MD: Not played

De 6 bedste nationer deltager i Junior Davis Cup, som afvikles 25-30. september i Budapest i Ungarn – https://www.daviscup.com/en/organisation/junior-davis-cup.aspx

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage