TV2 Sport har massiv dækning fra WTA i Cincinnati, hvor Victoria Azarenka og Carla Suarez Navarro indleder kl. 17

Stort set alle topspillere stiller i denne uge op i Cincinnati ved Western & Southern Open, der ligesom sidste uges Roger Cup både omfatter WTA Premier 5 og ATP 1000 kategorierne.
Dog indløb et sent afbud fra ATP-ranglistens no. 1 Rafael Nadal, der netop har vundet titlen i  Toronto, og hos kvinderne er der afbud fra Venus Williams.

Nadal erkender, at årsagen til afbuddet er hensynet til at passe på sin 32 år gamle krop, og det vil næppe være den helt store overraskelse, hvis vinderen i Montreal, Simona Halep vælger samme løsning, hvis hun har behov for at forebygge de problemer, som hun tilsyneladende har haft med den ene fod.

I sidste uge havde tennis-transmissionerne fra Montreal konkurrence med flere andre sportsbegivenheder, men i denne uge er der massiv dækning af WTA kampene, som indledes kl. 17, hvor Frederik Løchte Nielsen, der ikke selv spiller turnering i denne uge, kommenterer fra dagens kampe sammen med Henrik Jensen, som i øvrigt har fødselsdag.

Kl. 17 indleder 29-årige Viktoria Azarenka (BLR), der fortsat har svært ved at kæmpe sig til tops igen, på Center mod Carla Suarez Navarro (ESP), og derefter følger 13. seedede Madison Keys (USA) mod Bethanie Mattek-Sands (USA).

Serena Williams (USA), der i San Jose tabte overraskende stort 1-6, 0-6 til Johanna Konta (GBR), møder kl. 01 natten til tirsdag dansk tid Daria Gavrilova (AUS), hvilket ligeledes er på Center.
TV2 Sport viser formentlig desuden den 3. kamp på Grandstand, hvor 10. seedede Julia Goerges (GER) møder Kristina Mladenovic (FRA), og i den sidste kamp på Grandstand tidligst 0230 spiller 11. seedede Jelena Ostapenko (LAT) mod Alize Cornet (FRA), som har været gennem kvalifikationen.

Som svar på det uundgåelige spørgsmål: “Hvornår spiller Caroline?”, er svaret “onsdag”.
Der tages ganske vist hul på 2. runde tirsdag, men da Caroline er oversidder og i 2. runde møder vinderen af Kiki Bertens (NED) og CoCo Vandeweghe (USA), som først spiller tirsdag, må det nødvendigvis blive onsdag, da der ifølge turneringens schedule afvikles 1/8-finaler torsdag.

Alle WTA-kampe kan følges på WTATV.com, og på Tennistv.com kan man følge alle ATP-kampe.
TV3 Sports dækning er mere begrænset, idet der ifølge TV-guiden blot sendes live tennis fra 1700-1815 og senere et kvarter 2245-2300 og derefter igen fra kl. 0100.
Selvom det ikke fremgik af TV-guiden, blev finalen i Toronto alligevel vist på TV3 Max, så der tages forbehold for eventuelle fejl i den TV-guide, som Tennisavisen abonnerer på hos Viasat.

Holder TV-guiden stik, kan man på TV3 Sport følge starten af kampen mellem Kei Nishikori (JPN) og Andery Rublev (RUS), men den næste kamp mellem 16. seedede Lucas Pouille (FRA) og Andy Murray (GBR) må henvises til Tennistv.com eller formentlig Viaplay.
Til gengæld viser TV3 Sport natkampen tidligst kl. 01, hvor Stan Wawrinka (SUI) møder 12. seedede Diego Schwartzman (ARG).


WTA Premier 5 & ATP 1000 Western & Southerne Open, Cincinnati, OH (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning:
WTA: TV2 Sport & WTATV.com (fra mandag)
ATP: TV3 Sport (fra mandag) & Tennistv.com (fra søndag)

Deltagere: Alle WTA og ATP topspillere – Afbud. Venus Williams, Rafael Nadal

Spilleprogram mandag

Center – start 1700cet
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-7(5), 6-2, 6-4 – WTA
(13) Madison Keys (USA) vs. (WC) Bethanie Mattek-Sands (USA) 3-6, 7-6(3), 6-4 – WTA
Sam Querrey (USA) vs. (9) John Isner (USA) 6-4, 6-7(5), 7-6(5) – ATP
Serena Williams (USA) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 6-2 – WTA
(10) Novak Djokovic (SRB) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 7-6(4) – ATP

Grandstand – start 1700cet
Kei Nishikori (JPN) vs. Andrey Rublev (RUS) 7-5, 6-3 – ATP
(16) Lucas Pouille (FRA) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-1, 1-6, 6-4 – ATP
Kristina Mladenovic (FRA)  vs. (10) Julia Goerges (GER) 6-4, 3-2 Ret’d – WTA
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (12) Diego Schwartzman (ARG) 6-2, 4-6, 6-3 – ATP
(Q) Alize Cornet (FRA) vs.  (11) Jelena Ostapenko (LAT) 1-6, 7-5, 6-0 – WTA

Stadium 3 – start 1700cet
(13) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-3, 2-6, 6-3 – ATP
Denis Shapovalov (CAN)  vs. (WC) Frances Tiafoe (USA) 7-6(6), 3-6, 7-5 – ATP
Benoit Paire (FRA) vs. David Ferrer (ESP) 6-2, 6-2 – ATP
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Johanna Konta (GBR) 4-6, 6-3, 6-4 – WTA
(Q) Rebecca Peterson (SWE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 2-6, 6-4, 6-1 – WTA

Court 4 – start 1700cet
Peter Gojowczyk (GER) vs. Joao Sousa (POR) 2-6, 6-4, 7-5 – ATP
Double kamp – ATP
NB 2300: Double kamp – ATP

Court 7 – start 1700cet
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Danielle Collins (USA) 6-0, 6-2 – WTA
(Q) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (Q) Aleksandra Sasnovich (BLR) 6-0, 4-6, 6-1 – WTA
Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) Michael Mmoh (USA) 6-4, 1-6, 6-4 – ATP
(Q) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 4-6, 6-3, 6-3 – WTA

Court 8 – start 1700cet
5 Double kampe – WTA

Court 11 – start 1700cet
Anett Kontaveit (EST) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-0 – WTA
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-4, 2-6, 7-6(5) – WTA
(Q) Bradley Klahn (USA) vs. Maximilian Marterer (GER) 7-6(1), 6-4 – ATP
Jeremy Chardy (FRA) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-1, 6-2 – ATP

Spilleprogram tirsdag

Center – start 1700cet
Hyeon Chung (KOR) vs. Jack Sock (USA) – ATP
NB 1900: (9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Agnieszka Radwanska (POL) – WTA
(11) David Goffin (BEL) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) – ATP
NB 0100: (2) Roger Federer (SUI) vs. Peter Gojowczyk (GER) – ATP
NB 0230: (8) Petra Kvitova (CZE) vs. Serena Williams (USA) – WTA

Grandstand – start 1700cet
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sakkari (GRE) – WTA
(15) Nick Kyrgios (AUS) vs. (Q) Denis Kudla (USA) – ATP
Kiki Bertens (NED) vs. CoCo Vandeweghe (USA) – WTA
NB 0100: (5) Elina Svitolina (UKR) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) – WTA
NB 0230: (14) Kyle Edmund (GBR) vs. Denis Shapovalov (CAN) – ATP

Stadium 3 – start 1700cet
(Q) Dusan Lajovic (SRB) vs. Milos Raonic (CAN) – ATP
Karen Khachanov (RUS) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) – ATP
(16) Lucas Pouille (FRA) vs. Leonardo Mayer (ARG) – ATP
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) – WTA

Court 10 – start 1700cet
(Q) Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Allie Kiick (USA) – WTA
Borna Coric (CRO) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS) – ATP
NB 2000: Anastasija Sevastova (LAT) vs. (LL) Camila Giorgi (ITA) – WTA
Damir Dzumhur (BIH) vs. Mischa Zverev (GER) – ATP
(Q) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Kristina Mladenovic (FRA) – WTA

Court 4 – start 1700cet
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) – WTA
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Marius Copil (ROU) – ATP
NB 2000: Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Aleksandra Krunic (SRB) – WTA
Double kamp – WTA
Double kamp – ATP

Court 7 – start 1700cet
(Q) Ana Bogdan (ROU) vs. Ekaterina Makarova (RUS) – WTA
5 Double kampe – WTA

Court 8 – start 1700cet
Robin Haase (NED) vs. Filip Krajinovic (SRB) – ATP
(Q) Kaia Kanepi (EST) vs. (Q) Varvara Lepchenko (USA) – WTA
Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) – ATP
2 Double kampe – ATP
NB 2200: Double kamp – WTA

Court 11 – start 1700cet
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Marketa Vondrousova (CZE) – WTA
Timea Babos (HUN) vs. (WC) Amanda Anisimova (USA) – WTA
Double kamp – ATP
2 Double kampe – WTA

WTA: TV2 Sport fra 1700, WTATV.com (alle baner)
ATP: TV3 Sport 1700-2300, 0100-0430, Tennistv.com (alle baner)

Tirsdag 1700 & 0100: 1. og 2. runde
Onsdag 1700 & 0100: mellem-runder
Torsdag 1700 & 0100: R16
Fredag 1700 & 0100: Kvarfinaler
Lørdag 1800: semifinaler (1 Men’s singles, 2 Women’s singles)
Søndag 0100: 1 Men’s singles & 1 doubles finaal
Søndag 1800: Doubles finale, 2000: Women’s & Men’s Finals

Den komplette schedule findes på  https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/cincinnati/422/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 33)

Vancouver (CAN)

Tidsforskel: cet -9 timer

Q32: (670) Mikael Torpegaard (DEN) vs. Fabrice Martin (FRA) 6-4, 3-6, 6-3
Q16: Mikael Torpegaard vs. [8] (371) Marcos Giron (USA) 4-6, 2-6 (søndag)

Singles hovedturnering

R32: (133) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [8] (130) Ruben Bemelmans (BEL) – ons 0030cet

Cordenons (ITA)

Gwangju (KOR)

Meerbusch (GER)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 33)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 33)

Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 3, Harare (ZIM) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32: [1] (126) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1090) Jamie Davis (RSA) – tir NB 0900

Boys doubles

1/8-finale: (2) Eric Vanshelboim (UKR)/Piotr Pawlak (POL) vs. Aly Shokeir/Faris Zakaryia (EGY) – tir NB 1300

Girls singles hovedturnering

(655) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [8] (364) Amira Badawi (EGY) 4-6, 1-6

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Gauri Bhagia (IND) vs. Muskan Gupta/Bhakti Parwani (IND) – tir NB 1100

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage