De topseedede Simona Halep og Caroline Wozniacki kan følges på TV2 Sport natten til torsdag. Forinden er der masser af topnavne i aktion i både Toronto og Montreal

Erfaringsmæssigt er der herhjemme i Danmark altid størst interesse for at følge kampe med Caroline Wozniacki, hvis seneste kamp var det skuffende nederlag til Ekaterina Makarova (RUS) i 2. runde ved Wimbledon, hvor Caroline ellers havde fået en perfekt optakt, da hun ugen forinden vandt finalen i Eastbourne 7-5, 7-6(5) over Aryna Sabalenka (BLR).

Som cifrene antyder gav hviderusseren Caroline kamp til stregen, og derfor er der næppe plads til, at danskeren er alt for rusten, når de natten til torsdag mødes for 2. gang i karrieren.
Sabalenka har haft en enkelt kamp til at vænne sig til forholdene, da hun tirsdag vandt 6-4, 4-6, 6-3 over Ana Bogdan (ROU), som var videre fra kvalifikationen.

TV2 Sport viser kampen, som er den sidste på Court Centrals aftenprogram, der starter tidligst kl. 0630pm, hvilket er kl. 0030 natten til torsdag, hvor 1. seedede Simona Halep (ROU) ligeledes spiller sin første kamp siden et måske endnu mere skuffende nederlag i 3. runde ved Wimbledon mod Su-Wei Hsieh (TPE), som normalt burde være chanceløs mod Halep, som tydeligvis var godt slidt og trængte til en pause efter at hun havde opnået sin karrieres højdepunkt med den forløsende Grand Slam titel ved French Open.

Hvis man er villig til at ofre nattesøvnen, kan man i løbet af natten få svar på, om både Halep og Caroline efter pausen siden Wimbledon har fået ladet batterierne op og er topmotiverede, og i så fald bør begge være sikkert videre til 1/8-finalen, men med blot den mindste vaklen er der en oplagt risiko for en tidlig exit.

TV2 Sport sender ifølge TV-guiden først fra kl. 1930, og derfor henvises den første kamp på Court Central mellem Angelique Kerber (GER) og Alize Cornet (FRA) til TV2 Play eller WTATV.com.
Den næste kamp på samme bane er tidligst kl. 1830, hvor 12. seedede Daria Kasatkina (RUS) møder sin landsmand Maria Sharapova, og afslutningen af den kamp bliver vist på TV2 Sport, som også viser den sidste kamp på dagsprogrammet på Court Central mellem 3. seedede Sloane Stephens (USA) mod Francoise Abanda (CAN).

Det er uvist, om TV2 Sport også viser den 4. kamp på Banque Nationale, når Victoria Azarenka (BLR) tidligst kl. 2230 møder Johanna Konta (GBR), men kampen bliver under alle omstændigheder vist på TV2 Play og WTATV, som viser samtlige kampe fra alle baner.

Også Tennistv.com viser samtlige kampe på alle baner ved ATP 1000 udgaven af Rogers Cup i Toronto, hvor TV3 Sport ifølge guiden kun sender fra kl. 1700-1745, inden der på grund af andre programmer er pause indtil tennis-transmissionen genoptages kl. 2015.

TV3 Sport forventes derfor at vise kampene på Centre Court mellem 14. seedede Fabio Fognini (ITA) og det 19-årige canadiske talent Denis Shapovalov.
Tidligst 0030 spiller 1. seedede Rafael Nadal (ESP) mod Benoit Paire (FRA), og den kamp kan være et attraktivt alternativ til Halep vs. Pavlyuchenkova til at udnytte ventetiden, inden Caroline og Sabalenka spiller.

I den sidste kamp på Centre Court i Toronto kan man følge et endnu yngre canadisk supertalent, 18-årige Felix Auger-Aliassime, der møder 22-årige Daniil Medvedev (RUS).
De to canadiske teenagere tegner en lys fremtid for canadisk ATP-tennis.


Premier 5, Rogers Cup, Montreal (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV2 Sport (fra tirsdag), WTATV.com og TV2 Play (fra mandag)

Deltagere: Samtlige top 10 m.fl.

Spilleprogram onsdag

Court Central – start 1700cet
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 6-1
NB 1830: (12) Daria Kasatkina (RUS) vs. Maria Sharapova (RUS)
(3) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Francoise Abanda (CAN)
NB 0030: (1) Simona Halep (ROU) vs. Anasatsia Pavlyuchenkova (RUS)
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Aryna Sabalenko (BLR)

Banque Nationale – start 1700cet
(Q) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 3-2 Ret’d
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU)
(LL) Monica Puig (PUR) vs. Anastasija Sevastova (LAT)
NB 2230cet: (WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Johanna Konta (GBR)
NB 0030: (13) Venus Williams (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU)

Court 9 – start 1700cet
(13) Ashleigh Barty (AUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 7-6(7), 6-2
NB 1830: (9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Kiki Bertens (NED)
(14) Elise Mertens (BEL) vs. Shuai Zhang (CHN)
2 Double kampe

Court 5 – start 1830cet
5 Double kampe

TV-dækning: TV2 Sport 1930-0400, TV2 Play 1700-0500, WTATV.com (4 baner)

Resultater (udvalgte)

R32
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 4-6, 6-1, 6-3
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-4
(10) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Lucie Safarova (CZE) 2-6, 6-4, 6-3

R64
Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Sesil Karatantcheva (BUL) 6-1, 6-2
(Q) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (16) Naomi Osaka (JPN) 7-6(2), 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Qiang Wang (CHN) 6-2, 7-5
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-0, 6-1
Johanna Konta (GBR) vs. (11) Jelena Ostapenko (LAT) 6-7(6), 6-1, 6-3
(14) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 6-4, 4-6, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-toronto-montreal#orderofplay


ATP 1000, Rogers Cup Toronto (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (78 kampe)

Deltagere: Alle top 10 undtagen Federer

Spilleprogram onsdag

Centre Court – start 1700cet
(9) Novak Djokovic (SRB) vs. (WC) Peter Polansky (CAN) 6-3, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. Milos Raonic (CAN)
NB 2000: (14) Fabio Fognini (ITA) vs. Denis Shapovalov (CAN)
NB 0030: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. Benoit Paire (FRA)
NB 0200: (Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN)

National Bank Grand Stand – start 1700cet
(3) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Robin Haase (NED)
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE)
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Bradley Klahn (USA)
Marton Fucsovics (HUN) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI)
NB 2300cet: Double kamp

Court 1 – start 1700cet
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Karen Khachanov (RUS)
(4) Kevin Anderson (RSA) vs. (Q) Evgeny Donskoy (RUS)
(11) Diego Schwartzman (ARG) vs. Sam Querrey (USA)
2 Double kampe

Court 4 – start 1700cet
(Q) Ryan Harrison (USA) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR)
(8) John Isner (USA) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA)
NB 2000: 2 Double kampe

Court 3 – NB 1900cet
Double kamp

TV-dækning: TV3 Sport 1700-1745 & 2015-. Tennistv (alle baner)

Resultater (udvalgte)

R32
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Borna Coric (CRO) 6-3, 3-6, 6-1
(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 6-2, 7-6(5)

R64
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (16) Nick Kyrgios (AUS) 1-6, 7-5, 7-5
Denis Shapovalov (CAN) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-1, 6-4
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 7-6(3)
1900: (9) Novak Djokovic (SRB) vs. (LL) Mirza Basic (BIH) 6-3, 7-6(3)
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/toronto/421/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 32)

Portoroz (SLO)

Singles kvalifikation

Q32:
[5] (414) Markus Eriksson (SWE) – bye
(577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (WC) Matic Dimic (SLO) 7-5, 6-0

Q16:
[5] (414) Markus Eriksson (SWE) vs. (WC) (1562) Anze Arh (SLO) 5-7, 6-4, 6-4
Frederik Løchte vs. [2] (333) Andrea Pellegrino (ITA) 6-0, 6-0

QFi:
Magnus Eriksson (SWE) vs. [1] (311) Christopher Heyman (BEL) 6-3, 6-1
Frederik Løchte vs. (501) Albano Olivetti (FRA) 6-2, 7-6(5)

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (414) Markus Eriksson (SWE) vs. (225) Viktor Galovic (CRO) 6-4, 6-7(6), 6-4
(Q) (577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (221) Lucas Miedler (AUT) 3-6, 2-6 (tirsdag)

1/8-finale: Markus Eriksson (SWE) vs. [5] (185) Salvatore Caruso (ITA) – ons ca. 1730

Pullach (GER)

Singles kvalifikation

Q32: [4] (313) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (1304) Sebastian Prechtel (GER) 6-4, 7-5
Q16: Mikael Ymer vs. (456) Zizou Bergs (BEL) 6-4, 6-1
QFi: Mikael Ymer vs. (405) Alexandre Muller (FRA) 6-3, 6-3

Singles hovedturnering

R32: tirsdag – start 1100
(WC) (296) Tim Puetz (GER) vs. [7] (138) Casper Ruud (NOR) 6-2, 3-6, 7-6(6)
(Q) (313) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (251) Rudolf Molleker (GER) 4-6, 6-4, 7-5

1/8-finale: Mikael Ymer (SWE) vs. [3] (96) Jurgen Zopp (EST) 7-6(2), 6-4

Kvartfinale: Mikael Ymer (SWE) vs. ??

Jinan (CHN)

Aptos, CA (USA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 32)

$60.000, Koser Jewelers $60,000 Tennis Challenge, Landisville (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Arantxa Rus, Nicole Gibbs, Madison Brengle, Heather Watson, Vera Zvonareva, Anhelina Kalinina, Naomi Broady, Arina Rodionova, m.fl.

$25.000, GB Pro-Series Chiswick (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q32: (939) Olga Helmi (DEN) vs. [2] (498) Elixane Lechemia (FRA) 5-7, 3-6


$25.000, FLANDERS LADIES TROPHY KOKSIJDE 2018 (BEL) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [1] (573) Karen Barritza (DEN) – bye
QFi: Karen Barritza vs. Blanca Puig Caballero (ESP) 6-2, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (573) Karen Barritza (DEN) vs. [7] (313) Raluca Georgiana Serban (ROU) 1-6, 4-6 (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: Karen Barritza (DEN)/Dominique Karregat (NED) vs. (1) Quirine Lemoine/Eva Wacanno (NED) 3-6, 2-6

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 32)


Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 2, Harare (ZIM) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (745) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1173) Victoria Sasinka (USA) 6-1, 6-1
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. [7] (462) Lara Claudia Van Der Merwe (RSA) 2-6, 0-6 (onsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 32)

Finals B16 2018 European Summer Cups, Le Touquet (FRA) – Grus

Seedede: Frankrig, Ungarn, Rusland, Spanien
Øvrige: Danmark, Italien, Great Britain, Letland

Frankrig: (3) Arthur Cazaux, (4) Harold Mayot, (19) Lilian Marmousez
Spanien: (5) Carlos Alcaraz Garfia, (45) Pablo Llamas Ruiz, (46) Mario Gonzalez Fernandez
Ungarn: (9) Peter Fajta, (36) Zsombor Velcz, (236) Dominik Buzonics
Rusland: (17) Egor Agafonov, (17) Alibek Kachmazov, (97) Evgeny Philippov

Italien: (7) Luca Nardi, (38) Luciano Darderi, (86) Flavio Cobolli
Danmark: (6) Holger Vitus Nødskov Rune, (27) Elmer Møller, (2064) Oskar Brostrøm Poulsen
Letland: (14) Daniel Linkuns-Morozovs, (81) Karlis Ozolins, (1244) Roberts Jaricevskis
Great Britain: (100) Jack Pinnington Jones, (161) Felix Gill, (429) Joel Pierleoni

Kvartfinale: mandag

Frankrig vs. Letland 3-0
MS2: Harold Mayot vs. Karlis Ozolins 6-4, 6-7(4), 6-3
MS1: Arthur Cazaux vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-4, 6-1
MD: Cazaux/Lilian Marmousez vs. Morozovs/Ozolins – walkover

Ungarn vs. Great Britain 2-1
MS2: Zsomber Velcz vs. Joel Pierloni 1-6, 3-6
MS1: Peter Fajta vs. Felix Gil 6-3, 7-5
MD: Fajta/Velcz vs. Pierleoni/Jack Pinnington Jones 5-7, 7-6, [10-5]

Danmark vs. Spanien 1-2
MS2: Elmer Møller vs. Mario Gonzalez Fernandez 2-6, 3-6
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Carlos Alcarz Garfia 7-5, 6-4
MD: Elmer/Holger vs. Garfia/Pablo Llamas Ruiz (ESP) 6-2, 1-6, [2-10]

Italien vs. Rusland 2-1
MS2: Flavio Cobolli vs. Alibek Kachmazov 6-3, 6-2
MS1: Luciano Darderi vs. Egor Agafonov 6-2, 6-1
MD: Cobolli/Luca Nardi vs. Kachmazov/Evgeny Philippov 6-4, 6-7, [3-10]

Semifinale: tirsdag

Frankrig vs. Ungarn 3-0
MS2: Lilian Marmousez vs. Zsombor Velcz 7-5, 6-2
MS1: Arthur Cazaux vs. Peter Fajta 6-3, 6-1
MD: Cazaux/Marmousez vs. Dominik Buzonics/Fajta 6-3, 6-2

Italien vs. Spanien 2-1
MS2: Flavia Cobolli vs. Mario Gonzalez Fernandez 4-6, 6-3, 6-3
MS1: Luciano Darderi vs. Carlos Alcaraz Garfia 1-6, 7-5, 4-6
MD: Cobolli/Luca Nardi vs. Garfia/Pablo Llamas Ruiz 4-6, 6-1, [10-6]

Finale: onsdag
Frankrig vs. Italien 3-0
MS2: Lilian Marmousez vs. Flavio Cobolli 6-3, 6-2
MS1: Arthur Cazaux vs. Luciano Darderi 6-2, 7-6(2)
MD: Cazaux/Marmousez vs. Cobolli/Luca Nardi 6-3, 6-3

3-4. plads: onsdag
Spanien vs. Ungarn 2-1
MS2: Mario Gonzalez Fernandez vs. Zsombor Velcz 6-4, 6-1
MS1: Pablo Llamas Ruiz vs. Peter Fajta 4-6, 4-6
MD: Carlos Alcaraz Garfia/Ruiz vs. Fajta/Velcz 4-6, 6-3, [10-4]

5-8 pl.: tirsdag

Great Britain vs. Letland 3-0
MS2: Joel Pierlon vs. Karlis Ozolins 3-1 Ret’d
MS1: Jack Pinnington Jones vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-4, 6-4
MD: walkover

Danmark vs. Rusland 3-0
MS2: Elmer Møller vs. Evgeny Philippov 6-4 5-7, 7-6(5)
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Egor Agafonov 3-6, 6-3, 6-3
MD: walkover

5-6. pl.: onsdag
Danmark vs. Great Britain 1-2
MS2: Oskar Brostrøm Poulsen vs. Felix Gill 6-4, 3-6, 3-6
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Jack Pinnington Jones 6-2, 5-7, 6-2
MD: Elmer Møller/Holger vs. Joel Pierleoni/Jones 0-6, 6-2, [5-10]

7-8. pl.: onsdag
Rusland vs. Letland 2-0
MS2: Evgeny Philippov vs. Roberts Jaricevskis 4-6, 6-2, 6-0
MS1: Egor Agafonov vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-7(1), 6-0, 6-4
MD: Not played

De 6 bedste nationer deltager i Junior Davis Cup, som afvikles 25-30. september i Budapest i Ungarn – https://www.daviscup.com/en/organisation/junior-davis-cup.aspx

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage