Den topseedede Simona Halep færdigspiller sin kamp ikke før kl. 18:30, efterfulgt af Caroline Wozniacki's kamp der vises på TV2 Sport.

Erfaringsmæssigt er der herhjemme i Danmark altid størst interesse for at følge kampe med Caroline Wozniacki, hvis seneste kamp var det skuffende nederlag til Ekaterina Makarova (RUS) i 2. runde ved Wimbledon, hvor Caroline ellers havde fået en perfekt optakt, da hun ugen forinden vandt finalen i Eastbourne 7-5, 7-6(5) over Aryna Sabalenka (BLR).

Som cifrene antyder gav hviderusseren Caroline kamp til stregen, og derfor er der næppe plads til, at danskeren er alt for rusten, når de i aften mødes for 2. gang i karrieren.
Sabalenka har haft en enkelt kamp til at vænne sig til forholdene, da hun tirsdag vandt 6-4, 4-6, 6-3 over Ana Bogdan (ROU), som var videre fra kvalifikationen.

Vinderen af kampen mellem Caroline og Aryna Sabalenka, møder ikke før kl. 00:30 i nat Elise Mertens (BEL) og især hvis Caroline er med, viser TV2 Sport kampen.

Man kan i løbet af aftenen få svar på, om både Halep og Caroline efter pausen siden Wimbledon har fået ladet batterierne op og er topmotiverede, og i så fald bør begge være sikkert videre til 1/8-finalen, men med blot den mindste vaklen er der en oplagt risiko for en tidlig exit.

Victoria Azarenka skal ligesom Halep spille sin kamp færdig i aften, men hun er bagud med 3-6, 0-3 mod Johanna Konta, de spiller tidligst kl. 18:30cet
Først i eftermiddag kl. 17 spiller Alize Cornet, der overraskende besejrede Wimbledon Mesteren Angie Kerber, mod Ashleigh Barty fra Australien.
Før Caroline evt. skal spille sin anden kamp, denne gang på bane Banque Nationale, spiller Venus mod Cirstea og Bertens mod Kvitova på samme bane.

Tennistv.com viser samtlige kampe på alle baner ved ATP 1000 udgaven af Rogers Cup i Toronto, hvor TV3 Sport ifølge guiden sender fra kl. 17:00-07:00.

 


Premier 5, Rogers Cup, Montreal (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV2 Sport (fra tirsdag), WTATV.com og TV2 Play (fra mandag)

Deltagere: Samtlige top 10 m.fl.

Spilleprogram torsdag

Court Central – start 1700cet
(3) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 7-5
(1) Simona Halep (ROU) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(9), 4-6, 7-5
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 5-7, 6-2, 7-6(4)
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-3, 6-2
(1) Simona Halep (ROU) vs. (13) Venus Williams (USA) 6-2, 6-2

Banque Nationale – start 1700cet
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Alize Cornet (FRA) 7-6(3), 6-4
Johanna Konta (GBR) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-1.
(13) Venus Williams (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) 7-6(4), 6-4
Kiki Bertens (NED) vs. (8) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-2
(14) Elise Mertens (BEL) vs.  Aryna Sabalenka (BLR) 2-6, 7-6(1), 6-0

Court 9 – start 1700cet
2 Double kampe
Anastasija Sevastova (LAT) vs. (10) Julia Goerges (GER) 6-3, 7-6(2)
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-4
2 Double kampe

Court 5 – start 2000cet
1 Double kamp

Spilleprogram fredag

Court Central – start 1830cet
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Kiki Bertens (NED)
(3) Sloane Stephens (USA) vs. Anastasija Sevastova (LAT)
NB 0030: (1) Simona Helep (ROU) vs. (6) Caroline Garcia (FRA)
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (14) Elise Mertens (BEL)

Banque Nationale – start 1830cet
4 Double kampe

TV-dækning: TV2 Sport 195-2235, TV2 Play 1830-0030, WTATV.com (begge baner)

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (13) Venus Williams (USA) 6-2, 6-2
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-3, 6-2
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Alize Cornet (FRA) 7-6(3), 6-4
Kiki Bertens (NED) vs. (8) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-2

Anastasija Sevastova (LAT) vs. (10) Julia Goerges (GER) 6-3, 7-6(2)
(3) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 7-5
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-4
(14) Elise Mertens (BEL) vs.  Aryna Sabalenka (BLR) 2-6, 7-6(1), 6-0

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(9), 4-6, 7-5
(13) Venus Williams (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) 7-6(4), 6-4
Maria Sharapova (RUS) vs. (12) Daria Kasatkina (RUS) 6-0, 6-2
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 4-6, 6-1, 6-3
Alize Cornet (FRA) vs. (4) Angelique Kerber (GER) 6-4, 6-1
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 7-6(7), 6-2
Kiki Bertens (NED) vs. (9) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 6-2
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-4

Anastasija Sevastova (LAT) vs. (LL) Monica Puig (PUR) 4-6, 7-6, 6-1
(10) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Lucie Safarova (CZE) 2-6, 6-4, 6-3
(Q) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 3-2 Ret’d
(3) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Francoise Abanda (CAN) 6-0, 6-2
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-7, 4-3 Ret’d
Johanna Konta (GBR) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-1.
(14) Elise Mertens (BEL) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-7, 6-0
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 5-7, 6-2, 7-6(4)

R64
Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Sesil Karatantcheva (BUL) 6-1, 6-2
(Q) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (16) Naomi Osaka (JPN) 7-6(2), 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Qiang Wang (CHN) 6-2, 7-5
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-0, 6-1
Johanna Konta (GBR) vs. (11) Jelena Ostapenko (LAT) 6-7(6), 6-1, 6-3
(14) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 6-4, 4-6, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-toronto-montreal#orderofplay


ATP 1000, Rogers Cup Toronto (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (78 kampe)

Deltagere: Alle top 10 undtagen Federer

Spilleprogram torsdag

Centre Court – start 1700cet
(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(1), 3-6, 7-6(4)
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (9) Novak Djokovic (SRB) 63, 6-7(5), 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS) 6-3, 6-2
Robin Haase (NED) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-5, 6-2
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Stan Wawrinka (SUI) 7-5, 7-6(4)

National Bank Grand Stand – start 1700cet
Double kamp
(4) Kevin Anderson (RSA) vs. Ilya Ivashka (BUL) 7-5, 6-3
2 Double kampe
Karen Khachanov (RUS) vs. (8) John Isner (USA) 7-6(5), 7-6(1)

Court 1 – start 1700cet
Double kamp
NB 1900: Double kamp
(6) Marin Cilic (CRO) vs. (11) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-2

Court 4 – start 2100cet
NB 2100: 3 Double kampe

Spilleprogram fredag

Centre Court – start 1830cet
(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (4) Kevin Anderson (RSA)
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE)
Robin Haase (NED) vs. Karen Khachanov (RUS)
NB 0300: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (6) Marin Cilic (CRO)

National Bank Grand Stand – NB 1830cet
4 Double kampe

TV-dækning: TV3 Sport 1900-2300 & 0100-0430. Tennistv (begge baner)

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Stan Wawrinka (SUI) 7-5, 7-6(4)
(6) Marin Cilic (CRO) vs. (11) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-2
Karen Khachanov (RUS) vs. (8) John Isner (USA) 7-6(5), 7-6(1)

(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(1), 3-6, 7-6(4)
(4) Kevin Anderson (RSA) vs. Ilya Ivashka (BUL) 7-5, 6-3
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (9) Novak Djokovic (SRB) 63, 6-7(5), 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS) 6-3, 6-2

R32
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Borna Coric (CRO) 6-3, 3-6, 6-1
(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 6-2, 7-6(5)
Robin Haase (NED) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-5, 6-2

R64
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (16) Nick Kyrgios (AUS) 1-6, 7-5, 7-5
Denis Shapovalov (CAN) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-1, 6-4
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 7-6(3)
1900: (9) Novak Djokovic (SRB) vs. (LL) Mirza Basic (BIH) 6-3, 7-6(3)
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/toronto/421/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 32)

Portoroz (SLO)

Singles kvalifikation

Q32:
[5] (414) Markus Eriksson (SWE) – bye
(577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (WC) Matic Dimic (SLO) 7-5, 6-0

Q16:
[5] (414) Markus Eriksson (SWE) vs. (WC) (1562) Anze Arh (SLO) 5-7, 6-4, 6-4
Frederik Løchte vs. [2] (333) Andrea Pellegrino (ITA) 6-0, 6-0

QFi:
Magnus Eriksson (SWE) vs. [1] (311) Christopher Heyman (BEL) 6-3, 6-1
Frederik Løchte vs. (501) Albano Olivetti (FRA) 6-2, 7-6(5)

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (414) Markus Eriksson (SWE) vs. (225) Viktor Galovic (CRO) 6-4, 6-7(6), 6-4
(Q) (577) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (221) Lucas Miedler (AUT) 3-6, 2-6 (tirsdag)

1/8-finale: [5] (185) Salvatore Caruso (ITA) vs. Markus Eriksson (SWE) 4-6, 6-3, 7-5

Pullach (GER)

Singles kvalifikation

Q32: [4] (313) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (1304) Sebastian Prechtel (GER) 6-4, 7-5
Q16: Mikael Ymer vs. (456) Zizou Bergs (BEL) 6-4, 6-1
QFi: Mikael Ymer vs. (405) Alexandre Muller (FRA) 6-3, 6-3

Singles hovedturnering

R32: tirsdag – start 1100
(WC) (296) Tim Puetz (GER) vs. [7] (138) Casper Ruud (NOR) 6-2, 3-6, 7-6(6)
(Q) (313) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (251) Rudolf Molleker (GER) 4-6, 6-4, 7-5

1/8-finale: Mikael Ymer (SWE) vs. [3] (96) Jurgen Zopp (EST) 7-6(2), 6-4

Kvartfinale: Mikael Ymer (SWE) vs. [5] (112) Martin Klizan (SVK) – fre ca. 1430

Jinan (CHN)

Aptos, CA (USA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 32)

$60.000, Koser Jewelers $60,000 Tennis Challenge, Landisville (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Arantxa Rus, Nicole Gibbs, Madison Brengle, Heather Watson, Vera Zvonareva, Anhelina Kalinina, Naomi Broady, Arina Rodionova, m.fl.

$25.000, GB Pro-Series Chiswick (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q32: (939) Olga Helmi (DEN) vs. [2] (498) Elixane Lechemia (FRA) 5-7, 3-6


$25.000, FLANDERS LADIES TROPHY KOKSIJDE 2018 (BEL) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [1] (573) Karen Barritza (DEN) – bye
QFi: Karen Barritza vs. Blanca Puig Caballero (ESP) 6-2, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (573) Karen Barritza (DEN) vs. [7] (313) Raluca Georgiana Serban (ROU) 1-6, 4-6 (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: Karen Barritza (DEN)/Dominique Karregat (NED) vs. (1) Quirine Lemoine/Eva Wacanno (NED) 3-6, 2-6

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 32)


Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 2, Harare (ZIM) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (745) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1173) Victoria Sasinka (USA) 6-1, 6-1
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. [7] (462) Lara Claudia Van Der Merwe (RSA) 2-6, 0-6 (onsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 32)

Finals B16 2018 European Summer Cups, Le Touquet (FRA) – Grus

Seedede: Frankrig, Ungarn, Rusland, Spanien
Øvrige: Danmark, Italien, Great Britain, Letland

Frankrig: (3) Arthur Cazaux, (4) Harold Mayot, (19) Lilian Marmousez
Spanien: (5) Carlos Alcaraz Garfia, (45) Pablo Llamas Ruiz, (46) Mario Gonzalez Fernandez
Ungarn: (9) Peter Fajta, (36) Zsombor Velcz, (236) Dominik Buzonics
Rusland: (17) Egor Agafonov, (17) Alibek Kachmazov, (97) Evgeny Philippov

Italien: (7) Luca Nardi, (38) Luciano Darderi, (86) Flavio Cobolli
Danmark: (6) Holger Vitus Nødskov Rune, (27) Elmer Møller, (2064) Oskar Brostrøm Poulsen
Letland: (14) Daniel Linkuns-Morozovs, (81) Karlis Ozolins, (1244) Roberts Jaricevskis
Great Britain: (100) Jack Pinnington Jones, (161) Felix Gill, (429) Joel Pierleoni

Kvartfinale: mandag

Frankrig vs. Letland 3-0
MS2: Harold Mayot vs. Karlis Ozolins 6-4, 6-7(4), 6-3
MS1: Arthur Cazaux vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-4, 6-1
MD: Cazaux/Lilian Marmousez vs. Morozovs/Ozolins – walkover

Ungarn vs. Great Britain 2-1
MS2: Zsomber Velcz vs. Joel Pierloni 1-6, 3-6
MS1: Peter Fajta vs. Felix Gil 6-3, 7-5
MD: Fajta/Velcz vs. Pierleoni/Jack Pinnington Jones 5-7, 7-6, [10-5]

Danmark vs. Spanien 1-2
MS2: Elmer Møller vs. Mario Gonzalez Fernandez 2-6, 3-6
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Carlos Alcarz Garfia 7-5, 6-4
MD: Elmer/Holger vs. Garfia/Pablo Llamas Ruiz (ESP) 6-2, 1-6, [2-10]

Italien vs. Rusland 2-1
MS2: Flavio Cobolli vs. Alibek Kachmazov 6-3, 6-2
MS1: Luciano Darderi vs. Egor Agafonov 6-2, 6-1
MD: Cobolli/Luca Nardi vs. Kachmazov/Evgeny Philippov 6-4, 6-7, [3-10]

Semifinale: tirsdag

Frankrig vs. Ungarn 3-0
MS2: Lilian Marmousez vs. Zsombor Velcz 7-5, 6-2
MS1: Arthur Cazaux vs. Peter Fajta 6-3, 6-1
MD: Cazaux/Marmousez vs. Dominik Buzonics/Fajta 6-3, 6-2

Italien vs. Spanien 2-1
MS2: Flavia Cobolli vs. Mario Gonzalez Fernandez 4-6, 6-3, 6-3
MS1: Luciano Darderi vs. Carlos Alcaraz Garfia 1-6, 7-5, 4-6
MD: Cobolli/Luca Nardi vs. Garfia/Pablo Llamas Ruiz 4-6, 6-1, [10-6]

Finale: onsdag
Frankrig vs. Italien 3-0
MS2: Lilian Marmousez vs. Flavio Cobolli 6-3, 6-2
MS1: Arthur Cazaux vs. Luciano Darderi 6-2, 7-6(2)
MD: Cazaux/Marmousez vs. Cobolli/Luca Nardi 6-3, 6-3

3-4. plads: onsdag
Spanien vs. Ungarn 2-1
MS2: Mario Gonzalez Fernandez vs. Zsombor Velcz 6-4, 6-1
MS1: Pablo Llamas Ruiz vs. Peter Fajta 4-6, 4-6
MD: Carlos Alcaraz Garfia/Ruiz vs. Fajta/Velcz 4-6, 6-3, [10-4]

5-8 pl.: tirsdag

Great Britain vs. Letland 3-0
MS2: Joel Pierlon vs. Karlis Ozolins 3-1 Ret’d
MS1: Jack Pinnington Jones vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-4, 6-4
MD: walkover

Danmark vs. Rusland 3-0
MS2: Elmer Møller vs. Evgeny Philippov 6-4 5-7, 7-6(5)
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Egor Agafonov 3-6, 6-3, 6-3
MD: walkover

5-6. pl.: onsdag
Danmark vs. Great Britain 1-2
MS2: Oskar Brostrøm Poulsen vs. Felix Gill 6-4, 3-6, 3-6
MS1: Holger Vitus Nødskov Rune vs. Jack Pinnington Jones 6-2, 5-7, 6-2
MD: Elmer Møller/Holger vs. Joel Pierleoni/Jones 0-6, 6-2, [5-10]

7-8. pl.: onsdag
Rusland vs. Letland 2-0
MS2: Evgeny Philippov vs. Roberts Jaricevskis 4-6, 6-2, 6-0
MS1: Egor Agafonov vs. Daniel Linkuns-Morozovs 6-7(1), 6-0, 6-4
MD: Not played

De 6 bedste nationer deltager i Junior Davis Cup, som afvikles 25-30. september i Budapest i Ungarn – https://www.daviscup.com/en/organisation/junior-davis-cup.aspx

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage