Mens ATP og WTA ligger i dvale,  deltager flere fra top 100 på WTA-ranglisten med Kristina Mladenovic i spidsen i en $100.000 turnering i Dubai

I de seneste uger har Tennisavisens henvisning til internationale turneringer, som kunne følges på TV eller livestream været begrænset til en række turneringer i $15.000 og $25.000 kategorierne.

I den kommende uge er der dog mulighed for at følge flere fra WTA top 100, idet alle 8 seedede ved $100.000 turneringen 21st Al Habtoor Tennis Challenge i Dubai er i top 100.
Blandt deltagerne er Kristina Mladenovic (FRA), der i slutningen af 2017 og frem til Australian Open 2018 tabte 15 single kampe i træk, efter at hun havde opnået sit højeste rangering som no. 10.

Den resultatmæssige nedtur bevirkede, at Mladenovic var på nippet til at ryge ud af top 60, men på den aktuelle rangliste er hun no. 43, hvorved hun bliver seedet 1 i turneringen foran 20-årige no. 54 Viktoria Kuzmova (SVK).

Desuden deltager 32-årige Shuai Peng (CHN), der i 2011 havde sin højeste rangering som no. 14, men på grund af skader har hun været på vej ud af top 300.
På det seneste har dun dog haft sportslig fremgang, idet hun for en måned siden vandt en WTA 125K titel i Houston, og i sidste uge sikrede hun sig wildcard til Australian Open, da hun vandt AO 2019 Asia-Pacific Wilcard Play-Off i Zhuhai i Kina.

 

507846123AG00005_2014_US_Op
2014 Getty Images – Shuai Peng hjælpes fra banen under en kamp mod Caroline Wozniacki ved US Open 2014.

Julefreden er også ved at sænke sig over ITF’s junior tour, hvor et kig på turnerings-kalenderen ikke har flere turneringer resten af 2018.
ITF har ændret layout’et, så de tidligere kategori-betegnelser Grade A, 1, 2, 3, 4, 5 erstattes af JA, J1, J2, J3, J4, J5.

Ved Pro Circuit bliver den tidligere kategori Futures hos mændene fremover benævnt som M15 for $15.000 og M25 for $25.000, og hos kvinderne ændres ITF Womens Circuit til W15 for $15.000 og W25 for $25.000 og højere præmiebeløb.

Både M15, M25 og W15 tæller til den nye ITF-rangliste i forbindelse med den nye Transition tour, mens W25 tæller til WTA-ranglisten.
For M25 optjenes desuden point til ATP-ranglisten i henhold til skalaen i dette link – https://www.itftennis.com/procircuit/rankings/ranking-points.aspx
I $25.000 optjenes henholdsvis 3 og 1 ATP-point til vinder og finalist, og ved $25.000+H (turneringer med betalt ophold) 5, 3 og 1 point til vinder, finalist og semifinalister.

Der er dog stadig danske juniorer med i international sammenhæng, idet Sara Borkop og Laura Brunkel samt Oliver Steines og Alexander Nordal Clausen deltager i U12 ved en Tennis Europe Category 3 turnering i Portugal.

Wildcard playoff i Melbourne

Forleden blev der kæmpet om et kinesisk wildcard til Grand Slam turneringen Australian Open, og i denne uge bliver der spillet om wildcard for australske spillere, der befinder sig udenfor top 100.
Kampene kan følges på livestream fra midnat dansk tid.


Australian Open 2019 Wildcard Plaoff, Melbourne (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Livestream 4 banerLivescore – Order of play – Draws

Women’s singles 

Finale – søndag 0100cet
[8] (280) Kimberly Birrell (QLD) vs. [5] (231) Astra Sharma (WA) 6-4, 6-2

Semifinale
[5] (231) Astra Sharma (WA) vs. [4] (220) Zoe Hives (VIC) 3-6, 6-4, 6-3
[8] (280) Kimberly Birrell (QLD) vs. [2] (180) Ellen Perez (NSW) 6-4, 6-4

Kvartfinale
[5] (231) Astra Sharma (WA) vs. [1] (170) Arina Rodionova (VIC) 6-1, 6-1
[4] (220) Zoe Hives (VIC) vs. (347) Kaylah Mcphee (QLD) 6-2, 6-0
[8] (280) Kimberly Birrell (QLD) vs. [3] (203) Jaimee Fourlis (VIC) 6-4, 7-6(4)
[2] (180) Ellen Perez (NSW) vs. (282) Abbie Myers (NSW) 6-4, 6-7(1), 6-3

1/8-finale – tirsdag start 0000cet
[1] (170) Arina Rodionova (VIC) vs. (WC) (370) Olivia Tjandramulia (QLD) 6-1, 1-0 Ret’d
[5] (231) Astra Sharma (WA) vs. (312) Isabelle Wallace (VIC) 3-6, 6-1, 6-4
[4] (220) Zoe Hives (VIC) vs. (304) Naiktha Bains (QLD) 6-4, 6-3
(347) Kaylah Mcphee (QLD) vs. [6] (234) Lizette Cabrera (QLD) 6-2, 6-4
==
[8] (280) Kimberly Birrell (QLD) vs. (WC) (683) Gabriella Da Silva-Fick (NSW) 7-5, 6-1
[3] (203) Jaimee Fourlis (VIC) vs. (WC) (363) Maddison Inglis (WA) 6-4, 7-6(6)
(282) Abbie Myers (NSW) vs. [7] (248) Destanee Aiava (VIC) 6-4, 6-4
[2] (180) Ellen Perez (NSW) vs. (WC) Alexandra Bozovic (NSW) 5-7, 6-1, 6-4

Men’s singles

Finale – søndag ca. 0230cet
[3] (235) James Duckworth (NSW) vs. (WC) (363) Luke Saville (SA) 6-3, 5-7, 7-5, 7-6(2)

Semifinale
(WC) (363) Luke Saville (SA) vs. [1] (155) Alex Bolt (SA) 6-2, 6-4, 6-1
[3] (235) James Duckworth (NSW) vs. [6] (298) Maverick Banes (QLD) 6-7(4), 7-5, 6-1, 6-3

Kvartfinale
[1] (155) Alex Bolt (SA) vs. [5] (290) Akira Santilan (LD) 6-2, 6-7(6), 6-2, 6-0
(WC) (363) Luke Saville (SA) vs. (347) Dayne Kelly (VIC) 7-5, 3-6, 6-2, 7-6(3)
[3] (235) James Duckworth (NSW) vs. (WC) (1746) Rinky Hijikata (NSW) 6-3, 6-4, 3-6, 6-3
[6] (298) Maverick Banes (QLD) vs.[2] (194) John Patrick Smith (QLD) 6-4, 6-7(3), 1-6, 6-0, 6-2

1/8-finale
[1] (155) Alex Bolt (SA) vs. (WC) (349) Aleksandar Vukic (NSW) 6-3, 6-4, 7-6(5)
[5] (290) Akira Santilan (LD) vs. (412) Jacob Grills (VIC) 6-1, 7-5, 6-4
(347) Dayne Kelly (VIC) vs. [4] (281) Max Purcell (NSW) 4-6, 6-1, 6-4, 6-3
(WC) (363) Luke Saville (SA) vs. [7] (328) Bradley Mousley (SA) 6-3, 6-4, 6-4
==
(WC) (1746) Rinky Hijikata (NSW) vs. [8] (344) Andrew Harris (VIC) 6-7(6), 6-2, 7-5, 6-7(8), 6-3
[3] (235) James Duckworth (NSW) vs. (353) Blake Ellis (QLD) 5-7, 6-4, 7-5, 6-2
[6] (298) Maverick Banes (QLD) vs. (WC) (1184) Christopher O’Connell (NSW) 6-4, 7-6(3), 6-0
[2] (194) John Patrick Smith (QLD) vs. (519) Jeremy Beale (VIC) 6-2, 7-5, 5-7, 6-3


WTA

30. sec – 5. jan 2019: WTA International, Shenzhen Open (CHN)
31. dec – 6. jan 2019:
WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Caroline Wozniacki, m.fl.
WTA Premier, Brisbane International (AUS)


ATP

Uge 1 (31. dec)
ATP 250 Brisbane International presented by Suncorp (AUS)
ATP 250 Qatar ExxonMobil Open, Doha (QAT)
ATP 250 Tata Open Maharashtra, Pune (IND)


Team Event

Hopman Cup, Perth (AUS) (29. december – 5. januar)

Group A:
Tyskland (Alexander Zverev, Angelique Kerber)
Frankrig (Lucas Pouille, Alize Cornet)
Australien (Matt Ebden, Ashleigh Barty)
Spanien (David Ferrer, Garbine Muguruza)

Group B:
USA (Frances Tiafoe, Serena Williams)
Schweiz (Roger Federer, Belinda Bencic)
Grækenland (Stefanos Tsitsipas, Maria Sakkari)
Storbrittanien (Cameron Norrie, Katie Boulter)


Fed Cup

09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup 2019

World Group

Kvalifikation 1-2. februar 2019
Brasilien vs. Belgien, Uzbekistan vs. Serbien, Australien vs. Bosnien-Herzegovina, Indien vs. Italien, Tyskland vs. Ungarn, Schweiz vs. Rusland, Kazakhstan vs. Portugal, Tjekkiet vs. Holland, Columbia vs. Sverige, Østrig vs. Chile, Slovakiet vs. Canada, Kina vs. Japan

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere (fra 1-2. februar)


Group II Europe/Africa Zone

16 nationer (april eller september 2019):
Nedrykkere fra Group I: Hviderusland, Sydafrika
Fortsat Group I: Marokko, Zimbabwe, Danmark, Litauen, Luxembourg, Slovenien, Norge, Estland, Rumænien, Egypten
Oprykkere fra Group III: Montenegro, Monaco, Kenya, Namibia


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (2019
)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Uge 50

Women:
$100.000, 21st Al Habtoor Tennis Challenge, Dubai (UAE) – Hardcourt
$15,000, GD TENNIS CUP Antalya (TUR) – Hardcourt
$15.000, TOPSPIN ENERGY CUP, Solarino (ITA) – Carpet

Men:
$15.000, 5th Qatar ITF Futures 2018, Doha (QAT) – Hardcourt
$15.000, GD TENNIS CUP, Antalya (TUR) – Grus
$15.000, DOM F3 PARQUE DEL ESTE, Santo Domingo (DOM) – Hardcourt

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 50)

 

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 50)

$100.000, 21st Al Habtoor Tennis Challenge, Dubai (UAE) – Hardcourt

Resultater 

Finale: (181) Shuai Peng (CHN) vs. [2] (54) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-0

Semifinale
(181) Shuai Peng (CHN) vs. [6] (83) Stefanie Voegele (SUI) 7-5, 6-2
[2] (54) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. [4] (77) Evgeniya Rodina (RUS) 6-1, 6-2

Kvartfinale
[6] (83) Stefanie Voegele (SUI) vs. [1] (43) Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 3-0 Ret’d
(181) Shuai Peng (CHN) vs. [3] (73) Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-2
[4] (77) Evgeniya Rodina (RUS) vs. [8] (86) Tamara Zidansek (SLO) 4-6, 7-5, 7-5
[2] (54) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. [5] (79) Mona Barthel (GER) 4-6, 6-4, 6-4

1/8-finale
[1] (43) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) (271) Isabella Shinikova (BUL) 6-3, 6-2
[6] (83) Stefanie Voegele (SUI) vs. (213) Ankita Raina (IND) 6-2, 6-2
[3] (73) Tatjana Maria (GER) vs. (185) Katarina Zavatska (UKR) 6-2, 6-4
(181) Shuai Peng (CHN) vs. [7] (85) Sorana Cirstea (ROU) 6-1, 6-1
==
[8] (86) Tamara Zidansek (SLO) vs. (WC) (341) Dalma Galfi (HUN) 6-1, 6-1
[4] (77) Evgeniya Rodina (RUS) vs. (171) Carina Witthoeft (GER) 6-4, 6-2
[5] (79) Mona Barthel (GER) vs. (PR) (251) Quirine Lemoine (NED) 6-2, 6-4
[2] (54) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (104) Mandy Minella (LUX) 6-1, 2-6, 6-3

R32
[1] (43) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (135) Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-3, 6-3
(Q) (271) Isabella Shinikova (BUL) vs. (Q) (531) Michaella Krajicek (NED) 7-5, 6-2
(213) Ankita Raina (IND) vs. (WC) (351) Tereza Mihalikova (SVK) 7-6(3), 6-3
[6] (83) Stefanie Voegele (SUI) vs. (195) Valentina Ivakhnenko (RUS) 7-5, 6-4

[3] (73) Tatjana Maria (GER) vs. (175) Kaja Juvan (175) 6-2, 6-4
(185) Katarina Zavatska (UKR) vs. (WC) (325) Monika Kilnarova (CZE) 6-4, 6-4
(181) Shuai Peng (CHN) – Viktorija Golubic (SUI) 2-6, 6-2, 7-6(5)
[7] (85) Sorana Cirstea (ROU) vs. (Q) (298) Yuliya Hatouka (BLR) 6-3, 6-3
==
[8] (86) Tamara Zidansek (SLO) vs. (PR) (429) Olga Govortsova (BLR) 6-7(4), 6-4, 7-6(5)
(WC) (341) Dalma Galfi (HUN) vs. (141) Sabina Sharipova (UZB) 6-1, 6-2
(171) Carina Witthoeft (GER) vs. (154) Viktoriya Tomova (BUL) 6-3, 6-3
[4] (77) Evgeniya Rodina (RUS) vs. (244) Amandine Hesse (FRA) 6-7(2), 6-1, 6-2

[5] (79) Mona Barthel (GER) vs. (WC) (457) Alexandra Panova (RUS) 6-4, 6-2
(PR) (251) Quirine Lemoine (NED) vs. (Q) (217) Raluca Georgiana Serban (CYP) 7-6(5), 6-2
(104) Mandy Minella (LUX) vs. (172) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-1, 6-4
[2] (54) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (87) Sara Sorribes Tormo (ESP) 5-7, 6-4, 6-4


$15,000, GD TENNIS CUP Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream Hard 3 og 4

Finale
(Q) Evgeniya Burdina (RUS) vs. (731) Vlada Ekshibarova (ISR) 6-4, 3-6, 7-5

Semifinale
(731) Vlada Ekshibarova (ISR) vs. (WC) Lisa Zaar (SWE) 6-3, 6-2
(Q) Evgeniya Burdina (RUS) vs. (Q) (1130) Yeong Won Jeong (KOR) 6-3, 4-0 Ret’d

Kvartfinale: (WC) Lisa Zaar (SWE) vs. [3] (512) Victoria Kan (RUS) 7-6(2), 2-1 Ret’d

1/8-finale (udvalgte)
[3] (512) Victoria Kan (RUS) vs. (733) Oona Orpana (FIN) 6-2, 6-3
(WC) Lisa Zaar (SWE) vs. (SE) (758) Ilay Yoruk (TUR) 2-6, 6-2, 7-6(7)

R32 (udvalgte)
(820) Ivana Topcic (CRO) vs. [1] (481) Anastasia Kulikova (FIN) 6-2, 6-4
(731) Vlada Ekshibarova (ISR) vs. (721) Melanie Stokke (NOR) 6-3, 3-6, 6-2
(733) Oona Orpana (FIN) vs. (WC) Ekaterina Ovcharenko (RUS) 6-1, 6-4
(WC) Lisa Zaar (SWE) vs. (742) Vasilisa Aponasenko (RUS) 6-1, 7-6(5)

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte uge 50)

Ingen turneringer resten af 2018

<< tilbage


Tennis Europe (uge 50)

Category 3, VIII Memorial António Luzio Vaz, Coimbra (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

U12 Boys singles hovedturnering

R64
(833) Alexander Nordal Clausen (DEN) Andres Delgadillo(MEX) 4-6, 4-6 (mandag)
(957) Oliver Steines (DEN) vs. (573) Rodrigo Fernandes (POR) 6-4, 6-3

R32: Oliver Steines vs. (Q) Paul Baroche (FRA) 6-2, 6-4
1/8-finale: Oliver Steines vs. (161) Henry Trump (GBR) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Oliver Steines vs. (WC) (491) Rafael Segado Esteve (ESP) 1-6, 1-6 (torsdag)

U12 Boys doubles

R32: Alexander Nordal Clausen/Oliver Steines (DEN) vs. Ibrahim Benyahia (MAR)/Paul Baroche (FRA) 6-0, 6-1
1/8-finale: Clausen/Steines vs. Dani Hernandez/Mario Arce Fernandez (ESP) 2-6, 6-2, [8-10] (onsdag)

U12 Girls singles kvalifikation

Q32: Sara Borkop (DEN) – bye
QFi: Sara Borkop vs. Marc’harid Bisova (FRA) 5-7, 0-6 (søndag)

U12 Girls singles hovedturnering

R32: (847) Laura Brunkel (DEN) vs. Milana Ivantsiv (POR) 6-3, 6-7(6), 6-3
1/8-finale: Laura Brunkel vs. (Q) Nahjime Dho (FRA) 3-6, 6-4, 6-2
Kvartfinale: Laura Brunkel vs. (Q) (548) Luna Dinoto Fernandez (ESP) 3-6, 2-6 (torsdag)

U12 Girls doubles

1/8-finale: Laura Brunkel (DEN)/Alyssa Giupponi (SUI) vs. Isabela Marincas/Lara Guerreiro Goncalves (POR) 6-1, 6-3
Kvartfinale: Brunkel/Giupponi vs. Diana Maria Ilie/Indira Lepage (ROU) 1-6, 0-6 (onsdag)


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage