Carl Emil Overbeck startede 2018 som no. 2077 på ITFs junior-rangliste, og efter en sæson med både dansk U18 mesterskab og ITF-titel i Kramfors og finale i Bergen, starter han 2019 ca. 1800 pladser højere i top 300

17-årige Carl Emil Overbeck er blandt de danske juniorer, som de senere år har deltaget flittigst i internationale turneringer, hvilket ofte er sket sammen med Euroelite Tennis, som ofte har en tæt samarbejde med deltagernes klubtrænere.

I 2017 havde Carl Emil deltaget i 4 turneringer i U16 hos Tennis Europe, hvor han sidste sommer var i finalen i Category 3 turneringen i KB, og et par uger senere vandt han Category 3 turneringen i Hørsholm Rungsted.
Desuden deltog han i flere ITF turneringer, hvor han ofte klarede sig igennem kvalifikationen, dog uden at nå længere end 1. runde i single, men 4 kvartfinaler i double betød dog, at han kunne starte 2018 som no. 2077 på ITF’s junior-rangliste.

Allerede i årets første turnering lige efter Nytår ved Grade 4 i Bromma i Sverige kom der omsider point på kontoen i single, da Carl Emil efter 3 sejre i kvalifikationen optjente 5 point efter sejr i 1. runde over Leo Borg (SWE), og i de efterfølgende 7 turneringer i træk nåede Carl Emil 1/8-finalen.

Efter et par turneringer uden point, lykkedes det omsider for Carl Emil at slippe forbi 1/8-finalen, da han ved Grade 5 i Kramfors i Sverige gik hele vejen og vandt sin første ITF-titel, og modstanderen var igen Leo Borg, der blev besejret 7-6(0), 6-1.

ITF Junior Kramfors: Carl Emil Overbeck vinder første ITF-titel. Alisha tæt på

Måneden forinden havde Carl Emil vundet U18-rækken ved det fælles UM/DM, og i de efterfølgende ITF-turneringer lod Carl Emil sig ikke mere stoppe i 1/8-finalen, tværtimod nåede han semifinalen i Kuching i Malaysia i en Grade 3 turnering, og i de to efterfølgende turneringer nåede han kvartfinalen – senest for godt en uge siden ved Grade 5 i Stavanger i Norge.

I den forløbne uge var Carl Emil igen sammen med EuroElite i Bergen, hvor der både blev afviklet Category 3 turneringen TE U14 Paradis og ITF Grade 5 Paradis Open.

I sidstnævnte turnering nåede Carl Emil for 2. gang en ITF-finale, hvor han mødte den 18-årige 2. seedede Emelien Voisin (FRA), som Carl Emil måtte erkende var bedre, og finalen endte med fransk sejr 6-3, 6-0.

Carl Emil Overbeck, Emelien Voisin
Modtaget fra Paradis Tennisklubb – Carl Emil Overbeck, Emilien Voisin

I semifinalen havde Carl Emil, der var seedet 4, flyttet godt rundt på 6. seedede Herman Hoeyeraal (NOR), hvorved han vandt 1. sæt overbevisende 6-2, hvorefter nordmanden ved 4-4 i 2. sæt trak sig fra kampen.

Resultaterne på vejen til semifinalen var 6-4, 6-4 over Nils Andersson (SWE) i 1. runde (R32), og derefter 7-6(3), 6-4 i 1/8-finalen mod Rudolfs Aksenoks (LAT) samt 7-5, 6-4 i kvartfinalen over Felix Nordby (NOR).

Som så ofte før kunne man på EuroElite’s facebook finde rapporter om turneringen, og i opslaget herover omtales 1/8-finalen, hvor det desuden nævnes, at Richard Biagiotti tabte, da han mødte 7. seedede Arthur Fery (GBR), der vandt 6-4, 6-2.
Richard havde i 1. runde vundet over Markus Bolin (SWE) 6-3, 6-2.

Richard og Carl Emil spillede sammen i double, hvor de i 1/8-finalen vandt 4-6, 6-2, [10-7] over Marcus Gram Petersen og hans spanske makker Pablo Masjuan Ginel.
I kvartfinalen tabte de derefter til Gabriel Belinski/Wojciech Kasperski (POL) 5-7, 7-6(5), [9-11].

Både Marcus og Felipe Mikkelsen samt Tobias Bo Kudsk deltog i kvalifikationen, og de vandt alle over nordmænd i 1. kvalrunde, hvor Marcus vandt 6-2, 6-1 over Henrik Lynum, og Felipe 6-3, 6-3 over Noah Alexander Aadland, mens Tobas Bo vandt 4-6, 6-1, 6-4 over Max Bakken.

Alle 3 tabte derefter i kvalfinalen, hvor Tobias Bo tabte 1-6, 0-6 til 1. seedede Nils Andersson (SWE), Felipe 4-6, 0-6 til 2. seedede Geni Inoue (JPN) og Marcus 2-6, 2-6 til Niklas Badstangen (NOR).

Felipe og hans norske makker Baltazar Wiger Nordas tabte i 1/8-finalen i double til Sebastian Abboud/Nils Andersson (SWE) 4-6, 5-7.

Johanne Christine Svendsen , Anna Tang-
Foto: Thomas Svendsen – Johanne Christine Jensen og Anna Tang ved TE Category 3 i KB 2018

Der var også dansk deltagelse hos pigerne, hvor både Anna Tang og Johanne Christine Jensen med 3 sejre i kvalifikationen slap videre til hovedturneringen, hvor Anna i 1. runde tabte 2-6, 4-6 til Hannah Smith (GBR).

Johanne vandt i 1. runde 6-2, 6-3 over Emilia Valentinsson (SWE), inden hun i 1/8-finalen tabte 2-6, 2-6 til 7. seedede Ine Soltveit Stange (NOR).

Anna og Johanne fik en enkelt kamp i double, hvor de tabte til det 4. seedede britiske par Ellie Aldrich og Hannah Smith, der som nævnt også havde vundet over Anna i single.

Just-Bomholt i kvartfinale og double-finale med Zoe

I TE U14 Paradis Open var der ligeledes flere danske deltagere hos både pigerne og drengene.

Emilie Just-Bomholt klarede sig bedst af de danske deltagere, da hun som den eneste nåede videre til kvartfinalen, hvor hun tabte 4-6, 0-6 til Mariela Pluutus (EST), efter at hun i 1. runde (R32) havde vundet 6-1, 6-2 over Ekaterina Burenina (RUS), og i 1/8-finalen 6-1, 6-4 over Morane Meyers (BEL).

Emilie Just-Bomholt
Foto: Sportsfotograf.com. – Emilie Just-Bomholt

Emilie nåede endnu længere i double, hvor hun sammen med Zoe Du Pasquier Jensen var seedet 1 og var oversidder i 1/8-finalen, hvorefter de i kvartfinalen vandt over Flo Helsen/Morane Meyers (BEL) 6-4, 4-6, [10-5].
I semifinalen vandt de over 3. seedede Uma Baiaityte/Smilte Bakyte (LTU) 6-4, 7-5, inden de i finalen tabte knebent til 4. seedede Arina Stanchik (RUS)/Tiantsoa Sarah Rakokotomanga Rajaonah (FRA) 6-4, 3-6, [7-10].

Søstrene Frederikke og Augusta Birn vandt begge sikre sejre på henholdsvis 6-0, 6-0 og 6-2, 6-0 i kvalfinalen, hvorefter Frederikke i 1. runde af hovedturneringen tabte 1-6, 0-6 til 1. seedede Luca Udvardy (HUN), og Augusta tabte 6-4, 1-6, 4-6 til Emilia Korseth (NOR).

Søstrene var også med i double, hvor de i 1/8-finalen tabte 2-6, 2-6 til 4. seedede Arina Stanchik (RUS)/Tiantsoa Sarah Rakokotomanga Rajaonah.

De øvrige danske deltagere i single vandt i 1. runde, hvor Vilma Krebs Hyllested vandt over  Johanne Victorie Alveberg (NOR) 6-4, 6-4.
Zoe vandt over Carlota Heinz Santana (GER) 6-2, 6-4 og Rebecca Munk Mortensen 6-2, 6-4 over  Anna Kulbachnaya (RUS).

I 1/8-finalen tabte Vilma til  Flo Helsen (BEL) 1-6, 1-6, og Zoe 5-7, 3-6 til Andrea Roots (EST), mens Rebecca var tæt på sejr over 5. seedede Irina Balus (SVK), der vandt 3-6, 7-5, 6-4.
Tennisavisen mangler billeder med Vilma i arkivet.

Eneste danske deltager i U14 hos drengene var Cornelius Alexander Shalmi, der havde wildcard, og han tabte i 1. runde til 2. seedede  Matteo Covato (ITA) 4-6, 2-6.

Cornelius klarede sig bedre i double sammen med Karl Fredrik Bellander Soderstrom (SWE), da de nåede kvartfinalen, hvor de tabte 1-6, 2-6 til 4. seedede Paul Barbier Gazeu/Matthieu Chambonniere (FRA).
Forinden havde de i 1/8-finalen vundet 6-3, 6-3 over Kit Henderson (GBR)/Artur Yurkevich (BLR), og i kvartfinalen vandt de over 1. seedede  Matteo Covato (ITA)/Ruslan Serazhetdinov (RUS) 6-7(3), 7-6(4), [11-9].