Fredag afvikles semifinalerne i herresingle. Hos juniorerne er Clara Tauson i semifinale i double, som bliver vist gratis på Eurosport.dk

25. årige Diego Schwartzman (ARG) fik skabt en anelse tvivl om, hvorvidt det er muligt at besejre Rafael Nadal på grus, da han inden regnafbrydelser i onsdags havde vundet 1. sæt og var i teten i 2. sæt, men da kampen blev færdigspillet torsdag forduftede al tvivl om udfaldet.

I den anden afbrudte semifinale sørgede Marin Cilic for, at der blev lidt mere spænding om udfaldet, men Juan Martin Del Potro sørgede for, at der alligevel er argentinsk deltagelse i semfinalen, hvor han tidligst kl. 1530 fredag møder Nadal, som fører 9-5 indbyrdes, men 3-0 på grus, hvor deres sidste møde var ved world Group Final i Seville i 2011. Tidligere  samme år vandt Nadal på walkover i Madrid.
Deres første møde på grus er helt tilbage i 2007, hvor Nadal vandt 7-5, 6-3, 6-2 i 1. runde ved French Open.

Eurosport 1 viser kl. 13 den første semifinale, hvor 7. seedede Dominic Thiem (AUT) møder den italienske sensation no. 72 Marco Cecchinato.
Thiem betragtes uden tvivl af næsten alle som kæmpe favorit til sejren, men italieneren vandt faktisk 6-3, 6-4, da de mødtes på grus i 2013, hvilket var i finalen ved en $15.000 turnering i Modena.
Samme år vandt Thiem i en kvalkamp i Doha 1-6, 6-3, 6-2

Kvinderne har hviledag, inden finalen mellem Simona Halep og Sloane Stephens.
Haleps sejr i semifinalen – som mange opfatter som den moralske finale – mod Garbine Muguruza betyder, at Caroline Wozniacki beholder 2. pladsen på både ranglisten og racelisten.

Angelique Kerber
Clara Tauson Instagram

Da Halep i kvartfinalen mødte Angelique Kerber, var en af gæsterne i Kerbers spiller-boks Clara Tauson, som torsdag spillede 2 doublekampe sammen med sin makker Eleonora Molinaro (LUX), der desuden først spillede en single, hvor hun tabte 2-6, 6-7(1) til det 14-årige stortalen Cori Gauff (USA), der sidste år var i finalen ved US Open som 13-årige.

Clara og Molinaro, der er seedet 1 i double, nåede onsdag kun at spille 4 bolde i 1/8-finalen mod det russiske par Sofya Lansere og Kamilla Rakhimova.
Kampen blev genoptaget torsdag, og selvom det længe så ud til at Clara og makkeren havde kontrol over 1. sæt, spillede russerne sig alligevel frem til 6-5 40-0, hvilket reelt er 4 sætbolde, da der spilles med “deciding point” ved 40-40.
Alle 4 sætbolde blev afværget, og efter yderligere 6 vundne bolde var stillingen 6-0 i tiebreak, som Clara og Molinaro vandt 7-1, og 2. sæt endte ligeledes i tiebreak, som de vandt 7-3.

På grund af udsættelsen dagen før skulle kvartfinalen afvikles senere torsdag, hvor Clara og hendes makker lukkede og slukkede med dagens sidste kamp, og det blev til endnu en sejr, da de vandt 6-3, 6-3 over 7. seedede Ana Makatsaria (GEO) og Alexa Noel (USA).
Det var således Molinaros tredje kamp samme dag, men ikke mindst eminent spil af Clara sikrede en komfortabel sejr.

Kvartfinalen kunne uden betaling følges på eurosport.dk, som også viser semifinalen, hvor Clara og Molinaro i den 4. kamp på Court 6 møder det 3. seedede japanske par Yuki Naito og Naho Sato, som de tabte til 5-7, 2-6 i semifinalen ved Grade A turneringen i Milan forleden.
Clara tabte til Naito i single i både Milan og ved French Open, så tiden må være moden til at få revanche.


Grand Slam, French Open, Paris – Grus

TV-dækning: Eurosport 1 & 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram fredag:

Philippe-Chatrier Court – start 1300
Dominic THIEM (AUT)[7] vs. Marco CECCHINATO (ITA) 7-5, 7-6(10), 6-1
NB 1530: Rafael NADAL (ESP)[1] v Juan Martin DEL POTRO (ARG)[5] 6-4, 6-1, 6-2

Suzanne-Lenglen Court – start 1100
Men’s Legends Over 45
NB 1230: Men’s Double – Semifinale
Women’s Double – 2 Semifinaler

Court 1 – start 1100
Women’s Legends
NB 1300: Women’s Legends
Men’s Legends Under 45

Court 7 – start 1100
Men’s Wheelchair Singles
Women’s Wheelchair Singles
Men’s Wheelchair Singles
Women’s Wheelchair Singles

Court 9 – start 1100
Men’s Wheelchair Singles
Women’s Wheelchair Singles
Men’s Wheelchair Doubles
Women’s Wheelchair Doubles

Junior semifinaler

Court 3 – start 1100
Boys singles: (4) CH. Tseng vs. (2) S. Korda
Girls singles: C. McNally vs. I. Swiatek
Boys Doubles: (5) R. Ho/CH. Tseng vs. (2) H. Gaston/C. Tabur
Girls Doubles: L. Belgraver/L. Bencheikh vs. C. McNally/I. Swiatek

Court 6 – start 1100
Boys singles: (1) S. Baez vs. (8) T. Seyboth Wild
Girls singles: (5) LA. Fernandez vs. (16) C. Gauff
Boys doubles: (1) S. Baez/T. Seyboth Wild vs. O. Styler/N. Tajima
Girls doubles: (1) E. Molinaro/C. Tauson vs. (3) Y. Naito/N. Sato

Modtaget fra Eurosport:

EUROSPORT 1
12:45            Game, Schett & Matts EXTRA

13:00 Court Philippe-CHATRIER

Marco CECCHINATO (ITA) v Dominic THIEM (AUT)[7]

Game, Schett & Matts EXTRA

NB 15:30 CET
Rafael NADAL (ESP)[1] v Juan Martin DEL POTRO (ARG)[5]

Game, Schett & Matts

EUROSPORT  2
LIVE after CYCLING – CRITERIUM DU DAUPHINE STAGE 5 at around 16:45 CET

Depending on the durations of both CYCLING LIVE and the previous TENNIS LIVE on the Lenglen we could start the coverage either with the first or with the second 1/2 FINAL


Court Suzanne-LENGLEN

M3                 WOMEN’S DOUBLES 1/2 FINALS – Eri HOZUMI (JPN) Makoto NINOMIYA (JPN) v Hao-Ching CHAN (TPE)[8] Zhaoxuan YANG (CHN)

M4                 WOMEN’S DOUBLES 1/2 FINALS – Barbora KREJCIKOVA (CZE)[6] Katerina SINIAKOVA (CZE) v Andrea SESTINI HLAVACKOVA (CZE)[2] Barbora STRYCOVA (CZE)

RX                 MEN’S DOUBLES 1/2 FINALS – Feliciano LOPEZ (ESP)[12] Marc LOPEZ (ESP) v Oliver MARACH (AUT)[2] Mate PAVIC (CRO)

Hertil kommer Claras double på Eurosport.dk og Eurosport Player

Resultater:

Women’s singles (udvalgte)

Semifinale:
Simona HALEP (ROU) [1] vs Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] 6-1, 6-4
Sloane STEPHENS (USA)[10] vs. Madison KEYS (USA)[13] 6-4, 6-4

Kvartfinale:
Garbine MUGURUZA (ESP) [3] vs Maria SHARAPOVA (RUS) [28] 6-2, 6-1
Simona HALEP (ROU) [1] vs Angelique KERBER (GER) [12] 6-7(2), 6-3, 6-2
Madison KEYS (USA) [13] vs. Yulia PUTINTSEVA (KAZ) 7-6(5), 6-4
Sloane STEPHENS (USA) [10] v Daria KASATKINA (RUS) [14] 6-3, 6-1

1/8-finale
Simona HALEP (ROU) [1] vs Elise MERTENS (BEL) [16] 6-2, 6-1
Angelique KERBER (GER) [12] vs Caroline GARCIA (FRA) [7] 6-2, 6-3
Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Lesia TSURENKO (UKR) 2-0 Ret’d
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs. Serena WILLIAMS (USA) – walkover

Yulia Putintseva (KAZ) vs. (26) Barbora Strycova (CZE) 6-4, 6-3
(13) Madison Keys (USA) vs. (31) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1, 6-4
(10) Sloane Stephens (USA) vs. (25) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-0
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) 6-7(5), 3-6

R32:
Simona HALEP (ROU) [1] vs Andrea PETKOVIC (GER) 75 60
Angelique KERBER (GER) [12] vs Kiki BERTENS (NED) [18] 7-6(4), 7-6(4)
Caroline GARCIA (FRA) [7] vs. Irina-Camelia BEGU (ROU) 6-1, 6-3
Garbine MUGURUZA (ESP) [3] vs Samantha STOSUR (AUS) 60 62
Serena WILLIAMS (USA) vs. Julia GOERGES (GER) [11] 6-3, 6-4
Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6] 62 61

Madison KEYS (USA) [13] vs Naomi OSAKA (JPN) [21] 61 76(7)
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [31] vs Elina SVITOLINA (UKR) [4] 63 75
Anett KONTAVEIT (EST) [25] vs. Petra KVITOVA (CZE) [8] 7-6(6), 7-6(4)
Sloane STEPHENS (USA)[10] vs. Camila GIORGI (ITA) 4-6, 6-4, 8-6
Daria KASATKINA (RUS) [14] vs Maria SAKKARI (GRE) 61 16 63
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Pauline PARMENTIER (FRA) 6-0, 6-3

R64:
(1) Simona Halep (ROU) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 6-1
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-3
Samantha Stosur (AUS) vs. (30) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 7-6(1)
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-4
(28) Maria Sharapova (RUS) vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-4
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Lucie Safarova (CZE) 3-6, 6-4, 6-1

(31) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (q) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-4
Maria Sakkari (GRE) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3
Pauline Parmentier (FRA) vs. (32) Alize Cornet (FRA) 6-7(2), 6-4, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-1, 6-0

R128:
Simona HALEP (ROU) [1] – Alison RISKE (USA) 2-6, 6-1, 6-1
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-3
Gabine Muguruza (ESP) [3] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 76(0), 6-2
Belinda BENCIC (SUI) v Deborah CHIESA (ITA) 3-6, 7-6(2), 7-5
Julia Goerges (GER) [11] vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-4, 5-7, 6-0
Serena Williams (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-4
Kateryna( KOZLOVA (UKR) vs. Jelena OSTAPENKO (LAT)[5] 7-5, 6-3
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. Johanna KONTA (GBR) [22] 6-4, 6-3
Qiang WANG (CHN) – Venus WILLIAMS (USA)[9] 6-4, 7-5
Rebecca PETERSON (SWE) v Su-Wei HSIEH (TPE) 6-4, 6-3
Elina SVITOLINA (UKR)[4] vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) 7-5, 6-3
Alizé CORNET (FRA)[32] – Sara ERRANI (ITA) 2-6, 6-2, 6-3
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Danielle COLLINS (USA) 7-6(2), 6-1

Women’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Men’s singles (udvalgte)

Semifinale:
Rafael NADAL (ESP)[1] v Juan Martin DEL POTRO (ARG)[5] 6-4, 6-1, 6-2
Dominic THIEM (AUT)[7] vs. Marco CECCHINATO (ITA) 7-5, 7-6(10), 6-1

Kvartfinale:
Rafael NADAL (ESP) [1] vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] 4-6, 6-3, 6-2, 6-2
Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5] vs. Marin CILIC (CRO) [3] 7-6(5), 5-7, 6-3, 7-5
Dominic THIEM (AUT)[7] – Alexander ZVEREV (GER) [2] 6-4, 6-2, 7-6
Marco CECCHINATO (ITA) – Novak DJOKOVIC (SRB) [20] 6-3, 7-6(4), 1-6, 7-6(11)

1/8-finale:
Rafael NADAL (ESP) [1] vs Maximilian MARTERER (GER) 6-3, 6-2, 7-6(4)
Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] vs Kevin ANDERSON (RSA) [6] 1-6, 2-6, 7-5, 7-6(0), 6-2
Marin CILIC (CRO) [3] vs Fabio FOGNINI (ITA) [18] 6-4, 6-1, 3-6, 6-7(4), 6-3
Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5] vs. John ISNER (USA)[9] 6-4, 6-4, 6-4

Marco Cecchinato (ITA) vs. (8) David Goffin (BEL) 7-5, 4-6, 6-0, 6-3
(20) Novak Djokovic (SRB) vs. (30) Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-4, 6-2
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. (10) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-0, 5-7, 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 4-6, 7-6(4), 2-6, 6-3, 6-3

R32:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-2, 6-2
David GOFFIN (BEL) [8] vs Gael MONFILS (FRA) [32] 6-7(6), 6-3, 4-6, 7-5, 6-3
Novak DJOKOVIC (SRB) [20] vs. Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [13] 6-4, 6-7(6), 7-6(4), 6-2
Fernando VERDASCO (ESP) [30] vs Grigor DIMITROV (BUL) [4] 7-6(4), 6-2, 6-4
Dominic THIEM (AUT) [7] vs Matteo BERRETTINI (ITA 62
Damir DZUMHUR (BIH) [26] vs Alexander ZVEREV (GER) [2] 26 63 64 6(3)7(7) 57

R64:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 6-2, 6-1, 6-1
Maximilian Marterer (GER) vs. (24) Denis Shapovalov (CAN) 5-7, 7-6(4), 7-5, 6-4
(3) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-2, 6-7(3), 7-5
(18) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-1, 6-2
(31) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) (158) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2, 6-4

(4) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jared Donaldson (USA) 6-7(2), 6-4, 4-6, 6-4, 10-8
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-2

R128:
Rafael Nadal (ESP) [1] vs. (LL) Simone Bolelli (ITA) 6-4, 6-3, 7-6(9)
Denis Shapovalov (CAN) [24] vs. John Millman (AUS) 7-5, 6-4, 6-2
Borna CORIC (CRO) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22] 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Casper RUUD (NOR) vs. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1, 6-4, 2-6, 2-6, 6-3
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Dudi Sela (ISR) 7-6(3), 6-3, 6-1
Jaume MUNAR (ESP) v David FERRER (ESP) 3-6, 3-6, 7-6(3), 7-6(4), 7-5
Jared DONALDSON (USA) vs. Nicolas JARRY (CHI) 6-3, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4
Grigor DIMITROV (BUL)[4] vs. Viktor TROICKI (SRB) 6-1, 6-4, 7-6(1)
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI) [23] 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3

Men’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

WTA 125K, Croatia Bol Open (CRO) – Grus

TV-dækning: WTATV.com

R32 (udvalgte)
(5) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Marta Kostyuk (UKR) 7-5, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bol-croatia-1090#orderofplay


ATP Challengers (uge 23)

Prostejov (CZE)

R32: (122) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (365) Jan Satral (CZE) 7-5, 4-6, 7-5
1/8-finale: Elias Ymer vs. [5] (80) Jiri Vesely (CZE) 6-2, 3-6, 6-4
Kvartfinale: (155) Jaume Munar (ESP) vs. Elias Ymer 3-6, 6-1, 6-1

Surbiton (GBR)

Poznan (POL)

Shymkent (KAZ)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 23)

Grade A, Roland Garros Junior French Championships (FRA) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (47) Elina Avanesyan (RUS) vs. (WC) (209) Giulia Morlet (FRA) 6-4, 6-1
(111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [16] (74) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-3

QFi: Hannah Viller Møller vs. [1] (47) Elina Avanesyan (RUS) 16 36

Girls singles hovedturnering

R64:
(53) Emma Raducanu (GBR) vs. (Q) Maria Timofeeva (RUS) 6-4, 6-3
[5] (8) Clara Tauson (DEN) vs. (24) Viktoryia Kanapatskaya (BLR) 7-5, 6-2

R32:
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. (38) Katie Volynets (USA) 6-3, 4-6, 6-3
Clara Tauson (DEN) vs. (53) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 6-1

[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. (39) Sada Nahimana (BDI) 6-3, 6-1
[2] (4) Xin Yu Wang (CHN) vs. (150) Moyuka Uchijima (JPN) – tir 1100

1/8-finale:
[10] (18) Yuki Naito (JPN) vs. Clara Tauson 6-4, 6-4
[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. [2] (4) Xin Yu Wang (CHN) 6-4, 6-4

Kvartfinale:
(34) Caty McNally (USA) vs. [8) (10) Xiyu Wang (CHN) 6-2, 6-1
(82) Iga Swiatek (POL) vs. [10] (18) Yuki Naito (JPN) 7-5, 7-5
[15] (19) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (22) Joanna Garland (TPE) 6-4, 6-1
[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. [10] (18) Yuki Naito (JPN) 6-2, 7-6(1)

Semifinale:
(34) Caty McNally (USA) vs. (82) Iga Swiatek (POL) 3-6, 7-6(6), 6-4
[16] (20) Cori Gauff (USA) vs. [15] (19) Leylah Annie Fernandez (CAN) 6-4, 6-3

Finale:
(34) Caty McNally (USA) vs. [16] (20) Cori Gauff (USA) – lør ca. 1230 Court 1

Girls doubles

R32: (1) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Selin Ovunc (TUR)/Stefania Rogozinska Dzik (POL) 6-3, 7-5

1/8-finale:
Tauson/Molinaro vs. Sofya Lansere/Kamilla Rakhimova (RUS) 7-6(1), 7-6(3)
(7) Ana Makatsaria (GEO)/Alexa Noel (USA) vs. (WC) Elsa Jacquemot/Olympe Lancelot (FRA) 6-1, 6-4

Kvartfinale:
Tauson/Molinaro vs. (7) Ana Makatsaria (GEO)/Alexa Noel (USA) 6-3, 6-3

Semifinale:
Tauson/Molinaro vs. Yuki Naito/Naho Sato (JPN) – fre 4. match Court 6
(WC) Julie Belgraver/Loudmilla Bencheikh (FRA) vs. Caty McNally (USA)/Iga Swiatek (POL) – fre 4. match Court 3


Grade 4, ITF Juniors U18 Larnaca Cup 2018 (CYP) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (536) Elmer Møller (DEN) vs. [7] (465) Radu Florin Macovei (ROU) 6-2, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (1045) Demetris Azoides (GRE) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Elmer Møller vs. [1] (197) Allan Deschamps (FRA) 1-6, 1-6

Girls singles hovedturnering

R32: (761) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [2] (318) Maria Bondarenko (RUS) 0-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Tara Gancev (SRB) vs. (1) Maria Bondarenko (RUS)/Eleni Louka (CYP) 2-6, 0-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage