2 af Caroline Wozniackis kampe måtte vige for VM fodbold på TV2 Sport, som dog prioriterer hendes semifinale over badminton kvartfinale

Som nævnt et par gange i “Dagens kampe” inden Caroline Wozniackis første to kampe ved WTA Premier turneriingen Nature Valley International i Eastbourne, blev disse kamp vist live på TV2 Play, fordi de begge faldt sammen med kampe ved VM i fodbold, som TV2 var forpligtet til at transmittere på TV.

Ved kvartfinalen var der ikke sammenfald med fodbolden, som torsdag blev vist på DR, og derfor fik TV2 Sports seere omsider mulighed for at følge Caroline live på TV, da hun vandt 6-4, 6-3 over Ashleigh Barty (AUS), som stadig har sin første sejr til gode efter 3 opgør mod danskeren, som har vundet på både grus, hardcourt og nu også på græs.

Når Caroline fredag møder Angelique Kerber (GER) i semifinalen umiddelbart efter den første semifinale kl. 12 mellem Agnieszka Radwanska (POL) og Aryna Sabalenka (BLR), kan spilletidspunktet risikere at falde sammen med semifinalen i badminton ved Malaysia Open, hvor Årets Sportsnavn Viktor Axelsen møder den lokale helt og favorit Lee Chong We i den 6. kamp på programmet, der starter kl. 09 dansk tid.

TV2’s Tennisredaktør Henrik Jensen har dog bekræftet, at Carolines kamp mod Kerber under alle omstændigheder bliver vist live på TV2 Sport, og hvis der bliver sammenfald med Axelsens kamp, bliver semifinalen i badminton vist forskudt på TV2 Sport efterfølgende.

Kerber vandt i kvartfinalen 6-1, 6-7(3), 7-6(3) over Daria Kasatkina (RUS), som Caroline har tabt til 3 gange i 2018, senest i 1/8-finalen ved French Open.
Caroline og Kerber er næsten altid garant for nogle drabelige opgør, som ofte afgøres i 3 sæt.
Kerber fører 8-6 i den indbyrdes statistik, og hun vandt deres hidtil eneste opgør på græs i Eastbourne 3-6, 7-6(3), 6-3 i 2014, men Caroline vandt det seneste opgør 7-6(4), 1-6, 6-3 i kvartfinalen i Doha tidligere på året.
Umiddelbart forekommer det umuligt at udpege en favorit til sejren, men vinderen undgår næppe at blive betegnet som favorit i lørdagens finale.

20-årige Aryna Sabalenka (BLR) viste fremragende fighter-egenskaber, da hun vendte 1-4 i 3. sæt i kvartfinalen mod 2. seedede Karolinia Pliskova (CZE) til sejr 6-3, 2-6, 7-6(5), og hun demonstrerede også god moral i de 3 første kampe, som alle blev vundet i 3 sæt mod henholdsvis Sachia Vickery (USA), Julia Goerges (GER) og Elise Mertens (BEL).
Radwanska kom noget nemmere til semifinalen, da hun i 1/8-finalen havde walkover mod Petra Kvitova (CZE), og i kvartfinalen vandt polakken 6-2, 7-5 over Jelena Ostapenko (LAT).

I ATP 250 turneringen i Eastbourne spilles semifinalerne tidligst kl. 1530, eller når Caroline og Kerber er færdige, og i den første kamp spiller 4. seedede Marco Cecchinato (ITA) mod Lukas Lacko (SVK), der i 1/8-finalen vandt over 1. seedede Diego Schwartzman (ARG).
I den 2. semifinale mødes Mikhail Kukushkin (KAZ) og Mischa Zverev (GER), som sendte henholdsvis 2. seedede Kyle Edmund (GBR) og 3. seedede Denis Shapovalov (CAN) ud.

ATP kampen bliver vist på Tennistv.com og Viaplay fra start, og fra kl. 1635 kan man følge med på TV3 Sport, som i løbet af ugen har sendt udvalgte kampe fra kvalifikationen til Wimbledon.

Tennistv.com viser desuden semifinaler fra ATP 250 turneringen i Antalya, hvor 2. seedede Damir Dzumhur (BIH) kl. 13 møder Jiri Vesely (CZE), og derefter tidligst kl. 15 de to franskmænd, 1. seedede Adrian Mannarino vs. 4. seedede Gael Monfils.


WTA Premier & ATP 250, Nature Valley International – Eastbourne, Great Britain – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Spilleprogram fredag,

Centre Court – start 1200cet
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 1-6, 6-4
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (4) Angelique Kerber (GER) 2-6, 7-6(4), 6-4
NB 1530: Lukas Lacko (SVK) vs. (4) Marco Cecchinato (ITA) 6-3, 6-4
Mischa Zverev (GER) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-6(9), 6-4

Court 1 – start 1200
WTA Double semifinale
ATP Double Finale
WTA Double semifinale

TV-dækning WTA: TV2 Sport viser Wozniacki vs. Kerber. TV2 Play fra kl. 12
WTATV viser alle WTA kampe.
TV-dækning ATP: TV3 Sport fra 1635, Viaplay og Tennistv fra 1530

Resultater WTA (udvalgte)

Kvartfinale
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (8) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-3
(4) Angelique Kerber (GER) vs. (7) Daria Kasatkina (RUS) 6-1, 67(3), 7-6(3)
Agnieszka Radwanska (POL) vs. (5) Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 7-5
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (2) Karolina Pliskova (CZE) 6-3, 2-6, 7-6(5)

1/8-finale
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (13) Johanna Konta (GBR) 4-6, 6-1, 6-4
(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-0, 6-4
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Danielle Collins (USA) 6-1, 6-1
(7) Daria Kasatkina (RUS) vs. (11) Anastasija Sevastova (LAT) 6-4, 6-4

(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1, 6-2
Agnieszka Radwanska (POL) vs. (3) Petra Kvitova (CZE) – walkover
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (9) Elise Mertens (BEL) 7-5, 2-6, 7-6(4)
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (14) Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-4

R32
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-3
(13) Johanna Konta (GBR) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-1, 6-3
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 6-1, Ret’d
Ashleigh Barty (AUS) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 6-2
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. (16) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-3, 6-4
(11) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (WC) Harriet Dart (GBR) 6-3, 6-4
(7) Daria Kasatkina (RUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 5-7, 6-4, 6-1

(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Kaia Kanepi (EST) 3-6, 7-6(5), 6-3
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (12) Kiki Bertens (NED) 3-6, 7-6(5), 6-3
Agnieszka Radwanska (POL) vs. Daria Gavrilova (AUS) 5-7, 7-6(4), 6-0
(3) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Kateryna Bondarenko (UKR) 7-5, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (6) Julia Goerges (GER) 1-6, 6-4, 6-4
(9) Elise Mertens (BEL) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-1, 6-1
(14) Barbora Strycova (CZE) vs. Donna Vekic (CRO) 6-1, 6-4
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 2-6, 6-3

R64
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 7-5, 6-4
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (WC) Heather Watson (GBR) 6-7, 7-5, 6-3
(WC) Harriet Dart (GBR) vs. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 7-5, 3-6, 6-3
Agnieszka Radwanska (POL) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 6-1
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 5-7, 7-6, 6-3
Kaia Kanepi (EST) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) 6-2, 6-4
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Shuai Peng (CHN) 5-7, 6-2, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Andrea Sestini Hlavackova (CZE) 7-5, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (LL) Sachia Vickery (USA) 4-6, 6-0, 6-1
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) 7-6(4), 6-2
Camila Giorgi (ITA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2, 6-2
Danielle Collins (USA) vs. (WC) Katie Swan (GBR) 6-3, 3-6, 6-3
(Q) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Alizé Cornet (FRA) 4-6, 6-2, 6-4
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Marria Sakkari (GRE) 6-3, 3-6, 6-4
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Yulia Putintseva (KAZ) 7-5, 6-3
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Sorana Cirstea (ROU) 2-6, 7-5, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-eastbourne-great-britain-710#orderofplay

———————–

Resultater ATP (udvalgte)

Kvartfinale
Lukas Lacko (SVK) vs. (WC) Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-4
(4) Marco Cecchinato (ITA) vs. John Millman (AUS) 5-7, 6-3, 6-2
Mischa Zverev (GER) vs. (3) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-3
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (2) Kyle Edmund (GBR) 5-7, 6-3, 6-1

1/8-finale
Lukas Lacko (SVK) vs. (1) Diego Schwartzman (ARG) 4-6, 6-4, 7-5
Cameron Norrie (USA) vs. (LL) Jay Clarke (GBR) 6-4, 6-3
(4) Marco Cecchinato (ITA) vs. Denis Istomin (UZB) 4-6, 6-4, 7-5
John Millman (AUS) vs. (5) Leonardo Mayer (ARG) 7-6(7), 7-6(4)

Mischa Zverev (GER) vs. (7) Steve Johnson (USA) 6-3, 6-3
(3) Denis Shapovalov (CAN) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 4-6, 6-2
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (6) David Ferrer (ESP) 6-2, 6-0
(2) Kyle Edmund (GBR) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4

R32
Lukas Lacko (SVK) vs. (Q) Roberto Quiroz (ECU) 6-4, 7-6(2)
(LL) Jay Clarke (GBR) vs. Ryan Harrison (USA) 6-4, 6-1
Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Daniel Brands (GER) 7-5, 6-7(4), 6-2
Denis Istomin (UZB) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-7(4), 7-6(4)
John Millman (AUS) vs. Gilles Muller (LUX) 6-7(5), 6-3, 6-2
(3) Leonardo Mayer (ARG) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 7-6(4)

(7) Steve Johnson (USA) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-2, 6-4
Mischa Zverev (GER) vs. Nicolas Jarry (CHI) 3-6, 6-1, 6-4
Jared Donaldson (USA) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 6-7(8), 6-3, 7-6(3)
(6) David Ferrer (ESP) vs. (Q) Matteo Berrettini (ITA) 7-5, 6-3
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (Q) Alex De Minaur (AUS) 6-1, 6-2
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 6-1, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/eastbourne/741/daily-schedule


ATP 250, Turkish Airlines Open Antalya (TUR) – Græs
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Centre Court – start 1300cet
(2) Damir Dzumhur (BIH) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-3, 7-6(1)
NB 1500: (1) Adrian Mannarino (FRA) vs. (4/WC) Gael Monfils (FRA) 4-6, 7-6(4), 6-4
NB 1630: Double Finale

TV-dækning: Tennistv

Resultater (udvalgte)

Kvartfinale
(1) Adrian Mannarino (FRA) vs. (6) Joao Sousa (POR) 7-6(3), 6-4
(4/WC) Gael Monfils (FRA) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 7-6(3), 6-4
Jiri Vesely (CZE) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-6(5), 6-2
(2) Damir Dzumhur (BIH) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-1

1/8-finale
(1) Adrian Mannarino (FRA) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 7-5
(6) Joao Sousa (POR) vs. Mirza Basic (BIH) 6-7(4), 6-4, 6-4
(4/WC) Gael Monfils (FRA) vs. (Q) Blaz Kavcic (SLO) 6-3, 5-7, 7-5
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (5) Robin Haase (NED) 6-2, 6-7(5), 7-6(2)

Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (8) Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 2-6, 7-5
Jiri Vesely (CZE) vs. (3) Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 7-5
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (7) Yuichi Sugita (JPN) 2-6, 6-4, 7-6(5)
(2) Damir Dzumhur (BIH) vs. Marius Copil (ROU) 4-6, 6-4, 6-4

R32
Ricardas Berankis (LTU) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-2, 6-7(4), 6-3
Mirza Basic (BIH) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 6-3
(6) Joao Sousa (POR) vs. Florian Mayer (GER) 6-2, 6-2
Blaz Kavcic (SLO) vs. Marcos Baghdatis (CYP)
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-4, 6-7(7), 6-4
(5) Robin Haase (NED) vs. (Q) Mikhail Youzhny (RUS) 7-6(4), 6-7(5), 6-4

(8) Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Filip Horansky (SVK) 6-3, 6-3
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-3
Jiri Vesely (CZE) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-4, 7-6(5)
(7) Yuichi Sugita (JPN) vs. Guido Pella (ARG) 6-4, 3-6, 6-4
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-6(5), 6-4
Marius Copil (ROU) vs. Cem Ilkel (TUR) 6-4, 7-6(5)

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/antalya/7650/daily-schedule


Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Uge 26 – Kvalifikation (start 25. juni)

TV-dækning: TV3 Sport – Viaplay

Spilleprogram torsdag (udvalgte) – start 1200cet kvalfinaler

 

Den komplette schedule findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

TV-dækning: TV3 Sport 1200-2000.

Resultater Womens singles (udvalgte)

QFi
(3) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (23) Marta Kostyuk (UKR) 7-5, 7-6(5)
Eugenie Bouchard (CAN) vs. (2) Mariana Duque-Marino (COL) 6-3, 6-2
Vera Zvonareva (RUS) vs. (6) Caroline Dolehide (USA) 6-2, 6-3
Øvrige kvalificerede: Alexandra Dulgheru, Antonia Lottner, Claire Liu, Viktoriya Tomova, Mona Barthel, Evgeniya Rodina, Elena-Gabriela Ruse, Vitalia Diatchenko, Barbora Stefkova.

Q64
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-2, 2-6, 6-3
Vera Zvonareva (RUS) vs. (22) Sabina Sharipova (UZB) 7-6(3), 6-2
(23) Marta Kostyuk (UKR) vs. Kristie Ahn (USA) 6-7(1), 6-3, 9-7
Anna Kalinskaya (RUS) vs. (7) Dalila Jakupovic (SLO) 6-2, 7-6(4)
Sofya Zhuk (RUS) vs. (11) Ysaline Bonaventure (BEL) 7-5, 7-6(5)

Q128
(23) Marta Kostyuk (UKR) vs. Lauren Davis (USA) 6-3, 6-3
Vera Zvonareva (RUS) vs. Eri Hozumi (JPN) 6-2, 6-3
Anna Kalinskaya (RUS) vs. Sabine Lisicki (GER) 6-4, 7-6(3)
Sofya Zhuk (RUS) vs. Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-3, 6-2

Resultater Mens singles (udvalgte)

Kvailificerede: Christian Harrison, Ruben Bemelmans, Denis Novak, Gregoire Barrere, Stefano Travaglia, Norbert Gombos, Stephane Robert, Jason Kubler, Yannick Maden, John-Patrick Smith, Christian Garin, Ernests Gulbis, Alex Bolt, Benjamin Bonzi, Bradley Klahn, Thomas Fabbiano

Q128
Stefano Napolitano (ITA) vs. (4) Elias Ymer (SWE) 6-4, 7-6(7)
Antoine Hoang (FRA) vs. (31) Casper Ruud (NOR) 6-4, 7-5

————–

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

Lodtrækning 29. juni
TV-dækning: TV3 Sport og TV3 Max – Viaplay alle baner

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay alle baner


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 26)

Milan (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 26)

$25.000, Tulsa Pro Championships (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles hovedturnering

R32: (729) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (398) Karue Sell (BRA) 7-6(0), 6-4
1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (849) Michael Redlicki (USA) 5-0 Ret’d
Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. (918) Sam Riffice (USA)

Doubles

1/8-finale: Mikael Torpegaard (DEN)/Jeffrey John Wolf (USA) vs. Martin Redlicki/Michael Redlicki (USA) 6-3, 5-7, [8-10] (onsdag)


$15,000, Kamen Open (GER) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: August Holmgren (DEN) vs. Benjamin Fitzon (GER) 6-4, 6-1
Q32: August Holmgren vs. [3] (958) Gabriel Donev (BUL) 2-6, 6-7(6) (mandag)


$15.000, ARLON OPEN by Real (BEL) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Miguel Fernando Pereira (CHI) 2-6, 0-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 26)


$25.000, Båstad Ladies (SWE) – Grus

TV-dækning: https://www.tennisplay.se/svtf – fredag-søndag

Singles kvalifikation

Q32
[2] (595) Karen Barritza (DEN) vs. (1213) Maria Petrovic (SWE) 6-1, 6-0
[11] (797) Malene Helgo (NOR) vs. Astrid Wanja Brune Olsen (NOR) 6-4, 6-0
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [16] (996) Katerina Filip (SWE) 6-2, 6-4
[6] (717) Emily Arbuthnott (GBR) vs. Ida Ferding (SWE) 6-1, 6-2
[7] (732) Emilie Francati (DEN) vs. (WC) Vanessa Ersoz (SWE) 6-1, 6-0

QFi
[2] (595) Karen Barritza (DEN) vs. [10] (749) Katharina Hering (GER) 6-2, 7-6(5)
[11] (797) Malene Helgo (NOR) vs. Rebecca Ehn (SWE) 6-0, 6-2
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [5] (666) Dasha Ivanova (USA) 0-6, 0-6
[6] (717) Emily Arbuthnott (GBR) vs. Alexandra Viktorovitch (SWE) 6-1, 6-2
[7] (732) Emilie Francati (DEN) vs. [12] (865) Zoe Kruger (RSA) 6-0, 6-3

Singles hovedturnering

R32
[1] (224) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (WC) Susanne Celik (SWE) 6-1, 6-0
(Q) (717) Emily Arbuthnott (GBR) vs. (Q) (733) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 0-6, 2-6
[6] (360) Despina Papamichail (GRE) vs. (Q) (797) Malene Helgo (NOR) 6-1, 3-6, 7-6(2)
(Q) (732) Emilie Francati (DEN) vs. (WC) (558) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-3, 6-7(1), 2-6 (tirsdag)
(Q) (595) Karen Barritza (DEN) vs. vs. [2] (252) Allie Kiick (USA) 2-6, 0-6

Doubles

1/8-finale
Emilie Francati (DEN)/Emily Arbuthnott (GBR) vs. Anna Bondar (HUN)/Sandra Samir (EGY) 3-6, 5-7 (tirsdag)
Karen Barritza (DEN)/Mirjam Bjorklund (SWE) vs. Molly Helgesson/Sandra Ortevall (SWE) 6-1, 6-2

Kvartfinale: Barritza/Bjorklund vs. (4) Anna Danilina (KAZ)/Karin Kennel (SUI) 5-7, 7-6(3), [10-12] (torsdag)


$15.000, Guimarães Ladies Open (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64: [9] (1178) Olga Helmi (DEN) – bye
Q32: Olga Helmi vs. Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP) -7-6(3), 6-1
QFi: Olga Helmi vs. Katriin Saar (EST) 6-1, 6-7(3), 1-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 26)

Grade 5, ITF Aarhus 2018 (DEN) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q64:
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) – bye
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) – bye
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. Keanu Elias Immler (AUT) 6-3, 2-6, 2-6
(WC) Mikkel Ballisager (DEN) – bye

Q32:
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) vs. [1] (1630) Emil Westling (SWE) 3-6, 3-6
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. Alessandro Pecci (ITA) 3-6, 2-6

Boys singles hovedturnering

R64
(WC) Mads Tagesen (DEN) vs. [1] (410) Herman Hoeyeraal (NOR) 2-6, 4-6
William Gormsen (DEN) vs. (1714) Keiju Miyake (JPN) 6-0, 6-2
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Serban Bonchis (ROU) 4-6, 3-6
[5] (578) Leo Borg (SWE) vs. (1098) Patryk Kosinski (POL) 6-4, 6-2
Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) (1786) Linus Carlsson Halldin (SWE) 0-6, 4-6
(WC) (2108) Gustav Theilgaard (DEN) vs (LL) Alessandro Pecci (ITA) 3-6, 2-6
(WC) Christopher Luthra (DEN) vs. (1983) Markus Sorensen (NOR) 0-6, 0-6
(WC) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (1383) Olle Wallin (SWE) 3-6, 7-5, 6-0
(WC) Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. (1348) Francisco Llanes (URU) 3-6, 4-6
Christian Andersen (DEN) vs. ([3] (423) Mans Dahlberg (SWE) 3-6, 2-6
(1786) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. [6] (Olof Wiklund (SWE) 3-6, 6-1, 7-6(8)
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (1272) Carlos Vidal (ESP) 6-0, 6-1
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (Q) Keanu Elias Immler (AUT) 1-6, 1-6

R32
William Gormsen (DEN) vs. [14] (880) Pablo Llamas Ruuz (ESP) 4-6, 4-6
[5] (578) Leo Borg (SWE) vs. (1885) Serban Bonchis (ROU) 4-6, 6-2, 6-2
(WC) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (1397) Pedro Boscardin Dias (BRA) 4-6, 4-6
(1786) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (1056) Przemyslaw Zalubski (POL) 6-2, 6-3
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [11] (807) Jesse Den Hartog (NED) 6-0, 6-2

1/8-finale
[5] (578) Leo Borg (SWE) vs. [10] (805) Joao Victor Couto Loureiro (BRA) 6-3, 6-2
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (1786) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) 7-5, 6-4

Kvartfinale
(14) (880) Pablo Llamas Ruiz (ESP) vs. [5] (578) Leo Borg (SWE) 4-6, 2-6
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [2] (415) Taiyo Hirano (JPN) 6-3, 7-5

Semifinale
(14) (880) Pablo Llamas Ruiz (ESP) vs. (Q) (1786) Linus Carlsson Halldin (SWE) 6-3, 6-2
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (1397) Pedro Boscardin Dias (BRA) 4-6, 5-7

Finale:

Boys doubles

R32
Tobias Bo Kudsk/Mads Tagesen (DEN) vs. Filip Aksel Hovland (NOR)/Adam Jurajda (CZE) 1-6, 6-7(5)
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN)/Alexander Tsimiklis (AUS) vs. Emil Wetsling/Olof Wiklund (SWE) – walkover
Philip Qvist Hyldedal/Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Thomas George Brun (SUI)/Keanu Elias Immler (AUT)
Marcus Gram Petersen/Gustav Theilgaard (DEN) vs. Markus Sorensen/Ole Tinius Stave Lepsoe (NOR)
Niels Heise Korsgaard/Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. Erik Eliasson/Olle Wallin (SWE) 6-1, 6-2

1/8-finale
Korsgaard/Holmvang vs. (2) Joachim Andreas Schaefer/Herman Hoeyeraal (NOR) – walkover

Kvartfinale
Korsgaard/Holmvang vs. Peter Kalocsai (HUN)/Matias Iturbe (ARG) 4-6, 3-6

Girls singles kvalifikation

Q32:
Sille Larsen (DEN) – bye
Victoria Wiche (DEN) – bye
Cecilie Wiche (DEN) – bye
Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Carolina Piferi (ITA) 1-6, 3-6
Emma Floee Seemann (DEN) vs. Hosianna Sereke (SWE) 4-6, 6-4, 6-2

QFi:
Sille Larsen vs. [1] (1299) Tara Gancev (SRB) 4-6, 2-6
Victoria Wiche (DEN) vs. Susanna Ranucci (ITA) 3-6, 1-6
Cecilie Wiche (DEN) vs. (WC) Maria Pages Mere (ESP) 0-6, 0-6
Emma Floee Seemann vs. (WC) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP) 0-6, 0-6

Girls singles hovedturnering

R64
Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [1] (286) Selin Lidya Sepken (TUR) 0-6, 1-6
Camilla Flintholm Jensen (DEN) vs. (1293) Milan Krish (AUS) 7-5, 6-4
(WC) Camilla Sojberg (DEN) vs. (1518) Emilia Valentinsson (SWE) 1-6, 3-6
(2416) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (Q) Maria Pages Mere (ESP) 2-6, 2-6
Anna Tang (DEN) vs. (Q) Carolina Piferi (ITA) 0-6, 3-6
(1322) Karoline Laursen (DEN) vs. [14] (866) Daniela Glanzer (AUT) 5-7, 2-6
[11] (665) Olivai Gram (DEN) vs. (Q) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP) 1-6, 1-6
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. (2416) Jenny Stray Spetalen (NOR) 7-5, 6-1
(1466) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. [5] (431) Beyda Baykal (TUR) 3-6, 0-6
(WC) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. (2191) Hikari Osaki (JPN) 3-6, 2-6
(LL) Victoria Wiche (DEN) vs. (1112) Juliette Daries (FRA) 0-6, 0-6
(WC) Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. 4] (429) Klara Milicevic (SWE) 2-6, 4-6
(WC) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [6] (510) Saara Orav (EST) 1-6, 1-6
(LL) Sille Larsen (DEN) vs. (WC) Hayla Rafei (AUS) 4-6, 4-6
[12] (704) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (1703) Sanne Schalekamp (NED) 6-4, 6-1
Olivia Thiemke (DEN) vs. (1133) Hedda Gurholt (NOR) 0-6, 1-6
Nina Vicic (DEN) vs. (WC) Amelia Kopel (POL) 0-6, 6-7(1)

R32
[1] (286) Selin Lidya Sepken (TUR) vs. (1570) Anna Sofia Haseth (NOR) 6-3, 6-1
Camilla Flintholm Jensen (DEN) vs. (1333) Bente Spee (NED) 0-6, 0-6
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. [7] (521) Guillermina Grant (URU) 1-6, 2-6

1/8-finale
[1] (286) Selin Lidya Sepken (TUR) vs. (1333) Bente Spee (NED) 7-6(6), 7-6(2)
(4) (429) Klara Milicevic (SWE) vs. (1112) Juliette Daries (FRA) 3-6, 6-2, 6-2

Semifinale
(Q) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP) vs. [1] (286) Selin Lidya Sepken (TUR) 6-4, 6-3
[6] (510) Saara Orav (EST) vs. [4] (429) Klara Milicevic (SWE) 6-4, 6-2

Finale
[6] (510) Saara Orav (EST) vs. (Q) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP)

Girls doubles

R32
Isabella Grann Frankild (DEN)/Hayla Rafei (AUS) vs. Cecilie Wiche/Victoria Wiche (DEN) 6-2, 6-0
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Emma Cecilie Sorensen/Jenny Stray Spetalen (NOR) 5-7, 2-6
(3) Alisha Ali Hussain (DEN)/Klara Milicevic (SWE) – bye
Cirkeline Lundberg/Nina Vicic (DEN) vs. Agnese Ceccarelli/Carolina Piferi (ITA)

1/8-finale
Isabella Grann Frankild (DEN)/Hayla Rafei (AUS) vs. (1) Nalanda Teixeira Da Silva (BRA)/Guillermina Grant (URU) 2-6, 0-6


Uge 27

Grade 1, Junior International Roehampton (GBR) – Græs

Girls singles kvalifikation

Q32: [9] (111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (706) Tanysha Dissanayake (GBR) 3-6, 4-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage