Når der fredag afvikles kvartfinaler i Rom, vises alle 4 ATP kampe på TV3 Sport og 3 af 4 WTA kampe bliver vist på TV2 Sport - heriblandt Caroline Wozniacki vs. Anett Kontaveit kl. 1630

Et tilbagevendende tema i tennis-grupper på de sociale medier er utilfredshed med, at især Caroline Wozniackis kampe nogle gange ikke bliver vist på TV2 Sport men i stedet henvises til TV2 Play, som af TV2 betragtes som et supplement til TV for at sikre, at der i tilfælde af sammenfald af live kampe er mulighed for at vise kampe fra flere sportsgrene på samme tid.

Under VM i ishockey, som afvikles i Danmark, var der i sidste uge ofte sammenfald med WTA kampe i Madrid, og det samme er tilfældet i denne uge med kampe fra Rom, og planlægningen for TV-dækningen af Carolines kampe bliver ikke nemmere, når spilleprogrammet først offentliggøres aftenen inden, og spilletidspunktet ofte forsinkes som følge af vejret eller kampe, der trækker ud.

Trods disse besværligheder fandt TV2 Sport alligevel plads til at vise Caroline Wozniackis første kamp mod Alison Uytvanck (BEL) på TV2 Sport, selvom det fremgik af TV-guiden, at Danmarks seneste puljekamp i ishockey mod Letland ville blive genudsendt.
Det blev dog pointeret, at transmissionen på TV2 Sport muligvis måtte afbrydes, hvis kampen ikke blev færdig, inden TV2 Sport skulle vise semifinale i håndbold mellem Skjern og GOG, og derfor blev de sidste partier af kampen kun vist live på TV2 Play.

Da torsdagens kamp mod Anastasija Sevastova (LAT) blev afviklet, mens TV2 Sport viste kvartfinaler ved VM i ishockey, blev de 2 første sæt vist på TV2 Play, og efter ishockey transmissionen blev kampens 3. sæt vist live på TV2 Sport, hvor seerne blev vidne til, at Caroline efter et noget svingende 2. sæt genvandt kontrollen over kampen, som hun vandt 6-2, 5-7, 6-3.

Simona Halep skulle for at bevare chancen for at forblive som no. 1 på WTA-ranglisten mindst nå kvartfinalen, hvilket hun ikke havde spor besvær med, da hun i 1/8-finalen vandt på walkover, fordi Madison Keys (USA) meldte fra med et skadet ribben, men efter Carolines sejr over Sevastova, mister Halep alligevel 1. pladsen, hvis hun ikke vinder fredagens kvartfinale mod Caroline Garcia (FRA) kl. 1930.

Sidstnævnte kamp er den eneste af fredagens kvartfinaler, som ikke bliver vist live på TV2 Sport, hvorimod alle de 3 øvrige WTA kvartfinaler bliver vist på TV2 Sport, og alle 4 ATP kvartfinaler bliver vist på TV3 Sport.

Kl. 1200 kan man vælge at følge WTA kampen mellem 4. seedede Elina Svitolina (UKR) og 11. seedede Angelique Kerber (GER)  eller ATP kampen mellem Fabio Fognini (ITA) og 1. seedede Rafael Nadal (ESP), der besejrede 19.årige Denis Shapovlav (CAN) 6-4, 6-1.

Efter førstnævnte kamp følger ATP kampen mellem 4. seedede  Marin Cilic (CRO) og 10. seedede Pablo Carreno Busta (ESP) tidligst kl. 1400, og efter Nadal-kampen kan man tidligst 1430 følge opgøret mellem 5. seedede Jelena Ostapenko (LAT) og Maria Sharapova (RUS), som begge viste gode takter torsdag mod henholdsvis Daria Gavrilova (AUS) og Johanna Konta (GBR).

Det samme gjorde Venus Williams’ “overkvinde” Anett Kontaveit, som Caroline møder tidligst kl. 1630, og der er næppe råd til de samme udfald i koncentrationen som i sidste del af 2. sæt mod Sevastova, hvis Caroline skal gøre sig håb om bevare muligheden for at generobre 1. pladsen på ranglisten.

TV3 Sport viser kl. 16 kvartfinalen mellem 11. seedede Novak Djokovic (SRB) og Kei Nishikori (JPN), og i den sidste aftenkamp kl. 21 vises 2. seedede Alexander Zverev (GER) og 9. seedede David Goffin (BEL).

I Gøteborg er både Clara Tauson og Emilie Francati videre til kvartfinalen efter sikre sejre, mens Karen Barritza efter endnu en 3-sæts gyser måtte forlade turneringen.

___________________________________________________________________

WTA Premier 5 Internazionali BNL d’Italia

ATP 1000 Rome Masters

 

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

Centrale – start 1200
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Anett Kontaveit (EST) – WTA
NB 1430: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. Nishikori OR Djokovic – ATP
NB 1700: Maria Sharapova (RUS) vs. Halep OR Garcia – WTA
NB 2000: (4) Marin Cilic (CRO) vs. Goffen OR A. Zverev – ATP
Double kamp – ATP

Pietrangeli – start 1200
Double kamp – WTA
NB 1400: Double kamp – ATP
NB 1600: Double kamp – WTA

TV-dækning WTA
WTATV.com viser alle WTA kampe
TV2 Sport kl. 1200-1355, TV2 Play fra 1700

TV-dækning ATP
Tennistv.com viser kampe fra flere baner
TV3 Sport kl. 1430-1530, Viaplay fra 2000

Den totale schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rome/416/daily-schedule

Resultater WTA (udvalgte)

Kvartfinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (7) Caroline Garcia (FRA) 6-2, 6-3
Maria Sharapova (RUS) vs. (5) Jelena Ostapenko (LAT) 6-7(6), 6-4, 7-5
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (11) Angelique Kerber (GER) 6-4, 6-4
Anett Kontaveit (EST) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-3, 6-1

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (13) Madison Keys (USA) – walkover
(7) Caroline Garcia (FRA) vs. (9) Sloane Stephens (USA) 6-1, 7-6(7)
Maria Sharapova (RUS) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-3, 6-4
(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Johanna Konta (GBR) 2-6, 6-3, 6-4

(11) Angelique Kerber (GER) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-1, 6-1
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) 0-6, 6-3, 6-2
Anett Kontaveit (EST) vs. (8) Venus Williams (USA) 6-2, 7-6(3)
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (15) Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 5-7, 6-3

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-1, 6-0
(13) Madison Keys (USA) vs. (Q) Donna Vekic (CRO) 7-6(2), 7-6(0)
(9) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 6-0, 5-7, 6-2
(7) Caroline Garcia (FRA) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 6-4
Daria Gavrilova (AUS) vs. (3) Gabrine Muguruza (ESP) 5-7, 6-2, 7-6(6)
Maria Sharapova (RUS) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 3-6, 6-4, 6-2
Johanna Konta (GBR) vs. (Q) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-0, 6-4
(5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 7-5

Maria Sakkari (GRE) vs. (6) Karolina Pliskova (CZE) 3-6, 6-3, 7-5
(11) Angelique Kerber (GER) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 3-6, 7-5, 7-5
(14) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Danielle Collins (USA) 6-2, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Petra Martic (CRO) 6-1, 6-2
(8) Venus Williams (USA) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-2, 4-6, 7-5
Anett Kontaveit (ESP) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-5, 7-5
(15) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (LL) Aleksandra Krunic (SRB) 6-4, 6-4
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-1, 6-4

R64
Naomi Osaka (JPN) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-0, 6-3
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-1, 6-2
(9) Sloane Stephens (USA) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-7(4), 6-3, 6-1
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Frncesca Schiavone (ITA) 6-1, 6-7(5), 6-2
Maria Sharapova (RUS) vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) 7-5, 3-6, 6-2
Maria Sakkari (GRE) vs. Kiki Bertens (NED) 6-2, 4-6, 6-3
Anett Kontaveit (EST) vs. (12) CoCo Vandeweghe (USA) 6-1, 6-1
(15) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 3-0 Ret’d
(LL) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Roberta Vinci (ITA) 2-6, 6-0, 6-3
(Q) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-7(6), 6-3, 6-2

QFi:
(13) Polona Hercog (SLO) vs. (1) Aleksandra Krunic (SRB) 7-6(4), 6-4
(5) Donna Vekic (CRO) vs. (15) Monica Puig (PUR) 4-1 Ret’d
(11) Kaia Kanepi (EST) vs. (6) Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 3-6, 6-3

Resutater ATP (udvalgte)

Kvartfinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Fabio Fognini (ITA) 4-6, 6-1, 6-2
(11) Novak Djokovic (SRB) vs. Kei Nishikori (JPN) 2-6, 6-1, 6-3
(4) Marin Cilic (CRO) vs. (10) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 6-3
NB 2100: (2) Alexander Zverev (GER) vs. (9) David Goffin (BEL) (opdaateres..)

1/8-finale:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Denis Shapavalov (CAN) 6-4, 6-1
Fabio Fognini (ITA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-4, 6-4
NB 1900: Kei Nishikori (JPN) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 1-5 (opdateres..)
NB 1930: (11) Novak Djokovic (SRB) vs. Albert Ramos Vinolas (ESP) 1-6, 1-1 (opdateres..)

(10) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Aljaz Bedene (GBR) 6-4, 6-7(3), 6-2
(4) Marin Cilic (CRO) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-4
(9) David Goffin (BEL) vs. (5) Juan Martin del Potro (ARG) 6-2, 4-5 Ret’d
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Kyle Edmund (GBR) 7-5, 7-6(11)

R32:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-0
Denis Shapovalov (CAN) vs. Robin Haase (NED) 7-6(3), 6-7(5), 6-3
Peter Gojowczyk (GER) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 6-4
Fabio Fognini (ITA) vs. (6) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 1-6, 6-3
Kei Nishikori (JPN) vs. (3) Gribgor Dimitrov (BUL) 6-7(4), 7-5, 6-4
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (13) Jack Sock (USA) 6-4, 6-3
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-2
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (8) John Isner (USA) 6-7(5), 7-6(2), 7-6(5)

Aljaz Bedene (SLO) vs. (7) Kevin Anderson (RSA) 6-4, Ret’d
(10) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 2-6, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. (14) Diego Schwartzman (ARG) 2-6, 6-4, 6-2
(4) Marin Cilic (CRO) vs. Ryan Harrison (USA) 6-7(3), 6-1, 7-6(1)
(5) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-5, 6-4
(9) David Goffin (BEL) vs. Marco Cecchinato (ITA) 5-7, 6-2, 6-2
Kyle Edmund (GBR) vs. (16) Lucas Pouille (FRA) 6-2, 7-6(3)
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Matteo Berettini (ITA) 7-5, 6-2

R64:
Damir Dzumhur (BIH) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-1
Denis Shapovalov (CAN) vs. (15) Tomas Berdych (CZE) 1-6, 6-3, 7-6(5)
Peter Gojowczyk (GER) vs. (12) Sam Querrey (USA)
Fabio Fognini (ITA) vs. Gael Monfils (FRA) 6-3, 6-1
Kei Nishikori (JPN) vs. Feliciano Lopez (ESP) 7-6(5), 6-4
Pilipp Kohlschreiber (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 7-5, 6-7(7), 7-6(6)
(13) Jack Sock (USA) vs. David Ferrer (ESP) 6-3, 6-4
(11) Novak Djokovic (SRB) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-1, 6-3
Steve Johnson (USA) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-4


Uge 21

WTA International, May 19 NÜRNBERGER VERSICHERUNGSCUP 2018 (GER) – Grus

TV-dækning: Eurosport fra onsdag

Deltagere: Goerges, Bertens, Zhang, Begu, Cirstea, Van Uytvanck, Siniakova, Witthoeft, m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-n%C3%BCrnberg-germany-1068#orderofplay


WTA International, Internationaux de Strasbourg (FRA) – Grus

TV-dækning: WTATV.som fra mandag

Deltagere: Barty, Gavrilova, Pavlyuchenkova, Buzarnescu, Babos, Collins, Hsieh, Diyas, Giorgi, Stosur, Miculescu, m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-strasbourg-france-406#orderofplay


ATP 250, Open Parc Auvergne-Rhône-Alpes Lyon (FRA) – Grus

Deltagere: Thiem, Isner, Chung, Sock, Monfils, Simon, Khachanov, Medvedev, m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/lyon/7694/daily-schedule


ATP 250, Banque Eric Sturdza Geneva Open (SUI) – Grus

Deltagere: Wawrinka, Querrey, Fognini, Ramos-Vinolas, Johnson, Seppi, Tiafoe, m.fl.


Grand Slam, French Open, Kvalifikation

TV-dækning: Eurosport og Eurosport Player fra mandag


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 20)

Busan (KOR)

Q32: (544) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (504) Makoto Ochi (JPN) 6-1, Ret’d
Q16: Frederik Løchte vs. [8] (434) Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 6-7(5), 6-4, 6-0
QFi: Frederik Løchte vs. [3] (342) Yosuke Watanuki (JPN) 6-1, 4-6, 0-6 (mandag)

Bordeaux (FRA)

Hellbronn (GER)

R32: (157) Dustin Brown (GER) vs. (174) Casper Ruud (NOR) 7-6(4), 4-6, 6-3

Samarkand (UZB)

Lisbon (POR)

R32: (189) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (214) Goncalo Oliveira (POR) 6-3, 7-5
1/8-finale: Felix Auger-Aliassime vs. (218) Joao Domingues (POR) 6-4, 7-5
Kvartfinale: [4] (144) Pedro Sousa (POR) vs. Felix Auger-Aliassime 6-3, 6-1

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$100.000, Empire Slovak Open 2018, Trnava (SVK) – Grus

R32:
[1] (79) Johanna Larsson (SWE) vs. (LL) (202) Claire Liu (USA) 7-6(5), 4-6, 6-2
(115) Anna Blinkova (RUS) vs. (Q) (190) Anastasia Potapova (RUS) 7-6(3), 7-5
(136) Anhelina Kalinina (UKR) vs. (WC) (145) Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 4-6, 6-2

1/8-finale:
(116) Viktorija Golubic (SUI) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-0, 7-6(4)

Kvartfinale:
(115) Anna Blinkova (RUS) vs. (136) Anhelina Kalinina (UKR) – fredag

Semifinale:
[8] (102) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (109) Viktoria Kuzmova (SVK)
[3] (88) Veronica Cepede Royg (PAR) vs. ??

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 20)


$15.000 Gothenburgh (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Liisa Vehvilainen (FIN) 6-3, 6-1
QFi: Sofia Nami Samavati vs. Sydney Berlin (SWE) 1-6, 6-3, 2-6 (mandag)

Singles hovedturnering

R32:
[5] (602) Karen Barritza (DEN) vs. (888) Gabriella Da Silva Fick (AUS) 0-6, 7-6(3), 7-5
(8) (733) Clara Tauson (DEN) vs. (849) Lisa-Marie Maetschke (GER) 6-1, 6-1
(6) (668) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Louise Brunskog (SWE) 6-2, 1-0 Ret’d

1/8-finale:
Karen Barritza vs. (763) Raveena Kingsley (USA) 4-6, 6-4, 3-6 (torsdag)
Clara Tauson vs. (WC) Alexandra Viktorovitch (SWE) 6-1, 6-4
Emilie Francati vs. (Q) Sydney Berlin (SWE) 6-0, 6-1
[4] (575) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (Q) Kathleen Kanev (GER) 6-3, 6-1

Kvartfinale:
(763) Raveena Kingsley (USA) vs. (1092) Alice Gillan (GBR) 6-2, 6-0
[3] (534) Irina Ramialison (FRA) vs. Clara Tauson 6-1, 2-6, 6-3
[4] (575) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. Emilie Francati 7-6(2), 5-7, 7-6(9)
[7] (677) Chanelle Van Nguyen (USA) vs. [2] (533) Alice Rame (FRA) 6-4, 2-6, 7-5

Semifinale (lørdag)
(763) Raveena Kingsley (USA) vs. [3] (534) Irina Ramialison (FRA)
[4] (575) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. [7] (677) Chanelle Van Nguyen (USA)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 20)

Grade 2, 39. International Spring Bowl, Mödling (AUT) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: (8) (528) Elmer Møller (DEN) vs. Josip Franjicevic (AUT) 6-0, 6-1
Q16: Elmer Møller vs. (894) Alexander Shevchenko (RUS) 2-6, 6-4, 6-4
QFi: Elmer Møller vs. (1659) Leon C. Roider (AUT) 2-6, 6-0, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (528) Elmer Møller (DEN) vs. [5] (90) Henri Squire (GER) 1-6, 5-7 (tirsdag)


Grade 4, Montenegro Open 2018, Ulcinj (MNE) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: [7] (1531) Jesper Andi Jørgensen (DEN) – bye
Q16: Jesper Andi Jørgensen vs. (1627) Mihailo Radosavljevic (SRB) 6-3, 6-1
QFi: Jesper Andi Jørgensen vs. [3] (1174) Tin Dizdarevic (CRO) 6-3, 3-6, 6-3

Boys sngles hovedturnering

R32:
(Q) (1531) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (657) Emiliano Troche (URU) 7-5, 6-3
(862) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) Jovan Cirkovic (SRB) 6-2, 6-3
(725) Leo Borg (SWE) vs. [2] (215) Ilarion Danilchenko (RUS) 6-2, 6-4

1/8-finale:
Jesper Andi Jørgensen vs. [1] (123) Simon Anthony Ivanov (BUL) 4-6, 4-6
Carl Emil Overbeck vs. [8] (340) Nemanja Malesevic (BIH) 4-6, 4-6
Leo Borg vs. (1002) Sabit Suntic (SRB) 6-7(5), 3-6

Boys doubles

1/8-finale:
Jesper Andi Jørgensen (DEN)/Nermin Hoxhiq (MNE) vs. (1) Anthony Genov (BUL)/Dawid Taczala (POL) 6-4, 6-2
Carl Emil Overbeck (DEN)/Mario Aleksic (MNE) vs. Andrea Cugini/Marcello Serafini (ITA) 6-2, 7-6(4)

Kvartfinale:
Jørgensen/Hoxhiq vs. Simon Anthony Ivanov (BUL)/Matthis Ross (GBR) 6-4, 6-4
Overbeck/Aleksic vs. (3) Nemanija Malesevic (BIH)/Hamad Medjedovic (SRB) – tabte “Default”

Semifinale:
Jørgensen/Hoxhiq vs. (4) Leo Borg (SWE)/Rahul Dhokia (GBR) 3-6, 4-6

Finale:
(4) Leo Borg (SWE)/Rahul Dhokia (GBR) vs. (3) Nemanija Malesevic (BIH)/Hamad Medjedovic (SRB) 2-6, 6-4, [10-7]

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Benders Cup – ITF 14 Sweden, Falköping (SWE) – Grus

U14 Boys singels kvalifikation

Q16: Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. (WC) Jacob Andersson (SWE) 6-0, 6-0

U14 Boys singels hovedturnering

R32:
(Q) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. [3] (203) Tsegai Gebremeskel (SWE) 0-6, 0-6
(456) Yakup Uznunel (DEN) vs. [4] (251) Henrik Bladelius (SWE) 1-6, 1-6
(622) Johan August Mottlau (DEN) vs. [5] (251) Emilio Zielkowski (SWE) 4-6, 3-6

U14 Girls singles hovedturnering

R32:
(329) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) Ida Kapidzic (SWE) 6-1, 7-6(4)
[2] (138) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 6-2, 6-3

1/8-finale:
Natacha Scou vs. [3] (141) Sade Scharlin (FIN) 1-6, 2-6 (tirsdag)
Zoe Du Pasquier Jensen vs. (Q) Tilde Jagare (SWE) 6-2, 1-6, 6-1

Kvartfinale:
Zoe Du Pasquier Jensen vs. [5] (191) Liisa Varul (EST) 1-6, 6-1, 3-6 (onsdag)

U14 Girls doubles

1/8-finale:
(1) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Sade Scharlin (FIN) – bye
Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. (WC) Hanna Roslund/Emilia Siewertz (SWE) 6-1, 6-1

Kvartfinale:
Jensen/Scharlin vs. Lotta Nurminen (FIN)/Hilma Sederlin (SWE) 6-1, 6-1
Mortensen/Bjork vs. (4) Asta Miettinen/Stella Remander (FIN) 7-6(4), 5-7, [12-14]

Semifinale:
Jensen/Scharlin vs. (3) Tilde Stromquist/Emelie Westin (SWE) 7-5, 1-6, [7-10]

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage