Kvalifikationskampe til World Group i Davis Cup afvikles fredag lørdag 1-2. februar, og de første kampe starter allerede kl. 03 natten til fredag

Herunder en oversigt med alle kampen i kvalifikationen til World Group i Davis Cup, hvor de to første singler afvikles fredag, og doublen samt de sidste to singler afvikles lørdag.

Kampene kan følges på dette link – https://video.daviscup.com/

Med et fælles abonnement kan man for €39.99 (ca. 300 kr.) om året følge både Davis Cup og Fed Cup.
Desuden kan man for et engangs-beløb på €7.99 (ca. 60 kr.) se alle kampe fra en udvalgt runde, og for €4.99 (ca. 37 kr.) kan man vælge en bestemt kamp.

Kvalifikation 1-2. februar 2019

Kina vs. Japan 2-3
R1: Zhe Li vs. Yoshihito Nishioka 6-3, 6-2
R2: Ze Zhang vs. Taro Daniel 6-7(3), 4-6
R3: Mao-Xin Gong/Ze Zhang vs. Ben McLachlan/Yasutaka Uchiyama 5-7, 7-5, 6-4
R4: Ze Zhang vs. Yoshihito Nishioka 2-6, 0-6
R5: Zhe Li vs. Taro Daniel 3-6, 7-6(4), 3-6

Australien vs. Bosnien-Herzegovina 4-0
R1: John Millman vs. Damir Dzumhur 6-3, 6-2
R2: Alex De Minaur vs. Mirza Basic 6-3, 7-6(0)
R3: John Peers/Jordan Thompson vs. Mirza Basic/Tomislav Brkic 7-5, 6-1
R4: Alex De Minaur vs. Damir Dzumhur 6-1, 7-6(2)
R5: John Millman vs. Mirza Basic – Not played

Indien vs. Italien 1-3
R1: Ramkumar Ramanathan vs. Andreas Seppi 4-6, 2-6
R2: Prajnesh Gunneswaran vs. Matteo Berrettini 4-6, 3-6
R3: Rohan Bopanna/Divij Sharan vs. Simone Bolelli/Marco Cecchinato 4-6, 6-3, 6-4
R4: Prajnesh Gunneswaran vs. Andreas Seppi 1-6, 4-6
R5: Ramkumar Ramanathan vs. Matteo Berrettini – Not played

Kazakhstan vs. Portugal 3-1
R1: Alexander Bublik vs. Joao Sousa 6-7(1), 6-4, 6-4
R2: Mikhail Kukushkin vs. Pedro Sousa 6-2, 6-0
lør 0700cet
R3: Timur Khabibulin/Aleksandr Nedovyesov vs. Gastao Elias/Joao Sousa 6-3, 3-6, 4-6
R4: Mikhail Kukushkin vs. Joao Sousa 6-4, 6-1
R5: Alexander Bublik vs. Pedro Sousa – Not played

Uzbekistan vs. Serbien 2-3
R1: Sanjar Fayziev vs. Dusan Lajovic 6-7(4), 3-6
R2: Denis Istomin vs. Filip Krajinovic 2-6, 4-6
R3: Sanjar Fayziev/Denis Istomin vs. Nikola Milojevic/Viktor Troicki 2-6, 6-1, 6-3
R4: Denis Istomin vs. Dusan Lajovic 6-3, 6-4
R5: Sanjar Fayziev vs. Filip Krajinovic 6-4, 3-6, 0-6

Schweiz vs. Rusland 1-3
R1: Henri Laaksonen vs. Daniil Medvedev 6-7(8), 7-6(6), 2-6
R2: Marc-Andrea Huesler vs. Karen Khachanov 3-6, 5-7
R3: Jerome Kym/Henri Laaksonen vs. Evgeny Donskoy/Andrey Rublev 4-6, 6-3, 7-6(1)
R4: Henri Laaksonen vs. Karen Khachanov 7-6(2), 6-7(6), 4-6
R5: Marc-Andrea Huesler vs. Daniil Medvedev – Not played

Østrig vs. Chile 2-3
R1: Jurij Rodionov vs. Nicolas Jarry 5-7, 5-7
R2: Dennis Novak vs. Christian Garin 6-4, 6-4
R3: Oliver Marach/Jurgen Melzer vs. Marcelo Tomas Barrios Vera/Hans Podlipnik-Castillo 6-4, 2-6, 7-5
R4: Dennis Novak vs. Nicolas Jarry 4-6, 6-3, 6-7(2)
R5: Jurij Rodionov vs. Christian Garin 2-6, 1-6

Tjekkiet vs. Holland 1-3
R1: Jiri Vesely vs. Tallon Griekspoor 5-7, 6-4, 6-4
R2: Lukas Rosol vs. Robin Haase 2-6, 4-6
R3: Lukas Rosol/Jiri Vesely vs. Robin Haase/Jean-Julien Rojer 6-7(5), 6-3, 6-7(7)
R4: Jiri Lehecka vs. Robin Haase 4-6, 6-2, 3-6
R5: Lukas Rosol vs. Tallon Griekspoor – Not played

Slovakiet vs. Canada 2-3
R1: Filip Horansky vs. Denis Shapovalov 4-6, 5-7
R2: Martin Klizan vs. Felix Auger-Aliassime 7-5, 6-3
R3: Martin Klizan/Filip Polasek vs. Felix Auger-Aliassime/Denis Shapovalov 3-6, 7-5, 6-3
R4: Martin Klizan vs. Denis Shapovalov 6-7(4), 4-6
R5: Norbert Gombos vs. Felix Auger-Aliassime 3-6, 4-6

Tyskland vs. Ungarn 5-0
R1: Philipp Kohlschreiber vs. Zsombor Piros 6-7(6), 7-5, 6-4
R2: Alexander Zverev vs. Peter Nagy 6-2, 6-2
R3: Tim Puetz/Jan-Lennard Struff vs. Gabor Borsos/Peter Nagy 6-2, 6-3
R4: Alexander Zverev vs. Gabor Borsos 6-3, 6-4
R5: Philipp Kohlschreiber vs. David Szintaj 6-7(5), 6-3, [10-5]

Brasilien vs. Belgien 1-3
R1: Thiago Monteiro vs. Arthur De Greef 6-3, 6-2
R2: Rogerio Dutra Silva vs. Kimmer Coppejans 4-6, 4-6
R3: Marcelo Melo/Bruno Soares vs. Sander Gille/Joran Vliegen 4-6, 6-7(4)
R4: Thiago Monteiro vs. Kimmer Coppejans 3-6, 4-6
R5: Rogerio Dutra Silva vs. Arthur De Greef – Not played

Columbia vs. Sverige 4-0
R1: Santiago Giraldo vs. Elias Ymer 6-2, 6-4
R2: Daniel Elahi Galan vs. Mikael Ymer 6-1, 6-2
R3: Juan Sebastian Cabal/Robert Farah vs. Markus Eriksson/Robert Lindstedt 6-3, 6-4
R4: Alejandro Gonzalez vs. Elias Ymer 6-3, 6-3
R5: Santiago Giraldo vs. Mikael Ymer – Not played

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere (fra 1-2. februar)