TENNISAVISEN bringer her den første liste over danske tennismestre, som indeholder årstal, finalister med klubnavne samt resultater.

Der ligger et kæmpe research arbejde bag disse lister, og manden bag det flotte arbejde er Svend Andersen fra Lyngby Tennisklub. Svend har fået stor hjælp af en anden inkarneret tennisfan, nemlig Jørgen Schouboe fra Birkerød Tennisklub. Begge har de stor indsigt i dansk tennis, og de brugte fem år på at samle alle data – et fantastisk arbejde, som TENNISAVISEN nu vil offentliggøre.

Foto øverst er af den senest kårede danske mester, Emilie Francati fra Gentofte

DANMARKSMESTRE PÅ OVERDÆKKET BANE siden 1914.
Fra 1914 og til 1920 under DBU.
Fra 1921 under DLTF.

1914 Magdalene Rieck, (GER) – Amory Scheel, B93 60 62

1915 Ikke afholdt

1916 Alice Krayenbühl, KB – Ebba Thielsen, AB 64 62

1917 Astrid Sandby, KB – Ebba Thielsen, AB 86 86

1918 Alice Krayenbühl, KB – Amory Scheel, B93 57 62 62

1919 Sigrid Fick, (SWE) – Alice Krayenbühl, KB 60 62

1920 Alice Krayenbühl, KB – Elsebeth Brehm, KB 36 62 62

1921 Elsebeth Brehm, KB – Johanne Buhl, Randers 61 61

1922 Margrethe Kähler, HIK – Marianne Sandelin, (FIN) 63 16 64

1923 Elsebeth Brehm, KB – Ebba Meyer, B93 63 75

1924 Elsebeth Brehm, KB – Else Dam, B93 63 63

1925 Germaine Golding, (FRA) – Nelly Neppach, (GER) 61 46 62

1926 Ebba Meyer, B93 – Tove Morville, KB 64 97

1927 Elsebeth Brehm, KB – Inga Sperling, HIK 36 63 62

1928 Elsebeth Brehm, KB – Margrethe Blumenhagen, B93 61 62

1929 Irmgard Rost, (GER) – Ilse Friedlevben, (GER) 75 46 61

1930 Else Støckel, HIK – Else Dam, B93 46 61 60

1931 Jacqueline Gallay, (FRA) – Else Dam, B93 64 36 64

1932 Hilde Krahwinkel, (GER) – Anne Peitz, (GER) 63 62

1933 Hilde Krahwinkel, (GER) – Else Hollis (f. Støckel), HIK 61 63

1934 Hilde Sperling (f. Krahwinkel), HIK – Toni Schomburgk, (GER) WO

1935 Hilde Sperling, HIK – Marie Louise Horn, (GER) 64 63

1936 Hilde Sperling, KB – Else Hollis, HIK WO

1937 Hilde Sperling, KB – Anita Lizana, (CHI) 62 63

1938 Hilde Sperling, KB – Else Hollis, HIK 61 36 60

1939 Hilde Sperling, KB – Else Hollis, HIK 64 61

1940 Hilde Sperling, KB – Else Hollis, HIK 75 60

1941 Hilde Sperling, KB – Bendicte ”Lilleba” Hals, (SWE) 75 62

1942 Hilde Sperling, KB – Johanne Louise Gleerup, KB 62 60

1943 Lisa Granholm, HIK – Esther Berg Nielsen, KB 62 60

1944 Hilde Sperling, KB – Vera Nielsen, KB 62 60

Vera Johansen (tidl. Nielsen) fra KB var i 11 finaler i perioden 1944 – 1966, hvoraf hun vandt de syv

1945 Vera Nielsen, KB – Milly Vagn Nielsen, B93 62 64

1946 Vera Nielsen, KB – Milly Vagn Nielsen, B93 61 62

1947 Vera Nielsen, KB – Milly Vagn Nielsen, HIK 64 63

1948 Vera Nielsen, KB – Lisa Gram Andersen, HIK 61 62

1949 Lisa Gram Andersen (f. Granholm), HIK – Eva Munthe Fog, KB 46 60 62

1950 Lisa Gram Andersen, HIK – Milly Vagn Nielsen, HIK 75 63

1951 Milly Vagn Nielsen, HIK – Lisa Gram Andersen, HIK 63 57 75

1952 Lisa Gram Andersen, HIK – Milly Vagn Nielsen, HIK 75 36 64

1953 Lisa Gram Andersen, HIK – Vera Johansen (f. Nielsen), KB 57 64 63

1954 Milly Vagn Nielsen, HIK – Else Schmidt (f. Støckel), HIK 63 63

1955 Vera Johansen, KB – Milly Vagn Nielsen, HIK 64 61

1956 Else Schmidt, HIK – Milly Vagn Nielsen, HIK 62 64

1957 Lisa Gram Andersen, HIK – Else Schmidt, HIK 62 63

1958 Vera Johansen, KB – Lisa Gram Andersen, HIK 62 75

1959 Lisa Gram Andersen, HIK – Milly Vagn Nielsen, HIK 63 63

1960 Ulla Rise, HIK – Milly Vagn Nielsen, HIK 64 46 75

1961 Pia Balling, HIK – Milly Vagn Nielsen, HIK 57 75 61

1962 Lisa Gram Andersen, HIK – Else Schmidt, HIK 64 46 64

1963 Vera Johansen, KB – Birgitte ”Gitte” Grage, B93 62 46 62

1964 Pia Balling, HIK – Ulla Rise, HIK 60 63

1965 Pia Balling, HIK – Ulla Pontoppidan, HIK 60 61

1966 Pia Balling, HIK – Vera Johansen, KB 61 86

1967 Pia Balling, HIK – Gitte Ejlerskov (f. Grage), B93 36 61 64

1968 Gitte Ejlerskov, HIK – Milly Vagn Nielsen, HIK 63 64

1969 Mari-Ann Bloch-Jørgensen, HIK – Grethe Schultz, KB 60 61

1970 Gitte Ejlerskov, HIK – Dorte Ekner, HIK 62 62

1971 Gitte Ejlerskov, HIK – Anne-Mette Sørensen, B93 63 63

1972 Lotte Sølbeck, KB – Anne-Mette Sørensen, B93 11-9 62

1973 Anne-Mette Sørensen, B93 – Gitte Ejlerskov, HIK 62 97

1974 Anne-Mette Sørensen, OB – Dorte Ekner, HIK 63 62

1975 Mari-Ann Klougart (F. Bloch-Jørgensen), Lyngby – Gitte Ejlerskov, HIK 64 63

1976 Anne-Mette Sørensen, OB – Dorte Ekner, HIK 36 63 64

1977 Anne-Mette Sørensen, OB – Dorte Ekner, HIK 36 76 63

1978 Dorte Ekner, HIK – Birgitte Hermansen, HIK 63 63

1979 Dorte Ekner, HIK – Anne-Mette Sørensen, OB 76 75

1980 Dorte Ekner, HIK – Anne-Mette Sørensen, HRT 64 62

1981 Anne-Mette Sørensen, HRT – Dorte Ekner, HIK 63 36 63

1982 Tine Scheuer-Larsen, KB – Anne-Mette Sørensen, HRT 36 64 86

Tine Scheuer Larsen fra KB var i seks finaler og vandt de fem

1983 Tine Scheuer-Larsen, KB – Anne Møller, Lyngby 62 75

1984 Tine Scheuer-Larsen, KB – Lone Vandborg, B93 61 62

1985 Lone Vandborg, B93 – Tanna Elver-Jørgensen, HIK 64 46 62

1986 Tine Scheuer-Larsen, KB – Lone Vandborg, B93 36 61 97

1987 Tine Scheuer-Larsen, KB – Lone Vandborg, B93 60 62

1988 Lone Vandborg, B93 – Henriette Kjær Nielsen, HRT 61 67 64

1989 Tine Scheuer-Larsen, KB – Lone Vandborg, B93 63 63

1990 Merete Balling-Stockmann, AB – Tine Scheuer-Larsen, KB 63 06 75

1991 Karin Ptaszek, HIK – Sofie Albinus, Lyngby 62 61

1992 Karin Ptaszek, HIK – Anja Kostecki, B93 46 76(5) 64

1993 Sofie Albinus, Lyngby – Anja Kostecki, B93 63 64

1994 Maria Rasmussen, Roskilde – Maiken W. Pape, Århus 1900 64 62

1995 Ikke afholdt

1996 Karin Ptaszek, HIK – Anja Kostecki, B93 64 46 64

1997 Maria Rasmussen, Roskilde – Charlotte Aagaard, HVT 61 75

1998 Eva Dyrberg, HRT – Maria Rasmussen, Roskilde 75 75

1999 Eva Dyrberg, KB – Charlotte Aagaard, Lyngby 61 63

2000 Charlotte Aagaard, Farum – Rikke Faurfelt, KB 63 62

2001 Karina Ildor Jacobsgaard, KB – Maria Rasmussen, Roskilde 67(3) 64 76(6)

2002 Marie-Louise Frølich-Hansen, Skovbakken – Rikke Faurfelt, KB 64 26 75

2003 Karina Ildor Jacobsgaard, KB – Mette Iversen, Århus 1900 62 62

2004 Marie-Louise Frølich-Hansen, HRT – Anne Munch Larsen, B93 61 61

2005 Caroline Wozniacki, Lyngby – Gluay Kampookaew, ATK 63 36 63

2006 Hanne Skak Jensen, KB – Maria Rasmussen, KB 61 64

2007 Hanne Skak Jensen, KB – Andrea Munch Hermansen, HIK 63 64

2008 Karina Ildor Jacobsgaard, KB – Trine Bassett, TC Odense 60 63

2009 Hanne Skak Jensen, KB – Karina Ildor Jacobsgaard, KB 62 61

2010 Karen Barbat, Birkerød – Cecilie Lundgaard Melsted, KB 61 63

Karen Barritza
Foto: Sportsfotograf.com.

Karen Barritza (tidl. Barbat) fra Birkerød har spillet seks finaler og vundet dem alle

2011 Mai Grage, Lyngby – Hanne Skak Jensen, KB 76(5) 63

2012 Karen Barbat, Birkerød – Mai Grage, KB 36 61 76(4)

2013 Karen Barbat, Birkerød – Mai Grage, KB 75 63

2014 Mai Grage, KB – Karina Ildor Jacobsgaard, KB 62 61

2015 Karen Barritza (Barbat), Birkerød – Mai Grage, KB 64 61

2016 Karen Barritza (Barbat), Birkerød – Hannah Viller Møller, HIK 60 62

2017 Hannah Viller Møller, HIK – Emilie K. S. Hansen, KB 60 62

2018 Karen Barritza, Birkerød – Hannah Viller Møller, HIK 64 63

2019 Hannah Viller Møller, HIK – Sofia Nami Samavati, Virum/Sorgenfri 63 60

2020 ikke afholdt pga. coronavirus

2021 Emilie Francati, Gentofte – Sofia Nami Samavati, Holte 62 46 63