TENNISAVISEN bringer her den næste liste over danske tennismestre, som indeholder årstal, finalister med klubnavne, samt resultater.

Der ligger et stort research arbejde bag disse lister, og manden bag det flotte arbejde er Svend Andersen fra Lyngby Tennisklub. Svend har fået stor hjælp af en anden inkarneret tennisfan, nemlig Jørgen Schouboe fra Birkerød Tennisklub. Begge har de stor indsigt i dansk tennis, og de brugte fem år på at samle alle data – et fantastisk arbejde, som TENNISAVISEN nu vil offentliggøre.

Den seneste danske mester er Valdemar Frederik Pape fra HIK (billedet øverst)

DANMARKSMESTRE PÅ OVERDÆKKET BANE siden 1914.
Fra 1914 og til 1920 under DBU.
Fra 1921 under DLTF.

SENIOR – HERRESINGLE:

1914 Friedrich Wilhelm Rahe, (GER) – Frans J. Möller, (SWE) 64 75 61

1915 Ove Frederiksen, KB – Herluf Trolle, AB 63 16 60 62

1916 Erik Tegner, B93 – Vagn Ingerslev, KB 75 63 rtd

1917 Vagn Ingerslev, KB – Erik Tegner, B93 46 63 75 63

1918 Vagn Ingerslev, KB – Ove Frederiksen, KB 86 63 36 36 75

1919 Vagn Ingerslev, KB – Einar Bache, KB 64 61 62

1920 Vagn Ingerslev, KB – Henning Larsen, HIK 97 86 64

1921 Vagn Ingerslev, KB – Povl Henriksen,B93 46 75 36 60 63

1922 Oscar Kreuzer, (GER) – Axel Petersen, B93 26 61 75 63

1923 Axel Petersen, B93 – Leif Rovsing, KB 61 61 63

1924 Axel Petersen, B93 – Arne W. Grahn, (FIN) 63 36 62 63

1925 Axel Petersen, B93 – Einer Ulrich, KB 46 86 61 46 61

1926 Axel Petersen, B93 – Povl Henriksen, B93 61 61 61

1927 Axel Petersen, KLTK – Einer Ulrich, KLTK 64 62 64

1928 Axel Petersen, B93 – Povl Henriksen, B93 61 63 60

1929 Hans Moldenhauer,(GER) – Povl Henriksen, B93 64 64 63

1930 Einer Ulrich, HIK – Povl Henriksen, B93 64 12-10 86

1931 Henri Cochet, (FRA) – Einer Ulrich, HIK 26 60 64 86

1932 Einer Ulrich, HIK – Daniel Prenn, (GER) 63 36 64 64

1933 Axel Petersen, B93 – Arne Velschow-Rasmussen, B93 63 12-10 46 75

1934 Gottfried von Cramm, (GER) – Kalle Schröder, (SWE) 57 64 75 62

1935 Marcel Bernard, (FRA) – Kalle Schröder, (SWE) 36 64 62 86

1936 Anker Jacobsen, KB – Josip Palada, (CRO) 12-10 75 63

1937 Anker Jacobsen, KB – Charles Edgar Hare, (GBR) 75 62 63

1938 Ib Gerdes, B93 – Finn Bekkevold, HIK 26 64 64 63

1939 Anker Jacobsen, KB – Frank J. Bowden, (USA) 62 36 64 68 64

1940 Anker Jacobsen, KB – Kalle Schröder, (SWE) 75 16 75 64

1941 Kurt Gies, (GER) – Anker Jacobsen, KB 64 62 57 75

1942 Josip Palada,(CRO) – Dragutin Mitic,(CRO) 62 63 64

1943 Anker Jacobsen, KB – Nils Rohlsson,(SWE) 64 62 64

1944 Jannik Ipsen, HIK – Arne Velschow-Rasmussen, HIK 63 75 62

1945 Henning Wiig, B93 – Helge Johansen, KB 63 62 62

1946 Arne Velschow-Rasmussen, HIK – Henning Wiig, B93 61 46 16 64 64

1947 Kurt Nielsen, KB – Per Thielsen, HIK 62 36 64 63
Semi Final
Kurt Nielsen vandt otte af ti finaler. På foto ses Kurt til højre inden hans semifinale ved Wimbledon i 1955 mod Ken Rosewall tv.

1948 Kurt Nielsen, KB – Torben Ulrich, HIK 64 64 36 97

1949 Kurt Nielsen, KB – Arne Velschow-Rasmussen, HIK 60 61 62

1950 Per Thielsen, HIK – Jannik Ipsen, HIK 86 64 60

1951 Kurt Nielsen, KB – Torsten Johansson,(SWE) 64 63 62

1952 Kurt Nielsen, KB – Henning Wiig, B93 62 86 26 60

1953 Kurt Nielsen, KB – Torben Ulrich, HIK 64 36 57 60 63

1954 Torben Ulrich, HIK – Jørgen Ulrich, HIK 64 86 64

1955 Kurt Nielsen, KB – Jørgen Ulrich, HIK 10-8 06 63 75

1956 Jørgen Ulrich, HIK – Søren Højberg, HIK 36 63 36 63 64

1957 Torben Ulrich, HIK – Kurt Nielsen, KB 79 26 10-8 62 64

1958 Kurt Nielsen, KB – Jørgen Ulrich, HIK 46 36 64 62 63

1959 Jørgen Ulrich, HIK – Kurt Nielsen, KB 86 9-11 64 36 63

1960 Jørgen Ulrich, HIK – Torben Ulrich, HIK 46 16 10-8 97 63

1961 Jørgen Ulrich, HIK – Jan Leschly, ALTS 64 68 62 62

1962 Jørgen Ulrich, HIK – Jan Leschly, ALTS 62 62 36 63

1963 Jan Leschly, HIK – Jørgen Ulrich, HIK 46 9-11 86 86 64

1964 Jørgen Urich, HIK – Torben Ulrich, HIK 64 63 75

1965 Jan Leschly, KB – Claus Storm Pallesen, HIK 62 60 60

1966 Jan Leschly, KB – Jan Raffel, B93 61 61 62

1967 Jan Leschly, KB – Jørgen Ulrich, HIK 8-10 10-8 rtd

1968 Carl-Edvard Hedelund, KB – Jørgen Ulrich, HIK 14-12 61 64

1969 Jan Leschly, KB – Carl-Edvard Hedelund, KB 64 63 63

1970 Henrik Nørkær, KB – Knud Erik Kundby Nielsen, Lyngby 36 63 62 64

1971 Jørgen Ulrich, HIK – Tom Christensen, KB 63 75 62

1972 Jørgen Ulrich, HIK – Tom Christensen, KB 36 10-8 63 63

1973 Knud Erik Kundby Nielsen, Lyngby – Jørgen Ulrich, HIK 46 62 62 63

1974 Tom Christensen, KB – Finn Christensen, KB 57 62 62 64

1975 Lars Elvstrøm, HIK – Tom Christensen, KB 64 76 76

1976 Lars Elvstrøm, HIK – Tom Christensen, KB 62 62 61

1977 Lars Elvstrøm, HIK – Tom Christensen, KB 75 63 36 63

1978 Lars Elvstrøm, HIK – Finn Christensen, KB 64 64 64

1979 Tom Christensen, KB – Carl-Edvard Hedelund, Århus 1900 62 63 61

1980 Finn Christensen, KB – Michael Mortensen, KB 36 76(4) 63

1981 Michael Mortensen, KB – Peter Bastiansen, KB 76 64

1982 Michael Mortensen, KB – Peter Bastiansen, KB 36 62 13-11

1983 Lars Elvstrøm, HIK – Michael Mortensen, KB 64 75

1984 Michael Mortensen, KB – Peter Bastiansen, KB 62 32 diskv.

1985 Morten Christensen, B93 – Svend Erik Kundby Nielsen, AB 61 63

Morten Christensen fra B93 vandt fem ud af syv finaler

1986 Morten Christensen, B93 – Michael Tauson, KB 36 63 63

1987 Morten Christensen, B93 – Michael Tauson, KB 63 63

1988 John Larsen, Lyngby – Nick Bendtsen, KB 76(9) 76(5)

1989 Morten Christensen, B93 – Thomas Sørensen, HRT 76(7) 76(2)

1990 Michael Tauson, KB – Morten Christensen, B93 63 61

1991 Christian Camradt, Lyngby – Allan Larsen, Lyngby 64 61

1992 Kenneth Carlsen, KB – Christian Camradt, Lyngby 62 61

1993 Thomas Sørensen, Vallensbæk – Morten Christensen, B93 76 26 64

1994 Morten Christensen, B93 – Christian Camradt, KB 62 64

1995 Ikke afholdt

1996 Patrik Langvardt, B93 – Carsten Gildum, HRT 36 63 62

1997 Thomas G. Andersen, KB – Christian Camradt, KB 63 64

1998 Christian Camradt,KB – Anders Elfving, HRT 57 76(4) 63

1999 Jonathan Printzlau, KB – Frederik Fetterlein, Lyngby 46 76(4) 76(5)

2000 Jonathan Printzlau, KB – Thomas G. Andersen, KB 64 63

2001 Jonathan Printzlau, KB – Thomas G. Andersen, KB 64 57 75

2002 Jonathan Printzlau, KB – Kasper Warming, B93 64 75

2003 Søren Spanner, Farum – Frederik Løchte Nielsen, Lyngby 46 62 76(1)

2004 Morgan Thempler, B93 – Rasmus Nørby, Farum 26 64 63

2005 Frederik Løchte Nielsen, Lyngby – Morgan Thempler, HIK 64 67(4) 63

2006 Frederik Løchte Nielsen, Lyngby – Rasmus Nørby, Lyngby 75 75

2007 Frederik Løchte Nielsen, Lyngby – Rasmus Nørby, Lyngby 64 64

2008 Søren Wedege, Lyngby – Christoffer Kønigsfeldt, HRT 26 62 62 61

2009 Frederik Løchte Nielsen, Lyngby – Søren Borup Wedege, Birkerød 62 60 75

2010 Søren Borup Wedege, Birkerød – Søren Hess-Olesen, Århus 1900 64 67(9) 26 76(2) 75

2011 Philip Ørnø, Helsingør – Søren Borup Wedege, Birkerød 76 75 63

2012 Martin Pedersen, KB – Marc Ferrigno, Hvidovre 63 67(1) 63 63

2013 Mikael Torpegaard, Lyngby – Philip Ørnø, Helsingør 36 61 64 64

2014 Martin Pedersen, KB – Philip Ørnø, Birkerød 63 63 64

2015 Philip Ørnø, Gentofte – Mohamed Shabib, KB 76(2) 67(1) 60 62

2016 Johannes Ingildsen, KB – Andreas Moltke-Leth, ALTS 63 63 64

2017 Nicolai Ferrigno, KB – Maxim Landa, HRT 64 63

2018 Philip Hjorth, Lyngby – Maxim Landa, HRT 63 36 10/8

2019 Holger Vitus Nødskov Rune, HIK – Sebastian Grundtvig, Gentofte 61 26 61

2020 ikke afholdt grundet coronavirus

2021 Valdemar Pape, HIK – Oskar Brostrøm Poulsen, Gentofte 7-5 6-4