Dagens kampe mandag 16. april: ATP-toppen dyster i Monte Carlo

146
Novak Djokovic og de andre favoritter er videre til anden runde af Australian Open. Foto: Getty Images
Efter en "stille" uge med WTA International og ATP 250 turneringer er de "store drenge" på banen i Monte Carlo i den kommende uge, hvor WTA er begrænset til 125K i Kina inden Fed Cup senere på ugen

I den kommende uge afvikles den første af de helt store ATP 1000 grus-turneringer i Monte Carlo, hvor de eneste der ikke deltager fra ATP toppen er no. 2 Roger Federer, no. 6 Juan Martin Del Potro, no. 8 Kevin Anderson og no. 9 John Isner.

Da de 8 øverst-seedede er oversiddere i 1. runde (R64), er ingen af dem i aktion mandag, men seerne på TV3 Sport har alligevel mulighed for at følge flere spillere, som i mange år har været fast inventar i top 10.
To af dem mødes i mandagens 2. kamp på Court Rainier III, når 12. seedede Tomas Berdych (CZE) møder Kei Nishikori (JPN), som efter en længere skadespause er godt på vej tilbage.

I den efterfølgende kamp på samme bane er der gensyn med den mange-dobbelte Grand Slam vinder og tidligere verdens-etter Novak Djokovic (SRB), der møder sin landsmand Dusan Lajovic, der er videre fra kvalifikationen.

Det samme er Stefanos Tsitsipas (GRE), der i næste kamp møder Denis Shapovalov (CAN) i et opgør mellem de to eneste teenagere i top 100.
Canadierens endnu yngre landsmand, 17-årige Felix Auger Aliassime havde wildcard til turneringen, hvor han allerede søndag tabte i 1. runde til Mischa Zverev (GER) 2-6, 7-6(4), 1-6.

507846123AG00005_2014_US_Op
2014 Getty Images

Allerede fra kl. 05 danske tid kan man på WTATV.com følge med fra flere baner ved 125K-turneringen Zhengzhou Women’s Tennis Open i Kina, hvor 2. seedede Shuai Pen ved 07-tiden møder sin kinesiske landsmand Saisai Zheng.
Mange husker formentlig stadig, da Peng i kørestol måtte forlade semifinalen mod Caroline Wozniacki ved US Open 2014.


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


 

ATP 1000, Rolex Monte-Carlo Masters (MON) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (78 kampe, start søndag) og TV3 Sport (start søndag)

Deltagere: Nadal, Cilic, Zverev, Dimitrov, Thiem, Goffin, Pouille, Carreno Busta, Djokovic, Schwartzman, Bautista Agut, Berdych, Fognini, Raonic, Ramos-Vinolas, Mannarino, Shapovalov, Auger-Aliassime, m.fl.
Withdrawals: (Dolgopolov (højre vrist), Krajinovic (venstre fod)
Lucky Losers: F. Mayer, M. Basic

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Court Rainier III – start 1100
(15) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Jared Donaldson (USA)
(12) Tomas Berdych (CZE) vs. Kei Nishikori (JPN)
(9) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Dusan Lajovic (SRB)
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Stefanos Tsitsipas (GRE)

Court Des Princes – start 1100
(11) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Peter Gojowczyk (GEr)
Borna Coric (CRO) vs. Julien Benneteau (FRA)
(14) Milos Raonic (CAN) vs. (WC) Lucas Catarina (MON)
(Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Paolo Lorenzi (ITA)

Court 2 – start 1100
Andrey Rublev (RUS) vs. Robin Haasae (NED)
Double kamp
(LL) Florian Mayer (GER) vs. Gilles Muller (LUX)
NB 1700: Double kamp

Court 9 – start 1300
2 Double kampe
Aljaz Bedene (SLO) vs. (LL) Mirza Basic (BIH)

Tennistv fra flere baner, TV3 Sport fra 1100-1815

Singles hovedturnering

R64 (udvalgte)
Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) 7-5, 6-4
Mischa Zverev (GER) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-2, 6-7(4), 6-1
Daniil Medvedev (RUS) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-7(4), 6-2, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/monte-carlo/410/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden f Florian Mayer (GER) vs. Gilles Mullerølges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 16)

125K, Zhengzhou Women’s Tennis Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com

Spilleprogram tirsdag

Court 10 – start 0500cet
(5) Yingying Duan (CHN) vs. (Q) Ankita Raina (IND)
NB 0700: (1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. (wc) Yue Yuan (CHN)
NB 0900: (WC) Zhaoxuan Yang (CHN) vs. Eri Hozumi (JPN)

Court 11 – start 0500cet
(7) Nao Hibino (JPN) vs. Xinyun Han (CHN)
Miharu Imanishi (JPN) vs. Vitalia Diatchenko (RUS)
NB 0900: Double kamp

Court 9 – start 0500cet
Jia-Jing Lu (CHN) vs. Jing-Jing Lu (CHN)
NB 0900: Double kamp

Court 12 – start 0500cet
Sabina Sharipova (UZB) vs. Peangtarn Pipuech (THA)
Double kamp

WTATV.com viser kampe fra alle 4 baner fra kl. 0500

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(Q) Mai Minokoshi (JPN) vs. (WC) Ran Tian (CHN) 6-0, 6-2
(WC) Xiyu Wang (CHN) vs. Naomi Broady (GBR) 6-4, 7-5
(6) Yanina Wickmayer (BEL) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-3, 6-4
(4) Yafan Wang (CHN) vs. Junri Namigata (JPN) 6-3, 6-1
(8) Lin Zhu (CHN) vs. Xinyu Gao (CHN) 6-2, 6-2
Su Jeong Jang (KOR) vs. (Q) Ayano Shimizu (JPN) 6-2, 6-4
Danielle Lao (USA) vs. (3) Luksika Kumkhum (THA) 7-6(0), 7-6(10)
Saisai Zheng (CHN) vs. (2/WC) Shuai Peng (CHN) 7-6(8), 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-zhengzhou-china-1099#orderofplay


ATP Challengers (Uge 16)

$100.000, Sarasota, FL (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

$75.000+H, Tunis (TUN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

R32:
(202) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) ??
[8] (134) Elias Ymer (SWE) vs. (203) Egor Gerasimov (BLR)

$50.000+H, Guadalajara (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt

$50.000+H, Nanchang (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP– Grus

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 16)

$25.000, VII TORNEO INTERNACIONAL VILLA DE MADRID (ESP) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: Frederik Ørvad (DEN) vs. [12] (932) Federico Morenao (ARG) 2-6, 5-7 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 16)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 16)

Grade 3, ITF/CAT Juniors Megrine (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

(140) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)
(274) Sebastian Grundtvig (DEN)

Girls singles hovedturnering

(104) Hannah Viller Møller (DEN)


Grade 2, Open d’Istres (FRA)– Hardcourt

Girls singles kvalifikation

Q32: [7] (650) Olivia Gram (DEN) vs. Andrea Plank (FRA) 6-3, 6-0
Q16: Olivia Gram vs. Esma Nur Dodooglu (FRA) 3-6, 0-6 (søndag)


Grade 4, Nottingham Junior International (Week 1) (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles kvalifikation

Q32: Noah Svenningsen Holmvang (DEN) – bye
Q16: Noah Svenningsen Holmvang vs. Roan Jones (GBR) – man NB 1400cet


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage