Kei Nishikori (JPN) og Novak Djokovic (SRB) begge med sejre i deres forsøg på comeback til toppen. Tirsdag spiller flere fra Top 8.

Da jeres skribent ikke er en ørn til at skrive om ATP, genbruges lidt fra mandagens indledning, tilsat lidt fra Twitter…

I den kommende uge afvikles den første af de helt store ATP 1000 grus-turneringer i Monte Carlo, hvor de eneste der ikke deltager fra ATP toppen er no. 2 Roger Federer, no. 6 Juan Martin Del Potro, no. 8 Kevin Anderson og no. 9 John Isner.

To af dem der var i top 10 før, mødtes i mandagens 2. kamp på Court Rainier III, da 12. seedede Tomas Berdych (CZE) møder Kei Nishikori (JPN), som efter en længere skadespause er godt på vej tilbage. Kei Nishikori vandt i 3 sæts over Tomas Berdych.

 

 

507846123AG00005_2014_US_Op
2014 Getty Images

Allerede fra kl. 05 danske tid kan man på WTATV.com følge med fra flere baner ved 125K-turneringen Zhengzhou Women’s Tennis Open i Kina, hvor 2. seedede Shuai Peng ved 07-tiden mødte sin kinesiske landsmand Saisai Zheng.
Mange husker formentlig stadig, da Peng i kørestol måtte forlade semifinalen mod Caroline Wozniacki ved US Open 2014.

Saisai Zheng vandt med 7-6, 6-2 over Shuai Peng, og det siges Peng stadig er så skadet, hun aldrig skulle have spillet, men hun er veninde med den forhåndsværende spiller TT Sun, der nu er turnerings direktør og Peng må have besluttet at spille alligevel…

NB: Shuai Zhang måtte trække sig pga. sygdom og er erstattet af Lucky Loser Xiaodi You (CHN) der vandt.


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


 

ATP 1000, Rolex Monte-Carlo Masters (MON) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (78 kampe, start søndag) og TV3 Sport (start søndag)

Deltagere: Nadal, Cilic, Zverev, Dimitrov, Thiem, Goffin, Pouille, Carreno Busta, Djokovic, Schwartzman, Bautista Agut, Berdych, Fognini, Raonic, Ramos-Vinolas, Mannarino, Shapovalov, Auger-Aliassime, m.fl.
Withdrawals: (Dolgopolov (højre vrist), Krajinovic (venstre fod)
Lucky Losers: F. Mayer, M. Basic

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Court Rainier III – start 1100

2nd Rd
Andrey Rublev VS (5) Dominic Thiem

Followed By
2nd Rd
(7) Lucas Pouille VS Mischa Zverev

Followed By
2nd Rd
(4) Grigor Dimitrov VS (Q) Pierre-Hugues Herbert

Followed By
2nd Rd
Gilles Muller VS (3) Alexander Zverev

COURT DES PRINCES Starts At 11:00 Am
1st Rd
(WC) Gilles Simon VS (16) Adrian Mannarino

Followed By
1st Rd
(13) Fabio Fognini VS (Q) Ilya Ivashka

Followed By
1st Rd
(Q) Jeremy Chardy VS Richard Gasquet

Followed By
2nd Rd
(Q) Stefanos Tsitsipas VS (6) David Goffin

COURT 2 Starts At 11:00 Am
1st Rd
Damir Dzumhur VS (Q) Marco Cecchinato

Followed By
1st Rd
Benoit Paire VS Feliciano Lopez

Followed By
1st Rd
Guido Pella VS (10) Diego Schwartzman

COURT 9 Starts At 12:00 Noon
1st Rd
Fernando Verdasco VS Pablo Cuevas

Followed By
1st Rd
Kyle Edmund VS (Q) Andreas Seppi

Followed By
1st Rd
Tennys Sandgren VS Philipp Kohlschreiber

COURT 11 Starts At 12:00 Noon
1st Rd
Karen Khachanov
Milos Raonic
VS
Rohan Bopanna
Edouard Roger-Vasselin

Followed By
1st Rd
Yuichi Sugita VS Jan-Lennard Struff

Followed By / After Suitable Rest
1st Rd
Simone Bolelli
Fabio Fognini
VS
Tomas Berdych
Fernando Verdasco

Tennistv fra flere baner, TV3 Sport fra 1100-1830, hvor Viaplay nok tager over er dagens kampe ikke slut…

Singles hovedturnering

R64 (udvalgte)
Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) 7-5, 6-4
Mischa Zverev (GER) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-2, 6-7(4), 6-1
Daniil Medvedev (RUS) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-7(4), 6-2, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/monte-carlo/410/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden f Florian Mayer (GER) vs. Gilles Mullerølges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 16)

125K, Zhengzhou Women’s Tennis Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com

Spilleprogram onsdag

Court 10 – start 0500cet
Fangzhou Liu (CHN) vs Saisai Zheng (CHN)
NB 0700: (WC) Xiyu Wang (CHN) vs (6) Yanina Wickmayer (BEL
NB 0900: (LL) Xiaodi You (CHN) vs (Q) Mai Minokoshi (JPN)

Court 11 – start 0500cet
Eri Hozumi (JPN) vs Danielle Lao (USA)
2 x Double kamp

Court 9 NB 0730:
Double kamp

WTATV.com viser kampe fra alle 3 baner fra kl. 0500

R32 (udvalgte, dag 2)

(5) Yingying Duan (CHN) vs. (Q) Ankita Raina (IND) 6-3, 5-7, 6-3
(LL) Xiaodi You (CHN) vs. (wc) Yue Yuan (CHN) 6-3, 5-7, 6-2
(WC) Zhaoxuan Yang (CHN) vs. Eri Hozumi (JPN) 3-6, 3-6
(7) Nao Hibino (JPN) vs. Xinyun Han (CHN) 6-2, 3-6, 3-6
Miharu Imanishi (JPN) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 6-4, 7-5
(LL) Kai Zhang (TPE) vs. Jia-Jing Lu (CHN) 2-6, 4-6
Sabina Sharipova (UZB) vs. Peangtarn Pipuech (THA) 4-6, 6-2, 7-6(2)

R32 (udvalgte)
(Q) Mai Minokoshi (JPN) vs. (WC) Ran Tian (CHN) 6-0, 6-2
(WC) Xiyu Wang (CHN) vs. Naomi Broady (GBR) 6-4, 7-5
(6) Yanina Wickmayer (BEL) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-3, 6-4
(4) Yafan Wang (CHN) vs. Junri Namigata (JPN) 6-3, 6-1
(8) Lin Zhu (CHN) vs. Xinyu Gao (CHN) 6-2, 6-2
Su Jeong Jang (KOR) vs. (Q) Ayano Shimizu (JPN) 6-2, 6-4
Danielle Lao (USA) vs. (3) Luksika Kumkhum (THA) 7-6(0), 7-6(10)
Saisai Zheng (CHN) vs. (2/WC) Shuai Peng (CHN) 7-6(8), 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-zhengzhou-china-1099#orderofplay


ATP Challengers (Uge 16)

$100.000, Sarasota, FL (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

$75.000+H, Tunis (TUN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (start tirsdag kl. 1200cet)
(202) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) Maxime Janvier (FRA) – 3. match C1 (livestream)
[8] (134) Elias Ymer (SWE) vs. (203) Egor Gerasimov (BLR) – 2. match C5

$50.000+H, Guadalajara (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt

$50.000+H, Nanchang (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP– Grus

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 16)

$25.000, VII TORNEO INTERNACIONAL VILLA DE MADRID (ESP) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: Frederik Ørvad (DEN) vs. [12] (932) Federico Morenao (ARG) 2-6, 5-7 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 16)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 16)

Grade 3, ITF/CAT Juniors Megrine (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Boys singles hovedturnering

R32:
(274) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (226) Mann Shah (IND) – tir NB 1630cet
(3) (140) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (676) Elves Marouani (TUN) – tir NB 1330cet

Boys doubles

Holger Vitus Nødskov Rune/Sebastian Grundtvig (DEN)

Girls singles hovedturnering

[2] (104) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (257) Fanni Gecsek (HUN) – tir ca. 1200cet


Grade 2, Open d’Istres (FRA)– Hardcourt

Girls singles kvalifikation

Q32: [7] (650) Olivia Gram (DEN) vs. Andrea Plank (FRA) 6-3, 6-0
Q16: Olivia Gram vs. Esma Nur Dodooglu (FRA) 3-6, 0-6 (søndag)


Grade 4, Nottingham Junior International (Week 1) (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles kvalifikation

Q32: Noah Svenningsen Holmvang (DEN) – bye
QFi: Noah Svenningsen Holmvang vs. Roan Jones (GBR) 6-4, 6-1

Boys singles hovedturnering

R64: (Q) Noah Svenningsen Holmvang vs. (1234) Joel Pierleoni (GBR)

 


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage