Der er ekstra meget på spil, når Caroline Wozniacki og Simona Halep spiller finale i Australian Open, hvor vinderen både kan vinde sin første Grand Slam titel i karrieren og sikre sig 1. pladsen på WTA-ranglisten

Damernes finale ved Australian Open mellem WTA-ranglistens no. 1 og 2, Simona Halep og Caroline Wozniacki er en enestående mulighed for at opnå et af de karriere-højdepunkter, som alle på WTA-touren drømmer om, nemlig at vinde en Grand Slam turnering.

Caroline Wozniacki har siden hun blev professionel i 2005 vundet 27 WTA-titler, hvor den hidtil største var, da hun vandt slutspillet i Singapore i 2017, men derudover har hun vundet 2 titler i Premier Mandatory kategorien og 3 Premier 5 titler, som alle omfatter turneringer, hvor hovedparten af topspillerne deltager.
Desuden har Caroline været no. 1 på WTA-ranglisten i sammenlagt 67 uger, og siden 2008 har hun hvert eneste år vundet mindst 1 WTA-titel, og inden da vandt hun også hvert år ITF-titler.

Det eneste der mangler for at sætte prikken over i’et i en glorværdig karriere er en Grand Slam titel, hvilket mange har påpeget jævnligt lige siden “glansperioden”, da Caroline var no. 1.
Der er næppe tvivl om, at det vil være en kæmpe forløsning for Caroline, hvis det lykkes, når hun lørdag kl. 0930 for 3. gang i karrieren står i en Grand Slam finale.

Det vil formentlig være en lige så stor forløsning for Simona Halep, der sidste år var på vinderkurs i finalen ved French Open mod Jelena Ostapenko, som alligevel snuppede titlen, og der er således ekstra meget på spil for begge finalister.

Derfor kan det blive afgørende for udfaldet, hvem af dem der er bedst i stand til at håndtere det mentale pres, som de uden tvivl begge lægger på sig selv inden opgøret.
Begge har vist en formidabel evne til at klare sig ud af de mest pressede situationer, idet Halep både i 3. runde mod Lauren Davis afværgede 3 matchbolde, og i semifinalen mod Angelique Kerber afværgede hun yderligere 2 matchbolde.
Caroline afværgede 2 matchbolde i 2. runde ved 1-5 15-40 i 3. sæt mod Jana Fett, og i semifinalen mod Elise Mertens holdt Caroline hovedet koldt, da hun afværgede 2 sætbolde og forhindrede, at kampen måtte i 3 sæt.

Caroline har på det seneste haft overtaget mod Halep, som hun i 2017 besejrede i kvartfinalen i Eastbourne 5-7, 6-4, 6-1 og ved WTA-slutspillet blev Halep nærmest kørt over af Caroline, som var sprudlende og vandt 6-0, 6-2.

Til gengæld spillede Halep en fabelagtig kamp, da hun besejrede Angelique Kerber 6-3, 4-6, 9-7 i semifinalen, som blev spillet på et niveau, som ikke er set i andre kampe hidtil i 2018, og hvis Halep kan ramme det niveau igen, og Caroline selv spiller op til Singapore-niveauet, venter der tennis-publikum en oplevelse af de helt store, som set med danske øjne kan blive kulminationen på karrieren for en af de største – hvis ikke den største – danske sportsudøvere nogensinde.

Finalen kan følges på både Kanal 5, hvor Michael Mortensen og Anders Haahr Rasmussen kommenterer, og på Eurosport 1 med Peer Kaae og Thomas Skouboe.


Livestream mulighed fra ITF Pro Circuit

Hvis man jævnligt studerer “Dagens kampe” i Tennisavisen, kan man næppe undgå at opdage, at resultater fra danske spillere, der deltager i turneringer under ITF, kan følges herunder, og man kan som noget nyt benytte genvejene liger herunder til nemmere at finde frem til de forskellige slags turneringer.

Desuden er der tilføjet en genvej til ITF Live Centre, hvor det fremgår hvilke aktuelle turneringer, der kan følges på livestream ved ITF Pro Circuit touren.
Man kan oprette sin egen profil og derved får man mulighed for selv at udvælge spillere og/eller turneringer, som man ønsker at holde øje med.


Genveje:

#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt

Spilleplan lørdag

Rod Laver Arena – start 0300cet
Junior Boys Singles finale:
(7) Sebastian Korda (USA) vs. Chun Hsin Tseng (TPE) 7-6(6), 6-4

Quad Wheelchair singles Final:
Dylan Alcott (AUS) vs. (1) David Wagner (USA) 7-6(1), 6-1

NB 0930cet: Women’s Singles Final:
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (1) Simona Halep (ROU) 7-6(2), 3-6, 6-4

Men’s Doubles Final:
(7) Oliver Marach (AUT)/Mate Pavic (CRO) vs. (11) Juan Sebastian Cabal/Robert Farah (COL) 6-4, 6-4

Margeret Court Arena – start 0300cet
Girls’ Singles Final:
(2) En Shuo Liang (TPE) vs. Clara Burel (FRA) 6-3, 6-4

Women’s Wheelchair Singles Final:
(2) Diede De Groot (NED) vs. (1) Yui Kamiji (JPN) 7-6(6), 6-4

Men’s Wheelchair Singles Final:
Shingo Kunieda (JPN) vs. Stephane Houdet (FRA) 4-6, 6-1, 7-6(3)

Junior Girls’ Doubles Final:
(1) En Shuo Liang (TPE)/Xinyu Wang (CHN) vs. (7) Violet Apisah (PNG)/Lulu Sun (SUI) 7-6(4), 4-6, [10-5]

TV-dækning Eurosport 1 lørdag

NB 09:30cet
Women’s Singles Final – Rod Laver Arena
HALEP, Simona (ROU) [1] v WOZNIACKI, Caroline (DEN) [2]

Men’s Doubles Final –  Rod Laver Arena
MARACH, Oliver (AUT) / PAVIC, Mate (CRO) [7] v CABAL, Juan Sebastian (COL) / FARAH, Robert (COL) [11]

Finalen mellem Halep og Wozniacki bliver desuden vist på Kanal 5.

Women singles – hovedturnering

R128 (udvalgte)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Destanee Aiava (AUS) 7-6(5), 6-1
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-3, 7-6(5)
Andrea Petkovic (GER) vs. (27) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 4-6, 10-8
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-7(2), 6-4, 6-4
(9) Johanna Konta (GBR) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 6-1
(29) Lucie Safarova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-5, 6-3
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-3, 6-4
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Jessika Ponchet (FRA) 6-3, 6-4
(26) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 2-6, 6-3, 6-2
(21) Angelique Kerber (GER) vs. Anna-Lena Friedham (GER) 6-0, 6-4
Maria Sharapova (RUS) vs. Tatjana Maria (GER) 6-1, 6-4
(17) Madison Keys (USA) vs. Quing Wang (CHN) 6-1, 7-5
(8) Caroline Garcia (FRA) vs. Carina withoeft (GER) 7-5, 6-3
Nederste halvdel:
Belinda Bencic (SUI) vs. (5) Venus Williams (USA) 6-3, 7-5
(Q) Luksika Kumkhum (THA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-3, 7-5
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (31) Ekaterina Makarova (RUS) 3-6, 6-4, 8-6
(23) Daria Gavrilova (AUS) vs. (Q) Irina Falconi (USA) 6-1, 6-1
Shuai Zhang (CHN) vs. (13) Sloane Stephens (USA) 2-6, 7-6(2), 6-2
Marta Kostyuk (UKR) vs. (25) Shuai Peng (CHN) 6-2, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Ivana Jorovic (SRB) 6-3, 6-2
(7) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Francesca Schiavone (ITA) 6-1, 6-4
Kaia Kanepi (EST) vs. (24) Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 6-2
Monica Puig (PUR) vs. Samantha Stosur (AUS) 4-6, 7-6(6), 6-4
Timea Babos (HUN) vs. (10) CoCo Vandeweghe (USA) 7-6(4), 6-2

(15) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 3-6, 6-4, 6-3
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI)
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Alison Riske (USA) 2-6, 7-6(6), 6-3
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Taylor Townsend (USA) 6-0, 7-5

(30) Kiki Bertens (NED) vs. Catherine Bellis (USA) 6-7(5), 6-4, 6-2
Nicole Gibbs (USA) vs. (LL) Viktoriya Tomova (BUL)
Jana Fett (CRO) vs. Misa Eguchi (JPN) 6-3, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-3

R64 (udvalgte)
Øverste halvdel (torsdag)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-2
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. Camila Giorgi (ITA) 5-7, 6-4, 6-1
Naomi Osaka (JPN) vs. (16) Elena Vesnina (RUS) 7-6(4), 6-2
(LL) Bernarda Perea (USA) vs. (9) Johanna Konta (GBR)
(20) Barbora Strycova (CZE) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-3, 6-4
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-1, 6-1
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) 7-6(1), 6-4
(26) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 2-6, 7-5, 6-3
(21) Angelique Kerber (GER) vs. Donna Vekic (CRO) 6-4, 6-1
Maria Sharapova (RUS) vs. (14) Anastasia Sevastova (LAT) 6-1, 7-6(4)
(17) Madison Keys (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-0, 6-1
(8) Caroline Garcia (FRA) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-7(3), 6-2, 8-6
Nederste halvdel (onsdag)
(Q) Luksika Kumkhum (THA) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-4, 7-6(3)
Elise Mertens (BEL) vs. (23) Daria Gavrilova (AUS) 7-5, 6-3
Alize Cornet (FRA) vs. (12) Julia Goerges (GER) 6-4, 6-3
Marta Kostyuk (UKR) vs. Olivia Rogowska (AUS) 6-3, 7-5
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 6-2, 6-1
(7) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 6-3, 3-6, 6-4
Kaia Kanepi (EST) vs. Monica Puig (PUR) 6-4, 6-3
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (15) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 6-3
(30) Kiki Berten (NED) vs. Nicole Gibbs (USA) 7-6(3), 6-0
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Jana Fett (CRO) 3-6, 6-2, 7-5

R32
Øverste halvdel
(1) Simona Halep (ROU) vs. Lauren Davis (USA) 4-6, 6-4, 15-13
Naomi Osaka (JPN) vs. (18) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-2
(20) Barbora Strycova (CZE) vs. (LL) Bernarda Pera (USA) 6-2, 6-2
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. (29) Lucie Safarova (CZE) 7-6(6), 7-5
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (26) Agnieszka Radwanska (POL) 6-2, 7-5
(21) Angelique Kerber (GER) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-1, 6-3
(17) Madison Keys (USA) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-3, 6-4
(8 ) Caroline Garcia (FRA) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-3, 5-7, 6-2
Nederste halvdel
Petra Martic (CRO) vs. Luksika Kumkhum (THA) 6-3, 3-6, 7-5
Elise Mertens (BEL) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4
Denisa Allertova (CZE) vs. Magda Linette (POL) 6-1, 6-4
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-2, 6-2
(32) Anett Kontaveit (EST) vs. (7) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 1-6, 6-3
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Kaia Kanepi (EST) 3-6, 6-1, 6-3
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 7-5, 3-6, 6-1
(2) Caroline Wozniacki vs. (30) Kiki Bertens (NED) 6-4, 6-3

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-2
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-7(5), 6-3, 6-2
(21) Angelique Kerber (GER) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 4-6, 7-5, 6-2
(17) Madison Keys (USA) vs. (8) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-2

(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Denisa Allertova (CZE) 6-3, 6-0
Elise Mertens (BEL) vs. Petra Martic (CRO) 7-6(5), 7-5
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (32) Anett Kontaveit (EST) 4-6, 6-4, 8-6
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (19) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 6-0

Kvartfinale
(21) Angelique Kerber (GER) vs. (17) Madison Keys (USA) 6-1, 6-2
(1) Simona Halep (ROU) vs. (6) Karolina Pliskova (CZE) 6-3, 6-2
Elise Mertens (BEL) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 6-0
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-0, 6-7(3), 6-2

Semifinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (21) Angelique Kerber (GER) 6-3, 4-6, 9-7
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Elise Mertens (BEL) 6-3, 7-6(2)

Finale: (2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (1) Simona Halep (ROU) 7-6(2), 3-6, 6-4

Mens singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Øverste halvdel
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) 6-1, 6-1, 6-1
(Q) Casper Ruud (NOR) vs. Quentin Halys (FRA) 6-3, 3-6, 6-7(5), 7-5, 11-9
Matthew Ebden (AUS) vs. (16) John Isner (USA) 6-4, 3-6, 6-3, 6-3
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (Q) Dennis Novak (AUT) 6-3, 6-2, 6-1
(Q) Mackenzie McDonald (USA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-3, 4-6, 6-1
(30) Andrey Rublev (RUS) vs. David Ferrer (ESP) 7-5, 6-7(6), 6-2, 6-7(6), 6-2
Denis Shapovalov (CAN) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-1, 6-3, 7-6(5)
(15) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (Q) Kevin King (USA) 6-4, 6-4, 6-1
Kyle Edmund (GBR) vs. (11) Kevin Anderson (RSA) 6-7(7), 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
(Q) Ruben Bemelmans (BEL) vs. (18) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4, 6-7(4), 7-6(6)
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (27) Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 2-6, 6-0, 1-6, 6-2
Yuichi Sugita (JPN) vs. (8) Jack Sock (USA) 6-1, 7-6(4), 5-7, 6-3
Nederste halvdel
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Guido Pella (ARG) 6-4, 6-4, 6-4
Fernando Verdasco (ESP) vs. (20) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-1, 7-5, 7-5
(9) Stan Wawrinka (SUI) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-4, 2-6, 7-6(2)
(14) Novak Djokovic (SRB) vs. Donald Young (USA) 6-1, 6-2, 6-4
Daniil Medvedev (RUS) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-2, 6-7(6), 7-6(8), 6-4
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-1, 7-6(5), 7-5
(7) David Goffin (BEL) vs. Matthias Bachinger (GER) 6-7(3), 6-3, 6-2, 6-4
(19) Thomas Berdych (CZE) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-3, 3-6, 6-0, 6-1
(12) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4, 6-3
Lukas Lacko (SVK) vs. (22) Milos Raonic (CAN) 6-7(5), 7-5, 6-4, 7-6(4)
(2) Roger Federer (SUI) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 6-4, 6-3

R64 (udvalgte)
Øverste halvdel (onsdag)
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 6-4, 7-6(4)
(24) Diego Schwartzman (ARG) vs. Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2, 6-3
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Matthew Ebden (AUS) 7-6(0), 6-3, 6-4
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Joao Sousa (POR) 6-1, 7-5, 6-2
(30) Andrey Rublev (RUS) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 6-4, 6-7(5), 6-4, 6-2
(17) Nick Kyrgios (AUS) vs. Viktor Troicki (SRB) 7-5, 6-4, 7-6(2)
(15) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Denis Shapovalov (CAN) 3-6, 6-3, 1-6, 7-6(4), 7-5
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 6-2, 6-4, 0-6, 8-6
Nederste halvdel (torsdag)
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Denis Kudla (USA) 6-7(6), 3-6, 6-3, 6-2, 6-3
Tennys Sandgren (USA) vs. (9) Stan Wawrinka (SUI) 6-2, 6-1, 6-4
(14) Novak Djokovic (SRB) vs. Gael Monfils (FRA) 4-6, 6-3, 6-1, 6-3
Hyeon Chung (KOR) vs. Daniil Medvedev (RUS) 7-6(4), 6-1, 6-1
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-1, 6-3, 4-6, 6-3
Julien Benneteau (FRA) vs. (7) David Goffin (BEL) 1-6, 7-6(5), 6-1, 7-6(4)
(12) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-4, 7-6(4), 6-7(7), 6-4
(2) Roger Federer (SUI) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-4, 7-6(4)

R32
Øverste halvdel
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (28) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-3, 6-1
(24) Diego Schwartzman (ARG) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-7(1) 6-2, 6-3, 6-3
(10) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (23) Gilles Muller (LUX) 7-6(4) 4-6, 7-5, 7-5
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 6-3, 7-6(4)
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-3, 4-6, 6-4, 6-4
(17) Nick Kyrgios (AUS) vs. (15) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 7-6(5), 4-6, 7-6(6), 7-6(5)
Kyle Edmund (GBR) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-6(7), 3-6, 3-6, 6-0, 7-5
Andreas Seppi (ITA) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-3, 7-6(4), 6-7(3), 6-7(5), 9-7
Nederste halvdel
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (26) Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-2, 7-5
Tennys Sandgren (USA) vs. Maximillian Marterer (GER) 5-7, 6-3, 7-5, 7-6(5)
(14) Novak Djokovic (SRB) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 6-3, 6-3
Hyeon Chung (KOR) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 5-7, 7-6(3), 2-6, 6-3, 6-0
(25) Fabio Fognini (ITA) vs. Julien Benneteau (FRA) 3-6, 6-2, 6-1, 4-6, 6-3
(19) Tomas Berdych (CZE) vs. (12) Juan Martin Del Potro (ARG) 6-3, 6-3, 6-2
Marton Fucsovics (HUN) vs. Nicolas Kicker (ARG) 6-3, 6-3, 6-2
(2) Roger Federer (SUI) vs. (29) Richard Gasquet (FRA) 6-2, 7-5, 6-4

1/8-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (24) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-7(4) 6-3, 6-3
(6) Marin Cilic (CRO) vs. (10) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-7(2), 6-3, 7-6, 7-6(3)
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (17) Nick Kyrgios (AUS) 7-6(3), 7-6(4), 4-6, 7-6(4)
Kyle Edmund (GBR) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-7(4), 7-5, 6-2, 6-3

Hyeon Chung (KOR) vs. (14) Novak Djokovic (SRB) 7-6(4), 7-5, 7-6(3)
Tennys Sandgren (USA) vs. (5) Dominic Thiem (AUT) 6-2, 4-6, 7-6(4), 6-7(7), 6-3
(19) Tomas Berdych (CZE) vs. (25) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 6-4, 6-4
(2) Roger Federer (SUI) vs. Marton Fucsovic (HUN) 6-4, 7-6(3), 6-2

Kvartfinale
(6) Marin Cilic (CRO) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 3-6, 6-3, 6-7(5), 6-2, 2-0 Ret’d
Kyle Edmund (GBR) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 3-6, 6-3, 6-4
Hyeon Chung (KOR) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 7-6(5), 6-3
(2) Roger Federer (SUI) vs. (19) Tomas Berdych (CZE) 7-6(1), 6-3, 6-4

Semifinale
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Kyle Edmund (GBR) 6-2, 7-6(4), 6-2
(2) Roger Federer (SUI) vs. Hyeon Chung (KOR) 6-1, 5-2 Ret’d

Finale: (2) Roger Federer (SUI) vs. (6) Marin Cilic (CRO) – søn 0930cet

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedules

Grade A, Australian Open Junior Championships – Hardcourt

Girls singles kvalifikation

Q32: [16] (142) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (WC) (1373) Tallulah Farrow (AUS) 7-5, 6-4
QFi: Hannah Viller Møller vs. (212) Dakota Fordham (USA) 7-5, 6-4

Girls singles hovedturnering

R64 (udvalgte)
(Q) (142) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (35) Alina Charaeva (RUS) 6-4, 1-6, 4-6
(56) Oona Orpana (FIN) vs. (49) Himari Sato (JPN) 6-3, 3-6, 3-6
(86) Daria Frayman (RUS) vs. (WC) (265) Zara Brankovic (AUS) 7-5, 6-2

R32 (udvalgte)
(WC) Amber Marshall (AUS) vs. (35) Alina Charaeva (RUS) 6-2, 6-4
(38) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (WC) (609) Gabriella Da Silva Fick (AUS) 6-4, 6-2
(86) Daria Frayman (RUS) vs. (Q) (145) Himeno Sakatsume (JPN) 6-1, 6-1

1/8-finale (udvalgte)
(66) Dalayna Hewitt (USA) vs. (WC) Amber Marshall (AUS) 7-5, 6-2
[13] (29) Daniela Vismane (LAT) vs. Daria Frayman (RUS) 3-6, 6-3, 6-2

Kvartfinale
[1] (4) Xin Yu Wang (CHN) vs. [5] (15) Naho Sato (JPN) 5-7, 6-3, 6-3
(36) Clara Burel (FRA) vs. (66) Dalayna Hewitt (USA) 7-6(4), 6-2
(38) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [13] (29) Daniela Vismane (LAT) 6-3, 6-4
[2] (6) En Shuo Liang (TPE) vs. [9] (20) Xiyu Wang (CHN) 6-4, 4-6, 6-3

Semifinale
(36) Clara Burel (FRA) vs. [1] (4) Xin Yu Wang (CHN) 2-6, 6-1, 6-0
[2] (6) En Shuo Liang (TPE) vs. (38) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 4-6, 6-3, 7-6(5)

Finale: (2) En Shuo Liang (TPE) vs. Clara Burel (FRA) 6-3, 6-4

Livescore findes på http://scores.tennisticker.de/aus/sb.html?tournid=3584


WTA uge 5

WTA Premier, St. Petersburg Ladies Trophy (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer
TV-dækning: TV2 Sport og WTATV.com

Deltagere: Wozniacki, Ostapenko, Garcia, Mladenovic, Goerges, Pavlyuchenkova, Vesnina, Kasatkina, Cibulkova m.fl. – afbud fra Simona Halep

R32 (udvalgte)
(1) Caroline Wozniacki (DEN) – bye
(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. Tatjana Maria (GER)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-st-petersburg-russia-1086#orderofplay


WTA International Taiwan Open, Taipei (TPE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: WTATV.com

Deltagere: Peng, Zhang, Stosur, Babos, Putintseva, Diyas, Linette, Parmentier, Larsson m.fl.

Q32: Cornelia Lister (SWE) vs. [12] Ankita Raina (IND) 2-6, 0-6 (lørdag)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-taipei-city-chinese-taipei-1096#orderofplay


ATP

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challengers – 125K (Uge 4)

WTA 125K, Newport Beach, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer
TV-dækning: WTATV.com fra 22. januar – 4 baner

Singles hovedturnering

R32: (udvalgte) – tirsdag start 1900cet
(137) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. [4] (93) Francesca Schiavone (ITA) 3-6, 6-2, 6-1
(113) Nicole Gibbs (USA) vs. (136) Julia Boserup (USA) 6-4, 4-6, 6-0
[7] (107) Ajla Tomljanovic (CRO) vs. (116) Yanina Wickmayer (BEL) 6-3, 6-4
(140) Jil Teichmann (SUI) vs. [3] (89) Taylor Townsend (USA) 6-4, 6-2
(148) Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) (217) Elitsa Kostova (BUL) 4-6, 6-3, 7-5
(Q) (232) Mahyo Hibi (JPN) vs. [2] (84) Alison Riske (USA) 6-3, 6-4

1/8-finale (udvalgte)
(113) Nicole Gibbs (USA) vs. (137) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 7-6(6), 6-4
[7] (107) Ajla Tomljanovic (CRO) vs. (145) Carol Zhao (CAN) 6-1, 6-3
[6] (106) Sachia Vickery (USA) vs. (148) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-4

Kvartfinale
(WC) (162) Danielle Collins (USA) vs. (141) Su Jeong Jang (KOR) 6-0, 3-6, 6-4
[7] (107) Ajla Tomljanovic (CRO) vs. (113) Nicole Gibbs (USA) 4-6, 7-5, 6-2
(Q) (180) Sofya Zhuk (RUS) vs. (140) Jil Teichmann (SUI) 6-1, 7-5
(Q) (232) Mayo Hibi (JPN) vs. [6] (106) Sachia Vickery (USA) 6-4, 6-2

Semifinale (start 1900cet)
(WC) (162) Danielle Collins (USA) vs. [7] (107) Ajla Tomljanovic (CRO) – 4. match
(Q) (180) Sofya Zhuk (RUS) vs. (Q) (232) Mayo Hibi (JPN) – 2. match

Doubles

1/8-finale:(Q) Jamie Loeb (USA)/Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) Julia Boserup (USA)/Eva Hrdinova (CZE) 6-3, 6-4

Kvartfinale: Loeb/Peterson vs. Elitsa Kostova (BUL)/Daniela Seguel (CHI) 4-6, 6-3, [10-5]
Semifinale:
Loeb/Peterson vs. Kaitlyn Christian/Sabrina Santamaria (USA) 3-6, 6-4, [10-7]
Misaki Doi (JPN)/Jil Teichmann (SUI) vs. Fanny Stollar (HUN)/Carol Zhao (CAN) 6-4, 6-3

Finale: Loeb/Peterson vs. Misaki Doi (JPN)/Jil Teichmann (SUI) – søn 2000cet

<< tilbage


ATP Challengers (Uge 4)

$150.000, Newport Beach (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet -9 timer

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(Q) (238) Dennis Novikov (USA) vs. [1] (24) Kei Nishikori (JPN) 6-3, 3-6, 6-4
[3] (91) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) (439) Guillermo Olaso (ESP) 6-3, 6-4
[6] (112) Alexander Bublik (KAZ) vs. (139) Peter Polansky (CAN) 3-6, 6-3, 6-0
(162) Michael Mmoh (USA) vs. [5] (111) Cameron Norrie (GBR) 6-2, 6-4
[4] (104) Bjorn Fratangelo (USA) vs. (Q) (903) Tom Fawcett (USA) 6-4, 6-2
(212) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. [2] (81) Frances Tiafoe (USA) 6-4, 3-6, 6-3

1/8-finale (udvalgte)

[3] (91) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (WC) (621) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 6-4, 6-4
(177) Darian King (BAR) vs. (162) Michael Mmoh (USA) 1-6, 6-2, 6-1
(212) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (164) Stefan Kozlov (USA) 6-3, 6-4

Kvartfinale
(WC) (207) Reilly Opelka (USA) vs. (182) Matthias Bachinger 7-5, 6-4
[3] (91) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (161) Noah Rubin (USA) 6-3, 6-2
(Q) (373) Christian Garin (CHI)  vs. (177) Darian King (BAR) 5-7, 6-2, 6-3
(220) Bradley Klahn (USA) vs. (212) Miomir Kecmanovic (SRB) 7-6(7), 6-1

Semifinale (lørdag start 1900cet)
[3] (91) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (WC) (207) Reilly Opelka (USA) – 3. match C1
(Q) (373) Christian Garin (CHI)  vs. (220) Bradley Klahn (USA) – 1900 C1


€64.000+H, Rennes (FRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Singles kvalifikation

Q32: (415) Mikael Ymer (SWE) vs. (441) Yannik Reuter (BEL) 6-4, 6-1
Q16: Mikael Ymer vs. [5] (233) Teymuraz Gabashvili (RUS) 7-6(4), 6-3
QFi: Mikael Ymer vs. (380) Elliot Benchetrit (FRA) 6-2, 6-0

Singles hovedturnering

R32:
[1] (90) Mikhail Youzhny (RUS) vs. (155) Corintin Moutet (FRA) 6-1, 6-2
(WC) (204) Ernests Gulbis (LAT) vs. (Q) (415) Mikael Ymer (SWE) 6-7(4), 7-5, 6-2
(WC) (336) Maxime Janvier (FRA) vs. (163) Tommy Robredo (ESP) 7-6(5), 6-4
(140) Elias Ymer (SWE) vs. [4] (120) Sergiy Stakhovsky (UKR) 6-1, 3-6, 6-3

1/8-finale (udvalgte)
(153) Gleb Sakharov (FRA) vs. [1] (90) Mikhail Youzhny (RUS) 6-4, 6-1
(WC) (713) Manuel Guinard (FRA) vs. (WC) (204) Ernests Gulbis (LAT) 3-6, 6-3, 6-4
(140) Elias Ymer (SWE) vs. (149) Yannick Maden (GER) 4-6, 4-6

Kvartfinale
[7] (136) Ricardas Berankis (LTU) vs. (153) Gleb Sakharov (FRA) 6-1, 4-6, 6-4
(172) Liam Broady (GBR) vs. (WC) (713) Manuel Guinard (FRA) 6-4, 6-4
(Q) (310) Antoine Hoang (FRA) vs. (140) Yannick Maden (GER) 6-3, 3-6, 6-2
[2] (105) Vasek Pospisil (CAN) vs. (6) (134) Quentin Halys (FRA) 6-1, 6-4

Semifinale (lørdag)
[7] (136) Ricardas Berankis (LTU) vs. (172) Liam Broady (GBR) – ca. 1600
[2] (105) Vasek Pospisil (CAN) vs. (Q) (310) Antoine Hoang (FRA) 6-4, 7-6(4)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på livestream.
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

Aktuelle Livestreams (uge 4)

$25.000, Germany F2 Futures, Nussloch (GER) – Carpet
$15.000, Spain F2 Futures, Manacor (Mallorca) – Grus

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 5)

$15.000, GD TENNIS CUP, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Igor Solomatin (UKR) –  lør ca. 1000cet


$15.000, V ITF PAGUERA PRO CIRCUIT, Mallorca (ESP) – Grus

Q64:
(WC) Simon Raagaard (DEN) vs. [3] (821) Sergio Martos Gornes (ESP) – lør NB 1500
Joen Moth-Poulsen (DEN) vs. Tom Clavel (NED) – lør NB 1500


$15.000, Soho Square Egypt Men’s Futures, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet + 1 time

Q64:
(1489) Simen Sunde Bratholm (NOR) vs. [14] (1204) Daniele Capecchi (ITA)
Frederik Ørvad (DEN) vs. (WC) Ignacio Barrios (ITA)
(1489) Niklas Johansson (SWE) vs. [9] (913) Adrian Andrzejczuk (POL)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 4)

$25.000, Internationale Württembergische Hallenmeisterschaften, Stuttgart-Stammheim (GER) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32
(623) Emilie Francati (DEN) vs. (1189) Anastasia Kharitonova (RUS) 2-6, 4-6 (tirsdag)
(553) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) (880) Stefanie Wagner (GER) 2-6, 0-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale:
(4) Emilie Francati (DEN)/Isabella Shinikova (BUL) – bye
Karen Barritza (DEN)/Sarah-Rebecca Sekulic (GER) vs. Ekaterina Kazionova/Valeriya Zeleva (RUS) 3-6, 7-5, [8-10]

Kvartfinale:
Francati/Shinikova vs. Ekaterina Kazionova/Valeriya Zeleva (RUS) 6-1, 6-3

Semifinale:
Francati/Shinikova vs. (1) Laura-Ioana Andrei/Raluca Georgiana Serban (ROU) 2-6, 2-6
(2) Petra Krejsova/Jesika Maleckova (CZE) vs. (3) Romy Koelzer/Lena Rueffer (GER) 6-4, 6-2 (fredag)

Finale:
(1) Laura-Ioana Andrei/Raluca Georgiana Serban (ROU) vs. (2) Petra Krejsova/Jesika Maleckova (CZE)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 4)

Grade 1, Australian Open

Se ovenfor

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Stavanger Open TE 16 (NOR) – Hardcourt

U16 Boys singles

R64
Jonathan Sund Nordahl (DEN) – bye
(10) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) – bye
Kevin Chen (DEN) – bye
Elias Harden (DEN) vs. Mats Albert Kamps (NOR) 6-1, 6-2
(14) Valdemar Frederik Pape (DEN) – bye

R32
Jonathan Sund Nordahl vs. (11) Frederic Vogeli (SUI) 3-6, 4-6 (tirsdag)
Caspar Jalili Mikkelsen’d vs. Christian Parr (NOR) 7-6 (5), 4-6 Ret (tirsdag)
Kevin Chen vs. (12) Teun Rozenberg (NED) 4-6, 6-4, 2-6 (tirsdag)
Elias Harden vs. (4) Milo Gazivoda (MNE) 1-6, 3-6 (tirsdag)
Valdemar Frederik Pape vs. Jacob Paulsen Ihlen (NOR) 6-1, 6-0

1/8-finale
Valdemar Frederik Pape vs. (2) Georgios Nouchakis (GRE) 7-6(8), 3-6, 4-6 (torsdag)

U16 Boys doubles

1/8-finale
Kevin Chen/Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. (4) Phil Exner (GER)/Laurent Schroeder (LUX) 1-6, 0-6 (tirsdag)
Valdemar Frederik Pape (DEN)/Frederic Vogeli (SUI) vs. Albert Porsmyr Hansen/Jon William Karlstad (NOR) 6-1, 6-1

Kvartfinale
Pape/Vogeli vs. Exner/Schroeder 6-3, 7-5 (onsdag)

U16 Girls singles

R32
(WC) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Ylva Frafjord Landa (NOR) 6-2, 6-0
Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Julia Mathisen Strom (NOR) 6-0, 6-1
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Daria Mitrokhina (RUS) 5-7, 6-3, 1-6 (tirsdag)

1/8-finale
Zoe Du Pasquier Jensen vs. (1) Otlija Norkute (LTU) 7-6(4), 6-3
Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. (5) Fausta Zykute (LTU) 0-6, 1-6 (onsdag)

Kvartfinale
(3) Vera Alenischeva (RUS) vs. (6) Matylda Burylo (NOR) – walkover
Zoe Du Pasquier Jensen vs. (8) Darja Suvirdionkova (SRB) 4-6, 6-2, 4-2 Ret’d

Semifinale
Zoe Du Pasquier Jensen vs. (3) Vera Alenischeva (RUS) 3-6, 3-6 (fredag)
(4) Nikol Palecek (SRB) vs. (2/WC) Paloma Keresztes (HUN) 6-2, 6-2

Finale: (3) Vera Alenischeva (RUS) vs. (4) Nikol Palecek (SRB) – lørdag

U16 Girls doubles

1/8-finale
Anna Aagaard Nielsen/Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Valerija Kravchuk/Nika Novikova (LTU) 2-6, 4-6 (tirsdag)
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Alice Bresson (FRA) – bye

Kvartfinale
Jensen/Bresson vs. (2) Kaludija Rubelyte/Fausta Zykute (LTU) 2-6, 1-6

2018 Tennis Europe Winter Cups by HEAD (EM for hold)

Zone C B12, Tallin (EST) – Kvalifikation 26-28. januar
Tidsforskel: cet +1 time

Danmark: Jarl August Ildor, Alexander Nordal Clausen, Oliver Steines – Coach: Adam Blicher

1/8-finale

Danmark vs. Estland 2-1
MS2: Alexander Nordal Clausen vs. Georg Strasch 7-5, 6-2
MS1: Oliver Steines vs. Lukas Kristianson 6-3, 6-2
MD: Alexander/Oliver vs. Henyr Ink/Georg Strasch 7-6(6), 6-4

Frankrig vs. Grækenland 3-0
Finland vs. Holland 1-2
Letland vs. Portugal 0-3

Semifinale

Danmark vs. Frankrig 1-2
Alexander Nordal Clausen vs. Theo Papamalamis 2-6, 2-6
Oliver Steines vs. Leo Cohen Bacrie 6-4, 7-5
Alexander/Oliver vs. Bacrie/Michael Kouame 1-6, 1-6

Holland vs. Portugal 1-2

Finale: Frankrig vs. Portugal – søn 0800cet
3-4. plads: Danmark vs. Holland – søn 0900cet

Consolation
Estland vs. Grækenland 0-3
Finland vs. Letland 3-0
Finland vs. Grækenland – søn 0900
Estland vs. Letland – søn 0900

Zone B G12, Rakovnik (CZE) – Kvalifikation 26-28. januar

Danmark: Felicia Damm Nielsen, Mille Mørk, Frederikke Alberte Pape – Coach: Simon Dahl Verner

1/8-finale (fredag)

Tjekkiet vs. Slovakiet 3-0
Schweiz vs. Belgien 1-2
Luxembourg vs. Portugal 0-3

Danmark vs. Ungarn 0-3
WS2: Mille Mørk vs. Lili Dinnyes 2-6, 2-6
WS1: Felicia Damm Nielsen vs. Kitti Molnar 3-6, 0-6
WD: Felicia/Frederikke Alberte Pape vs. Molnar/Viktoria Varga 5-7, 2-6

Kvartfinale (lørdag 0930)
Tjekkiet vs. Belgien
Portugal vs. Ungarn

Consolation (lørdag 1230)

Slovakiet vs. Schweiz 3-0

Danmark vs. Luxembourg 2-0
WS2: Frederikke Alberte Pape vs. Amelie weckerle 6-0, 6-1
WS1: Felicia Damm Nielsen vs. Laura Palumbo 6-1, 6-3
WD: Mille Mørk/Frederikke vs. Mathilde Humbert/Palumbo

Danmark vs. Slovakiet – søn 1130
Schweiz vs. Luxembourg – søn 1130

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Vigtige opgør i herrernes DH-turnering

Mellemspillet i kvindernes DH starter lørdag

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage