Kampe i uge 49: Primært fokus på Clara Tauson og Orange Bowl

686
Clara Tauson
Foto: DTF
Denne artikel opdateres dagligt med nye resultater fra ugens turneringer med dansk deltagelse

Ligesom i uge 48, hvor Clara Tauson vandt 3 flotte sejre ved Eddie Herr ITF i Florida, inden hun tabte knebent til ranglistens no. 1, bliver der også i uge 49 fulgt med, når Clara forsøger at få endnu et flot resultat i Florida ved Orange Bowl International Championship.

Deltagerfeltet er på papiret – ifølge deltagernes rangering – nogenlunde på samme niveau som ved Eddie Herr, hvor hovedparten af deltagerne var top 100 spillere, men i begge turneringer er kun et par spillere fra top 25 tilmeldt.

I modsætning til Eddie Herr bliver det denne gang muligt at følge med på livescore fra turneringen, og man behøver ikke vente i timevis på, at ITF opdaterer resultaterne, som i stedet kan følges på linket til turneringens eget website.

Thiago Agustin Tirante og Sebastian Grundtvig
Foto: Grundtvig – Sebastian Grundtvig no. 5 ved Orange Bowl 2015.

Som det fremgår af de første resultater herunder, har 16-årige Sebastian Grundtvig spillet sin første kamp i kvalifikationen hos drengene, og han fik en god start med sejr 6-2, 6-3 over Jordi Redelijk (USA).
For at komme videre til hovedturneringen kræves yderligere 2 sejre – først mod 12. seedede Bruno Caula (ARG) i 2. kvalrunde, og i en eventuel kvalfinale mod vinderen af Noah Schachter (USA) og Joao Gianella (BRA).

Sebastian har gode minder fra Orange Bowl, hvor han blev no. 3 som U12 og no. 5 som U14.

Tilføjelse: 2. kvalrunde blev afviklet samme dag. Sebastian havde ikke marginalerne på sin side, da han efter at have vundet 1. sæt tabte et tæt 2. sæt 5-7, hvorefter han tabte kampen 6-2, 5-7, 1-6.

En af de spillere, som Tennisavisen også vil holde et ekstra vågent øje med, er 13-årige Cori Gauff (USA), der formentlig er den yngste finalist nogensinde ved juniorernes US Open.
I finalen – som kan genses herunder – kunne hun dog ikke stille meget op mod den 3 år ældre Amanda Anisimova (USA).

Tilføjelse: Cori Gauf tabte i 2. runde til 1. seedede Whitney Osuigwe. I samme runde tabte Clara Tauson 4-6, 3-6 til Margaryta Bilokin (UKR).

Udvalgte turneringer

ITF Men (udvalgte uge 49)

Thailand ITF $15,000 Men’s Futures 2017, Hua Hin (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

R32: (705) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (Q) (855) Ryota Tanuma (JPN) 7-6(4), 7-5
1/8-finale: (705) Frederik Løchte vs. (626) Piros Zsombor (HUN) 7-5, 4-6, 6-2
Kvartfinale: Frederik Løchte vs. (579) Martins Podzus (LAT) 3-6, 6-4, 6-3
Semifinale:
Frederik Løchte vs. [7] (502) Cheong-Eui Kim (KOR) 6-4, 6-4
(603) Renta Tokuda (JPN) vs. [3] (465) Corentin Denolly (FRA) 7-5, 6-4
Finale: Frederik Løchte vs. Renta Tokuda 2-6, 4-6

$15.000, TENNIS ORGANISATION CUP, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Neil Oberleitner (AUT) 2-6, 5-7 (lørdag)
Niels Leth Jargin (DEN) vs. [5] (1206) Calin Manda (ROU) 1-6, 0-6 (lørdag)
Nikolaj Katic (DEN) vs. Maurizio Speziali (ITA) 1-6, 6-4, 1-6 (lørdag)

$15.000, 4th Qatar ITF Futures 2017, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Martin Nygaard (DEN) vs. Aljufairi (QAT) 6-3, 6-3
Kasper Elsvad (DEN) – bye

Q32:
Martin Nygaard vs. [13] (1158) Marek Semjan (SVK) 2-6, 2-6 (søndag)
Kasper Elsvad vs. [6] (1011) Francesco Ferrari (ITA) 1-6, 5-7 (søndag)

$15.000, Dominican Republic F2 Futures (DOM) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Singles kvalifikation

Q64: [4] (1245) Benjamin Hannestad (DEN) vs. Sean Robles (USA) 6-3, 6-2
Q32: Benjamin Hannestad vs. (1858) Adriano Quinti (GER) 6-2, 6-2
QFi: Benjamin Hannestad vs. [15] (1604) Arturo Dell’eva (ITA) 6-3, 6-0

Singles hovedturnering

R32: (Q) Benjamin Hannestad vs. (Q) Andres Urrea (COL) 6-2, 6-2
1/8-finale: Benjamin Hannestad vs. [2] (324) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 1-6, 1-6 (torsdag)

Doubles

1/8-finale: Benjamin Hannestad (DEN)/Vasil Kirkov (USA) vs. Carlos Boluda-Purkiss (ESP)/Jose Olivares (DOM) 7-6(3), 4-6, [12-14] (mandag)

ITF Women (udvalgte uge 49)

$15.000, Jablonec Open 2017, Jablone Nad Nisou (CZE) – Carpet

Singles hovedturnering

R32: (652) Emilie Francati (DEN) vs. [3] (438) Marta Lesniak (POL) 5-7, 2-6 (onsdag)

$15.000, Al-Solaimaneyah F36 Women’s Future, Cairo (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q32: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Anna Marie Møller (DEN) 6-0, 6-1
QFi: Sofia Nami Samavati vs. [7] (1222) Teodora Stinga (ROU) 6-2, 7-6(5)

Singles hovedturnering

R32: (Q) Sofia Nami Samavati vs. [1] (412) Sandra Samir (EGY) 1-6, 0-6 (onsdag)

ITF Junior (udvalgte uge 49)

Grade A, Orange Bowl International Tennis Championship, Plantation (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles kvalifikation

Q64:
(468) Christian Lerby (NED) vs. [4] (209) Leyton Cronje (RSA) 3-6, 3-6 (lør)
(312) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (937) Jordi Redelijk (USA) 6-2, 6-3

Q32: Sebastian Grundtvig vs. [12] (259) Bruno Caula (ARG) 2-6, 5-7, 1-6 (lørdag)

Girls singles hovedturnering

Udvalgte deltagere:
[1] (1) Whitney Osuigwe (USA) – W Eddie Herr (2002)
[16] (62) Yasmine Mansouri (FRA) – SF Eddie Herr (2001)
(48) Viktoriia Dema (UKR) – SF Eddie Herr
(64) Cori Gauff (USA) – F US Open (2004)
(68) Oona Orpana (FIN) (2001)
(88) Clara Tauson (DEN) (2002)
(256) (WC) Gabriella Price (USA) (2003)

R64
Whitney Osuigwe vs. (140) Selma Stefania (ROU) 6-0, 6-2
Cori Gauff vs. (119) Anastasia Iamachkine (PER) 6-3, 6-1
Viktoriia Dema vs. [13] (54) Hurricane Tyra Black (USA) 6-2, 6-7(2), 6-7(5)
Yasmine Mansouri vs. (WC) (1877) Elvina Kalieva (USA) 6-2, 6-4
Oona Orpana vs. [10] (49) Hailey Baptiste (USA) 6-7(8), 6-0, 6-0
Clara Tauson vs. (105) Katie Volynets (USA) 6-1, 6-0
(95) Margaryta Bilokin (UKR) vs. [3] (24) Elysia Bolton (USA) 6-3, 6-0
Gabriella Price vs. [6] (30) Nika Radisic (SLO) 5-7, 1-6 (mandag)

R32:
Whitney Osuigwe vs. Cori Gauff 6-2, 3-6, 6-1
Oona Orpana vs. (77) Peyton Stearns (USA) 6-3, 6-4
Clara Tauson vs. (95) Margaryta Bilokin (UKR) 4-6, 3-6 (onsdag)

1/8-finale:
Whitney Osuigwe vs. [16] (63) Yasmine Mansouri (FRA) 6-0, 6-2
Oona Orpana vs. [5] (29) Naho Sato (JPN) 6-3, 1-6, 0-6 (torsdag)
(95) Margaryta Bilokin (UKR) vs. [15] (60) Sada Nahimana (BDI) 6-2, 7-6(5)

Kvartfinale:
Whitney Osuigwe vs. (142) Vanessa Ong (USA) 5-7, 6-4, 6-2
[9] (43) Joanna Garland (TPE) vs. (WC) (303) Abigail Forbes (USA) 6-0, 3-6, 6-2

Margaryta Bilokin vs. [5] (29) Naho Sato (JPN) 3-6, 7-5, 6-4
(WC) (228) Chloe Beck (USA) vs. [6] (30) Nika Radisic (SLO) 6-4, 7-5

Semifinale
Whitney Osuigwe vs. Joanna Garland 7-6(5), 6-1
Margaryta Bilokin vs. Chloe Beck 6-1, 6-1

Finale: Whitney Osuigwe vs. Margaryta Bilokin 6-1, 6-2
Whitney Osuigwe vandt således både Eddie Herr og Orange Bowl og cementerede sin position som no. 1 på ranglisten.

Girls doubles

R32: Clara Tauson (DEN)/Viktoriia Dema (UKR) vs. Sabina Dadaciu/Katya Townsend (USA) 7-6(10), 1-6, [5-10] (tirsdag)

Links til turneringens website: http://orangebowltennis.smtinternetservices.com/
LivescoreSchedule & ResultsDraws

Grade 4, ITF East Africa Junior Circuit U18 KEN3, Nairobi (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Boys singles hovedturnering

R64:
[1] (256) Eric Vanshelboim (UKR) – bye
[2] (330) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye

R32:
Eric Vanshelboim vs. (Q) Halil Aydogdu (TUR) 6-3, 2-6, 6-1
Holger Rune vs. Emmanuel Ishimwe (RWA) 6-0, 6-0

1/8-finale
Eric Vanshelboim vs. [15] (1488) Albert Njogu (KEN) 6-3, 3-6, 6-1
Holger Rune vs. [16] (1552) Luka Petrovic (GBR) 6-1, 6-2

Kvartfinale:
Eric Vanshelboim vs. [8] (931) Mohammad Mirzaei (IRI) 6-2, 6-0
Holger Rune vs. [6] (681) Sina Moghimi (IRI) 6-0, 6-2

Semifinale:
Eric Vanshelboim vs. (SE) (1663) Hamad Medjedovic (SRB) – Eric i 3 sæt
Holger Rune vs. [12] (1290) Abdoul Shakur Kabura (BDI) 6-3, 6-2

Finale: Holger Rune vs. Eric Vanshelboim 6-2, 6-3

Boys doubles

R32: [1] Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Eric Vanshelboim (UKR) – bye
1/8-finale: Holger Rune/Eric Vanshelboim vs. Amedeo Jorio (ITA)/Tomi Perica (AUS) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Holger Rune/Eric Vanshelboim vs. [8] Samir Hamza Reguig (ALG)/Aron Stajszczak (POL) 6-2, 6-2
Semifinale: Hoger Rune/Eric Vanshelboim vs. Sulle Omary Hamisi (TAN)/Albert Njogu (KEN) 6-3, 6-2
Finale: Holger Rune/Eric Vanshelboim vs. (6) Parker Collins Flores (USA)/Thabo Ncube (ZIM) 6-2, 6-3

Grade 5, Open Saint Gregoire (FRA) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32: (1054) Elmer Møller (DEN) vs. (1566) Sean Cuenin (FRA) 4-6, 6-3, 6-2
1/8-finale: Elmer Møller vs. [1] (456) Lilian Marmousez (FRA) 0-6, 1-6 (onsdag)

Grade 5, ITF Paradis, Bergen (NOR) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32:
[8] (2362) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Henrik L. Lindeman (NOR) 6-0, 6-0
[5] (2166) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) – bye

Q16:
Carl Emil Overbeck vs. (2411) Markus Sorensen (NOR) 7-6(4), 4-6, 6-2
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (2633) Piotr Kusiewicz (POL) 7-6(9), 6-0

QFi:
Carl Emil Overbeck vs. [1] (1438) Witold Konopko (POL) 6-0, 6-3
Oskar Brostrøm Poulsen vs. [4] Felix Nordby (NOR) 2-6, 3-6

Boys singles hovedturnering

R32: (Q) Carl Emil Overbeck vs. [6] (689) Rahul Dhokia (GBR) 0-6, 3-6 (onsdag)

Boys doubles

1/8-finale:
Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)/Jakob Krefting (NOR) vs. (4) Mikel Aranzabal (ESP)/Rahul Dhokia (GBR) 2-6, 4-6 (torsdag)
Carl Emil Overbeck (DEN)/Ignacio Benzal Alia (ESP) vs. (WC) Jorgen Emil Veidung Johnson/Amit Roopan (NOR) 7-5, 6-4

Kvartfinale: Carl Emil Overbeck/Ignacio Benzal Alia vs. (2) Johan Garpered (SWE)/Roni Rikkonen (FIN) 2-6, 4-6 (fredag)

Girls singles kvalifikation

Q32:
Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Dominika Talpova (CZE) 6-4, 6-1
[8] (2345) Ida Hasselbalch (DEN) – bye

Q16:
Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. [1] (1265) Anika Jaskova (SVK) – abandoned
Ida Hasselbalch vs. Ebba Hennemann (SWE) 6-3, 6-4

QFi:
Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. [6] (2054) Jessica Mridha (SWE) 3-6, 1-6 (tirsdag)
Ida Hasselbalch vs. [4] (1877) Lucia Llinares Domingo (ESP) 3-6, 2-6 (LL)

Girls singles hovedturnering

R32: (onsdag)
[1] (151) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (1265) Anika Jaskova (SVK) 7-5, 6-3
(1036) Olivia Gram (DEN) vs. [7] (555) Emilie Elde (NOR) 3-6, 4-6 (onsdag)
(1164) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. [5] (443) Irina Shchetinina (RUS) 4-6, 3-6 (onsdag)
(LL) Ida Hasselbalch vs. [8] (589) Liisa Vehvilainen (FIN) 6-1, 6-2

1/8-finale:
Hannah Viller Møller vs. (WC) Lene Mari Bolkesjo Hovda (NOR) 6-0, 6-2
Ida Hasselbalch vs. (1226) Hedda Gurholt (NOR) 1-6, 3-6 (torsdag)

Kvartfinale: Hannah Viller Møller vs. (1000) Weronika Baszak (POL) 1-6, 6-2, 4-6 (fredag)

Girls doubles

1/8-finale:
(1) Hannah Viller Møller (DEN)/Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. Irina Dshandshgava (AUT)/Ivonne Juric (GER) 6-1, 6-0
Ida Hasselbalch/Alisha Ali Hussain (DEN) vs. Weronika Baszak (POL)/Irina Shchetinina (RUS) 3-6, 4-6 (torsdag)

Kvartfinale: Hannah Viller Møller/Caijsa Wilda Hennemann vs. Agnes Gustafsson (FRA)/Maja Radenkovic (SWE) 1-6, 4-6 (fredag)

Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Memorial António Luzio Vaz, Coimbra (POR) – Hardcourt

U12 Boys singles hovedturnering

R64: Christopher Garde (DEN) vs. Ivan Delgado Dekany (ESP) 6-2, 7-6(2)
R32: Christopher Garde vs. (Q) Tiago Ferreira (FRA) 1-6, 0-6

U12 Boys doubles

R32: Christopher Garde (DEN)/Patrick Schoen (SUI) vs. Jose Luis Kendall/Luis Miguel Saraiva (POR) 5-7, 3-6 (mandag)

U12 Girls singles hovedturnering

R32: Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (Q) Victoria Gerova Gocheva (ESP) 6-0, 6-0
1/8-finale: Zoe Du Pasquier Jensen vs. (WC) Sofia Ciobica (ROU) 1-6, 6-3, 1-6 (onsdag)

U12 Girls doubles

1/8-finale: Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Luana Plaza Arauio (BRA) vs. Zuzanna Bednarz (POL)/Sofia Ciobica (ROU) 4-6, 7-6(5), [8-10] (onsdag)

Category 3, Goteborg Open (SWE) – Hardcourt

U14 Boys singles kvalifikation

Q32:
(1) Victor Bech Frandsen (DEN) – bye
(4) Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. (WC) Samuel Rovai (SWE) 6-2, 5-7, 6-3
(WC) Frederik Rasmussen (DEN) vs. Rasmus Boding (SWE) 0-6, 1-6
(8) Alexander Borup (DEN) vs. (wc) Gabriel Jornert (SWE) 0-6, 1-6

QFi:
Victor Bech Frandsen vs. Simon Orensztajn (SWE) 1-6, 0-6
Jonathan Sund Nordahl vs. Joseph Playfoot (GBR) 5-7, 6-0, 6-2

U14 Boys singles hovedturnering

R32:
Asger Emil Ildor (DEN) vs. Linus Videhult (SWE) 6-4, 2-6, 1-6 (mandag)
[4] Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Jeiden Saidizand (SWE) 6-4, 6-3
(Q) Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. (WC) Lukas Ramer Olofsson (SWE) 7-5, 6-0

1/8-finale:
Caspar Jalili Mikkelsen vs. Sebastian Dominko (SLO) 6-1, 6-0
Jonathan Sund Nordahl vs. [2] Arslanbek Temirhanov (SWE) 5-7, 2-6 (tirsdag)

Kvartfinale: Caspar Jalili Mikkelsen vs. Elwin Gauffin (SWE) 6-4, 6-1
Semifinale: Caspar Jalili Mikkelsen vs. [2] Arslanbek Temirhanov (SWE) 1-6, 1-6 (torsdag)

Boys doubles

1/8-finale:
Asger Emil Ildor/Caspar Jalili Mikkelsen – bye
Victor Bech Frandsen/Jonathan Sund Nordahl vs. [4] Viggo Grondahl/Allan Krueger (SWE) 1-6, 4-6 (tirsdag)

Kvartfinale: Asger Emil Ildor/Caspar Jalili Mikkelsen vs. Gabriel Jornert/Samuel Rovai (SWE) 6-3, 6-4
Semifinale: Asger Emil Ildor/Caspar Jalili Mikkelsen vs. (1) Sebastian Dominko/Gal Emersic Potocnik (SLO) 6-3, 0-6, [10-6]
Finale: Asger Emil Ildor/Caspar Jalili Mikkelsen vs. (4) Viggo Grondahl/Allan Krueger (SWE) 4-6, 2-6 (fredag)

U14 Girls singles kvalifikation

Q32:
Dicte Ingildsen (DEN) vs. Viktoria Pantzar (SWE) 6-1, 6-0
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Stina Larsson (SWE) 2-6, 0-6

QFi: Dicte Ingildsen vs. (WC) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 6-7(1), 2-6

U14 Girls singles hovedturnering

R32:
(WC) Anna Tang (DEN) vs. (WC) Maja Eriksson (SWE) 6-4, 6-1
(7) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Katarina Stevic (BIH) 3-6, 2-6 (mandag)
(WC) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (Q) stina Larsson (SWE) 7-5, 6-2
(LL) Dicte Ingildsen (DEN) vs. (3) Nahia Berecoechea (FRA) 3-6, 1-6 (mandag)
(6) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (Q) Mina Lovkvist (SWE) 6-0, 6-1

1/8-finale:
Anna Tang vs. [1] Kristina Volgapkina (RUS) 1-6, 0-6 (tirsdag)
Cirkeline Lundberg vs. Tilde Stromquist (SWE) 3-6, 6-4, 6-4
Devine Dasam Nweke vs. (Q) Anastasiia Gureva (RUS) 2-6, 5-7 (tirsdag)

Kvartfinale: Cirkeline Lundberg vs. [3] Nahia Berecoechea (FRA) 5-7, 2-6 (onsdag)

Girls doubles

R32:
[4] Cirkeline Lundberg/Divine Dasam Nweke – bye
Anna Tang (DEN)/Ksenija Manevska (MKD) vs. Ida Johansson (SWE)/Amelie Van Impe (BEL) 1-6, 1-6 (tirsdag)

1/8-finale: Cirkeline Lundberg/Divine Dasam Nweke vs. Anastasiia Gureva/Kristina Volgapkina (RUS) 0-6, 0-6 (onsdag)

Category 3, Marsa Tennis Europe Under 16 (MLT) – Asfalt

U16 Boys singles hovedturnering

R64: (679) Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. (Q) (1506) Valentin Werner (AUT) 6-0, 6-0
R32: Tobias Bo Kudsk vs. [16] (632) Enrico Lanza Cariccio (ITA) 6-1, 6-1
1/8-finale: Tobias Bo Kudsk vs. [2] Tiago Torres (POR) 1-6, 7-6(4), 3-6 (onsdag)

U16 Boys doubles

R32: (7) Tobias Bo Kudsk (DEN)/Mateo Bivol (FRA) – bye
1/8-finale: Kudsk/Bivol vs. Daniils Snaiders (LAT)/Fimofey Stepanov (BLR) 3-6, 6-7(4), [1-10] (onsdag)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)