Holger Rune indleder mod Leo Borg og Eric Ahrén Moonga, inden han møder den norske Davis Cup spiller Viktor Durasovic i en forventet kamp om puljesejren

I Tennisavisens omtale af TP Open (Båstad Edition) 26-27. juni fremgik, at Holger Vitus Nødskov Rune kæmper om en førstepræmier på 1.000 Euro mod 7 svenskere.

TP Open Båstad: Holger dyster om førstepræmie på 1.000 Euro mod stærkt svensk deltagerfelt

Et af navnene på deltagerlisten er 23-årige Viktor Durasovic, der har bosniske rødder, men selvom Sverige har haft større indvandring end sine skandinaviske naboer, er Durasovic ikke i blandt dem, idet han er norsk statsborger, og han har siden 2014 været fast mand på Norges Davis Cup hold, bl.a. da Danmark i 2017 vandt 4-1 i Stavanger.

Durasovic står lidt i skyggen af Norges største stjerne Casper Ruud, hvilket hans tidligere træner Haakon Berg ifølge en artikel i det norske Dagbladet ikke er helt tilfreds med, idet han ikke forstår, at det norske forbund kun satser på en enkelt spiller, og han påpeger at Norge formentlig aldrig tidligere har haft 2 spillere, der har markeret sig blandt Verdens bedste som juniorer.

Allerede som 14-årig rejste Durasovic til Spanien for at satse på sin tennis, da det ifølge Haakon Berg er urealistisk at blive topspiller i Norge, hvis man ikke har forældre med særlig kompetence, som det har været tilfældet for Casper Ruud, hvis far indtil for nylig var Norges bedste tennisspiller gennem tiderne med en højeste rangering som no. 39, hvilket siden er overgået af sønneke, der pt. er no. 36.

Forventet puljefinale mod Holger Rune

Da lodtrækningen til de 2 puljer, som afvikles fredag d. 26. juni, blev offentliggjort havnede Viktor Durasovic, der er seedet 1, i Grupp 1 sammen med Holger, der er seedet 3, samt Eric Ahren Moonga og Leo Borg.
Det mest sandsynlige resultat vil være, at det indbyrdes opgør mellem Durasovic og Holger afgør første- og andenpladsen i puljen.

Grupp 1
(1) Viktor Durasovic – UTR 14.23
(3) Holger Vitus Nødskov Rune – UTR 13.99
Eric Ahrén Moonga – UTR 12.88
Leo Borg – UTR 12.72
Grupp 2
(2) Jonathan Mridha – UTR 14.16
(4) Markus Eriksson – UTR 13.74
John Hallquist Lithen – UTR 13.11
Måns Dahlberg – UTR 12.88

I Grupp 2 bliver den sandsynlige puljefinalen mellem 2. seedede Jonathan Mridha og 4. seedede Markus Eriksson, med mindre John Hallquist Lithen eller Måns Dahlberg kan blande sig i striden om en plads i lørdagens semifinaler, hvor puljevinderne møder no. 2 fra den modsatte pulje, hvorefter vinderne samme dag mødes i finalen

Som det fremgår af opslaget på Tennisportalen herunder er seedningerne baseret på Universal Tennis Rating (UTR)

Herunder lodtrækningen til kvindernes puljer.
Oprindelig var kun oplyst 6 navne, men efterfølgende er både 20-årige Molly Helgesson og det 14-årige talent Bella Bergkvist Larsson inviteret til at deltage.

Grupp 1
(1) Jacqueline Cabaj Awad – UTR 11.22
(4) Julia Lövqvist- UTR 10.92
Maja Radenkovic – UTR 10.00
Bella Bergkvist Larsson- UTR 8.39
Grupp 2
(2) Julia Rosenqvist – UTR 11.12
(3) Marina Yudanov – UTR 11.08
Vanessa Erzos Widell – UTR 10.14
Molly Helgesson – UTR 9.16

 

Gratis streaming på Tennisportalen og Youtube

Som tidligere omtalt har arrangørerne været i kontakt med både TV 2 Sport og Eurosport, som havde planlagt at vise kampene på Dplay, men planerne blev opgivet.
Det hindrer dog ikke, at kampene alligevel kan følges, idet alle kampene fra både Centercourt og Bana 1 vises gratis på Tennisportalen.se og Tennisportalens Youtube kanal.

Holger indleder kl. 1100 mod Leo Borg på Center Court, og kort tid efter spiller han sin næste kamp mod Eric Ahrén Moonga på Bana 1, hvilket er samtidig med, at den formodede kamp om 1-2. pladsen i Grupp 2 mellem Markus Eriksson og Jonathan Mridha afvikles på Centercourt.

Holger har derefter pause, mens der på Centercourt først afvikles kampen mellem Marina Yudanov og Molly Helgesson i kvindernes Grupp 2 og dernæst mellem Jacqueline Cabaj Awad og Julia Lövqvist fra Grupp 1, hvorefter Holger er tilbage på Centercourt, hvor han spiller sin sidste puljekamp mod Viktor Durasovic, der efterfølgende spiller sin sidste kamp mod Moonga på Bana 1.

Det komplette spilleprogram fra Centercourt, Bana 1, 3 og 5 fremgår herunder.

Alle kampe gennemføres som “Fast4”, som er korte sæt til 4 med tiebreak ved 3-3.
Der spilles med “noAdd”, som er afgørende point ved 40-40, og i puljekampene spilles bedst a 3 sæt, hvorimod der ved lørdagens semifinaler og finalen spilles bedst a 5 sæt.

Kampene på Centercourt dækkes af 3 kameraer, mens Bana 1 dækkes med et enklere “fågelvy”.
Alex Theodoridis og Patrik Ragan, der begge forleden kommenterede kampe fra YSB Sommartour i Ystad, kommenter også kampene i Båstad, og de gennemfører desuden interviews med gæster/deltagere i studiet.

Der vil være “on court coaching”, som kan høres af seerne under transmissionen.

Tilføjelse!!!

På grund af vandings-forbud i Båstad Kommune, må der ikke spilles på Centercourt og Bana 1, men arrangørerne har fået fat i en vandtank, som gør det muligt at afvikle kampene på anlægget ved havnen, hvor der vil være livestream på Bana 2 og Bana 4, som erstatter Centercourt og Bana 1.