Onsdagens kampe blev skyllet væk, men Holger Rune nåede dog at bringe sig på vinderkurs efter storspil. De sidste kvartfinaler udsat til torsdag

De sidste kvartfinaler ved French Open var planlagt til at blive afviklet fra kl. 14, men vedvarende regn i Paris betød, at der kun blev taget hul på de kampe, der var planlagt til at starte kl. 11.

16-årige Holger Vitus Nødskov Rune, der i de to første runder havde spillet 2. kamp, var i 1/8-finalen sat til at spille kl. 11 på Court 7 mod 17-årige Arthur Cazaux (FRA), som sidste år havde vundet 6-3, 6-2, da de mødtes i semifinalen ved en Grade 2 turnering i Tiemcen i Algeriet, og ved det seneste møde i finalen ved en Grade 2 i Plovdiv i Bulgarien, blev det igen sejr til franskmanden, men først efter at Holger havde vundet 1. sæt 6-4, hvorefter Cazaux vandt 4-6, 6-3, 6-2.

I de 2 første kampe ved French Open har Holger sikret sejrene, uden at han for alvor har ramt det niveau, som på det seneste har sikret ham 2 Grade 1 titler i Beaulieu Sur Mer i Frankrig i slutningen af april, og 3 uger senere i Santa Croce Sull i Italien, hvilket kan skyldes de naturlige ekstra nerver, som spiller ind ved en Grand Slam turnering.

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Roger Parker

I onsdagens kamp havde Holger fået langt bedre styr på nerverne, og selvom han i starten af kampen havde store problemer med førsteserven, holdt han alligevel serv, og i løbet af sættet fik han godt styr på spillet, og efter en overbevisende indsats, hvor han viste lignende takter som i Beaulieu Sur Mer, sikrede han 1. sæt 6-4, og han indledte 2. sæt med at bryde franskmandens serv på den 6. break-mulighed i partiet, og han fortsatte stilen ved sikkert at holde serv til 2-0, hvorefter regnen satte en stopper for videre spil resten af dagen.

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Roger Parker

Kampen bliver genoptaget torsdag på Court 8, hvor der kl. 1030 først skal spilles en kamp i Girls singles, så kampen spilles derfor formentlig ved 12-tiden, afhængig af længden på den første kamp.

Eurosport 2 har hidtil vist alle Holgers kampe, og derfor forventes det også, at de viser resten af kampen, og hvis Holger fortsætter på samme niveau – eller endda løfter det yderligere til niveau’et fra Italien – vinder han formentlig kampen, og i så fald skal han senere spille den 4. kamp på Court 12, hvilket skønsmæssigt kan blive ved 14-15 tiden, men det afhænger af hvor lang tid det tager at færdigspille en kamp i Girls singles kl. 1030 fra stillingen 5-5, og en Boys singles samt en Girls doubles.

Onsdagens udsatte kvartfinaler hos mændene og kvinderne afvikles på de 2 største baner, hvor der indledes kl. 12 med kampen mellem den forsvarende mester Simona Halep og 17-årige Amanda Anisimova (USA) på Philippe Chatrier, og på Suzanne Lenglen mødes Madison Keys og Ashleigh Barty.
Efter den førstnævnte kamp mødes Novak Djokovic og Alexander Zverev, og efter Keys-Barty spiller Dominic Thiem mod Karen Khachanov.


Sammenfatning TV-kampe/streaming torsdag 6. juni

Billedet: Holger Rune

Det forventes, at Eurosport 2 viser fortsættelsen af 1/8-finalen i juniorernes French Open, hvor Holger Rune førte 6-4, 2-0 over Arthur Cazaux (FRA), da kampen blev afbrudt.
Kampen genoptages som 2. kamp efter 1030 på Court 8, så måske ved 12-tiden.
Vinder Holger kampen, viser Eurosport 2 formentlig også kvartfinale mod vinderen af 3. seedede Brandon Nakashima (USA) og Filip Cristian Jianu (ROU) som 4. kamp efter 1030 på Court 12 – eventuelt ved 15-tiden.

Udover Holgers kamp(e) viser Eurosport 1 og 2 formentlig de udsatte kvartfinaler i single hos kvinder og mænd fra de 2 største baner fra kl. 1200:

** Court Philippe CHATRIER ** Début à 12h00
1 SD Q Simona HALEP (ROU) [3] contre Amanda ANISIMOVA (USA)
Pas avant 14h30
2 SM Q Novak DJOKOVIC (SRB) [1] contre Alexander ZVEREV (GER) [5]

** Court Suzanne LENGLEN ** Début à 12h00
1 SD Q Madison KEYS (USA)[14] contre Ashleigh BARTY (AUS) [8]
Pas avant 14h30
2 SM Q Dominic THIEM (AUT)[4] contre Karen KHACHANOV (RUS) [10]

Udvalgte Boys doubles (1/8-finale) – Eurosport Player
Vanshelboim/Paulson vs. Loris Pourroy/Baptiste Anselmo (FRA) – 3. match C12
Lerby/Blanch vs. (5) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA)/Thiago Agustin Tirante (ARG) – TBA (To be arranged)

Spilleprogram onsdag – se herunder, hvor der desuden er spilleprogram for WTA 125K i Bol, hvilket kan følges på WTATV.com fra kl. 1300.


Uge 23


Grand Slam, French Open – Grus

TV-dækning: Eurosport, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram fredag 7. juni

** Court Philippe CHATRIER ** Début à 12h50
1 SM D Roger FEDERER (SUI) [3] contre Rafael NADAL (ESP) [2]
2 SM D Novak DJOKOVIC (SRB) [1] contre Dominic THIEM (AUT)[4]

** Court Suzanne LENGLEN ** Début à 11h00
1 SD D Ashleigh BARTY (AUS) [8] contre Amanda ANISIMOVA (USA)
2 DD D Elise MERTENS (BEL)[6] contre Timea BABOS (HUN) [2]
Aryna SABALENKA (BLR) Kristina MLADENOVIC (FRA)

** Court Simonne MATHIEU ** Début à 11h00
1 SD D Johanna KONTA (GBR) [26] contre Marketa VONDROUSOVA (CZE)
Pas avant 13h00
2 MX F Latisha CHAN (TPE) contre Gabriela DABROWSKI (CAN) [2]
Ivan DODIG (CRO) Mate PAVIC (CRO)
3 LD Nathalie DECHY (FRA) contre Marion BARTOLI (FRA)
Amelie MAURESMO (FRA) Iva MAJOLI (CRO)

** Court 1 ** Début à 11h00
1 DV35 Arnaud CLEMENT (FRA) contre Juan Carlos FERRERO (ESP)
Nicolas ESCUDE (FRA) Andrei MEDVEDEV (UKR)
Pas avant 12h30
2 DD D Kirsten FLIPKENS (BEL)[15] contre Yingying DUAN (CHN)
Johanna LARSSON (SWE) Saisai ZHENG (CHN)
3 LD Daniela HANTUCHOVA (SVK) contre Lindsay DAVENPORT (USA)
Nathalie TAUZIAT (FRA) Arantxa SANCHEZ (ESP)
4 DV45 Sergi BRUGUERA (ESP) contre Pat CASH (AUS)
Goran IVANISEVIC (CRO) Henri LECONTE (FRA)

** Court 6 ** Début à 11h00
1 SG D Martin DAMM (USA)[10] contre Holger Vitus Nodskov RUNE (DEN) [7]
2 DG Q Sergey FOMIN (UZB) [8] contre Pablo LLAMAS RUIZ (ESP)
Gauthier ONCLIN (BEL) Juan Bautista TORRES (ARG)
3 DG Q M.DAMM (USA ) / TA.KODAT (USA) contre K.CHAHOUD (SWE ) / Y.RIHANE (ALG)
ou M.ARNALDI (ITA ) / F.PASSARO (ITA) ou F.COBOLLI (ITA ) / DS.STRICKER (SUI)

** Court 7 ** Début à 11h00
1 HM D Shingo KUNIEDA (JPN) [1] contre Gordon REID (GBR)
ou Joachim GERARD (BEL)
2 HD D Marjolein BUIS (NED) contre Yui KAMIJI (JPN) [2]
3 HH 1 Stephane HOUDET (FRA)[1] contre Joachim GERARD (BEL)
Nicolas PEIFER (FRA) Stefan OLSSON (SWE)
4 HF 1 Diede DE GROOT (NED) [1] contre Giulia CAPOCCI (ITA)
Aniek VAN KOOT (NED) Yui KAMIJI (JPN)

** Court 9 ** Début à 11h00
1 HM D Alfie HEWETT (GBR) contre Gustavo FERNANDEZ (ARG) [2]
2 HD D Diede DE GROOT (NED) [1] contre Aniek VAN KOOT (NED)
3 HH 1 Gustavo FERNANDEZ (ARG) contre Alfie HEWETT (GBR) [2]
Shingo KUNIEDA (JPN) Gordon REID (GBR)
4 HF 1 Charlotte FAMIN (FRA) contre Marjolein BUIS (NED) [2]
Kgothatso MONTJANE (RSA) Sabine ELLERBROCK (GER)

** Court 11 ** Début à 11h00
1 CM 1 Dylan ALCOTT (AUS) [1] contre Ymanitu SILVA (BRA)
suivi de
2 CM 1 Koji SUGENO (JPN) contre David WAGNER (USA)[2]

** Court 12 ** Début à 11h00
1 SG D Toby Alex KODAT (USA) contre Shintaro MOCHIZUKI (JPN)
2 DF Q Natsumi KAWAGUCHI (JPN) [1] contre Hurricane Tyra BLACK (USA)[5]
Diane PARRY (FRA) Lea MA (USA)
3 DF Q A.CHARAEVA (RUS ) / A.TIKHONOVA (RUS) [4] contre Kamilla BARTONE (LAT)[6]
ou L.KOSTENKO (UKR ) / G.MORLET (FRA) Oksana SELEKHMETEVA (RUS)
4 DF D N.KAWAGUCHI (JPN ) / D.PARRY (FRA) [1] contre . () / . ( )
ou HT.BLACK (USA ) / L.MA (USA)[5] ou K.BARTONE (LAT ) / O.SELEKHMETEVA (RUS) [6]

** Court 13 ** Début à 11h00
1 SF D Qinwen ZHENG (CHN) [5] contre Emma NAVARRO (USA)[8]
2 DG Q Zane KHAN (USA)[4] contre Matheus PUCINELLI DE ALMEIDA (BRA) [5]
Bu YUNCHAOKETE (CHN) Thiago Agustin TIRANTE (ARG)
3 DF Q M.COLLARD (CAN ) / LA.FERNANDEZ (CAN) [8] contre Taisya PACHKALEVA (RUS)
ou C.BECK (USA ) / E.NAVARRO (USA) Qinwen ZHENG (CHN)
4 DG D . () / . ( ) contre S.FOMIN (UZB ) / G.ONCLIN (BEL) [8]
ou . () / . ( ) ou P.LLAMAS RUIZ (ESP ) / JB.TORRES (ARG)

** Court 14 ** Début à 11h00
1 SF D Leylah Annie FERNANDEZ (CAN) [1] contre Maria Camila OSORIO SERRANO (COL) [3]
2 DG Q Arthur CAZAUX (FRA) contre Andrew PAULSON (CZE)
Harold MAYOT (FRA) Eric VANSHELBOIM (UKR)
3 DF Q Adrienn NAGY (HUN) [7] contre Sada NAHIMANA (BDI)
Sohyun PARK (KOR) Hong Yi Cody WONG (HKG)
4 DG D A.CAZAUX (FRA ) / H.MAYOT (FRA) contre Z.KHAN (USA ) / B.YUNCHAOKETE (CHN)[4]
ou A.PAULSON (CZE ) / E.VANSHELBOIM (UKR) ou M.PUCINELLI DE ALMEIDA (BRA ) / TA.TIRANTE (ARG) [5]
5 DF D . () / . ( ) contre A.NAGY (HUN ) / S.PARK (KOR)[7]
ou T.PACHKALEVA (RUS ) / Q.ZHENG (CHN) ou S.NAHIMANA (BDI ) / HYC.WONG (HKG)

Resultater Women’s singles

Kvartfinale
(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. (14) Madison Keys (USA) 6-3, 7-5
Amanda Anisimova (USA) vs. (3) Simona Halep (ROU) 6-2, 6-4
(26) Johanna Konta (GBR) vs. (7) Sloane Stephens (USA) 6-1, 6-4
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (31) Petra Martic (CRO) 7-6(1), 7-5

1/8-finale
(14) Madison Keys (USA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-2, 6-4
(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Sofia Kenin (USA) 6-3, 3-6, 6-0
(3) Simona Halep (ROU) vs. Iga Swiatek (POL) 6-1, 6-0
Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) 6-3, 6-0

(7) Sloane Stephens (USA) vs. (19) Garbine Muguruza (ESP) 6-4, 6-3
(26) Johanna Konta (GBR) vs. (23) Donna Vekic (CRO) 6-2, 6-4
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (12) Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 6-0
(31) Petra Martic (CRO) vs. Kaia Kanepi (EST) 5-7, 6-2, 6-4

R32
Katerina Siniakova (CZE) vs. (1) Naomi Osaka (JPN)
(14) Madison Keys (USA) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-7(5), 6-4
Sofia Kenin (USA) vs. (10) Serena Williams (USA) 6-2, 7-5
(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-3, 6-1
(3) Simona Halep (ROU) vs. (27) Lesia Tsurenko (UKR) 6-2, 6-1
Iga Swiatek (POL) vs. Monica Puig (PUR) 0-6, 6-3, 6-3
Amanda Anisimova (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-6(6), 6-4
(Q) Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 7-1

(7) Sloane Stephens (USA) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 5-7, 6-4
(19) Garbine Muguruza (ESP) vs. (9) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 6-3
(23) Donna Vekic (CRO) vs. (15) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 6-1
(26) Johanna Konta (GBR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-2, 6-1

Marketa Vondrousova (CZE) vs. (28) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4, 6-4
(12) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (20) Elise Mertens (BEL) 6-7(3), 6-4, 11-9
Kaia Kanepi (EST) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 4-6, 6-3, 6-0
(31) Petra Martic (CRO) vs. (2) Karolina Pliskova (CZE) 6-3, 6-3

R64 – udvalgte
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Victoria Azarenka (BLR) 4-6, 7-5, 6-3
(10) Serena Williams (USA) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) 6-3, 6-2
(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Danielle Collins (USA) 7-5, 6-1

(3) Simona Halep (ROU) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 5-7, 6-3
Monica Puig (PUR) vs. (21) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-1
Iga Swiatek (POL) vs. (16) Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-0
Amanda Anisimova (USA) vs. (11) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 6-2

(7) Sloane Stephens (USA) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-1, 7-6(3)
(19) Garbine Muguruza (ESP) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-1
(23) Donna Vekic (CRO) vs. Rebecca Peterson (SWE) 1-6, 6-1, 6-2
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (4) Kiki Bertens (NED) 3-1 Ret’d

Marketa Vondrousova (CZE) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-4 6-0
Kaia Kanepi (EST) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-7(4), 6-0, 7-5
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Kristina Kucova (SVK) 6-2, 6-2

R128 – udvalgte
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK)
Victoria Azarenka (BLR) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-4, 7-6(4)
(10) Serena Williams (USA) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 2-6, 6-1, 6-0
(8)Ashleigh Barty (AUS) vs. Jessica Pegula (USA) 6-3, 6-1

(27) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-2
Iga Swiatek (POL) vs. Selena Janicijevic (FRA) 6-3, 6-0
(11) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Dominika Cibulkova (SVK)
Amanda Anisimova (USA) vs. Harmony Tan (FRA) 6-3, 6-1
Karolina Muchova (CZE) vs. (12) Anett Kontaveit (EST) 3-6, 6-2, 6-2
(Q) Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-2

(7) Sloane Stephens (USA) vs. Masaki Doi (JPN) 6-3, 7-6(4)
Johanna Larsson (SWE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 6-4
(9) Elina Svitolina (UKR) vs. Venus Williams (USA)
(15) Belinda Bencic (SUI) vs. Jessika Ponchet (FRA) 6-1, 6-4
Rebecca Peterson (SWE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 7-5
(4) Kiki Bertens (NED) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-3, 6-4

Anastasia Potapova (RUS) vs. (5) Angelique Kerber (GER) 6-4, 6-2
(28) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Dayana Yastremska (UKR) 2-6, 7-6, 6-0
Veronica Kudermetova (RUS) vs. (13) Caroline Wozniacki (DEN) 0-6, 6-3, 6-3
Kaia Kanepi (EST) vs. (15) Julia Goerges (GER) 7-5, 6-1
(Q) Kristina Kucova (SVK) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-4, 6-2
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Madison Brengle (USA) 6-2, 6-3

Resultater Men’s singles

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SrB) vs. (5) Alexander Zverev (GER) 7-5, 6-2, 6-2
(4) Dominic Thiem (AUT) vs. (10) Karen Khachanov (RUS) 6-2, 6-4, 6-2
(3) Roger Federer (SUI) vs. (24) Stan Wawrinka (SUI) 7-6(4), 4-6, 7-6(5), 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (7) Kei Nishikori (JPN) 6-1, 6-1, 6-3

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 6-2, 6-2
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (9) Fabio Fognini (ITA) 3-6, 6-3, 6-2, 7-6(5)
(4) Dominic Thiem (AUT) vs. (14) Gael Monfils (FRA) 6-4, 6-4, 6-2
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. (8) Juan Martin Del Potro (ARG) 7-5, 6-3, 3-6, 6-3

(24) Stan Wawrinka (SUI) vs. (6) Stefanos Tsutsipas (GRE) 7-6(6), 5-7, 6-4, 3-6, 8-6
(3) Roger Federer (SUI) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-2, 6-3, 6-3
(7) Kei Nishikori (JPN) vs. Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-7(8), 6-2, 6-7(8) , 7-5
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-2, 6-3, 6-3

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Salvatore Caruso (ITA) 6-3, 6-3, 6-2
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (13) Borna Coric (CRO) 4-6, 6-1, 4-6, 7-6(1), [11-9]
(9) Fabio Fognini (ITA) vs. (18) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(5), 6-4, 4-6, 6-1
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (30) Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-2, 4-6, 1-6, 6-2

(4) Dominic Thiem (AUT) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-3, 4-6, 6-2, 7-5
(14) Gael Monfils (FRA) vs. Antoine Hoang (FrA) 6-3, 6-2, 6-3
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. Martin Klizan (SVK) 6-1, 6-4, 6-3
(8) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-4, 6-4, 6-0

(6) Stefanos Tsutsipas (GRE) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-5, 6-3, 6-7(5), 7-6(6)
(24) Stan Wawrinka (SUI) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(5), 7-6(4), 7-6(8)
Leonardo Mayer (ARG) vs. Nicolas Mahut (FRA) 3-6, 7-6(3), 6-4, 7-6(3)
(3) Roger Federer (SUI) vs. Casper Ruud (NOR) 6-3, 6-1, 7-6(8)

(7) Kei Nishikori (JPN) vs. (31) Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-7(6), 6-3, 4-6, 8-6
Benoit Paire (FRA) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-2, 4-6, 7-6(1), Ret’d
Juan Ignacio Londero (ARG) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 2-6, 6-3, 6-4, 5-7, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) David Goffin (BEL) 6-1, 6-3, 4-6, 6-3

R64 – udvalgte
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (LL) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 6-4, 6-3
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Mikael Ymer (SWE) 6-1, 6-3, 7-6(3)

(4) Dominic Thiem (AUT) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-3, 6-7(6), 6-3, 7-5
(8) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 5-7, 6-4, 6-2, 6-7(5), 6-2

(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Hugo Dellien (BOL) 4-6, 6-0, 6-3, 7-5
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (11) Marin Cilic (CRO) 6-7(3), 6-4, 4-6, 7-6(2), 6-3
Casper Ruud (NOR) vs. (29) Matteo Berrettini (ITA) 6-4, 7-5, 6-3
(3) Roger Federer (SUI) vs. (LL) Oscar Otte (GER) 6-4, 6-3, 6-4

(7) Kei Nishikori (JPN) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 4-6, 6-4 6-4, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 6-1, 6-2, 6-4

R128 – udvalgte
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 6-2, 6-2
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (20) Denis Shapovalov (CAN) 7-6(1), 6-3, 6-4

(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-2, 6-2, 7-6(4)
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Janko Tipsarevic (SRB) 6-3, 6-0, 3-6, 6-7(4), 6-4
Nicolas Mahut (FRA) vs. (16) Marco Cecchinato (ITA) 2-6, 6-7(6), 6-4, 6-2, 6-4
Casper Ruud (NOR) vs. Ernests Gulbis (LAT) 6-2, 7-6(2), 6-0
(3) Roger Federer (SUI) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-2, 6-4, 6-4

(7) Nishikori (JPN) vs. Quentin Halys (FRA) 6-2, 6-3, 6-4
(WC) Alexei Popyrin (AUS) vs. Ugo Humbert (FRA) 3-6, 6-3, 7-6(10), 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Yannick Hanfmann (GER) 6-2, 6-1, 6-3

Resultater Men’s doubles

R64: (14) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Robin Haase (NED) vs. Marcelo Arevalo (ESA)/Miguel Angel Reyes-Varela (MEX) 3-6, 7-6(4), 6-4
R32: Løchte/Haase vs. Daniel Evans/Cameron Norrie (GBR) 2-6, 6-2, 6-3
1/8-finale: Løchte /Haase vs. (3) Robert Farah/Juan Sebastian Cabal (COL) 3-6, 4-6

Resultater Mixed doubles

R32: Kaitlyn Christian (USA)/Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (2) Gabriela Dabrowski (CAN)/Mate Pavic (CRO) 4-6, 6-7(3)

Den komplette spilleplan findes på https://www.rolandgarros.com/en-us/order-of-play


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 23)

WTA 125K, Croatia Bol Open (CRO) – Grus

TV-dækning: WTATV

Spilleprogram torsdag

Bluesun – start 1300
(2) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Varvara Flink (RUS)
(3) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Ana Bogdan (ROU)
(8) Laura Siegemund (Ger) vs. Tereza Mrdeza (CRO)
(5) Astra Sharma (AUS) vs. Kaja Juvan (SLO)
Double kamp

Kras – start 1300
(1) Tamara Zidansek (SLO) vs. Stefanie Voegele (SUI)
(4) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Anna-Lena Friedsam (GER)
Double kamp

Lukas – start 1300
(7) Timea Bacsinszky (SUI) vs. Nao Hibino (JPN)
NB 1400: (6) Jil Teichmann (SUI) vs. Ysaline Bonventure (BEL)
Double kamp

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-bol-croatia-1090#orderofplay



ATP Challengers (Uge 23
)

€137K Surbiton (GBR) – Carpet

€92K Protejov (CZE) – Grus

$69K Little Rock (USA) – Hardcourt

€69K Poznan (POL) – Grus

$54 Almaty (KAZ) – Grus

 


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 23)

M25 Yinchuan (CHN) – Hardcourt

M25 Karlsruhe (GER) – Grus

M25 Hong Kong (HKG) -Hardcourt – Livestream


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 23)

W100 Surbiton (GBR) – Græs – Livestream

W60+H Torun (POL)

W60 Brescia (ITA) – Grus – Livestream

W25 Shenzhen (CHN) – Hardcourt – Livestream

W25 Daegu (KOR) – Hardcourt

W25 Bethany Beach (USA) – Grus

W25 Fergana (UZB) – Hardcourt

W25 Minsk (BLR) – Grus


W15 (udvalgte)


ITF Junior (uge 23)

Grade A, Roland Garros Junior Championships, Paris (FRA) – Grus

Livescore: http://scores.tennisticker.de/fra/sb.html?tournid=4112

Boys singles hovedturnering

Semifinale
[7] (8) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [10] (11) Martin Damm (USA)
(32) Toby Alex Kodat (USA) vs. (39) Shintaro Mochizuki (JPN)

Kvartfinale
[10] (11) Martin Damm (USA) vs. (Q) (28) Peter Makk (HUN) 6-1, 6-4
[7] (8) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [15] Filip Cristian Jianu (ROU) 6-0, 4-1 Ret’d
(32) Toby Alex Kodat (USA) vs. (44) Taha Baadi (CAN) 7-6(3), 6-2
(39) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (41) Flavio Cobolli (ITA) 6-1, 6-2

1/8-finale
(Q) (28) Peter Makk (HUN) vs. [1) (2) Lorenzo Musetti (ITA) 7-6(5), 4-6, 7-5
[10] (11) Martin Damm (USA) vs. [5] (6) Thiago Agustin Tirante (ARG) 7-6(3), 6-1
[15] (15) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. [3] (4) Brandon Nakashima (USA) 6-7(3), 6-3, 6-4
[7] (8) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (49) Arthur Cazaux (FRA) 6-4, 6-3

(44) Taha Baadi (CAN) vs. (20) Keisuke Saitoh (JPN) 7-6(3), 6-2
(32) Toby Alex Kodat (USA) vs. [4] (5) Adrian Andreev (BUL) 7-6(5), 5-3 Ret’d
(39) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (52) Pablo Llamas Ruiz (ESP) 7-5, 6-4
(41) Flavio Cobolli (ITA) vs. [2] (3) Jonas Forejtek (CZE) 6-4, 3-6, 6-2

R32
[1) (2) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (18) Gauthier Onclin (BEL) 6-3, 7-6(1)
(Q) (28) Peter Makk (HUN) vs. (WC) Nicolas Tepmahc (FRA) 6-1, 6-4
[10] (11) Martin Damm (USA) vs. (66) Alibek Kachmazov (RUS) 6-3, 6-2
[5] (6) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (46) Carlos Gimeno Valero (ESP) 6-2, 6-4

[3] (4) Brandon Nakashima (USA) vs. (42) Eric Vanshelboim (UKR) 6-1, 6-4
[15] Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (Q) (86) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA) 6-4, 6-4
(49) Arthur Cazaux (FRA) vs. (22) Matteo Arnaldi (ITA) 6-2, 6-3
[7] (8) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (SE) (50) Juan Bautista Torres (ARG) 6-3, 7-5
==
(20) Keisuke Saitoh (JPN) vs. [6] (7) Emilio Nava (USA) 6-1, 6-4
(44) Taha Baadi (CAN) vs. [12] (14) Giulio Zeppieri (ITA) 6-7(6), 6-0, 2-4 Ret’d
(32) Toby Alex Kodat (USA) vs. (WC) (279) Kyrian Jacquet (FRA) 6-2, 6-4
[4] (5) Adrian Andreev (BUL) vs. (Q) (70) Dali Blanch (USA) 6-3, 6-3

(39) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. [8] (9) Bu Yunchaokete (CHN) 6-2, 6-1
(52) Pablo Llamas Ruiz (ESP) vs. (34) Harold Mayot (FRA) 6-2, 6-4
(41) Flavio Cobolli (ITA) vs. (65) Roman Andres Burruchaga (ARG) 6-7(3), 6-2, 6-1
[2] (3) Jonas Forejtek (CZE) vs. (27) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) 7-6(4), 6-4

R64 (udvalgte)
[1) (2) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (WC) (63) Timo Legout (FRA) 7-5, 6-0
(28) Peter Makk (HUN) vs. [14] (13)Shunsuke Mitsui (JPN) 6-1, 7-5
[10] (11) Martin Damm (USA) vs. (21) Dane Sweeny (AUS) 7-5, 7-6(1)
(Q) (90) Christian Lerby (NED) vs. (46) Carlos Gimeno Valero (ESP) 2-6, 4-6
[5] (6) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (30) Cannon Kingsley (USA) 6-7(4), 6-4, 6-2

[3] (4) Brandon Nakashima (USA) vs. (53) Kevin Chahoud (SWE) 6-1, 6-2
(42) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) (73) Baptiste Anselmo (FRA) 6-2, 1-6, 6-4
[15] Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (31) Francesco Passaro (ITA) 6-3, 6-1
(49) Arthur Cazaux (FRA) vs. [11] (12) Liam Draxl (CAN) 6-4, 3-6, 6-1
(22) Matteo Arnaldi (ITA) vs. (19) Nicolas Alvarez Narona (ESP) 7-6(8), 2-6, 6-4
(SE) (50) Juan Bautista Torres (ARG) vs. (23) Zane Khan (USA) – man 2. match C6
[7] (8) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) Pierre Delage (FRA) 6-4, 6-2

[6] (7) Emilio Nava (USA) vs. (54) Yocef Rihane (ALG) 6-2, 6-3
[12] (14) Giulio Zeppieri (ITA) vs. (35) Illya Beloborodko (UKR) 6-2, 6-2
(32) Toby Alex Kodat (USA) vs. (38) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-4, 6-4
(Q) (70) Dali Blanch (USA) vs. (56) Gustaf Strom (SWE) 6-0, 6-1
[4] (5) Adrian Andreev (BUL) vs. (29) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-3, 7-6(2)

[8] (9) Bu Yunchaokete (CHN) vs. (WC) (75) Martin Breysach (FRA) 6-2, 6-4
(39) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (40) Sergey Fomin (UZB) 6-4, 2-6, 7-5
(52) Pablo Llamas Ruiz (ESP) vs. [9] (10) Otto Virtanen (FIN) 3-6, 6-0, 6-3
(65) Roman Andres Burruchaga (ARG) vs. [16] (17) Rinky Hijikata (AUS) 3-6, 7-5, 6-4
[2] (3) Jonas Forejtek (CZE) vs. (24) Elliot Spizzirri (USA) 7-6(5), 7-6(6)

Boys doubles

1/8-finale
Vanshelboim/Paulson vs. Loris Pourroy/Baptiste Anselmo (FRA) 6-2, 7-5
Lerby/Blanch vs. (5) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA)/Thiago Agustin Tirante (ARG) – 3. match C11
Rune/Mochizuki vs. (4) Bu Yunchaokete (CHN)/Zane Khan (USA) 2-6, 6-2, [7-10]

R32
Eric Vanshelboim (UKR)/Andrew Paulson (CZE) vs. (6) Shunsuke Mitsui/Keisuke Saitoh (JPN) 6-2, 6-4
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Shintaro Mochizuki (JPN) vs. Pierre Delage/Giovanni Mpetshi Perricard (FRA) 6-4, 7-6(5)
Christian Lerby (NED)/Dali Blanch (USA) vs. Nini Gabriel Dica (ROU)/Peter Makk (HUN) 6-2, 7-5

Girls singles hovedturnering

Kvartfinale
[1] (7) Leylah Abbue Ferbabdez (CAN) vs. (56) Elsa Jacquemot (FRA)
[3] (9) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. [11] (19) Alina Charaeva (RUS)
[5] (11) Qinwen Zheng (CHN) vs. (LL) (66) Caijsa Wilda Hennemann (SWE)
[8] (16) Emma Navarro (USA) vs. (50) Daria Snigur (UKR)

1/8-finale
[1] (7) Leylah Abbue Ferbabdez (CAN) vs. [15] (23) Sohyun Park (KOR) 6-2, 6-0
(56) Elsa Jacquemot (FRA) vs. (59) Taisya Pachkaleva (RUS) 6-4, 6-0
[3] (9) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (77) Romana Cisovska (SVK) 6-3, 7-5
[11] (19) Alina Charaeva (RUS) vs. [7] (14) Natsumi Kawaguchi (JPN) 6-3, 6-2

[5] (11) Qinwen Zheng (CHN) vs. [10] (18) Joanna Garland (TPE) 6-3, 6-4
(LL) (66) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (43) Ane Mintegi Del Olmo (ESP) 1-6, 7-5, 6-2
[8] (16) Emma Navarro (USA) vs. [9] (17) Kamilla Bartone (LAT) 6-4, 6-4
(50) Daria Snigur (UKR) vs. (57) Annerly Poulos (AUS) 6-4, 6-3

R32
[1] (7) Leylah Abbue Ferbabdez (CAN) vs. (42) Marta Custic (ESP) 6-0, 6-3
[15] (23) Sohyun Park (KOR) vs. (WC) (121) Lucie Nguyen Tan (FRA) 6-3, 6-4
(56) Elsa Jacquemot (FRA) vs. (Q) (68) Charlotte Chavatipon (GUM) 7-6(4), 1-6, 6-3
(59) Taisya Pachkaleva (RUS) vs. [5] (13) Hurricane Tyra Black (USA) 6-2, 6-3

[3] (9) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (33) Hong Yi Cody Yi C (HKG) 6-4, 3-6, 6-1
(77) Romana Cisovska (SVK) vs. (67) Elina Avanesyan (RUS) 3-6, 6-2, 6-1
[11] (19) Alina Charaeva (RUS) vs. (55) Priska Madelyn Nugroho (INA) 7-5, 4-6, 6-4
[7] (14) Natsumi Kawaguchi (JPN) vs. (86) Mylene Halemai (FRA) 6-4, 6-3
==
[5] (11) Qinwen Zheng (CHN) vs. (63) Loudmilla Bencheikh (FRA) 6-0, 7-6(4)
[10] (18) Joanna Garland (TPE) vs. (Q) (38) Diana Schnaider (RUS) 1-6, 7-6(7), 6-2
(LL) (66) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (Q) (87) Melania Delai (ITA) 6-4, 6-2
(43) Ane Mintegi Del Olmo (ESP) vs. [4] (10) Alexa Noel (USA) 6-4, 6-1

[8] (16) Emma Navarro (USA) vs. (WC) (58) Aubane Droguet (FRA) 6-1, 6-3
[9] (17) Kamilla Bartone (LAT) vs. (28) Oksana Selekhmeteva (RUS) 6-4, 6-3
(50) Daria Snigur (UKR) vs. [16] (25) Helene Pellicano (MLT) 1-6, 6-3, 6-1
(57) Annerly Poulos (AUS) vs. [2] (8) Diane Parry (FRA) 6-3, 6-4

R64 – udvalgte
[1] (7) Leylah Abbue Ferbabdez (CAN) vs. (29) Mariia Tkacheva (RUS) 7-5, 6-3
[3] (9) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (Q) (90) Ana Geller (ARG) 6-3, 6-1
==
(LL) (66) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. [13] (21) Anastasia Tikhonova (RUS) 6-4, 6-2
[4] (10) Alexa Noel (USA) vs. (SE) (65) Carole Monnet (FRA) 7-5, 6-4
(WC) (58) Aubane Droguet (FRA) vs. (31) Linda Fruhvirtova (CZE) 6-4, 7-5
[2] (8) Diane Parry (FRA) vs. (49) Daria Frayman (RUS) 6-2, 6-2


Grade 4, ITF Juniors U18 Larnaca Cup 2019 (CYP) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q16: Natacha Schou (DEN) vs. Irianna Demetriou (CYP) 6-0, 6-2
QFi: Natacha Schou vs. (1) (506) Mika Dagan Fruchtman (ISR) 5-7, 3-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 23)

Category 2, MEMORIJAL GORAN TANOVIC 2019, Tuzla (BIH) – Grus

U14 Boys singles

R64: (469) Yakup Uzunel (DEN) – bye
R32: Yakup Uzunel vs. [5] (184) Emil Dapcevic (MNE) – tir ca. 1400

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage