Eurosport indleder night-session med Novak Djokovic mod Mitchel Krueger samt Nick Kyrgios mod Milos Raonic på de to TV-kanaler, og overlader derved Simona Halep og Kaia Kanepi til Eurosport Player

Når sendeplanen for Eurosports TV-kanaler planlægges i Paris, bliver det utvivlsom vurderet, hvilke spillere der kan trække flest seere, og derfor er det svært at komme udenom turneringens 1. seedede Novak Djokovic, når han indleder aftenprogrammet kl. 09 dansk tid på Rod Laver Arena mod Mitchel Krueger.

Nick Kyrgios får ligeledes ofte stor bevågenhed, både på grund af hans tennis-evner og – måske ikke mindst – hans ofte kontroversielle stil, og derfor er det også oplagt at vise hans kamp samtidig på Melbourne Arena mod 16. seedede Milos Raonic, hvilket desuden kan blive et yderst spændende opgør.

Samtidig med disse kampe spiller Simona Halep, der er seedet 1 hos kvinderne, på Margaret Court mod Estlands Kaia Kanepi, som ved US Open sidste år sendte Halep ud allerede i første runde, og i betragtning af at Halep har haft en ufrivillig meget lang pause, er en ny overraskelse fra Kanepi en oplagt risiko for Halep, der kun fik en enkelt kamp i Sydney, hvor hun var langt fra sidste års niveau, da hun tabte 4-6, 4-6 til Ashleigh Barty.
De fleste havde formentlig forventet, at kampen mod Kanepi ville blive vist for TV-seerne, som i stedet kan følge kampen på Eurosport Player.

Kaia Kanepi
© 2018 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Kaia Kanepi efter sejr over Simona Halep i R128 US Open 2018.

 

Livescore fra Grade 1 Traralgon

Efter at have klaret sig igennem et par tætte opgør i de første par runder, fik Clara Tauson tilsyneladende bedre kontrol over begivenhederne i både 1/8-finalen og kvartfinalen, og hun er dermed klar til semifinale midnat natten til tirsdag mod 9. seedede Emma Raducanu (GBR), der ligesom Clara er fra årgang 2002.
Clara vandt deres første indbyrdes møde i 3 sæt for 2 år siden i KB, og ved French Open sidste år vandt Clara 6-2, 6-1.

Holger Vitus Nødskov Rune spiller samtidig ligeledes semifinale i consolation, med deltagelse af spillere, som er sendt ud i enten kvalifikationen eller i de 2 første runder af hovedturneringen.
Consolation rækken er derved en selvstændig turnering, hvor deltagernes rangering er en Grade A turnering værdig, og derved har turneringen – trods exit i 1. runde mod 5. seedede Nicolas Alvarez Varona (ESP) – været en optimal optakt til Australian Open for Holger

Begge kampe kan ved midnat dansk tid natten til tirsdag følges på livescore på dette link http://scores.tennisticker.de/aus/sb.html?tournid=4079.


Sammenfatning TV-kampe/streaming tirsdag 15. januar

Grand Slam, Australian Open – Eurosport 1 og 2

Modtaget fra Eurosport.

E1 INTER

M1 MELBOURNE A. – MUCHOVA, Karolina (CZE) vs PLISKOVA, Karolina (CZE) [7]

M1 RLA – End of AIAVA, Destanee (AUS) vs KEYS, Madison (USA) [17]

M2 RLA – MARIA, Tatjana (GER) vs WILLIAMS, Serena (USA) [16]

M3 RLA – ZVEREV, Alexander (GER) [4] vs BEDENE, Aljaz (SLO)

GSM

NIGHT SESSION

M4 RLA – DJOKOVIC, Novak (SRB) [1] vs KRUEGER, Mitchell (USA)

M5 MCA – PAIRE, Benoit (FRA) vs THIEM, Dominic (AUT) [7]

GSM

+++++++++++++++++++++++++++++

E2 INTER – PLEASE BE AWARE THAT BETWEEN 10:00 CET AND 11:00 CET APPROX. WE ARE GOING TO LEAVE TENNIS TO SHOW SOME ALPINE SKIING LIVE AND COME BACK WITH TENNIS LIVE/RX !!!!!

M1 MCA – MAJCHRZAK, Kamil (POL) vs NISHIKORI, Kei (JPN) [8] – with updates on KARLOVIC, Ivo (CRO) vs HURKACZ, Hubert (POL)

M2 C13 – KASATKINA, Daria (RUS) [10] vs BACSINSZKY, Timea (SUI)

M2 C3 – (End of ZHENG, Saisai (CHN) vs MUGURUZA, Garbiñe (ESP) [18] – if still on)

M2 MELBOURNE A. – End of CORIC, Borna (CRO) [11] vs DARCIS, Steve (BEL)

M3 MELBOURNE A. – SIEGEMUND, Laura (GER) vs AZARENKA, Victoria (BLR)
or
M3 MCA – WILLIAMS, Venus (USA) vs BUZARNESCU, Mihaela (ROU) [25]
or
M3 C12 – GRANOLLERS, Marcel (ESP) vs COPIL, Marius (ROU)
or
M3 C8 – KOHLSCHREIBER, Philipp (GER) [32] vs LI, Zhe (CHN)

M4 1573 A. – GOLUBIC, Viktorija (SUI) vs SVITOLINA, Elina (UKR) [6]

M4 C3 – WAWRINKA, Stan (SUI) vs GULBIS, Ernests (LAT)

NIGHT SESSION

M5 MELBOURNE A. – KYRGIOS, Nick (AUS) vs RAONIC, Milos (CAN) [16]

M5 RLA – OSAKA, Naomi (JPN) [4] vs LINETTE, Magda (POL) – start of the match secured on E2 POL


Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hard court
Tidsforskel: cet +10 timer

Spilleprogram tirsdag

Rod Laver Arena – start 0100cet
D. Alava (WC) vs. M. Keys (17) – W
T. Maria vs. S. Williams (16) – W
A. Zverev (4) vs. A. Bedene – M
NB 0900: N. Djokovic (1) vs. M. Krueger (Q) – M
N. Osaka (4) vs. M. Linette – W

Margaret Court Arena – start 0100cet
K. Majchrzak (Q) vs. K. Nishikori (8) – M
T. Zidansek vs. D. Gavrilova – W
V. Williams vs. M. Buzarnescu (25) – W
NB 0900: S. Halep (1) vs. K. Kanepi – W
B. Paire vs. D. Thiem (7) – M

Melbourne Arena – start 0100cet
K. Muchova (Q) vs. Ka. Pliskova (7) – W
B. Coric (11) vs. S. Darcis – M
L. Siegemund vs. V. Azarenka – W
S. Stosur vs. D. Yastremska – W
NB 0900: N. Kyrgios vs. M. Raonic (16) – M

1573 Arena – start 0100cet
F. Fognini (12) vs. J. Munar – M
E. Bouchard vs. S. Peng (WC) – W
P. Andujar vs. D. Shapovalov (25) – M
V. Golubic (Q) vs. E. Svitolina (6) – W

udvalgte kampe
J. Konta vs. A. Tomljanovic – W 0100 C3
S. Zheng vs. G. Muguruza (18) – W 2. match C3
D. Kasatkina (10) vs. T. Bacsinszky – W 2. match C13
B. Andreescu (Q) vs. W. Osuigwe (WC) – W 2. match C15
C. Giorgi (27) vs. D. Jakupovic – W 3. match C7
C. Suarez Navarro (23) vs. C. Burel (WC) – W 3. match C14
S. Wawrinka vs. E. Gulbis – M 4. match C3
D. Cibulkova (26) vs. S. Zhang – W 4. match C8
S. Kenin vs. V. Kudermetova (Q) – W 4. match C12

Spilleprogram onsdag

Rod Laver Arena – start 0100cet
S. Stephens (5) vs. T. Babos – W
A. Barty (15) vs. Y. Wang – W
NB 0400: D. Evans (Q) vs. R. Federer (3) – M
NB 0900: B. Haddad Maia (Q) vs. A. Kerber (2) – W

Margaret Court Arena – start 0100cet
A. Pavlyuchenkova vs. K. Bertens (9) – W
K. Anderson (5) vs. F. Tiafoe – M
J. Larsson vs. C. Wozniacki (3) – W
NB 0900: A. de Minaur (27) vs. H. Laaksonen (Q) – M
M. Sharapova (30) vs. R. Peterson – W

Melbourne Arena – start 0100cet
A. Kontaveit (20) vs. A. Sasnovich – W
M. Cilic (6) vs. M. McDonald – M
K. Boulter vs. A. Sabalenka (11) – W
NB 0700: R. Bautista Agut (22) vs. J. Millman – M

1573 Arena
Z. Hives (WC) vs. C. Garcia (19) – W
J. Thompson vs. A. Seppi – M
G. Monfils (30) vs. T. Fritz – M
NB 0700: P. Kvitova (8) vs. I. Begu – W

udvalgte kampe
S. Tsitsipas (14) vs. V. Troicki (Q) – M 0100 C3
T. Berdych vs. R. Haase – M 2. match C8
R. Albot vs. F. Verdasco (26) – M C20
L. Tsurenko (24) vs. A. Anisimova – W 3. match C8
B. Bencic vs. Y. Putintseva – W 3. match C20
F. Nielsen/M. Demoliner vs. G. Granollers/M. Granollers – M 4. match C5
G. Dimitrov (20) vs. P. Cuevas – M NB 0830 C3

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedule#!7991

Resultater Women (udvalgte)

R128 (øverst)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-7(2), 6-4, 6-2
Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 3-6, 7-5
Venus Williams (USA) vs. (25) Mihaela Buzaqrnescu (ROU) 6-7(3), 7-6(3), 6-2
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Clara Burel (FRA) 7-5, 6-2
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Shuai Peng (CHN) 6-2, 6-1

Timea Bacsinszky (SUI) vs. (10) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-0
Johanna Konta (GBR) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-6(4), 2-6, 7-6(7)
(18) Garbine Muguruza (ESP) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 6-3
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-2

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-2
Laura Siegemund (GER) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-7(5), 6-4, 6-2
(Q) Bianca Andreescu (CAN) vs. Whitney Osuigwe (USA) 7-6(1), 6-7(0), 6-3
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs Mona Barthel (GER) 6-3, 6-1

(12) Elise Mertens (BEL) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 7-5
(17) Madison Keys (USA) vs. Destanee Aiava (AUS) 6-2, 6-3
Shuai Zhang (CHN) vs. (26) Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 4-6, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Viktorikja Golubic (SUI) 6-1, 6-2
(nederst)
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK)
Belinda Bencic (SUI) vs. Katerina siniakova (CZE) 6-4, 2-6, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (32) Barbora Strycova (CZE)
Maria Sakkari (GRE) vs. (22) Jelena Ostapenko (LAT)

(30) Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-0, 6-0
Rebecca Peterson (SWE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 6-1
Johanna Larsson (SWE) vs. Vera Lapko (BLR) 7-6(5), 3-0 Ret’d
(3) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-4

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Taylor Townsend (USA) 6-4, 6-2
(9) Kiki Bertens (NED) vs. Alison Riske (USA) 6-3, 6-3

Danielle Collins (USA) vs. (14) Julia Goerges (GER) 2-6, 7-6(5), 6-4
(29) Donna Vekic (CRO) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-4
(2) Angelique Kerber (GER) vs. Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-3

Resultater Men (udvalgte)

R128 (øverst)
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Mitchell Krueger (USA) 6-3, 6-2, 6-2
(25) Denis Shapovalov (CAN) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-2, 6-3, 7-6(3)
(15) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Lloyd George Harris (RSA) 6-1, 6-2, 6-1

(12) Fabio Fognini (ITA) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(3), 7-6(7), 3-1 Ret’d
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Kamil Majchrzak (POL) 3-6, 6-7(6), 6-0, 6-2, 3-0 Ret’d

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Aljaz Bedene (GBR) 6-4, 6-1, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. Ugo Humbert (FRA) 3-6, 7-6(6), 6-4, 6-7(4), 7-6(6)
Stan Wawrinka (SUI) vs. Ernest Gulbis (LAT), 3-6, 3-1 Ret’d
(16) Milos Raonic (CAN) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-4, 7-6(5), 6-4

(11) Borna Coric (CRO) vs. Steve Darcis (BEL) 6-1, 6-4, 6-4
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-3, 5-7, 1-6, 6-3
(nederst)
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-2, 6-4, 7-6(3)
(22) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4, 6-7(5), 6-7(4), 6-2
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. Peter Gojowczyk (GER) 3-6, 6-3, 6-4, 6-3

(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Matteo Berrettini (ITA) 6-7(3), 6-4, 6-3, 7-6(4)
(19) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Christopher Eubanks (USA) 6-4, 4-6, 7-6(6), 6-3
(3) Roger Federer (SUI) vss. Denis Istomin (UZB) 6-3, 6-4, 6-4

(5) Kevin Anderson (USA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 5-7, 6-2, 6-1
(30) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Janko Tipsarevic (SRB) 4-6, 6-3, 6-1, 6-4
Reilly Opelka (USA) vs. (9) John Isner (USA) 7-6(4), 7-6(6), 6-7(4), 7-6(5)

Tomas Berdych (CZE) vs. (13) Kyle Edmund (GBR) 6-3, 6-0, 7-5
(18) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Rudolf Molleker (GER) 6-1, 6-3, 4-6, 6-0
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. James Duckworth (AUS) 6-4, 6-3, 7-5


Fed Cup

09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL):
Pulje A:
1.Rusland: Daria Kasatkina, Anastasia Pavlyuchenkova, Anastasia Potapova, Margarita Gasparyan, NataliaVikhlyantseva
6.Polen: Magda Linette, Magdalene Frech, Iga Swiatek, Maja Chwalinska, Alicja Rosolska
11.Danmark: Caroline Wozniacki, Clara Tauson, Karen Barritza, Emilie Francati, Maria Jespersen
Pulje B:
3.Ukraine: Elina Svitolina, Lesia Tsurenko, Dayana Yastramska, Marta Kostyuk, Nadiia Kichenok
7.Estland: Anett Kontaveit, Elena Malygina, Maileen Nuudi, Saara Orav, Valeria Gorlats
9.Bulgarien: Viktoriya Tomova, Isabella Shinikova, Gergana Topalova, Petya Arshinkova
13.Sverige: Johanna Larsson, Rebecca Peterson, Mirjam Bjorklund, Cornelia Lister, Caijsa Hennemann

Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenie


Davis Cup 2019

World Group

Kvalifikation 1-2. februar 2019
Brasilien vs. Belgien, Uzbekistan vs. Serbien, Australien vs. Bosnien-Herzegovina, Indien vs. Italien, Tyskland vs. Ungarn, Schweiz vs. Rusland, Kazakhstan vs. Portugal, Tjekkiet vs. Holland, Columbia vs. Sverige, Østrig vs. Chile, Slovakiet vs. Canada, Kina vs. Japan

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere (fra 1-2. februar)


Group II Europe/Africa Zone

16 nationer (april eller september 2019):
Nedrykkere fra Group I: Hviderusland, Sydafrika
Fortsat Group I: Marokko, Zimbabwe, Danmark, Litauen, Luxembourg, Slovenien, Norge, Estland, Rumænien, Egypten
Oprykkere fra Group III: Montenegro, Monaco, Kenya, Namibia


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (Uge 3
)

€46K Koblenz (GER)

Standard for afvikling er 48 deltagere (R64 med 16 bye). 4 reserveret til ITF-rangliste.
4 deltagere i kval baseret på ITF-rangliste, incl. evt. wildcard. 12 og 30 ITF-point til Qfinalister.

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Uge 3

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 3)

M15 Bressuire (FRA)

M15 Monastir (TUN)

M15 Naples, FL (USA)

M15 Manacor (ESP)

M15 Anning (CHN)

M15, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Singles kvalifikation

Q32: (WC) Oliver Benneweis Pramming (DEN) vs. [9] (ITF1620) Gokberk Ergeneman (TUR) 3-6, 5-7 (mandag)

<< tilbage


ITF Women (uge 3)

W25 Guadeloupe (FRA)

W25, Open Féminin de la Ville de Petit-Bourg, Guadeloupe (FRA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Singles kvalifikation

Q32 – mandag
(WC) Mathilde Tranberg (DEN) vs. [1] (460) Luisa Stefani (BRA) 0-6, 0-6
(WC) Ida Hasselbalch (DEN) vs. [9] (634) Ellie Douglas (USA) 2-6, 0-6

W25 Singapore

W15 Monastir (TUN)

W15 Antalya (TUR)

<< tilbage)


ITF Junior (uge 2 udvalgte)

Grade 1, 2019 AGL Loy Yang Traralgon Junior International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Livescore: http://scores.tennisticker.de/aus/sb.html?tournid=4079

Boys singles hovedturnering

R64
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (70) Egor Agafonov (RUS) 6-2, 6-4
[15] (23) Liam Draxl (CAN) vs. (68) Christian Lerby (NED) 6-4, 7-6(4)
[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (Q) (167) Nikita Volonski (AUS) 7-6(6), 6-2
(44) Phuong Van Nguyen (VIE) vs. (WC) (219) Tai Sach (AUS) 7-5, 4-6, 6-2
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [5] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) 4-6, 4-6 (fre)
(57) Toby Alex Kodat (USA) vs. (73) Chen Dong (AUS) 6-2, 7-6(4)
(38) Gustaf Strom (SWE) vs. (43) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-4, 3-6, 6-4

R32
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) (28) Tyler Zink (USA) 6-1, 6-3
[15] (23) Liam Draxl (CAN) vs. (54) Admir Kalender (CRO) 6-2, 6-4
[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (Q) (114) Charl Morgan (RSA) 6-3, 6-1
[16] (25) Eliot Spizzirri (USA) vs. (44) Phuong Van Nguyen (VIE) 6-2, 6-1
(57) Toby Alex Kodat (USA) vs. [5] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) 6-0, 6-2
[13] (21) Emilio Nava (USA) vs. (38) Gustaf Strom (SWE) 6-4, 6-2

1/8-finale
[15] (23) Liam Draxl (CAN) vs. [1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 6-0
[16] (25) Eliot Spizzirri (USA) vs. [3] (6) Otto Virtanen (FIN) 6-4, 5-7, 6-4
[11] (19) Jiri Lehecka (CZE) vs. (57) Toby Alex Kodat (USA) 6-1, 7-5

Kvartfinale
[15] (23) Liam Draxl (CAN) vs. (Q) (78) Lilian Marmousez (FRA) 6-1, 3-6, 6-2
(26) Zane Khan (USA) vs. [16] (25) Eliot Spizzirri (USA) 7-6(2), 6-4
[11] (19) Jiri Lehecka (CZE) vs. [4] (9) Rinky Hijikata (AUS) 5-7, 6-4, 6-3
[9] (15) Canon Kingsley (USA) vs. [14] (22) Harold Mayot (FRA) 5-7, 6-1, 6-1

Semifinale
(26) Zane Khan (USA) vs. [15] (23) Liam Draxl (CAN) 7-6(1), 6-7(6), 6-2
[11] (19) Jiri Lehecka (CZE) vs. [9] (15) Canon Kingsley (USA) 4-6, 6-3, 6-4

Finale – onsdag
(26) Zane Khan (USA) vs. [11] (19) Jiri Lehecka (CZE) – 0700cet

Boys singles Consolation

R64
(68) Christian Lerby (NED) vs. (144) Javier Cueto Ramos (ESP) 4-6, 7-6, [10-1]
(7) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
(85) Stefan Storch (AUS) vs. (238) Hikaru Takeda (JPN) 6-7, 6-4, [10-6]
(9) Gustaf Strom (SWE)
(184) Taiyo Yamanaka (JPN) vs. (155) Piotr Pawlak (POL) 7-5, 6-2

R32
Holger Vitus Nødskov Rune vs. (85) Stefan Storch (AUS) 6-4, 6-2
(9) Gustaf Strom (SWE) vs. (184) Taiyo Yamanaka (JPN)

1/8-finale
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [12] (43) Dominic Stephan Stricker (SUI) 4-6, 6-4, [10-6]

Kvartfinale
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [16] (52) Alexandr Binda (RUS) 6-1, Ret’d

Semifinale – tirsdag
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [6] (29) Mateus Alves (BRA) 7-5, 6-1
[3] Valentin Royer (FRA) vs. [10] Seon Yong Han (KOR) 6-4, 6-1

Finale:
Holger Vitus Nødskov Rune vs. [3] Valentin Royer (FRA) 6-4, 6-7, [10-6]

Boys doubles

R32: (5) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Valentin Royer (FRA) vs. Mateus Alves/Natan Rodrigues (BRA) 6-4, 6-3
1/8-finale: Rune/Royer vs. Lilian Marmousez (FRA)/Eliot Spizzirri (USA) 3-6, 5-7 (søn)

Girls singles hovedturnering

R64
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (125) Veronika Pepelyaeva (RUS) 6-4, 7-5
(78) Himari Sato (JPN) vs. (WC) (175) Anastasia Berezov (AUS) 6-3, 6-2
(45) Priska Madelyn Nugroho (INA) vs. (Q) (133) Lisa Pigato (ITA) 6-0, 6-1
(WC) (142) Olivia Gadecki (AUS) vs. [14] (34) Marta Custic (ESP) 6-2, 6-0

(98) Zoziya Kardava (RUS) vs. [3] (11) Diane Parry (FRA) – walkover
[8] (20) Emma Raducanu (GBR) vs. (77) Sijia Wei (CHN) 6-3, 6-3
(42) Natsumi Kawaguchi (JPN) vs. (60) Daria Frayman (RUS) 6-3, 6-0
(50) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (Q) (453) Tayla Whitehouse (AUS) 6-3, 6-4

R32
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (78) Himari Sato (JPN) 6-3, 6-4
(45) Priska Madelyn Nugroho (INA) vs. (WC) (142) Olivia Gadecki (AUS) 6-4, 6-2
[8] (20) Emma Raducanu (GBR) vs. (42) Natsumi Kawaguchi (JPN) 6-4, 6-4
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (50) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-2, 6-3

1/8-finale
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (45) Priska Madelyn Nugroho (INA) 6-1, 6-2
[8] (20) Emma Raducanu (GBR) vs. (44) Viktoryia Kanapatskaya (BLR) 6-0, 4-6, 6-2

Kvartfinale
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (73) Manon Leonard (FRA) 6-4, 6-2
[9] (20) Emma Raducanu (GBR) vs. [16] (37) Anastasia Tikhonova (RUS) 6-1, 6-1
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. [12] (31) Mariia Tkacheva (RUS) 6-2, 6-3
(65) Yasmine Mansouri (FRA) vs. (WC) (1149) Talia Gibson (AUS) 6-4, 7-5

Semifinale
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. [9] (20) Emma Raducanu (GBR) 6-3, 3-6, 6-1
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (65) Yasmine Mansouri (FRA) 6-1, 6-3

Finale – onsdag
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. [4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) – 0700cet

Girls singles Consolation

R32
(9) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. Olivia Gadecki (USA) 0-6, 2-6 (søn)


Grade 1, 55th Coffee Bowl 2019 (Copa Del Cafe) (CRC) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Boys singles hovedturnering

R64
[1] (83) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (247) Murphy Cassone (USA) 6-1, 6-2
(317) Leighton Allen (USA) vs. (249) Lancelot Carnello (SWE) 6-2, 6-2
(332) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) (377) Aidan Mayo (USA) 6-4, 6-3
[16] (152) Alan Magadan (MEX) vs. (316) Rikard Raad (SWE) 6-3, 6-3
[12] (154) Kevin Chahoud (SWE) vs. (342) John Bernard (USA) 6-2, 6-2
(299) Spencer Brachman (USA) vs. (228) Leyton Rivera (SWE) 6-4, 3-6, 6-3
(273) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [10] (125) Alexander Lee (USA) 3-6, 0-6 (man)

R32 – tirsdag
[1] (83) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (201) Hunter Heck (USA)
(332) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [4] (98) Blu Baker (GBR) – 1500cet
[12] (154) Kevin Chahoud (SWE) vs. (WC) (639) Cezar Rata (USA)

Boys doubles

R32
Carl Emil Overbeck (DEN)/Kevin Chahoud (SWE) vs. Carlos Alejandro Solares Midence (BOL)/Bautista Vilicich (ARG) – tir NB 1900cet


Grade 4, Sport Hotel Kurz Junior Classic, Oberpullendorf (AUT) – Carpet

Boys singles hovedturnering

R64 – mandag
(1137) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (828) Niklas Rohrer (AUT) 6-2, 6-4
(1810) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (WC) Jan Kobierski (AUT) 2-6, 2-6 (man)

R32: Oskar Brostrøm Poulsen vs. [10] (445) Michael Frank (AUT) – tir 0830

Boys doubles

1/8-finale: Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)/Artur Kukasian (RUS) vs. (3) Igor Kudriashov/Aristarkh Safonov (RUS) – tir NB 1400


Grade 5, Siroki Brijeg Open 1 (BIH) – Carpet

Girls singles hovedturnering

R32: (1419) Nina Vicic (DEN) vs. (1550) Elif Albayrak (TUR) 6-4, 4-6, 5-7 (man)

Girls doubles

1/8-finale: (4) Nina Vicic (DEN)/Lucija Ciric Bagaric (CRO) vs. Valieriia Kornieva (UKR)/Alla Betina (RUS) – tir NB 1400

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 3)

Cat 3, Quality Hotel Open, Vanersborg (SWE) – Hardcourt

U14 Boys singles kvalifikation

Q16: [1] Cornelius Alexander Shalmi (DEN) – bye
QFi: Cornelius Alexander Shalmi vs. Viktor Fraenkel (SWE) 6-3, 6-1

U14 Boys singles hovedturnering

R32
(Q) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (Q) Kristian Misic (SWE) 7-6(2), 6-3
Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (WC) Evin Nilsson (SWE) 1-6, 1-6 (man)
(8) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) David Aberg (SWE) 6-3, 6-3

1/8-finale
(Q) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Filip Slavkovic (SWE) – tir NB 1130
(8) Christopher Garde (DEN) vs. Carl Degenhardt (GER) – tir ca. 1300

U14 Boys doubles

1/8-finale: (2) Alexander Nordal Clausen/Christopher Garde (DEN) – bye

U14 Girls singles hovedturnering

R32
(1) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (WC) Sally Himmer (SWE) 6-0, 6-1
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (Q) Iris Nielsen Gulis (SWE) 6-2, 6-2
(8) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Lisen Rinman (SWE) 4-6, 1-6 (man)

1/8-finale
(1) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (Q) Carla Wendt (SWE) – tir 0900
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (4) Adelisa Kahriman (SWE) – tir ca. 1030

U14 Girls doubles

1/8-finale: (3) Frederikke Alberte Pape/Emilie Just-Bomholt (DEN) – bye
Kvartfinale: Pape/Bomholt vs. Edit Cosmo/Emma Lindh (SWE) – tir NB 1400


Cat 3, Paradis Open TEU16, Bergen (NOR) – Hardcourt

U16 Boys singles hovedturnering

R64
(7) Julius Kostopoulos(DEN) – bye
Mikkel Ballisager (DEN) vs. Baltazar Wiger Nordas (NOR) 1-6, 1-6 (man)

R32: Julius Kostopoulos vs. Jon William Karlstad (NOR) – tir NB 1000

U16 Boys doubles

R32: (6) Mikkel Ballisager/Julius Kostopoulos (DEN) – bye
1/8-finale: Ballisager/Kostopoulos vs. Jakob Rojs/Marsel Znuderl (SLO) – tir NB 1700

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage