Mandag 11. juni: Græssæsonen starter i Nottingham, s-Hertogenbosch og Stuttgart

CoCo Vandeweghe
Foto: Jimmie48
Straks efter afslutningen af French Open begynder mange spillere at forberede sig på græs inden Wimbledon

Grussæsonen kulminerede i weekenden med de helt forventede titler til Simona Halep, som i 3. forsøg vandt finalen i Paris, hvor Rafael Nadal til gengæld nærmest har været enevældig konge i årevis, hvilket blev understreget med en suveræn sejr 6-4, 6-3, 6-2 over Dominic Thiem, da han i finalen vandt sin 11. French Open titel.

Den næste helt store Grand Slam turnering Wimbledon indledes i starten af juli, og derfor er der højst 3 uger til at nå at vænne sig til at spille på græs, som er underlaget i den traditionsrige turnering i London.

I den kommende uge holder de fleste af topspillerne dog en pause fra turneringer, men mange af de øvrige spillere deltager i ugens 2 WTA turneringer i International-kategorien og 2 ATP 250 turneringer.

Libéma Open i ‘s-Hertogenbosch omfatter begge køn, og WTA-kampene kan følges fra mandag på WTATV.com og fra onsdag endvidere på TV2 Sport, mens Tennistv.com dækker ATP kampene, og det samme vil være tilfældet for ATP 250 turneringen Mercedes Cup i Stuttgart.

På Center Court kan man på WTATV fra kl. 11 følge 2 WTA kampe – først 6. seedede Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (WC) Richel Hogenkamp (NED) og derefter 1. seedede Coco Vandeweghe (USA) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR)

Tennistv forventes fra kl. 1430 at vise 2 ATP kampe – 6. seedede Robin Haase (NED) vs. Ivo Karlovic (CRO) og Daniil Medvedev (RUS) vs. Yuki Bhambri (IND) – ATP

Hverken WTATV.com eller TV2 Sport dækker WTA International turneringen i Nottingham, som til gengæld ifølge TV-guiden kan følges på Eurosport fra torsdag, men der er dog mulighed for at følge kampene på livestream – i begrænset kvalitet – fra diverse betting-tjenester, hvor man fra kl. 13 kan følge 3. seedede Naomi Osaka (JPN) vs. Sachia Vickery (USA), 8. seedede Camila Giorgi (ITA) vs. Dalila Jakupovic (SLO) og 2. seedede Magdalena Rubarikova (SVK) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU).

I Nottingham afvikles sideløbende en ATP Challenger turnering, hvor Frederik Løchte Nielsen spiller kval-finale mandag.

Både Felix Auger-Aliassime (CAN) og Mikael Ymer (SWE) samt Casper Ruud (NOR), hvis resultater ofte kan følges i “Dagens kampe” på Tennisavisen, fortsætter på grus i Challengers i henholdsvis Lyon (FRA) og Caltanissetta (ITA).

Også Karen Barritza holder fast i gruset, hvor hun i weekenden spillede sig videre til kvalfinalen i en $25.000 turnering i Essen, hvor hun mandag møder 34-årige Katharina Jacob (GER), som hun tidligere har besejret et par gange “for mange år siden” i 2010 og 2015.

Copenhagen 2018 afvikles i KB

Der er sjældent mulighed for at følge andre danske spillere end Caroline Wozniacki og til tider Frederik Løchte Nielsen på TV eller livestream, når de deltager i internationale turneringer, men i de kommende uger bliver der mulighed for at opleve flere danske juniorer på hjemlig grund prøve kræfter i en række Category 3 turneringer under Tennis Europe i U14 og U16 årgangene.

Den første er allerede i fuld gang, da der i weekenden blev spillet kvalifikation, og fra mandag kl. 0830 kan man i KB på Peter Bangsvej 147 følge med i den første af disse turneringer, som er Copenhagen 2018.
I næste uge gælder det TE Birkerød 2018 og ugen efter TE Kystmesterskaberne 2018 i Hørsholm.

Der findes link til turneringen herunder, hvor man – ved at klikke på link’et – kan studere resultaterne fra kvalifikationen, samt få et overblik over, hvilke kampe der spilles.


WTA International, Nature Valley Open – Nottingham (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Eurosport (fra torsdag)

Deltagere: Barty, Rybarikova, Osaka, Konta, Buzarnescu, Vekic, Diyas, Giorgi

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 1300cet
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Sachia Vickery (USA) 3-6, 6-1, 6-2
ATP Challenger kamp
(2) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-0, 3-6, 6-1
ATP Challenger kamp

Court 1- start 1200cet
ATP Challenger kamp
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (8) Camila Giorgi (ITA) 7-6(4), 6-2
ATP Challenger kamp
Yingying Duan (CHN) vs. (Q) Valeria Savinykh (RUS) 6-2, 6-2
NB 1800cet – Double kamp

Court 2 – start 1200
ATP Challenger kamp
Magdalena Frech (POL) vs. (Q) Saisai Zheng (CHN) 6-2, 3-6, 6-3
(Q) Irina Falconi (USA) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-4, 6-1
ATP Challenger kamp
Double kamp

Court 3 – start 1200cet
2 ATP Challenger kampe
Denisa Allertova (CZE) vs. Kristie Ahn (USA) 6-3, 6-1
2 Double kampe

Court 4 – start 1200
2 ATP Challenger kampe
Verea Lapko (BLR) vs. Jena Fett (CRO) 7-6(5), 6-4
2 ATP Challenger kampe

TV-dækning: WTA kampene kan følges på livestream via eksempelvis Bet365, Unibet

Spilleprogram tirsdag

Centre Court – start 1300cet
ATP Challenger kamp
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Stefanie Voegele (SUI)
ATP Challenger kamp
(4) Johanna Konta (GBR) vs. Kurumi Nara (JPN)

Court 1 – start 1200cet
Heather Watson (GBR) vs. (Q) Danielle Lao (USA)
Mona Barthel (GER) vs. (Q) Katie Swan (GBR)
(6) Donna Vekic (CRO) vs. (WC) Gabriella Taylor (GBR)
ATP Challenger kamp
Yanina Wickmayer (BEL) vs. (WC) Katie Boulter (GER)

Court 2 – start 1200cet
ATP Challenger kamp
(7) Zarina Diyas (KAZ) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS)
3 ATP Challenger kampe

Court 4 – start 1200cet
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Veronica Cepede Royg (PAR)
ATP Challenger kamp
Double kamp
ATP Challenger kamp – Frederik Løchte (se herunder)
ATP Challenger kamp

TV-dækning: WTA kampene kan følges på livestream via eksempelvis Bet365, Unibet

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-nottingham-great-britain-1080#orderofplay


WTA International + ATP 250 Libéma Open – ‘s-Hertogenbosch (NED) – Græs

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV2 Sport (fra onsdag)
ATP: Tennistv.com (fra mandag) – 15 kampe

Deltagere:
WTA: Vandeweghe, Mertens, Bertens, Kontaveit, Zhang, Van Uytvanck, Krunic, Sabalenko m.fl.
ATP: Mannarino, Gasquet, Muller, Verdasco, Tsitsipas, Haase, Sugita, Seppi f.fl.

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 1100
(6) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (WC) Richel Hogenkamp (NED) 6-1, 6-2
NB 1230: (1) Coco Vandeweghe (USA) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 7-6(1)
NB 1430: (6) Robin Haase (NED) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(3), 6-7(5), 6-3
Daniil Medvedev (RUS) vs. Yuki Bhambri (IND) 6-4, 6-1

Court 1 – start 1100
(7) Yuichi Sugita (JPN) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-2
(WC) Bibiane Schoofs (NED) vs. Carina Witthoeft (GER) 6-4, 7-5
Marius Copil (ROU) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-7(6), 7-6(4), 6-3
Arantxa Rus (NED) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-7(5), 6-4, 7-6(7)
2 Double kampe – ATP

Court 3 – start 1200
3 Double kampe – WTA

TV-dækning:
Alle WTA kampe vises på WTATV.com
ATP kampene på Centre Court vises på Tennistv.com

Spilleprogram tirsdag

Centre Court – start 1100
(Q) Bernard Tomic (AUS) vs. Marcos Baghdatis (CYP) – ATP
NB 1230: (5/WC) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (WC) Tallon Griekspoor (NED) – ATP
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Polona Hercog (SLO) – WTA

Court 1 – start 1100
(4) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) – WTA
Malek Jaziri (TUN) v.s (Q) Max Purcell (AUS) – ATP
(WC) Anna Kalinskaya (RUS) vs. Kirsten Flipkens (BEL) – WTA
Guillermo Garcia-Lopez (eSP) vs. Jeremy Chardy (FRA) – AtP

Court 2 – start 1100
Evgeny Donskoy (RUS) vs. (LL) ?? – ATP
(8) Andreas Seppi (ITA) vs. (WC) Mackenzie McDonald (USA) – ATP
(Q) Alex Bolt (AUS) vs. Vasek Pospisil (CAN) – ATP
Double kamp – ATP

Court 3 – start 1100
(7) Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) – WTA
Belinda Bencic (SUI) vs. (LL) Tereza Martincova (CZE) – WTA
Tatjana Maria (GER) vs. Alison Riske (USA) – WTA

Court 5 – start 1100
(Q) Marina Melnikova (RUS) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) – WTA
(5) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Fanny Stollar (HUN) – WTA
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. (Q) Antonia Lottner (GER) – WTA
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) – WTA

Court 6 – start 11
Double kamp – WTA
3 Double kampe – ATP
Double kamp – WTA

TV-dækning:
Alle WTA kampe vises på WTATV.com
ATP kampene på Centre Court vises på Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/s-hertogenbosch/440/daily-schedule


Resultater (udvalgte)


ATP 250, Mercedes Cup Stuttgart (GER) – Græs

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag) 24 kampe

Spilleprogram mandag

Center Court – start 1100
(WC) Rudolf Molleker (GER) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-7(5), 6-3
Florian Mayer (GER) vs. (WC) Yannick Maden (GER) 6-4, 6-1
Mischa Zverev (GER) vs. (Q) Mikhail Youzhny (RUS) 7-6(5), 6-3
NB 1730: (6) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Prajnesh Gunneswaran (IND) – tirsdag

Mercedes Court – start 1100
2 Double kampe
Guido Pella (ARG) vs. John Millman (AUS) 6-2, 6-2

Spilleprogram tirsdag

Center Court – start 1100
(5) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Denis Istomin (UZB)
(6) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Prajnesh Gunneswaran (IND)
(7) Milos Raonic (CAN) vs. Mirza Basic (BIH)
Maximilian Marterer (GER) vs. (LL) Viktor Galovic (CRO)

Mercedes Court – start 1100
Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Denis Kudla (USA)
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Viktor Troicki (SRB)
Benoit Paire (FRA) vs. Taylor Fritz (USA)
Double kamp

Court 1 – start 1100
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Matteo Viola (ITA)
2 Double kampe

Court 2 – start 1100
2 Double kampe

TV-dækning: Kampene på Center Court vises på Tennistv.com

Det komplette program findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/stuttgart/321/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 24)

Nottingham (GBR) – Græs

Singles kvalifikation

Q32
(535) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (905) Daniil Zarichanskiy (UKR) 6-3, 6-1
[6] (360) Austin Krajicek (USA) vs. (1781) Tiran Sanghera (GBR) 6-3, 6-2

Q16
[3] (237) Dominik Koepfer (GER) vs. (1325) Mark Whitehouse (GBR) 7-6(2), 6-1
Frederik Løchte vs. [6] (360) Austin Krajicek (USA) 6-3, 7-6(1)

QFi: Frederik Løchte vs. [3] (237) Dominik Koepfer (GER) 1-6, 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (535) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (150) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) – tir ca. 1430cet

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joe Salisbury (GBR) vs. (3) Luke Bambridge/Jonny O’Mara (GBR) – onsdag?

Lyon (FRA) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [7] (368) Mikael Ymer (SWE) vs. (619) (WC) Remi Boutillier (FRA) 6-2, 6-2
Q16: Mikael Ymer vs. (392) Daniel Dutra Da Silva (BRA) 6-1, 6-4
QFi: Mikael Ymer vs. (558) Maxime Tabatruong (FRA) 7-6(2), 6-4

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (368) Mikael Ymer (SWE) vs. (1) (76) Roberto Carballes Baena (ESP) – tir ca. 1300
(178) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [8] (141) Corentin Moutet (FRA) – tir NB 1600

Caltanissetta (ITA) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (157) Casper Ruud (NOR) vs. (236) Matteo Donati (ITA) – tir ca. 1130

Almaty (KAZ) – Grus

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Uge 24

Women
$60.000, Hodmezovasarhely (HUN) – Grus
$25.000, Padova (ITA) – Grus
$25.000, Barcelona (ESP) – Grus

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 24)

$25.000, 6. ITF – Bredeney Ladies Open 2018, Essen (GER) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: [7] (586) Karen Barritza (DEN) – bye
Q32: Karen Barritza (DEN) vs. Selina Dal (GER) 6-2, 6-1
QFi:
[3] (476) Lena Rueffer (GER) vs. Diane Parry (FRA) 6-3, 6-2
Karen Barritza vs. (WC) Katharina Jacob (GER) 6-1, 6-0
(1216) Yuki Naito (JPN) vs. [8] (599) Anastasia Kulikova (RUS) 6-3, 4-6, 6-1

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 24)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 24)

Category 3, Copenhagen TE 2018 (DEN) – Grus

U14 Boys singles kvalifikation

Q32:
Linus Harden (DEN) – bye
Frederik Rasmussen (DEN) vs. Jordy Hoogstra (NED) 6-1, 6-4
Frederik Sofus Couve (DEN) vs. Kjell De Hek (NED) 4-6, 2-6
Marcus Jørgensen (DEN) vs. Niels Roemeling (NED) 0-6, 0-6
Valemar Soldbro Dubin (DEN)  – bye
Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Jesse Ijntema (NED) 2-6, 2-6
Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Raoul Van Loevezijn (NED) 6-7(4), 4-6
Kristian Kjellberg (DEN) vs. Jasper Visker (NED) 3-6, 2-6
Emil Demetriou (DEN) – bye
Conrad K. Clasen (DEN) vs. Daan Meijer (NED) 0-6, 3-6

Q16:
Linus Harden (DEN) vs. (1) Olle Noltorup (SWE) 1-6, 0-6
Frederik Rasmussen (DEN) vs. (2) David De Hoyos Rodriguez (ESP) 3-6, 1-6
Valemar Soldbro Dubin (DEN) vs. Jesse Ijntema (NED) 0-6, 1-6
Emil Demetriou (DEN) vs. Duan Meijer (NED) 1-6, 1-6

U14 Boys singles hovedturnering

R32
Lucas Ramm Larsen (DEN) vs. Angelo Dillon Demosthenous (GBR) 1-6, 6-1, 6-0
Yakup Uzunel (DEN) vs. (5) Vladimir Bazilevskiy (ISR) 4-6, 1-6
Christopher Garde (DEN) vs. asef Schwartz (ISR) 6-2, 6-3
Ervin Mesic (DEN) vs. (8) Makar Elesin (RUS) – tirsdag
(WC) Kristoffer Poedenphant (DEN) vs. (6) Henrik Villanger (NOR) 4-6, 4-6
Johan August Mottlau (DEN) vs. (WC) Victor Tauson (SWE) 6-2, 6-4
Gustav Obel (DEN) vs. (3) Manfredi Graziani (SUI) 2-6, 1-6
Alexander Borup (DEN) vs. (Q) David De Hoyos Rodriguez (ESP) 6-3, 6-1
Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Lars Wagenaar (NED) 1-6, 0-6

1/8-finale
Lucas Ramm Larsen (DEN) vs. (1) Pedro Rodenas (ESP)
Christopher Garde (DEN) vs. (Q) Jasper Visker (NED)
Johan August Mottlau (DEN) vs. (6) Henrik Villanger (NOR)
Alexander Borup (DEN) vs. (7) Ido Samimyan (ISR)

U14 Girls singles kvalifikation

Q32
(1) Frederikke Birn (DEN) – bye
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Lucca Ingildsen (DEN) 2-6, 6-1, 6-2
Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Tesse Haan (NED) 2-6, 1-6
(3) Marie Søndergaard Juhl (DEN) – bye
Nelli ZZsigri Dyndgaard (DEN) vs. Mariella Gelbke (GER) 1-6, 1-6
Elin Brun Creton (DEN) – bye
Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Bente Patist (NED) 4-6, 6-3, 7-5
Liva Kornelia Mortensen (DEN) – bye
Therese Harboe Holst (DEN) vs. Ingrid Forsberg (SSWE) 3-6, 1-6
Laura Brunkel (DEN) vs. Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) 6-2, 5-7, 6-2
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. Addison Comiskey (USA) 6-2, 6-4
Melissa Zulkic (DEN) vs. Michelle Delcheva Bernth (DEN) 6-4, 6-4
Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. Viktorija Lekic (MNE) 6-7(3), 1-6
Emma Zulkic (DEN) vs. Hanna Lindeboom (NED) 1-6, 0-6
Filippa Olsen (DEN) vs. Charlize Alexandersson (SWE) 6-2, 6-3

QFi
(1) Frederikke Birn (DEN) vs. Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) 6-0, 6-1
(3) Marie Søndergaard Juhl (DEN) vs. Mariella Gelbke (GER) 1-6, 0-6
Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Elin Brun Creton (DEN) 6-3, 6-2
Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. Ingrid Forsberg (SSWE) 2-6, 0-6
Laura Brunkel (DEN) vs. Ophelia Mille Ruus (DEN) 6-2, 6-1
Melissa Zulkic (DEN) vs. Viktorija Lekic (MNE) 3-6, 4-6
Filippa Olsen (DEN) vs. Hanna Lindboom (NED) 2-6, 3-6

U14 Girls singles hovedturnering

R32
Caroline Dandanell Lindahl (DEN) vs. (1) Carmen Lopez Martinez (ESP) 5-7, 4-6
(Q) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. May Baranes (ISR) 2-6, 1-6
(WC) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Evelina Teeuwen (NED) 6-1, 6-1
(5) Emilie Just Bomholt (DEN) vs. (Q) Mariella Gelbke (GER) 6-2, 6-0
(3) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Hanna Lindeboom (NED) – tirsdag
(Q) Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) Ingrid Forsberg (SWE) – tirsdag
(WC) Dicte Ingildsen (DEN) vs. Julia Moathisen Strom (NOR) 7-5, 3-6, 1-6
Daria Giurgiteanu (DEN) vs. (7) Viktorie Hazmukova (CZE) 1-6, 3-6
(6) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Annelin Bakker (NED) 6-0, 6-0
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Berta Passola (ESP) 6-2, 4-6, 6-3
(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Mia Sophie Mueller (GER) 0-6, 0-6
Julie Højerslev (DEN) vs. (4) June Bjork (SWE) 2-6, 2-6
(8) Natacha Schou (DEN) vs. Liam Oved (ISR) 6-1, 6-1
(WC) Augusta Birn (DEN) vs. (Q) Viktorija Lekic (MNE) – tirsdag
(Q) Frederikke Birn (DEN) vs. (Q) Lisen Rinman (SWE) 6-7(5), 4-6
Anna Tang (DEN) vs. (2) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) 6-3, 6-1

1/8-finale
(5) Emilie Just Bomholt (DEN) vs. (WC) Vilma Krebs Hyllested (DEN)
(6) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Rebecca Munk Mortensen (DEN)
(8) Natacha Schou (DEN) vs. ??
(Q) Frederikke Birn (DEN) vs. Anna Tang (DEN)

U16 Boys singles kvalifkation

Q32
Emil Viltoft Overgaard (DEN) – bye
William Svendsen (DEN) – bye
(4) Victor Bech Frandsen (DEN) – bye
(5) Elias Harden (DEN) – bye
Christoffer Siwmark (DEN) vs. Martin Nelson Ashworth (DEN) 6-1, 6-1
Nikolai wolder (DEN) – bye
Theodor Boisen (DEN) – bye
Louis Raben (DEN) vs. Noud Stoker (NED) 3-6, 3-6

QFi
Emil Viltoft Overgaard (DEN) vs. (2) Nils Gjerdaker (NOR) 3-6, 5-7
William Svendsen (DEN) vs. (3) Freddy Murray (ITA) 0-6, 0-6
(4) Victor Bech Frandsen (DEN) vs. Sem Menzinga (NED) 7-6(6), 6-0
(5) Elias Harden (DEN) vs. Ido Geva (ISR) 0-6, 0-6
Christoffer Siwmark (DEN) vs. (6) Jacco Arends (NED) 6-4, 7-6(5)
Nikolai Wolder (DEN) vs. Max Jan Adriaanse (NED) 2-6, 2-6
Theodor Boisen (DEN) vs. Noud Stoker (NED) 6-3, 2-6, 3-6

U16 Boys singles hovedturnering

R32
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (1) Filip Pieczonka (POL) 3-6, 6-3, 4-6
Asger Emil Ildor (DEN) vs. (LL) Jacco Arends (NED) 3-6, 4-6
(WC) Jens Schou (DEN) vs. (Q) Ido Geva (ISR) 3-6, 4-6
(7) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) Julian Herzog (GER) – tirsdag
Sebastian Herche (DEN) vs. (3) Frank Jonker (NED) 0-6, 1-6
Alexander Stage (DEN) vs. Orel Kimhi (ISR) 0-6, 0-6
(Q) Christoffer Siwmark (DEN) vs. Alexandru Andrian (ROU) – tirsdag
(5) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Jon William Karlstad (NOR) – tirsdag
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (6) Itay Feigin (ISR) 6-7(3), 6-1, 6-2
Mikkel Ballisager (DEN) vs. (WC) Albert Porsmyr Hansen (NOR) 5-7, 6-7(8)
(Q) Victor Bech Frandsen (DEN) vs. (Q) Max Jan Adriaanse (NED) – tirsdag
(LL) Elias Harden (DEN) vs. Dragos Giurgiteanu (ROU) 6-3, 6-4
(8) Lukas Goldstein Windelboe (DEN) vs. (Q) Freddy Murray (IRL) 3-6, 6-1, 3-6
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) Noud Stoker (NED) 6-3, 7-5
(WC) Jonathan Sund Nordahl (DEN) vs. (2) Dean Cooper Kirby (GBR) 7-5, 7-5

1/8-finale
(WC) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Albert Porsmyr Hansen (NOR)
(LL) Elias Harden (DEN) vs.(Q) Freddy Murray (IRL)
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (WC) Jonathan Sund Nordahl (DEN)

U16 Girls singles hovedturnering

R32
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. (1) Chloe Isabella Tsang (AUS) – tirsdag
Arendse Honore (DEN) vs. Floor Kooi (NED) 6-0, 6-4
(WC) Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. Anna Boonstra (NED) – tirsdag
(7) Sofia Seron Pawlik (DEN) vs. Andrijana Dragic (BIH) – tirsdag
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (3) Nika Novikova (LTU) 3-6, 0-6
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. Suze Brock (NED) 6-3, 6-0
(WC) Victoria Wiche (DEN) vs. Kate Huizenga (IRL) 6-4, 3-6, 4-6
(6) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Kirsten Wijnsema (NED) – tirsdag
Cecilie Wiche (DEN) vs. (5) Lola Costaz (FRA) 3-6, 3-6
Louise Flintsø (DEN) vs. Dione Beverloo (NED) 6-1, 6-2
(WC) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. Charlotte Wijkamp (NED) 4-6, 6-4, 0-6
(4) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Jovana Gusak (DEN) 6-2, 6-1
(8) Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Adelisa Kahrjman (SWE) 6-3, 6-4
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Eline Koning (NED) – tirsdag
Olivai Thimke (DEN) vs. Rachelle Smook (FRA) 6-0, 6-2
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. (2) Sofie Siem (NOR) – tirsdag

1/8-finale
Arendse Honore (DEN) vs. ??
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. (3) Nika Novikova (LTU)
Louise Flintsø (DEN) vs. (5) Lola Costaz (FRA)
(4) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Charlotte Wijkamp (NED)
(8) Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. ??
Olivai Thimke (DEN) vs. ??

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage