TV 2 Sport viser WTA topnavne i St. Petersburg og Sport X ATP 500 fra Rotterdam. Næste danske generation har hjemmebane i KB, mens Frederik Løchte, Mikael Torpegaard og Holger Rune spiller i USA

De sidste mange år har KBs tennishal dannet rammet om en ITF Grade 4 juniorturnering, hvor mange danske juniorer får chancen for at dyste på internationalt niveau.
Kvalifikationen blev gennemført i weekenden, hvor Danmark havde 13 drenge og 15 piger med.
5 af drengene og 6 af pigerne slap videre til 2. kvalrunde, og 4 danskere af begge køn var med i kvalfinalerne, hvor både Valdemar Frederik Pape og Julius Kostopoulos hos drengene samt Vilma Krebs Hyllested og Cirkeline Lundberg hos pigerne kvalificerede sig til hovedturneringen.
Desuden er Felipe Mikkelsen videre som Lucky Loser trods nederlag i kvalfinalen.

Udover de 3 nævnte hos drengene deltager Christopher Garde og Ervin Mesic, der begge har fået wildcard, og desuden er Richard Biagiotti, Caspar Jalili Mikkelsen og Julius Kostopoulos,  med i hovedturneringen i Boys singles i kraft af deres rangering hos ITF, hvor Richard er den højst rangerede af danskerne som no. 678.

Richard Biagiotti
Foto: Sportsfotograf.com. – Richard Biagiotti

Hos pigerne er der wildcard til både Laura Brunkel, Frederikke Alberte Pape, Olivia Thiemke, Vilma Krebs Hyllested og Mille Mørk.
Derudover deltager Johanne Christine Svendsen, der er seedet 4, samt useedede Rebecca Munk Mortensen, Natacha Schou og Zoe Du Pasquier Jensen, der alle er med i kraft af deres ITF rangering.

Johanne Christine Svendsen, Rebecc
Foto: Privat – Johanne Christine Svendsen og Rebecca Munk Mortensen i Bergen 2019

Resultaterne vil i løbet af ugen blive opdateret under ITF Junior sektionen herunder, men turneringen er en god anledning for tennisinteresserede i hovedstadsområdet til at møde op og heppe på danskerne, og samtidig giver det en god ide om, hvor højt et niveau der leveres, selvom Grade 4 er næstlavest junior kategori hos ITF.
Kampene starter fra kl. 0900.

16-årige Annouck Vrancken Peeters (NED), der er no. 261, er seedet 1 foran 17-årige no. 363 Ella Haavisto, der var udtaget til Finlands Fed Cup hold i sidste uge – dog uden at komme i aktion på banen, men hun stillede velvilligt op til fotografering for Tennisavisen.

Ella Haavisto
Foto: Georg Beyer Clausen – Ella Haavisto

Der er desuden danskere i aktion i USA, hvor Mikael Torpegaard formentlig er den eneste, der er mulighed for at følge på livestream ved en ATP Challenger i Cleveland.
Frederik Løchte Nielsen gik i sidste uge glip af deltagelse i ATP 250 i Montpellier sammen med sin faste makker Tim Puetz, der blev syg, og derfor stiller de ikke som planlagt op ved ATP 250 i New York.
Til gengæld stiller Løchte op sammen med Roman Jebavy (CZE), men da doublerne ikke vises på Tennistv.com, bliver der næppe mulighed for at følge dem, med mindre doublerne vises på livestream fra Bet365, Unibet eller andre bettingtjenester.

36-årige Løchte fik en uventet chance for at deltage i kvalifikationen til single som “Alt”, da han søndag aften mødte 1. seedede 35-årige Go Soeda (JPN), som vandt over Løchte i både 2008, 2010 og 2011, og japaneren øgede statistikken til 4-0, da han vandt 6-1, 6-2.

Frederik Løchte Nielsen tabte 1. kamp i Davis Cup kampen mod Egypten
Foto: Sportsfotograf.com. – Frederik Løchte Nielsen

16-årige Holger Vitus Nødskov Rune var tæt på årets første sejr, da han i sidste uge ved en M25 turnering i Palm Coast i Florida blev besejret knebent i 2 tiebreaks, 5-7, 4-7 mod 19-årige Nicolas Mejia (COL), der er no. 411 på ATP-ranglisten.
Holger deltager i endnu en M25 turnering i Naples i Florida, hvor han forsøger at få hul på sejrs-bylden.
Der forventes ikke at være livestream fra turneringen, som dog kan følges på livescore på https://live.itftennis.com/en/live-scores/

Mikael Torpegaard, Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Privat – Mikael Torpegaard og Holger Vitus Nødskov Rune

TV 2 Sport X dækkede i sidste uge ATP 250 fra Pune, hvor der ikke var de helt store topnavne blandt deltagerne, men efter at Australian Open er kommet lidt på afstand, er tenniselskere formentlig for alvor klar til igen at følge med, når flere topspillere atter er i aktion.

Den største ATP turnering er ATP 500 i Rotterdam, hvor topnavnene er top 10 spillerne Daniil Medvedev, Stefanos Tsitsipas, Gael Monfils og David Goffin.
Desuden deltager bl.a. Fabio Fognini og de unge canadiere Felix Auger-Aliassime og Denis Shapovalov, der får en hård 1. runde opgave mod Grigor Dimitrov.

Rolex Monte-Carlo Masters - Day Six
2019 Getty Images – Daniil Medvedev

Turneringen kan følges på TV 2 Sport X og Tennistv.com, som desuden dækker både ATP 250 i New York og Buenos Aires, hvor Casper Ruud kan slå sin fars rekord som den højst rangerede nordmand nogensinde som no. 39, hvilket formentlig bliver tilfældet, hvis Casper mindst når finalen på sit favorit-underlag på grus.

Casper Ruud, Norge
Foto: Sportsfotograf.com. – Casper Ruud

TV 2 Sport dækker fra tirsdag WTA Premier turneringen i St. Petersburg, som kan følges på WTATV.com fra mandag.
Topnavnene er no. 5 Belinda Bencic, no. 8 Kiki Bertens, no. 11Petra Kvitova og no. 14 Johanna Konta, der alle er oversiddere i 1. runde.
Desuden deltager Svetlana Kuznetsova, der har fået wildcard, og hvis hun vinder sin første kamp mod Jennifer Brady, møder hun i 2. runde Bencic.

Belinda Bencic
© 2019 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Belinda Bencic

WTATV dækker desuden WTA International turneringen i Hua Hin, hvor ranglistens no. 4 Elina Svitolina er det absolutte topnavn foran Petra Martic, Qiang Wang og Saisai Zheng.

Elina Svitolina
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Elina Svitolina

Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 16. februar

Billedet (øverst): Mikael Torpegaard indledte 2020 med 3 nederlag i træk – bøtten blev vendt i Cleveland, hvor han søndag spiller finale, som kan følges på livestream 2030cet

=====

WTA International, Hua Hin – WTATV.com, TV 2 Play 2

GSB Centre Court – start 0830cet
(4) Arina Rodionova/Storm Sanders vs. Barbara Haas/Ellen Perez
NB 1100: (Q) Leonie Kung (SUI) vs. (5) Magda Linette (POL)

=====

WTA Premier, St. Petersburg – WTATV.com, TV 2 Play 2

Sibur Arena – start 1200cet
(1) Shuko Aoyama/Ena Shibahara vs. (3) Kaitlyn Christian/Alexa Guarachi
(2) Kiki Bertens (NED) vs. (8) Elena Rybakina (KAZ)

=====

ATP 500, Rotterdam – TV 2 Play, Tennistv.com

Centre Court – NB 1530:
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (3) Gael Monfils (FRA)

=====

ATP 250, Buenos Aires – Tennistv.com (CC), TV 2 Play 2

Court Guillermo Vilas – Start 1900cet
(8) Casper Ruud (NOR) vs. (LL) Pedro Sousa (POR)

=====

ATP 250, New York – Tennistv.com

Stadium Court – Start NB 2000cet
Double kamp
NB 2200: Andreas Seppi (ITA) vs. (8) Kyle Edmund (GBR)

=====

ATP Challenger, Cleveland – livestream.com/ATP

Finale: Mikael Torpegaard vs. (265) Yosuke Watanuki (JPN) –  NB 2030cet


Uge 7

WTA Premier, St. Petersburg Ladies Trophy (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Deltagere: Bencic, Bertens, Kvitova, Konta, Vondrousova, Sakkari, Vekic, Rybakina, Brady, Kuznetsova, m.fl.

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play 2

Spilleprogram søndag

Sibur Arena – start 1200cet
(1) Shuko Aoyama/Ena Shibahara vs. (3) Kaitlyn Christian/Alexa Guarachi
(2) Kiki Bertens (NED) vs. (8) Elena Rybakina (KAZ)

Komplet scheduleLodtrækning/Resultater 

Resultater (udvalgte)

Kvartfinale
(6) Maria Sakkari (GRE) vs. (1/WC) Belinda Bencic (SUI) 2-6, 6-4, 6-3
(8) Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Oceane Dodin (FRA) 6-7(5), 7-5, 6-2
(2) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Anastasia Potapova (RUS) 6-4, 7-6(3)
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (3) Petra Kvitova (CZE) – walkover

Semifinale
(8) Elena Rybakina (KAZ) vs. (6) Maria Sakkari (GRE) 3-6, 7-5, 6-1
(2) Kiki Bertens (NED) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-1, 4-6, 6-1


WTA Int, GSB Thailand Open Presented by E@ HUA HIN (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Deltagere: Svitolina, Martic, Wang, Zheng, Linette, Wang, Zhu, Hibino, Eikeri (NOR), m.fl.

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play 1

Spilleprogram søndag

GSB Centre Court – start 0830cet
(4) Arina Rodionova/Storm Sanders vs. Barbara Haas/Ellen Perez
NB 1100: (Q) Leonie Kung (SUI) vs. (5) Magda Linette (POL)

Komplet scheduleLodtrækning/Resultater 

Resultater (udvalgte)

R32: (Q) Ulrike Eikeri (NOR) vs. (Q) Storm Sanders (AUS) 3-6, 4-6

Kvartfinale
(8) Nao Hibino (JPN) vs. (1) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 6-2
(Q) Leonie Kung (SUI) vs. (3/WC) Qiang Wang (CHN)7-5, 4-6, 6-4
Patricia Maria Tig (ROU) vs. (4) Saisai Zheng (CHN) 6-4, 6-2
(5) Magda Linette (POL) vs. Xiyu Wang (CHN) 2-6, 6-3, 6-3

Semifinale
(Q) Leonie Kung (SUI) vs. (8) Nao Hibino (JPN) 7-5, 4-6, 6-3
(5) Magda Linette (POL) vs. Patricia Maria Tig (ROU) 7-5, 6-4


ATP 500, ABN AMRO World Tennis Tournament Rotterdam (NED) – Hardcourt

Deltagere: Medvedev, Tsitsipas, Monfils, Goffin, Fognini, Bautista Agut, Rublev, Shapovalov, Auger-Aliassime, Sinner (WC), m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com (CC + C1), TV 2 Play 3

Spilleprogram søndag

Sibur Arena – start 1300
Double finale
NB 1530: Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (3) Gael Monfils (FRA)

Komplet scheduleLodtrækningResultater

Resultater (udvalgte)

R32:
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (8) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 7-6(3)
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 1-6, 6-1

1/8-finale:
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-2

Kvartfinale
Filip Krajinovic (SRB) vs. (7) Andrey Rublev (RUS) 7-6(2), 6-4
(3) Gael Monfils (FRA) vs. Daniel Evans (GBR) 7-6(5), 6-2
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (WC) Jannik Sinner (ITA) 7-5, 3-6, 7-6(6)
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-4, 7-6(6)

Semifinale
(3) Gael Monfils (FRA) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 7-6(5)
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6(2), 6-4


ATP 250, Argentina Open Buenos Aires (ARG) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Deltagere: Schwartzman, Pella, Lajovic, Coric, Garin, Djere, Ramos-Vinolas, Ruud, m.fl.
Casper Ruud kan med en finale overhale sin far Christian Ruuds bedste norske ATP-rangering som no. 39

TV-dækning: Tennistv.com (single), TV 2 Play 2

Spilleprogram søndag

Court Guillermo Vilas – Start 1900cet
(8) Casper Ruud (NOR) vs. (LL) Pedro Sousa (POR)
Double finale

Komplet scheduleLodtrækningResultater

Resultater (udvalgte)

Singles hovedturnering

R32: [8] (46) Casper Ruud (NOR) vs. (63) Pablo Andujar (ESP) 6-2, 6-3
1/8-finale: Casper Ruud vs. (83) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-1, 6-0
Kvartfinale:
(1) Diego Schwartzman (ARG) vs. Pablo Cuevas (URU) 5-7, 7-6(11), 7-5
(LL) Pedro Sousa (POR) vs. Thiago Monteiro (BRA) 7-6(5), 6-4
Casper Ruud vs. [3] (24) Dusan Lajovic (SRB) 7-5, 6-1
Juan Ignacio Londero (ARG) vs. (2) Guido Pella (ARG) 6-4, 7-6(4)

Semifinale
(LL) Pedro Sousa (POR) vs. (1) Diego Schwartzman (ARG) – walkover
(8) Casper Ruud (NOR) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 4-6, 7-5, 6-1


ATP250, New York Open New York, NY (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Isner, Raonic, Opelka, Humbert, Sandgren, Kecmanovic, Norrie, Edmund, m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com (single & double Stadium)

Spilleprogram søndag

Stadium Court – Start NB 2000cet
Double kamp
NB 2200: Andreas Seppi (ITA) vs. (8) Kyle Edmund (GBR)

Kvartfinale
Andreas Seppi (ITA) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-7(2), 6-4, 6-1
(Q) Jason Jung (TPE) vs. (3) Reilly Opelka (USA) 5-7, 6-4, 6-4
(6) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (4) Ugo Humbert (FRA) 3-6, 6-2, 6-4
(8) Kyle Edmund (GBR) vs. Soonwoo Kwon (KOR) 3-6, 6-2, 7-6(5)

Singles kvalifikation

Q16: (Alt) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [1] (110) Go Soeda (JPN) 1-6, 2-6

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Roman Jebavy (CZE) vs. (2) Santiago Gonzalez (MEX)/Ken Skupski (GBR) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Frederik Løchte/Jebavy vs. Dominic Inglot (GBR)/Aisam-Ui-Haq Qureshi (PAK) 6-4, 1-6, [5-10]


ATP Challenger (Uge 7)

$54K, Cleveland Open Cleveland, OH (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R64:
(314) Kevin King (USA) vs. (WC) (521) Aleksandar Kovacevic (USA) 6-3, 4-6, 0-1 opdateres..
(194) Mikael Torpegaard (DEN) – bye

R32: Mikael Torpegaard vs. (WC) (521) Aleksandar Kovacevic  (USA) 6-2, 6-3

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. [8] (197) Michael Mmoh (USA) 7-6(3), 4-6, 7-6(0)

Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. (WC) (433) Raymond Sarmiento (USA) 6-4, 6-4

Semifinale: Mikael Torpegaard vs. (330) Thomaz Bellucci (BRA) 6-1, 6-1

Finale: Mikael Torpegaard vs. (265) Yosuke Watanuki (JPN) – søn NB 2030

Livestream.com/ATP


WTA Challenger (uge 7)


Davis Cup

Qualifiers 2020 – 6-7. marts

(1) Kroatien vs. Indien
Ungarn vs. (2) Belgien
Columbia vs. (3) Argentina
(4) USA vs. Uzbekistan
(5) Australien vs. Brasilien
(6) Italien vs. Korea
(7) Tyskland vs. Hviderusland
(8) Kazakhstan vs. Holland
Slovakiet vs. (9) Tjekkiet
(10) Østrig vs. Uruguay
(11) Japan vs. Ecuador
(12) Sverige vs. Chile

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland samt wildcards: Serbien og Frankrig er direkte til Davis Cup by Rakuten Finals 2020 sammen med de 12 vindere af Qualifiers


World Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Peru vs. Schweiz
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


World Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Paraguay vs. Sri Lanka
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet

The bottom 8 nations (Letland, Holland, Rumænien, Brasilien, Japan, Canada, Kazakhstan, Storbritannien) will play the new Play-offs, which will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asia/Oceania, to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. TBC (Asien/Oceanien)
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. TBC (Asien/Oceanien)
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 7)

M25 (udvalgte)

M25, SANCHEZ-CASAL FLORIDA SPONSORED BY GERMAIN BMW OF NAPLES, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R32: (852) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [1] (283) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 6-7(4), 3-6


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 7)


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, LYTTOS BEACH ITF WORLD TOUR, Heraklion (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

https://live.itftennis.com/en/live-streams/ (CC & C12)

Singles hovedturnering

R32: (1088) Olga Helmi (DEN) vs. [2] (581) Victoria Dema (UKR) 6-3, 6-2
1/8-finale: Olga Helmi vs. (1022) Veronika Vlkovska (CZE) 5-7, 6-2, 6-2
Kvartfinale: Olga Helmi vs. (752) Martina Spigarelli (ITA) – 1000cet

Doubles

1/8-finale Olga Helmi (DEN)/Svenja Ochsner (SUI) vs. Alina Lebedeva (RUS)/Beatris Spasova (BUL) 6-1, 3-6, [8-10]


W15, WORLD TENNIS TOUR CANCUN 2020 (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

Q32: [11] (1281) Olivia Gram (DEN) – bye
Q16: Olivia Gram vs. Leolia Jeanjean (FRA) 1-6, 1-6


ITF Junior (uge 7)

Grade A, 50O BANANA BOWL, Criciuma (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Girls singles hovedturnering

R64: (305) Clarine Lerby (NED) vs. (Q) Valeria Carreno (COL) 6-2, 6-0
R32: Clarine Lerby vs. (222) Camila Soares (PER) 2-6, 6-1, 5-7

Girls doubles

R32: Clarine Lerby (NED)/Mao Mushika (JPN) vs. Melody Hefti/Sophie Luescher (SUI) 6-2, 6-4


Grade 4, ITF COPENHAGEN 2020, KB (DEN) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32
(797) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (925) Lennon Roark Jones (JPN) 4-6, 3-6
(Q) (1129) Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) (1131) Jan Simonsson (SWE) 2-6, 1-6
(WC) Christopher Garde (DEN) vs. (779) Arthur Fils (FRA) 1-6, 0-6
(678) Richard Biagiotti (DEN) vs. [5] (411) Kalin Ivanovski (MKD) 1-6, 1-6
(WC) (1647) Ervin Mesic (DEN) vs. (513) Ivan Penev (BUL) 3-6, 4-6
(LL) (1218) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (LL) (1675) Viggo Grondahl (SWE) 1-6, 6-3, 6-2
(Q) (2235) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [2] (368) Clement Chauvin (FRA) 6-1, 1-6, 2-6

1/8-finale: (LL) (1218) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (855) Josef Truhlar (CZE) 5-7, 6-0, 7-5
Kvartfinale: Felipe Mikkelsen vs. [2] (368) Clement Chauvin (FRA) 2-6, 6-3, 2-6

Boys doubles (udvalgte)

Kvartfinale
Richard Biagiotti (DEN)/Alexander Eriksson (SWE) vs. Olle Sonesson Lidholt/Nils Andersson (SWE)
Valdemar Frederik Pape/Julius Kostopoulos (DEN) vs. Viggo Grondahl/Jan Simonsson (SWE) 6-4, 6-3
Caspar Jalili Mikkelsen/Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (4) ETienne Marty (FRA)/Raz Haviv (ISR) 1-6, 5-7

Semifinale: Pape/Kostopoulos vs. Lidholt/Anderson 5-7, 4-6

Boys singles kvalifikation

Q32
Adam Tvede (DEN) vs. (1) Anton Stendal (SWE) 3-6, 1-6
Johan August Mottlau (DEN) vs. Alexandru Andrian (ROU) 3-6, 4-6
Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (WC) Olle Noltorp (SWE) 6-3, 6-0
Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (7) Arthur Girault (FRA) 3-6, 6-7(3)
(2) Julius Kostopoulos (DEN) vs. Lucas Heller (GER) 6-0, 6-0
Yakup Uzunel (DEN) vs. Mattias Selde (SWE) 6-4, 6-0
Niklas Jensen (DEN) vs. (8) Nils Andersson (SWE) 3-6, 3-6
Alexander Stage (DEN) v. (3) Jan Simonsson (SWE) 1-6, 0-6
Alexander Garde (DEN) vs. Freddy Murray (IRL) 1-6, 7-6(5), [5-10]
(5) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Teodor Hessle (SWE) 6-4, 6-2
Rasmus Egehus (DEN) vs. Gabriel Jornert (SWE) 1-6, 7-6, [7-10]
(WC) Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. Alberto Blumenschein (BRA) 6-1, 6-1
Theodor Boisen (DEN) vs. (6) Olle Sonesson Lidholt (SWE) 2-6, 4-6

Q16
Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (7) Arthur Girault (FRA) 6-3, 6-2
(2) Julius Kostopoulos (DEN) vs. Alfred Hagejard (SWE) 6-0, 6-4
Yakup Uzunel (DEN) vs. (8) Nils Andersson (SWE) 6-4, 7-6(4)
(5) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Kaylan Bigun (USA) 1-6, 7-6(4), [10-6]
(WC) Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. (6) Olle Sonesson Lidholt (SWE) 6-7(2), 6-1, [2-10]

Qfi
Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (1) Anton Stendal (SWE) 4-6, 6-4, [10-7]
(2) Julius Kostopoulos (DEN) vs. Yakup Uzunel (DEN) 1-6, 6-1, [10-2]
(5) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (3) Jan Simonsson (SWE) 3-6, 2-6
(6) Olle Sonesson Lidholt (SWE) vs. Viggo Grondahl (SWE) 6-3, 5-7, [11-9]

=====

Girls singles hovedturnering

R32
(853) Natacha Schou (DEN) vs. (901) Clara Cwajgenbaum (CAL) 5-7, 7-5, 2-6
(WC) Laura Brunkel (DEN) vs. [5] (462) Izabelle Persson (SWE) 1-6- 4-6
(WC) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [3] (380) Chloe Noel (FRA) 4-6, 6-1, 1-6
(WC) (2792) Olivia Thiemke (DEN) vs. (Q) (1060) Isabel Petri Bere (SWE) 7-5, 4-6, 1-6
(Q) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (987) Sanne Schalekamp (NED) 7-5, 4-6, 1-6
(WC) Mille Mørk (DEN) vs. [8] (647) Zoe Billon (FRA) 2-6, 0-6
(709) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (806) Klara Nelander (SWE) 6-1, 6-1
[4] (382) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (1040) Emilia Valentinsson (SWE) 4-6, 7-6(7), 7-5
(Q) (1597) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [6] (560) Anca Alexia Todoni (ROU) 6-1, 6-4
(1239) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1025) Charlotte Gisclon (FRA) 2-6, 3-6
[2] (363) Ella Haavisto (FIN) vs. (1279) Smilla Kjaergaard (SWE) 7-5, 6-1

1/8-finale
(709) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [8] (647) Zoe Billon (FRA) 6-4, 6-3
[4] (382) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) (382) Danique Havermans (NED) 3-6, 4-6
(Q) (1597) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (698) Louise Wikander (SWE) 3-6, 1-6
[2] (363) Ella Haavisto (FIN) vs. Charlotte Gisclon (FRA) 6-3, 5-7, 6-0

Kvartfinale
(709) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) (382) Danique Havermans (NED) 6-0, 6-0
[2] (363) Ella Haavisto (FIN) vs. (698) Louise Wikander (SWE) 6-2, 6-3

Semifinale
(709) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [2] (363) Ella Haavisto (FIN) 6-3, 4-6, 6-7(3)

Finale
[2] (363) Ella Haavisto (FIN) vs. (830) Tilde Stromquist (SWE)

Girls doubles (udvalgte)

Semifinale
Vilma Krebs Hyllested (DEN)/Emma Lindh (SWE) vs. Kristina Paskauskas (GBR)/Aurelia Riga (EST) 6-4, 6-3
(4) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. (4) Jade Psonka/Zoe Billon (FRA) 2-6, 2-6

Finale: Hyllested/Lindh vs. (4) Jade Psonka/Zoe Billon (FRA) 6-0, 6-2

Girls singles kvalifikation

Q32 (udvalgte)
Victoria Wiche (DEN) vs. Tessa Johanna Brockmann (GER) 6-3, 0-6, [8-10]
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (5) Adelisa Kahriman (SWE) 5-7, 6-2, [10-12]
Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Emma Lindh (SWE) 6-2, 7-5
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Alice Klinteby (SWE) 6-0, 6-3
(7) Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Cecilie Wiche (DEN) 6-2, 6-4
(3) Cirkeline Lundberg (DEN) – bye
Sarah Suljadzic (DEN) vs. Emma Persson (SWE) 2-6, 6-3, [3-10]
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Grete Kjærgaard (DEN) 6-3, 6-2
Melissa Zulkic (DEN) vs. (8) Alessia Karol Terlizzi (ITA) (6-4, 2-6, [3-10]
Camilla Solberg (DEN) vs. (4) Isabel Petri Bere (SWE) 2-6, 1-6
Sofia Vinterberg Nielsen (DEN) vs. (WC) Julia Mathisen Strum (SWE) 6-0, 6-0
(6) Anna Tang (DEN) vs.  Therese Harboe Holst (DEN) 6-1, 6-3

Q16
Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (2) Aurelia Riga (EST) 6-4, 1-6, [7-10]
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (7) Anna Aagaard Nielsen (DEN)  6-3, 5-7, [10-4]
(3) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Emma Persson (SWE) 6-4, 7-6(5)
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. 8) Alessia Karol Terlizzi (ITA) 6-4, 7-6(2)
(6) Anna Tang (DEN) vs. Sofia Vinterberg Nielsen 6-2, 4-1 Ret’d

Qfi
(1) Danique Havermans (NED) vs. (5) Adelisa Kahriman (SWE) 6-2, 6-2
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (2) Aurelia Riga (EST)  6-4, 6-1
(3) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) 6-0, 6-2
(6) Anna Tang (DEN) vs. (4) Isabel Petri Bere (SWE) 4-6, 4-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 7)


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage