Hyeon Chung og Kevin Anderson samt Dominic Thiem og Karen Khachanov spiller om at møde Rafael Nadal og Novak Djokovic i 11. udgave af Mubadala World Tennis Championships, hvor søstrene Venus og Serena Williams dyster mod hinanden

Inden 2019-sæsonen for alvor starter med ATP-turneringer i Pune, Doha og Brisbane og WTA-turneringer i Brisbane, Auckland og Shenzhen samt  Hopman Cup afvikles i den sidste uge af 2018 den 11. udgave af Mubadal World Tennis Championships i Abu Dhabi.

I optakten i forbindelse med billetsalget til turneringen påpeges, at der er tale om det mest spændende program, der nogensinde er præsenteret ved turneringen på grund af en “superb lineup of tennis superstars”.
I betragtning af at søstrene Venus og Serena Williams samt to så store stjerner som Novak Djokovic og Rafael Nadal skal man bruge alle fingre på mange hænder for at tælle, hvor mange Grand Slam titler deltagerne tilsammen har præsteret.

2017 US Open Tennis Championships - Day 14
2017 Getty Images – Rafael Nadal

Præmiesummen på $250.000 fordeles efter princippet “The winner takes it all”, og i de første 9 år har enten Djokovic eller Nadal været i finalen, hvilket har udløst 4 titler til Nadal i 2010, 2011, 2016 og 2017, mens Djokovic vandt 3 år i træk 2011-2013.
Den første vinder i 2009 var Andy Murray, der i finalen vandt 6-4, 5-7, 6-3 over Nadal, og han genvandt titlen i 2015 på walkover mod Djokovic.

I 2017 blev Nadal-Djokovic-Murray stimen brudt, da Kevin Anderson vandt finalen 6-4, 7-6(0) over Roberto Bautista Agut, og samme år blev der for første gang desuden afviklet en women’s exhibition match, som Jelena Ostapenko vandt over Serena Williams.

554355099CH00216_2015_U_S_O
Kevin Anderson. Foto: Getty Images 2015.

I denne uges udgave af turneringen møder Serena sin storesøster Venus i den sidste kamp på førstedagen torsdag d. 27. december kl. 1700cet.
Forinden afvikles kl. 1300cet kampen mellem Hyeon Chung og sidste års vinder Kevin Anderson, efterfulgt kl. 1500cet af kampen mellem Dominic Thiem og Karen Khachanov.

Nadal og Djokovic er oversiddere og dermed direkte i semifinalen, som afvikles fredag, hvor taberne indleder kl. 1200cet med kampen om 5-6. pladsen.
Kl. 1400cet møder Nadal vinderen af Chung/Anderson, og 1600cet møder Djokovic Thiem eller Khachanov.

2018 US Open - Day 14
Novak Djokovic vinder US Open 2018

Lørdag kl. 1400cet spilles om 3-4. pladsen og kl. 1600cet afvikles selve finalen.

Kampene kan følges på Viaplay alle 3 dage, og på TV3 Max vises semifinalerne forskudt fredag kl. 18 og 20.
Ifølge TV-guiden viser TV3 Sport herrefinalen live lørdag kl. 1730, og ifølge samme guide er der kl. 1800 live transmission med kvinderne, men da Serena og Venus spiller allerede torsdag, og herrefinalen starter kl. 16, tages oplysningerne fra TV-guiden med al mulig forbehold.

Hopman Cup indledes lørdag 29. december

Samme dag som Mubadala World Tennis Championship slutter, indledes Hopman Cup, som kan følges på Eurosport 2 fra kl. 0900cet, hvor der formentlig vises uddrag fra det første opgør kl. 0300cet, hvor Storbritannien med Cameron Norrie og Katie Boulter på holdet møder Grækenland med Stefanos Tsitsipas og Maria Sakkari.
Lørdag kl. 1030cet er der live transmission af aften-kampen mellem Australien (Matt Ebden og Ashleigh Barty) og Frankrig (Lucas Pouille og Alizé Cornet).

Søndag indleder Eurosport 2 ligeledes kl. 0900cet med uddrag fra nattens opgør kl. 0300cet mellem Tyskland (Alexander Zverev og Angelique Kerber) og Spanien (David Ferrer og Garbiné Muguruza).
Kl. 1030cet viser Eurosport 2 Storbritanniens 2. kamp, hvor de møder Schweiz med Roger Federer og Belinda Bencic.

Turneringen slutter 5. januar.


Uge 52 (27-29. dec.)

Mubadala World Tennis Championship, Abu Dhabi (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

TV-dækning: Viaplay (27-28. dec), TV3 Sport (29. dec)

Deltagere: Serena Williams, Venus Williams, Novak Djokovic, Rafael Nadal, Hyeon Chung, Karen Khachanov, Kevin Anderson, Dominic Thiem

Spilleprogram torsdag

Kevin Anderson vs. Hyeon Chung 6-7(4), 6-2, 6-1
Karen Khachanov vs. Dominic Thiem 7-6(3), 6-3
Venus Williams vs. Serena Williams 4-6, 6-3, [10-8]

Tv-dækning: Viaplay fra kl. 1300

Spilleprogram fredag

Kamp om 5-6. plads: Hyeon Chung vs. Dominic Thiem 6-2, 6-3
Semi: Kevin Anderson vs. Rafael Nadal 4-6, 6-3, 6-4
Semi: Novak Djokovic vs. Karen Khachanov 6-4, 6-2

TV-dækning: Viaplay fra 1200, TV3 Max kl. 18 og 20 (forskudt)

Spilleprogram lørdag

Kamp om 3-4. plads – Hyeon Chung vs. Rafael Nadal – 1400cet
Finale: Novak Djokovic vs. Kevin Anderson – 1600cet

TV-dækning: Viaplay fra 1400, TV3 Sport fra 1730


Team Event

Hopman Cup, Perth (AUS) (29. december – 5. januar)

TV-dækning: Eurosport (fra lør 0900cet)

Group A:
Tyskland (Alexander Zverev, Angelique Kerber)
Frankrig (Lucas Pouille, Alize Cornet)
Australien (Matt Ebden, Ashleigh Barty)
Spanien (David Ferrer, Garbine Muguruza)

Group B:
USA (Frances Tiafoe, Serena Williams)
Schweiz (Roger Federer, Belinda Bencic)
Grækenland (Stefanos Tsitsipas, Maria Sakkari)
Storbrittanien (Cameron Norrie, Katie Boulter)

 


WTA

Uge 1
30. sec – 5. jan 2019: WTA International, Shenzhen Open (CHN)
31. dec – 6. jan 2019:
WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Caroline Wozniacki, m.fl.
WTA Premier, Brisbane International (AUS)


ATP

Uge 1 (31. dec)
ATP 250 Brisbane International presented by Suncorp (AUS)
ATP 250 Qatar ExxonMobil Open, Doha (QAT)
ATP 250 Tata Open Maharashtra, Pune (IND)


Fed Cup

09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup 2019

World Group

Kvalifikation 1-2. februar 2019
Brasilien vs. Belgien, Uzbekistan vs. Serbien, Australien vs. Bosnien-Herzegovina, Indien vs. Italien, Tyskland vs. Ungarn, Schweiz vs. Rusland, Kazakhstan vs. Portugal, Tjekkiet vs. Holland, Columbia vs. Sverige, Østrig vs. Chile, Slovakiet vs. Canada, Kina vs. Japan

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere (fra 1-2. februar)


Group II Europe/Africa Zone

16 nationer (april eller september 2019):
Nedrykkere fra Group I: Hviderusland, Sydafrika
Fortsat Group I: Marokko, Zimbabwe, Danmark, Litauen, Luxembourg, Slovenien, Norge, Estland, Rumænien, Egypten
Oprykkere fra Group III: Montenegro, Monaco, Kenya, Namibia


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (2019
)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Uge 52

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 52)

$25.000, Kidsland Men’s 25K tournament in Hong Kong (CHN) – Hardcourt

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

Ingen turneringer resten af 2018

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte)

Ingen turneringer resten af 2018

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

Ingen turneringer resten af 2018


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage