Flere af de store ATP stjerner er i aktion i ATP 500 turneringer i Wien og Basel. WTA afvikler slutspil for de næstbedste. Holger Rune følges af TV2 Sport i Junior Masters

Fra starten af ugen dækker Tennistv.com begge ugens ATP 500 turneringer i Wien og Basel, og begge turneringer kan desuden følges på Viaplay, og nogle af kampen fra Basel endvidere på TV3 Sport.

Topnavnene i Basel er Roger Federer og Stan Wawrinka, der kan være sikker på fuld opbakning fra hjemme-publikummet. Desuden er Alexander Zverev, Stefanos Tsitsipas, Roberto Bautista Agut, Fabio Fognini og David Goffin, der alle er i top 20, på plakaten.

I Wien er Dominic Thiem og Karen Khachanov topseedet foran Matteo Berrettini og Gael Monfils, og de øvrige seedede er Diego Schwartzman, Felix Auger-Aliassime, Guido Pella og Borna Coric.
Desuden deltager Denis Shapovalov, der netop har vundet titlen ved ATP 250 i Stockholm.

Frederik Løchte Nielsen og Tim Puetz måtte for en sjælden gangs skyld gennem kvalifikation i double, hvor de lørdag ved turneringen i Wien vandt i 1. kvalrunde 7-5, 6-3 over Hubert Hurkacz (POL) og Sam Querrey (USA), men søndag blev de besejret 6-3, 6-4 af Luke Bambridge (GBR) og Ben McLachlan (JPN) i kvalfinalen, der blev spillet på banen med det – for Løchte – “misvisende” navn Next Gen Court.

Tilføjelse: Løchte og Puetz fik tirsdag endnu en chance som Lucky Loser på Next Gen Court, hvor de mødte Henri Kontinen (FIN) og John Peers (AUS), der i 1/8-finalen vandt 6-2, 6-3

Next Gen passer bedre, når 16-årige Holger Vitus Nødskov Rune formentlig optræder for sidste gang i junior-regi ved 2019 ITF World Tennis Tour Junior Finals i Chengdu, hvor TV2 Sport viser mindst 2 af Holgers puljekampe, og desuden viser de hans kampe i en eventuel semifinale og finale.

ITF Junior Masters: Holger Rune klar til Junior Masters, hvor han følges af TV2 Sport

Det “lille” WTA-slutspil Hengqin Life WTA Elite Trophy Zhuhai i Kina afvikles fra tirsdag med 12 deltagere, hvis navne alle vil fremgå herunder, når de sidste navne bliver offentliggjort.
Turneringen dækkes ikke at WTATV, og derfor heller ikke af TV2 Sport. Formentlig kan turneringen følges på livestream fra betting-tjenester (Bet365, Unibet mv.)

Clara Tauson er tilmeldt en W25 turnering i Nanning i Kina, men det er tvivlsom, at turneringen kan følges på livestream.

Der er formentlig heller ikke livestream fra W15 turneringerne Women Oslo Open, hvor Olga Helmi er i hovedturneringen, og Elena Jamshidi og Hannah Viller Møller er i kvalifikationen, eller Djursholm Ladies i Stockholm, hvor Sofia Nami Samavati er i hovedturneringen.
Da Olga indleder mod en spiller fra kvalifikationen, er der “risiko” for et dansk møde allerede i 1. runde.

Tilføjelse: Både Elena og Hannah er ude efter 1. runde, men både Olga (Oslo) og Sofia Nami Samavati (Stockholm) er videre til 1/8-finalen.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag den 27. Oktober

Billedet: Holger Vitus Nødskov Rune – Finale på TV2 Sport ca. 0900cet
Bemærk: Det “store” WTA-slutspil starter på TV2 Play 0930 – også på TV2 Sport, hvis det regner i Chengdu

=====

Junior Masters, Chengdu – Livescore (alle kampe): http://39.105.179.63:8080/
TV-dækning CC: TV2 Sport (Holgers kamp), https://www.itftennis.com/news/313283.aspx

Centre Court – start 0600cet – Finaler
(7) Diane Parry (FRA) vs. (5) Daria Snigur (UKR) – GS
NB: 0900: (3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (11) Harold Mayot (FRA) – BS

Court 1 – start 0300cet
(2) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (12) Valentin Royer (FRA) – 3/4. plads BS
NB 0400: (6) Qinwen Zheng (CHN) vs. (11) Natsumi Kawaguchi (JPN) – 5/6. plads GS

Court 2 – start 0300cet (3-4. plads)
(12) Elsa Jacquemot (FRA)  vs. (13) Hurricane Tyra Black (USA)

====

WTA Elite Trophy, Zhuhai – Bet365, Unibet,  https://player.cloud.wowza.com/hosted/jgbfmqsv/player.html

Stadium – start 0600cet – Finaler
(1) Kiki Bertens (NED) vs. (4) Aryna Sabalenka (BLR)
NB 0830: (2) Lyudmyla Kichenok/Andreja Klepac vs. (1) Yingying Duan/Zhaoxuan Yang

=====

WTA Finals, Zhenzhen – Tennistv.com, TV2 Sport (0930-1125), TV2 Play (0930->)

Centre Court – NB 0930cet
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (6) Petra Kvitova (CZE)
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (7) Belinda Bencic (SUI)
Su-Wei Hsie/Barbora Strycova vs. Samanta Storsur/Shuai Zhang
Gabriela Dabrowski/Yifan Xu vs. Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova

=====

ATP 500, Wien – Tennistv.com, Viaplay

Center Court – NB 1400: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. (5) Diego Schwartzman (ARG)

=====

ATP 500, Basel – Tennistv.com, TV3 Max

Centre Court – NB 1500: (1) Roger Federer (SUI)  vs. (WC) Alex de Minaur (AUS)

=====

ATP 1000, Rolex Paris Masters (FRA) – Unibet

Court 1 – start 1100 – Kvalfinaler
(3) Sam Querrey (USA) vs. (WC) Rayane Roumane (FRA)
Jeremy Chardy (FRA) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA)
(12) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) Hugo Gaston (FRA)

Court 2 – start 1100
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. (Alt) Egor Gerasimov (BLR)
Andreas Seppi (ITA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN)
Ricardas Berankis (LTU) vs. Damir Dzumhur (BIH)


Hengqin Life WTA Elite Trophy Zhuhai (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Finale
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (1) Kiki Bertens (NED) 6-4, 6-2

Semifinale
(1) Kiki Bertens (NED) vs. (12/WC) Saisai Zheng (CHN) 2-6, 6-3, 6-4
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (11) Karolina Muchova (CZE) 7-5, 7-6(4)

Resultater Singles

Group Azalea
(1) Kiki Bertens (NED) 3-0
(10) Dayana Yastremska (UKR) 1-1
(8) Donna Vekic (CRO) 0-2

(1) Kiki Bertens vs. (8) Donna Vekic 7-6(5), 6-2
(10) Dayana Yastremska (UKR) vs. (8) Donna Vekic (CRO) 7-6(6), 6-2
(1) Kiki Bertens (NED) vs. (10) Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 6-3

Group Camelia
(11) Karolina Muchova (CZE) 2-0
(2) Sofia Kenin (USA) 1-1
(7) Alison Riske (USA) 0-2

(2) Sofia Kenin (USA) vs. (7) Alison Riske (USA) 6-4, 6-4
(11) Karolina Muchova (CZE) vs. (7) Alison Riske (USA) 2-6, 6-2, 7-5
(11) Karolina Muchova (CZE) vs. (2) Sofia Kenin (USA) 6-4, 4-6, 6-3

Orchid Group
(WC) Saisai Zheng (CHN) 1-1 (Vinder på flest games % vundet.)
(3) Madison Keys (USA) 1-1
(5) Petra Martic (CRO) 1-1

Saisai Zheng (CHN) vs. Madison Keys (USA) 6-4, 6-2
(3) Madison Keys (USA) vs. (5) Petra Martic (CRO) 6-3, 6-4
(5) Petra Martic (CRO) vs. (WC) Saisai Zheng (CHN) 6-4, 6-3

Rose Group
(4) Aryna Sabalenka (BLR) 2-0
(6) Elise Mertens (BEL) 1-1
(9) Maria Sakkari (GRE) 0-2

(4) Aryna Sabalenka vs. (9) Maria Sakkari 6-3, 6-4
(6) Elise Mertens (BEL) vs. (9) Maria Sakkari (GRE) 6-2, 3-6, 6-1
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (6) Elise Mertens (BEL) 6-4, 3-6, 7-5

Resultater Doubles

Finale
(2) Lyudmyla Kichenok/Andreja Klepac vs. (1) Yingying Duan/Zhaoxuan Yang 6-3, 6-3

Lily Group
(1) Yingying Duan/Zhaoxuan Yang (CHN) 2-0
(6) Xinyu Wang/Lin Zhu (CHN) 1-1
(3) Darija Jurak/Alicja Rosolska 0-2

Duan/Yang  vs. Wang/Zhu 3-6, 6-3, [10-8]
Wang/Zhu vs. Jurak/Rosolska  2-6, 6-3, [10-6]
Duan/Yang vs. Jurak/Rosolska 6-1, 1-6, [10-6]

Bougainvillea Group
(2) Lyudmyla Kichenok/Andreja Klepac 2-0
(5) Xinyu Jiang/Qianhui Tang (CHN) 1-1
(4) Oksana Kalashnikova (GEO)/Sofia Kenin (USA) 0-2

Jing/Tang vs. Kalashnikova/Kenin 6-2, 4-6, [10-7]
Kichenok/Klepac vs. Kalashnikova/Kenin 2-6, 6-4, [11-9]
Kichenok/Klepac vs. Jiang/Tang 2-6, 6-4, [10-6]


ATP 500, Erste Bank Open, Wien (AUT) – Hardcourt

Resultater

Singles hovedturnering

Finale: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. (5) Diego Schwartzman (ARG) 3-6, 6-4, 6-3

Semifinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (3) Matteo Berrettini (ITA) 3-6, 7-5, 6-3
(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. (4) Gael Monfils (FRA) 6-3, 6-2

Kvart-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 5-0 Ret’d
(3) Matteo Berrettini (ITA) vs. Andrey Rublev (RUS) 7-5, 7-6(4)
(4) Gael Monfils (FRA) vs. (Q) Aljaz Bedene (SLO) 7-5, 6-1
(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. (2) Karen Khachanov (RUS) 7-6(6), 6-2

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Fernando Verdasco (ESP) 3-6, 6-3, 6-2
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-7(3), 6-4, 6-1
(3) Matteo Berrettini (ITA) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(5), 7-6(1)
Andrey Rublev (RUS) vs. Hyeon Chung (KOR) 6-4, 6-2

(Q) Aljaz Bedene (SLO) vs. Gilles Simon (FRA) 6-2, 3-6, 6-3
(4) Gael Monfils (FRA) vs. (WC) Jannik Sinner (ITA) 6-3, 7-6(8)
(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. Sam Querrey (USA) 6-7(5), 6-4, 7-6(5)
(2) Karen Khachanov (RUS) vs. (Q) Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 4-6, 4-1 Ret’d

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-4, 7-6(2)
Fernando Verdasco (ESP) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 4-6, 6-2, 6-1
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 7-5
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (8) Borna Coric (CRO) 6-4, 6-4
(3) Matteo Berettini (ITA) vs. Kyle Edmund (GBR) 3-6, 6-3, 6-4
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (Q) Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 7-5
Hyeon Chung (KOR) vs. Milos Raonic (CAN) 6-4, 7-5
Andrey Rublev (RUS) vs. (LL) Alexander Bublik (KAZ) 6-1, 6-7(3), 7-6(6)

(Q) Aljaz Bedene (SLO) vs. (7) Guido Pella (ARG) 6-4, 6-4
Gilles Simon (FRA) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-3
(WC) Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 6-4
(4) Gael Monfils (FRA) vs. Dennis Novak (AUT) 2-6, 7-5, 6-3
(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-4
Sam Querrey (USA) vs. (SE) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-4
(Q) Marton Fucsovics (HUN) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 6-4
(2) Karen Khachanov (RUS) vs. Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 7-6(3)

Doubles hovedturnering

(LL) Frederik Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. John Peers (AUS)/Henrik Kontinen (FIN) 2-6, 3-6

Doubles kvalifikation

Q16: Frederik Løchte/Tim Puetz vs. Hubert Hurkacz (POL)/Sam Querrey (USA) 7-5, 6-3
Qfi: Løchte/Puetz vs. (1) Luke Bambridge (GBR)/Ben McLachlan (JPN) 3-6, 4-6


ATP 500, Swiss Indoors Basel (SUI) – Hardcourt

Resultater

Singles hovedturnering

Finale: (1) Roger Federer (SUI) vs. (WC) Alex de Minaur (AUS) 6-2, 6-2

Semifinale
(1) Roger Federer (SUI) vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 5-4 opdateres..
(WC) Alex de Minaur (AUS) vs. Reilly Opelka (USA) 7-6(2), 6-7(4), 7-6(3)

Kvartfinaler
(1) Roger Federer (SUI) vs. (7) Stan Wawrinka (SUI) W/O
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Filip Krajinovic (SRB) 3-6, 6-4, 6-4
Reilly Opelka (USA) vs. (4) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 3-6, 6-3
(WC) Alex de Minaur (AUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 7-6(4)

1/8-finale
(1) Roger Federer (SUI) vs. Radu Albot (MDA) 6-0, 6-3
(7) Stan Wawrinka (SUI) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 3-6, 7-5
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-7(4), 6-2, 6-4
(SE) Filip Krajinovic (SRB) vs. (5) Fabio Fognini (ITA) 6-2, 6-4

Reilly Opelka (USA) vs. (6) David Goffin (BEL) 6-7(4), 7-6(4), 7-5
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-2, 4-6 6-3
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (WC) Henri Laaksonen (SUI) 6-3, 6-4
(WC) Alex de Minaur (AUS) vs. Taylor Fritz (USA) 6-3, 6-3

R32
(1) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Peter Gojowczyk (GER) 6-2, 6-1
Radu Albot (MDA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 6-3, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. Daniel Evans (GBR) 6-4, 6-2
(7) Stan Wawrinka (SUI) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-3, 6-4
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 7-6(6)
(Q) Ricardas Berankis (LTU) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-1, 6-1
(SE) Filip Krajinovic (SRB) vs. Laslo Djere (SRB) 6-1, 6-4
(5) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 6-2, 6-4

NB 1500: (6) David Goffin (BEL) vs. Marin Cilic (CRO) 6-4, 6-4
Reilly Opelka (USA) vs. Cristian Garin (CHI) 7-6(5), 7-6(10)
Richard Gasquet (FRA) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-1, 7-6(4)
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Marius Copil (ROU) 6-4, 7-5
(WC) Henri Laaksonen (SUI) vs. (8) Benoit Paire (FRA) 6-3, 7-5
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-4, 6-2
(WC) Alex de Minaur (AUS) vs. (Q) Hugo Dellien (BOL) 6-1, 7-5
Taylor Fritz (USA) vs. (2) Alexander Zverev (GER) 7-6(7), 6-4

Singles kvalifikation

Q16: (1) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) Kimmer Coppejans (BEL) 6-3, 6-4
Qfi: (1) Casper Ruud (NOR) vs. Peter Gojowczyk (GER) 1-6, 1-6


Uge 44

Shiseido WTA Finals Shenzhen (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport

Spilleprogram søndag

Centre Court – NB 0930cet

Tennistv.com, TV2 Sport (0930-1125), TV2 Play (0930->)

Singles

Red Group
(1) Ashleigh Barty (AUS)
(3) Naomi Osaka (JPN)
(6) Petra Kvitova (CZE)
(7) Belinda Bencic (SUI)

(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (7) Belinda Bencic (SUI) 5-7, 6-1, 6-2
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (6) Petra Kvitova (CZE) 7-6(1), 4-6, 6-4

Purple Group
(2) Karolina Pliskova (CZE)
(4) Bianca Andreescu (CAN)
(5) Simona Halep (ROU)
(8) Elina Svitolina (UKR)

Doubles

Red Group
(1) Elise Mertens (BEL)/Aryna Sabalenka (BLR)
(3) Timea Babos (HUN)/Kristina Mladenovic (FRA)
(5) Hao-Ching Chan/Latisha Chan (TPE)
(8) Anna-Lena Groenefeld (GER)/Demi Schuurs (NED)

Purble Group
(2) Su-Wei Hsieh (TPE)/Barbora Strycova (CZE) 1-0
(6) Barbora Krejcikova /Katerina Siniakova (CZE) 1-0
(4) Gabriela Dabrowski (CAN)/Yifan Xu (CHN) 0-1
(7) Samantha Stosur (AUS)/Shuai Zhang (CHN) 0-1

Su-Wei Hsie/Barbora Strycova vs. Samanta Storsur/Shuai Zhang 6-4, 4-6, [10-5]
Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova vs. Gabriela Dabrowski/Yifan 6-4, 6-2


ATP 1000, Rolex Paris Masters (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: Fra mandag: Tennistv.com, TV3 Sport/Viaplay

Spilleprogram lørdag – udvalgte

Q32; (12) Casper Ruud (NOR) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-4, 3-6, 6-4

Kvalfinaler
Jeremy Chardy (FRA) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 6-7(2), 7-6(3), 6-2
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. (Alt) Egor Gerasimov (BLR) 2-6, 7-5, 7-6(3)
(3) Sam Querrey (USA) vs. (WC) Rayane Roumane (FRA) 7-5, 6-1
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-3, 3-6, 7-5
(12) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) Hugo Gaston (FRA) 6-4, 3-6, 6-3
Ricardas Berankis (LTU) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 3-6, 7-6(4)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/paris/352/daily-schedule

 


Fed Cup

World Group

09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Qualifiers 2020 – dato week of 3. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbrittanien


Group II Europe/Africa – Uge 6 2020 i Helsinki
Danmark, Egypten, Finland, Georgien, Israel, Portugal, Tunesien


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


Red Bull Next Gen Open 2019, Milano (ITA) – Hardcourt
5-9. november 2019, sideløbende med Next Gen ATP Finals

Deltagere:
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – f. 2003, ITF Junior 3
Nicolás Alvarez Varona (ESP) – f. 2001, ITF Junior 7
(WC) Cezar Cretu (ROU) – f. 2001, ITF 241
Zizou Bergs (BEL) – f. 1999, ATP 506
Ryan Nijboer (NED) – f. 1999, ATP 537

Calin Manda (ROU) – f. 1998, ATP 823
Masamichi Imamura (JPN) – f. 1998, ATP 1196
Italiens repræsentant findes i Sporting, Milano 1-3. november


WTA Challenger (Uge 43)

 


ATP Challengers (Uge 43)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 43)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 43)

W25, 2019 ITF WTT W25 Nanning (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R32: (309/ITF60) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (730) Ksenia Laskutova (RUS) 6-2, 6-3
1/8-finale: Clara Tauson vs. Xun, Fang Ying (CHN) 6-3, 7-6(4)
Kvartfinale: Clara Tauson vs. [4] (181) Jia-Jing Lu (CHN) 7-5, 6-7(7), 6-7(5)


W15 (udvalgte)

W15, Women Oslo Open (NOR) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32
(Q) (1267/ITF806) Elena Jamshidi (DEN) vs. [1] (517) Verena Meliss (ITA) 6-4, 4-6, 2-6
(Q) (ITF1510) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (1183/IT512) Anna Popescu (GBR) 6-7(5), 6-4, 6-7(7)
[8] (1023/ITF371) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (ITF1022) Maileen Nuudi (EST) 6-0, 6-4

1/8-finale: Olga Helmi vs. (1168/ITF489) Eline Audenaert (BEL) 6-0, 6-7, 6-0
Kvartfinale: Olga Helmi vs. [4] (676/ITF238) Ekaterina Kazionova (RUS) 2-6, 3-6

Singles kvalifikation

Qfi
(1) Elena Jamshidi (DEN) vs. Katie Morton (GBR) 3-6, 6-3, [10-5]
(2) Hannah Viller Møller (DEN) vs. Valeria Koussenkova (ESP) 6-1, 6-4


W15, Djursholm Ladies, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32:
(997/ITF323) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [6] (833/ITF241) Sinja Kraus (AUT) 6-1, 6-2
(1073/ITF494) Ida Jarlskog (SWE) vs. (Q) (ITF737) Aminata Sall (FRA) 6-4, 6-2

1/8-finale:
Sofia Nami Samavati vs. (1073/ITF494) Ida Jarlskog (SWE) 1-6, 6-4, 3-6

Doubles

1/8-finale: Sofia Nami Samavati (DEN)/Ida Jarlskog (SWE) – walkover
Kvartfinale: Nami Samavati/Jarlskog vs. (4) Elena Malygina (EST)/Polina Bakhmutkina (RUS) 4-6, 6-4, [5-10]


W15, GD TENNIS CUP SERIES, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: (WC) (1267/ITF1016) Olivia Gram (DEN) vs. (1095/ITF488) Kristin Younes (ISR) 6-1, 7-5
1/8-finale: Olivia Gram vs. [5] (603/ITF80) Noa Liauw A Fong (NED) 0-6, 1-6

Doubles

1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Kristin Younes (ISR) vs. Adrienn Horvath/Reka Farbas (HUN) 5-7, 6-1, [10-4]
Kvartfinale: Gram/Younes vs. (4) Mira Antonitsch (AUT)/Gabriella Taylor (GBR) 4-6, 1-6


ITF Junior (uge 43)

2019 ITF World Tennis Tour Junior Finals, Chengdu (CHN) – Hardcourt

Junior Masters 2019

Foto: Privat – fra lodtræknings-ceremonien

Boys singles

Finale
(3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (11) Harold Mayot (FRA) 7-6(3), 4-6, 6-2

Semifinale
(3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (12) Valentin Royer (FRA) 7-6(5), 4-6, 6-2
(11) Harold Mayot (FRA) vs. (2) Shintaro Mochizuki (JPN) 6-2, 7-5

3-4. plads: (12) Valentin Royer (FRA) vs. (2) Shintaro Mochizuki (JPN) 6-3, 4-6 6-0

5-8. plads
(1) Jonas Forjetek (CZE) vs. (6) Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-3, 7-5

Group Shuai
(11) Harold Mayot (FRA) 2-1 (2-2, +6)
(3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) 2-1 (2-2, -1)
(1) Jonas Forjetek (CZE) 2-1 (2-2, -5)
(14) Bu Yunchaokete (CHN) 0-3

(11) Harold Mayot (FRA) vs. (1) Jonas Forjetek (CZE) 6-1, 6-3
(3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (14) Bu Yunchaokete (CHN) 6-4, 7-6(4)
(1) Jonas Forjetek (CZE) vs. (14) Bu Yunchaokete (CHN) 6-2, 2-6, 3-2 Rtd’
(3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (11) Harold Mayot (FRA) 7-6(5), 7-6(6)
(11) Harold Mayot (FRA) vs. (14) Yunchaokete Bu (CHN) – walkover
(3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1) Jonas Forejtek (CZE) 4-6, 6-7(1)

Group Yong
(12) Valentin Royer (FRA) 3-0
(2) Shintaro Mochizuki (JPN) 2-1
(6) Thiago Agustin Tirante (ARG) 1-2
(9) Liam Draxl (CAN) 0-3

(2) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (9) Liam Draxl (CAN) 6-4, 6-2
(12) Valentin Royer (FRA) vs. (6) Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-3, 6-2
(6) Thiago Tirante (ARG) vs. (9) Liam Draxl (CAN) 6-3, 6-1
(12) Valentin Royer (FRA) vs. (2) Shintaro Mochizuki (JPN) 2-6, 7-5, 6-1
(12) Valentin Royer (FRA) vs. (9) Liam Draxl (CAN) – walkover
(2) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (6) Thiago Tirante (ARG) 6-4, 7-6(0), 6-4

Girls singles

Finale: (7) Diane Parry (FRA) vs. (5) Daria Snigur (UKR) 6-1, 6-3

Semifinale
(7) Diane Parry (FRA) vs. (12) Elsa Jacquemot (FRA) (RUS) 6-3, 6-3
(5) Daria Snigur (UKR) vs.  (13) Hurricane Tyra Black (USA) 6-0, 6-2

3-4. plads: (12) Elsa Jacquemot (FRA)  vs. (13) Hurricane Tyra Black (USA) 6-0, 6-3

5-6. plads: (11) Natsumi Kawaguchi (JPN) vs. (6) Qinwen Zheng (CHN) – Ret’d

5-8. plads
(6) Qinwen Zheng (CHN) vs. (14) Oksana Selekhmeteva 6-2, 6-3
(11) Natsumi Kawaguchi (JPN) vs. (10) Kameilla Bartone (LAT) – w/o?

Group Liang
(5) Daria Snigur (UKR) 3-0
(12) Elsa Jacquemot (FRA) 1-2 (3-4) – v. indbyrdes
(14) Oksana Selekhmeteva (RUS) 1-2 (4-4)
(10) Kamilla Bartone (LAT) 1-2 (Rtd’)

(5) Daria Snigur (UKR) vs. (12) Elsa Jacquemot (FRA) 4-6, 6-3, 6-2
(10) Kamilla Bartone (LAT) vs. (14) Oksana Selekhmeteva (RUS) 4-6, 7-5, 6-4
(5) Daria Snigur (UKR) vs. (14) Oksana Selekhmeteva (RUS) 6-4, 6-7(1), 6-1
(12) Elsa Jacquemot (FRA) vs. (10) Kameilla Bartone (LAT) 6-1, 6-4
(5) Daria Snigur (UKR) vs. (10) Kameilla Bartone (LAT) 4-0 Ret’d
(14) Oksana Selekhmeteva vs. (12) Elsa Jacquemot (FRA) (RUS)  6-1, 6-1

Group Li

(7) Diane Parry (FRA) 3-0
(13) Hurricane Tyra Black (USA) 2-1
(6) Qinwen Zheng (CHN) 1-2
(11) Natsumi Kawaguchi (JPN) 0-3

(6) Qinwen Zheng (CHN) vs. (11) Natsumi Kawaguchi (JPN) 6-2, 6-4
(7) Diane Parry (FRA) vs. (13) Hurricane Tyra Black (USA) 6-4, 3-6, 6-2
(13) Hurricane Tyra Black (USA) vs. (6) Qinwen Zheng (CHN) 6-2, 6-2
(7) Diane Parry (FRA) vs. (11) Natsumi Kawaguchi (JPN) 6-2, 6-1
(13) Hurricane Tyra Black (USA) vs. (11) Natsumi Kawaguchi (JPN) 7-5, 7-6
(7) Diane Parry (FRA) vs. (6) Qinwen Zheng (CHN)  6-4, 6-3


Grade 4, Thailand ITF World Tennis Tour J4, Nonthaburi (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +5 timer

Boys singles hovedturnering

R64: [11] (369) Carl Emil Overbeck (DEN) – bye
(1684) Gabriel Breitenmoser (SUI) vs. (LL) (1990) Warit Wannawitchate (THA) 6-7(4), 6-3, 6-2

R32: Carl Emil Overbeck vs. (1684) Gabriel Breitenmoser (SUI) 6-4, 6-4
1/8-finale: Carl Emil Overbeck vs. [8] (333) Guanglin Wen (CHN) 7-5, 6-2
Kvartfinale: Carl Emil Overbeck vs. [2] (223) Romain Faucon (BEL) 0-5 Ret’d

Boys doubles

R32: (2) Carl Emil Overbeck (DEN)/Corban Crowther (NZL) – bye
1/8-finale: Overbeck/Crowther vs. Ryuki Tsutsumi (JPN)/Jian Keong Takeshi Koey (MAS) 6-4, 7-6(2)
Kvartfinale: Overbeck/Crowther vs. (7) Jin Gu (CHN)/Jerall Yasin (INA) 7-5, 7-6(4)
Semifinale: Overbeck/Crowther vs. (3) Guaglin Wen/Bohua Dong (CHN)  – tabte walkover


Grade 5, 11th Bahrain ITF Juniors Championships 2019, Manama (BRN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32:
(2322) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (1596) Alexander Pustovit (RUS) 6-2, 6-3
(Q) Alexander Borup (DEN) vs. (2832) Pierre Antoine Tailleu (FRA) 6-7(2), Ret’d

1/8-finale: Felipe Mikkelsen vs. [3] (924) Vansh Bhagtani (IND) 3-6, 7-6(3), 6-3
Kvartfinale: Felipe Mikkelsen vs. [5] (1027) Alexander Knox Jones (GBR) – tor 1500cet

Boys singles kvalifikation

Q32: (ALT) Alexander Borup (DEN) vs. Josef Belnaqita (UAE) 6-0, 6-0
Q16: Alexander Borup vs. (ALT) Yasseen Kilani (EGY) 6-4, 6-3
Qfi: Alexander Borup vs. Sparsh Parmar (IND) 6-2, 6-1

Boys doubles

1/8-finale: Felipe Mikkelsen (DEN)/Andrej Jovanovic (SRB) vs. Avneet Singh/Vivek Kolluru (IND) 6-1, 6-4
Kvartfinale: Mikkelsen/Jovanovic vs. (1) Pablo Trochu (FRA)/Mark Owen Endler (GER) 3-6, 4-6

Girls singles hovedturnering

R32: [8] (1438) Nina Vicic (DEN) vs. (2716) Srihitha Jaligama (IND) 6-1, 6-4
1/8-finale: Nina Vicic vs. (Q) Mariam Atia (EGY) 1-5 Ret’d

Girls doubles

1/8-finale: Nina Vicic (DEN)/Andra Rhea Singh (IND) vs. Rhea Singh (IND)/Issey Purser (GBR) 3-6, 1-6


Grade 5, BelGlobal Cup, Minsk (BLR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Girls singles kvalifikation

Q32: Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Maryia Zinouka (BLR) 2-6, 3-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 42)

Cat 3, Nicosia Field Club TE U14 (CYP) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

U14 Boys singles

R64: [15] (426) Alexander Nordal Clausen (DEN) – bye
R32: Alexander Nordal Clausen vs. (783) Ivan Gretskiy (RUS) 6-3, 6-7(6), 6-1
1/8-finale: Alexander Nordal Clausen vs. [2] (156) Carl Labitzke (GER) 2-6, 3-6

U14 Boys doubles

R32: (4) Alexander Nordal Clausen (DEN)/Bastien Danicher (FRA) – bye
1/8-finale: Clausen/Danicher vs. Jose Freitas (POR)/Ben Chetewy (ISR) – tor NB 1130cet


Cat 3, Ādaži Open (LAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

U14 Boys singles

R32:
(298) Yakup Uzunel (DEN) vs. (261) Maksym Suvorov (UKR) 1-6, 7-6(3), 3-6

Boys doubles

1/8-finale: Yakup Uzunel (DEN)/Maksims Kazancevs (LAT) vs. (WC) Maxim Kutuzov (LAT)/Sami Stracquadanio (ITA) 6-1, 6-4
Kvartfinale: Uzunel/Kazancevs vs. Leo Stenlund/Emil Matikainen (FIN) 2-6, 3-6

U14 Girls singles

R32: (327) Laura Brunkel (DEN) vs. [3] (182) Vlada Budkina (RUS) 3-6, 0-6

Girls doubles

1/8-finale: (3) Laura Brunkel (DeN)/Sofiya Hapankova (BLR)  vs. Laura Ozola (LAT)/Gabriele Vaskelyte (LTU) 6-4, 6-1
Kvartfinale: Brunkel/Hapankova vs. Varvara Altukhova/Mirra Andreeva (RUS) 3-6, 4-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

 

<< tilbage