Som de eneste klarede de to danske U18 spillere Jonas Schwarz og Mikkel Emil Møller Larsson sig igennem kvalifikationen. Sofia Nami Samavati er videre som Lucky Loser

Som det blev antydet i Tennisavisens omtale efter lørdagens indledende kampe i kvalifikationen til Grade 4 turneringen Copenhagen Wintercup i KB er det de færreste af Danmarks bedste juniorer, der på nuværende tidspunkt for alvor kan gøre sig gældende i denne kategori, og derfor er det en stor præstation blot at slippe igennem kvalifikationen.

Af de i alt 33 danske deltagere i weekendens kvalifikation, var der kun 2 spillere, der formåede at vinde de tre nødvendige sejre, der skulle til for at få plads i hovedturneringen, og begge spillere tilhører den ældste årgang 1999.

Jonas Schwarz (billedet herover) var til gengæld overbevisende i alle 3 kampe, da han efter lørdagens sejr 6-1, 6-1 over hans 17-årige navnebror Jonas Salem (GBR) i søndagens 2. kvalrunde vandt 6-3, 6-3 over den 2. seedede Pelle Szegedi Jess (SWE), der ligeledes er årgang 1999, og i kval-finalen blev det 6-1, 6-2 over 16-årige 8. seedede Gustaf Navarp (SWE).

Mikkel Emil Møller Larsson vandt fredag over 16-årige Philip Qvist Hyldedal 6-2, 6-2, og i 2. runde blev det 6-4, 7-5 over 15-årige 1. seedede svensker Leyton Rivera. Kvalfinalen blev et rent dansk opgør, da Mikkel vandt 4-6, 7-6(2), 6-4 over sin jævnaldrende landsmand Marcus Løvstad Gebauer.

Tennisspilleren Mikkel Moeller Larsson
Foto: Sportsfotograf.com. – Mikkel Emil Møller Larsson

Hos pigerne tabte 1. seedede Sofia Nami Samavati i kval-finalen 3-6, 1-6 til Agnes Gustafsson (FRA), men hun er alligevel videre til hovedturneringen som Lucky Loser.

Alisha Ali Hussain, der tabte i kval-finalen 6-3, 1-6, 1-6 til 3. seedede Maria Novikova (RUS), havde ikke samme “held”, og selvom der var 2 Lucky Loser pladser hos drengene, gik ingen af dem til de danskere, som tabte i kval-finalen, hvilket udover Marcus var Anton Lindquist Davidsen, der tabte 0-6, 0-6 til 6. seedede Oliver Andersson (SWE).

Sidstnævnte var den eneste af deltagerne fra Euroelite Tennis, der kvalificerede sig til hovedturneringen.
Herunder rapporten fra EuroElite’s Facebook, hvor der desuden er et par billeder fra søndagens kampe. https://www.facebook.com/EuroeliteTennis/posts/1342106242520866 Herunder resultater fra 2. kval-runde hos drengene samt kval-finalerne hos både drenge og piger

Q16 – drenge
Mikkel Emil Møller Larsson (DEN) vs. [1] (1138) Leyton Rivera (SWE) 6-4, 7-5
Marcus Løvstad Gebauer (DEN) vs. (WC) Oliver Valentinsson (SWE) 6-4, 6-3
====
Jonas Schwarz (DEN) vs. [2] (1194) Pelle Szegedi Jess (SWE) 6-3, 6-3
[5] (1520) Gustaf Navarp (SWE) vs. (WC) Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) 6-1, 6-1
==== Anton Lindquist Davidsen (DEN) vs. Mads Tagesen (DEN) 6-1, 6-2
[6] (1375) Oliver Andersson (SWE) vs. (1830) Markus Sorensen (NOR) 6-1, 6-2
====
[4] (1327) Jannik S. Sinner (ITA) vs. Alexander Schou (DEN) 7-5, 6-4
[7] (1432) Mathias Gavelin (SWE) vs. Mads Møller Haase (DEN) 6-2, 6-1
QFi
Mikkel Emil Møller Larsson (DEN) vs. Marcus Løvstad Gebauer (DEN) 4-6, 7-6(2), 6-4
Jonas Schwarz (DEN) vs. [5] (1520) Gustaf Navarp (SWE) 6-1, 6-2 [6] (1375) Oliver Andersson (SWE) vs. vs. Anton Lindquist Davidsen (DEN) 6-0, 6-0
[7] (1432) Mathias Gavelin (SWE) vs. [4] (1327) Jannik S. Sinner (ITA) 6-0, 6-4

 

QFi – piger
(2083) Agnes Gustafsson (FRA) vs. [1] (1139) Sofia Nami Samavati (DEN) 6-3, 6-1
Amanda Citre (SWE) vs. [2] (1160) Therese Ekdahl (SWE) 7-6(3),6-1
[3] (1346) Maria Novikova (RUS) vs. Alisha Ali Hussain (DEN) 3-6, 6-1, 6-1
[4] (1494) Hanna Schmidt Axelsson (SWE) vs. (2083) Frida Bostrand (SWE) 6-2, 6-4

 

2 danske single finaler hvis seedninger holder

Da lodtrækningen til hovedturneringen blev offentliggjort, manglede et par navne fra Acceptance-listen, heriblandt 14-årige Daria Frayman (RUS), som sidste år vandt 3 gange over Clara Tauson, der er seedet 1 i turneringen.

Dette betyder, at 15-årige Hannah Viller Møller bliver seedet 2, og hvis det lykkes for dem begge at holde seedningen, kan der blive tale om endnu en finale mellem de 2 finalister fra DM, hvor der ved sejrs-ceremonien blev forudsagt, at der i de kommende år kan ventes mange finaleopgør mellem dem.
Kort tid inden Clara vandt DM-finalen og blev den hidtil yngste vinder som 13-årig, havde Hannah vundet finalen ved en Grade 4 turnering i Värnamo i Sverige.

Clara Tauson øverst på skamlen ved DM 2016. Foto Claus Holmen
Clara Tauson øverst på skamlen ved DM 2016. Foto Claus Holmen

Clara er i samme 1/4-del som 7. seedede no. 475 Lillian Gabrielsen (NOR), der mandag kl. 12 i 1. runde møder Karoline Laursen, der har fået wildcard.
I en eventuel semifinale kan Clara møde 3. seedede no. 283 Irene Garceran (GBR), der i 1. runde møder no. 628 Ida Ferding (SWE) man kl. 12.
Britten kan i 2. runde møde no. 747 Rebekka La Cour Hillingsø, som ikke har spillet ITF-turnering det seneste halve år.
Rebekka kan dog blive en farlig outsider, hvis hun pludselig rammer sit topniveau.
6. seedede no. 466 Sydney Berlin (SWE) er også i samme halvdel som Clara og dermed en potentiel modstander i semifinalen.

Helena Francati, som var i finalen i KB sidste år er seedet 4, og hun kan derfor møde Hannah i semifinalen, hvis begge holder seedningen.
I så fald skal Helena i kvartfinalen forbi 8. seedede no. 480 Melis Yasar (SWE), mens Hannah i en eventuel kvartfinale kan møde 5. seedede no. 424 Anna Loughlan (GBR).

Helena Francati, Rebekka La Cour Hillingsø
Foto: STEEN BJERREGAARD – Helena Francati, Rebekka La Cour Hillingsø

Hos drengene er der også efter seedningerne at dømme lagt op til en ren dansk finale mellem 15-årige no. 169 Sebastian Grundtvig og 17-årige no. 187 Patrick Kristensen.

Sebastian har endnu ikke spillet internationale turneringer i 2017, da nogle skader forhindrede ham i at deltage med EuroElite i den planlagte tur til Sydamerika, hvor Patrick til gengæld viste gode takter.

Hård 1. runde for Holger Rune og Elmer Møller

13-årige Holger Vitus Nødskov Rune har fået en imponerende start i ITF-sammenhæng i 2017, da han først nåede kvartfinalen i Bromma og ugen efter finalen i Malmø, hvilket har medført, at han allerede har en rangering som no. 676.

Holger har dog fået en hård lodtrækning, idet han i 1. runde møder 5. seedede 17-årige no. 347 Peter August Anker (NOR), hvilket ikke er en helt umulig opgave, men det forudsætter formentlig, at Holger er i stand til at spille op til samme høje niveau, som han viste i Malmø.
Hvis det lykkes at besejre nordmanden, bliver næste modstander vinderen af no. 645 Erik Carlsten (SWE) og no. 749 Jack Davis (CAN), der spiller mandag kl. 09.

Sebastian Grundtvig
Foto: Sportsfotograf.com. – Sebastian Grundtvig

Hvis det hel flasker sig for Holger, kan han i kvartfinalen møde Sebastian, der først møder en svensk kval-spiller og i 2. runde formentlig no. 635 Emiliano Maggioli (ITA).
Holder Sebastian sin seedning, kan han i semifinalen møde 4. seedede no. 208 Emile Hudd (GBR) eller 8. seedede no. 480 Nicolo Inserra (ITA).

I den nederste halvdel indleder 13-årige Elmer Møller mod 7. seedede no. 449 Arthur Hugounenq (FRA), som for få uger siden var i kvartfinalen i en Grade 2 turnering i Tunesien, hvor han i 1/8-finalen vandt 6-1, 6-2 over no. 86 Richard Thongoana (RSA) og i kvartfinalen tabte han 5-7 i 3. sæt til no. 155 Leonid Sheyngezikht (BUL), hvilket umiddelbart lyder som en voldsom udfordring for de 3 år yngre dansker.

Elmer Møller og Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Rune – Elmer Møller og Holger Rune ved Masters 2016

KBs 15-årige Eric Vanshelboim (UKR) møder vinderen af førnævnte kamp, hvis han i 1. runde vinder over Gustaf Navarp (SWE), der slap med som Lucky Loser, og vinderen i 2. runde møder i kvartfinalen formentlig 3. seedede no. 190 17-årige Simen Sunde Bratholm (NOR), der sidste weekend fik debut på det norske Davis Cup hold, da han slog den norske 5-0 sejr over Letland fast med 5-7, 7-6(5), 7-6(6) over Rudolfs Mednis.

Eric Venshelboim
Foto: Sportsfotograf.com.

Patrick Kristensen kan tage det første skridt frem mod en eventuel semifinale mod Bratholm, når han mandag møder no. 506 Marko Vejnovic (SWE) som 2. kamp på Court 5, hvor Jesper Andi Jørgensen kl. 09 møder no. 723 Jakob Groener (NOR).
Patrick kan i 2. runde møde vinderen af Roni Rikkonen (FIN) og Jonas Schwarz.

Patrick Kristensen
Foto: Sportsfotograf.com. – Patrick Kristensen

Kampe med danske deltagere mandag

(1052) Lukas Ridemar (SWE) vs. (WC) Martin Nygaard (DEN) – man 2. match Court 4
(WC) (1830) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (723) Jakob Groener (NOR) – man 0900 Court 5
(945) Simon Wibler (SWE) vs. (WC) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) – man 0900 Court 6
(WC) (1584) Karoline Laursen (DEN) vs. [7] (475) Lillian Gabrielsen (NOR) – man 2. match Court 4
[2] (187) Patrick Kristensen (DEN) vs. (506) Marko Vejnovic (SWE) – man 2. match Court 5
[4] (389) Helena Francati (DEN) vs. (LL) (1160) Therese Ekdahl (SWE) – man 2. match Court 6
(1420) Mille Elsborg (DEN) vs. (787) Caragh Courtnery (IRL) – man 1200 Court 5
(590) Cristina Elena T. Tiglea (ITA) vs. (WC) (1015) Olivia Gram (DEN) – man 1200 Court 6

De øvrige danske deltagere spiller tidligst tirsdag.