Selvom Caroline Wozniacki tabte det seneste møde mod Pauline Parmentier, er hun bookmakernes største favorit, når nederste halvdel afvikles ved French Open

Efter de to første runder ved French Open hos kvinderne ligger det i luften, at både Caroline Wozniacki og Simona Halep er topmotiverede og kan gå langt i turneringen – hvis ikke hele vejen.

Dette indtryk har i det mindste forplantet sig til bookmakerne hos Bet365, hvor man kan få pengene igen 8 gange, hvis Pauline Parmentier vinder.
Franskmandens chancer anses ikke for større, selvom hun vandt det seneste opfør mod Caroline på grus i Istanbul tidligere på sæsonen, da Caroline måtte trække sig ved stillingen 1-1 i sæt.
Det gør heller ikke indtryk, at Parmentier fik presset Caroline i 3 sæt i Båstad sidste år, så umiddelbart er der ingen grund til bekymring på Carolines vegne inden de næste runder, hvor der kan vente flere modstandere, som Caroline for nylig har tabt til.

Bookmakerne forventer heller ikke, at 4. seedede Elina Svitolina (UKR) kommer i større problemer, når hun møder 31. seedede Mihaela Buzarnescu (ROU) på Court 1 samtidig med Carolines kamp, som er 2. kamp på Philippe Chartrier efter opgøret kl. 1100, hvor 26. seedede Damir Dzumhur (BIH) møder 2. seedede Alexander Zverev (GER).

Tyskeren måtte helt ud i 5 sæt i 2. runde mod Dusan Lajovic (SRB), men alligevel betragtes han af bookmakerne som endnu større favorit end Caroline, idet odds på kampen er 1.071 mod 10.00.
Allerstørst favorit ifølge bookmakerne er dog 7. seedede Dominic Thiem (AUT) med 1.062 mod 11.00 i kampen mod Matteo Berrettini (ITA) lige efter Svitolinas kamp på Court 1.

Eurosport 1 har 2. kamp på Suzanne-Lenglen mellem Novak Djokovic (SRB) og Roberto Bautista Agut (ESP) som hoved-prioritet, og derfor vil kampen med Zverev formentlig ikke blive vist færdig på kanalen, som skifter til Djokovic så snart kampen kl. 11 på Suzanne-Lenglen mellem Madison Keys (USA) og Naomi Osaka (JPN) er færdigspillet.

Carolines kamp bliver under alle omstændigheder vist i fuld længde på Eurosport 2, hvor seerne i Danmark desuden kan følge med i snakken fra studiet i Danmark.

Hannah Viller Møller fik revanche fra finale i KB

Da 16-årige Hannah Viller Møller i starten af sæsonen var i finalen ved den årlige Grade 4 turnering, som blev afviklet i KBs tennishal på Peter Bangsvej, blev hun besejret så overbevisende som 6-1, 6-0 af den nu 17-årige Caijsa Wilda Hennemann (SWE).
Svenskeren er på den seneste rangliste no. 83, hvilket er 25 pladser højere end Hannah, hvis rangering oprindelig ikke rakte til at være med, men da hun tog chancen og mødte op ved sign-in, blev der alligevel plads til at være med.

Hannah udnyttede chancen til perfektion, idet hun fik en kærkommen revanche, da hun spillede en perfekt og fejlfri kamp, som sikrede sejren 6-4, 6-3, og dermed er Hannah klar til kvalfinalen, hvor hun møder 15-årige Elina Avanesyan (RUS), der er no. 44 på ranglisten og seedet 1 i kvalifikationen.
Kampene ved kvalifikationen kan følges på livescore på “Tennis-Ticker” app’en, og Hannah spiller 2. kamp på Court 8, når den første kamp kl. 1000 er færdigspillet.

Hannah Viller Møller
Foto: Privat

Efter kampen fremsendte Hannah – på opfordring – ovenstående “sejrs-billede”, og hun fortalte, at hun havde spillet “rigtig godt og fejlfrit”.
Desuden fortalte hun, at hun inden kampe var blevet interviewet af Eurosports udsendte reporter Signa Vadgaard.
Interviewet og et indslag fra junior-turneringen blev bragt torsdag aften fra Eurosport 2 studiet i Danmark.


Grand Slam, French Open, Paris – Grus

TV-dækning: Eurosport I & 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram fredag

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 11am

Damir DZUMHUR (BIH) [26] vs Alexander ZVEREV (GER) [2]

Pauline PARMENTIER (FRA) vs Caroline WOZNIACKI (DEN) [2]

Lucas POUILLE (FRA) [15] vs Karen KHACHANOV (RUS)

Camila GIORGI (ITA) vs Sloane STEPHENS (USA)[10]

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 11am

Madison KEYS (USA) [13] vs Naomi OSAKA (JPN) [21]

Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [13] vs Novak DJOKOVIC (SRB) [20]

David GOFFIN (BEL) [8] vs Gael MONFILS (FRA) [32]

Petra KVITOVA (CZE) [8] vs Anett KONTAVEIT (EST) [25]

Court 1

Play starts at 11am

Fernando VERDASCO (ESP) [30] vs Grigor DIMITROV (BUL) [4]

Mihaela BUZARNESCU (ROU) [31] vs Elina SVITOLINA (UKR) [4]

Dominic THIEM (AUT) [7] vs Matteo BERRETTINI (ITA)

Robin HAASE (NED) & Matwe MIDDELKOOP (NED)
vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA) & Nicolas MAHUT (FRA) [6]

Court 18

Play starts at 11am

Daria KASATKINA (RUS) [14] vs Maria SAKKARI (GRE)

Kei NISHIKORI (JPN) [19] vs Gilles SIMON (FRA)

Marco CECCHINATO (ITA) vs Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [10]

Court 3

Play starts at 11am

Sorana CIRSTEA (ROU) & Sara SORRIBES TORMO (ESP)
vs Svetlana KUZNETSOVA (RUS) & Lucie SAFAROVA (CZE)

Marcelo AREVALO (ESA) & Jamie CERRETANI (USA)
vs Federico DELBONIS (ARG) & Benoit PAIRE (FRA)

Calvin HEMERY (FRA) & Stephane ROBERT (FRA)
vs Julio PERALTA (CHI) & Horacio ZEBALLOS (ARG) [15]

Lukasz KUBOT (POL) & Marcelo MELO (BRA) [1]

vs R.CARBALLES BAENA (ESP) & G.GARCIA-LOPEZ (ESP) or F.FOGNINI (ITA) & S.BOLELLI (ITA)

Jamie MURRAY (GBR) & Bruno SOARES (BRA) [4]
vs Maximo GONZALEZ (ARG) & Nicolas JARRY (CHI)

Court 6

Play starts at 11am

Yuki BHAMBRI (IND) & Divij SHARAN (IND)
vs Oliver MARACH (AUT) & Mate PAVIC (CRO) [2]

Taylor TOWNSEND (USA) & Renata VORACOVA (CZE)
vs Kiki BERTENS (NED) & Johanna LARSSON (SWE) [9]

A.BLINKOVA (RUS) & L.HRADECKA (CZE) or M.RYBARIKOVA (SVK) & V.KUZMOVA (SVK)
vs Nicole MELICHAR (USA) & Kveta PESCHKE (CZE) [13]

Gabriela DABROWSKI (CAN) & Mate PAVIC (CRO) [1]
vs Pauline PARMENTIER (FRA) & Gregoire BARRERE (FRA)

Court 7

Play starts at 11am

Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs Qiang WANG (CHN)

Katerina SINIAKOVA (CZE) vs Barbora STRYCOVA (CZE) [26]

Venus WILLIAMS (USA) & Serena WILLIAMS (USA)
vs Sara ERRANI (ITA) & Kirsten FLIPKENS (BEL)

Andrea SESTINI HLAVACKOVA (CZE) & Edouard ROGER-VASSELIN (FRA)
vs Chloe PAQUET (FRA) & Benoit PAIRE (FRA)

Court 8

Play starts at 11am

Makoto NINOMIYA (JPN) & Ben MCLACHLAN (JPN)
vs Latisha CHAN (TPE) & Ivan DODIG (CRO) [2]

Pablo CUEVAS (URU) & Marcel GRANOLLERS (ESP) [11]
vs Steve JOHNSON (USA) & Jack SOCK (USA)

Juan Sebastian CABAL (COL) & Robert FARAH (COL) [5]
vs Guido PELLA (ARG) & Diego SCHWARTZMAN (ARG)

Irina-Camelia BEGU (ROU) & Qiang WANG (CHN)
vs Petra MARTIC (CRO) & Maria SAKKARI (GRE)

Court 9

Play starts at 11am

Nikoloz BASILASHVILI (GEO) & John MILLMAN (AUS)
vs Nikola MEKTIC (CRO) & Alexander PEYA (AUT) [8]

Nadiia KICHENOK (UKR) & Anastasia RODIONOVA (AUS) [16]
vs Yingying DUAN (CHN) & Aliaksandra SASNOVICH (BLR)

Anabel MEDINA GARRIGUES (ESP) & Arantxa PARRA SANTONJA (ESP)
vs Hao-Ching CHAN (TPE) & Zhaoxuan YANG (CHN) [8]

Mihaela BUZARNESCU (ROU) & Henri KONTINEN (FIN)
vs Yifan XU (CHN) & Oliver MARACH (AUT) [3]

Court 14

Play starts at 11am

Darija JURAK (CRO) & Donna VEKIC (CRO)
vs Dalila JAKUPOVIC (SLO) & Irina KHROMACHEVA (RUS)

Viktorija GOLUBIC (SUI) & Nina STOJANOVIC (SRB)
vs L.ARRUABARRENA (ESP) & K.SREBOTNIK (SLO) or E.MERTENS (BEL) & D.SCHUURS (NED) [12]

Timea BABOS (HUN) [7] & Rohan BOPANNA (IND)
vs Shuai ZHANG (CHN) & John PEERS (AUS)

Katarina SREBOTNIK (SLO) & Santiago GONZALEZ (MEX)
vs Shuko AOYAMA (JPN) & Divij SHARAN (IND)

 

TV-dækning (modtaget fra Eurosport)

Der vil desuden være studiesnak på Eurosport 2 omkring Caroline Wozniacki’s kamp.

EUROSPORT 1
Live from 10.55
Court Philippe Chatrier

M1      Damir DZUMHUR (BIH)[26] v Alexander ZVEREV (GER) [2]

Not sure to do the end – Djokovic is our priority, please warn your viewers… We will make some updates during the Djokovic match.


Court Suzanne Lenglen

M2      Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [13] v Novak DJOKOVIC (SRB) [20] – TOP PRIORITY (we would leave Zverev in progress to start Djokovic)

M3              David GOFFIN (BEL)[8] v Gael MONFILS (FRA)[32]

M4              Petra KVITOVA (CZE) [8] v KONTAVEIT (EST) [25]

EUROSPORT 2
Live from 10
:55
Court 1

M1      Fernando VERDASCO (ESP) [30] v Grigor DIMITROV (BUL)[4]
If Dimitrov is over before Zverev match, we may jump to Zverev if E1 is on Djokovic.

Court Philippe Chatrier
M2              Pauline PARMENTIER (FRA) v Caroline WOZNIACKI (DEN) [2]
Court 1

M3              Dominic THIEM (AUT)[7] v Matteo BERRETTINI (ITA)

Court Philippe Chatrier
M4              Camila GIORGI (ITA) v Sloane STEPHENS (USA)[10]

Women’s singles (udvalgte)

R64:
(1) Simona Halep (ROU) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 6-1
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-3
Samantha Stosur (AUS) vs. (30) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 7-6(1)
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-4
(28) Maria Sharapova (RUS) vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-4
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Lucie Safarova (CZE) 3-6, 6-4, 6-1

(31) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (q) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-4
Maria Sakkari (GRE) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3
Pauline Parmentier (FRA) vs. (32) Alize Cornet (FRA) 6-7(2), 6-4, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-1, 6-0

R128:
Simona HALEP (ROU) [1] – Alison RISKE (USA) 2-6, 6-1, 6-1
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-3
Gabine Muguruza (ESP) [3] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 76(0), 6-2
Belinda BENCIC (SUI) v Deborah CHIESA (ITA) 3-6, 7-6(2), 7-5
Julia Goerges (GER) [11] vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-4, 5-7, 6-0
Serena Williams (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-4
Kateryna( KOZLOVA (UKR) vs. Jelena OSTAPENKO (LAT)[5] 7-5, 6-3
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. Johanna KONTA (GBR) [22] 6-4, 6-3
Qiang WANG (CHN) – Venus WILLIAMS (USA)[9] 6-4, 7-5
Rebecca PETERSON (SWE) v Su-Wei HSIEH (TPE) 6-4, 6-3
Elina SVITOLINA (UKR)[4] vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) 7-5, 6-3
Alizé CORNET (FRA)[32] – Sara ERRANI (ITA) 2-6, 6-2, 6-3
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Danielle COLLINS (USA) 7-6(2), 6-1

Women’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Men’s singles (udvalgte)

R64:
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 6-2, 6-1, 6-1
Maximilian Marterer (GEr) vs. (24) Denis Shapovalov (CAN) 5-7, 7-6(4), 7-5, 6-4
(3) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-2, 6-7(3), 7-5
(18) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-1, 6-2
(31) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) (158) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2, 6-4

(4) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jared Donaldson (USA) 6-7(2), 6-4, 4-6, 6-4, 10-8
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-2

R128:
Rafael Nadal (ESP) [1] vs. (LL) Simone Bolelli (ITA) 6-4, 6-3, 7-6(9)
Denis Shapovalov (CAN) [24] vs. John Millman (AUS) 7-5, 6-4, 6-2
Borna CORIC (CRO) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22] 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Casper RUUD (NOR) vs. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1, 6-4, 2-6, 2-6, 6-3
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Dudi Sela (ISR) 7-6(3), 6-3, 6-1
Jaume MUNAR (ESP) v David FERRER (ESP) 3-6, 3-6, 7-6(3), 7-6(4), 7-5
Jared DONALDSON (USA) vs. Nicolas JARRY (CHI) 6-3, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4
Grigor DIMITROV (BUL)[4] vs. Viktor TROICKI (SRB) 6-1, 6-4, 7-6(1)
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI) [23] 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3

Men’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 22)

Vicenza (ITA)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: (344) Gianluca Mager (ITA) vs. (369) Mikael Ymer (SWE) 1-6, 6-4, 6-1

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 22)

Grade A, Roland Garros Junior French Championships (FRA) – Grus

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (47) Elina Avanesyan (RUS) vs. (WC) (209) Giulia Morlet (FRA) 6-4, 6-1
(111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [16] (74) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-3

QFi: Hannah Viller Møller vs. [1] (47) Elina Avanesyan (RUS) – fre ca. 1130

Girls singles hovedturnering (uge 23)

(8) Clara Tauson (DEN)

 


Grade 1, 54th Astrid Bowl Charleroi, Belgian International Junior Championships, Charleroi-Marcinelle (BEL) – Grus

Website – http://www.astrid-bowl.com/
Livescore: Tennis-ticker

Boys singles hovedturnering

R64: (start 0930)
[10] (51) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) – bye
(91) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (502) Romain Faucon (BEL) 6-2, 6-3

R32: Holger Rune vs. [10] (51) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) 4-6, 5-7 (tirsdag)

Boys doubles

R32: (7) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Lleyton Cronje (RSA) – bye
1/8-finale:
(1) Rinky Hijikata (AUS)/Naoki Tajima (JPN) vs. Emiliano Maggioli (ITA)/Mark Mandlik (USA) 6-3, 6-4
Rune/Cronje vs. Tao Mu (CHN)/Brandon Perez (VEN) 6-2, 6-3
Kvartfinale:
Rune/Cronje vs. (1) Rinky Hijikata (AUS)/Naoki Tajima (JPN) 6-3, 4-6, [11-13]


Grade 2, Nan Ying Cup International Junior Championships 2018, Taipei (TPE) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32:
(446) Yamato Sueoka (JPN) vs. (Q) Jie-Ming Pai (TPE) 6-3, 6-2
[6] (167) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (396) Karol Paluch (POL) 1-6, 4-6

Boys Doubles

1/8-finale:
Eric Vanshelboim (UKR)/Karol Paluch (POL) vs. (4) Rishabh Sharda/Abhimanyu Vannemreddy (IND) 6-2, 6-7(7), [10-5]

Kvartfinale:
Vanshelboim/Paluch vs. Ki Lung NG (HKG)/Fumiya Yoshino (JPN) 6-3, 1-6, [4-10]


Grade 4, SEB Outdoor Open, Värnamo (SWE) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: (1671) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1931) Erik Sarlvik (SWE) 6-7(5), 6-3, 6-0
Q16: Oskar Brostrøm Poulsen vs. Stefan Zoric (SWE) 6-2, 6-2
QFi: Oskar Brostrøm Poulsen vs. [3] (1299) Oliver Johansson (SWE) 5-7, 6-4, 3-6

Boys singles hovedturnering

R32:
[6] (287) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (Q) (1433) John Hallquist Lithen (SWE) 6-1, 6-1
(Q) (1299) Oliver Johansson (SWE) vs. (611) Leo Borg (SWE) 6-3, 6-3

1/8-finale:
[1] (93) Erik Grevelius (SWE) vs. (Q) (1727) Olle Wallin (SWE) 6-2, 6-4
Sebastian Grundtvig vs. (737) Isac Stroemberg (SWE) 6-0, 6-3

Kvartfinale:
Sebasitan Grundtvig vs. [1] (93) Erik Grevelius (SWE) – fre 0945
(397) Leyton Rivera (SWE) vs. [7] (332) Oliver Andersson (SWE)

Boys doubles

1/8-finale: (1) Sebastian Grundtvig (DEN)/Filip Kolasinski (POL) – bye
Kvartfinale: Grundtvig/Kolasinski vs. Theo Gabbanini/Damien Salvestre (FRA) 6-3, 7-6(3)
Semifinale:
Grundtvig/Kolasinski vs. (3) Albin Ekenros/Olle Wallin (SWE) – fre NB 1230
(2) Jesper Klov Nilsson/Anton Ornberg (SWE) vs. (4) Leo Borg (SWE)/Rahul Dhokia (GBR) – fre NB 1230

Girls singles kvalifikation

Q32: Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Saga Berggren (SWE) 7-5, 3-6, 6-4
Q16: Cirkeline Lundberg vs. [5] (1802) Klara Nelander (SWE) 4-6, 1-6 (mandag)

Girls singles hovedturnering

R32: (740) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (1355) Frida Furst (SWE) 6-1, 6-4
1/8-finale: Alisha Ali Hussain vs. (585) Sydney Berlin (SWE) 2-6, 2-6 (torsdag)

Girls doubles

1/8-finale:
(4) Alisha Ali Hussain (DEN)/Sarina Reinertsen (NOR) vs. Angelina Melki/Leticia Temirhanova (SWE) 4-6, 6-7(8) (onsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage